Moskou spoort Russische boeren tot grotere landbouwproduktie aan WEERBERICHT Doel: het Westen overtreffen Verplichte graanleveranties vervangen door een nieuw aankoopstelsel van de staat Nieuw Engels Cyprus-plan Hammar sk jöld tegen Westelijke fëJgLfê It tussenkomst UI de Libanon Bernhard Fonds en de Anjerfonds Nieuwe onthullingen over de schanddaden van beul Sommer 97ste jaargang VRIJDAG 20 JUNI 1958 No. 29470 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: t J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.T.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 In het Sovjetrussische landbouwstelsel is een revolutionaire wijziging aange bracht door het systeem van verplichte graanleveranties aan de staat te vervangen door een nieuw prysstelsel. Dit besluit is genomen door het centrale comité van de communistische party, dat dinsdag en woensdag in Moskbu bijeen geweest is ter bespreking van een desbetreffend rapport van premier Kroesjtsjef. De staat zal, op grond van het nieuwe systeem, dat dit jaar ingaat, de produkten van de collectieve boerderyen kopen tegen prezen, die de boeren zullen aansporen de produktie op het gebied van landbouw en veeteelt te verhogen. Het is de bedoe ling de Verenigde Staten en andere Westelijke landen te overtreffen. Er zullen, aldus verklaarde Radio-Moskou in een uitzending in het Engels, geen verplichte leveringen meer zgn van landbouwprodukten of betalingen in graan en andere produkten voor werk, dat vroeger werd gedaan door machine- en tractorstations. Achterstallige verplichte leveranties worden kwytgescholden, evenals schulden in natura. De Joegoslavische communistische partij heeft besloten, dat alle voorma lige leden die na 1948 wegens steun aan de Sovjet-Unie in het conflict met Joego-Slavië uit de partij werden gesto ten, weer kunnen worden aanvaard. De partij organisaties zullen direct beginnen met de bestudering van de houding van deze vroegere leden. Als blykt dat hun houding niet vijandig ten aanzien van Joego-Slavië is geweest, zullen zij weer partijlid kunnen worden. Het zou hier een 10.000 gevallen betreffen. Naar ver luidt wil de Joegoslavische partij hier mee o.m. bewijzen, dat er weinig steun voor de Oosteuropese leiders in Joego- Slavië bestaat. LEUKE GEBLOEMDE DAMES BADKOSTUUMS alle kleuren. SPECIALE PRIJS 5.90 NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Verstandhouding van Moskou met Belgrado verslechterd Het centrale comité nam nota van het feit, dat in de afgelopen jaren de pro duktie van bepaalde landbouwprodukten de omvang der Amerikaanse produktie is genaderd en dat voor een aantal pro dukten de produktie in de Sovjet-Unie zelfs groter is dan in de V.S. Zo was de melkproduktie vorig jaar in de Sovjet- Unie 95 procent van die in Amerika en de produktie van boter was in de Sovjet-Unie iets groter. De produktie van tarwe is in de Sovjet-Unie meer dan tweemaal zo groot als in de V.S., de produktie van suikerbieten meer dan driemaal zo groot en de produktie van wol twee-en-een- halfmaal zo groot. De Sovjetrussische landbouw bezit alle vereisten om in de komende paar jaar met de produktie van vlees, melk en boter per hoofd van de bevolking de Verenigde Staten te overtreffen. Kamer vraagt klaarheid over N. Gumea-plannen De Tweede Kamer heeft in de toe lichting op de begrotingen 1957'58 van Nederlands Nieuw-Guinea alge meen een duidelijke formulering ge mist van de wyze waarop de regering zich voorstelt de ontwikkeling van Nieuw-Guinea te leiden. Dit wordt op gemerkt in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer. Men had de in druk, dat nog steeds op onsystemati sche wyze gewerkt wordt en dat noch op economisch, sociaal en cultureel gebied, noch op politiek gebied van een ontwikkelingsplan kan worden gesproken. Deze toestand achtte men onbevredigend en men drong aan op het duidelijk ontvouwen van de plan nen der regering. Omdat naar hun mening de nauwere verbindingen met Australië het element in de Nederlandse politiek vormen, dat althans enigermate in de richting van een internationale benadering der pro blemen wijst, zouden vele leden gaarne van de minister