Leids pand uit zestiende eeuw wordt binnenkort gesloopt Winkelsluiting voor feestdagen op negen uur gehandhaafd Prins Bernhard damde vergeefs tegen elektronisch brein Verschillende bezwaren tegen de uitbreidingsplannen Voorschoten donderdag 19 juni 1958 Brouwerij, Armeiibakkerij, Joods Weeshuis aalse Diaconie-school waren er gevestigd Een Leids pand, dat dateert uit de zestiende eeuw en voorkomt op de Voor lopige Lijst van Monumenten van Geschiedenis en Kunst, zal binnenkort onder slopershanden vallen. Een pand ook, dat een veelzijdige bestemming heeft gehad en o.a. tot huisvesting heeft gediend van het Centraal Israëlitisch Wees- en Doorgangshuis, de Waalse armenbakkerij en Diaconieschool en dat „zijn" ge schiedenis begon als brouwerij. Disconto-verlaging in Engeland De Bank of England heeft met ingang van heden het disconto verlaagd van 5% tot 5 De financiële redacteur van Reuter schrijft dat door de verlaging van van daag. zo spoedig na de verlaging van 22 mei jJ., de dramatische verhoging van het discontotarief, waartoe in sep tember J.l. werd overgegaan in verband met de sterlingcrisis. geannuleerd is. De druk op het pond sterling is wel nog niet geheel verdwenen, maar er is een ommekeer ontstaan. Sedert de don kere dagen van september heeft Enge land zijn goud- en dollarbezit met on geveer 60 vergroot. Het bereikte daar mede de grootste omvang sedert de con servatieven in oktober 1951 aan het be wind kwamen. Tevens heeft Engeland zijn sterling- verplichtingen kunnen verminderen, doordat India. Nieuw-Zeeland en andere landen betrekkingen op hun sterling- saldl verrichten. Magnetiseur door rechter naar prof. Tenhaeff gestuurd (Speciale berichtgeving) De Bussumse magnetiseur en kruid kundige Albert Zweck zal zich op ver zoek van de officier van Justitie bij het Hilversumse kantongerecht in verbin ding stellen met de Utrechtse hoogleaaar in de para-psychologie prof. dr. M. H. Tenhaeff. De officier stelt namelijk prijs op een deskundig oordeel op hoog ni veau, waardoor men zich bij de verdere behandeling van de zaak tegen Zweck i kan laten leiden. Gisteren stond de Bussummer terecht Raden kunnen uitzonderingen maken voor Sinterklaas (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag besloten het slultingstydstip **n. de winkels op enige dagen voor Sint- Nicolaas en Kerstmis te handhaven op 9 uur. Indien 28 november op een zaterdag valt, mogen de winkels even eens langer open blijven. Aan de ge meenteraden wordt overgelaten even tueel alleen op de dagen voor St.- Nicolaas het slultingstydstlp te bepa len op 10 uur. Tevoren had de Kamer het amende ment van de heer Reehorst (P.v. d. A.) om de sluitingstijd te handhaven (zon der uitzondering) op 9 uur, met 43 tegen 60 stemmen verworpen. Tegen stemden WD, AR, KVP en CHU. er voor stem den P.v.d.A. en alle communisten. Het amendement van de heer v. d. Heuvel ftCVP) om de sluitingstijd te handhaven op 9 uur, maar het aan de Verbijsterd en verbitterd P.v.d.A. OVER DE HONGAARSE MOORDEN Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft de volgende verklaring afgelegd: Nagy en Male ter zijn gedood zonder vorm van proces. Zij. die de communis tische politiek kennen, wisten, dat dit zou geschieden. Vele tienduizenden ech- gemeenteraden over te laten eventueel op de dagen voor St.