KEUZE Unieke expositie op Schiphol over luchtpionier Kingsford Smith Kinderkopjes V fj c i fl t S Met een enkel woord TV-KIJKERS WILLEN VINGER IN DE PROGRAMMA-PAP Nieuwe vereniging streeft naar vele verbeteringen Agenda ZATERDAG 21 JUNI 1958 OPSCHOON iedereen aan deze kant van het ijzeren gordijn ter dege weet, hoe onbetrouwbaar het regime in Moskou is en hoe perfide zijn politiek, toch heeft de moord op Nagy en Maleter c.s. een schok van af grijzen door de vrije wereld doen gaan. Misschien zal zelfs deze of gene ver stokte conservatief diep in zijn hart moeten toegeven, dat de systematische propaganda van het communisme tegen de „oorlogsstokers in het Westen" hem niet helemaal onberoerd laat. Niet al léén kinderlijke zielen vragen zich wel eens af, of er toch niet een tikje waar heid schuilt in het Kremlinistisch ge trompetter tegen de snode bedreigers van de wereldvrede, die dat is na tuurlijk wel hoogst merkwaardig al leen in de Amerikaanse en met Ameri ka verbonden wereld gevonden plegen te worden Merkwaardig genoeg zijn er telkens weer schokken nodig om de vrije mens te doen beseffen hoeveel re den tot dankbaarheid hij heeft, dat hij niet onderworpen is aan de willekeur van een autoritair bewind, dat zich ge rechtigd acht de ene woordbreuk op de andere te stapelen en tegelijkertijd vol doortrapte huichelarij de verwijtende vinger naar het Westen te richten. NU heeft dan ook Kroesjtsjef het masker afgeworpen. In het Krem lin regeert ook nu nog de onder wereld der mensheid. Zonder enig respect voor het uiterst subtiele even wicht tussen vrede en oorlog in de we reld van vandaag heeft Moskou ge meend door deze walgelijke daad zijn belangen te moeten dienen, zonder daar bij te letten op het onmetelijke wan trouwen, dat het dientengevolge in de vrije wereld tegen zich heeft wakker ge maakt. Terecht was de bereidwilligheid in Washington voor 'n topconferentie niet al te groot- ging het de Sovjet-Unie werkelijk om de hoogste belangen der wereld of zou het een herhaling worden van ..Genève", waar veel beloofd werd, dat toch niet werd nagekomen? Niette min was er een zekere toenadering merkbaar, hetgeen duidelijk bleek uit sterk gematigde uitspraken en uit kal merende maatregelen in de Verenigde Staten, waar zelfs Dulles rekening be gon te houden met de druk van de we reldopinie. De deur stond op een kier en ging hoe langer hoe verder open. Maar de „vredestichters" nebben haar met een heel harde slag dichtgeslagen. Hoe kan men vertrouwen hebben in een zo verraderlijke gesprekspartner? DAT Oost en West twee totaal an dere werelden zijn, is dezer dagen ten overvloede gebleken uit de ko lommen der Amerikaanse pers. Uiten- treure hebben de dagbladen ginds ge rapporteerd over en geageerd tegen een van Eisenhowers top-adviseurs, de ui terst bekwame Sherman Adams, die wat onvoorzichtig geweest schijnt te zijn bij het aanvaarden van geschenken. Heel Amerika was erover in beroering, pers radio en televisie zegden er het hare van. de Republikeinse partij schudde op haar grondvesten en de president moest Adams in bescherming nemen. En dat alles om een niemandalletje, dat overigens zeer gelukkig! in de vrije wereld enorme publicatie verkreeg, om dat men het hier op prijs stelt, dat de politieke leiders moreel onkreukbaar zijn. Op datzelfde tijdstip droogden de kop stukken van het Kremlin juist hun handen af-van het bloed der Hongaarse vrijheidshelden, mensen van hetzelfde politieke geloof als zijzelf, die het ech ter gewaagd hadden in verzet te komen tegen een afzichtelijk systeem van mis dadige onderdrukking van alle vrijheid. Meedogenloos zijn de leiders van het Hongaarse verzet naar het schavot gevoerd. Maar niet al leen zij hebben de geest gegeven, veel erger nog is uit een oogpunt van we reldvrede, wel te verstaan dat alle beloften van gene zijde van het ijzeren gordijn, die toch al van twijfelachtige waarde waren, volledig op losse schroe ven zijn komen te staan. Dulles in zijn onvriendelijkste uitingen (wat werd er dan. ook door nuchtere Nederlanders, op hem gemopperd!) blijkt weer eens volkomen gelijk te hebben Alle „praat- toch-eens-met-elkaar" betogen. alle „Kroesjtsjef-is-nog-zo-kwaad-niet" re deneringen en alle .Stalin-is-toch dood" argumenten komen nu wel in een bij zonder vals licht te staan. Dit alles is hoogst pijnlijk 'voor de zoveelste maal overigens!) voor „ethische", zwevende, op redding der mensheid bedachte idea listen. maar de keiharde realisten in het Kremlin trekken zich daar totaal niets van aan. Hun rechtlijnigheid is onver biddelijk en van de leuze „leven en la ten leven" hebben zij nog nooit iefs be grepen. Dat is