Brug over de Kwai is bijzonder meesterwerk SECRETARESSE FILMS Bier goed, al goed..! Leids Vakantiekinderfeest Afd. Leiden Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. reikt diploma's uit VAN DEZE WEEK: Officiële publikaties 97ste jaargang Zaterdag 21 juni 1958 Tweede blad no. 29471 De militair en zijn erecode Uiterst knappe reconstructie van brok kampleven in de jungle van Birma Felle botsing tussen bouwers en brekers Trianon Alle wantrouwen jegens een met zoveel Oscars en reclame bela den film als deze „Brug over de rivier de Kwai" blijkt ten enenmale ongemo tiveerd: de toeschouwer wordt gecon fronteerd met een uitzonderlijk meester werk. dat niet alleen maar een origineel verhaal is, maar bovendien een zeer boeiend menselijk probleem aan de orde stelt. En dat dan ook nog in voortref felijke kleuren (Technicolor) op het brede doek met een select gezelschap topspelers als William Holden, Alec Guinness en Jack Hawkins. Geen won der. dat dit werk in Hollywood werd uitgeroepen tot de beste film van het jaar. In het kort komt het verhaal hierop neer. dat de Britse kolonel Nicholson, aanvoerder van een bataljon krijgsge vangenen, pertinent weigert zijn offi cieren koeliewerk te laten doen bij de aanleg van een brug over de rivier de Kwai, onderdeel van de beruchte Birma- spoorweg. Hij beroept zich daarbij op de bepalingen van de Conventie van Genève, bepalingen waarvan de Japan- Gaat U diarheen waar ze het lekkerste bier schenken, dat er sedert eeuwen gebrouwen wordt; Heineken's bier! Want bier goed, goed; waar ze zulk bier serveren moet alles even prima zijn. Ook Uw vrouw wil er wel eens helemaal uit zijn - dus neem haar eens gezellig mee uit. Naar dat café of dat cafeetje of dat restaurant met de onderscheiding op deur of raam: Heineken! het ook niet: als militair is het zijn taak de discipline onder zijn mannen te herstellen en ervoor te zorgen, dat zij, inplaats van als slavén, als soldaten te werk zijn gesteld. Tegelijkertijd be gint een ander motief in deze film mee te spelen. Een Amerikaan heeft kans gezien uit het kamp te ontvluchten en zich als door een wonder door de jungle heen te vechten, waarna hij door dor- I pelingen verpleegd en verder geholpen I 1 1 1 r 1 wordt. Na zijn herstel krijgt hij op-1 1 oveiiaar in Inn, kleur en sleer Jaat 111 dracht met enkele anderen terug te J te laten vliegen. Die onderneming loopt i Casino verkeerd konijn uit dito lioed komen Oveiaë Aeé Disney over verleden en toekomst uit op het zeer bewogen slot, waarin de kolonel, die te laat inziet wat hij eigen lijk heeft gedaan en de Amerikaan, die het prachtige werkstuk moet vernieti gen, tegenover elkaar komen te staan. Hoe dit afloopt, dient men zelf te gaan zien. De verdienste van deze film is vooral gelegen in de zeer knappe recon structie van een brok harde werkelijk heid uit de jongste wereldoorlog, waar door de toeschouwer het tragische lot van de krijgsgevangenen ten volle mee beleeft. De uitbeelding van de ygrootse natuur als de achtergrond van het na vrante gebeuren is tot in kleinigheden verzorgd. Maar vooral het uitmuntende spel van de hierboven genoemden en Toch veel te bewonderen in boeiend programma Met bijzondere verwachtingen bela den zijn we naar Casino getogen. Wij hebben een (gemotiveerde) verering voor de filmisch-creatieve capaciteiten van Walt Disney. Creatief in de letter lijke betekenis van „scheppend" ook al lijkt zijn werk voor zijn niet-bewonder- aars