-Nicolaas het slui tingstijdstip te bepalen op 10 uur. werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Van Eijsden (AR) trok ver volgens zijn amendement in. Voorts is besloten aan burgemeester en wethouders de bevoegdheid te ver lenen het houden van lezingen en mode shows in winkels en tenoonstellingen na sluitingstijd toe te staan. Er mag dan ingevolge een amendement van de heer Reehorst, dat met algemene stemmen werd aangenomen, niet worden ver kocht. De regering had ook dit aan bur gemeester en wethouders willen over laten. Voorts is besloten: winkels die om godsdienstige redenen op zaterdag ge sloten zijn, mogen zondags van 10 uur tot 6 uur geopend zijn. De markt-, straat- en rivierhandel mag in de zomermaanden zacht fruit verkopen tot 's avonds 9 uur. De straathandel en de handel-te- water mag zondags na 6 uur geringe eetwaren verkopen. Deze vrijstelling is uitgebreid met nieuwjaardag, tweede paasdag. Hemelvaartsdag, tweede pink sterdag en de beide kerstdagen, alsmede nationale feestdagen. Na sluitingstijd mogen waren worden thuisbezorgd een uur na het sluitings tijdstip, doch uiterlijk tot 8 uur. De broodbezorging is toegestaan tot 9 uur. ADVIESCOMMISSIE BELASTINGSTUDIE De minister van Financiën, de heer Wij doelen hier op het pand Stille Rijn 4, nu al weer enkele jaren als pakhuis in gebruik bij de firma Langezaal. De zeer slechte bouwkundige toestand leidde tot de indiening van de sloopaanvrage, welke mede werd verleend op grond van het feit, dat in de loop der jaren ern stige verminkingen het laatst om streeks 1940 toen de kapconstructie werd gesloopt aan het gebouw zijn 'toegebracht. Over de geschiedenis van dit zestiende eeuwse pand, waaraan ir. C. L. Tem- minck Groll in het Leidse Jaarboekje van 1957 uitvoerig aandacht besteedde, is bekend, dat het gebouw aanvankelijk was ingericht als brouwerij. Als zodanig komt het in 1578 dus nu bijna vier eeuwen geleden onder de naam „De witte Eenhoorn" voor in de registers van de stad Leiden. De toenmalige eigenaar was Sweer Gerrits. Tot 1684 was deze brouwerij in het pand ondergebracht, waarna het gebouw werd verkocht aan de Waalse Diaconie, die er een armenbakkerij vestigde, welke tot 1858 bleef functioneren. De Diaconie stelde er n.l. een eer in de eigen be-ucvlt hoeftigen behoorlijk te verzorgen. Dit door een top bekroond, gebeurde voornamelijk door ondersteu ning in natura: brood, brandstof en kle ding. Naast deze armenbakkerij was ook de Waalse Diaconieschool'tot haar opheffing in 1862 nog vele jaren in het pand ondergebracht. Bij de op heffing van de school werd het gebouw nog een aantal jaren verhuurd, totdat de Diaconie in 1868 besloot het pand voor f. 3400 van de hand te doen. Tijde lijk diende het als wolpakhuis, tot het op 7 juli 1891 in gebruik werd genomen als Centraal Israëlitisch Wees- Doorgangshuis, welks toevluchtsoord voor wezen bijna veertig jaar op deze plaats gevestigd was; in 1929 werd het nieuwe gebouw aan de Roodenburger- straat officieel in gebruik genomen, sedertdien heeft het pand nog verschil lende bestemmingen gehad, o.m. als op slag- en werkplaats, terwijl ook de pad vinders een tijdlang over enige ruimten konden beschikken. Het uit de zestiende eeuw dateren de pand. dat binnenkort wordt afgebroken. (Foto L.D.'Van Vliet) Werden tot aan het einde van de negentiende eeuw geen belangrijke wijzi gingen in de voorzijde van het gebouw aangebracht, het aspect veranderde grondig toen het pand in 1891 onder lei ding van architect W. Kok tot weeshuis werd verbouwd. Zo werd o.a. in de as van de gevel een nieuwe ingang ge maakt. Over enkele weken, als breek