decadentie-van-het-Wes- ten ÜDEL en leeg klinken dus vele idea listische woorden, nu ze weer eens geconfronteerd zijn met de ware geest van het communisme. Er is echter nog meer, dat om broodnodige herziening vraagt: het kleine gedoe om Cyprus b.v. waar opgehitste lieden, die niet verder kunnen kijken dan him eiland lang is. de gehele zuidoost-vleugel van een grootscheepse organisatie als de NAVO menen lam te mogen leggen. En dan is er het huichelachtig „neutralisme" en perfide gekonkel met Moskou van vele landen in Afrika en Azie. die tengevol ge van overmatige welwillendheid van het Westen rustig doorgaan met open lijk of bedekt chantage te plegen en daar wel bij varen. Het wordt de hoog ste tijd. dat aan al deze elementen aan het verstand gebracht wordt, dat ze voor een duidelijke keuze staan: de kant van de „vredelievende" „anti-koloniale" heilstaat van het communisme, of de zijde van de .imperialistische uitbuiters' uit het Westen. Nu het communistische monster voor de zoveelste maal zijn eigen kinderen heeft verslonden, moet die keuze zelfs voor lieden met een ge ringe graad van gezond verstand niet al te moeilijk zijn. NATUURLIJK zijn er pogingen ge daan om „verzachtende omstan digheden" aan te voeren voor de misdadige kopstukken in de Sovjet- Unie. Zoals gebruikelijk meende men weer een „worsteling" te hebben ontdekt tussen voor- en tegenstanders van de leider, nu dus van Kroesjtsjef. Ook ten tijde van Stalin werd er steeds „gewor steld" in het Kremlin en dat was dan een reden om een nieuwe wandaad te excuseren. Het is intussen opmerkelijk dat de aanhangers van de worstel-theo- rie elkaar op allerlei punten tegenspre ken en er trouwens zelfs niet eens meer uit kunnen komen. Zo wordt er beweerd, dat Molotof (oud-minister van Buiten landse Zaken en een man van de oude Stalinistische stempel) niet langer am bassadeur in Buiten-Mongolie zou zijn, maar sinds enige weken in Moskou in arrest verkeert Dat is dus, zou men zeggen, een maatregel tegen een voor stander van de conservatieve koers, maar dit klopt dan weer niet met de felle actie, die Kroesjtsjef persoonlijk ontketend heeft tegen Tito. Hij deed dat begin juni in een uiterst scherpe rede in de Bulgaarse hoofdstad Sofia en sindsdien kan men van een tweede treuk tussen Joego-Slavie en de Sovjet- Unie spreken, vooral nu zowel Moskou als Praag zeer omvangrijke leningen hebben opgezegd. Levenswerk van een Australische arbeider Maandag wordt op dezelfde plaats waar nu bijna 30 jaar geleden het be roemde Fokker-vliegtuig „Southern Cross" op Schiphol tot stilstand kwam, in een paviljoen een tentoonstelling geopend, die uniek is in de gehele we reld. Austin Byrne, een 56-jarige Australische arbeider, heeft zün le venswerk, een historische collectie ma teriaal over het leven van de Austra lische luchtvaartpionier sir Charles Kingsford Smith en diens beroemde vluchten in de 3-motorige Fokker- machine, per schip naar Nederland gebracht en zal de opbrengst van de expositie voor een liefdadig doel be stemmen. Deze eenvoudige Australiër is er in ge slaagd alle experts op Schiphol en van de Fokkerfabrieken versteld te doen staan over zyn werk. Dertig jaar lang heeft deze vrijgezel, ieder jaar f. 1000 k f.2000 van zijn loon weten over te spa ren en daarvan materiaal zoals koper, aluminium en marmer gekocht, waarvan hy geheel alleen een volmaakt model van de „Southern Cross" en talloze an dere produkten heeft geschapen, die straks op Schiphol te zien zullen zijn. Zo staat er een globe met een door snee van bijna 1 meter, waarop hij met in zilver gevatte diamanten alle routes over de aardbol heeft uitgestippeld, die Kingsford Smith gevlogen heeft. Willem van Veenendaal, die de Australische vlieger goed gekend heeft, haalde giste ren samen met de heer Byrne oude her-, inneringen aan sir Charles op. die o.a. in 1929 van Schiphol de historische vlucht over de oceaan naar Amerika maakte, waarbij Evert van Dijk hem als tweede piloot vergezelde. Smith had aanvanke lijk het oog laten vallen op de K.L.M.- vlieger Beekman, die maar 60 kg woog, tegen Van DUk 80 kg. Maar Beekman wenste een hoge levensverzekering voor de toen nog uitermate riskante vlucht en Van Dijk wilde het ook wel onverze kerd proberen. Dat gaf voor Kingsford Smith, die voor al zijn vluchten zeer veel geld nodig had en daarover nooit beschikte, de doorslag. Babyderm Haarwater (Haar- groei-tonic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f 1.90. Voor lange tijd toereikend. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voor de Oogjes. Toereikend voor ±60 wassingen. Flac. f. 1.25. Alleen In Apoth. en Drogisterijen. Zorgvolle toekomst voor nationaal oude huizenbezit Bijzondere zorgen vervullen het be stuur van de .Vereniging Hendrick de Keyser" wat betreft de toekomst van het nationale oude huizenbezit en in het bijzonder dat van de vereniging. Dit komt tot uiting in het 37ste jaar verslag van de vereniging, waarin wordt gezegd, dat het niet langer mo gelijk is, noodzakelijke restauraties aan te vatten, waartoe men in de af gelopen jaren dank zij financiële steun van particulieren en overheid nog wel in de gelegenheid was. Het bestuur heeft dan ook overwogen of het niet gedwongen is toekomstige restauraties te stoppen en zich te con centreren op behoud van het bestaande, dat wil dus zeggen slechts opknappen wat noodzakelijk is. Maar ook hiervoor is zeer veel geld nodig. Het doel van de vereniging: het behoud van architecto nisch of historisch belangrijke oude ge bouwen is in zoverre benaderd, dat de verenigine thans 110 panden bezit. Maar bezit betekent nog geen behoud. Wel is het normale onderhoud te bestrijden uit de huren, maar de op ongeregelde tijden nodige restauraties van deze eeuwenoude panden zijn hieruit niet te financieren. Op de tentoonstelling kunnen lucht vaartenthousiasten een oneindig aan tal geschriften, foto's en modellen over Smith aantreffen, van zijn eerste tot zijn laatste vlucht toe. Die laatste was in 1934. Smith probeerde een nieuwe recordvlucht van Londen naar Mel bourne in een één-motorige Lockheed Altair en stortte er mee in de Golf van Bengalen. Behalve enkele sporen van de machine is er nooit iets van hem teruggevonden. Hoe lang de heer Byrne hier zal blij ven is nog niet bekend. Voor de reis naar Nederland heeft hij weer enkele jaren gespaard. Als hü straks teruggaat zal alles op zijn. .Maar dat is nu een maal mijn hobby," zegt hij, „en in Australië verdien ik genoeg om spoedig weer wat in mijn zak te hebben!" Jeugdherbergbezoek neemt steeds toe Het jaar 1957 was wederom een gun stig jaar voor de Nederlandse Jeugdher berg Centrale. In de 56 jeugdherbergen welke ons land nu telt, werden bijna 35.000 overnachtingen meer geboekt dan in 1956, zodat thans het nog nimmer be haalde aantal van 469.804 overnachtin gen werd bereikt, aldus het jaarverslag. In 1957 steeg het aantal overnachtin gen van buitenlanders van 136.739 tot 162.825. Er kwamen trekkers van 45 ver schillende nationaliteiten. De Duitsers hadden hierin het grootste aandeel met 105.628, gevolgd door de Engelsen, die totaal 21.543 nachten in Nederlandse jeugdherbergen sliepen. Zyn deze stijgingen op zich zelf zeer verheugend, anderzijds acht het bestuur van de NJHC. naar in het jaarverslag over 1957 wordt opgemerkt, het praktisch gelijk blijven van het aantal ingeschre venen een teken aan de wand. Meer en meer blijkt toch, dat het bestaande jeugdherbergnet dringend behoefte aan uitbreiding heeft, maar dat deze uit breiding slechts mogelijk zal zijn, indien meer dan totnutoe verschillende in stanties en particulieren hun schouders onder het jeugdherbergwerk willen zet ten. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. I KRO: 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. v. letteren en kunsten. 15.15 Amateursprogr. 15.50 Boekbespr. 16.00 V. d. Jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gre- gorlaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Ball- roomork. 17.50 Ronde v. Nederland. 18.00 I Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 j Pari. overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Rege- I rlngsultz.: Atlantisch Allerlei: Een en i ander over de 15 landen, aangesloten bij I het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Philh.ork. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 De ge wone man. 20.45 De Italiaanse zingende mijnwerker. 21.45 Eindstrijd: Weet je veel? 22.35 wy luid ende zondag In. Aanslui tend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. In Esperanto. 23.2224.00 Gram. Hilversum II (298 m. VARA: 14.00 Lichte muz. 14.25 Twents progr. 14.50 Harm.-ork. 1515 Boekenwijs heid; 15.35 Kamerork. 16.15 Van de wieg tot het graf. 16.30 Nieuwe gram. 17.00 Vakantietlps. 17.30 Weekjourn 18 00 Nws. en comm. 18.20 Filmprogr. 18.50 Gram. 19 00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken por tret. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20 05 Gram. 20.35 Metropole-ork. en soliste. 21.15 De straat ln de mist, hoorsp. 21.50 Soc. comm. 22 05 Trombone-ens 22 30 Waar blyft de tild? 23 00 Nws. 23.15 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Jcrurn. VARA: 20.20 Mensen, dingen. nu20.30 Totebel. 21.00 Cabaret. 