Piet van Est legde zaterdag de basis voor eindzege De Roo won sprint in Stadion KLAASWALER JO DE HAAN WEGKAMPIOEN AMATEURS Nederlands zevental kreeg een stevig pak slaag van Z. - Slaven 97ste jaargang Maandag 23 juni 1958 Tweede blad no. 29472 Ronde van Nederland Zaterdag in de 244 km. lange, door hevige regenbuien zware etappe van Heerlen naar Roosendaal legde Piet van Est de basis voor zijn eindzege in de Ronde van Nederland. Toen vergrootte hij door een geslaagde solorit in de laatste vijftien kilometers zijn voorsprong op Peter Post, die evenals Piet van Est bij een valpartij betrokken was geweest, van 5 sec. tot 1 min. 8 sec. De Brabander behoefde er zondag dus nog slechts voor te zorgen, dat hij in de onmiddellijke nabijheid van Post in het Stadion aan kwam. En zo geschiedde. De vlucht van Schalk Verhoef, Arie van Wetten en Leo van der Pluym na 35 km. vlak voor de eerste premiespurt op de Moerdijkbrug was van geen enkele betekenis. Van der Pluym volgde stipt de consignes op: „Geen meter kop doen". Hij behoefde alleen maar bij te blijven om de eerste plaats in het ploegenklassement veilig te stellen. Het drietal of liever gezegd het twee tal. want van de Pluym deed eigenlijk niet mee. bereikte een grootste winst van 2 minuten maar moest, in de buurt van Meern (112 km) de vlag strijken. Een jacht van Steenvoorden, Impanis, Adrie Voorting, Joop van der Putten en Daan de Groot had hun einde ingeluid. Meer sensatie verwekte de lekke band. die Piet van Est in de straten van Rot terdam kreeg, Gijs Pauw stond zijn fiets aan de kopman af en door Michel Stol- ker werd Piet van Est weer bijgebracht. De zwarten hadden van zijn tijdelijke af wezigheid geen gebruik kunnen maken om Peter Post naar voren te schuiven. Even voorbij Loenen (131 km) begon de ontknoping van deze slotétappe. Jo de Roo, Wim van Est voor het eerst voor aan Schils. Meuleman. Van Wetten. Kersten en Geldermans ontvluchten de eentonigheid van de grote groep. Wim van Est trof het niet, want hij werd door een lekke band teruggeslagen. In Abcou de (141 km) demarreerde Bugdahl. die de laatste dagen meer en meer op de voorgrond is getreden, gevolgd door Gerrit Schulte en Raymond Impanis, met een blanco verlofpas van wereld kampioen Rik van Steenbergen in zijn Het drietal kwam in de buurt van Het Kalfje bij de koplopers van wie Jo de Roo op de doorweekte sintelbaan in het stadion de wielerbaan was te gevaar lijk geworden door de regen de spurt won vóór Geldermans en Schulte. In het peloton eindigde de verslagen Peter Post met een juichende Piet van Est aan zijn wiel op de dertiende plaats. Naast Piet van Est behoren Peter Post, Leo van den Brand en Jaap Ker sten onmiddellijk genoemd te worden. Zij eindigden op de drie ereplaatsen na Piet van Est maar nog voor de Belgische vedette Rik van Looy. De opmars van de Nederlandse jongeren is dus in de breedte gekomen en niet van een enke ling. Van Rik van Looy had men overigens meer verwacht. Niet misschien dat hij opnieuw de ronde zou gaan winnen, maar wel. dat hij toch een belangrijker rol zou spelen. Die lekke band in de eerste halve etappe van vrijdag naar Heerlen heeft roet in zijn eten gegooid. Toen bovendien .Willie Schroeders en Leon van Daele voor zijn ploeg verloren gingen, legde Van Looy zich bij de feiten neer. Zijn enige verlangen was nog vóór zijn rivaal Rik van Steenbergen te ein digen en daarin slaagde hij volkomen. De rol van de buitenlanders is over het algemeen veel geringer geweest dan in vorige jaren. Onder de eerste twintig van het algemeen klassement treft men slechts vijf buitenlanders aan: naast de twee Rikken nog de Belgische wegkam- pioen André Vlayen als zeventiende. Jef Schils als negentiende en de Duitser Klaus Bugdahl als twintigste. KLASSEMENTEN De uitslag van de vijfde etappe, van Heerlen naar Roosendaal over 224 km. luidt: 1. Schils (Belg) 6.22.7: 2. Bugdahl (Did) z.t.3. Van Looveren (Belg 2) 6.22.16; 4. Kerckhove (Belg 2) 6.22.22; Piet van Est (Ned A) zt; 6. Impanis (Belg 1) 6.22.26; 7. Van der Brand (Ned D) zt; 8. Stolker (Ned A) 6 22.27; 9. Blauw (Ned D) 6.22.40; 10. Van Looy (Belg 2) 6.22.40; 11. Van der Pluym (Ned A); 12. Van Steenbergen (Belg 1); 13. Roks (Ned D) 14. Wim van Est (Ned B); 15 Van Breenen (Ned B>; 16 Adri Voor ting <Ned D-. 17. Hijzelendoorn (Ned B» allen in 6.22 40: 18. De Valk (Belg 1) 6.22.56; 19 Ziegler (Did) 6.23.25; 20. Vlayen (Belg 1) zt. De tweedaagse tenniswedstrijd tus sen het team van de Universiteit van Cambridge en de ploeg van de Interna tionale Club van Nederland, welke in het Devonshire Park te Eastbourne is gehouden, is in een 119 zege voor onze landgenoten geëindigd. V oetbaluitslagen Kamp. van Nederland (amateurs) Velox—Quick (N.) 3—1 Velox 3 2-14"" Alliance 2 11-3 Quick (N.) 3-121 Promotie naar le klasse LaakkwartierWest Frisia SpartaanSpartaan '20 De Spartaan 68 West Frisia 8—3 4—3 5—11 1—1 0—0 6—3 0—0 1—1 De uitslag van de laatste etappe. Roo sendaalAmsterdam (156 km) luidt: 1. De Roo (Ned A) 3.57.35; 2. Geldermans (Ned C); 3. Schulte "Ned C) zt.; 4. Schils (Belg 2) 3.57.38; 5. Impanis (Belg 1) zt.; 6. Kersten (Ned A) zt.; 7. Bug dahl (Did) zt.; 8 Meulemans (Belg 1) zt.; 9. Van Wetten (Ned B> 3.57.46; 10. Mahn (Ned D) 3.59.03; 11. Hijzelendoorn (Ned B); 12. Kerckhove (Belg 2); 13. Post (Ned C); 14. Piet van Est (Ned A); 15 Ziegler (Did)16 Van 't Hof (Ned D); 17 Adri Voorting (Ned. D); 18. De Valk Belg 1)19. Wim van Est (Ned B); 20. Stolker (Ned A), allen 3.59.03. Het algemeen eindklassement ziet er als .volgt uit: 1. Piet van Est (Ned A) 29.40.43; 2. Post (Ned C) 29.41.51; 3. Van den Brand (Ned D) 29.44.12; 4. Kersten (Ned A) 29.48.10; 5. Van Looy (Belg 2) 29.48.13; 6. Verhoef (Ned C) 29.50.46; 7. Vay Steenbergen (Belg 1) 20.52.43; 8. Schulte (Ned C) 29.52.58; 9. Adri Voor ting (Ned D) 29.54.53; 10. Stolker (Ned A) 29.55.12; 11 De Roo (Ned A) 29.55.58; 12 Coone (Did) 29.56.30; 13. Van den Broek (Ned D) 29.57.03; 14. Roks (Ned D) 29.57.37; 15. Van der Pluym (Ned A) 29.58.52; 16. Geldermans (Ned C) 30.01.27; 17 Vlayen (Belg 1) 30.01.53; 18 Hinsen (Ned B30.02.03; 19. Schils (Belg 2) 30.02.07; 20. Bugdahl (Did) ,30.03.17: 21. Impanis (Belg 1) 30.04.38; 22. v. Wetten (Ned B) 30.04 48; 23 G. Voorting (Ned B> 30.05.14; 24. Meule mans (Belg 1) 30.05.28; 25. W v. Est (Ned C) 30.05.36. Het algemeen ploegenklassement: 1. Nederland A 89.05.45; 2. Nederland C 