Dag Ham marsk j öld overtuigd van Syrische interventie in Libanon WEERBERICHT Huizen van sluipschutters met de grond gelijk gemaakt fa. D KRET Zn. TITO PROTESTEERT TEGEN EXECUTIES VAN NAGY C.S. „OUDE LIJN" VAN KLM OOK DOOR ENGELAND BEKNOT? Koelkasten Londen vandaag vol rode bussen RECLAME IN TELEVISIE 97ste jaargang ZATERDAG 21 JUNI 1958 No. 29471 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 5706» Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, heeft gisteren in de Libanese hoofdstad de besprekingen met zijn waarnemers voortgezet. Over het verloop is officieel niets meegedeeld. Van Libanese zijde verluidt, dat Ham marskjöld overtuigd is van een Syrische interventie, maar tegen Amerikaanse of Britse tussenkomst gekant blijft. President Sjamoen zou het leger een volledige actie tegen de opstandelingen willen laten ondernemen, maar de stafchef van het leger, generaal Foead Sjehab, zou daar niet aan willen. Hij zou een onherstelbare breuk tussen regering en oppositie vrezen. Om dezelfde reden zou de generaal tegen Amerikaans en Britse interventie zijn. Aan Westelijke kant is men bang, dat uitstel van afdoende maatregelen de positie van de regering slechts kan verzwakken. falangisten waren naar de ambassade gegaan om te vertellen, dat zij een kom- plot hadden ontdekt om de Amerikaanse ambassadeur te vermoorden. Deze was Binnenkort honderd V.N.-waarneiners Gisteren hebben zich hier en daar in Beiroet schietpartijen voorgedaan. Voor het gebouw van de Britse ambassade is een Libanees doodgeschoten bij een tref fen tussen rechtse r.-k. falangisten en communistische bouwvakarbeiders. De GRENSGEBIED LIBANON SW/f "A" V.N. -woorne- mingsposten sr/t/e SPOEDIG VAL VAN MENADO Djakarta verwachtte gisteravond elk ogenblik bekendmaking van de verove ring van Menado. Waarnemers te Dja karta waren over het algemeen van me ning dat de regeringsstrijdkrachten thans misschien de buitenwijken van de stad hebben bereikt, doch dat de offi ciële bekendmaking mogelijk wordt uit gesteld door de gebrekkige verbindingen. Het legerhoofdkwartier deelde mede, dat twee dagen geleden Airmidi was be zet. halverwege de weg van het brugge- hoofd der regeringstroepen te Kema en Menado. Airmidi ligt 20 km. ten oostep van Menado. Men meent dat andere eenheden van de regeringstroepen, die het vliegveld Mapanget, 15 km. ten noorden van de stad, vier dagen geleden bezetten ook gestadig gevorderd zijn. Advertentie in conferentie met de Britse ambassa deur. Het Libanese leger heeft de mili tairen opdracht gegeven alle huizen die door sluipschutters worden gebruikt, met de grond gelijk te maken. Dit be sluit is genomen naar aanleiding van het sneuvelen van twee militairen in het westen van Beiroet door de activiteit van sluipschutters. Het huis waaruit geschoten werd, is met zware wapens vernield. Luitenant Maurice Brown, het hoofd van de V.N.-waarnemers te velde in Libanon, heeft aan de pers meegedeeld, dat er binnen twee weken honderd waarnemers in Libanon zullen zijn. Hij zei, dat de waarnemers overal een vriendelijke ontvangst hebben gevonden. Er was nooit op hen geschoten als zij een strijdtoneel bezochten. De waar nemers beschikken thans over vijftig voertuigen en enkele lichte vliegtuigen en helikopters voor verkenningsdoel einden. Aanhoudend koel De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond: Belangrijk lagere temperaturen dan normaal. Plaatselijk enkele buien, maar ook kans op opkla ringen. (Opgemaakt te tien uur). 22 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 10.28 uur; onder: 23.