Internationaal eiidocrinologisch congres in Leiden geopend 350 deelnemers uit vele landen Roekeloos rijden gestraft met één jaar intrekking rijbewijs 10- 97ste jaargang Dinsdag 17 juni 1958 Tweede blad no. 29487 In de aula van het Academisch Ziekenhuis werd gistermiddag het vierdaagse internationale congres van endocrinologen geopend waar aan circa 350 medici uit vele Europese landen deelnemen. Het congres heeft een zeer bezet programma van bijna honderd korte voordrachten, afgewisseld door recreatieve activiteiten. Vorige congressen werden gehouden in 1954 in Kopenhagen en 1956 in Oslo. Prof. dr. A. Querido, voorzitter van het congres, heette de aanwezigen namens de Nederlandse Vereniging voor Endo crinologie welkom, in het bijzonder de president-curator dr. J. F. baron de Vos van Steenwijk, de vertegenwoordiger van het Ministerie van O. K. en W.. dr. Bru- tel de la Rivière en de buitenlandse leden van het organisatiecomité. Hij stelde op prijs dat de Nederlandse Ver eniging de reeds zo vaak betoonde gast vrijheid in de Scandinavische landen nu kon beantwoorden door dit congres in Nederland te laten plaatsvinden. De rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh, gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van de opmerkelijke ontwik keling der endocrinologie in de laatste halve eeuw, gedurende welke een evo lutie plaats vond, uitgaande van ge droogde orgaanpoeders, via in toene mende mate gezuiverde' orgaan-extrac ten, tot zuivere hormonen van bekende samenstelling, in vele gevallen bekroond door de synthetische bereiding van zulk een hormoon en door de vervaardiging van voor de therapie belangrijke ver wante stoffen (hormonoïden». Hij her innerde daarbij aan het grote aandeel, dat in Nederland, wijlen prof. dr. E. La- queur hierin heeft gehad. Voorts wees hij op de zeer verschil lende vruchtbare wijzen, waarop endo- crinologische problemen worden bena derd vanuit fysiologie, farmacologie, morfologie, zoölogie en biochemie en uitte zijn waardering voor de grote ac tiviteit die in de klinische endocrino logie is ontplooid. Na enige opmerkingen omtrent pun- iten waarop ons biologisch begrijpen der endocrinologisohe feiten te kort schiet, sprak hij als zijn hoop uit, dat de deel nemers van het congres, ondanks de vermelde verschillen in belangstellings sfeer, elk wat wils zouden aantreffen in het met zorg samengestelde congrespro- INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING. In verband met de zomermaanden zal de inenting tegen kinderverlamming binnenkort worden beëindigd. Op de woensdagen 18 juni en 25 juni en zo nodig 2 juli a.s., zal er nog ge legenheid zijn de kinderen, geboren in de jaren 1952 t/m. 1957, hun 2de of 3de inspuiting (de derde alleen voor kin deren geboren in 1955) te doen geven. Eerste inspuitingen worden dan niet meer gegeven. Voor woensdag 18 juni is nog een groot aantal oproepingen verzonden. (Oproepingen waarop vermeld staat ..18 mei" moeten worden gelezen: „18 juni") De inenttijden zijn dan van 11 00—12.00 en 24 uur. Op woensdag 2 juni zal uitsluitend nog worden ingeënt van 23 uur. Deze inentingen zullen worden geeg- ven in het Gebouw van de G.G. en G D.. UNieuwe Mare 13 a. Allen die nog een oproepingskaart in hun bezit hebben en tot heden hebben verzuimd, kunnen op bovengenoemde tijden nog terecht. De oproepingskaart moet worden meegebracht. ALPHEN AAN DEN RIJN Insluiper gearresteerd Gistermiddag heeft de recherche van de Alphense gemeentepolitie een inwo ner deze gemeente, wonende in de Wil lemstraat, gearresteerd in verband met tegen hem gerezen verdenking van dief stal van een kostbaar fototoestel ter waarde van f 700. Na zijn arrestatie, waarbij de man nogal verzet pleegde, heeft hij reeds bij zijn eerste verhoor in het politiebureau bekend het toestel met een aktentas in mei uit een woning in de Javastraat