89.15 13; 3. Nederland D 89 21.42; 4. Bel gië 2 89.41.32; 5. België 1 89.54.00; 6. Ne derland B 90.01.29 7. Duitsland 90.06.00 Beslissing in laatste meters Reinier Riethoven won bij nieuwelingen Laakkwartier 67 Spartaan '20 Promotie naar 3e klasse Oudewater—Concordia H VredenburghOlympia Vredenburch 23 Oudewater' Olympia 23 Concordia H ZATERDAGBEKER 4e ronde Excelsior MARC --sliut* 25 REINIER RIETHOVEN Cixceisiur ïvinxvvy j. Spakenburg—Ter Leede M wo* meuwelingenwedstryd De nieuwe amateurkampioen op de weg heet Jo de liaan. Deze sterke renner uit Klaaswaal heeft gistermid dag op het Circuit van Zandvoort dit kampioenschap op zijn naam geschre ven. Gedurende vrijwel de gehele race over een afstand van 176 kilometer is de Zuidhollandse jonge coureur, die de militaire dienst drie weken geleden verliet, onopvallend in het peloton De voorzitter van de KNWU, dr van Dijk, feliciteert Jo de Haan. die gisteren te Zandvoort kampioen van Nederland op de weg ama teurs) werd. gebleven. Eerst in de laatste kilometers werkte hij zich onweerstaanbaar naar voren. De massale sprint, die de weinigen langs het parcours verwachtten kwam wel, maar de inzet was de tweede plaats. De eerste was onbetwistbaar voor de dolgelukkige Jo de Haan. die na 4 uur 10 min. en 40 sec. op de fiets te hebben gezeten met de armen in de hoogte dol gelukkig over de eindstreep snelde, ter wijl enkele meters achter hem een ver woede strijd om die tweede plaats werd gestreden. Want vrijwel de gehele rit was het peloton dicht bij elkaar geble ven. Enkele krachtigen onder de 300 deelnemers hebben wel uitlooppogingen gedaan, maar zij kwamen nooit erg ver. Het enige resultaat was, dat de zwakke broeders van hun fiets stapten en het veld van renners dus steeds dunner werd. Wie het ook probeerde: of het Koen Niesten was, Ben Theunisse of Van Houwelingen uit Sassenheim of het Piet Rentmeester of H. Marinus was, het lukte niet om weg te komen. Ook Jo de Haan, een renner zonder felle eindsprint maar met grote wilskracht, probeerde enkele ronden voor het einde uit de langgerekte meute weg te komen. Het lukte hem niet. Zo weinig overtuigend leek zijn poging, dat toen hij in de voor laatste ronde weer probeerde weg te komen men nauwelijks aandacht aan hem schonk. Maar juist dit had de Klaaswaler nodig en hij nam voldoende voorsprong om zich zeker te weten van de titel. Bij de nieuwelingen tevoren verre den over een afstand van 59 kilometer was er weinig strijd. De vinnige jeugdige Leidenaar Reinier Riethoven had in de laatste fase geen tegenstan der van betekenis om hem van de eindzege af te houden. Onbedreigd gleed hy soepel over de finish. UITSLAGEN' 1. Jo de Haan (Klaaswaal) de 176 1 In 4 uur 10 mjn, 40 seo4 H, Marite Zeslandentoernooi waterpolo te Gent Het Nederlands zevental is zaterdag het zeslanden-waterpolotoernooi in Gent met een 43 nederlaag tegen Rusland begonnen. In stromende regen, die de gehele ochtend voortduurde, heeft de ploeg van Frans Kuiper zich uitstekend geweerd tegen de snellere en fysiek sterkere Russen. Het zou zelfs niemand heb ben verbaasd, wanneer het resultaat andersom was geweest, want vooral in de tweede helft heeft het Nederlandse zevental