vaak misplaatst identiek met „her scheppend". Welnu, de verwachtingen die wij koes terden zijn de bodem ingeslagen, in ze ker opzicht was dit echter een dubbele bodem, waarvan de onderste het „ge houden" heeft: zijn tovenarij met kleur vorm, vaart en fantasie heeft het in tweede instantie „gehouden". Maar die eerste heeft het ronduit begeven. Walt Disney moet zich (al zal hij er ziich niets van aantrekken of we dit zeggen of niet) beperken tot het gebied waarop 'hij heer en meester is: als de Anderssen van de film, als de Thijsse van de na tuur, als de Veme van de fantasie. Zeer velen zullen deze week naar Ca sino getrokken worden door het voor programma, waarin de „verovering van het heelal" door Walt Disney wordt uit- gebeeld. Deze uitbeelding is buitenge- woon belangwekkend doordat zij de tech nische sfeer van deze gigantische onder neming raak weet te treffen, doch zij faalt hopeloos waar het enigszins dieper dan de goedkope sciencefiction-litera- j tuur gaat op het gebied van techniek, i ruimte-geneeskunde, en om nog wat meer prozaische terreinen te noemen: etc.)Misschien moet een groot deel van de door ons opgemerkte fouten geschre- Diploma-zwenunen Leerlingen van de Huishoudschool aan het Rapenburg hebben gisteren in „De Overdekte" voor haar diploma ge zwommen. Na afloop kon het diploma B worden uigereikt aan: Corrie Frank; Annie Fruchten, Bep Hillebrand; Tine ke van der Reijden; Loesje Smits; Mar- jo de Winkel; Ineke Link; Fietje Bodijr. Tineke Brittijn; Janny Dreef; Marianne Favier; Rie Nagtegaal; Ell.v Ravensber- gen; Betsy van Rijn; Marijke van der Visch: Vera van der Vet; Maja van Vliet; Ria v. d. Blom; Tiny Amoldus; Dineke Geel; Elsje v. d. Heyden; Tiny v. d. Jagt; Joke Nieuwenburg; Anneke Pardon; Adri de Joode; Henny Blok; Ria van As; Willy van As; Ariènne Paul; Anneke Pruis; René Snel; Mar griet Schellingerhout; Joke Waal; Elly Wijnnobel; Tineke v. d. Zeeuw; Anneke Freeken; Thera v. Kappen; Emmy Ar- noldus: Willy Brugman; Ireen Flaman. Janny de Haan; Tineke de Haan; Hen ny v. d Hoogt; Nelly Salomons; Irene v. d. Walle; Corry Filippo; Corrie Re geer; Marrie Griffioen; Dientje du Chatinier; Pietjeco Cramer; Ria Hebra- ken; Ina Hertman; Willy van Rooyen; Gita Schuiling: Saar Wondergem; Tr. den Dondelaar; Hilda Koet: To Kars tens; Marrv v. d. Linden; Nelly v. d Lip Jean Pyl; Joke van der Velden; Henny ae Vrij; Tineke van Egmond; Janneke van Leeuwen; Cobi Mulder; Roelfke Noort; Lenie Otgaar; Inge Pikaar; Joke Verver; Babs Wesselius; Sari de Vinck; Annie v. d. Kaay. Afgewezen: 8. Het diploma A werd uitgereikt aan: Henny v. d Berg; Henny Heetveld: Sonja Ramp; Corrie van Rheenen; Ine ke Kouprie; Heidy v. d. Mey; Ria v. d. Elom; Irene Hemerik: Bep van Houten; Henny Hcijneman; Rietje Grotenhuis- Greet Smit; Yvonne Tol; Willy Plant; Anneke Slagboom; Ria v. d. Berg; Lansje Fu; Bertha de Graaf; Netty van Tol; Adri Tol; Ansje Martijn; Marli Schouten; Ria Mol en Agaath Zelden- thuis. Afgewezen: 3. Ruim 1200 kinderen enkele dagen naar de Veluwe en 650 één dag naar Rlienen en Zeist ling van het commentaar. Af en toe wekten de beelden de indruk, dat grove i fouten in de toelichting (Nederlands gesproken zonder dat we ons van de En- gelse tekst op de hoogte konden stel- len) niet in de authentieke tekst voor- I kwamen, maar door een „indruk" worden ook dergelijke fouten niet hersteld. I Enfin, na zo onze kritiek te hebben gelucht 'willen wij U niet onthouden, dat