te hebben ontvreemd. Omdat hij het hier niet durfde te ver kopen. heeft hij het aan zijn broer in Nijmegen gebracht, die het in de omge ving van deze stad zou trachten te ver kopen. De prijs die deze er voor vroeg f.30.was zo belachelijk laag. dat er al direct verdenking rees. Nadat de ad- spirantkoper de politie gewaarschuwd had, ging de zaak aan het rollen en werd de Alphense politie ingelicht, die intussen in het politieblad de diefstal vermeld had. De Alphenaar heeft inmiddels nog twee insluipingen bekend, waarbij de diefstal tot het stelen van kleine geld bedragen beperkt bleef. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelis Johannes, zn. van J. Kramer en F. M. B. Ouwerkerk; Willem Hendrik, zn. van W. den Hengst en B. W. Beij; Harm Martin, zn. van H. Kooistra en C. Boelman; Erik Victor, zn. van P. C. Hel mus en A. Raaijmakers; Willem Frederik zn. van S. Honsbeek en H. M. Overduyn; Carla, dr. van A. Schlagweln en A. H. H. Beurze; Elisabeth Margaretha. dr. van A. P. de Gouw en T. V. Gerke; Johanna Cor nelia. dr. van C. J. de Vos en J. C. van Blitterswijk; Christina Theodora, dr. van C. T. Bogaards en A. J. van der Meii; Ma ria Klaartje, dr. van N. Kleljrie en M. van de Werken; Jacob, zn. van P. Sluijs en D. P. de MooijJacoba, dr. van H. J. van Dalen en J. J. van Santbrink; Wijntje, dr. van H. van Klaveren en A. W. van Lienden Maria, dr. van H. van Bommel en C. A. Coppens; Jan Johannes, zn. van C. van Es en B. van Zessen: Gerrit Arie. zn. van M. Hazenoot en A. Ouwehand. GEHUWD A. F. M. Delemarre en W. J. Horikx; P. J Tillema en J. M. de Vries; H. G. Sou- man en C. W. M. Bouter. OVERLEDEN J. M. E. Flippo, 82 jr.. weduwe van M. H. Laman; J. J. Treur, 57 Jr., weduwe van A. J. Broek; N. Turenhout. 74Jr.. man: J. van der Tuin. 65 Jr., echtgenote van L. J. F. van Gils. gramma en zijn voldoening over het feit, dat dit belanglijke congres plaatsvindt in nauw contact met de Leidse Univer siteit. Vervolgens hield de voorzitter, prof. dr. A. Querido een lezing. Hij wees erop dat het gebied van de vraagstukken der klinische endocrinologie zich thans veel verder uitstrekt dan tot die van de or ganen met inwendige secretie alleen. Deze organen zijn betrokken, tezamen met het centrale zenuwstelsel, bij een groot aantal lichaamsregulaties die een voorwaarde zijn voor het bestaan van het organisme. De hormonen, produkten van de organen met inwendige afschei ding, hebben een zeer sterke werking op de stofwisselingsprocessen in de lichaamscellen. Het feit dat ze enerzijds dus een sterk regulerende fuctie bezit ten en dit anderzijds bereiken via hun werking op de lichaamscellen heeft ertoe geleid dat de studie der endocrine func ties bij allerlei algemene processen werd betrokken. Voorbeelden hiervan zijn vraagstukken van verdediging van het lichaam tegen ziekte, het ontstaan van hoge bloeddruk, de beïnvloeding van kanker, verouderingsprocessen, enz. Een bespreking werd gewijd aan de methoden die ter beschikking staan om het aandeel van de organen met inwen dige secretie hierbij te bestuderen. Met een opwekking de studie van de experimentele endocrinologie ook te richten op de klinische problemen van gestoorde endocrine regulaties besloot prof. Querido zijn voordracht. Voor de Leidse kantonrechter Vele automobilisten denken niet aan de voorrangspositie van de tram Het zal de Haarlemse koopman, die op 22 februari j.l. met zijn auto op de Rijksweg no. 4 onder Oegstgeest zeer roekeloos had gereden, heugen dat hij de snelheid tot 100 km. had opgevoerd: de officier van Justitie bij het Leidse kan tongerecht, mr. Van der Schans, eiste gisteren f 20.of acht dagen en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van één jaar onvoorwaardelijk. De plv. kanton rechter mr. De Koning veroordeelde verdachte tot f 10.boete of vier dagen, eveneens met onvoorwaardelijke