mm FILTRA Son filtre est si pur Oost-Duitsland laat Belgische straaljagerpiloot vrij Vrouwen Mei een enkel woord Agenda ■p I' MAANDAG 23 JUNI 195S Plechtigheid in Amsterdam Prins Bernhard heeft vanmorgen weer zilveren anjers uitgereikt Verdiensten wetenschap, kunst en cultuur Z.K.H. de Prins der Nederlan den heeft vanmorgen als regent van het Prins Bernhard Fonds in het gebouw van de Nederlandse Handel Maatschappij N.V. te Am sterdam voor de negende keer zilveren anjers uitgereikt aan Ne derlanders, die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben ge maakt op het gebied van de weten schap, kunst en cultuur. In zün inleiding merkte de Prins op, hoe de tweede wereldoorlog geleid heeft tot een sterker en sneller ver nieuwing op allerlei gebied. De geleide lijke ontwikkeling van voor de oorlog werd abrupt afgebroken en we zijn met een schok voor veel nieuws ge steld. Toch is dit op zichzelf niets bijzonders. Maar gelukkig zien wij steeds meer het verschijnsel, dat men datgene van wat goed was in het ver leden wil bewaren bij het uitbreken naar het nieuwe heden. Men wil het oude niet behouden alleen omdat het oud is. Dat zou een volkomen steriele houding zijn. Men wil het goede in het oude bewaren. Maar anderszijds, zo waarschuwde de Prins, zal men zich nimmer mogen overgeven aan de waan van de dag, die alleen maar het nieuwe, het moderne wil zien en waarderen. Het juiste midden dient ook hier gevonden •te worden. De ervaringen brengen de moderne mens niet alleen tot weten, maar ook tot wijsheid. Hij zal meer ge schakeerd. meer relatief kunnen denken. Dankzij die geestelijke rijpheid is het zeker geen onmogelijke taak het gulden midden te vinden. Dat die taak niet onmogelijk is hadden volgens de Prins zij. tot wier eer men aanwezig was, be wezen. Daarna werden verzocht bij hem te komen: mr. Ch. P. van Eghen en de heren J. M. Hage en mr. H. Wester- mann, respectievelijk voorzitter en onder-voorzitter van de Vereniging „Hendrick de Keyser". In de oorkonde stond de motivering voor de onder scheiding: „De onvermoeide, decennia lang met grote liefde, kennis en smaak volgehouden arbeid voor het behoud van onze overgebleven cultuurschatten" en de Prins voegde er later tot mr. Van Eeghen aan toe: „U bent wel in het bijzonder de vertegenwoordiger van wat ik zoeven al in het kort heb geschetst als de .wijze" moderne mens. Ondanks een druk leven als een der vooraanstaande figuren in de handels- en bankkringen, hebt U een culturele activiteit ontplooid als weinig anderen". Archeologie De algemeen secretaris van het Fonds, de heer J. H. Mulder, las hierna de motivering voor van de onderscheiding voor de heer H. J. Calkoen, die werd begeleid door professor dr. A. E. van Giffen, oud-hoogleraar-directeur van het biologisch-archeologlsch instituut te Groningen en van het instituut voor pre- en proto-historie te Amsterdam, en dr. P. Glazema, directeur van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig bodem onderzoek te Amersfoort: „De bijzonder belangrijke, jarenlange arbeid op het terrein van de Nederland se archeologie, vooral van die in het westen des lands. In hem worden tevens geëerd al die genen, die in de verschillende oudheid kundige verenigingen van ons land in zo gelukkige samenwerking met de rijks dienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek met grote kennis van zaken en opoffering van veel vrije tijd zo bijzonder veel doen om onze kennis van de oudste geschiedenis van ons land te vergroten, vooral ook door de spaar zame resten daarvan tijdig op te sporen, vernieling te voorkomen en vakkundige vastlegging te verzekeren.". Kunsthistorisch De heer P. T. A. Swillens. die werd begeleid door dr. J. Bruyn, wetenschap pelijk hoofdambtenaar aan het Kunst historisch Instituut van de Rijksuniver siteit te Utrecht en professor Jan Engelman, hoogleraar aan de Jan van Eyck Academie te Maastricht, ontving de zilveren anjer, omdat hij, hoewel opgeleid als kunstschilder, later als technisch tekenaar-assistent verbonden aan het Kunsthistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht, met grote energie, bekwame speurzin en liefde zulk een kennis en inzicht