zeker zoveel kansen gehad als Rusland. De kleine Russische zege was overigens verdiend, want ook tactisch heeft Rusland beter gespeeld. Onze landgenoten namen een te afwachtende houding aan. In het bijzonder in de laatste minuten, toen er niets meer te verliezen was, had wat meer durf in de opzet van de aanvallen succes kunnen hebben. Er zyn nog twee factoren aan te wijzen, die mede oorzaak zijn van de nederlaag. Dat zijn het falen van Frits Smol en de onvoldoende dekking van de gevaarlijke midvoor Mschvenieradze en van Gvakharia, waardoor onder, andere twee strafworpen ontstonden. Rusland nam de leiding toen Ran de rechtsvoor Gvakharia te zwaar aanviel en de Rus uit een strafschop kon sco ren. Op uitstkeende wijze maakte Muller gelijk, toen hij na een rush uit een pass van Ran doelman Goikman met een drukbal passeerde. Onverwachts nam Nederland de leiding. Gvakharia werd door de Belgische arbiter Bauwens uit het water gestuurd en Smol kreeg een vrije kans om te doelpunten, maar nog geen minuut later schudde de Rus Mschvenieradze aanvoerder Lamme van zich af en was het weer 22. Een goed schot van Van Dorp werd vlak voor rust gevolgd door een dek- kingsfout van dezelfde speler, waardoor de snelle sprinter Koerennoi de stand op 32 kon brengen. Nederland leek verslagen toen Gvak haria na de hervatting zyn tweede strafworp tegen Ran inschoot, doch als aangename verrassing bleek dat het zevental nog voldoende lucht en stoot kracht had om terug te blijven vechten. Het werd 43 door een prachtige boog- bal van Van Dorp, waarop Goikman zich totaal verkeek. Een Nederlands offensief gesteund door de wetenschap dat het nog kon, volgde, maar het spel was toch te weifelend en te zeer ge speend van het nodige zelfvertrouwen om de gelijkmaker nog te kunnen voort brengen. Tegen Frankrijk De eerste dag werd met een 84 overwinning van de Nederlandse water- poloploeg op Frankrijk afgesloten. Het is een wedstrijd geworden, waarm Nederland zeker een klasse beter speel de dan de Franse ploeg, maar in het ijskoude water de thermometer kon de 17 graden nauwelijks bereiken kwam het werkelijk goede spel er toch niet uit. Daarvoor zat er trouwens ook te weinig verband in de Nederlandse ploeg. Na de strijd van 's morgens tegen Rusland waren doelman Kniest en de beide Hagenaars Smol en Waalewijn vervangen door respectievelijk Wage naar, Buys en De Boer en op geen van deze drie plaatsen bleek deze wijziging een versterking te zyn, hoe matig het spel van Smol in de eerste wedstrijd ook was geweest. Zeker drie van de vier Frahse doelpunten waren te wijten aan misgrepen van doelman Wagenaar. Dit alles in aanmerking genomen is het Nederlandse zevental echter goed voor de dag gekomen en vooral in het begin van de tweede helft is de Franse ploeg volkomen overspeeld. Hoeveel sterker Nederland in deze periode was, bleek wel uit het feit, dat onze landgenoten tweemaal scoorden, toen de veel fluitende Russische scheidsrechter Koernovski beide keren Anton de Boer naar de kant had ver wezen. De Rus was trouwens nogal gul met het wegzenden van spelers. Niet minder dan elf maal heeft hij een man het veld uitgestuurd. Frankrijk begon met een verrassend doelpunt