Belangstelling voor aandelenmarkt nam deze week aanzienlijk toe Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Vakantie-tube IVOROL' Kerkelijk Leven Dieptepunt recessie voorbij Middeleeuwse godsdienststrijd in het liefelijke Nieuwkoop gemeente Industrie neemt in de Lisse nog geen grote plaats in VIJF MAAL DRIE WERD ZES MAAL VIER! 1 Oplossing kruiswoordraadsel 97ste jaargang Zaterdag 21 juni 1958 Derde blad no. 29471 (Van onze financiële medewerker) Het leek er deze week op alsof op de Amsterdamse beurs de bordjes waren verhangen. Was sinds geruime tijd de obligatiemarkt voor de belegger het een en het al en bevond de aandelenmarkt zich in de neerlaag, vooral in het begin van deze overzichtsperiode handhaafde ook de obligatiemarkt wel haar vaste tendens, zodat de 6 pet. Woningbouwobligaties zelfs een koers van 110 pet. be reikte, maar de grote belangstelling ging toch naar de aandelenmarkt uit, waar velen uit hun schuilhoek tevoorschijn traden. Nu mene men niet dat dit met overweldigende omzetten gepaard ging, want deze zijn op de aandelenmarkt tot dusver beneden de IS miljoen per dag gebleven, maar in vergelijking met omzetten van flj£ miljoen en minder, zoals kortgeleden doorgaans voorkwamen, kan er toch van een aanmerkelijke opleving worden gesproken. Alle andere factoren, welke de beurs beheersen buiten beschouwing gelaten, was de technische positie van de aan delenmarkt allengs zo geworden dat er voor een opgaande koersbeweging slechts een klein duwtje nodig was. De markt was, zoals men dat zegt „uitgeziekt". De berichten en beschouwingen over de re cessie (kwalificatie van de optimisten) oi de depressie (kwaüficatie van de pes simisten) hadden de zwakke houders van aandelen langzamerhand uit de markt gedreven, waarbij de stukken overgingen in handen van hen, die een wat langere adem hebben en daarom op zien komen durven spelen. Een groot deel van de fondsenhouders is rustig op zyn fond sen blijven zitten, of heeft zijn voorne men tot verkoop van dag tot dag uitge steld in de hoop op herstel. In elk geval waren het tot voor kort uiterst „smalle" markten, waarin de dalende koersen tot stand kwamen, een gering aantal ver kopers, een nog geringer aantal kopers. Ook in zoverre waren de bordjes de vorige week reeds, maar ook in het be gin van deze week verhangen dat op eens niemand meer wilde verkopen - al thans niet tegen de oude koersen -, maar van alle kanten kopers kwamen opdagen, die bereid waren meer dan de oude koersen te betalen. Zo zijn er voor de meeste aandelen niet onbelangrijke voordelige koersverschillen tot stand ge komen, waarbij de internationale aan delen doorgaans wel op de voorgrond traden, maar de locale afdelingen toch niet achterbleven. Het algemeen indexcijfer voor de aan delen, dat begin 1958 rond 168 bedroeg, is deze week tot boven 200 gestegen, de Nederlandse industriële aandelen gin gen van 126 tot 146 vooruit, de scheep vaartaandelen van 117 tot 135, de bankaandelen van 106 tot 121 en zelfs Indonesische fondsen zjjn in koers ge stegen, waaraan de terugbetaling op het aandelenkapitaal, waartoe enkele mpyen zijn overgegaan, de stoot heeft gegeven. WALLSTREET STIMULEERDE Overigens was de voortdurend vaste stemming van Wallstreet voor Amster dam vermoedelijk wel de voornaamste stimulans. Bij een laagste stand voor dit jaar van 436.89 is het indexcijfer voor industriële aandelen te New York deze week opgelopen tot 479, waarmee het nog ca. 42 punten beneden de hoogste stand van 1957 blijft. De Newyorkse beurs heeft reeds geruime tijd een min of meer onverklaarbaar optimisme ge handhaafd dwars tegen de symptomen van de economische recessie in. En nu schijnt ze gelijk te krijgen, want de berichten en beschouwingen over de Amerikaanse economie begin nen gunstiger te worden. De indus triële produktie stijgt weer, het aantal werklozen daalt en men heeft nu op eens ontdekt dat er bij de Amerikaan se bevolking en zelfs bij de werklozen genoeg geld is om de aankopen te her vatten, waartoe de President haar dan ook heeft opgewekt. Massa-suggestie