vooral op het moeilijke terrein van de kunst historische wetenschap ten aanzien van kunstenaars van vroeger eeuwen en hun werk vergaarde, dat verschillende grote re werken als dat over Pieter Saenredam en Johannes Vermeer, prentkunst in de Nederlanden, Nederland in de prent kunst, Durers reis door de Nederlanden en het onlangs in manuscript gereed gekomen grote werk over Jacob van Campen en voorts een reeks artikelen van zijn hand, het licht konden zien. Cultuur op Aruba Tenslotte werd voorgelezen de benoe mingsbrief voor de heer Jan Hendrik Beaujon. luidende: „De zeer grote en zo doeltreffende activiteit ontplooid ten gunste van het openbare leven op Aruba, Hoger bouwtempo Eindhoven se T.H. Het bouwtempo van de Technische Hogeschool te Eindhoven wordt met een jaar versneld; niet in 1964 doch op 1 september 1963 zal de bouw van de T.H. gereed zyn om de te verwach ten 1.800 studenten te kunnen opvan gen. Bovendien wordt het aantal nuttige vierkante meters van 54.000 op 89.000 gebracht. Omgerekend in geld is dit een staging van 53 miljoen tot 86 miljoen gulden. De kosten van de gebouwen en de complete inventaris worden geschat op 122.500.000 gulden. Dit heeft de architect ir. S. J. van Embden medegedeeld in een uiteenzetting die hij in een der zalen van de Technische Hogeschool over de herziene bouwplannen gaf. Uiteraard zal de regering nog moeten beslissen over deze extra voorzieningen, alsmede over de versnelling van het bouwtempo. Spreker deelde mede, dat de Senaat de maatregelen van essentieel belang acht. De ministers, die vorige week maandag een bezoek brachten aan de Eindhovense T.H., zün hiervan in een exposé in kennis gesteld. in het byzonder in de laatste jaren als voorzitter van de Stichting Cultureel Centrum Aruba. Het culturele leven op Aruba in ver schillende vorm als de muziekschool, het balletcentrum, de volksuniversiteit, de filmliga, de organisatie voor mo derne muziek Pro Musica, de kunst- nyverheidscursus, enz., vindt in hem zjjn grote stimulerende coördinatie". Prins Bernhard deelde mee, dat de gouverneur van de Nederlandse Antil len de versierselen van de onderschei ding op 29 juni persoonlijk aan de heer Beaujon zal uitreiken. Gedenkteken in Keulen voor de nazi-slachtoffers (Van onze correspondent ln Bonn) Aan de Hansa-ring te Keulen is zater dagmiddag een plastiek van de Neder landse beeldhouwer Mari Andriessen overgedragen ter herinnering aan de slachtoffers van het nazi-regime. De levensgrote plastiek, een kopü van Andriessen's beeld „Moeder en kind", was door de stad Keulen via de kunst handel aangekocht. Ruim driehonderd mensen waren hierby aanwezig. De Oberbürgermeister van Keulen, de heer Th. Burauen, hield een inleidende rede. Het woord werd voorts gevoerd door een vertegenwoordiger van de joodse ge meente te Keulen en door het lid van de Bondsdag, de Keulse socialist H. Hamacher, die zelf in de periode 1933 1945 het slachtoffer van de nazi's was en die voorzitter is van de Vereniging van Politiek Vervolgden in Noordrijn- Westfalen. Na de overdracht zong het Waldhorn-kwartet van het stedelyke Gürzenlchorkest enige liederen, waarna de Keulse toneelspeler Kaspar Brüning- haus sonnetten declameerde. Geen erkenning echter van communistische regering (Van onze correspondent in Bonn) De Belgische straaljagerpiloot Paulus is na een gevangenschap van drie we ken door de Oostduitsers vrygelaten. Paulus was 29 mei J.l. met zyn straal vliegtuig boven Oostduits gebied ver dwaald geraakt en werd door Russische straaljagers tot landen gedwongen. Pau lus zelf arriveerde zaterdag reeds te Brussel. Zijn vliegtuig zal dezer dagen door de Oostduitsers worden terugge geven als de Belgen diverse kosten zullen hebben betaald. Dit alles is overeengekomen in een ge sprek tussen de Oostduitse onderminis ter van Buitenlandse Zaken Winser en het hoofd van de Belgische militaire missie te West-Berlyn. de consul-gen. Jacobs. Maar nadrukkelijk is van Belgi sche zijde daarbij vastgesteld en door de Oostduitsers bevestigd, dat dit overleg niet betekent, dat België communistisch Oost-Duitsland erkent. Het Oostduitse persbureau echter heeft dit Belgisch-Oostduitse overleg echter