van Greder, maar lang duurde (Amsterdam) op 5 sec.; 3. L. Vink (Am sterdam); 4. R. v. d. Ruit (Amsterdam); 5. H. Scholten (Rijswijk)6. G. Moonen (Heer); 7. K. Bom (Kwintsheul)8. F. Ramakers (Echt); 9. C. Visser (Sant poort); 10. F. Schild (Amsterdam), allen in dezelfde tijd als Marinus. Nieuwelingen: 1. R. Riethoven (Leiden) 1.26.27; 2. J. Jansen (Nootdorp); 3. R Redeker (Am sterdam); W. Janssen (Noordwyker- hout); 5. A. v. d. Aert Achtmaal 6. A Post (Amsterdam); 7. A. J. Mulder (Zwanenburg); 8. G. v. d. Berg iAm- 'dam), allen in dezelfde tijd als de de voorsprong niet. Kort na elkaar wer den drie Fransen en een Nederlander uit het water gezonden en driemaal werd hiervan onmiddellijk gebruik ge maakt. Eerst met een goed schot van Van Dorp, daarna/twee keer door Muller (3—1). De Fransen, die enthousiast speelden en een behoorlijk tempo ontwikkelden, bleven vechten voor hun kans, maar het schieten was zwak en de Nederlandse uitvallen, die daarop volgden, waren steeds zeer gevaarlijk. Toch kon Doubi- net er voor rust nog 32 van maken, toen Wagenaar zich op zijn niet on houdbaar schot verkeek. In de tweede helft werd de Franse ploeg een tijdlang volkomen overklast. Na een blunder van doelman Faetibold op een ver schot van Van Dorp (42) volgde een uitstekende treffer van Harro Ran, terwijl Nederland met 6 man speelde en éven later toen De Boer er inmiddels 62 van had gemaakt, leverde Van Dorp het zelfde staaltje tegen de numerieke overmacht (72). Een doorslagbal van Hans Muller (82) werd tenslotte gevolgd door een serie dekkingsfouten en slecht doelver- dedigen van Wagenaar. Zo werd het tenslotte 84. De overige uitslagen op de eerste dag waren: BelgiëPolen 25, Frankrijk Z.-Slavië 16, Z.-SlaviëPolen 100, RuslandBelgië 60. Tweede dag De harde, onervaren Poolse ploeg heeft geen voldoende defensieve kracht kunnen opbrengen om de Nederlandse aanval te weerstaan. In de eerste ont moeting van zondagmorgen won het Nederlandse zevental met 51 na een redelijk goede wedstrijd. Er waren in deze ontmoeting vlagen van uitstekend combinatiespel in de Nederlandse aan val en goed opbouwend werk in het achterveld, maar helaas werd dit vlotte samenspel te vaak afgewisseld met non chalant waterpolo, vol fouten en aarze lingen. ScoreverloopVan Dorp (10), Mi- nartowitz (11). Muller (21), Lamme (31), Lamme (41), Lamme (51). Les Nederland heeft zondagavond een wa- terpololes gekregen, die aan duidelijk heid niets te wensen liet. Na de goede resultaten tegen Frankrijk en Polen werd de wedstrijd tegen Zuid-Slavië met gematigd optimisme tegemoet gezien. Des te groter was de teleurstelling in het Nederlandse kamp toen zondagavond bleek dat de beide overwinningen de Nederlandse ploeg geen enkel zelfver trouwen hadden gegeven. Het werd een vernietigende en beschamende neder laag van 9—0 en de enige troost was, dat de Zuidslaviërs het beste waterpolo benaderden, dat gespeeld kan worden. Het is moeilijk uit te maken, wat in deze wedstrijd bepalend was voor het spelbeeld. Het foutloze spel van de ge bruinde Zuidslavische atleten of het in alle opzichten falen van Nederland. Overige uitslagen: Frankrijk—Rusland 28, BelgiëZ.