Disney erin is geslaagd een buitenge- woon boeiende voorfilm te scheppen, j Boeiend ook afgezien van de realiteit die veel (en anders) boeiender Is. En dan komt de hoofdfilm: een zeer spannend verhaal „naar de historie" van een mislukt sabotagekomplot in de Amerikaanse burgeroorlog. Spanning sfeer, kleur levendigheid, ja die sfeer vooral, zijn prima. Maar mét de „roman tiek van de bezettingsjaren achter de rug zien voor ons verraad, spionage, op offeringsgezindheid tot het uiterste er iets anders uit dan in deze overigens spannende fotografisch voortreffelijke en onderhoudende film wordt getoond. se kampcommandant Salto zich niets ontrekt. Als Nicholson koppig weigert, 1 ut Saito hem opsluiten. Intussen na- f rt de fatale datum, waarop Saito ge reed moet zijn met de brug, waaraan de Engelse soldaten zogenaamd werken, r. aar in feite niets anders doen dan saboteren. Onder zeer dramatische om standigheden besluit Saito tenslotte de hulp van Nicholson in te roepen. En dan stijgt de film steeds verder naar het psychologische hoogtepunt: het werk aan de brug krijgt de Britse kolo nel te pakken. Hij gaat er hoe langer hoe meer een eer in stellen het werk stuk gaaf af te leveren zonder daarbij te bedenken, dat hij zich in feite aan collaboratie schuldig maakt. Zo ziet hij V erkeersonge vallen in Leiden van zovele anderen maakt deze film van regisseur David Lean tot een waar lijk onvergetelijk schouwspel. Zoals Alec j Guinness de figuur van kolonel Nichol son uitbeeldt, is onvergelijkelijk: men gelóóft in deze militair, voor wie de erecode van zijn beroep het hoogste is, maar die daardoor des te schokkender geplaatst wordt voor de werkelijkheid van zijn daden. Wij vestigen er nog even de aandacht op, dat in afwijking van de gewoonte slechts twee voorstellingen per dag wor den gegeven n.l. te 2 en 8 uur Cs zon dags 2, 5 en 8 uur). Het is aan ouders van leerlingen van openbare en bijzondere lagere scholen zeker niet onopgemerkt voorbijgegaan, dat het Leids Vakantiekinderfecst deze maanden weer grote activiteit aan de dag^egt. Van begin mei tot begin juli vinden de langzamerhand traditioneel geworden meerdaagse uitzendingen plaats naar dï Peppelhoevc te Putten, waar de leerlingen van de hoogste klas volop genieten van de natuur, sport en spel en daarnaast een stuk onopzette lijke gemeenschapsvorming ondergaan. Voor velen betekenen deze dagen een bijdrage tot herstel van een „gevreesde ziekte", waaraan een groot deel van de Leidse schooljeugd in deze dagen lijdt, n.l. examinitis; voor een ander deel langrijk bedrag moeten sparen, deze meerdaagse uitzendingen tot de finan ciële onmogelijkheden behoren. En het V.K.F. zou niet in staat zijn, zoals dit jaar b.v. ruim 1200 kinderen van open bare en hervormde scholen een meer daagse reis te bezorgen, indien het on derwijzers- en docentenkorps en de Leidse burgerij niet hun steentjes bij droegen. Naast de meerdaagse uitzendingen verzorgt de commissie voor het Leidse V.K.F. ook nog een ééndaags feest voor de leerlingen van de vijfde klassen. Deze week heben 650 leerlingen in twee groepen een bezoek gebracht aan Ouwehands Dierenpark te Rhenen en de Piramide van Austerlitz Wellicht overbodig te vertellen, dat vormen deze dagen een onvergetelijk de kinderen onderweg, in het mooi aan- 1 rr jd 1 o rrr\ a r*av*lr An nif efolrotnrl na sluitstuk van hun lagere-schoolperiode In elk geval betekent het bestaan van een instituut als het Leids