uitgebuit. Onderhandelen van regering tot regering is de normale en Athene verwerpt liet Britse Cyprus-plan Behalve aartsbisschop Makarios heeft thans ook de Griekse regering het Britse plan voor Cyprus verworpen. Dit ge schiedde in een brief van de Griekse premier Karamanlis aan zyn Britse ambtgenoot Macmillan, die door de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Averoff aan de Britse ambassa deur te Athene, Sir Roger Allen, werd overhandigd. Karamanlis neemt in zyn schryven aan Macmillan hetzelfde standpunt in als aartsbisschop Makarios in zyn brief aan de Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot. Gouverneur Foot heeft aartsbisschop Makarios in een brief erop gewezen, dat men slechts tot een vreedzame oplossing voor Cyprus kan komen indien de be trokken partyen hun wensen uit het verleden wat matigen. In een brief aan de Turkse Cypriotische leider Kutchuk legde Foot ook nog eens de nadruk op het feit, dat de Britse voorstellen slechts voor een periode van zeven jaar gelden en dat dus niemand zyn „standpunt inzake de uiteindelyke oplossing van de Cyprische probleem hoeft te laten varen". De Griekse regering heeft Turkye zaterdag gewaarschuwd, dat het trein verkeer tussen beide landen zal worden stilgezet indien de steniging van Griek se treinen, die Turkye binnenrijden niet ophoudt. De afgelopen dagen hebben Turkse landarbeiders deze treinen ver scheidene keren bekogeld. (Advertentie) Vrouwen hebben vaak moeilyke en pynlijke tyden. Zy kunnen deze aan- merkelyk verlichten, ja die pynen doen verdwynen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 enige mogelykheid om de moeilykheden uit de weg te ruimen, ls gezegd, waar mee uiteraard werd bedoeld, dat ook de Verenigde Staten zich tot dit overleg op regeringsniveau zullen bekeren voor de vrylating van de negen Amerikaanse militairen die veertien dagen geleden met een helikopter boven Oost-Duitsland tot landen werden gedwongen. Maar in Berlyn zegt men ln Westelyke kringen, dat het Belgische voorbeeld niet nagevolgd moet worden door de Ver enigde Staten, daar dan Oost-Duitsland erkend zou worden als te zyn geschikt om te onderhandelen over geallieerde soldaten. En dat zou de positie van de Westelyke militaire missies te West- Berlyn ondermijnen. Voor België is dit alles niet zo erg, daar dit land geen be zettingsmacht meer is als de Verenigde Staten, die over de gevangen Amerika nen alleen met de Russen op hoog ni veau willen praten. Weer kritiek op (le loonpolitiek (Van onze correspondent) In zijn openingsrede tot de algemene vergadering van de Nederlandse Katho lieke Mynwerkersbond, welke vandaag en morgen te Sittard wordt gehouden, i heeft bondsvoorzitter Frans Dohmen i zich opnieuw gekeerd tegen de huidige I loonpolitiek van de regering, welke zijns inziens de nagestreefde en noodzakelijke produktieverhoging niet tot haar recht laat komen. „Met veel kunst- en vlieg- j werk heeft de overheid geprobeerd de I schijn hoog te houden, dat de strak ge- l leide en sterk gecentraliseerde loonpoli- I tiek de beloning in de hand houdt," zei- de hij, daarbij tevens kritiek leverend op de cijfers, welke telkens weer door sommige instanties, waaronder het Col lege van Rijksbemiddelaars, worden ge produceerd om belanghebbenden aan te tonen, dat de lonen in een bedrijfstak wel of geen achterstand hebben by die in andere bedrijfstakken. Daar deze cijfers op verschillende wyze kunnen worden gegroepeerd, hebben zy, volgens de heer Dohmen, maar een betrekkelijke waarde, ofschoon van overheidswege hoog wordt opgegeven over hun objec- tiviteit Von Brentano in I Den Haag I De minister van Buitenlandse Zaken der Duitse Bondsrepubliek, dr. Heinrich jvon Brentano, is gisteren in 's-Graven- 'hage aangekomen voor besprekingen jmet zyn Nederlandse collega mr. J. M. i A. H. Luns. De besprekingen zijn hedenochtend .begonnen en zullen, naar verwacht wordt, slechts een dag duren. Gesproken zal worden over de procedure der voort zetting der sedert lang lopende onder handelingen over bilaterale problemen. Concentratie R.L.S. De afdeling Rotterdam (beginoplei- ding) van de Rijksluchtvaartschool zal met ingang van 1 september