intrekking van het rijbewijs gedurende één jaar. De auto van de Haarlemmer was omgeslagen en verderop in de berm van de weg terechtgekomen. De moeder van verdachte, die naast hem zat, was uit de auto geslingerd en levensgevaarlijk gewond: ernstige gevolgen van roekeloos rijden op een driikke verkeersweg, zoals mr. Van der Schans zei. onderhoud en begreep niet hoe men met zo'n auto durfde rijden. Hij eiste tegen beiden f 25.boete of tien dagen. Plv. kantonrechter mr. De Koning stelde «de uitspraak vast op f10.boete of vier dagen voor de expediteur en f 25. boete of tien dagen voor de chauffeur. Een Rotterdamse koopman had op 28 maart met zijn auto op de Heilige Geestweg te Noordwijk niet gestopt by de onbewaakte overweg, terwijl op korte afstand éen tram van de NZHVM na derde. Een botsing was het gevolg. Eis f 15.boete qf vijf dagen. Volgens de raadsman vari verdachte is het uitzicht ter plaatse slecht en bovendien had de wagenvoerder bij de nadering van de overweg geen signalen gegeven. Ook had hij niet tijdig geremd. Maar de plv. kan tonrechter mr. De Koning wees erop, dat de wagenvoerder geen schuld treft en veroordeelde verdachte tot f 5. boete of twee dagen. Een Leidse opkoper stond gisteren terecht, omdat hij geen aantekening had gehouden van gekochte goederen als zink, lood enz. Goederen die ver dachte op 21 februari had gekocht, waren op 1 april nog niet ingeschreven. Eis f 15 boete of vijf dagen. Uit spraak f 10.boete of vier dagen. Opkoper hield te laat aantekening van goederen Ook een Haagse koopman had op deze Rijksweg roekeloos gereden, n.l. op 28 maart. Hij had te weinig afstand be waard ten opzichte van een vrachtauto en was plotseling naar rechts uitgewe ken om te passeren. Een aanrijding was het gevolg van deze gevaarlijke ma noeuvre. Eis f120.— boete of veertig dagen en f 25.of tien dagen. Uit spraak: f150.boete of vijftig dagen en f 15.boete of vijf dagen. Een Leidse chauffeur moest zich ver antwoorden omdat hij op 21 maart met zijn auto op de Hoge Rijndijk de door gang bij de Meerburgerstraat niet had vrijgelaten en een bromfietser had aan gereden. Deze had een civiele vordering ingediend van f 50.wegens schade aan zijn voertuig. Eis en uitspraak f75 boete of 25 dagen, met toewijzing van de civiele vordering ad f50. Een andere chauffeur uit Leiden had op 17 april op de Steenstraat een poging tot inhalen gedaan, ofschoon er geen ruimte was. Gevolg: een botsing met een andere auto. Eis f 10.en f 100. boete of vier en 25 dagen. Uitspraak f 10.en f 125.of vier en dertig da gen. Ook de schade zal vergoed moeten worden. Op 2 april had een chauffeur uit Wassenaar zijn auto op de trambaan bij het eindpunt Haagse tram Haven ge plaatst, waardoor de tram tegen de auto was opgereden. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, zei, dat verdachte rekening had dienen te houden met de tram en eiste f 25.boete of tien dagen. Uitspraak conform de eis. De auto, waarmee een Schiedamse expediteur op 15 maart zijn chauffeur op de Rijksweg no. 4 onder Oegstgeest had laten rijden, had een speling van meer dan honderd graden in de stuur inrichting, waardoor dit voertuig vol gens onderzoek van de politie in feite stuurloos was. De officier van Justitie schreef de slechte toestand van de stuurinrichting toe aan onvoldoende Kwart eeuw Eltax Druk bezochte receptie Zoals wy de vorige week reeds schre ven bestaat de N.Vj Eltax een kwart eeuw. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum vond gistermiddag in de grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies" een receptie plaats, die bijzonder druk was bezocht. De een na de ander kwam binnen om de gebr. van Ulden te felici teren met het voor velen zo heuglijke feit. Vele tientallen bloemstukken alle even fraai hadden in de overvolle zaal een plaatsje gekregen. Bijzonder ge slaagd was ook het jubileumgeschenk van het personeel: een tegeltableau. Van een der relaties van de heer L. G. W. van Ulden, die directeur van de El tax is, was een unieke verzameling foto's van alle oude Leidse poorten bin nengekomen. Onder de talrijke receptie- gangers merkten wij op de loco-burge meester, wethouder S. Menken, de oud commissaris van politie, de heer R- J. Meijer, inspecteur G. A. N. Cornelisse van de verkeerspolitie, de directeur van- de N.Z.H.V.M.. de heer J. Jurrissen, de secretaris van' de Kamer van Koop handel. mr. H. A. C. Branderhorst, de gemeentesecretaris, mr. J. Bool, mgr. M. Beukers, oud-pastoor van de Petrus- kerk, de oud-directeur van de gemeente reinigingsdienst, de heer J. H. de Jong, de heren J. van Leeuwen en W. F. van Weizen van het Leids Vakantiekinder feest. de Eltax-chauffeur P. de Gelder, die reeds 25 jaar aan het bedrijf ver bonden is, de ondercommandant van de brandweer, de heer W. A. Kosten, me vrouw Lub van de Invalidenbond, me vrouw Bergers van de bejaardensocie- teit en vertegenwoordigers van de Rijks verkeersinspectie en verschillende ver voersorganisaties. Ook vele zaken rela ties van de gebr. van Ulden gaven van hun belangstelling blijk. Eerder op de dag had reeds een intieme huldiging op kantoor plaatsgevonden, waarbij vrien delijke woorden van dank en waardering aan het adres van de directie werden gericht. Het personeel krijgt na afloop van dit zomerseizoen een feestavond aangeboden. LEIDERDORP P.V. HET OOSTEN Wedvlucht vanaf St. Quentin op zater dag 14 juni. de duiven werden om 11 uur met oostelijke wind gelost. De eerste duif bereikte haar hok om 3.19.25 uur en maakte een snelheid van 1033.97 meter per min., de laatste prijswinnaar om 3.37.45 uur met een snelheid van 980.44 meter per minuut. De uitslag luidt: A. ter Haar 1, J. G. R. Langhout 2; H. van der Vecht 3.7,8; L Burgers 4. J. de Dunne 5- D. Sonne- ga 6, A. van der Reijden 9, D. Zwaan Tevens hield de vereniging een wed vlucht vanaf Chauteuroux op 13 juni. De duiven werden om 5.3C uur met n.w. wind gelost, doch door de slechte weersomstandigheden werd dit een ware rampvlucht. Vrijdag kwam er van de 84 duiven geeneen thuis. Zaterdag kwamen er vier waarvan de heer J. G. R. Lang hout de eerste had om 9.43.14 uur met een snelheid van 619.48 meter per min. de tweede D. Zwaan om 11.35.9 uur: derde L. Burgers om 16.15.30 uur en vierde J. Roest om 17.23.29 uur. VOORSCHOTEN POSTDUIVENVLUCHT De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Chauney. In concours waren 155 duiven, die gelost werden om 6.30 uur met noordoosten wind. Aankomst eerste duif 10.13.53, snelheid 1336 86 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 10. 35.48, snelheid 1214.28 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: F. Hendriks 1; J. P. v. d. Assem 2-5; H. Schoo 3-6-8; M. Paardekooper 4; M. Wolleswinkel 7; J. van Ewijk 9; P. Dou- wes 10. WARMOND P. V. WARMOND De Postduivenvereniging Warmond" hield een wedvlucht voor oude duiven vanaf Ohauney, afst. 308 km. De vogels werden gelost om 6.30 uur met mooi warm weer en noord-noordoosten wind. De eerste prijsduif bereikte zijn hok om 10.24.19 uur, de laatste om 10.40.38 uur. De uitslagen luiden: P. Vogelenzang 1, J. de Weerd 2-3-8-9-10, Q. Beugelsdfjk 4, J. Roest 5, J. Diemei 6, J. J. Smeets 7. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maarten, zn. van C. Vreeken en J. Sohl; Gerarda M. C. M. dr. van J. A. van Wlnsen en M. C. J. Geerlings. Getrouwd: Joh. M. M. Koeman, 25 Jr. en J. G. Heemskerk. 