21.25 Weet wel wat je waagt, vraag- en ant woordspel. BINNENLAND De Nederlandse ballerina jkvr. Noëlle Pauline Marie van der Maessen de Som- breff, meer bekend onder haar artiesten naam Noëlle de Mosa, heeft van de Ame- can International Academy te New York bericht ontvangen dat haar „The Star and Cross of Academic Honor is verleend. De regeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van Ierland hebben in gemeenschappelijk overleg besloten hun wederzijdse gezantschappen te Dublin en te 's-Gravenhage te verheffen tot de rang van ambassade. Op verzoek van het secretariaat van de Unesco te Parijs werd een Nederlands. Unesco-geschenkzegel ontworpen door de architect van het Unesco Centrum Neder land, de heer S. Nuissl. De nieuwe ge- schenkzegel heeft een motief ontleend aan het reddingswezen ter zee. symboliserend de bereidheid tot hulp te verlenen aan mensen in nood. Deze geschenkzegel, welke a f 0.25 verkocht wordt, hoopt de Nederlandse bijdrage aan het Unesco- geschenkbonnensysteem. hetgeen steun beoogt te geven aan scholen en andere onderwijsinstellingen ln de economisch minder ontwikkelde gebieden, nog aan zienlijk te stimuleren. Gisteravond om vijf uur is het vijf- Jarig zoontje van de familie Kalkhov'en in de Admiralengracht te Amsterdam verdronken. Het kind was tijdens het spel te water geraakt. KNUTSELEN met weinie bekende feiten omtrent de autoritaire kliek van het Kremlin levert niet al te veel op. Er duiken dan doorgaans meer nieuwe vraagtekens op dan er oude ver dwijnen. Het is een feit. dat de Joego slavische president de laatste tijd vooral door de partijgenoten in Rood-China van ketterij beschuldigd is. een actie, u aarbij zich Kroesjtsjef dan noodge dwongen heeft moeten aansluiten, om dat Moskou zich hoe langer hoe mindei zou kunnen veroorloven de leiders in Peking voorbij te zien. Maar deze voor stelling van zaken klopt dan weer niet met de 20juist bekendgemaakte nieuwe koers op agrarisch gebied, waarover men gisteren in ons Blad heeft kunnen lezen Op landbouwgebied meer vrijheid, als men wil: in liberale richting, en op po litiek gebied juist terugkeer tot het rode conservatisme, het Stalinisme en het verwerpen van revisionisme? Vreemd, heel vreemd is dit alles. Het is een schrale troost voor het Westen met zijn onderlinge problemen, dat het in de door hamer en sikkel overheerste we reld evenmin botertje tot de boom is! Hoe dit zij. zeker kan men er geen ver ontschuldiging uit putten om de te rechtstellingen in Boedapest recht te praten BUITENLAND Politie heeft In Llalpoer, In West- Pakistan, geschoten op stakers, die voor een textielfabriek te hoop waren gelopen en weigerden uit elkander te gaan. Volgens sommige berichten zijn hierbij vijf per sonen om het leven gekomen en zeven gewond. De leiders van de betrokken vak bond zeggen evenwel dat zestien arbeiders werden gedood, en een twintigtal ge wond. De stakers protesteerden tegen de arrestatie van de voorzitter van de vak bond. die zij kortgeleden in het leven hebben geroepen. Leden van de Vlaamse Volksbeweging hebben voor de paviljoens van Frankrijk, Mexico en Argentinië op de Wereldten toonstelling gepost met borden waarop stond geschreven „Geen Nederlandstall- gen gewenst". Hun aotie vormde een pro test tegen het feit dat er ln deze pavil joens geen verklarende teksten in het Nederlands zijn aangebracht. De demon stranten zijn door de politie aangehouden. Het centrale comité van de Italiaan se sociaal-democratische partij heeft gis teren een motie goedgekeurd voor toetre ding tot een regeringscoalitie met de chris ten-democratische party op voorwaarde, dat de nieuwe regering een progressief program van sociale verbeteringen" aan vaardt. De motie werd aanvaard met 37 tegen 21 stemmen. Drie leden van het comité waren afwezig. Een militaire rechtbank te Barce lona heeft vrijdag 24 personen, onder wie twee vrouwen, tot gevangenisstraffen van zes maanden tot zeven jaar veroordeeld. Zij zouden hebben getracht ln het geheim de Verenigde socialistische partij van Ca- talonië, die door het regime van Franco verboden is. te reorganiseren; 24 beklaag den werden vrijgesproken. Prof. dr. Kurt Alder, direoteur van het Chemisch Instituut van de Universi teit van Keulen, is op 55-Jarige leeftijd te Keulen aan een ernstige ziekte gestor ven. Hij kreeg in 1950 tezamen met zijn leermeester prof. Diels de Nobelprys voor scheikunde Turkse en Bulgaarse grenswachten hebben gisteren op een punt waar de grenzen van Griekenland, Turkije en Bul- garye tezamenkomen. een vuurgevecht geleverd, zo Is ln militaire kringen ln Sa- lonlki vernomen. De Bulgaren staken een Turkse voorpost in brand waarop de Tur ken het vuur op hen openden. Het record van mevr Alice Welling