a.s. worden overgeplaatst naar het vliegveld Eelde, 'waar de voortgezette opleiding reeds geruime tüd is gevestigd. De volledige i Rijksluchtvaartschoolopleiding zal dan in Eelde worden gegeven. Daarmee zal de reeds lange tyd voorziene concentra- I tie van de R.L S. voltooid zyn. Negerleerlingen in Little Rock naar huis gestuurd By beschikking van een federale rechter heeft het bestuur van de mid delbare school te Little Rock (Arkan sas) toestemming gekregen, de rassen integratie op dit instituut twee en een half jaar op te schorten. Dit betekent, dat het bestuur de zeven ingeschreven negerleerlingen naar huis mag sturen. Zoals bekend heeft de opheffing van de rassenscheiding in Little Rock vorig jaar aanleiding gegeven tot incidenten Pogingen van gouverneur Faubus om met behulp van de nationale garde de negerkinderen te verhinderen de school te bezoeken, werden door president Eisenhower door het zenden van fede rale militairen verydeld. De jongste uitspraak is van rechter Harry Lemley. uit de stad Hope in Arkansas, wie was opgedragen een ver zoek te onderzoeken van het schoolbe stuur om het integratiebesluit op te schorten. Het bestuur had gesteld, dat er anders wellicht weer ongeregeldhe den zouden ontstaan. Advertentie Brandend Maagzuur na Iedere maaltlld? 0! angst bij voorbaat bjj iedere hap etenf Rennies nemen - en altyd zorgen dat ge ze by de hand hebt. Een of twee Ren nies - gewoon laten smelten op de tong - neutraliseren al het overtollig maagzuur dat Uw pynen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlyk middel die Rennies - en ze smaken nog lekker ook. c i t S VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). NCRV.; 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Kamermuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Muz. in huiselijke kring. 19.35 Volk en Staat, caus. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Internat. Jeugdconc. 20.55 Meester Gangel, hoorsp. 21.55 Gram. 22.00 Boekbespr. 22.15 Cello en plano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.40— 24.00 Evangellsatle-uitz. ln de Duitse Hilversum II (298 m.). AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. 18.25 Amateursprogr. 18.50 Openbaar kunstbe zit. 19.00 Viool en piano. 19.30 Muz. caus. 19.45 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Holland Festival: Sopr. en piano. 21.30 Act. 21.45 Op en om de boulevard. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Het geneeskundig onderzoek voor het huwelijk, caus. 23.3024.00 Lichte muziek. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV.: 20.20 Halt politiestellen die man! rep. 20.45 Attentie. 21.30 Voordr. 21.50 Dagsluiting. VOOR DINSDAG 24 JUNI Hilversum I (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. hulsvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Kamermuz. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Metropole- ork. en soliste. 15.15 Gram. 16.00 V. d. zieken: 16.30 Zlekenlof. 17.00 Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen overzee. Als bestuursambtenaar op tour nee in Nieuw-Gulnea's Vogelkop, door J. J. W. Dubois. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 KVP, pol. I caus. 18.30 RVU: De wisselwerking tussen I sterrenkunde en werelbeeld, door dr. H. i Groot. Derde lezing: Het middeleeuwse wereldbeeld en zijn ineenstorting. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 19.45 Wereldkamp. voetbal. 20.50 Omr.koor en -ork. en sol. 21.45 Act. 22.00 Wereldkamp. voetbal 22.10 Mezzo-sopr. en Fiiano. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en it. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10 50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Hammondorgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Land- bouwrubrlek: De doorloop-melkwagen. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het BINNENLAND Enkele begrafenisondernemers hebben b(j de Utrechtse politie een klacht inge diend, dat politiepersoneel tipgeld zou ontvangen voor het verstrekken aan con currerende begrafenisondernemers van adressen waar een door de politie of Jus titie ln beslag genomen stoffelijk overschot werd vrijgegeven. De hoofdcommissaris van politie heeft om reden van objectiviteit de procureur-generaal te Amsterdam ver zocht hiernaar een onderzoek te doen in stellen. Dit onderzoek is door de rijks recherche op het ogenblik gaande. Er schijnt een wending te komen in de moelijkheden bij de bulzenfabrlek Ex- selsior N.V. te Oosterhout. nu er een ver betering ln de orderpositie ls ontstaan. Personeel, dat vorige week werd ont slagen, werd opnieuw tewerkgesteld, ter wijl het verwachte ontslag voor het res tant van het personeel niet werd aange boden. In de verzlnkerij van de buizen- fabriek. waar totnogtoe met één ploeg werd gewerkt, moest zelfs worden overge stapt op het ploegenstelsel. By Lelystad ls vrijdag het stoffelijk overschot aangespoeld van tweede-lulte- nant-vlieger R. P. Roetert van de Kon. Luchtmacht, die op 17 maart boven het IJsselmeer is verongelukt. Op die dag raakten twee F 84 F Thunderstreak- straaljagers uit Eindhoven vermist boven het IJsselmeer. Aangenomen werd dat de toestellen tegen elkaar gebotst waren bij Enkhulzen. Het stoffelijk overschot van een der vliegers werd al spoedig gevonden. De derde groep oorlogspelgrims uit Engeland van dit seizoen heeft gister ochtend de traditionele herdenking en kranslegglng bijgewoond op de Engelse mi litaire begraafplaats ln Jonkerbosch bij Nijmegen. De groep, 88 pelgrims in totaal, ls vrijdag per vliegtuig ln Rotterdam aan gekomen onder leiding van capt. Coffer, assistent-generaal van het Britse Legioen. Zij bestaat voor het merendeel uit Schot ten en Londenaren. De Britten vertrekken vrijdag a.s. uit ons land. Tussen 29 aug en 3 september zal nog een Fngelse pel- grlmsgroep naar Nederland komen. De directie van de „Apparatenbouw Nedalo N.V." te Hengelo heeft meegedeeld, dat op 30 Juni 1958 de produktle zal wor- I den stopgezet en dat op diezelfde dag I het bedrijf zal worden gesloten. De oorzaak van deze sluiting ls het ontbreken van opdrachten. Onge veer 120 werknemers zullen worden ont slagen. De Nedalo produceert apparaten voor verwarmingsdoeleinden. De directie van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede dat ook de september-afvaart van het m.s. ..Oranje" het oude vaarschema tot en met Djakarta zal volgen. Het vertrek van Am sterdam ls een dag vervroegd tot 9 sep tember, waarna via Southampton (10/9) Genua (14/9), Port Said (17/9), Colombo (25/9). Penang (28/9), Singapore (29/9), Djakarta op 1 oktober zal worden bereikt. De terugreis van het m.s. „Oranje" zal op 4 oktober te Djakarta aanvangen. BUITENLAND De hittegolf, die de afgelopen drie weken vooral Nocrd-Indla heeft getroffen, heeft tot nu toe aan meer dan zeshonderd personen het leven gekost. Men verwacht, dat het thans spoedig koeler zal worden. De Amerikaanse Senaat heeft een be drag van 363.900.000 dollar toegestaan voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied van bestrijding van kanker, hart kwalen en andere ziekten. Dit bedrag ligt 123.000.000 dollar hoger, dan het door pre sident Eisenhower in zijn begroting ge vraagde. Zondag is de bliksem geslagen ln een groot ijzeren kruis, dat door een veertig tal mensen naar de top van de berg Arera by Bergamo (Italië) werd gedragen. Drie dragers van het kruis werden gedood en \Uf ernstig gewond. Koning Leopold van België heeft za terdag een bezoek gebracht aan het Ne derlandse paviljoen op de Wereldtentoon stelling. Hij bezichtigde ook de inzendin gen van Luxemburg en Frankryk. Volgens de antl-communlstlsche Voor- llchtlngsdlenst-West zijn er vorige week by Neuruppln ln Oost-Duitsland 28 sol daten en drie officieren van het Sovjet- leger ernstig gewond by proeven met een nieuw anti-tankwapen. De posterijen van India hebben drie speciale postzegel uitgegeven, die het honderdjarig bestaan van de universi teiten van Bombay, Calcutta en Madras tot onderwerp hebben. De postzegels dra gen afbeeldingen van de drie Jubilerende universiteiten. De Ford-stichting heeft een miljoen dollar geschonken aan de Vrije Universi teit van (West-)Berlyn. Een predikant van de Baptisten te Santangelo, ongeveer tachtig kilometer ten zuidoosten van Rome, heeft van de bur gemeester bevel gekregen de kerk, die hij voor zijn gemeente