Amerika zal in Libanon zo nodig op eigen gelegenheid optreden WEERBERICHT Washington houdt strijdmacht gereed en versterkt die nog NAVO-bemiddeling voor Cyprus: krachtige activiteit van Spaak Zwarte lonen moeten uit liet bouwbedrijf verdwijnen 97»ts Jaargang WOENSDAG 18 JUNI 1958 No. 29468 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: I J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slngel l Lelden - 67°» Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal: f.255 per maand; 1.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041. Redactie 21507 De Amerikaanse regering is ernstig bezorgd over de toenemende spanning in Libanon, aldus telegrafeert onze correspondent in Washington. De minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, liet gisteren op zijn persconferentie doorschemeren, dat Amerika zijn strijdkrachten gereed houdt en zelfs versterkt voor een eventueel optreden in dat land. Indien de orde in de Libanon van buitenaf zou moeten worden hersteld, dan zouden de Amerikanen het liefst de Verenigde Naties met deze taak belast zien, doch zo nodig moet men een inter ventie van Amerika alleen, eventueel samen met Engeland, niet uitsluiten. Maandagavond hebben acht Amerikaanse „Globemasters" te Beiroet een lading 75 mm. munitie voor de Libanese veiligheidstroepen afgeleverd. Tot zover onze Amerikaanse correspondent. Frankrijk heeft, aldus een mededeling van de Franse minister van Voor lichting André Malraux, een schip voor de Libanese kust gereedliggen om zo nodig de Franse burgers te evacueren. De minister ontkende, dat Frankrijk para chutisten naar het gebied zou zenden, maar hij zei wel, dat, als er sprake zou zijn van enige Brits-Amerikaanse actie in verband met Libanon, Frankrijk dan wel zou verzoeken om in de beslissing gekend te worden. Er liggen eenheden van de Franse vloot voor de Libanese kust, maar men zal niet eerder ingrijpen voor de Libanese regering erom vraagt. Volgens Hammarskjöld wordt de taak van de groep waarnemers in Libanon aanzienlijk verzwaard doordat slechts een klein deel van de grens beheerst blijkt te zijn door troepen van de Liba nese regering. Het onmiddellijk doel van de waarnemers is de inrichting van veldposten, een te Tripoli, een tweede in het gebied van Baalbek en een derde te Marjajoen. Het aantal V.N.-waarnemers in Liba non zal tot honderd man worden uitge breid. Hammarskjöld deed een „drin gend verzoek" op veertien regeringen de In Beiroet was het gisteren nog niet helemaal rustig In Beiroet zijn gistermiddag drie bom men ontploft, die evenwel geen schade aanrichtten. Een groep opstandelingen heeft bij een gevangenis in Beiroet een vuurgevecht met regeringstroepen gele verd. In een voorstad wist de politie de hand te leggen op een wapentransport voor de opstandelingen. Bij Baroek zijn opstandelingen en re geringstroepen slaags geraakt, het ge vecht duurde dinsdagavond nog voort. Geregelde troepen hebben het dorp Bat- Ion in dit gebied heroverd. Een andere schermutseling heeft zich afgespeeld in het oostelijk deel van de vlakte van Be- kaa bij Machgara tussen Syrische infil tranten en Libanese troepen. Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de V.N., heeft gisteren, enkele uren voor zijn vertrek naar Beiroet gezegd, niets af te weten van berichten, dat de Libanese regering gevraagd zou hebben om 4000 man troepen om de grenzen af te sluiten. Officieel had hij niets van een dergelijk verzoek vernomen en hy kon de berichten niet bevestigen of er com mentaar op geven. Parkeerperikelen voor scooters en motorrijwielen Het Wegenverkeersreglement schrijft voor, dat een scooter of motorrijwiel op de rijbaan, evenwijdig aan het trottoir, geparkeert dient te worden. Aangezien dit voorschrift dikwijls grote bezwaren voor de eigenaren van de tweewielers met zich meebrengt, heeft de ANWB de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht na te willen gaan of de wet in dit opzicht niet soepeler gemaakt kan worden. Wanneer motorrijwielen of scooters op de juiste wijze geparkeerd zijn, dus op de rijbaan, evenwijdig aan het trottoir, staan zij zeer wankel, zulks in verband met de ronding van de weg. Er is dan slechts een lichte aanraking van een parkerende of wegrijdende