Vakantie kinderfeest voor vele leerlingen een uit komst, want zonder dit V.K.F. zouden voor vele scholen, ondanks het feit dat de leerlingen voor hun V.K.F. een be- De acteurs Alec Guiness en Ses- i sue Hajakawa. de eerste als de Britse kolonel en de tweede als de i Japanse kampcommandant, in een I spannende scène van de film ,,De brug over de rivier de Kwai CORRESPONDENTIE J. M., te L. Leiden, Utrecht. Zwolle, Enschede. Munster, Minden, Bückeburg, Sülbeck, Stadthagen, Kobbensen, Nenn- dorf, Nord Goltem, Göxe, Everloh, Em- pelden, Hannover. Hildesheim, Goslar. Totaal pl.m. 520 km. De enig complete opleiding. De afdeling Leiden van de Kon. Ned. |met inscriptie aan, waarna de instruc- Ver. voor E.H.B.O. hield gisteren in het i teurs een boekenbon en sigaretten ont- St.-Antoniusclubhuis de jaarlijkse feest- vingen. De voorzitter sprak vervolgens de avond ter gelegenheid van de diploma- scheidende docent toe en zei o.m., dat Kon. Erk. PLANTSOEN PITMANSCHOOL 65 - TELEF. 26558 In de week van 13 tot en met 19 juni deden zich in Leiden in totaal 48 ver keersongevallen voor, waarvan 36 met uitsluitend materiële schade en twaalf, die lichamelijk letsel tengevolge had den. Het totaal aantal aanrijdingen in 1958 is hiermede gestegen tot 916. „Afscheid van de Wapenen" Sterk boek, sterke film Luxor "A Farewell to Arms", Er nest Hemingway's sterke roman, heeft regisseur Charles Vidor voldoende stof geboden om een lange, soms zeer fas cinerende oorlogsfilm te vervaardigen. Het is de geschiedenis van de jonge Amerikaan Henry, die in de eerste we reldoorlog, voor zijn eigen land in het conflict betrokken werd, dienst heeft genomen bij het Italiaanse leger. Hij is weliswaar non-combattant, maar zijn functie als transport-officier van een Rode Kruis-kolonne stelt hem aan vele gevaren bloot. Tijdens een Italiaanse aanval op de Oostenrijks-Duitse stellin gen in de Alpen, geraakt hij gewond en in het Amerikaanse hospitaal te Milaan luioopt hij een romance aan met een Engels verpleegstertje. De roman, men neemt aan dat het persoonlijke ervarin gen van Ernest Hemingway zijn, is hard en afschrikwekkend waar het de oor logshandelingen betreft, cynisch en ty pisch mannelijk zijn de gesprekken van de officieren onder elkaar, indringend is de romance tussen Henry en het jonge meisje Barkley en in triest het slot, na de ineenstorting van het Italiaanse front en het uitwijken van beide gelieven naar Zwitserland. Een sterk boek en een sterke film. Rock Hudson speelt de rol van lui tenant Henry, Jennifer Jones die van de verpleegster Barkley, terwijl de licht zinnige officier van gezondheid op voor treffelijke wijze door Vittorio de Sica wordt uitgebeeld. De knapste meisjes moeten sterven Detectivefilm vol spanning Rex Theater i De moord op een knap meisje in het stadje Qakley Park is het onderwerp van de spannende detective film „De knapste meisjes moeten ster ven" welke deze week in Rex draait. Het meisje wordt vermoord gevonden op een sportterrein, en bij het onderzoek komt al spoedig aan het licht dat het hier wel eens een kwestie van jaloezie zou kunnen zijn als gevolg van de dubbele vriendschap van de jongedame met twee liliilllllllillilllllillliliiliiiliiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiKi'i iiiiilliiiiiiiliiil men bij de ontrafeling van het pro bleem allerlei duistere zaken tevoorschijn, terwijl velen blijken niet mee te willen werken bij de oplossing van het