OPSTANDLEIDERS IMRE NAGY EN MALETER TERECHTGESTELD KOELKASTEN A. ZWART WEERBERICHT Russische en Hongaarse communisten voltooiden laf verraad uit bewogen dagen in november 1956 Anderen kregen zware celstraf Militair strafprocesrecht gaat in zijn geheel op de helling Cyprus krijgt eigen parlement met proeftijd van zeven jaar B7»te jaargang DINSDAG 17 JUNI 1958 No. 29467 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur:1. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w Wltte<fmgd/'Leid!° n°- "f„s, Hoofdredacteur: J. Brouwer f.f.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041, Redactie 21507 Imre Nagy, premier van Hongarije ten tijde van de opstand in 1956, is tijdens een onlangs te Boedapest gevoerd proces ter dood veroor deeld en inmiddels terechtgesteld. Ook kolonel Pal Maletér, een der leiders van de opstand in de Hongaarse hoofdstad, die de bijnaam had van „held van Boedapest", onderging hetzelfde lot. Dit is medegedeeld in een bekendmaking van het Hongaarse ministerie van Justitie, aan gehaald door het Hongaarse persbureau en gepubliceerd in de Rus sische bladen „Prawda" en „Izwestia". Voorts werden ter dood veroordeeld en terechtgesteld: Miklós Gimes, voormalig diplomatiek redacteur van „Szabad Nep" (het orgaan van de Hongaarse commu nistische partij) en voormalig correspondent van dit blad te Parijs, die nauw met Nagy samenwerkte, en Josef Szilagy, een andere mede werker van Nagy, die met de voormalige premier naar de Joego slavische ambassade te Boedapest vluchtte, nadat Nagy was afgezet. De voormalige calvinistische predikant ds. Zoltan Tildy, die van 1946 tot 1948 president van Hongarije is geweest, kreeg zes jaar gevangenis straf, Rerenc Donat twaalf jaar, Ferenc Janos acht jaar, Miklós Vasarhei vijf jaar en Sandor Kopaczi levenslang, omdat zij „hand langers van Nagy" zijn geweest. „Brutale streep onder episode" Na-gy en zij handlangers waren door hun „revisionistische, burgerlijk-natio nalistische politieke 'opvattingen naar een bondgenootschap met de ultra reactionaire imperialistische krachten van de bourgeoisie afgegleden en hadden daardoor het volksdemocratische stelsel, de Hongaarse werkende bevolking en hun socialistische vaderland verraden", aldus de belachelijk-gezwollen „argu mentatie" van de officiële bekendma king. De waarheid is, dat de commu nisten door deze terechtstellingen de kroon hebben gezet op hun laf verraad van november 1956. Nadat de Russische troepen op 4 no vember 1956 hun aanval op Boedapest hadden gedaan zochten Nagy en zijn medewerkers hun toevlucht in de Joego slavische ambassade. Zij werden gear resteerd toen zij het gebouw verlieten, er. naar Roemenië gebracht, ondanks het feit dat hun een vrijgeleide was aan geboden Joego-Slavië protesteerde te gen de arrestatie. Maleter werd al eerder gearresteerd, eveneens bij verrassing en door verraad, namelijk toen hij met de Russen onder handelde over Russische terugtrekking uit Boedapest welke door de regering van Nagy was geëist. Hij was minister van Defensie in deze regering. Ferenc Donat was journalist en ex- chef van het secretariaat van de voor malige Hongaarse communistische lei der Rakosi. Hij werd lid van het presi dium, toen de partijstructuur tijdens de opstand onder Nagy werd gereorgani seerd. Ferenc Janos, schoonzoon van Nagy, was onderminister van Cultuur van 1953 tot 1955 en secretaris van het Patriottische Volksfront van 1954 tot 1955. Vasarhei was eveneens journalist en Sandor Kopaczi was politieprefect van Boedapest. Eenvoudig vermoord Onze Weense correspondent, prof. dr. N. Greitemann, die zich tijdens de op stand in Hongarije naar Boedapest begaf en wiens uitvoerige verslagen van de ge beurtenissen aldaar in ons Blad werden gepubliceerd, telefoneerde ons heden ochtend: Wanneer er thans werkelijk een pro ces is gevoerd, dan heeft dit achter ge sloten deuren en zonder rechtsbijstand