speelt bij de ietwat kinderlijke Amerikanen altijd een grote rol en nu verschillende adviesbureaus in hun prognoses moedgevende geluiden doen horen, blijkt men bereid voor ver schillende aandelen koersen te betalen, welke in een wel wat „optimistische" verhouding staan tot de winsten van de laatste tijd. Standard en Poor schat de gemiddelde winst per aandeel van 425 mpijen voor het lopende jaar op 2.95, in vergelijking met 2.71 voor het eerste kwartaal, maar met 3.23 in het laatste kwartaal van 1957, dat reeds het laagste was sinds het derde kwartaal van 1956. Een slechts zeer bescheiden verbetering dus. WINST-KOERS-VERHOUDING Een andere aanwijzing voor het hoge koerspeil van de Newyorkse aandelen markt is de zgn. price-earning ratio, de verhouding tussen de winst per aandeel en de beurswaarde van het aandeel. Toen het in de V.S., zo goed ging en het rendement op de aandelen laag was, werd er telkens op gewezen dat men niet alleen naar de dividenden, maar ook naar de verhouding tussen winst en beurskoers moest zien, welke toen in vele gevallen gunstig was. Nu echter de wins ten zijn gedaald en de koersen gestegen, komen er verhoudingscijfers voor den dag, welke aan de zeer hoge kant zijn. Aandelen General Electric bv. worden op 19 maal de winst gewaardeerd, aan delen International Paper op 20 maal, aandelen Aluminium Corp. zelfs op 45 maal de jaarlijkse winst. Ter vergelij king diene dat bijv. de aandelen Ko ninklijke thans met een koers van f. 173 (865 met 12 maal de winst van het eerste kwartaal 1958 op jaarbasis wor den gewaardeerd. In het algemeen ligt de verhouding tussen verkregen winst en de beurs koers in de V.S. ongunstiger dan ten onzent doordat men daar een groter deel van de winst uitkeert. Zo bedroeg het dividend van de Standard Oil of N.J. de laatste jaren ca. 50 van de behaalde winst, terwijl voor alle Amerikaanse ondernemingen het di vidend op gemiddeld 80% van de winst wordt aangenomen. Concerns als de Koninklijke en de Unilever keren niet meer dan 20 25 van de winst uit en ook de Nederlandse industriële onderne mingen houden veelal 50 60 of meer in het bedrijf. Wij willen hiermee maar zeggen dat men in Wallstreet thans van een vrij groot optimisme blijk geeft en bezig is op de verwachte economische opleving vooruit te lopen. VREES VERMINDERD Behalve de vaste tendens van de Newyorkse beurs vindt de hogere waar dering van aandelen te Amsterdam haar grond in de sterk gedaalde rentestand, eind vorige week tot uitdrukking geko men in de verlaging van het disconto tot 3% de gunstigste cijfers van de handelsbalans en de mede als gevolg deviezeh- voorraad, alsook in de ietwat betere be richten, welke uit het bedrijfsleven binnenkomen. De vrees voor een depres sie van lange duur is aanmerkelijk ver minderd, de koopkracht van het publiek blijkt door de werkloosheid van de laat ste maanden niet in belangrijke mate te zijn gedaald en de export blijft zich in stijgende lijn bewegen, ook al is een toe neming van f. 125 miljoen in de eerste vijf maanden van het lopende jaar ge ring in vergelijking met de stijging van bijna f. 900 miljoen, welke in 1957 plaats vond. De teruggang van de import gedu rende genoemde periode van f. 1130 mil joen wijst er wel op dat men in de be drijven op zijn voorraden aanmerkelijk is ingelopen en als inderdaad de depres sie in en buiten ons land afneemt, zal allengs weer met grotere invoeren moe ten worden rekening gehouden, ook al zal de minder gunstige liquiditeitsposi tie van vele ondernemingen op dit punt tot grote omzichtigheid dwingen. Keert het vertrouwen in de ontwikke ling van de economie terug, dan zal de gedaalde rentestand de financiering van voorraden en investeringen verge makkelijken. Een knelpunt voor de vergroting van de export blijven vooreerst de export kredieten, welke door buitenlandse ko pers worden gevraagd, veelal voor lange termijnen, waarmee vooral de metaal verwerkende industrie te kampen heeft. Ook met het oog hierop is de ruimere kapitaalmarkt een bemoedigend ver schijnsel, hoewel een belangrijke uitbrei