auto, of een duwtje van een overstekende voetganger nodig om ze te doen omvallen. De eigena ren hebben daarom de begrijpelijke nei ging hun voertuig op de rand van het trottoir, of tegen de buizen, te parkeren. De A.N.W.B. vraagt zich nu af of dit niet toegestaan kan worden op plaatsen waar voldoende ruimte beschikbaar is. Verder zou de Bond gaarne zien, dat tweewielers voortaan op de rijbaan on der een hoek met het trottoir gepar keerd mogen staan. Vele eigenaars van scooters cf motorrijwielen gebruiken deze methode reeds, omdat hun voer tuigen dan veel steviger staan, doch zij zijn dan in overtreding. Tenslotte meent de A.N.W.B., dat de verkeersveiligheid in geen enkel op 'cht geschaad zou worden als aan tweewie lers ook wordt toegestaan dichter dan 10 meter van een hoek te parkeren, (bij voorbeeld vijf meter) daar deze voer tuigen het uitzicht zeker niet zullen belemmeren. Advertentie De nieuwe drank nodige officieren ter beschikking te stel len. In een rapport over de waarnemers- ploeg, die de vorige week door de Veilig heidsraad is opgesteld, onthult Ham marskjöld nog dat maatregelen zijn ge nomen voor luchtverkenning met lichte toestellen en hefschroefvliegtuigen. De groep waarnemers die reeds in Libanon is had gemeld, dat er behoefte is aan „een klein aantal" van dergelijke vlieg tuigen. De zes Nederlandse officieren, die vandaag van Schiphol naar Beiroet zouden vertrekken, zijn majoor C. L. Trieling en de kapiteins G. C. van Gor- cum, M. de Boer, F. van Ginkel, W. L. M. Kruse en ~«V. de Vries allen behoren tot de infanterie. Statuutherziening komt in Antillen ter sprake De regeringsgezinde Statenleden op de Nederlandse Antillen hebben een zo spoedig mogelijk te houden verga dering van de Staten aangevraagd met als enig agendapunt: bespreking van de wenselijkheid het Statuut en andere Rijkswetten te herzien. Menado geheel omsingeld Het Indonesische persbureau An- tara meldt uit militaire brom dat Menado omsingeld is en dat de val van de stad aanstaande is. De officiële woordvoerder van het In donesische leger maakte bekend, dat de gecombineerde strijdkrachten, die zon dag op de noordkust van Celebes zijn ontscheept, naar Menado optrekken en in de afgelopen 24 uur zeven plaatsen hebben bezet. Ook Amerika dringt aan op meer toegeven door beide partijen (Van onze Londense correspondent) De Griekse en Turkse regering worden op het ogenblik onder zware druk van de NAVO gezet om een regeling voor Cyprus te aanvaarden. Dit is de betekenis van het dramatische verzoek van Spaak, secretaris-generaal van de NAVO, aan de Britse regering om 48 uur te wachten met de aankondiging van het plan voor Cyprus. De regering had eerder beloofd, dat het plan niet later dan gisteren zou worden onthuld. Bijzonderheden hiervan waren echter door Londen reeds aan de hele wereld officieel zy het onderhands bekend gemaakt en onvermijdelijk uitgelekt. De enigen, die, terwijl de spanning over Cyprus toeneemt, niet op de hoogte waren gesteld, zyn het Engelse publiek en het parlement! Het was een nieuwe climax, toen het volle Lagerhuis, dat in spanning wachtte op Macmillans uiteenzetting van het plan, vernam, dat Spaak het Britse kabinet had verzocht de verklaring tot donderdag uit te stellen. Het was een diepe teleurstelling voor het deel van de conservatieve party, dat tegen NAVO-inmenging is, maar de oppositie was verheugd omdat deze er steeds op had aangedrongen, dat het vraagstuk internationaal dient te worden aangepakt. V erlammingsgevaar van zuidoost-vleugel Sommige conservatieven beschuldigen de regering er nu van. dat deze onder socialistische druk heeft gehandeld en de verantwoordelijkheid op de NAVO heeft opgeschoven Deze slotsom lijkt voorbarig. Ankara en Athene hebben het Britse plan weliswaar een koude douche gegeven, maar het officieel nog Advertentie Iets warmer overdag De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden en tot morgenavond op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Koudere nacht. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 19 juni Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 6.50 uur; onder 22.