drama. Uiteindeijk komt de waarheid natuur lijk toch aan het licht, maar voordien kan men zich verlustigen in adembe nemende intriges. Maigret zet een val" Begrijpelijke verlenging LIDO Dat commissaris Maigret ook deze week weer een val moet zetten, be hoeft allerminst te verbazen: de wijze waarop Jean Gabin deze rol van de ver beten speurder verwezenlijkt, is zonder meer verbluffend. Het werd deze uitste kende speler in zoverre gemakelijk ge maakt, omdat er ook psychologisch bij zondere aspecten aan deze film zitten, waardoor Gabin er inderdaad wat van kon maken. Dit werk steekt bepaald uit boven het gemiddelde niveau van het genre. Eindexamens Chr. Kweekschool Geslaagd voor de akte L.O. de dames: T. J. S. Dronkers (Leiden) en P. N. Du- rieux (Katwijk) en de heren G. J. v. d. Berg (Leiden), A. C. Werkhey (Katwijk) N Bleichrodt (Rijnsburg) en G. Dorge- lo (Abbenes). Afgewezen: geen. De directeur van de Markt- en Haven dienst der gemeente Leiden maakt be kend, dat met ingang van 1 Juli 1958 de volgende bruggen tussen de hieronder ver melde tijden niet meer voor het scheep vaartverkeer zullen worden geopend; Grote HavenJbmg: van 7.20 tot 7.30 uur; van 7.50 tot 8.00 uur; van 8.15 tot 9.00 uur van 12.00 tot 12.45 uur; van 13.15 tot 14.00 uur; van 17.15 tot 18.00 uur. Blauwpoortsbrug: van 8.15 tot 9.00 uur; van 12.00 tot 12.45 uur; van 13.15 tot 14.00 uur; van 17.15 tot 18.00 uur. De openings- en sluitingstijd den overige wel zeer uiteenlopende figuren. Er ko- I bruggen blijven ongewijzigd. uitreiking, cursus 1957/58. i Precies om 8 uur heette de voorzitter, de heer J. D. Slegtenhorst, de talrijke aanwezigen van harte welkom en richtte I zich hierbij in het bijzonder tot de docent, dokter H. J. C. Scherpenberg en echtgenote, de afgevaardigde van de B.B., de heer W. Koolhaas en de afge vaardigden van de zusterverenigingen. Spreker moest zeer tot zijn spijt mede delen, dat de docent, dokter M. v. d. Kruk, verhinderd was deze avond bij te wonen en dat diens verhindering vooral i zo teleurstellend was, omdat dokter v. d. Kruk wegens studieredenen als docent had moeten bedanken en het vanavond dus zijn afscheidsavond zou zijn. Mede doordat dokter Van Scherpen berg, wegens vestiging elders, vanavond eveneens afscheid van de vereniging gaat nemen, lijdt de afd. Leiden, aldus spreker een gevoelig verlies. Dokter Van Scherpenberg ging hierna tot de uitrei king van de diploma's over. Alvorens dit te doen, richtte hij zich eerst tot de pas geslaagden en wees hen er nog eens met nadruk op, dat slechts door regelmatig de E.H.B.O. te beoefenen, de nodige vaardigheid kan worden verkregen. Na de uitreiking, dankte de heer H. Versteeg, namens de cursisten, de docent en instructeurs en bood hij dokter Van Scherpenberg een sigarettenaansteker WONINGEN ONDER DE KAP Gistermiddag omstreeks een uur vond aan het eind van de Kooilaan een klei ne plechtigheid plaats, die echter een belangrijke periode in de woningbouw van Leiden inluidt: in het plan Noord V was de eerste flat onder de kap geko men, de vlag was in top gehesen en eni ge bij deze bouw betrokken personen hebben aan dit moment enige luister bijgezet. De voorzitter van de Woning bouwvereniging „Ons Belang" hield bij de flat, nadat de vlag in de «regenwind was uitgehangen, een korte toespraak, waarin hij allen, die bij de bouw van de 246 woningen betrokken zijn hartelijk dank zegde voor de werklust en de goe de samenwerking. Wij vernamen, dat