ding van het exportkrediet zonder rege ringssteun vermoedelijk niet te verwe zenlijken Is. DOOR DIEPTEPUNT Zo zijn er voor het Nederlandse be drijfsleven ook thans nog problemen te over, maar de mening dat de economi sche recessie haar dieptepunt achter zich heeft begint toch te domineren en mist, zoals de laatste weken gebleken is, haar invloed op de beurzen niet. Dat het rendement op obligaties in sterke mate is gedaald en voor de kort lopende obligaties van de Staat thans niet meer dan ca. 4 bedraagt, heeft de belegger weer oog doen krijgen voor het rendement van 7 8 en meer, dat op basis van het dividend over 1957 van vele industriële aandelen wordt ge maakt. Ook als de dividenden over 1958 beneden die van 1957 blijven, kan het rendement vaak nog bevredigend zijn. Vandaar dat, nu de internationale fond sen en de „zware" industriële aandelen in de koersstijging zijn voorgegaan, ve len de prijscourant naarstig naspeuren teneinde fondsen te ontdekken, welke tot dusver zijn achtergebleven. Er zijn ongetwijfeld zodanige. Voor Alphens kantonrechter Bijzonder fel van leer trokken zo wel de kantonrechter mr H. H. Kirch- heiner als de officier van justitie mr. Agtenberg tegen een 18-jarige jon geman uit Nieuwkoop, over wat zij noemden de middeleeuwse toestanden inzake de geloofsstrijd, die er in dit prachtige plassenrijke Zuid-Hollandse dorp in enkele gedeelten gestreden schijnt te worden. Een protestants bewoner van deze gemeente, die met een aantal rooms- katholieke gezinnen op een werf woont, ondervindt met zijn kinderen vrijwel dagelijks overlast van zijn buren en wel in hoofdzaak van een gezin waar van de vader krantenbezorger is. Uit het verhoor van de zoon bleek, dat deze vader weigert de krant bij het protes tantse gezin te bezorgen. De kinderen ontzien zich niet hun protestantse dorpsgenootjes steeds maar weer uit te schelden en ;.e bespuwen, terwijl boven vermelde jongeman terecht moest staan, omdat hij met zijn fiets een kind tegen een muur heeft gereden. De offi cier. mr. Agtenberg noemde dit gedrag ergerlijk en misselijk en wees de jongen er op. dat er ook naastenliefde gepre dikt en dat er ook naar geleefd moet worden. Tegen de jongen werd f 50 boete geëist waarvan f25 voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Rotterdam heeft annexatieplannen Voer Botlek en Europoort B. en W. van Rotterdam delen de ge meenteraad mee. van deze een uitspraak te zullen vragen om een verzoek tot grenswijziging aanhangig te maken, waardoor het Botlekgebied aan het grondgebied van de gemeente Rotter dam wordt toegevoegd, terwijl zo spoe dig mogelijk daarna hetzelfde zal die nen te geschieden met betrekking tot de terreinen begrepen in het plan-Euro poort. B en W. zeggen nl. onveranderd op het standpunt te staan, dat de gebie den, waarover de havenexploitatie van de gemeente Rotterdam zich uitstrekt, niet alleen privaatrechtelijk maar ook publiekrechtelijk tot Rotterdam moeten behoren. B en W. komen tot deze uitspraken j in een nota aan de raad, waarin uitvoe- rig het overleg wordt besproken, dat er in de afgelopen jaren is geweest tussen 27 gemeenten (Rotterdam inbegrepen in het gebied van de Nieuwe Waterweg. Hoewel alle gemeenten hebben ver klaard voor samenwerking te gevoelen. is na enige jaren van onderhandelingen geen basis voor een redelijke samenwer king te vinden. Met leedwezen consta teren B. en W. dan ook, dat het gesprek tussen de 27 gemeenten is vastgelopen en dat. althans met betrekking tot het i bestuursvraagstuk, een regeling, die ook voor Rotterdam aanvaardbaar en uit voerbaar is. vooralsnog niet te verwe zenlijken blijkt. Advertentie NED. HERV. KERK Bedankt voor Ameide en Tienhoven J. Koele te Nijker k; voor Zoetermeer (2de pred.pl.) J. Spelt te Dinteloord. GEREF. KERKEN Beroepen te Dirkshorn en te Heer-Hugo- waard R. de Boer, kand. te Rotterdam; te Oegstgeest P. Visser te Tilburg. Bedankt voor Avereest H. Bade te Valtermond. GEREF. GEMEENTE IN NEDERLAND Bedankt voor Geldermalsen H. Llgten- berg te Rotterdam-west Zuidoostelijke woonwijk uitbreiden! De