BRUSSEL WERD OP GROOTSE WIJZE GEMODERNISEERD Onverwacht einde van de luchtbrug naar Berlijn na elf maanden strijd Snel bouwtempo drukte de kostendie echter toch nog ongeveer een miljard gulden bedragen Minister kwam geregeld kijken Moskou moest erkennendat het echter iets^ op door8 van deze substantie Westen verdragschending niet wenste toe te laten (Van onze Brusselse correspondent) Ieder Brussels ingezetene, die vrienden in het buitenland heeft, is op het het ogenblik zo'n beetje gids voor sight seeing. Voor de Expo is dat vrij gemakkelijk. Daar gaan de gasten zelf heen en de paviljoens, Atomium en „vrolijk België" niet te vergeten, spreken voor zichzelf. Maar om een dui delijk beeld te verkrijgen van alles wat er in de jongste jaren in de Belgi sche hoofdstad is gepresteerd op het gebied van het verkeerssysteem en van nieuwe gebouwen, hebben wij zelf een studie dienen te maken. De particuliere sector heeft namelijk bijkans een even grote bijdrage geleverd tot de modernisering van de Brusselse ringlanen als de overheid zelf. En kele jaren geleden, rond 1952, begon het met de definitieve afwerking van de noord-zuidverbinding, waardoor vlak in het hart van de stad een grote nieuwe laan tot stand kwam. Langs deze laan verrezen de nieuwe gebouioen van de Nationale Bank van België en van de Sabena, alsmede het nieuwe Centraal Station, terwijl op het ogenblik de laatste hand wordt gelegd aan de geheel nieuwe Alber- tina-wijk, een complex van zeer fraaie gebouwen, waaronder een grote nationale bibliotheek (de ,gllbertina" genoemd naar koning Albert), een reeds in bedrijf genomen „Paleis der congressen"en een „Paleis van de Belgische Dynastie", dat een cultureel centrum ivordt. In het midden van die drie enorme gebouwen wordt momenteel een zeer uitgebreide moderne ZATERDAG 21 JUNI 1958 Centrum omgeven (loor ring van boulevards Intussen werd het oude Noordstation afgebroken en aldaar verrijst op het ogenblik een geheel nieuw centrum van winkels en kantoorgebouwen, benevens een theater. De socialistische verzeke ringsmaatschappij bouwde een enorme wolkenkrabber, vlak naast een van de nieuwe tunnels van de Brusselse „ring", en ook de Amerikaanse ambassade heeft op de kleine ring een geheel modern ge bouw, dat opvalt door zijn sobere lijnen. Het systeem van de „ring" is twee ja ren geleden begonnen en de meeste tun nels waren drie of vier maanden voor dc reeds kort gestelde termijnen klaar. Men vertelt in Brussel, dat het feit dat de minister van Openbare Werken. Van- audenhove. iedere dag op de ring een kijkje kwam nemen, een enorme stimu lans is geweest Het centrum van Brussel is nu omge ven door een ring van boulevards. He laas heeft men daar een groot aantal bomen gerooid en in de plaats van die boulevards kwamen verbrede lanen met zes banen, tunnels aan de Wetstraat, het Noordstation, het Louizaplein. een tun nelsysteem voor trams aan het Zuidsta tion en een viaduct dat het verkeer naar en van de autoweg Brussel-Oostende soepeler maakt. Intussen zijn door parti culieren of door grote bankgroepen nieu we enorme flatgebouwen opgericht. Vlak voor het paleis voor Schone Kunsten en naast de Albertina-wijk bouwde het Verbond der Belgische Nijverheid een groot administratief complex. Daarnaast verrezen een zakencentrum en winkels die de naam kregen van een der belen dende oude Brusselse straten: Galerie Ravens tein. Teveel winkel-centra? Men vraagt zich in kringen van de Brusselse handel reeds af of er op den duur niet te veel winkel-centra