plaats gehad. Met andere woorden, Nagy en Maleter zijn eenvoudig vermoord en Advertentie Hooigracht 18 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Hoewel in Griekenland elke de monstratie op het ogenblik ten strengste verboden is, hebben hon derden studenten in Athene een felle anti-Turkse demonstratie ge houden. waarbij het herhaalde ma- Doodstraf geëist voor aanslag op Soekarno In het proces tegen de daders van de j mislukte aansla-; op president Soekarno van november vorig jaar is tegen drie beklaagden de doodstraf geëist. Zij heb ben voor de rechter toegegeven, hand granaten naar Soekarno te hebben ge gooid, die het staatshoofd misten maar negen omstanders doodde en meer dan 100 gewonden veroorzaakten. Een vierde beklaagde hoorde 20 jaar gevangenis straf tegen zich eisen. De pleidooien in het proces zullen op 8 juli worden gehouden. Bonn wenst volksstemming in Pommeren en Silezië Pommeren en Silezië. de vroegere Duitse gebieden die na de oorlog onder Pools bestuur zijn gekomen, zullen even als het Saargebied. by volksstemming over het eigen lot moeten kunnen be slissen, zo heeft de Westduitse minister voor Vluchtelingenzaken, Oberlander, in Berlijn verklaard. De minister legde er voorts de nadruk op, dat goede betrek kingen tussen Duitsland en Polen van groot belang zijn. IMRE NAGY Aanzienlijk koeler De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijke enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest. Vooral in het binnenland aanzienlijke lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder 21.03 uur; Maan op: 5.45 uur; onder: 21.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.50 en 16.15 uur. Laag water te 11.58 uur. PAL MALETER geliquideerd op de oude communistische manier. Uit alles blykt, dat Moskou de hand in het spel heeft gehad en dat het door deze terechtstelling een brutale en radicale streep heeft willen zetten onder de tragische episode van de Hongaarse opstand. Volgens zuiver communistische opvattingen is deze terechtstelling vol komen gemotiveerd, want wanneer stu denten, arbeiders, jongens en meisjes werden omgebracht, omdat zij actief aan de opstand hadden deelgenomen, dan moeten de politieke en militaire kopstukken minstens hetzelfde lot on dergaan. Het is opvallend, dat er in de motivering alleen sprake is van „ver raad aan het vaderland" en niet aan het communisme. Er valt niet aan te twijfelen dat Nagy een overtuigd communist is geweest, die echter een poging heeft gedaan om zijn land van de druk uit Moskou en van de Russische troepen te bevrijden, teneinde geheel onafhankelijk een eigen, meer gematigde, maar toch altijd communis tische koers in te slaan. Dit is hem mislukt door het verraad van Kadar, die oorspronkelijk in zijn kabinet zitting had genomen, en vooral door het on menselijke optreden van de terugge keerde Russische troepen en tanks, die vanaf 4 november 1956 de Hongaarse hoofdstad zo lang onder vuur namen, totdat elk verzet was gebroken. Na zun laatste wanhopige oproep door radio- Boedapest in de morgenuren van 4 no vember is Nagy met zijn kabinet en zijn naast medewerkers naar het Joegosla vische gezantschapsgebouw in Boedapest gevlucht, vanwaar hij 14 dagen later met list werd weggelokt. Hij werd toen naar Roemenië getransporteerd en men heeft sindsdien niet meer van hem, noch van zyn verblijfplaats, of van een proces vernomen. Totdat nu het bericht is binnengekomen, dat het doodvonnis reeds is voltrokken. Onzekerheid en verwarring Dit bericht heeft grote consternatie, onzekerheid en verwarring verwekt, juist onder de leden van het grote zangkoor uit Boedapest, dat op het ogenblik tij dens het festival in Wenen optreedt, niet zozeer omdat men sterk met Nagy sympathiseert, maar omdat deze plot selinge terechtstelling nog eens duide lijk laat uitkomen dat er in Hongarije geen recht bestaat en dat de terreur er nog altijd