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.26 uur en 18.52 uur. Laagwater te 2.12 en 14.30 uur. (23/6 hoogwater te 7.13 en 19.43 uur, laagwater te 2.56 en 15.18 uur). LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Frankrijk maakt zich bijzondere zorgen over het toekomstig lot van Polen De Joegoslavische regering zal officieel bij Hongarije protesteren tegen de terechtstelling van Imre Nagy en z|jn medewerkers, aldus is gisteren in Belgrado officieel bekendgemaakt. Er wordt gewerkt aan een nota over deze kwestie. Intussen is de Joegoslavische ambassadeur in Boedapest „voor overleg" naar Belgrado ontboden. Zoals bekend waren Joego-Slavië en Hongarije in november 1956 overeengekomen, dat Nagy en zijn medewerkers, die na de mislukte opstand negentien dagen asiel hadden gekregen in het Joegoslavische gezantschap, naar huis zouden kunnen gaan als vrije mensen en dat zij niet ter verantwoording zouden worden geroepen voor hun daden. Zodra zij echter het Joegoslavische gebouw hadden verlaten, werden zij door de Russen gearresteerd en naar Roemenië overgebracht. Een krachtig protest van Joego-Slavië bij Hongarije en de Sovjet-Unie had toen geen enkel succes. Ook Canada zal in een nota krachtig bij Hongarije protesteren tegen de terecht stelling van Nagy en de zijnen. Een daartoe strekkend voorstel van de oppositie is gisteren door John Diefenbaker, de Canadese eerste minister, aanvaard. Waarschuwing aan alle verraders van het volk Volgens Maurice Schumann acht de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Couvé de Murville, de terechtstel lingen van „grotere betekenis" dan de Russische gewapende interventie in Hongarije van november 1956, omdat hij er een actie in ziet, die tegen alle Rus sische satellieten is gericht. De Franse regering maakt zich in het bijzonder zorgen over Polen. De Murville zou voorts te kennen hebben gegeven, dat Nagy in Rusland is terechtgesteld. „Neues Deutschland", het officiële dagblad der Oostduitse communistische partij, heeft de terechtstelling van Nagy c.s. gisteren beschreven als een „waar schuwing aan alle verraders van het volk". Volgens „Neues Deutschland" heeft het „revisionisme, zoals dat thans in Joego-Slavië wordt beoefend", geleid tot het uitbreken van de Hongaarse tegen- revolutie. „Hongarije zou thans een Europees broeinest van oorlog en chaos zyn, in dien de gebeurtenissen zich hadden af gespeeld volgens de wens van Nagy c.s. De door het Hongaarse ministerie van Justitie over de terechtstellingen uitge geven mededeling is een gewichtige les voor elk socialistisch land en de arbei dersbeweging in de gehele wereld", aldus dit officiële Oostduitse communistische blad... Moskou bootst betogingen van vrije wereld na Een 400-tal Hongaren en een aantal Westduitsers hebben gisteren bij de Russische ambassade in Bonn een beto ging gehouden tegen de terechtstelling van Nagy c.s. Er werden verscheidene ruiten ingegooid voordat de politie de menigte verspreidde. De betogers waren zwijgend naar de ambassade gemar cheerd, voorafgegaan door kinderen in Hongaarse klederdracht. Men voerde een groot portret van Nagy mee. Onge veer een kwartier lang bleef men zwij gend voor de ambassade staan. Daarna haalden de betogers stenen uit hun zak ken, die door de ruiten werden gesmeten. Enige honderden opgetrommelde Rus sen, meest jongeren, hebben gistermid dag de Deense ambassade in Moskou met stenen en eieren bekogeld uit pro test tegen de schade, die dinsdag aan de Russische ambassade in Kopenhagen is aangericht. Bereden politie moest de orde helpen herstellen. Bijna alle ruiten van de ambassade sneuvelden. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. In het Russisch en Engels werden de woorden „Weg met de Deense marionet ten" op de muur geschilderd. Borden met het opschrift „Lang leve de vrede" en „Weg met de Deense fascisten" wer den door de kapotte ruiten naar binnen gesmeten. De demonstratie duurde drie uur. De Deense ambassadeur heeft gepro testeerd by het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, dat verklaarde de „spontane betoging" te betreuren. (Waarom werd dat woordje spontaan er zo nadrukkelijk by vermeld? Men zou er heus aan gaan twijfelenRed. L.D.). Het heeft reeds maatregelen ge nomen om de schade aan het ambas sadegebouw te herstellen. Luns zou akkoord gaan met inkrimping dienst Singapore Nederland en Engeland hebben, zo meldde het Britse persbureau Reuter gisteren uit gezaghebbende bron in Londen vernomen te heb ben, voorlopige overeenstemming bereikt over een geleidelijke inkrim ping van de KLM-diensten Nederland—Singapore. De overeenkomst was maandag j.l. gesloten bij de besprekingen van minister Luns met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Desgevraagd deelde men van de zijde van de KLM mede hiervan niets te weten. Volgens de Londense zegsman van Reuter had Engeland in het laatst van het vorige jaar de KLM tijdelijke lan dingsrechten in Djakarta werden opge- toen een groot aantal Nederlanders uit Indonesië evacueerde (en toen de lan dingsrechten in Djakarta waren opge zegd. Red. L.D.). Men was toen eveneens overeengekomen om de toestand in sep tember van dit jaar te herzien. Hilton-hotel in Amsterdam Bouwkosten 20 miljoen Aan de Apollolaan te Amsterdam zal de gemeente plaats inruimen voor de bouw van een elf verdiepingen hoog Hilton-hotel, indien de gemeenteraad straks akkoord gaat met de uitgifte in voortdurende erfpacht van het terrein, begrensd door de Apollolaan. de Wil lem Witsenstraat. het Noorder Amstel- kanaal en de Breitnerstraat. De bouwkosten worden geraamd op twintig miljoen gulden. Het Comité Hilton Hotel Amsterdam staat in rela tie met het Amerikaanse hotel-con cern. de Hilton Hotels Corporation te Chicago. Dit Hilton-concern zal de exploitatie van het hotel ter hand ne men. De verwachting is volgens B. en W. gewettigd, dat door de totstandko ming van dit hotel een zeer belang rijke bijdrage zal worden geleverd aan de bevordering van het vreemdelingen verkeer in Amsterdam. Gevraagd om commentaar op Neder landse persberichten dat minister Luns krachtig tegen Britse plannen om de positie van de KLM in het Verre Oosten te ondermijnen had geprotesteerd, zei een woordvoerder van het Britse Minis terie van Buitenlandse Zaken dat de tydelyke diensten der KLM op Singa pore inderdaad een van de onderwerpen was geweest, die de beide ministers van Buitenlandse Zaken hadden besproken. Hij voegde eraan toe dat de Britse re gering het belang dat Nederland aan de KLM hecht volledig onderkent en dat men verheugd was te vernemen dat minister Luns enige tevredenheid over het resultaat van zijn besprekingen had getoond. vanaf 1375. Noordeinde 54 13e iNie Tel. 21387 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel. „Blos op de wangen van wereldstad" (Van onze Londense correspondent) De even langdurige als ongelukkige busstaking in Londen is voorbij. Toen de Londenaars vanochtend ontwaakten, zagen zij na bijna zeven weken eindelijk I weer het vertrouwde beeld van de vrij wel onafgebroken stoeten hoge rode bus sen!! Zy brachten de warme kleur te- j rug, die de grijze stad levendig maakt. Men kan zeggen dat Londen weer een blos op de wangen heeft Cousins, de secretaris-generaal van de Transportarbeidersunie, die de staking heeft geleid, verklaarde, dat het mis- plaatst is te spreken van een overwin- j ning of een overgave. Maar de buslieden hebben bereikt, dat de door het loontri- bunaal oorspronkelyk van een verhoging I uitgesloten groep personeel van de rand- gebieden, thans zo goed als zeker een geringe loonsvermeerdering zal krygen. De staking is nodeloos verlengd, omdat de busmannen in plaats van een vage toezegging een positief