loop van de bevolking wordt bepaald door de natuurlijke aanwas en de migratie. Om de natuurlijke aanwas te berekenen dienen wij ons re kenschap te geven omtrent het beloop van de geboorte- en de sterftecij fers, zowel in het verleden als in de toekomst. Voor de toekomst ligt een verdere daling van de geboortecijfers en een langzame stijging van de sterftecijfers, verband houdend met de veroudering van de bevolking, in de lijn der verwachtingen. Een en ander zal een geleidelijk afnemen van het geboorteoverschot tot gevolg hebben, met andere woorden de natuurlijke bevolkingsaanwas zal zich in Lisse in een steeds langzamer tempo gaan voltrekken. Deze natuurlijke aanwas zal bedragen in 1960 plm. 13.800, in 1965 15.100, in 1970 16.400, in 1975 17.700 en in 1980 19.000. Dit betekent een totale natuurlijke, bevolkingsaanwas van ca. 6000 personen in een pe riode van ruim 20 jaar. maar het uitbreidingsplan omvat een tweetal nieuwe industrieterreinen, name lijk aan de 1ste Poellaan een „droog" terrein, tevens bestemd voor handels doeleinden met een oppervlakte van 6 ha en een smalle strook „nat" terrein aan de Greveling grenzend aan het be staande terrein, met een oppervlakte van 5 ha. Op grond van de richtcijfers 80 arbei ders per ha „nat" en 100 arbeiders per ha „droog" terrein (mét handelsfunctie) zou hier werkgelegenheid ontstaan voor ca. 1000 man. Gezien de in andere in dustrialiserende gemeenten aangetrof fen verhoudingen zal hiermede vermoe delijk een bevolkingsaanwas van onge veer 5000 zielen corresponderen. Dit is minder dan de natuurlijke aanwas be draagt. De vraag doet zich voor of het derhalve geen aanbeveling verdient in nog sterker mate te industrialiseren. Hoge eisen wat de woningbouw betreft Kan de gemeente Lisse voldoende werkgelegenheid bieden voor een derge lijke toeneming van de bevolking? De industrie neemt in Lisse nog geen grote plaats in. Slechts ongeveer 20 van de beroepsbevolking is werkzaam in de nijverheid, welke dan nog voor een groot deel een ambachtelijk karakter heeft. De eigenlijke industrie omvat 4 bedrijven waarin tezamen 150 personen werkzaam zijn. Deze bedrijven liggen naby de Ringvaart, een voor de hand liggende en voor uitbreiding vatbare si tuatie. Ook de uitstekende verkeerslig- ging van Lisse staat er borg voor dat eventuele verdere industrialisatie een goede kans zou maken. TWEE NIEUWE INDUSTRIETERREINEN Het bestaande industrieterrein biedt geen mogelijkheden meer van belang, daarvan stijgend* goud- Koningin Elizabeth en Prinses Margaret moesten het paard "Restoration" even strelen, nadat het Koninginne-paard de Koning Edward VII-prijs had gewonnen Captaine Corcoran van Prins Alg Khan werd tweede. FRAAI GEBIED Ofschoon nu in Lisse zeker nog meer werkgebied te projecteren zou zijn, is de vraag gewettigd of de combinatie van wonen en werken tussen Rijksweg no. 8 (de Hereweg) en de Ringvaart, welke hierdoor zou ontstaan, verkieselijk zou zijn. De bestaande toestand nabij de Hyacintenstraat geeft reden tot voor zichtigheid in dit opzicht. In ieder geval dient de woonfunctie van Lisse te prevaleren, aangezien op geen andere plaats in de streek gelijk waardige mogelijkheden in dit opzicht zijn aan te wijzen. Niet alleen beschikt Lisse over de benodigde ruimte, boven dien behoort deze gemeente dank zij de aanwezigheid van het complex Reigers bos-Keukenhof tot de landschappelijk fraaiste gebieden van de Bollenstreek. Tenslotte is daar de belangrijkste om standigheid van de centrale ligging. Daar nu de mogelijkheden als woongemeente uniek zijn en elders, zij het in de allernaaste omgeving, een zeer goed werkgebied kan wor den geschapen, lijkt het aanbeve lingswaardig te volstaan met de ge projecteerde bedrijfsterreinen voor ondernemingen, die zich goed ver dragen met een woonwijk en voorts alle mogelijkheden voor het welsla gen van een zich uitbreidende zuid oostelijke woonwijk uit te buiten. In verband met de enigszins afzijdige ligging van die wijk mag deze zelfs niet te klein zijn teneinde een bevre digend peil van vborzieningen (scho