ton. die tijdens de „praatwedstrild" te Durham in de Amerikaanse staat Noord- Carollna 72 uur en 3 minuten achtereen had gesproken, is gisteren door een han delsreiziger, Raymond White, gebroken. Hij praatte, afgezien van de korte pauzen van vijf minuten om de twee uur, zonder onderbreking 90 uur. Er mag over alles, behalve seksuele, religieuze of communis tische onderwerpen, worden gesproken. Een rechter te Cardiff (Wales) heeft een vrouw echtscheiding verleend, omdat zij gedwongen was in de bioscoop op goed kope plaatsen te zitten, terwijl haar man op een dure rang behageiyk achterover leunde ln zijn fauteuil!! De rechter ver klaarde: ,X>at zou leder huweiyk vernie tigen". VOOR ZONDAG 22 JUNI. Hilversum I (402 m.) NORV.: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Or- geloonc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO.: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Plech tige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.55 Plano recital. 12.20 Apologie. 12.40 Amus.muz. 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Gram. 13.25 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 Radio Phllharm. ork. 15.10 Fries progr. 15.40 Gram. 16.10 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 18.00 Het Geladen Schip. 18.30 De Kerk aan het werk. 18.40 Pastorale rubriek. NCRV.: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Jeugdkoor en instr. ens. 19.30 De mens en lk. De Joodse mens. caus. KRO.: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Lichte muz. 21.15 Gram. 21.20 U bent toch ook van de partij? caus. 21.30 Het keerpunt, hoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.35 Uit het Boek der Boeken. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gelders ork. Hilversum II (298 m.). VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Geesteiyk leven. caus. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Hervormde kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. AVRO.: 12.00 Amus.muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even by draaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Zang en plano. 14.50 Gelukkig de bruid, hoorsp. 15.15 Mannenkoor. 15.55 Dans- muz. 16.30 Sportrevue. VPRO.: 17.00 Ge sprekken met luisteraars. 17.15 Boekbespr. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sportjourn. 18.30 Cabaret. 19.00 Discussie. 19.30 Zigeunerork. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 De Jacht op de dader, hoorsp. 21.15 Theaterork. en soliste 21.50 Act. 22.05 Lichte muz. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23 1524.00 Met de Franse slag. Radio Bloemendaal 10 uur v.m. ds. C Toornvliet van Bloemendaal (uitzen ding van de dienst gehouden op zondag 15 juni 1958 om 2 uur nam.): 11.15 uur v.m'. ds. Cabe van Duinen' van Wassenaar zuid (uitzending van de dienst voor be langstellenden. gehouden op zondag 15 juni 1958 om 7.30 uur n.m.); 3.45 uur n.m. ds. C. Toornvliet van Bloemendaalrecht streekse uitzending). Engeland. BBC llome Service (330 m.) 12.10 Krit. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Kust en land. 13.40 Operettemuz. 14.00 V d. tulnb. 14.30 Ork.conc. 15.10 Caus. 15.30 Ork.conc. 16.15 Caus. 16.30 Muz. caus. 17.00 v. d. kind. 17.50 Caus. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Gevar. muz. 19.30 Amerikaanse nws.- brief. 19.45 Godsd. klankb. 20.25 Llefda- dlgh.oproep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21 15 Caus. 21.45 Kamermuz. 22.50 Epi loog. 23.00—23.06 Nws. Engeland. BBC Light Programme (1500 en 247 m.) 12.00 Verz.progr. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportrep. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Lichte muz. 16.15 Sportrep. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. en interv. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Gram. 19.00 Hersengym. 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22 40 Gram. 23.15 Jazzmuz. 23.50 Medi tatie. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk (309 m.) 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Gram. 18.15 Ork.concert. 18.50 Sopr. en plano. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 22.50 Amus.muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.15 4.30 Gevar. muz. Frankrijk, Programma 3 (Nat. Progr.) (280 en 235 m.) 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Hoorsp. 15.40 Venlse. operette. 17.25 Gram. 18.00 Ork.conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.10 Gram. 20.15 Mo derne muz. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.35 Verz.progr. 23.53—24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 ni.: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Andrea Chénier, opera. 