ijzer en houweel hun dienst hebben ge daan, zal niets meer aan de bijna vier- honderdjarige geschiedenis van dit pand herinneren. Een modern winkelpand komt in de plaats voor een bouwwerk, dat enige verwantschap vertoont met het in 1754 aan de Oude Rijn 44 op getrokken „Graanmagazijn voor den Ar men". Ook in dit pand treft men op de begane grond een met grote vensters verlichte ruimte aan. waarboven zich opslagruimten met kleine boogvensters bevinden. De gevel wordt hier echter wegens het ongeoorloofd uitoefenen van ter hoopten, vaak tegen beter weten in, de eeneeskunst hetgeen Zweck zeer be- dat het communistische regime tot zuik - slist bestreed. Hij had enkele getuigen een afgrijselijke daad niet zou overgaan. h. J. Hofstra. hee f t .If1'? *g'Onderwhs" bij zich. die verklaarden na jarenlange Verbijsterd en verbitterd stellen velen mens zijn ambtgenoot mui Onderwijs, pijnen na een eerste behandeling door j opnieuw vast. dat men in de communis- I Kunsten en Wetenschappen een com- de magnetiseur daarvan te zijn verlost. tische wereld aan recht en rechtvaar- missie geïnstalleerd, die de opdracht Ver, innopmflri kan wper zien 1 dieheid geen waarde toekent en dat het heeft advies uit te brengen over de m- Een Soester jongeman kan weer zien 1 digheid geen waarde toekent door zijn rechteroog, waaraan hij nage- mensenleven er niet telt. noeg geheel blind is geweest. De ver- M*m D,,ee,e De voortdurende Russische verklarin- heeft advies uit te brengen i stelling van een universitaire studie in de belastingwetenschap. dachte toonde de kantonrechter min- gen van bereidheid tot een paclfMttsche in zlJn installatierede deelde de heer stens, tien ingelijste diploma's en erken- politiek zijn duidelijker dan ooit gelo- i Hofstra mede. dat hij thans om ver hingen. Uit een daarvan bleek, dat hij genstraft door de feiten. Men heeft de schillende redenen een ander stand- het Amerikaanse Lincoln College wereld bedrogen, zoals men Nagy en punt inneemt ten aanzien van de Rijks- Maleter bedroog, toen men hen onder i belastingacademie dan in 1948, toen nei i J1 „.M miiMlal^a el A rltVlH vaTTits onoiöri H OTP een eredoctoraat had ontvangen. De zaak tegen Z. zal voor onbepaalde het voorwendsel van vrijgeleide de dood tijd worden aangehouden in afwachting I indreef. van het oordeel van prof. dr. Tenhaeff. Vreedzaam naast elkaar leven, trouw I en solidariteit zijn opnieuw slechts leu- WIELRENNEN I zen gebleken, waarmee men mensen, die naar vrede verlangen, probeert te win- rellenaars gedagvaara nen of waarmee men tenminste ver warring hoopt te zaaien. Kees Pellenaars is gedagvaard om op 24 juni a.s. voor de Rechtbank te Am sterdam te verschijnen voor een kort ge- De Partij van de Arbeid, levend van uit het besef, dat vrijheid en menselijke Departement van Financiën deze instel ling niet wilde missen. sterdam te verscnijnen voor een kou ge- hoven Dartii- öing. aanhangig gemaakt door de Loco- w"f.<*Jg*eW.verultgwm.boven .party mntiof invoiro rip rppht.Qcrpiriiwhpid van politieke belangen, is zich duidelijk motief, inzake "de rechtsgeldigheid van I politi^®.haar taak en op- =tehneeTtC»?enStiidS v41Sd« Plu?mTndSMter"e?Ig?arS: jcigen^rnSde macht v-rafg^lt en alsmede drie leden van de sportcommis- voor de mens. zijn vrijheid en bescha- sie van de KNWU. ving slechts verachting heeft. GYMNASTIEK Samenstelling ploegen voor Stedenwedstrijd De selectie voor de samenstelling van de turnploegen, die zaterdag a.s. de Leidse