bouwt, voor 26 Juni te middernacht af te breken. Volgens de burgemeester heeft de gemeente Veroll, waaronder Santangelo valt. geen bouwver gunning verleend. De predikant, Cannlto, zegt toestemming van het ministerie van Openbare Werken te hebben en beschul digt de burgemeester van onverdraagzaam heid op het gebied van de godsdienst. Het Chinese nationalistische minis terie van defensie heeft bekendgemaakt, dat de Marine zondag twee kanoneerboten van communistlsch-Chlna bij de (Nationalis tische) Matsoe-ellanden tot zinken heeft gebracht. Het nationalistische eiland Kao- teng had de hevigste beschieting sinds 2 jaar van Chinese communistische kustbat- terijen te verduren gehad. Aan de be schieting was een einde gemaakt door na tionalistische strijdkrachten op Matsoe, De Koning en Koningin van Nepal, die op het ogenblik de gasten zijn van de Russische regering, hebben zondag premier Kroesjtsjef te gast gehad aan een lunch ln een villa in de buurt van Moskou, die het koninklijk paar ter beschikking is gesteld. De Italiaanse staatsluchtvaartmaat schappij heeft haar diensten ln Italië zon dag gestaakt, nadat het technisch grond personeel voor drie dagen het werk had neergelegd om kracht by te zetten aan eisen tot loonsverhoging en gewijzigde ar- beidstyden. Drie Internationale diensten, (Rome Teheran, Rome Milaan Brussel en Rome Tunis Parijs) zyn eveneens gestaakt. De vluchten van ande re luchtvaartmaatschappijen door Italië gaan normaal door. Kardinaal Stepinac, de r.-k. primaat van Joego-Slavlë, ls geheel hersteld van de ernstige ziekte waaraan hij een maand ge leden leed, zo heeft de ïyfarts van de kar dinaal zaterdag meegedeeld. De 60-jarige kardinaal ïydt aan een zeldzame bloed ziekte. die vorige maand verergerd werd door een acute aanval van trombose en longontsteking. Prettig amusement (Van onze T.V.-medewerker) Zaterdagavond had de VARA het voor het zeggen. Nu. ze heeft de gelegenheid wel aangegrepen haar zegje te zeggen, maar in het algemeen kan gezegd wor den. dat ze dat in een goede dosering heeft gedaan. Er zat een tamelyk groot risico in, namelyk, dat ze zich verspre ken zou. Die kans heeft ze zich dan ook niet geheel laten ontglippen. Het programma opende met een re gelrechte sof. De dagbladen hebben wel eens te kampen gehad met een tekort aan kolommen om alle fanfares over de film „De tien geboden" te kunnen op nemen. De T V. kon juist op de dag van de grootstedelijke premières een korte documentaire over deze machtige pro- duktie brengen, maar het had veel van een anti-propaganda, want de beeld kwaliteit was over het algemeen beneden de maat en het geheel verdronk in al het losse zand van de Egyptische woes- tünen. De oude gerenommeerde De Mille aan het werk te zien had natuur- lyk zyn bekoring, maar het geheel vol deed toch niet aan onze hooggestelde verwachting. Na tien minuten was het leed geleden en kwam Friso Endt aan bod met zyn nieuwe Totebel. Hij maakte een goede start, maar tooh.Dit pro gramma bergt een principieel gevaar in zich. Het bedoelt feiten, personen en ficties uit het nieuws te vissen met een figuurlijke totebel, een vierkant schep net. Dat brengt met zich mee. dat er altijd met de terugtraprem moet wor den gewerkt. Nieuws moet fris zijn, evenals vis. De totebel zal steeds achter het net vissen en komt dus altyd met oud nieuws en dat is dan mede door een „bij -de-pinken" vragenstelster. geen nieuws meer. Het programma is alleen te redden door een eigen aanpak. Het was daardoor, dat de vangst voor de eerste keer behouden op het droge kwam. Toch, alweer toch, was er een luchtje aan. Waarom moet zo duidelyk gezinspeeld worden op de plaats van het viswater, met andere woorden: Het geeft geen pas zo onomwonden de slag zin. waarmee het dagblad, waraaan de berichten waren ontleend, zich presen teert, in te lassen, vooral niet voor een gezelschap, die zich met hand en tand verzet tegen reclame in de T.V. Daarna volgde de artistieke hoofd maaltijd, Wim Sonnevejd. Met de dool hof, waarin de kleinkunstenaar ver dwaald was. kan men nog vrede hebben, vooral om dat het terugkomen aan het slot van het nummer toch wel aardig gevonden was, maar de lawaaisaus, die