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.25 en 16.52 uur. Laagwater te 0.16 en 12.33 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. In Oerebro (Zweden) kan men nu een maaltijd nuttigen in een „Atoomwolk"Het is het meest moderne restaurant dat in Zweden te vinden is. Bovenop de zuil (het platform) is plaats voor 150 men sen, die op een hoogte van plm. 80 meter hun hapje kunnen nut tigen. „Betrekkelijk tevreden" Luns uit Londen terug Gistermiddag is de minister van Bui tenlandse Zaken. mr. J. Luns per BEA- lijntoestel uit Londen op Schiphol terug gekeerd. De minister, die in Londen be sprekingen heeft gevoerd met zijn Britse ambtsgenoot Selwyn Lloyd, met de Britse minister van "^ervoer, Harold Watkin- son en met de Britse permanente onder staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, sir Frederick Boyer Millar, was bij zijn aankomst weinig mededeelzaam. Het enige commentaar dat hy zeide te kunnen verstrekken hield in, dat hij over de onderhandelingen in Londen „betrekkelijk tevreden" was. 1 In Monaco is de gala-wereld première gehouden van de film „Kings go forth" met Frank Si natra en Tony Curtis in de hoofd rollen. - De baten van deze gala avond waren bestemd voor het In ternationale Vluchtelingenfonds. - Frank Sinatra en Prinses Gracia van Monaco waren o.a. aanwezig. Frank en Gracia doen de „High Society" nog eens dunnetjes over Mening van minister Suurhoff niet verworpen. De deur staat nog op een kier. Spaak heeft daarom juist nog een laatste kans om de beide regeringen tot andere gedachten te brengen. Het is zijn plicht, omdaf een breuk tussen hen de zuidoost-vleugel van de NAVO zou verlammen. Volgens sommige diploma tieke waarnemers in Londen zijn Spaaks kansen om een radicale ommekeer in de situatie teweeg te brengen uiterst ge ring. Maar hij grondt zijn optimisme kennelijk op het feit, dat de Griekse en Turkse vertegenwoordigers in de NAVO- raad het Britse plan nog niet uitdruk kelijk hebben verworpen. Dit komt waarsohijnlijk. omdat de overige leden van de raad. en met name de Ver Sta ten, volledig met het Britse plan in stemmen. Berichten, dat de Griekse en Turkse premiers naar Londen zijn uit- De meerderheid van het Londense genodigd, schijnen onjuist. Macmillan I buspersoneel, dat reeds zes weken zou pas bereid zijn met hen te confe- I staakt, heeft zich gisteren uitgesproken reren, nadat de Griekse en Turkse re- j tegen hervatting van het werk. Het bus- geringen het Britse plan in beginsel heb- personeel van 60 garages heeft tegen ben aanvaard. Een dergelijke conferentie I gestemd en het buspersoneel van 50 Minister Suurhoff staat op het standpunt, dat de bepalingen van de nieuwe CAO voor het bouwbedrijf integraal zullen moeten worden nagekomen. Dit betekent, dat voor zover de in feite betaalde lonen hoger liggen dan ingevolge die CAO geoorloofd is, deze lonen tot het toegestane niveau zullen moeten worden teruggebracht. De minister is voornemens, met kracht het verder betalen van ..zwarte" lonen tegen te gaan, teneinde de noodzakelijke sanering in het bouwbedrijf waar voor de werkgevers- en werknemers organisatie door het aanvaarden van de CAO de grondslag hebben gelegd ook metterdaad te effectueren. Londen staakt verder zou dan echter waarschijnlijk niet m Londen worden gehouden. Beweerd wrordt, dat Dulles thans alles wil doen om Griekenland en Turkije tot redelijk heid te bewegen. Dit neemt niet weg, dat in Londen de mening overheerst, dat de Ver. Staten Engeland in Ankara en Athene onvoldoende hebben gesteund. Het is niet uitgesloten dat er op dit laatste kritieke moment in het Britse plan nog wijzigingen zullen komen hoe wel Engeland weigert verder te gaan dan de toekenning van voorlopig en beperkt zelfbestuur en zich inzake de toekomst verder vast te leggen. Mac millan hield een slag om de arm. Hij zei, garages stemde voor. De uitslag van drie garages is nog niet bekend. dat hy morgen in het Lagerhuis ver der verslag zal uitbrengen „in het licht van gemaakte vorderingen". Er is daar om geen enkele waarborg, dat hij het Britse plan in bijzonderheden zal ont vouwen. Macmillan aanvaardde het risico van lekken en speculaties. Deze zyn namelijk minder belangrijk dan de pogingen om op het laatste nippertje toch nog overeenstemming te bereiken. Gisteren terug in Nederland Koninklijk bezoek aan de Expo maakte