in september-oktober van het volgend jaar het gehele object waarschijnlijk gereed zal zijn. Men hoopt echter dit jaar, waarin de woningbouwvereniging haar jubileum viert, de eerste flatwoningen te voltooien. Bij de plechtigheid waren aanwezig de vrouw van de architect mevrouw Van Dorp, die haar echtgenoot wegens ziekte verhinderd vertegenwoordigde, ae aannemers, de gebroeders A. en J. Breur en een vertegenwoordiging van de directie van de gemeente. Ook de archi tect de heer Jonkman was verhinderd. De arbeiders ontvingen van de wo ningbouwvereniging een kleine gratifi catie. WATERPOLO Sleutelstad verleer Voor de zomercompetitie van de KNZB speelde Sleutelstad gisteravond een uitwedstrijd tegen 't IJ. Onze stad- I genoten verloren met 4—1. bestuur en leden met grote weemoed thans afscheid nemen van hun docent. Als blijk van grote dank bood spreker een boek aan en liet mevr. Van Scher penberg in alle hulde delen met de aanbieding van een orachtig boeket bloemen. Dokter Van Scherpenberg dankte, mede namens zijn echtgenote, voor het cadeau en zei, dat hij slechts node af scheid van de afdeling Leiden nam. De voorzitter deelde mede, dat het af scheidscadeau voor dokter M. v. d. Kruk later zou worden overhandigd. Het be staat uit een marmeren bak met bloe men. Na de pauze begon het feestelijk gedeelte en werd onder regie van de heer H. v. Roon, een zeer ge varieerd programma gebracht. The Black Stars zorgden voor de nodige stemming, Verona nam allen mee naar het „Magisch Land", Henny Haak zong o.m. zijn Tirolse liedjes en „One Black" oogstte met zyn muzikale clownerie groot succes. Te ruim half twaalf sloot de voorzitter deze zeer geslaagde avond. Het diploma werd uitgereikt aan de dames: C. JasperseMontfoort A. F. Jonge j an—Schuurman, C. de Kruys— Versteeg, A. LensSingeling, J. v. d. Pluym—de Geus, C. M. Weber—Gerrit sen, C. J. de Wolf—Vries, E. G. Weyer- mans, D. P. M. Blom. A. Buys, J. Vreijenhoek. T. de Cler, T. Diemer, C. C. Dekker, M. N. v. Dorp. T. v. Dijk, U. Grobbe, G. v. d. Haak, W. Jongma, W. Klaver, L. Laterveer, R. Meijers, F. G. Oestveen, C. J. Righart van Gelder, A. H. Schrama. C. J. Warner, A. M. Vreeken. W. Stigter, C. Stigter, A. M. v. Ulden, E. M. Verhoogt, J. M. M. v. d. Horst en de heren: J Grotenhuis, E. A. Th. 't Hart, W. v. Eygen, A. L. v. Iterson, J. A. de Jong, W. de Koning, J. W.' Krabbe, H. J. C. Mennens. W. F. Neute boom, J. F. Demmenie K. Sanders, W. F. v. d. Steen. B. L. Smidt, L. J. M. Vlekke, C. H. S. Weijermans, C. D. Zandvliet, J. J. Zandvliet, K. v. d. Bos en A. Versteeg. Maatschappelijk werk en geestelijke volksgezondheid Vanwege de Raad voor Geref. Sociale Arbeid is gisteren in het Vakantieoord „De Blije Wereld" een driedaagse studie conferentie begonnen over het onder werp „Maatschappelijk werk en geeste lijke volksgezondheid". De conferentie werd gepresideerd door prof. dr. R. Schippers, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit, die het onderwerp wilde bena deren onder de vigeur, dat er ook ker kelijk maatschappelijk werk is en dat daarnaar ook vraag is. Er zyn ambte lijke diensten en naast het diaconaat is er het pastoraat. Met de tuchtoefening is men vastgelopen en de vraag rijst of het maatschappelijk werk hier niet hel pen kan of voorkomend kan optreden, nl. dat van de interkerkelijke samenwerking. Hierna sprak dr. W. G. Mulder, so ciaal-psychiater te Amsterdam over het thema der conferentie. Mej. mr. T. Wieringa