het entree moest inleiden, was een Conny Stuart onwaardig. Vanaf het moment dat de ene Wim op de planken stond, deed hü ons de andere vergeten. Hü heeft nu eenmaal een groot en zeer persoonlük talent, waarmee hü speelde en velen vermaakte. De filmkwaliteit was zo superieur, dat het bijkans een „live"-uitzending leek. Het was meer dan prettig, het was knap. Tot slot de quiz. Die mocht er zijn. al was Theo Eerdmans er niet. maar Bob Spaak. Hij had een viertal fotografische geheugens by" elkaar, die het gevaarlijke geheel glansrijk door de finish loodsten. Daar was eerst de historicus van na 1914, die behalve van zün hobby op een hartverwarmende manier van zün typo grafisch vak bezeten was, Als zo iemand nu maar steeds het goede laatje open trekt, is succes verzekerd en bü vol doende ijver zün alle laatjes bovendien gevuld, dus eigenlük is het geen kunst, maar een aardigheidje (om overigens lekker jaloers op te zijn). Toch is hier een hoogtepunt van de populaire her sengymnastiek vertoond en wel bü de vraag, wie de jongste minister was in het coalitiekabinet van Colün van 1933. Dat wist de ondervrager doodeenvoudig niet, maar om dan onder de gloeiend hete T.V.-lampen zoveel tegenwoordig heid en lenigheid van geest, gevoel voor humor en slagvaardigheid op te brengen I om aan een woordspeling te denken en de naam Oud te laten vallen, het is een I prestatie, waarvoor we graag en har- j telük en diep onze hoed afnemen. Deze meneer beschikt over meer dan alleen maar fotografische capaciteiten. Hij schonk een kostelijk en flitsend moment. De Maastrichtenaar had alleen maar één stokpaardje, dat hij al bereed, voor dat hü de arena betrad. Wat injammer dat hü door de hele omgeving zo geremd werd, dat zün grote kennis, uit toege- wüde liefde voor zün stad vergaard, niet tot gelding kwam. De journalist, die het in de topografie had gezocht en gevon den, was het na een goed begin een beetje kwüt, maar de vragen aan de oud-collega leken ons op het oncelle- giale af, zo lastig waren ze. Dat Spaak hier uitgleed door weer een ander (par- tij-)blad te noemen, kan ergernis geven aan mensen, die gaarne onbedremmeld hun avond geven om te zien wat poli tieke tegenvoeters te bieden hebben. De hekkesluiter gaf verbazingwekkende toe ren te zien op het gebied van de Tour de France. Bob Spaak had met een plezierig aandoende en soms bepaald vermake lijke onverschilligheid zijn debuut tót een goed einde gebracht, vooral omdat de laatste slag, die zeer sportief was, aan hem toeviel. De quiz-regie was uit stekend, maar de soms nogal langge- j rekte muzikale intermezzi léken óns I bijna even zovele vergissingen, vergeef- lijk. omdat men bij de voorbereiding toch ook wel beducht moet zün geweest I het te veel in woorden te zoeken. Als die woorden door de bank genomen van een zo voortreffelijke kwaliteit zün. kan men alleen maar zeggen: praat er maar rustig op los, engedenk de anders denkenden. Spencer Mysterie, hoorsp. 14.40 School radio. 15.00 Gram. 15.30 Logboek 1941 (deel II). 16.00 Pianorecital. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 De Herberg bij Versailles, hoorsp. 21.45 Act. 22.00 Volks- muz. met comm. 22.20 Planorecital. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21— 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 18.4520.15 Wereld kamp. voetbal. NTS: 20.50 Journ. en weeroverz. 21.1022.00 De mens ln de ulthoudlngsproef. film. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 ni. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quiz. 13.40 Gram. 13.55 Sportuitsl. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Hoorsp. 15.30 Soort. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Stad en land. 18.40 Soort. 18.50 Onbekend. 19.00 Gram. 20.15 Hoor spel. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 Strijktrio en sol. 22 45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.11 Koersen. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram quiz. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Test Match 13.35 Gram. 13.45 V d. kind. 14.00 V .d. vrouw. 14.30 Nws 15.00 Lichte muz. 15.30 Nws. 15.45 Mil. ork 16 30 Nws en mts. Dale's Daeb. 16 45 Lichte muz 17.30 Nws. 18.00 Soort. 