25 Jr. WASSENAAR RIJNLANDS LYCEUM Aan het Rijnlands Lyceum te Wasse naar slaagde voor het eindexamen gymnasium betha de dames M. P. van der Stok en A. K. Tellegen, beiden te Wassenaar, en de heer M. C, Rasker, te Oegstgeest. Leids echtpaar door gasverstikking om het leven gekomen Onder wel zeer tragische omstandig heden: vermoedelijk een lek in de gasleiding, is in de afgelopen nacht een Leids echtpaar, de heer en mevr. P. van Polanen, wonende 3de Gorte straat 67, om het leven gekomen. Man en vrouw waren beiden 82 jaar oud. Een buurvrouw, die vrijwel iedere morgen bij het bejaarde echtpaar op bezoek kwam, kreeg vanmorgen vroeg na veelvuldig geroep en geklop op deu ren en ramen geen gehoor. Zij waar schuwde onmiddellijk een in dezelfde straat wonende dochter. Beiden wisten zich toegang tot de woning te verschaf ten en zagen tot hun ontzetting ziwel de man als de vrouw op de grond voor de bedstede liggen. Koninklijke onderscheiding voor mej. C. G. Lovink VEERTIG JAAR HULP IN DE HUISHOUDING Mej. C. G. Lovink herdacht vandaag bet zeldzame feit. dat zij voor veertig jaar bij de familie Hosman. Breestraat lila, als hulp in de huishouding in ciienst trad. Deze voor mej. Lovink zo vreugdevolle dag begon hedenochtend in de Lode- wijkskerk met een Heilige Mis van dankbaarheid, gevolgd door een ontbijt in de familiekring. Tijdens dit ontbijt dankte de heer J. Th. Hosman de jubi- laresse voor haar trouwe hulp en bij zondere toewijding. Deze dank kreeg tastbare vorm in de aanbieding van een enveloppe met inhoud, waaraan de fa milie enige geschenken toevoegde. De locó-bürgemeester, wethouder S. Menken, die in de loop van de ochtend de gelukwensen van het gemeentebe stuur kwam aanbieden, wees op het bij zonder karakter van dit jubileum. In het kort weidde spreker uit over het prachtige sociale beroep van hulp in de huishouding, waaraan mede een op voedende taak ten grondslag ligt. Van zeer nabij zijt gij. aldus spr., getuige ge weest van de basis, waarop het huwe lijks- en gezinsleven der Hosmans is gegrondvest. Wethouder Menken, die grote waar dering had voor de trouw en toewijding, welke mej. Lovink in haar werkzaam heden ten toon spreidde, was het een vreugde te kunnen mededelen, dat het H.M. d$ Koningin behaagd had om haar de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Tijdens een hedenmiddag gehouden receptie hebben nog velen mej. Lovink met dit jubileum gelukgewenst. Talrijke geschenken werden aangeboden. Brons, zilver en goud J. J. Leemans en W. Chr. Mooyekind 40 jaar hij de N.Z.H.V.M. De heren J. J. Leemans, hoofdcontro leur en W. Chr. Mooyekind. conducteur- rreingeleider bij de N.Z.H.V.M.. her dachten heden het feit, dat zij voor 40 jaar bij deze maatschappij in dienst traden. In tegenwoordigheid van de directeur, de heer J. J. Jurrissen, de chef van de vervoersdienst, de heer Th. Hetum en de chef exploitatie de heer Th. Thomas, werden de jubilarissen in het Stadhuis ontvangen. In zijn toespraak wees wet houder D. van der Kwaak op de mooie staat van dienst van de jubilarissen en speldde de heer Leemans de ere-me daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau en de heer Mooye kind de ere-medaille in brons op de borst. Ten huize van de jubilarissen resp. de Ruiterstraat 4 en Hansenstraat 37 werd de viering voortgezet. De heer Th. He tum uitte zijn waardering voor het werk van de jubilarissen. Namens de directie bood hij het gebruikelijke geschenk on der couvert aan. De dames Leemans en Mooyekind ontvingen bloemen. Met een hartelijke toespraak overhandigde de directeur de heer Jurrissen aan beide jubilarissen het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met de gouden medaille. Na mens de N.Z.H. voegde hij daar de gou den draagmedaille aan toe. In de loop van de dag mochten de jubilarissen nog vele blijken van waardering ontvangen, o.m. een geschenk onder couvprt van het Jubileumfonds. Gouden bruidspaar Vrijdag is voor het echtpaar J. Lange- rak-Van Gessel - de trouwdag valt op 15 juli - wonende aan de Houtmarkt 9, dc gouden bruidstijd ingegaan. De 71- jarige bruidegom, evenals zijn 70-jarige echtgenote nog vitaal van krachten, is vrijwel zijn gehele huwelijksleven in de handel