heerst. Tot zover onze Ween se correspondent. Dat Nagy inderdaad communist was, zoals onze correspondent opmerkte blijkt uit de loopbaan van deze in 1895 geboren telg uit een arme calvinistische boeren familie. Hij werd in 1915 opgeroepen voor het Oostenrijks-Hongaarse leger en vocht aan het Italiaanse front en ver volgens aan het oostelijk front, waar hy in 1917 door de Russen werd gevangen genomen en naar Siberië overgebracht. Tijdens de bolsjewistische revolutie streed hy als vrijwilliger aan de zijde der revolutionairen. Hij werd Sovjetrus- sisch burger en lid van de communis tische partij. In 1921 keerde hy naar Hongarije terug, maar studeerde later landbouwwetenschappen aan de univer siteit van Moskou In de tweede wereld oorlog was Nagy in Moskou. Hy keerde in 1945 met de Russische legers naar zijn geboorteland terug. Slot op pag. 2 De Nederlandse geit op de Expo, die door duizenden bezoekers ver troeteld wordt, trok ook tijdens het bezoek van het Koninklijk Paar de aandacht. Koningin Juliana zelf aaide het beestje, dat met een oran je strik getooid was op deze grote dag Wetsontwerp in voorbereiding Thans voorlopige herzieningen Bij de Tweede Kamer zyn ingediend drie wetsontwerpen tot wijziging van de militaire strafwetgeving. Het be treft hier twee ontwerpen van rijkswet en een ontwerp van wet. De voorgestelde wijziging van het mi litaire strafprocesrecht bedoelt te zijn een voorlopige aanpassing in afwachting van een algehele herziening. Naar het oordeel van de regering behoeven de regelingen aangaande het militaire strafprocesrecht, die uit 1814 len tot een treffen kwam met de politie. De foto laat zien hoe politieman nen probeerden de demonstranten een spandoek met een anti-Turkse leuze te ontrukken. Kabinet van zes Grieken en twee Turken met commissarissen uit Athene en Ankara (Van onze Londense correspondent) Vandaag zou premier Macmillan in het Lagerhuis het met zoveel spanning tegemoet geziene nieuwe plan voor Cyprus onthullen. Dit is zo belangrijk, dat Macmillan hiervoor zelf de gehele verantwoordelijkheid op zich neemt. Het voor stel is de afgelopen week reeds aan Turkye en Griekenland bekend gemaakt en het is daarom niet te verwonderen, dat het reeds in grote lynen is uitgelekt. De algemene verwachting is, dat Cyprus zijn eigen parlement zal krijgen voor een proeftijd van 7 jaar. Volgens andere voorspellingen zyn er twee parlementen: een Grieks-Cypriotisch en een Turks-Cypriotisch, ontworpen. De bevolking zou een dubbele nationaliteit krijgen: Grieks en Brits of Turks en Brits. Er zullen afzonderlijke Griekse en Turkse dorps- of gemeenteraden komen ter behandeling van de plaatselijke problemen. Voorwaarde voor het in werking treden van de nieuwe constitutie is, dat er een einde komt aan alle terreurdaden. begaan, zal ook aartsbisschop Makarios als hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk naar Cyprus kunnen terugkeren. Maar hy zal eerst het plan moeten aanvaar den. Doet hy zulks niet, dan is er weinig kans dat het kan worden verwezenlijkt. De halsstarrigheid van Ankara en Athene belooft weinig goeds. Macmillan zal ook moeten optornen tegen een deel van de conservatieve partij, dat zich tegen eerherstel van Makarios verzet. In feite betekent het Britse plan een ulti matum aan de aartsbisschop, van wie geëist wordt te capituleren en een krach tig Brits regime te aanvaarden, zij het met een flinke mate van zelfbestuur. Behalve dit, is er geen andere keus dan voortzetting van de hopeloze toestand. De Britse positie lykt echter versterkt, aangezien Engeland er door beide par tyen van beschuldigd wordt, zowel de Grieken als de Turken te steunen. De tragedie is, dat beide groepen geen be slissingen kunnen nemen zonder over hun schouder naar het moederland om te zien! Op Cyprus is het nu rustig. Het uit gaansverbod is opgeheven. Zwaargewa pende Britse militairen bewaakten