18 35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en lichte muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en lichte muz. 21.00 Gevar. orogr. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Sport. 22.45 Dan.smuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16 00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 19.50 Dans muz. 21.45 Nws. 23.45 Fluit en piano. 24.00 Nws. 0.101.00 Lichte muz. Frankrilk. Programma 3 (280 en 235 m.) 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc 13.35 Gram. 14.10 Recital 14 35 Gram. 17.00 Kamer muz. 17.26 Gram. 20.no Idem. 20.05 Ka mermuz. 23.5324.00 Nws. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel 12.30 Weerber. 12.34 Pianosnel. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14 30 Aldeburgh Festival. 15.25 Gram. 15.45 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Svmf.ork. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 V .d. jeugd. 18.30 V ,d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 Literair progr. 20.45 Gram. 21.00 Pianr»recltal. 21.15 Omr.- ork. 22 00 Nws. 22.15 Svmf.ork. en solist. 22 55—23 00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 12.35 Chansons 13.00 Nws. 13.15 en 14.00 Gram. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Jazzmuz. 16.30 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 23.00 Nws. 22.10 Vrye tyd; 22.55 Nws. Pieterskerk: Holland Festival. Concert- febouworkest o.l.v. Eduard van Belnum. 1/4 uur nam. Titus Brandsmastraat 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7i uur nam. WOENSDAG Stationsplein: Wandeling Ned. Chr. Relsver. door „Raaphorst". 2 1/4 uur nam. Pieterskerk; Avondstilte te 7$ uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Rynsburgerweg 70: Ledenverg. Ver. tot Bestrydlng der t.b.c. 8J uur nam. DONDERDAG MarnlxstraatK. en O.-excursie naar Dr. van Voorthuyzenschool. 2 uur nam. Stationsplein: Strandwandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 7 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Van der Werfpark. Openluchtconcert „Trouw en Durf". 8 uur nam. VRIJDAG Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar Expo te Brussel. 7 uur voorm. Kortenaerstraat: Opening Clubhuls „Ons Eiland'". 8 uur nam. ZATERDAG Stationsplein. Ned. Chr. Relsver. gaat pruimen eten ln 's-Gravezande. 2 u. nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark l Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 26): Tentoonstelling van etsen van A. J. Veld hoen Werkdagen 25 uur nam. (t/m 5 lull). Lakenhal: Tentoonstelling Tlnus van Doorn (tot 30 juni). BIOSCOPEN Trianon „De brug over de rivier de Kwal" (14 Jr.). Werkd. 2 en 8 uur nam.; 's zondags 2. 5 en 8 uur. Rex „De knapste meisjes moeten ster ven" (14 Jr.). Werkd. 2*. 7.15 en 9.15 uur; 's zondags 2$. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Banana Boat Song". Casino „Genadeloze achtervolging" (14 Jr.). Werkd. 2£, 7 en 9.15 uur; 'szon dags 2|, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Maigret zet een val" (18 Jr.). Werkd. 2\, 7 en 9.15 uur; 'zondags 2i, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Afscheid van de wapenen" (18 Jr.). Werkd. 2i en 8 uur; 'zondags 3 en 8 uur nam. De avond- en nachtdienst der Apothe ken te Lelden wordt waargenomen door: Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. RÜ geen gehoor bt) Uw huisarts ol specialist hel op dokterstelefoou 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Is c tr Ccg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome Alacclo Madrid Malorca Algiers geh. bew. ozo 2 17 0 geh. bew. ozo 2 18 0 geh. bew. 20 0 half bew. zw 3 18 0 zwaar bew. nw 2 14 0 zwaar bew. w 3 15 16 regenbui z 4 17 18 zwaar bew. wzw 9 18 11 zwaar bew. wzw 6 17 0. licht bew. zw 7 19 4 half bew. zw 3 19 4 zwaar bew. nw 3 19 0. licht bew. zw 1 26 0 regenbul z 2 20 3 zwaar bew. zw 7 21 0 half bew. zzw 2 20 3 zwaar bew. z 2 17 4 half bew. z 4 19 0 onbewolkt windstil 23 17 regen nw 4 22 8 zwaar bew. O 2 19 26 half bew. z 8 27 0 zwaar bew. no 1 24 0 onbewolkt windstil 0 regen ono 6 2 regenbui w 3 29 2

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2