kleuren moeten verdedigen tegen Amersfoort en Delft, leverde het volgen de resultaat op: Dames: A. Lemmerzaal—Montfoort (Concordia); N. Krauwel—Koedam (Concordia); Fransje van Deursen (Brunhilde)Tini Lepelaar (Brunhilde) Tiny Fieman (Brunhilde); Lies Verver (Groen-Wit); Jenny Spijker (Brunhil de); Jannie v. d. Post (Groen-Wit). Heren: D. Bergman, L. Post; J. P. Labordus; J. Kuivenhoven; H. Panne- koek (allen Excelsior). Deze keurploegen staan o.l.v. de heer H. den Hertog. De ritmische groep van Nieuw-Brun- hilde zal onze stad vertegenwoordigen in de afdeling ensemble-gymnastiek. De leiding van de gymnastiekwedstrij- den, die om half vier in de Stadsgehoor zaal aanvangen, berust in handen van de heer H. J. Labordus. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wilhelmlna, dr. van F. Meijer en T. van der Plas; Erik Jochem, zn. van J. H. Goos- sens en M. M. Hartevelt; Nellie Christina, dr. van W. van der Schee en L. Remmel- ewaal; Johannes, zn. van J. Bavelaar en E. C M Schimmel; Alida, dr. van L. Gul- I demand en S. Serller; Martina Jannetje, dr van P. Wassenaar en M. de Best; Jansje. dr. van D. Hartevelt en C. Smlt; Maria Joanna, dr. van A. J. Verhoog en P. S. Lagerberg; Yolanda, dr. van N. Luljendljk en T. Boxum. OVERLEDEN N C. C. Spijkeer. 62 Jr. man; J. Jeltema. 49 jr., echtgenote van J. de Roode; C. Stikkelorum. 85 Jr. weduwe van J. Laven; M. Schreuder 80 Jr.. echtgenote van J. van Wezel; P. de Graaff 85 Jr., weduwe van W. S. den Houter; J. Duivenvoorde. 49 jr., echtgenote van G. van der Linden. Lustrumronde Leidse Jeugd Tour Maandag a.s. start voor de vijfde maal de Leidse Jeugd-Tour. Evenals vorige jaren bestaat de ronde uit vijf étappes. In totaal kunnen 12 ploegen in twee klassen (A en B> aan de tour deelnemen De A-klassers zijn jongens in de leeftijd van 15 t/m. 17 iaar: de B-klassers 12 t/m 14 jaar Het samenstellen van de ploegen is reeds in volle gang. Zaterdagavond sluit de inschrijving. De Levendaal-ploegen doen in beide afdelingen mede en komen weer sterk voor de dag. Plan-Noord b verdedigt de vorig jaar gewonnen beker weer met een sterke ploeg. Ook de Leidse Hout heeft zijn ploeg reeds samengesteld. Bij de Hoge Mors. die de laatste ja ren zo sterk voor de dag kwam. zijn er veel uitgevallen wegens de leeftijd. Met hetzelfde euvel vecht de oranjeploeg. Uit de omgeving heeft Voorschoten zich met twee ploegen gemeld. De ver jongde Noordwiikploeg komt uit onder de naam: „De Vrijgezellen". Bij opening van rekencentrum te Amsterdam Prins Bernhard heeft vanochtend een vergeefse strijgevoerd op de honderd velden van het dambord tegen het elektronisch brein in het nieuwe reken centrum van Bull-Nederland te Amster dam. Nadat de Prins in'tegenwoordig heid van talrijke autoriteiten met een druk op de knop het nieuwe elektroni sche rekencentrum, dat is gelegen aan de Vliegtuigstraat op het industrieter rein achter het Nationaal Luchtvaart laboratorium, had geopend, nodigde de middelgrote elektronische rekenmachine de Prins uit „als voorbeeld van de moge lijkheden. die de machine biedt", haar tegenstander te willen zijn op het dam- Het organisatiecomité had gehoopt bij deze jubileumtour ook eens in Lei den zelf te kunnen rijden. Voor de vijfde maal is dit echter niet mogelijk gebleken. Daarom zijn ook dit jaar alle étappes weer buiten de stad Twee étap pes worden gereden op de wielerbaan ..Duinhorst" in Wassenaar. Ook de tijdrit in de duinen staat weer op het programma. Voor