giste- ren_ in Nicosia de kinderen van Britse militairen, die naar school gingen en de Britse vrouwen die inkopen gingen doen. Honderden militairen stonden paraat langs de scheidingslijn tussen de Griekse en de Turkse wyk van de stad. Belofte zelfbeschikking is nog niet gedaan Engeland zal verantwoordelijk blijven voor veiligheid, verdediging en de bui tenlandse betrekkingen, maar de Cyprio ten zullen hun eigen zaken behartigen. Het nieuwe kabinet zal waarschijnlijk uit 6 Griekse Cyprioten en 2 Turken be staan. Bovendien zullen de Griekse en Turkse regeringen elk een commissaris aanwijzen om de Britse gouverneur van advies te dienen. Deze commissarissen zouden tevens deel uitmaken van het kabinet Wat de heethoofden natuurlijk het meest dwars zit is, dat de zelfbe schikking ter vervanging van het zelf bestuur naar een verre toekomst is ver schoven. Waarschynlyk zal hierover t.z.t. door een referendum moeten worden be slist. Maar een belofte over zelfbeschik king is nog niet gedaan. Gezien de koude oorlog en de toestand in het Midden-Oosten wil Engeland, dat er ook weinig voor voelt om Cyprus te interna tionaliseren, het eiland voorlopig niet opgeven. Een voorwaarde voor even tuele zelfbeschikking zal ongetwijfeld zijn, dat de Cyprioten een NAVO-basis op het eiland zullen moeten aanvaarden. Amnestie voor Makarios Onder een algemene amnestie, be halve voor degenen, die moorden hebben dateren, dringend algehele herziening. Weliswaar werden deze regelingen sindsdien enkele malen aangepast aan de ontwikkeling welke in de opvattingen omtrent het strafprocesrecht in de loop der tijden plaats had. doch een volledige doorwerking van deze opvattingen bleef achterwege daar partiele herzieningen hiertoe niet voldoende gelegenheid ga ven. De regering meent dan ook een spoedige vervanging van de thans gel dende regelingen door een geheel nieuwe regeling te moeten bevorderen. Aan een commissie, welke wordt voor gezeten door de president van het hoog militair gerechtshof, mr. J. W. U. Doornbos, is opdracht gegeven een daartoe strekkend wetsontwerp voor te bereiden. De te verrichten taak is echtter_ van zodanige omvang, dat de indiening van het wetsontwerp, niet op korte termyn kan worden tege moet gezien. Aangezien de overgang van de berech ting door krijgsraden te velde naar die door de normale vredeskrijgsraden be zwaarlijk tot die definitieve herziening kan worden uitgesteld, heeft de regering gemeend in afwachting van die algehele herziening tot een voorlopige herziening van beperkte strekking te moeten over gaan. Hoofddoel van die voorlopige her ziening is het aanbrengen van die wij zigingen welke nodig zijn om weder te kunnen overgaan van berechting door krijgsraden te velde op berechting door normale vredeskrijgsraden. De overgang naar de vredeskrijgsraden houdt o.m. in. dat als president van en openbaar aan klager bij deze krijgsraden burger- rechtsgeleerden zullen optreden. Is Frankrijk „gered" Is in Frankrijk alles in orde, generaal De Gaulle de macht in handen heeft of broeit er wat on der het schijnbaar rustige opper vlak? Sommigen zijn van mening, dat Frankrijk ..gered" is. maar el ders in dit nummer treft men een artikel van onze Parijse correspon dent aan, waaruit blijkt, dat er zeker reden voor bezorgdheid be staat. Ruim vijftig doden bij ongelukken met bus en vliegtuig O O By Abeokoeta in Nigeria is een volle autobus in een sterk gezwollen rivier gereden, waardoor 33 personen om het leven kwamen en verscheidene mensen, onder wie de chauffeur ernstig werden gewond. Naby Curitiba in Brazilië is gis teren een Braziliaans vliegtuig met 22 passagiers en vijf bemanningsleden neergestort. Hierby kwamen negentien mensen om het leven, onder wie de Braziliaanse ud-minister van Justitie Leoberto Leal en de gouverneur van de 6taat Santa Catarina, Jorge Lacerda.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1