van 's-Graven- gelegde park en het uitstekend ge outilleerde zwembad volop genoten heb ben. Oorspronkelijk was de commissie van mening, dat zy, wat betreft de één- daagse reis geen taak meer te vervullen had. Maar de reacties uit teleurgestelde schoolkringen waren van dien aard, dat de commissie besloot dit werk te blij ven voortzetten, mits de financiële basis sterk genoeg zal zijn. Overigens behoeft de commissie geen spijt te hebben dat de ééndaagse reis doorgang vond, want indien daarom trent nog enige twijfel bestond, hebben de honderden glundere kindergezichten duidelijke taal gesproken. Hoogstens zou men kunnen zeggen, dat de eerste groep van dinsdag zich in grotere sympthie van de weergoden mocht verheugen dan die van gisteren Desondanks kon de regen de stemming van de kinderen niet bederven; genoten werd er volop. Alleen zou de reisleider van vrijdag de heer P. Klinkhamer eens by zijn collega van dinsdag, de heer M. H. de Reede jr., kunnen informeren op welke wijze deze erin geslaagd is Plu- vius buitenspel te zetten. Niets dan lof voor de prettige leiding van de commis sieleden! Gedenkwaardige dag voor Westduitse luchtmacht De eerste operationele eenheid van de Westduitse luchtmacht, een uit twee eskaders bestaande groep jachtbommen werpers van vijftig Amerikaanse Thun- derstreaks, is gisteren officieel in dienst gesteld. Het commando berust bij de 39-jarige luitenant-kolonel Gerhard Barkhorn, die als jachtvlieger in de laatste wereldoorlog, voornamelijk aan het Russische front, een driehonderdtal vliegtuigen zou hebben neergeschoten. De groep telt 650 man personeel, die bij de plechtigheid van de indienststelling op het vliegveld van Nörvenich bij de Belgische grens voor NAVO-officieren defileerden. De groep komt. in de aan staande herfst onder NAVO-bevel te staan. De vliegtuigen dragen als herken ningsteken het zwarte kruis van de Luftwaffe. Volgende maand komen nog twee Westduitse luchtmachteenheden in dienst. Zuidpool is een gebied van bevroren meren en fjorden In Washington zyn enkele bevindin gen gepubliceerd van de 10.000 geleer den uit 66 landen, die aan het interna tionale geophysische jaar deelnemen. Onder deze bevindingen zijn bijv.: de koudste plaats op aarde is niet de geografische Zuidpool maar ligt een 800 km. dichter naar Australië toe. Russi sche geleerden noteerden daar een tem peratuur van -109 gr. fahrenheit. Onder het zuidwestelijk deel van de Stille Oceaan is een nieuwe bergketen ontdekt, die 1500 km. lang is en 300 km. breed. De Zuidpool is niet een vaste landmassa met sneeuw en ijs bedekt, maar een ge bied van bevroren meren en f len. Het is niet onmogelijk, dat de tempera tuur op aarde zal stijgen ten gevolge van de hoeveelheden kooldioxyde, die de mens in verbrandingsgasse aan de atmosfeer toevoegt. hage vertelde daarna iets van de func tie van de psychiatrisch-sociale werkster, een functie die nog maar kort bestaat. In de middaguren ging de conferentie uiteen in twee secties. De eerste onder leiding van ds. R. C. Harder van Am sterdam, hield zich bezig met de bepa ling en afgrenzing van maatschappelijk werk en geestelijke volksgezondheid en de tweede, die door ds. J. M. van Krim pen van Rotterdam werd gepresideerd, besprak de organisatie van spreekuren voor huwelijks- en gezinsmoeilijkheden, subsidiëring, aansluiting bij een lande lijk orgaan, opleiding van personeel etc.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3