16.00 Gram. 16.20 Idem. 17.00 Sportuitsl. en nws. 17.15 Gram. 17.30 en 17.45 Idem. 18.00 Koorzang. 18.30 Godsd. halluur. 19.00 Nws. 19.15 Wereldtentoonstelling. 20.00 Casino-ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dansmuz. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomium Cocktail. 17.00 Nws. 18.45 Godsd. halfuur. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gianni Schicchi, opera. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Festival te Brussel. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 23 JUNI. Hihersum 1 (402 in.). NCRV.: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9 30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Voordr. 10.00 Gram. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.15 Spoorzoe- i ken door Europa. 12.25 V. boer en tuin der. 12.30 Land. en tulnb meded. 12.33 i Amus.muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 1 13.15 Kon. Militaire kapel. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Meisjeskoor. 15.35 Klaveclm- bel en viool. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Alt 1 en piano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Volk rond het Sentanimeer, door Dr. P. van Ernst. NCRV.: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Kamermuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Muz. ln huiseiyke kring. 19.35 Volk en Staat. caus. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Internat. Jeugdconc. 20.55 Meester Gangel, hoorsp. 21.55 Gram. 22.00 Boekbespr. 22.15 Oello en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.40 24.00 Evangellsatle-uitz. ln de Duitse taal. Hilversum II (298 in.). AVRO.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Idem 11.45 Voordr. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 V d. platteland. 12.43 Rep. 12.48 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 V. d. vrouw. 14.45 Bas-ba riton en piano. 15.15 Fiesta. 15.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 V. d. padvinders. 17.25 Sportmozaiek. 17.35 Dubbele moord, hoorsp. 17.50 Mil. comm. AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. 18.25 Amateursprogr. 18.50 Openbaar kunstbe zit. 19.00 Viool en plano. 19.30 Muz. caus. 19.45 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Holland Festival: Sopr. en plano. 21.30 Act 21.45 Op en om de boulevard. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Het geneeskundig onderzoek voor het huwelijk, caus. 23.3024.00 Lichte muziek. GRAMMOFOON PL ATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e iyn van 1820 uur) I. Franz Schubert Symphonie nr. 3 in d gr. t. Adagio maestoso. Allegro con brio. Alle gretto. Menuetto vivace, Presto vivace. Philharmonlsch Orkest van Berlijn olv. Igor Markevitch; II. Béla Bartók Concert voor piano en orkest nr. 3, Allegretto, Adagio religioso. Allegro vivace, Monique Haas. plano; Rlas Symph. Orkest, Berlijn olv. Ferenc Frlcsay; 3. Boris Blacher Va riaties voor orkest over een thema van Nlcolo Paganinl op. 26; Rias Symph. Or kest, Berlijn olv. Ferenc Frlcsay; 4. Jéan Sibelius Bolero uit „Festlvo", Philharmo nlsch Orkest van Berlijn olv. Hans Ros- baud. 5. Edvard Grieg, Holberg-6Ulte. Sul- te voor strykorkest op 40. Prelude. Alle gro vivace. Sarabande. Andante. Gavotte. Allegretto. Musette. Poco plu mosso Air. Andante religiose Rlgaudon. Allegro con brio. Rlas Symphonie Orkest. Beriyn olv. Herbert Sandberg. 6. Franz Berwald. Symphonie nr. 2 ln c gr. t. (Symphonie slngulière) Allegro fuocoso Adagio. Scher zo. Allegro assal, Adagio Finale. Presto. Phllharm. Orkest van Beriyn olv. Igor Markevitch. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV.: 20.20 Halt politie.... stellen die man! rep. 20.45 Attentie. 21.30 Voordr. 21.50 Dagsluiting. Engeland. BBC Home Service (330 m.) 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 V. d. scholen. 13.57 Sportultsl. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Sport. 15.30 Hoorsp. 16.30 Sport. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.50 Gram. 19.00 Ork.- oonc. 20.00 Klankb. 