zullen zijn. Enkele jaren geleden werd ook de Galerie Louise geopend, een zeer fraai winkelcentrum. Een aantal winkelruim ten van de nieuwe Galerie Ravenstein is nog niet verhuurd, maar de organisato ren zijn optimistisch. Het gaat daar een aantrekkelijk centrum worden. Zo ziet het er nu uit in de hoofdstad. OEGSTGEEST CORRESPONDENTIE P. A. J. te O. De Duitse ambassa deur in Nederland is dr. H. Mühlenfeld, Nieuwe Parklaan 77 te 's-Gravenhage. VOORSCHOTEN De grenswijzigirtgsplannen In de gisteravond gehouden vergade ring van het college van B. en W. heb ben de dezer dagen door Ged. Staten gedane suggesties met betrekking tot grenswijzigingen in het Leidse conglo meraat een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Besloten is als eerste stap de raadsleden schriftelijk en vertrouwe lijk in te lichten, waarna de houding nader zal worden bepaald. SCHOLIEREN OP REIS De 4e klasse van de Openbare ULO en de 4e klasse van de Chr. ULO hebben met de hoofden van deze scholen, in samenwerking met de Centrale Raiffei- senbank, onder leiding van de heer Se- gaar een bezoek gebracht aan Schiphol en de Amsterdamse Effectenbeurs. O.m. werd een film, het beurswezen betreffende, vertoond. Een boottocht door de Amsterdamse grachten besloot deze leerzame excursie. VOOR HET ZONNEHUIS De collecte ten bate van het Zonne huis heeft in Voorschoten f. 320.71 op gebracht. MEDISCHE DIENST. De dienst der doktoren wordt gedu rende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Olthuis, tel. 2527; voor wijkvei-pleegster: Ge zondheidscentrum, tel. 2177. Gelukkig hebben de autoriteiten niet ge raakt aan de oude stad, dat wil zeggen de Grote Markt. Alleen een nieuw hotel in gotische stijl mocht achter de Grote Markt worden opgericht. Het kreeg de naam .Amigo" een herinnering aan de Spaanse bezetting van Brussel toen de „amigo" (vriend) de gevangenis was voor ongevaarlijke delinquenten. Nu nog ls er een Amigostraat. Maar het afbreken en opbouwen houdt niet op: naast het gebouw van de Nationale Bank wordt op het ogenblik een honderdtal oude woningen afgebro ken. Daar komt de nieuwe administra tieve wijk. een complex waar 7500 amb tenaren, die thans verspreid in de stad werken, nieuwe kantoren zullen krijsen. Dezer dagen is bij het Zuidstation l%n enorm postsorteercentrum in bedrijf ge nomen. dat het grootste van Europa zou zijn, een gebouw waarin dagelijks 2.5 miljoen poststukken zullen worden ver zonden naar binnenlandse en buiten landse postcentra. En over enkele maan den verwacht men inbedrijfneming van het nieuwe gebouw van de luchthaven op het grote vliegveld van Meisbroek. Kosten vielen mee Het is vrij moeilijk bij benadering het bedrag te noemen dat aldus in het nieu we verkeerssysteem en in de gebouwen werd geïnvesteerd, maar het is bepaald meer dan een miljard gulden! In de meeste gevallen vielen de kosten mee. gezien het snelle tempo waarin de aan nemers hun taak volbrachten. Er werden ook fouten gemaakt. Zo diende een viaduct, dat klaar was, ge deeltelijk te worden afgebroken om te worden verlengd. Men kan ook op de architectuur van een aantal nieuwe ge bouwen kritiek hebben, want bepaalde van die vierkante kasten, zijn niet zo mooi in het zo riante stadsbeeld. Al met al echter is het moderniseren van Brussel een knap stuk gedurfd werk, waaraan de particuliere handel en in dustrie door het optrekken van nieuwe gebouwen meewerkten, zonder dat er veel „planning" btf te pas kwam. Sight-seeing van Brussel is hierdoor wel ingewikkelder en groter