loonaanbod ver langden. London Transport kon zulks niet doen, daar niet getornd mocht wor den aan de uitspraak van het scheidsge recht. Tenslotte zijn de stakers gistermiddag gezwicht toen de afgevaardigden van de busgarages met grote meerderheid de weg terug kozen. De staking heeft Lon don Transport 21 miljoen gulden gekost, terwijl elke staker een netto-verlies van 370 gulden leed! De transportarbeiders unie moest 17.5 miljoen gulden aan sta- kingsgelden uitkeren, maar het ergste is, dat London Transport als gevolg van de staking een wekelijkse vermindering van Twee soldaten van het Engelse versperring in een straat van Nico- straat lopend, scheiding aangeeft wac^nSiinden regiment Lancashire Fuseliers staan sta. de hoofdstad van het eiland tussen de Gtiekse en Turksewiik I afeelopen weken hun benen hébben ont- hier op wacht bij een prikkeldraad-1 Cyprus, welke de dwars door die j van de stad. dfral toetteen.™ dw^ten^Tde Prinses Maria Pia, dochter van ex-Koning Umberto van ItaUe en echtgenote van Prins Alexander van Joego-Slavië. schonk het leven aan een tweeling. Michel en Dimi- tri. N.T.S. wil het proberen met 6 minuten per avond (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, bestaat bij de NTS het voornemen om in het najaar op bescheiden schaal met reclame-uitzendingen te beginnen. De tijd, welke hiervoor wordt ge reserveerd, bedraagt per avond in totaal zes minuten, te weten drie minuten vóór het journaal en drie minuten daarna. Reclame- en advertentiebureaus zullen hiervoor worden ingescha keld. De NTS zelf beslist over de al dan niet toelaatbaarheid van de te maken reclame. Vanzelfsprekend behoeft uitvoe ring dezer plannen de goedkeuring van de minister van O. K. en W. Er ontbreekt nog veel aan Europese defensiekracht Er bestaat nog geen echte veiligheid voor Europa. In het Centraal-Europa kan de NAVO slechts 15 divisies stellen tegenover 50 k 60 divisies van de moge lijke vijand, die voorts de onmiddellijke beschikking (zonder mobilisatie dus) heeft over 5.000 vliegtuigen en 300 vlieg velden. Dit is ongeveer drie keer het aantal dat Centraal-Europa kan op brengen. Dit staat in een rapport, dat gisteren is gepubliceerd door de commissie voor defensiekwesties en bewapening van de Westeuropese Unie. Het rapport is op gesteld door ie Nederlander J. J. Fens en zal worden voorgelegd aan de as semblee van de WEU, die tussen 2 en 5 juli in Parijs vergadert. Het rapport wekt de leden (Beleië, Frankrijk. Nederland Italië. Luxem burg. West-Duitsland en Engeland) op dadelijk maatregelen te nemen om wer kelijke veiligheid te scheppen, ook al zouden daartoe onpopulaire besluiten moeten worden genomen. Centraal Europa moet volgens het rapport minstens kunnen beschikken over 30 volledige divisies, met een be hoorlijk aantal tactische kernwapens. Geen enkele staat mag het recht heb ben ballistische raketten voor middel grote afstand te weigeren, daar allen hun bescherming aanvaarden. ruim 600 buslijnen zijn vandaag zo vol ledig mogelijk hervat, maar door het conflict hebben ruim 1500 employés van London Transport hun baan eraan ge geven. Er is thans een tekorft van 4000 man. zodat er grote gapingen in de diensten zullen ontstaan! Als gevolg van de staking zal het aantal bussen blij vend worden ingekrompen. London Transport zal het geleden verlies trach ten te dekken door bezuiniging op niet- economische lijnen. De staking heeft in elk geval bewezen, dat Londen het met veel minder bussen afkan. Ook de oplos sing van het nijpende verkeersprobleem eist dit. De Londenaren hebben zich tijdens de staking kranig gedragen door zich „ge ruisloos" aan de noodtoestand aan te passen, zoals alleen een gedisciplineerde Engelsman dat kan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1