20.90 Twintig vragen. (Speciale berichtgeving) Op radiogebied is Nederland altijd een pionier geweest. Waarom zouden we dan met vijf televisie-avonden per week tegen zeven in onze buurlanden tot de achtergebleven gebieden blijven behoren? Nederland heeft als een der meest ontwikkelde landen zijn stand op te houden. Dit geluid en nog een aantal andere grieven, die onder de televisiekijkers in ons land zouden leven, hoorden wij gisteravond in hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam naar voren brengen op de oprichtingsvergadering van de „Algemene Nederlandse Vereniging van Televisiekijkers". Met handopsteken gaven de ongeveer 300 aan wezigen te kennen akkoord te gaan met het voorstel van het voorlopig comité, waarin voor een dergelijke organisatie werd gepleit. Mede gedeeld werd, dat er sinds de eerste bekendmaking ongeveer 800 bijvalsbetuigingen bij het comité te Amsterdam waren binnengekomen. Snelle groei vereist Het aantal geproclameerde strijdpun ten is nogal uitgebreid, zo bleek uit de uiteenzettingen van de voorzitter, de heer J. H. A. Hardeman, maar over het algemeen konden zij de instemming van de aanwezigen zeker wegdragen, uitge zonderd het onderwerp „commerciële televisie" waarover, zoals te verwachten was, enig meningsverschil niet uitbleef. Het comité, dat later op de avond tot bestuur van de jonge vereniging werd uitgeroepen, is overigens van plan. zodra de organisatie haar levensvatbaarheid heeft bewezen, over deze kwestie een enquête onder de leden in te stellen. Het resultaat van dit opinie-onderzoek zal het verdere beleid van de verenigde televisiekijkers ten aanzien van dit vraagstuk bepalen. Een snelle groei van de beweging is een vereiste, waarvan het welslagen afhangt, zo maakte de heer Hardeman zijn toehoorders verder dui delijk. Slechts het aantal leden is be palend voor ons succes. De volgende punten werden voorts aan de orde ge steld. Medezeggenschap In het algemeen Is de doelstelling van de kijkersvereniging samen te vatten in het woord medezeggenschap, zowel in het gehele televisiebeleld als in de samenstelling der programma's. Het argument voor dit streven is de stelling, dat de bevolkingsgroep die jaarlijks tien miljoen gulden kijkgeld bijdraagt en nog eens 300 miljoen gulden in de technische apparatuur heeft geïnvesteerd, toch zeker wel een vinger in de pap mag hebben, die tot op heden zo geheel bui ten haar om werd klaar gemaakt en geserveerd, zodat slechts het oplepelen overbleef. ZATERDAG St.-Antonius Clubhuls. Feestavond „De Vriendenkring" en „De Mirt". 8 uur nam. Lakenhal: Holland Festival, Bachcon- cert door Henrl Honneger. 5 en 84 u. nam. Prediker; Tentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. ZONDAG PredikerTentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. Station NS: Excursie Kon. Ned. Natuur historische Ver. naar „De Beer". 7.48 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Pieterskerk: Holland Festival. Concert gebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum. 8 1/4 uur nam. Titus Brandsmastraat 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 74 uur nam. DINSDAG. Middelweg 38: Ledenverg. „Het Groene Kruis". 8 uur nam. WOENSDAG Stationsplein: Wandeling Ned. Chr. Relsver. door „Raaphorst". 2 1/4 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 74 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Rynsburgerweg 70: Ledenverg. Ver. tot Bestrijding der t.b.c. 8* uur nam. DONDERDAG MarnixstraatK. en O.-excursie naar Dr. van Voorthuyzenschool. 2 uur nam. StationspleinStrandwandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 7 uur nam. VRIJDAG Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar Expo te Brussel. 7 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Ten toonstelling van etsen van A. J. Veld hoen Werkdagen 25 uur nam. (t/m 5 Juli). Lakenhal: Tentoonstelling Tinus van Doorn (tot 30 juni). 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Pari. overz. 29.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 in.) 12.00 Gram. 12.30 Gevar. muz. 13.00 Test Match. 13.35 Gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 V .d. vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Gevar. muz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Lichte muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Test Match. 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gram. 22.30 Nws. 22.40 Test Match. 22.45 Lichte muz. 23.30 Nws. en muz. uit Wenen. 23.5524.00 Nws. Nordwest-Deutscher Rundfunk (309 ni.) 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.00 Operamuz. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 20.00 Symf.ork. en solist. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Operette muz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk, Progr. 3 (280 en 235 m.) 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.30 Vocaal ens. en solist. 15.00 Gram. 17.35 Kamermuz. 19.45 Gram. 20.00 Symf. ork. 23.53—24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.) 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Operettemuz. 14.30 Gram. 15.00 Idem. 15.45 Pianomuz. 16.00 Koersen. 