vernemen in hoever die contacten met Australië in de naaste toekomst zouden kunnen leiden tot gemeenschappelijke ontwikkelingsplan nen en tot het vormen van gemeen schappelijke diensten. Hittegolf in India eist 500 levens De hittegolf, die reeds verscheidene weken boven India heerst, heeft totnutoe aan byna vyfhonderd personen het leven gekost. Drie opvarenden van Shelltanker vermist In de nacht van 18 op 19 juni is op de Seine te Rouen in Frankrijk een roeibootje omgeslagen, waarin vier Ne- derlandsee opvarenden van de Shell- tanken „Kylix" een pleziervaart maak ten. Een van de schepelingen, de 24- jarige H. Houwer kon zwemmend de kant bereiken ij heeft melding gemaakt van het ongeval. De drie andere inzittenden D. Duinhouwer en F. K. Kolijn, beiden 20 jaar, en de 21-jarige J. Hoogerwerf worden vermist. Koel weer De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met enige regen of motregen, maar later ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 juni Zon op: 4.19 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 9.13 uur; onder 23.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.45 en 18.09 uur. Laagwater te 1.27 en 13.48 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Arrestatie en deportaties in communistisch China Het officiële Joegoslavische blad „Bor- ba" deelde gisteren mede, dat er in communistisch-China een grootscheepse campagne van arrestaties en deporta ties gaande is. Er heerst een angst psychose; iedere Chinese burger is ver plicht op iets of iemand kritiek te oefe nen en z«n buurman te verdenken. De kortstondige politieke lente van vorig jaar heeft plaats gemaakt voor een „koude Siberische storm", zo schrijft Vlado Teslic, die jarenlang correspon dent van „Borba" in China is geweest. Dit is voor het eerst sedert Stalins dood in 1953 dat een Joegoslavisch blad krachtige kritiek op binnenlandse om standigheden in een communistisch land uit. Protest van Tito in Moskou De Joegoslavische pers meldde gister avond, dat de Joegoslavische ambassa deur in Moskou, Micunovic, op eigen verzoek een onderhoud met premier Kroesjtsjef heeft gehad. De reden voor het onderhoud werd niet vermeld. In goedingelichte kringen in Belgrado ge looft men intussen, dat Micunovic ge protesteerd heeft tegen de felle anti- Joegoslavische redevoering die Kroesjt sjef twee weken geleden op het Bul gaarse partijcongres in Sofia heeft uit gesproken. Diplomatieke waarnemers achtten het voorts mogelijk, dat de am bassadeur namens Tito gewaarschuwd heeft tegen verdere aanvallen op Joego- Slavië. Drie redenen voor gematigd optimisme (Van onze Londense correspondent) In diepe ernst heeft het Britse Lager huis gisteravond premier Maemillan aangehoord, toen deze het langverwach te nieuwe Britse plan voor Cyprus uit eenzette. Een verrassing was het niet meer, omdat reeds een en ander was uit gelekt. Men herinnert zich. dat de secre taris-generaal van de NAVO, Spaak, in het begin van deze week aan de Britse regering verzocht twee etmalen met de publikatie te wachten. Het was dus het zelfde plan, dat Maemillan oorspronke- lyk dinsdag had willen bekendmaken, maar dit intermezzo heeft toch zyn nut gehad. De NAVO heeft een belangrüke rol gespeeld in het verzoeningsproces achter de schermen en gaat voort zulks te doen, ook al 's het enthousiasme voor de nieuwe voorstellen in Athene en An kara büzonder gering gebleken. In Londen verwacht men, dat zowel de Grieken als de Turken het plan van de hand zullen wyzen. Het Britse plan is een vernuftig stuk werk, dat echter de kern van de Griekse verlangens niet raakt. Het gaat echter in de richting van de Turkse wens naar deling. Zolang de gemoederen door kunstmatige opzweping verhit blyven lijkt het plan weinig kans te maken. Maar er zijn drie redenen voor gematigd optimisme: mogelijk zal de NAVO erin slagen de hartstochten tot bedaren te brengen en de Griekse en Turke regeringen ervan kunnen overtuigen dat de Westelijke solidariteit de' voorkeur verdient boven een gewestelijke ruzie. Daarbij zullen zij ongetwijfeld verzocht worden zich te spiegelen aan de Saar en Triëst, waar over de stormen eveneens zijn