Als de Lathyrus bloeit DE GROTE MODE IN KLEIN FORMAAT ONS MENU VAN DE WEEK DE VROUW, DIE grotere overwinningen behaalde dan enig generaal ZATERDAG 21 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand Parijs, juni '58. De kindermode verandert nooit zo snel, zo veelvuldig en zo drastisch als de mode voor moeder en haar volwassen zusters. Maar wel werpt de grote mode van seizoen tot seizoen haar schaduw op de kindermode en vele details van die eerste vinden hun weg naar de mode in 't klein. Dit jaar echter blijft het niet bij details, zelfs de lijn, welke moeder als dernier cri beschouwt, is er mee gemoeid. Ja, vele modellen, die voor moeder op en top modieus zijn, passen zonder enige verandering in de kindermode. En geen wonder eigenlijk. Moeders modieuze toiletten van dit seizoen zijn immers op het kinder jurkje geïnspireerd! En voor één keer zijn het dus niet de kleintjes, die piepen zoals de ouden zingen, maar omgekeerd. En met dat voor ogen hebben we vandaag acht kleine meisjes naar de laatste mode aangekleed, we hebben ze in toiletjes gestoken die hierbij zijn afge beeld en die zonder enige verandering (behalve dan de maat) door volwassenen, die bij de mode geen stap achter willen zijn, kunnen worden gedragen. Van links naar rechts zijn die mo delletjes: Een jurkje met een bloesend jasje. Het jurkje heeft een aangerimpeld rokje en een lijfje met schouderban den, waarover een blouse van dezelfde stof wordt gedragen, welke aan de zoom voorzien is van een schuif met doorregen stoflint. De blouse heeft korte mouwtjes en een smalle kraag, die niet tegen de hals rust. Het geheel kan van shantoeng of soepele katoen worden gemaakt. Een driekwart pantalon en een ruim jak. De pantalon heeft nauwe pijpen en is van bedrukte katoen gemaakt. Deze schoonheidsbehandeling doet U zelf Uw haar, het schoonste sieraad van elke vrouw, glanst en glinstert in onvermoede, jeugdige schoonheid na een tintgevende haarwassing met POLYCOLOR- Kleurshampoo Die zachte crème uit de handige tube tovert in weinig minuten een wonder tevoorschijn: Wèg die paar grijze haartjes, mooi en gaaf Uw eigen natuurlijke haarkleur öf een charmante mode tint. Tintgevende haarwassing is geen verven. Doe het vandaag nog, thuis, zelf! POLYCOLOR kleurshampoo handige, voordelige tube vcor twee wassingen 1.95 bij alle drogisten en parfumerie-zaken. ysi, Op 21 Juni begint de zomer, wat we in dit weekmenu willen vieren met enkele echte zomergerechtennieuwe haring, aardbeien, slaatjes. Maar deze dag betekent nog iets! Het is n.l. de laatste dag waarop asperges worden gestoken, wat dus betekent dat het aan het eind van deze maand weer is afgelopen met deze bijzonder fijne voorjaarsgroente. Vandaar dat asperges ook deze week nog eenmaal op het menu verschijnen! ZONDAG toost met nieuwe haring, hard gekookte eieren, asperges, kaassaus, aardappelen, aardbeien met slagroom. MAANDAG aspergesoep, gehakt, spitskool, aardappelpurée. DINSDAG kaasbelgnets, peulen, worteltjes, pommes frites, fruit. WOENSDAG stamppot rauwe andijvie, spek, gefruite uitjes, rabarber. DONDERDAG i saucijsjes, bloemkool au gratin, aardappelen, aardbeien- muesli. VRIJDAG bloemkoolsoep, gebakken visfilets, gemengde sla, rijst, kerrysaus. ZATERDAG sla bohemienne, rijstkoekjes. Het jak. dat voorzien is van halflange mouwen, en bootdecolleté met smalle biaiskraag, een knoopsluiting. die tot halverwege het jak reikt, en horizon taal geplaatste steekzakjes, kan zowel van katoenen als dun wollen materiaal worden vervaardigd. Een shantoeng jurkje met bloesend lijfje. Het is mouwloos, heeft een ruim, rond decolleté, is voorzien van een dubbele knoopsluiting, een stoffen ceintuur en een ruime rok. die alleen opzij is aangerimpeld. Een romantisch