geworden. En kele reisagentschappen specialiseren zich in dat soort geleid bezoek en vragen er twintig gulden voor, wat niet bepaald goedkoop is! Het nieuwe gebouw van de Pre- voyance Sociale de socialistische verzekeringsmaatschappij. Een deel van de Kruidtuin(Jardin Botani- que) werd aan de autotunnel op geofferd. Slot van Ronde van Valkenburg Gisteravond is in de nieuwe kantine van het Marine Vliegkamp Valkenburg het gordijn gevallen voor de 6de Ronde van Valkenburg, die dit jaar een sportief succes is geworden, waarover vooral de organisatoren onder leiding van de Lt. ter Zee Vreedenburg tevreden kunnen zijn. Het zijn drie dagen van uitstekende sport geworden waarmee het gehele kamp, maar ook de bevolking uit de om liggende gemeenten hartelijk hebben meegeleefd. Lt. ter Zee H. S. Vreedenburg heette gisteravond de talrijke genodigden waaronder de burgemeesters van Katwijk en Valkenburg met hun dames hartelijk welkom, waarna hij aan de kampcom mandant, de Kapt. ter Zee W. O. P. R. Aernout hetw oord verleende. Deze wees MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 juni Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Aard beien 3031; aardappelen 12; andijvie 1427; doperwten 5972; peulen 75 125; snijbonen 120175; stambonen 145 215; tuinbonen 3551; kroten 837; spitskool 710; postelein 1931; rabar ber 1421; spinazie 20—26; tomaten A 90—150, idem B 85—115; idem C 85—100. idem CC 70—80: waspeen 2262. Per 100 stuks: bloemkool A 1834, idem B 10 22. idem C 11: komkommers A 2649. ld. B 1946. idem C 18—37: sla 3.10—5,40. Per 100 bos: bos peen 2762; peterselie 1.50—4,90; radijs 6,306,90; selderij 2,70 Verloren zet van Sovjet-Ruslana (slot) (Van een bijzondere medewerker) Gemakkelijk had Berlijn het In de maanden van de blokkade zeker niet, al kon het grootse luchttransport spoedig het kritieke van de toestand ongedaan maken. Het was niettemin een harde winter die de bewoners van de Westelijke sectoren van de stad tegemoet gingen en zelfs In het voorjaar van 1949, toen de luchtbrug bijna tien maanden werkte cn de rantsoenen alleszins redelijk mochten heten, bood de stad soms het beeld van wat wij in de hongerwinter hebben beleefd, al is de Berlijner het water niet zo tot de lippen gekomen als ons in de eerste maanden van 1945. Sjofel geklede mensen met rugzakken en kleine trek- wagentjes zag men door de straten gaan, op weg naar het weinige bouwland dat rond de drie Westerse sectoren was overgebleven cen waar wat tuinbouw werd bedreven. Zij trachtten daar aan wat groenten en aardappelen te komen. Of zij probeerden hout te sprokkelen om meer vuur te kunnen maken dan twee uur gastoevoer per dag kon geven. Berliinse bevolkina hield zich tezettingsautoriteiten Stonden. Overvloe- Derii|nbe Devommg nieia dlg waren de maaitijden daar ook niet dapper in beproeving De stad bood met zijn verschrikkelijke verwoestingen een wel zeer troosteloos beeld. Vrouwen met doeken om het hoofd ruimden puin in kleine kruiwa gens. De trottoirs waren puinvrü maar daar was ook alles mee gezegd. En in de ruïnes van wat eens huizen waren, leidden honderdduizenden mensen een zorgelijk bestaan. Levensmiddelen of brandstof betrekken uit de Russische sector was vrijwel onmogelijk door de strenge controle, die bij de overgangen van de sectorengrenzen uiteraard werd uitgeoefend. Er was een zwarte markt maar de gemiddelde Berlijner kon daar weinig of niets kopen ter aanvulling van zijn uiterst magere rantsoen. De prijzen waren exorbitant hoog. Vreemdelingen, die een