degenen, die de opgave-adressen nog niet weten: N. Vermeer. Floris- straat 31 en J. Cranssen. Houtlaan 9. De karavaan komt maandag 7 uur bij molen de Valk bijeen. LEIDSE HFNGELCOMPETITIE De stand in de Leidse Hengelsport competitie luidt' 1. Sportvisser 4 gevist 8 punten; 2 Onder Ons 47 3. Hengelsport 3—6; 4. DVV 3—6; 5. DVS 4—6: 6. De Sport vrienden 45; 7. S. en G. 34; 8. De Brasem 34; 9. De Ruisvoorn 44; 10. De Bliek 4-4; 11. Vios 4—2; 12. De Voorn 40; 13. Zaalberg 4—0; 14 De Forel 40; 15. De Leede 40. bord. De Prins trachtte met een witte schijf vijf zwarte schijven te passeren, waarbij de rekenmachine telkens de beste tegenzet aangaf uit de vele moei lijkheden. De Prins zuchtte diep toen hij na circa tien zetten zijn onmacht moest erkennen en een laatste poging deed, de partij te winnen door een niet geoorloofde zet te doen. Het elektroni sche brein bromde direct zeer hoffelijk^ „Deze zet is niet volgens de spelregels.." G.S., lieden bijeen, beslissen schriftelijk De heer W. Brantsma te Vaassen als beheerder van onroerende goederen van U.K.I1. Prinses Wilhelmina, de Congregatie van de Heilige Catharina van Senen, gevestigd in huize .Bij dorp" en enige groentetelers hebben bezwaarschriften ingediend tegen de plannen tot partiele herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen „Centrum" en van het uitbreidings plan in hoofdzaak van de gemeente Voorschoten, welke op 18 juni 1957 door de raad van deze gemeente wa ren vastgesteld. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben vanmorgen in openbare zitting in Den Haag deze bezwaar schriften behandeld. liet bleek dat de reclamanten voornamelijk gekant wa ren tegen de aanleg van een ringweg die hef natuurschoon zou aantasten en over de percelen van de telers zou lopen. De congropiMe had daarhU nog bezwaren tegen de houw van een woonwijk, waardoor de rust in haar omgeving zou worden verstoord cn de recreatiemogelijkheden zouden wor den beperkt. De gemachtigde van de gemeente Voorschoten, ir. J. de Ranitz deelde mede. dat er geen bezwaren tegen be stonden dp omstreken ringweg van het plan af te voeren en later overlpp te plegen over het tracé en de aanleg van de weg. Mr J. H. de Brauw. gemachtigde van de heer Brantsma zeide o.m., dat de ge meente Voorschoten de ringweg niet in haar plan had moeten opnemen omdat het hier gaat om een provinciale weg. Hij deelde daarbij mede. dat een even tuele aanleg van de ringweg een con flict zou kunnen opleveren met de pro jecten en plannen van de Nederlandse Spoorwegen. De Congregatie wil berusten in geplan de gedeeltelijk afstand van grond, zo verklaarde de heer C. P. Vergouwen die namens de congregatie optrad, maar verlangt dat de voorgenomen bebou wing verder weg van de congregatie ge schiedt zodat voor het scholencomplex en de sport- en recreatieterreinen meer vrijheid en rust worden behouden Ir de Ranitz zeide o.m.. dat de ge meente Voorschoten veel nelang neeft bij de ringweg, die een goede verbinding met Den Haag en Leiden zal geven. Van ..Bijdorp" zal voor net grootste deel agrarische grond ten offer van het plan vallen. Er zijn groensingels gepro jecteerd in het plan zodat de rust van de congregatie gehandhaafd zal blijven Overigens, zo deelde hij mede. zal bij de vaststelling van de onderdelen van het uitbreidingsplan nog overleg gepleegd kunnen worden. Ged. Staten zullen over deze kwesties schriftelijk beslissen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 