jurkje met zeer wijde, aangerimpelde klokkende rok, een getailleerd lijfje met korte mouw tjes' en boobhals en een brede gedra peerde ceintuur van dezelfde stof. Die kan zijde zijn of, terwille van een ge kleder effect, genopte batist. In dit laatste geval wordt de ceintuur van zijde of satijn of popeline gemaakt. Een jurkje la Dior: ongetailleerd, matig wijd en glad uitstaand. Linnen of doupion is er materiaal voor. Het modelletje heeft een knoopsluiting over de gehele lengte en is gegarneerd met twee grote, opgenaaide zakken. De halsopening is ruim en rond. de mouw tjes zijn nauw en kort. Een japonnetje in trapeziumlijn en drie kleuren. Het wordt gemaakt van linnen: wit voor het lijfje dat een horizontaal decolleté en geen mouwen heeft, oranje voor de rok die glad uit staat en matig wijd is, oranje voor ae bovenste, wit voor de middelste en marineblauw voor de onderste van de drie banden die onder de taille in dit modelletje zijn geincrusteerd. Een klassiek maar altijd modern rok-en-blouse geheel. Een bloesje van witte popeline of lingeriekatoen, ge garneerd met stikseltjes en voorzien van een blaisrandje met knoop om de ronde halsopening. Een ruime ineen- gerimpelde rok van marineblauwe ka toen met witte noppen, en een cein tuur en ene hoofddoekje van oranje rode katoen En tot slót een modern japonnetje met lang recht lijf en aangerimppeld kort rokje Een toiletje met korte mouwtjes en vierkante hals, dat uit vrijwel elke zomerstof, effen of gepa troneerd. kan worden vervaardigd, en dat op de rug voorzien is van een knoopsluiting. Nogmaals: alle acht modelletjes zijn in elke maat op en top modieus, in geen enkele maat te ouwelijk en in geen enkele maat te kinderlijk (al thans niet dit seizoen), of ze nu door de vijf- of de tienjarige, ofwel door haar, die twintig of dertig lentes tel len worden gedragen Recept: Kaasbelgnets 2 dl. melk, 30 g. boter, 30 g. bloem, 200 g. geraspte kaa£, 100 g. ham, 1 eidooier, paneermeel. Voor het beslag: 135 g. bloem, 150 g. lauw water, 75 g. bier, 1 eidooier, 2 eiwitten, 1 lepel slaolie, iets zout. Van boter, bloem en melk een dikke gladde saus maken. De kaas, de fijnge sneden ham en de eidooier erdoor doen en met wat peper op smaak afmaken. De massa koud wegzetten en er daar na balletjes van vormen die door pa neermeel worden gewenteld. Een beig- nettenbeslag maken, waardoor vlak voor het bakken de 2 stijfgeelagen eiwitten geschept worden. De kaas balletjes hierdoor halen en in frituur vet bakken. Opdienen met gebakken peterselie. Recept: Sla Bohemienne. 500 g. gare aardappelen, 200 g. metworst, 200 g. kaas, 2 grote augurken, 1 appel, mayonaise. De aardappelen, worst, kaas, augur ken en appel in kleine stukjes snijden en met de mayonaise tot een sla aan mengen. Opdoen op een schotel met slabladeren en garneren met mayo naise. tomaat, hard gekookt ei en augurkjes. Tot slot wat fijn gehakte peterselie erover strooien. Als de eerste Lathyrus bloeit, is het prettig met een schaartje wat bloemen te knippen. U be hoeft niet bang te zijn om te plukken: hoe meer bloemen ge sneden worden, des temeer bloemstengels zullen zich vor men. U moet het namelijk niet zo ver laten komen, dat ze uit bloeien, want dan gaan ze zaad vormen en dat vergt zo veel van hun energie, dat ze de bloei sta ken; ze groeien en bloeien dan na enkele weken niet zo goed meer. Trouwens de siererwten hebben nu ook gebrek aan voed sel. als ze de bloemstengels vor men, zijn de wortels meestal op een diepte aangeland. waar voor hen niet veel meer te ha len valt en daarom moet men voor extra voeding zorgen. Graaf een ondiep geultje langs het gewas en laat er wat vloeimest in lopen. U kunt er opgeloste koemest voor gebrui ken: nog steeds de ideale mest voor Lathyrus, doch