geweest. Als koopman in potten en pannen zat hij vrijwel dagelijks langs de weg. Toen zijn handel in de oorlogs tijd sterk terugliep, nam hij de exploita tie van een rijwielstalling in de Man- denmakerssteeg ter hand, om na de oor log zijn „bedrijf" weer op dezelfde voet voort te zetten. Ook nu nog is hij een groot liefhebber van de paardesport, hetgeen nog dateert uit zijn militaire loopbaan bij de rijdende artillerie toen hij was ingedeeld bij de Gele Rijders in Arnhem, waar hij ook zijn echtgenote leerde kennen. Het gouden bruidspaar heeft thans nog tien kinderen in leven, terwijl zijn verdere nakomelingschap bestaat uit 28 klein- en twee achterkleinkinderen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Juni Varkensmarkt: Aan voer 227 stuks. Notering per kilogram le vend gewicht; zware varkens f 1,631.67; lichte varkens f 1.681,71; slagersvarkens f 1.70—1.72; zeugen f 1.46—1.52. Handel kalm. LEIDEN. 17 Juni Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: per 100 kg.: Aardbeien 4547; aardappelen 3740; andijvie 922 Kulen 90105; snijbonen 120430; stam- nen 215225; kroten 1820; spitskool 1012; postelein 1427; rabarber 18—19; spinazie 3758; tomaten A 115135, Idem B 105—125, idem C 100—130, Idem CC 80 —105. Per 100 st.: Bloemkool A 1632. Idem B 1019; komkommers A 3849. Idem B 2943, Idem C 23—36; sla A 3.30 9. Per 100 bos: bospeen 1349; peterselie 22—27; selderij 5.20. BODEGRAVEN. 17 Juni Kaasmarkt! Aangevoerd 97 partijen. Eerste soort 1.85 1.97; tweede soort 1,771.84; extra 1.93 2.18. Handel matig. I ROTTERDAM, 17 Juni Veemarkt: I Aanvoer ln totaal 3458. Weektotaal 5503. Vette koelen en ossen 260; gebrulksvee 609 vette kalveren 260; graskalveren 90; nuchtere kalveren 675; varkens 84; blg- j gen 34; paarden 99; veulens 4; schapen of lammeren 203; weide/zuiglammeren. 1115; bokken of geiten 25. Notering; Vette koeien le kw. 3Ö0330, 2e kw. 274290, 3e kw. 250270; vette klaveren 290305. 255285, 210255 per kg.; Graskalveren 500, 450 300; nuchtere kalveren 72, 62. 52 biggen 58. 42, 38 per stuk. slachtpaarden 230, 210, 190 per kg. Schapen 95. 85. 75; lammeren 100. 85. 75; weide zuiglammeren 65. 50. 40: kalfkoelen 1200 975. 850; melk koeien 1200. 975 850: vare koelen 900. 780. 680; vaarzen 925, 800. 600; pinken 650, 500. 400 per stuk. „DE NATUURVRIEND" HIELD ZICH BEZIG MET ZEEAQUARISTIEK Dat onze Leidse aquarium-liefhebbers niet alleen belangstelling tonen voor hun tropische zoetwateraquaria bleek gisteravond overduidelijk, toen zij onder leiding van de heer J. H Kroon het wonderlijke onderwaterleven van de Noordzeekust aan een nauwkeurig on derzoek onderwierpen. De heer Kroon leidde zijn lezing in met zich af te vragen waardoor het eigenlijk komt dat er zo weinig mensen zijn, die een zeeaquarium houden. De bezwaren, zoals het aanvoeren van zee water, het isoleren van het aquarium enz. wegen lang niet op tegen het ge' noegen dat men kan beleven bij het gadeslaan van het interessante leven der eencelligen, sponzen, wieren, krab ben en wormen. Uitvoerig besprak de heer Kroon het bestendig maken van het aquarium tegen aantasting door het zoute water. Veel problemen, die bij het zoetwater aquarium buiten beschouwing kunnen worden gelaten spelen bij het zeeaqua rium een belangrijke rol zoals de vereiste watercirculatie en het zuiver houden van het zeewater. Spreker gaf hierover de liefhebbers vele waardevolle wenken uit zelf opgedane ervaringen. Nauwkeurig werden de dieren bespro ken die het zeeaquarium moeten gaan bevolken. Na de pauze werd een en ander nog verduidelijkt met vele prachtige dia's. ANTI-LA WAAI-CAMPAGNE. Naar aanleiding van het ingezonden stukje in ons Blad van gisteren be treffende een voor de buren hinderlijke muziekuit,zending op de Hogewoerd, vernemen wij nader, dat het hier geen viering van een zakelijk jubileum be trof. doch de min of meer feestelijke