vergunning kregen om voor zaken in Berlijn te vertoeven, moesten gebruik maken van de daartoe aange wezen hotels, <Ue onder beiheer van de maar men kon zich er op behoorlijke wijze mee voeden. Kippers bleven het. Een verse aardappel was echter in heel Berlijn niet te koop. Om het ver voer via de luchtfbrug zo efficient mo gelijk te maken, werden slechts „dehy drated potates" naar Berlijn gezonden, aardappelen die van hun vooht waren ontdaan. Op deze manier was het mo gelijk in één lading meer calorieën voe dingswaarde te vervoeren dan met een lading verse aardappelen het geval zou zijn geweest. Voedzaam was deze „ge droogde aardappel" wel, maar de smaak was niet al te aangenaam. Men vond er veel hoger, al kon men daar meer vers voedsel krijgen. Als het breken van de blokkade en de opheffing in mei 1948 al te danken mag zijn aan de taaie vasthoudendheid van Ernest Bevin, de Berlijners hebben hun stand. De rantsoenen waren daar niet balletjes te maken en die te bakken. Vis prijkte dagelijks op het menu. En het waren voornamelijk kippers (Engel se gerookte haring) die het hoofdbe standdeel vormden van zeer gevarieerde visschotels. Met grote vindingrijkheid werden de kippers telkens op andere manieren verwerkt, zodat men dacht elke dag iets anders op zijn bord te vin den. Maar kippers bleven het. Tabak was in die blokkadetljd een weelde-artikel. De kelners in de hotels maakten verdacht veel de asbakken schoon en zorgden er wel voor, dat de peukjes geruisloos in hun zakken ver dwenen. In een van die voor buitenlan ders aangewezen hotels te werken was nog niet de slechtste arbeid, die men in Berlijn kon verrichten. Er viel nog wel eens wat af en van zijn redelijke rant soenen reserveerde het hotelpersoneel wat het maar kon uitsparen om daar zün familieleden mee te gerieven. Berlijn kreeg in de loop van de winter meer uren gas en elektriciteit toegewe zen. waarvoor de brandstof met de vliegtuigen moest worden aangesleept. De gezondheidstoestand van de bevol king was onder deze ongunstige om standigheden redelijk te noemen, hoewel de typische klachten, die wezen op een gebrek aan vitaminen, veelvuldig voor kwamen. Dat kon ook niet anders. Het aangevoerde voedsel was voor het over grote deel geconserveerd. Berlijners klaagden niet Veel geklaagd heeft de Berlijner niet, misschien ook wel door de wetenschap, dat het in de Russische sector van Ber lijn niet veel beter was gesteld als gevolg van de ongunstige economische toe- er op, dat na het succes van de 6de ronde het thans wel vast staat, dat de Ronde van Valkenburg tot in lengte van jaren een steeds terugkerende sportgebeur tenis voor de bewoners van het vlieg kamp gaat worden. Spreker toonde zich bijzonder dankbaar voor de hulp onder vonden van de middenstanders uit de omliggende gemeenten, de plaatselijke middenstandsverenigingen en VW's. Ook dankte spreker de politie. Vervolgens reikte de commandant de prijzen uit aan de winnaars. In de ver schillende leeftijdsgroepen behaalden de heren Wormhoudt. Nieuwenhuis, Ege- raat en Stroosnijd'er de prijzen, terwijl in de gekostumeerde groep de heren Bikkers en Visser met hun Spoet-nidk de prijs veroverden. Hulde bracht spreker aan de Krp. M. de Vries, die als leider van de kamp krantredactie weer buitengewoon goed werk heeft verricht. Omdat hij het kamp gaat verlaten en dienst moet gaan ne men op de Karei Doorman werd hem een fraaie vulpen aangeboden. De KLTZV J. Leeflang en de LTZV 1 H. Hoebink kregen een extra prijs voor hun „moedige" rijden in