-Slavië 08, Rusland Polen 8—0' De stand luidt thans: 1. en 2. Zuid- Slavië en Rusland beide 8 pnt., 3. Ne derland 4 pnt., 4. Polen 2 pnt., 5. en 6. Frankrijk en België beide 1 pnt. De Hagenaar Jack Heye heeft zon dag in het Kralingse Bos te Rotterdam zyn titel van Nederlands kampioen 20 km. snelwandelen geprolongeerd. Jack Heye zegevierde in 1 uur 47 min. 17 sec. Tweede en derde werden respectievelijk de Amsterdamse lange afstands tippe laars Jan Cys in 1 uur 47 min. 35 sec. en Wim Hoogendoorn in 1 uur 53 min. 35 sec. De ploeg van Pellenaars tijdens de ereronde in hét Olympisch Sta dion. Tweede van links Ronde winnaar Piet van Est. geflankeerd door Leo van der Pluim (links) en de winnaar van de laatste etappe Ja de Roo. Als Argentinië thuis komt Het verslagen Argentijnse elftal dat na slechts één overwinning van verdere deelneming aan het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap voetbal werd uitgescha keld en daarmee zijn supporters in het moederland de grootst moge lijke teleurstelling bezorgde, staat een „hete" ontvangst te wachten. Luchtvaartautoriteiten zeiden za terdag dat het elftal misschien naar Cordoba City gevlogen zou worden of zelfs naar Uruguay, om te voorkomen dat heetgebakerde voetbalgekken, die zich op de voetballers willen wreken, de luchthaven van Buenos Aires in brand zullen steken. Aan de terugkeer van de Argen tijnen is een reeks artikelen in de sportkolommen van de dagbladen voorafgegaan, waarin beweerd werd dat de spelers gedemorali seerd werden door een verregaand gebrek aan discipline en de om gang met Zweedse meisjes. Woedende supporters, die de prestaties van hun „goden" niet verdragen konden één overwin ning, twee nederlagen, vijf doel punten voor en tien tegen heb ben de ruiten ingegooid van het Argentijnse bondsbureau en van het huis van de voorzitter van de voetbalbond, senor Eduardo Co lombo. Bij het bondsbureau verschenen aanplakbiljetten waarin opgeroe pen werd tot demonstraties tegen de spelers, waarin een salaris beperking tot 800 gulden per maand voor de voetballers geëist werd en die het ontslag eisten van de officials. Waar voetbal al niet toe kan leiden. Koningin en Prins bij S.H.S.Heracles Ter gelegenheid van de verjaardag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard is zaterdag te Soest een voet balwedstrijd gespeeld tussen de pas ge promoveerde eredivisieclub Schev. Hol land Sport en de le divisieclub Heracles. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, die een gedeelte van de sportdag bij woonden, zagen Heracles met 42 win nen. Bij de rust was de stand 2—2. Yolanda Balas sprong weer hoger: 1.80 m. De Roemeense atlete Yolanda Balas heeft zondagmorgen te Boekarest bij het hoogspringen 1 meter 80 gehaald, een nieuw wereld. Het oude record -stond sinds 7 Juni jl. met 1 meter 78 op haar naam. Sparta en Volendam in finale KNVB-beker De voetbalwedstrijd voor de halve fl- nale van de KNVB-beker tussen Feije- noord en Sparta, zaterdag in het Feye- noord-stadion te Rotterdam gespeeld ls door Sparta met 3—1 gewonnen. De finale zal dus op woensdag as. gaan tussen Sparta en Volendam, dat. eveneens met 3—1, MW versloeg.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3