geluwd; Apart bureau voor registratie van zijn moorden—Beloning in drank en vakanties (Van onze correspondent in Bonn) Op de vierde dag van het te Bayreuth gehouden proces tegen de 43-jarige beul van het concentratiekamp Buchenwald, Martin Sommer, traden gisteren opnieuw gruwelyke feiten aan het licht. Een getuige vertelde, dat hij belast was geweest met de registratie van doden en gewonden en dat in drie jaar tyds 4500 doden, die doodgeslagen of met injecties vermoord waren, genoteerd werden. Er was zelfs een apart te Weimar opgericht bureau, dat dienst deed als registratie- apparaat van de slachtoffers van het kamp. Een S.S.-leider fungeerde hier met eigen personeel als administrateur. Deze getuige, een Westduitse kantoorbediende, vertelde voorts dat gevangenen hem vaak 's morgens bij het appèl vertelden: „Ik heb een briefje gekregen met het woord „bunker" erop. Dat is voor mjj het einde". Twee dagen later werd de man dan inderdaad in de ïykenhal van het kamp gebracht, vermoord door Sommer. Soms lagen daar reeds in de vroege morgen doden, waarbij Sommer, wijzend op een der slachtoffers zei: „Dat is myn werk van vanmorgen geweest". er Is thans alle kans, dat de Labour- oppositie de voorstellen in beginsel zal aanvaarden. Een belangrijke factor in het Griekse verzet tegen elke voorlopige regeling was totdusver de verwachting, dat een Labour-regering aan de ver langens der Griekse Cyprioten zou te gemoet komen, er dat Cyprus daarom in de kortst mogelijke tijd in de armen van Griekenland zou vallen, maar het Turkse verzet heeft de socialisten voor zichtiger gemaakt! In werkelijkheid is Labour voorstander van geleidelijkheid en staat het op het standpunt, dat het juist de grote fout van de betrokkenen op Cyprus is geweest, dat zij niet elk plan dat een eerste stap was op de weg naar zelfbeschikking gretig hebben aan vaard; een bemoedigende factor is, dat de be volking op het eiland de onzekerheid en het geweld beu is. Een zwakheid in het plan is, dat het geen politieke belofte doet voor de toekomst na de periode van „goed gedrag", welke zeven jaar zal duren Voor een samenvatting van de inhoud van het plan zie men elders in dit Blad. 9 Slot pag. 2 Hij deed zijn werk goed Toen op 9 november 1939 te München in de Bürgerbrau-keller een aanslag op Hitier werd gepleegd, nam de S.S. daar voor in Buchenwald wraak. De joodse '."•vangenen moesten aantreden en Som mer en twee collega's zochten er 21 mannen uit. Een paar uur later waren zy allen vermoord. Per telefoon werden zij „afgemeld" Sommer deed zijn werk goed. Hij deed wat de S.S.-leiding graag zag en werd er voor beloond met drank en vakanties De schrijver Alfred Müller getuigde van de pogingen die Sommer had on dernomen om een man te vergiftigen. Dat ging heel openlijk, het slachtoffer werd namelyk letterlijk gedwongen ver giftigd eten te consumeren, maar pas bij de derde maaltijd werkte het vergif, het slachtoffer werd blind, moest op nieuw eten en werd tenslotte met injec ties vermoord. Het verschrikkeiykste by deze handelingen van Sommer was aldus vertelde Müller dat hij vergif liet halen, dat ook diende als materiaal voor verlichting. Men wist dus nooit of Sommer vergif (het ging om phenol) haalde voor verlichting van kamers of voor het plegen van moorden met in jecties. Deze zeer recente foto van het I i T *1 schikking gesteld van het Prins senwaarvan de Prins regent isf Waarnemers vail de V.N. kunnen controle voor de jaarlijkse inzameling aan 1 f I* 1 c het einde van deze maand voor het van de grenzen voorlopig alleen ivel at Nederlandse culturele leven. 