len, winkels, e.d.) te verkrijgen. HOGE EISEN Al met al achten LEI en ETI een be volkingsgrootte van 19.000 a 20.000 zielen in 1980 zeer wel mogelijk, een aantal dat daarna door voortgezette immigratie van woonforensen nog verder zou kun nen oplopen. Uiteraard stelt dit alles hoge eisen aan het woningbouwprogrammma, temeer daar de nieuwbouw niet in zijn geheel kan dienen voor de huisvesting van de bevolkingsaanwas. Factoren als krotop ruiming, sanering, „city"-vorming en het afnemen van de gemiddelde wo ningbezetting zijn daarvan de oorzaak. LUILEKKERLAND. Het zijn wel heel dure eende-eieren geworden, welke een inwoner uit Bode graven (Nieuwerbrug) zondagmorgen 6 april in zijn jas vervoerde. Samen met zijn twee jongere broers was de man die zondagmorgen in alle vroegte op stap gegaan. Het verhaal, dat hij de 15 eieren zo maar langs de weg had gevonden, geloofden de heren van het kantonge recht niet; wel informeerde de officier belangstellend of er soms ook nog ge braden kippetjes in het rond vliegen daar in Nieuwerbrug. De man werd we gens overtreding van de Jachtwet ver oordeeld tot een geldboete van f 80. waardoor de eieren hem op f 6 per stuk komen. En ik had ze nog al naar het politiebureau willen brengen, klaagde de man. BIJTENDE HONDEN. De hond van een inwoner uit Bode graven had los gelopen en daarbij een wielrijdster in de voet gebeten. Won derlijk was het dat het slachtoffer haar spijt betuigde voor de aanmelding bij de politie en verzocht de verdachte niet te vervolgen. Mr. Kirchheiner kon dit verzoek niet accepteren en veroordeelde de man tot twee geldboetes van f 20 of 5 dagen hechtenis. Een inwoner uit Zwammerdam wiens hond een stel kuikens van een der bu ren had dood gebeten en andere op de vlucht had gejaagd, kreeg een boete van f25 terwijl hij tevens werd veroor deeld tot betaling van de schade tot een bedrag van totaal f 70. Een vrachtautochauffeur uit Boskoop mocht niet klagen, toen hij slechts tot een boete van f40 werd veroordeeld omdat hij een aantal kisten, waarvan er enkele meer dan 200 kilo wogen, niet goed genoeg op de wagen had vastge bonden, waardoor meerdere op de straat terecht kwamen. Wonder boven wonder was er verder geen verkeer op dat mo ment. anders waren er zeker doden te betreuren geweest. Een wijkzuster te Oude Wetering, die op 13 maart van dit jaar in Leimuiden met haar auto wilde uitwijken voor en kele op de weg staanblijvende kinde ren en waarbij haar wagen aan het slippen raakte, kon verheugd de rechts zaal verlaten, omdat mr. Kirchheiner haar ontsloeg van rechtsvervolging. De kinderen waren treiterend op de weg blijven staan, hoewel enkelen van hen de auto van de zuster duidelijk zagen aankomen. Zonder rijbewijs rijden is nog altijd een overtreding, welke in het Alphense kanton zeer streng bestraft wordt. Een Gouwenaar, die met zijn motor zonder geldig rijbewijs had gereden, kreeg f 50 boete. RECHTZAKEN Half jaar voor Rijnsburger die verzet pleegde Zes maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk vorderde de Officier van Justitie bij de Haagse Politierechter te gen een niet verschenen landarbeider uit Katwijk. Deze had verzet gepleegd tegen de Katwijkse politie. Als getuige vertelde de hoofdagent-reechercheur van politie H. J. Vahrmeijer uit Katwijk, dat hij op 12 januari een volksoploopje zag. Het bleek dat de verdachte en zijn broer onder invloed van sterke drank waren. De getuige wilde ze via de Tramstraat meenemen naar het politiebureau. In de Tramstraat zei verdachte echter plotse ling: „Ik ga niet verder mee; ik moet met de tram mee." Hij rukte zich los en ging er met zyn broer vandoor. Ze kwamen echter terecht in een doodlo pende straat. De politieman pakte hier de verdachte weer, maar toen sprong de broer hem op de rug. Terwijl de agent op de grond lag gaf verdachte de agent zo'n stomp, dat het oor. nu na een half jaar, nog steeds opgezet is. De broers renden weer weg. Via een erf wilden ze over de daken van huizen weg, maar dat lukte niet. Hier was verdachte met een teil omhoog geheven op de politieman