omlijsting van een controlepost van een door de omroepverenigingen in samen werking met de plaatselijke V.V.V. ge organiseerde autorallv. Voor deze fees telijke opluistering was door het ge meentebestuur officieel toestemming verleend en had het zelfs vlaggen be schikbaar gesteld, terwijl het geheel zich heeft afgespeeld onder voortdu rend toezicht van twee politieagenten. Wij menen, dat hiermede deze overigens weinig belangrijke zaak tot de juiste proporties is teruggebracht. De heer W. Klerks alhier is be noemd tot plaatsvervangend lid van de subexamencommissie Frans M O A. Minister Dulles bezocht Russische dansvoorstelling Minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft gisteravond een uitvoering van de Russische dansgroep Moisejef bijgewoond in het Capitol Theater te Washington. Bij verrassing zocht hij na afloop de kunstenaars persoonlijk op. Een stralende Dulles sprak van ..men sen uit het ene land, die het geluk vin den door het aan anderen te geven". De leider van de Russische groep. Igor Moisejef. zei dat zijn mensen zeer onder de indruk waren van de Ameri kaanse gastvrijheid. De Russische ar tiesten verdrongen zich om de minister. Hij werd druk gefotografeerd en ge filmd. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen BEURSO VERZICHT Enigszins vermoeide markt Amsterdam, 17 juni. Na een dagenlange hausse verkeerde de markt vanmiddag in een enigszins vermoeide stemming. Het publiek bleef grotendeels uit de markt, terwijl de arbitrage alleen in de oliehoek haar activiteit toonde. Wallstreet kwam wel iswaar met de slotkoersen niet onver dienstelijk uit de bus, doch daartegen over stonden de politieke spanningen in het Midden-Oosten (Cyprus en de Liba non). Deze spanningen lokten verkopen uit in aandelen Kon. Olie voor Zwit serse rekening, waardoor dit fonds op f 173.60 verhandeld werd en circa f2 beneden de slotkoers van gisteren kwam te liggen. De aandelen lagen tevens ruim beneden pariteit New York. Uni levers ondergingen een reactie op de forse stijging van de vorige dagen en verloren in een kalme markt circa 2 punten. Aku's openden prijshoudend doch moesten in het verdere verloop iets prijsgeven, waardoor een koersverlies t.o.v. de vorige dag, van 1 punt geïncas seerd moest worden. Aandelen Philips, die bij de laatste hausse iets waren achtergebleven, ontmoetten nog redelijke vraag, waardoor een koerswinst van ca. 2 punten kon worden geboekt. Aandelen KLM werden iets lager vernomen. Het bericht dat binnenkort de landingsrech ten op Schiphol met 50 pet. verhoogd zullen worden, alsmede een aparte 25 pet. voor gebruikmaking van de ver lichte landingsbaan bij avondlandingen, was ter beurze en bij het publiek nog niet voldoende bekend, om invloed op de koers van de aandelen KLM te kun nen uitoefenen. Scheepvaarten ondergingen een tech nische reactie en waren vrijwel over de gehele linie 1 punt lager. Het buitenland liet in deze sector vandaag verstek gaan, waardoor de handel tot een minimum werd beperkt. Ook de grote koper voor aandelen Amsterdam Rubber was van daag afwezig. Het aanbod overheerste hier de geringe vraag en het koersver lies bedroeg circa 2 punten t.o.v. de slotkoers van gisteren. Ver. Deli's prijs houdend zonder meer. Uitgezonderd de staffellening was de tendentie voor de staatsobligaties iets gemakkelijker. De introductie en eerste verhandeling vond vandaag plaats van certificaten van 10 aandelen First America Corpora tion. De koers werd vastgesteld op 18714 dollar of f712.50 per certificaat. De belangstelling voor deze certificaten was groot, waardoor de introductie als geslaagd kan worden beschouwd, aldus de emittenten. WISSELKOERSEN Amsterdam. 