1 J (Foto ANP) Het eerste en voornaamste doel, dat aan de secretaris-generaal van de Secretaresse Prinses Beatrix treedt in het huwelijk Mej. mr. M. Meurs, particulier secre taresse van H.K.H. Prinses Beatrix, zal zaterdag 5 juli as. te Hilversum in het huwelijk treden met mr. N. Scholtens. Mr. N. Scholtens vervult sinds twee jaar zijn dienstplicht als officier der huzaren te Oirschot. Hij is een zoon van prof. J. E. Scholtens, hoogleraar in het Romeinse recht aan de Universiteit te Witwatersrand in Zuid-Afrika Verenigde Naties, Hammarskjöld, voor ogen staat, is het voorkomen van Ame rikaanse en Britse interventie in de Libanon om daarmee Sovjetrussische inmenging te voorkomen. De Zweed, die gisterochtend in Beiroet arriveerde en een onderhoud heeft gehad met president Sjamoen in diens versterkte paleis, maakte duidelyk, dat waarnemers van de V.N. voldoende in staat zullen zyn om de grenzen te controleren. De duur van Hammarskjölds verblyf in Libanon is nog niet vastgesteld. Inmiddels biyven de waarnemers van de wereldorganisatie naar Beiroet stromen: gisteren arriveerden 24 Italiaanse piloten en vier specia listen, negen officieren uit India, alsmede een aantal Zweden en Finnen. In de komende dagen worden ook lichte verkenningsvliegtuigen verwacht. Zoals ver wacht kon worden, stelt Moskou het zo voor, dat „de Verenigde Staten hopen het ingrepen der imperialisten in Libanon onder dekking van de vlag der Verenigde Naties te kunnen doen verlopen", zoals de „Prawda" het formuleert. „Engeland en Amerika proberen de regeringen van Syrië en Egypte en de gehele vrijheidsbeweging van de Arabische en Afrikaanse volken via de Libanese affaire een slag toe te brengen", merkt het blad verder op. Hieruit biykt duidelijk, dat het Moskou allesbehalve naar de zin is, dat de Verenigde Naties thans helpen orde op zaken in de Libanon te stellen en uitbreiding van de vuurhaard te voorkomen. nemers, die een bezoek hebben gebracht aan het door de opstandelingen bezette deel van de hoofdstad, waren verbaasd over de betrekkelijk lichte bewapening van de rebellen, voornamelijk bestaande uit geweren en enkele lichte machine geweren, terwijl de eenheden van het leger rondom beschikken over pantser wagens en zwaar anti-tankgeschut. Druk om Sjamoen om nu een beslissende slag le slaan Intussen doen de Westelijke mogend heden hun best, zo verluidt in diploma tieke kringen in Beiroet, om president Sjamoen ervan te overtuigen, dat hij onmiddellijk alles in het werk moet stellen om de opstand neer te slaan daar het anders wellicht te laat zal zyn. De Westelijke ambassadeurs zouden er de nadruk op leggen dat de tijd voor de opstandelingen werkt. Nu is de krachts verhouding nog zo, dat het leger de strijd kan winnen, maar de sterkte van de opstandelingen neemt toe. Waar- De Westelijke diplomaten zouden trachten president Sjamoen er toe te bewegen de stafchef van het leger, ge neraal Foead Sjehab, te ontslaan als deze het leger niet opdracht geeft om een offensief te beginnen. Londense busstaking morgen ten einde Vertegenwoordigers van het 50.000 man omvattende Londense busperso- neel, dat ruim anderhalve maand gele den in staking ging besloten gisteren op heden te houden massavergaderingen de stakers aan te raden een compromisplan te aanvaarden en op zaterdag weer aan het werk te gaan. Met 113 stemmen voor en 15 tegen bij 4 onthoudingen hebben de vertegen woordigers de .vredesformule" goedge keurd. die woensdag op de bijeenkomst van directie en vakbondsafgevaardigden werd opgesteld. Volgens deze regeling zullen 36.000 man een loonsverhoging krijgen. De salarissen van de anderen, personeel op de buitenlijnen, zullen vóór 1 juli worden herzien. De vakbondsleider Frank Cousins ver klaarde gisteren, dat na de staking de autobusdiensten in volle omgang zullen worden hervat, en dat zij niet zoals men vreesde, met tien procent beperkt zullen worden. Volgens diplomatieke kringen is het Westen van oordeel dat een afsluiting van de Syrisch-Libanese grens geen noemenswaardige verandering in de toestand zal brengen als de veiligheids troepen niet een beslissende actie be ginnen. Daarom zouden de Westelijke mogendheden ook niet veel voor inter ventie voelen, ook al zou dat alleen in de vorm van patrouillering langs de ge noemde grens zyn. In Kopenhagen probeerden de monstranten o.w. Hongaarse vluchtelingen en studenten de Rus sische ambassade te bestormen uit protest tegen de gruweldaden van de communistische dictatuurwelke opnieuw laffe moorden heeft be gaanDitmaal op o.a. Nagtf en Maleter. De politie moest alle zeilen bijzetten om een stormloop op het ambassadegebouw te belet ten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1