de laatste etappe, terwijl de commandant een uit eenzetting gaf van de oorzaak van dit meerijden van beide heren. Hierna volgde een gezellig geslaagde cabaretavond verzorgd door het eigen gezelschap „The Sky Rockets", waarbij tal van bijzonderheden het kampleven betreffende op rake wijze in de belang stelling werd getrokken. De avond werd besloten met een gezel lig bal onder leiding van de „Flying Musicals", terwijl de film over de 6de ronde begrijpelijk grote belangstelling trok. NOORDWIJK—LUGDUNUM Hedenavond te 7 uur speelt de Voet balvereniging „Noordwijk" op het Ge meentelijk Sportpark aan de Van Pan- huysstraat een wedstrijd tegen Lugdu- num. Dit is de eerste wedstrijd in een neder lagen-toernooi, waaraan o.m. meedoen SJC. VVSB, Lugdunum, RVC en UVS. Nabezorging Mocht U een keer de krant niet ontvangen, dan verzoeken wij U no. 3 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur n.m. (Dus niet bet in de telefoongids vermelde nummer van onze auto maat). de ongemakken te ondergaan en hard te werken aan de ontwikkeling en instand houding van de luchtbrug. In de loop van april 1949 waren er nog geen aanwijzingen, dat de Russen ge noeg van dit lugubere spelletje hadden. De luchtbrug was nu echt „op tempe ratuur" gekomen en vrijwel elke dag werd veel meer dan de noodzakelijke 5000 ton naar Berlijn gevlogen.. Op Goede Vrijdag 1949 zelfs het record van 10.240 ton!! Bij regen en mist ging op elk vliegveld het werk door. Alleen werd dan om de vier minuten gestart en ge land. In lange rijen achter elkaar wer den de binnenkomende vliegtuigen dan door middel van de G.C.A., de Ground Control Approach, binnengehaald. De piloot krijgt dan door de radio van de man. die op het vliegveld voor het radarscherm zit. op, hoe zijn positie is en hoe hij moet navigeren om uit de mist recht op de landingsbaan te komen. In de loop van de luchtbrug hebben de Britten en Amerikanen hiermede een schat van ervaring opgedaan. Er zyn wel eens schattingen gemaakt hoeveel deze luchtbrug de Westerse mogendheden heeft gekost. Maar geen van deze is betrouwbaar. De waarheid is, dat de kosten moeilijk te berekenen waren. Maar zeker was het zoals lucht- maarsehalk Williams eens verklaarde: „veel goedkoper dan een oorlog!" Russen haalden bakzeil Het was op 12 mei, dat de Russen onverwacht de maatregelen, welke het vervoer te land door de bezettingszones naar Berlijn stagneerden, ongedaan maakten. Zij hadden ervaren, dat de westerse mogendheden in staat waren Berlijn in leven te houden en wel zo lang als zij wilden. Transporten werden weer over land toegelaten. Berlijn herademde en de luchtbrug kwam in een lager tempo dooh bleef nog gehandhaafd, omdat men opheffing onder de gegeven omstandig heden nog wel wat riskant achtte; die voorzichtigheid bleek echter al spoedig overbodig te zijn en weldra kwam het geweldige apparaat tot stilstand. De luchtbrug was verleden tijd geworden. Een kleine elf maanden had deze ge weldige organisatie gedraaid, demon strerend, dat het Westen „neen" durfde zeggen op een schending van wat bij verdrag was overeengekomen en en twijfel latend omtrent de wil en de mo gelijkheid de consequenties volledig te aanvaarden. De Russen hadden deze zet op het schaakbord van de koude oorlog verloren. De laatste jaren verkeerde het kasteel Waardenburg (Geld.) in ernstige staat van verval. Velen betreurden dit, daar de Betuwe toch al zo'n enorm verlies aan der gelijke monumenten had. Men heeft nu besloten tot restauratie over te gaan. Het kasteel heeft