17 juni Londen 10.58% —10.58%. N. York 3.78%—3.78% Mon treal 3.93^6—3.93,'s. Parijs 90.07 90.17Vi. Brussel 7.59—7.59%. Frankfurt 90.41—90.46. Zürich 86.49—86.54. ZÜrich (vr. fr.) 88.33—88.38, Stockholm 73.13% 73.18%, Kopenhagen 54.6954.74 Oslo 52.8752.92VaMilaan 60.67%— 60.72%, Wenen 14.60Va—14.61%. Bij zwemmen verdronken (Van onze Haagse redactie) Gisteravond om halfacht is de 18-ja- rige Hagenaar C. Martijn bij het zwem men in de tankgracht op de grens van Den Haag en Wassenaar, bij Duindigt, verdronken. Er waren daar meer «jon gens aan het zwemmen. Op een gegeven ogenblik werd de jongen vermist. De Wassenaarse politie werd gewaarschuwd. Na enige tijd slaagde men er in Martijn te vinden. De levensgeesten bleken ech ter reeds te zijn geweken. De Wassenaarse Postduivenveren. De Gevleugelde Vrienden hield zondag een wedvlucht vanuit Chauney. afstand plm. 305 km., met 83 oude vogels, welke werden gelost om 6.30 uur en waarvan de eerste terug was om 10.20 08. De uit slag was J. P. Brederode 1. A Lodder 2. J. M. Brederode 3, 7, W. van der Zwaan 4. IQ; J. H. Groeneveld 5. 9; L. Farla 6. J. Parlevliet 8. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het kandidaats examen tandheelkunde de heer P. B. Hazenberg alhier. Beurs van Amsterdam Dinsdag 17 juni ACTIEVF OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoer6 koers v. heden Ned. '53 3% ofï Grootboek obl. 3% Q.Q1, Ned.'47 3>4 (3) Ned. '51 3H "B l\l Ned. '53 <3«) Ned. '56 344 SÜ) ïïrf Ned. '48 344 fq_I ÏJ* Ned. '54 344 89A 89 Ned. '55 I 344 5? Ned. '55 Iï 344 1°-» Ned. '37 3 g/? 5Ï, Dollar lng '47 3 Investeringscert. 3 JJ/» Ned. 62-64 3 94 3 Cert. NWS Jn Indië '37 A 3 91% Grootboek '46 3 TOB Ned. WB. 6% 109A U0 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35 34 Nat. Handelsbank 92% 86 e.d. Ned. Handelmij16714 169 Amst. Rubber 70% 68% Deli Mij .en (Ver.) 93% 93 H.V.A106% 109% Java Cult34% 34 Senembah 6714 68 Vorstenlanden12% 10% A.K.U189% 189% Berkel's Patent (v.) 197 194 Calvé Delft eert. 130 Kon. Pap. v. Gelder 183 184% Hoogovens eert308 307 Müller en Co. N.B. 305 304 Ned. Kabelfabr268 264 Philips 291% 295% Philips pref158% 158% Unilever365% 362% Wilton Feyenoord 193 195 Biliton 2de r195 199 Dordtse Olie gew. 741% 730 Kon. Petr. (f.20.—) 175-80 173.20 idem (50 k f.20.—) 175.55 173.70 Holl. Amer. lijn 145% 142 Java China Paket 131% 132 KL.M103.20 102.80 Ned. Stoomv. Mij. 140% 138% Kon. Paket Mij111% 112% Stoomvaart Mij. Ned 145' 140% Nievelt Goudr. eert. 133% 133% v. Ommeren eert. 230 230 Kon. Rott. Lloyd ng lisy* Ned Scheepv. Unie 12o% 120% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94 94 Den Haag 1937 1 3.. 88 Leiden 1947 92 %B R'dam '37 I-Hl 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollar lng '51 98% 98% Premieleningen 100 ft 100B 89% 89% A'dam '56 I 2% 84% 85 A'dam '56 II 2% 98% 99 Eindhoven '54 2% 82% Enschede '54 2% 82% 83% Den Haag '52 12% 93 94% 100 B 101 R'dam '52 12% 95 95 Idem II 2% 93% Utrecht '52 2% 92% 94B Z.-Holl. 1957 2% 98 98% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 226 226 H.B.U. eert195 195% Rott. Baoii 182 182% Twentsche Bank 166% 167 Industrie Ondernemingen Albert Heyn250 B 250L Borneo Sum. H.Mij. 48 42% Ned. G. en Sp. fabr. 206% 203% Kon. Ned. Grofsm 100 105 Internatio 71 72 Rott. Droogdok Mij. 491 498 Tieleman en Dros 8% 8V4 Ned. Mij. Walv.vrt. 74 75 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28% Intern. Nickel 80% Anaconda 49% Bethlehem Steel.... 55% Cities Service 52% General Motors 38 Kennecott93% Republic Steel 48% Shell Oil 72% Union Pacific 30 Un. States Steel 66% 8% 28% 80% 49% 42% 56% 39% 93% 73% 30% 66 y4 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. w.a. idem Electrolas B Holl. Constructie lng bur v. Bouwnijv Int. Kunststoff Ind Leidsche Wolspinn. Sikkens Lakfab. '53 Ver. Touwfabrieken Wernink's Betonm. Van Wijk Textiel Zaalberg V.K. 16/6 45% 46 52 380GB 387GB 406GB 414G 124 37GL 36 148% 150% 404% 410 170B 172 %GB 80G 81% 62% 63 118%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3