19 Juni Leidse Coóp. Groen te- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Aardbeien 3536; aardappelen 2231; andhvle 7 28; doperwten 6882; peulen 60135; snijbonen 95170; stambonen 115225; tuinbonen 5063; kroten 1040; spits kool 714; postelein 1333; rabarber 13 —17; spinazie 2347; tomaten A 75130, Idem B 105150. idem C 85—120. Idem CC 3080; waspeen 38—58. Per 100 stuks: bloemkool A 13—38. Idem B 10—26; kom kommers A 3448. Idem B 1842, Idem C 21—31; sla 3.206.50. Per 100 bos; bas- peen 1351; peterselie 3.204.80; radijs 2—4; selderij 4.20—6.30. BARNEVELD. 19 Juni Coöperatieve Veluwse Elerveillng Barneveld-Ede: Week- aanvoer circa 900.000 stuks. Handel In kleine eieren vlug. In grotere kalm. Note ring: eieren van 37 tot 45 gr. f6.058 30; 40/50 gr. 8.59—10.61; 50/55 gr. 10.93— 11.94; 55/60 gr. I'M2—13.09; 60/63 gr. 13.41—13.79; 62/67 gr. 13.82—14.22. alles per 100 stuks. Elerveillng SBE: Aanvoer 907.497 stuks. Handel traag. Notering; eieren 57/60 gr. 12.34—12.97; 60/63 gr. 12.85—13.27; 63/66 gr. 13.1413.63; eendeeleren 62/68 gr. 8.43—10.49: 68/74 gr. 10.55—11.13. alles per 100 stuks. Eiermarkt Aangevoerd 1.550.000 stuks. Handel kalm Notering: eieren 60/64 gr. 13.5014 algemene prijs 13.70 per 100 stuks, kiloprijs 2.22, basis 61.8 gr.; henne- eleren 40/54 gr. 7.5012.-. Prijsnotering Gelders-Overilsselse Ver eniging van Elerhandelaren: Grote eieren 62/68 gr. 13.50—14 -; kleine eieren 56/61 sr 12.50—13.25 en henneeleren 38/48 gr. 7—10.—. Plulmveemarkt: Aanvoer plm. 53.000 stuks Notering- slachtklppen 22.05; slacbtkuikens 1.752.—: zware kuikens 2—2 10. alles per kg. Handel ln kippen kalm. In kuikens traag. BOSKOOP. 18 juni Coöp. Veren. ..De Boskoopse Velling": Rozen. gr. bloemig 20 stuks: Duisburg 1.101.90; Mad. But terfly 1.10—1.70; Better Times 100—150; Vlerland 1.001.20; Edith Helen 1.20; Ro- salandia 1.50; New Yorker 2.003.40; Cath. Pechthold 1.502.20: Tonny Goldt 4030 et.; Bacura 3.604.00; gemengde rozen: 5060; Babyrozen 10 stuks: Sweet heart 1.30—1.60; White Sweetheart 50; Else Poulsen 75—80: Wolfs Glorie 1.80— 2.20; Ellen Paulsen 24: Nympf 2.30—4.50; Gemengde babyrozen 31; Sweetheart bui tenrozen 501.20; Pioenrozen 10 stuks: Marle Lemoie 1.201.30 Witte pioenen 90: Lady Alexandra Duff 6569: Mons. Jules Elie 901.10: Sarah Bernardt 901.10; Gen. Mac Mahon 75: Albert Krousen 1.10. Gemengde pioenen 7075: Babyroos He- lene Dfinmark 1.30. Diversen oer bos; Ro dodendronkoppen blauw 80: Dulzen- schoon 20: Anemonen 68; Campanula, wit 77—1 20. ld. blauw 75—1.20; Llgtnls 15; Deutzla 25: Spirea 10. Diversen Der tak: Clematis Mevr. Ie Coultre 26. ld Prins Hendrik 20: Jap. Lelies Der kelk 20 cent. GOUDA. 19 Juni Kaasmarkt: Aan voer 159 partijen. Notering: eerste kwal. f 1.922,02; tweede kwal f 1.82—1.91; extra kwal. f2.032.30. alles per kg. Han del goed. KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 Juni Groenteveiling: sla I (per 100 st.) 3.70— 5.90, Idem II 33,40; aardappelen (per kist) 5.807.40; spinazie 1118; bloem kool I (per 100 st.) 3138. Idem II 12 25; spitskool 14; ijalotten 2325; bos- peen (p. 100 bos) 2948;andijvie 13—17; aardbeien (p. doosje A 200 gr.) 3839: selderie (per 100 bos) 6.106.80; peter selie (per 100 bos) 5 40—7.70; bonenkruid 99.10; kroten (per 100 bos) 1422; was peen (per kist) 13—15; rabarber 13—15; uien (per 100 kg.) 20—23; radijs per 100 VOORSCHOTEN AANRIJDING Een 14-jarige wielrijder, die uit de richting van het dorp het rijwielpad langs de Voorschoterweg