16.02 V. d .zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Meisjeskoor. 18.00 Fran se les. 18.15 Kinderlied. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Gevar. progr. (Om 20.45 Gram.) 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 481 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 en 16.05 Gram. 16.15 Piano recital. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.42 Idem. 19.30 Nws. 20.05 Jazzmuz. 2? 00 Nws, 22.10 Gram. 22.55 Nws. Deze medezeggenschap wil men ge bruiken om, zoals wjj hebben begrepen, langs de weg van overreding het aantal zenduren uit te breiden en te bewerk stelligen, dat er tenslotte twee Neder landse programma's tegelijkertijd zullen kunnen worden uitgezonden. Dit zal speciaal een faciliteit zijn voor de kij kers in het westen van het land, die van buitenlandse uitzendingen verstoken zijn en dus geheel geen keus hebben. Een doorn in het oog van de gisteren ten doop gehouden organisatie is de ver snippering van krachten, die het gevolg is van het huidige in Nederland bestaan de omroepbestel, dat de verschillende radioverenigingen noodzaakt eikaars succes-Initiatieven na te volgen. Graag zou men hier thans een einde aan wil len maken door bijvoorbeeld de beste artiesten en medewerkers te gebruiken voor één quiz-programma. Wanneer eenmaal een zodanige aan hang is verworven, dat de vereniging een zeker gewicht in de onderhande- lingsschaal kan leggen, wil men gaan ageren tegen de dictatuur van de Neder landse voetbalorganisatie, waardoor thans vele belangrijke en interessante wedstrijden niet voor het beeldscherm in aanmerking komen. Enquêtes Uit de discussie ter vergadering, werd evenwel duidelijk, dat al deze zaken nog in het stadium van voorlopige vormge ving verkeren. Later zal men door het houden van enquêtes onder het kijkers publiek tot definitieve resultaten en eisen kunnen komen. Een dergelijk opinie-onderzoek zal, zo is het voorne men. eens in de zes maanden worden herhaald. Zo vraagt men zich in het be stuur momenteel af. wat het standpunt is van de kijkers wat betreft herhalin gen van uitzendingen in de middaguren voor werkers in de continubedrijven, het verzorgen van ziekenprogramma's, even eens 's middags, en het lanceren van een sportjournaal op zondagavond. Het is overigens niet de bedoeling van de Algemene Ned. Vereniging van T.V.- kijkers een actie tegen de Nederlandse Televisie Stichting of de omroepvereni gingen te ontketenen. Men wil optreden als een parlement, waarin deze totnutoe niet gehoorde categorie belanghebben den haar stem zal kunnen laten klinken. BIOSCOPEN Trianon „De brug over de rivier de Kwai" (14 Jr.). Werkd. 2 en 8 uur nam.; 's zondags 2, 5 en 8 uur. Rex „De knapste meisjes moeten ster ven" (14 Jr.). Werkd. 24, 7.15 en 9.15 uur; 's zondags 24. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: ..Banana Boat Song". Casino „Genadeloze achtervolging" (14 jr.). Werkd. 24, 7 en 9.15 uur; 'szon dags 24. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Maigret zet een val" (18 Jr.). Werkd. 24, 7 en 9.15 uur; 'zondag6 24. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Afscheid van de wapenen" (18 Jr.). Werkd. 24 en 8 uur; 'zondags 3 en 8 uur nam. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Verhoef, Gaasbeek, Postel. Jan sen en Kortmann. Te Oegstgeest door dokter Van Walchren tel. 22030. De avond-, nacht- en zondagsdienst van. de apotheken te Leiden wordt waargeno men door de Apotheek Herdlngh Blan ken. Hogewoerd 171. tel 20502. Bovendien geopend Apotheek Reyst, SteenstTaat 35. tel. 20136 tot zaterdagmiddag 6 uur. Te Oegstgeest is geopend Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapaxk 8, tel. 26274. Bfl geen gehoor bjj Uw huisarts ot specialist bel op dokterstelefoon 22222. PRONONCE voor Uw LINNENUITZET Breestraat 65 LEIDEN Telefoon 21800 Geversstraat 41 OEGSTGEEST Telefoon 23917 WEERRAPPORTEN Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürloh Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Madrid Mallorca Algiers hedenmorgen 7 uur) d to a -2> 4) ■O tl 1 s a s 9 c te SM onbewolkt zo 4 16 1 regenbul windstil 15 11 zwaar bew. w 1 19 0.5 zwaar bew. w 2 13 1 regenbui nw 2 12 6 regen w 4 21 3 zwaar bew. w 4 16 2 regen wzw 4 15 10 zwaar bew. w 6 14 11 geh. bew. wzw 5 20 6 motregen nw 1 21 2 regen windstil 23 24 zwaar bew. windstil 23 0.1 geh. bew. zzw 3 16 12 zwaar bew. zw 4 16 17 regen z 3 21 1 regen zw 4 23 25 zwaar bew. zzw 6 19 18 zwaar bew. ozo 2 22 9 regen zo 2 24 9 regen w 1 24 4 zwaar bew. z 6 28 0.4 half bew. no 1 25 0.3 half bew. windstil 27 0 half bew. windstil 30 0 geh. bew. zzo 2

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2