als de grond voldoende humusrijk is. kunt u ook heel goed resultaten Lathyrusbloemen in alle kleuren (Foto Turkenburg) bereiken met de bekende tuin en gazon korrelmest. Uw lathyrusbloemn vormen een uitzondering ten opzichte van de behandeling van andere bloem soorten: de meeste bloemen vin den het wel prettig als ze met de stelen diep in het water ge plaatst worden, doch lathyrus heeft er een hekel aan. Als ze twee toe drie centimeter in het water staan, is dat voor hen al voldoende, doch u moet wel op letten. dat ze niet droog komen te staan; dagelijks dus even controleren of er ook water bij gegoten moet worden. De ran ken, die de siererwten vormen, mag men afknippen: ze doen niet veel dienst. Lathyrusbloe men laten zich r.eel aardig schikken indien verschillende kleuren door elkaar verwerkt worden. Indien u ze niet recht overziend in uw wijde vaas kunt houden; is er een eenvoudig middeltje: stop een prop kippe gaas in die wijde vaas en steek de bloemstengels door het gaas heen. Zorg ervoor dat het gras weke lijks gemaaid wordt; ook al groeit het niet al te best, hoe regelmatiger het gemaaid wordt, des te minder last van verbran den zult u ook hebben. Juist als men het te lang laat worden, is het gevaar voor verbranden veel groter als dan tenslotte toch ge maaid moet worden. Veel sproei is aan te bevelen, doch doe het niet midden overdag in-de felle zon. het water doet dan beslist geen nut. Het kost handen vol geld en U bereikt er niets mee; sproeien moet u tegen de avond doen of 's morgens in de vroeg te. G. KROMDIJK 1. Tijdens de Krimoorlog van 1853, toen Engeland en Frankrijk tegen Rusland vochten, was het sterftecijfer onder de oorlogsgewonden schrikbarend groot. In de ziekenhuizen en hospitalen ontbrak het aan wasbakken, zeep, handdoeken en borstels. Toen verscheen aan het hoofd van 38 Engelse verpleegsters een jonge vrouw aan het front. Zij heette Florence Nightingale, was op 12 mei 1820 geboren en had tegen de wens van haar ouders in, het verpleeg ster sberoep als levenstaak gekozen. 2 Florence Nightingale bracht een revo lutie teweeg in de ziekenverpleging. Vóór haar komst werd de ziekenzorg in de grote hospitalen overal ter wereld hoofd zakelijk vervuld door vaak drankzuchtige vrouwen, die men voor de keuze had ge steld óf in de gevangenis te zitten óf als verpleegster in een ziekenhuis te gaan werken. En vaak trof men deze vrouwen slapende aan onder het bed van een overleden patiënt, wiens rantsoen alcohol zij gestolen en opgedronken hadden. 3 Florence Nightingale bracht hierin gro te verandering. Zij liet in alle hospitalen een wasserij inrichten en droeg de vrou wen van de soldaten op om hun vuil linnengoed in warm water te wassen. De maaltijden werden in hygiënisch-inge- richte keukens toebereid en zij schreef ook diëten voor. Sir Alexander Moore, die door haar verpleegd werd, drukte haar de hand en zei „Mejuffrouw Nightingale, U heeft grotere overwinningen behaald dan ooit een generaal" 4 Aanvankelijk stonden de artsen en of ficieren sceptisch en wantrouwend te genover haar hervormingen, maar toen zij moesten vaststellen dat het sterftecij fer onder de gewonden was teruggelopen van 42 tot 2%, begrepen zij, dat zij meer mensenlevens redde dan de artsen vóór haar komst vermochten. De gehele we reld bewonderde haar persoon en werk. 5. Een grillige speling van het noodlot deed deze hoogstaande vrouw aan een ongeneeslijke ziekte ten offer vallen, welke haar bijna 50 jaar aan het ziek bed kluisterde. Bij haar dood op 90-jarige leeftijd op 13 augustus 1910 rouwde de gehele wereld. In Londen werd voor haar een stand beeld opgericht en op haar graf in Southampton liggen altijd verse bloemen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13