uitstekende indruk Na een zeer intensief bezoek aan de Wereldtentoonstelling in Brussel zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteravond om kwart over acht naar Nederland teruggekeerd. Op het vliegveld Meisbroek werd afscheid genomen van Koning Boudewijn van België, op wiens uitnodiging ons Koninklijk Paar deze twee dagen in Brussel is geweest. Tevoren reeds was op het kasteel Laeken afscheid genomen van de overige leden van de Belgische Koninklijke Familie. Zowel Koningin Juliana ris Prins Bernhard zijn zeer onder de indruk ge komen van hetgeen in Brussel momen teel door geheel de wereld wordt ge- exposeerd. Onze Vorstin bracht dank aan de commissaris-generaal van de Wereldtentoonstelling, baron Moens de Fernig. die, evenals de commissaris- generaal voor Nederland, mr. W. H. van Walsem, op de luchthaven afscheid nam van het Koninklijk Paar. Door een misverstand met de batsman taxiede Prins Bernhard de regerings- dakota aanvankelijk op een verkeerde startbaan. Daarna moest hy nog gerui me tyd wachten op twee binnenkomen de vliegtuigen. gisteren nog vele paviljoens bezocht. Het bezoek aan de Expo heeft in Brussel een uitstekende indruk gemaakt, aldus onze correspondent. De Belcische personaliteiten, die wij konden bereiken, en die een deel van het bezoek mee maakten. zijn onder de indruk van de eenvoud en de charme van de Koningin en de Prins. Het is duidelijk, aldus zeic e ons een van deze personaliteiten, dat er reeds lang meer contact had moeten bestaan tussen de Koningshuizen van de drie Benelux-landen. In de jongste jaren is er slechts af en toe een derge lijk contact geweest, om. by het huwe lijk van Prinses Josephine-Charlotte in Luxemburg en nu onlangs op het hofbal De Koningin en de Prins hebben van Koning Boudewijn. Dit deelt de minister mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Brandsen. Brug in Vancouver ingestort: 20 doden Te Vancouver in Brits Columbia zijn gisteren twee delen van een in aanbouw zijnde brug in het water gestort. Er zijn achttien lijken gevonden, twee personen worden vermist en 22 slachtoffers zijn gewond naar het ziekenhuis gebracht. De brug, die zes banen zal tellen, zou dit jaar voor het verkeer worden ge opend. De bouw begon in februari 1956 en bij eerdere ongelukken zijn reeds vier arbeiders om het leven gekomen. De kosten van de bouw bedragen zestien miljoen dollar. De brug werd aangelegd op een hoogte van ongeveer 65 meter boven het water. Was Amsterdams griffier beledigend in krant? HONDERD GULDEN BOETE GEËIST (Speciale berichtgeving) Mr. J. P. Hustinx. officier van Justi tie bij de rechtbank te Arnhem, heetc gistermiddag honderd gulden boete (of dertig dagen) geëist tegen de 54-jarige substituut-griffier van het gerechtshof te Amsterdam, mr. J* G. Reijers. Deze is ten laste gelegd in geschrifte zich bele digend uitlat.n over het openbaar gezag door middel van een publikatie op J5 maart jl. in een Amsterdams ochtend blad. Hij had zich volgens de officier in nodeloos onterende vorm uitgedrukt m zijn kritiek op de wijze van huiszoeking door de Haagse politie in 1954 by de van Majesteitsschennis verdachte heer Fa- bius en op de recente gevangenhouding van majoor Koopman. Mr. Reijers be zigde in zyn artikel meermalen de term ..Gestapo-methoden" en concludeerde tot „door vijf jaar bezetting gestoord norm besef en verantwoordelijkheidsgevoel" bij een procureur-generaal, die toestond, dat „de hand wordt gelicht met de na leving van het moderne wetboek van strafvordering". De raadsman mr. M. W. van Dijk uit Amsterdam, bracht hulde voor het zake lijke karakter van het requisitoir van mr. Hustinx. Onmiddellijk na het schrij ven van het artikel is verdachte als griffier geschorst. Pleiter zeide dat hier door de minister op de stoel van de rechter heeft plaatsgenomen. Kunnen „hoge bomen" er tegenwoordig wel te gen, dat zyn ..wind vangen"? Een be denkelijk symptoom, als ze tegenwoordig niets meer kunnen hebben, meende pleiter. Het ging hier om belangen van ongelofelijk gewicht en het was onver mijdelijk dat mr. Reijers zijn kritiek in scherpe vorm publiceerde, aldus mr. Van Diik, die tenslotte vrijspraak vroeg. Uitspraak over veertien dagen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1