afgekomen. De agent had hem weer vastgegrepen, maar de broer was er tus sen gekomen. Weer hadden de broers de vlucht genomen. De broer was later op het strand gegrepen. ,De verdachte staat bekend als iemand, die ailes wil terroriseren," zei de getuige. De Officier van Justitie vond dit wel een zeer actief verzet. De politierechter veroordeelde de Rijnsburger tot zes maanden gevange nisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De verdachte, die niet verschenen was, zal alsnog persoonlijk op het matje moe ten komen in een andere zaak. Het be trof hier de mishandeling van een groepje mensen op 27 oktober vorig jaar. De rechter besloot deze tweede zaak aan te houden e de persoonlijke medebren- ging van de verdachte te gelasten. In deze tweede zaak stond ook terecht een 23-jarige landarbeider uit Oegstgeest. Deze ontkende geslagen te hebben. De Officier van Justitie vond echter dat verdachte met zijn vrienden bijzonder bruut was opgetreden. Hij vorderde vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. De rechter veroordeelde hem tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. VROUWELIJKE PREDIKANTEN IN DE PALTS? De te Spiers (D.) bijeengekomen synode van de Protestantse Kerk in de'Palts heeft met veertig tegen zeven stemmen bij enkele onthoudingen in tweede le zing een maatregel aanvaard volgens welke de aanstelling van volledig be voegde vrouwelijke predikanten moge lijk wordt. Over de ambtskleding van een ..Pfarrerin" moet nog nader beslist worden. Bij de beraadslaging over deze maatregel is door voor- en tegenstan ders uitgebreid gediscussieerdover de vraag of een dergelijke aanstelling van een vrouw op grond van het Nieuwe Testament al dan niet mogelijk is. Een tuinier, die naast zijn buiten hobby ook nog een verwoed puzzelaar was, besloot zijn tuin te verrijken met zeven heesters. Hij plaatste een bestel ling voor dit aantal bij zijn gewone leverancier en ging in afwachting van de levering er over zitten denken hoe hij deze nieuwe aanplant over zijn tuin zou verdelen. Een puzzel naar zijn aard! Hij besloot, de heesters zo te plaatsen dat zij in vyf rechte lijnen zouden staan op elke waarvan drie heesters zouden staan. Hij kwam tot de in bijgaande figuur getekende verdeling. De zwarte stippen stellen de heester voor, de lijnen de vijf rechte lijnen op elke waarvan drie heesters staan. CHINA KOOPJT SUIKER VAN INDONESIË De regering van de Chinese Volks republiek heeft een overeenkomst gete kend voor de aankoop van 30.000 ton Javasuiker, waarvan de levering zal ge schieden in juli en augustus. m JO i Het is mogelijk, dat er meer plan tingspatronen zijn waarbij op vyf rechte lijnen elk drie heesters staan met een totaal van zeven heesters, maar dat doet er niet toewant het hele geval ging niet door. De leverancier van de heesters wilde onze puzzelende tuinier eens een genoe gen doen en stuurde hem niet zeven maar twaalf heesters. Alle voorgaande plannen gingen dus de prullemand in, en er werden nieuwe schema's gemaakt. Onze tuinier besloot toen, die twaalf heesters in zes rechte lijnen te plaatsen, op elk waarvan vier heesters zouden staan. Hij kwam tot drie ontwerpen waaruit hy een keus zou doen. Mis schien waren er meer principieel ver schillende wijzen, maar hij nam genoe gen met drie Kunt U ook drie wijzen vinden, waarop U twaalf heesters kunt plaatsen op zes rechte lijnen zodat op elke rechte lijn vier heesters staan? Oplossingen onder het motto „heester- puzzel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. On der de goede oplossingen stellen wy een eerste prys van f 5.en twee pryzen van f2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. De woorden moesten worden ingevuld volgens bijgaande figuur. De eerste prys van f 5.— werd toe gekend aan mevr. A. Nieuwenburg-De Haas, Coornhertstraat 8 te Leiden, de twee pryzen van f 2.50 aan mevr. E. M. Chaudron-Bo Fagelstraat 31 te Lei den en aan de heer J. van Duyn, Voorstraat 105 te Katwyk aan Zee. De pryzen worden de winnaars toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9