een rijke his torie. Bij de bevolking leeft immers de legende van dokter Faust, die zijn ziel aan de duivel verkocht Naar oude mensen beweren, heeft men nog lange tijd bovenaan de toren bloedsporen gevonden, nadat de duivel F aast door een raam in de kasteeltoren naar buiten getrok ken had. In de volksmond wordt het kas teel van Waardenburg ,De Stomp' genoemd. Na de restauratie zal oud-burgemeester A. F. van Goelst Meyer het slot betrekken. STADSNIEUWS NOVITIAAT VVSL De aanvangsdatum van de komende novitaatstijd van de VVSL is bepaald op vrijdag 12 september. Naar wij vernemen zal de Hol land-atleet Frans Beker morgenmiddag te. Hilversum deelnemen aan de junio- ren-landenwedstrijd NederlandDuits land. Hij loopt op de 200 meter. WASSENAAR Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het Kandidaats examen voor mijningenieur onze plaats genoot I. J. G. Alons. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De raad van Zoeterwoude komt don derdag 26 juni te 7.30 uur nam. ten ge meentehuize in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: voorstel van B. en W. met betrekking tot de verzekering van gemeente-gelden; alsvoren tot wijziging van de Bezoldigingsverordening; verzoek van de R.-K. Toneelgroep „Liefde voor Toneel" aan de Hoge Rijndijk om een subsidie van f. 275 in verband met de opvoering van een openluchtspel ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan; wijziging van de gemeentebegroting 1957 en 1958. De raad dezer gemeente komt don derdag a.s. in vergadering bijeen. BB de te behandelen onderwerpen bevindt zich een verzoek van de R.-K. Toneel groep „Liefde voor Toneel" aan de Hoge Rijndijk om subsidie. Deze toneelgroep bestaat 40 jaar en wil in verband hier mede het openluchtspel „Bernadette" opvoeren. Het geraamde tekort zal f.275 bedragen. Verzocht wordt tot dit bedrag een subsidie te verlenen. Gezien het feit, dat de gemeente ook voor het Dorp subsidie verleende voor een concert van de zangverenigingen „Sancta Lucia" en „Zingt den Heere" in samenwerking met het R.K. Symphonie- orkest uit Den Haag, stellen B. en W. voor ook voor dit culturele doel een maximum subsidie te verlenen van f275. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jansje. dr. van W. van Tongeren en J. Ouwerkerk; Gert Jan, zn. van G. Steen beek en L. A. de Groot; Geraxdus Petrus Maria, zn. van P. J. Caspers en C. van Gerven; Adriaan, zn. van J. M. Pelgrim en M. Joziasse; Bernardus Hermannus Jo hannes, zn. van P. A. Smit en A. C. H. Letmaath; Jerry, zn. van J. Stegeman en G. M. Herber. Ondertrouwd: B. I. J. Beentjes en M. T. G. Becking; P. C. de Boer en E. D. Kiel; D. Aalbers- berg en G. Slik; J. W. Vriezen en W. R. Boltendal; A. Beekman en C. Kukler, A. van der Heijden en A. J. I. Tiggelovend; H A. J. van der Meel en L. A. J. van dec Mee; J. Bakker en C. Oudshoorn; J. Ab- spoel en L. E. Mark; H. de Ru en E. Wijts- ma; E. de Witte en S. C. Hierck; J. W. Jong en L. J. Wetselaar; A. A. van Ame- rongen en M. C. Ruljgrok; H. M. van Eg- mond en E. C. M. Barendse; J. C. van Houwelingen en M. Henderson; J. J. Slijk huis en J. de Mooy; H. R. Verwers en A. Ferwerda; I. Neuteboom en C. Dreef; B. T. J. Schmidt en C. van Etten; H. W. Svchowten en A. C. M. Visser; T. A. Sles- werda en L. Otteny; A. Kamsteeg en J. P. Dekker; N. Platteel en J. A. M. Weijers. OVERLEDEN P. F. van den Broek. 85 Jr., man: C. van Egmond, 1 Ju., dochter; J. H. Brouwer, 68 Jr., echtgenote van H. W. van Zijp.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4