af kwam rij den verleende vanmorgen vroeg ter hoogte van de Zilverfabriek geen voor rang aan een uit de richting van De Vink naderende scooter. Een valpartij was het gevolg. De bestuurder van de scooter liep een verwonding aan zijn knie op. Scooter en fiets werden be schadigd. ROUWKOOP WON VAN XERXES-COMBINATIE Gisteravond speelde op het terrein van Rouwkoop een sterke Xerxes-com- binatie een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd tegen een sterk verjongd Rouwkoop-elftal. De belangstelling voor dit sportieve treffen viel helaas wat tegen, waardoor het doel, namelijk een flink bedrag te kunnen afdragen aan het Rotterdamse Zeehospitium in Kat wijk. enigszins gemist is. Dat Rouwkoop deze wedstrijd ten slotte met 3—2 heeft gewonnen, dank ten de zwart-witten ln hoofdzaak aan het enthousiasme waarmee de betere techniek van de Roterdammers bestre den is. Het Leidsch Dagblad De krant veer iedereen Vliegveld van Menado veroverd Het hoofdkwartier van het Indonesi sche leger heeft bekendgemaakt, dat regeringstroepen het vliegveld van Me nado hebben bezet. Het vliegveld ligt 15 km. ten noorden van de stad. MILJOENENORDER VOOR DAF Het Ministerie van Economische Za ken heeft een nieuwe opgave gepubli ceerd van contracten, die door de mi nisteries van Oorlog werden gesloten met Nederlandse en buitenlandse onder nemingen. Deze opgave betreft orders ter waarde van bijna 35 miljoen gulden, waarvan o.m. f. 27.7 miljoen voor mili taire voertuigen bij de DAF te Eind hoven. BEURSOVERZICHT Gevoelige reactie voor aandelen Unilevers AMSTERDAM, 19 juni Aandelen Unilevers ondergingen he denmiddag op het Damrak een verdere en gevoelige reactie op de koersstijging van de vorige week. Er was in dit fonds wat middenkoersaanbod, waartegenover niet voldoende vraag aanwezig was. Er vonden ruilingen plaats van aandelen Unilevers in aandelen Philips. Dit kwam tot uiting in de koers van beide papie ren. Unilevers openden bepaald flauw op 653%, min 7% pet vergeleken bij de slotkoers van gisteren, terwijl aandelen Philips op 296% ruim 3 punten lager openden. In het verdere beursverloop bleef de handel vrij rustig en stegen Unilevers tot 356 en aandelen Philips tot circa 298. De reeds enige dagen geleden voorspelde discontoverlaging in Enge land, die vandaag aldaar plaatsvond en waar het officiële disconto werd ver laagd van 5'a pet tot 5 pet. was niet van invloed op de koersen van de aan delen en van de staatsobligaties in Am sterdam. De discontoverlaging was reeds in de koersvorming van de aandelen verdisconteerd, aldus de beurs Aku's openden op 188%, min 2 pet, doch kon den in het verdere beursverloop op pu blieke vraag aantrekken tot 191 tegen gisteren 1901/4 pet. Kon Olies bleven op f. 172 circa f. 2 beneden de vorige dag en waren een halve gulden onder pariteit New York. Evenals gisteren was ook vandaag Parijs lichtelijk aan de markt. Overigens had de handel in dit fonds slechts een geringe betekenis. Aan de willige stemming van woensdag, toen aandelen Philips boven de driemaal pari-koers noteerden is dus een snel einde gekomen. Dit behoeft niet gezegd te worden voor de cultuurafdeling, waar aandelen Ver. Deli's rustig de koersstij ging van de laatste dagen voortzetten. Het fonds lag op 97% wederom 2 punten hoger. Amsterdam Rubbers monteerden evenals Senembah een pet. HVA's fractioneel lager. De Scheepvaarten hadden een goede vaart en door aankopen voor buiten landse (Duitse) rekening, lagen deze aandelen over het algemeen boven de prijzen van de vorige dag. Speciaal aan delen KPM waren aan de vaste kant op 116%, plus 2 pet. De Engelse discontoverlaging had, evenals de aanstaande 4 3/4 pet. obliga tielening 98 3/4 pot groot f. 100 mil joen van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, geen invloed op de staats obligaties die fractioneel lager waren. Aandelen KLM hadden een goede vlucht en werden f. 1 hoger op f. 105.50 ver nomen. WISSELKOERSEN Amsterdam. 19 juni Londen 10.58% —10.58%. New York 3.78^—3.78ff. Mon treal 3.93%—3.93%. Parijs 90.00—90.10. Brussel 7.59%—'7.59%Frankfurt 90.43% —90.48%, Zlirich 86.50%—86.55%, Zli- nch (vr. fr.) 88.34%—88.39%. Stockholm 73.13%—73.18%. Kopenhagen 54.70— 54.75. Oslo 52.85—52.90. Milaan 60.71%— 60.76%. Wenen 14.61%—14.62%. Beurs van Amsterdam Donderdag 19 juni ACTIEVr OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3-, B Grootboek obl. 3% 7 oftI. Ned, '47 3',4 (3) 9490H Ned. '51 3)4 99 Ned. '53 (344) Ned. '56 344 9|H II Ned '48 344 99 99/t Ned '54 344 99j 99 Ned. '55 I 344 99il 9?« Ned 55 II 344 B 9Jg Ned, '37 3 5®% 894s Dollarlng '47 3 94 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 9412 Cert. NWS A Indië 37 A 3 91* 9144 Grootboek '46 3 73B Ned. W.B 6% 110% 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34% 35 Nat. Handelsbank 88 Ned. Handelmij169 170 Amst. Rubber 68% 69% Dell Mij .en (Ver.) 95% 99% H.V.A109% 109% Java Cult33% 32 Senembah 73% 74% Vorstenlanden12 12 Va A.K.U190% 191% Berkel's Patent (v.) 195 Calvé Delft eert. gew. 308 303 Kon Pap v Gelder 182 180 Hoogovens eert308 306 Müller en Co. NJ3 302 304 Ned. Kabelfabr 264 Philips 300% 296% Philips pref159 159% Unilever360% 356% Wilton Feyenoord 194 195 Biliton 2de r 199% 197% Dordtse Olie gew. 732 723% Kon. Petr (f.20.—) 174.20 idem (50 f.20.—) 173.95 172.10 Holl Amer HJn 144 45% Java China Paket 135 K.L.M 104.50 105 Ned Stoomv My 141% 142% Kon Paket My 1141^ 116% Stoomvaart My Ned 145 149 Nievelt Goudr eert 129 131% v Ommeren eert. 230 232 Kon Rott. Lloyd 118% 121% Ned Scheepv Unie 124% 127% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 94 Den Haag 1937 1 3.. 87 Leiden 1947 92 %B I R'dam "37 I-m 3% 93% I 102B 102 89% 90 86% 86% 99% 100 82% 84% 85 85 97% 87% 103B 103 95 97% 93% 97B 99B 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam "51 2% A'dam "56 12% A'dam *56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem H 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 227 224 H.B.U eert196% 196% Rott, Bami 182 182 Twentsche Bank 167 168 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 249% 248 Borneo Sum H.My 43% 44% Ned G en Sp fabr 198 195 Kon Ned Grofsm 103% 100 Internatio 75% 75% Rott. Droogdok My. 501B 505B Tieleman en Dros SVa 8% Ned. My. Walv.vrt. 75% 74% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 28fi 28% Intern. Nickel 81A 80% Anaconda 49% 49% Bethlehem Steel 42% 42% Cities Service 57 55% General Motors 40% 40% Kennecott93% 92% Republic Steel 48% 48% Shell Oil 72% 72A Union Pacific 30% 30A Un. States Steel 66%exd. 65% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VJL 18/6 Edelmet Kon AA 46 46 Pref wa idem 52 Electrolas B 39f) 400B Holl Co istructle 416G 430B Ing our v Bouwnyv 124% Int Kunststof! Ind 36 40G Leidsche Wolsplnn 154G 156 Sikkens Lakfab *53 408 412 Ver Tuuwfabrieken 174 174 Wernink's Betonm 82GL 84GL Van WUk Textiel 65GB 66% 118 119GL

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11