Briljante Brazilianen versloegen „aangeslagen" Rusland met 2-0 Eerste minuut was de meest sensationele van de wedstrijd Opwindend en fraai duel tussen Duitsers en Ieren: 2—2 Heet slot (en klappen) in strijd tussen St. Bernardus en VTL MAANDAG 16 JUNI 1958 Om het ivereldkampioenschap voetbal Het was om wanhopig te worden. Er was geen houden aan voor Boris Kusnetsov, de stoere linksback van het Russische elftal. Nu eens zag hij Garrincha, de kleine en watervlugge rechts buiten van Brazilië, aan zijn linkerkant voorbij flitsen, dan weer passeerde deze nieuwe vondst van manager Vincent Seole de arme Boris aan de rechterzijde. Hij was ongrijpbaar, deze Garrincha, tweemaal drie kwartier lang. Niet alleen voor zijn directe tegenstander Kutsnetsov, ook voor een Zarew, een Krischewski en een Kessarew, wan neer die de wanhopige Boris te hulp kwamen. Geen van hen gelukte het. Dat kon ook niet want een Garrincha in deze vorm was eenvoudig niet te houden. De beslissing is dus gevallen. In groep vier heeft Brazilië, dank zij de 20 zege op Rus land, zich geplaatst in de kwartfinales. Maar aan gezien Engeland het in Boras tegen Oostenrijk niet verder bracht dan een gelijk spel (2—2) is een beslissingswedstrijd tussen de ploegen van Engeland en Rusland noodzakelijk om uit te maken welke van deze twee teams met Brazilië overgaat naar de kwartfinales. Dinsdagavond zal dat in het Ullevi-stadion van Gothenburg worden uitgemaakt. Het begon, vreemd genoeg, met een climax. De eerste minuut van deze wed strijd was ook meteen de meest sensationele van het duel. Eerst flitste Garrincha plotseling langs de verbaasde Kusnetsov om daarna van dichtbij keihard tegen de paal te schieten en toen was het de 17-jarige Pele overigens al weer uit een pass van Garrincha die met een hard schot de staander beukte. En toen kwam het dan. Grootmeester Didi vormde er de inleiding voor. Nadat hü een duel van Igor Netto, de Russische aanvoerder, had gewonnen, volgde een pass tussen twee Russische verdedigers waardoor midvoor Vava de gelegenheid kreeg na een verre sprint een hard en goed geplaatst schot af te vuren. De lange Jaschin was kansloos. Links van de doelman plofte de bal in de touwen. Het was teveel geweest, ook voor Vava: die rende door, sprong als een waanzinnige in het net, bleef daarin hangen en klemde vervolgens de bruine bal teder aan zijn borst. Dat was de climax, het hoogtepunt dat daarna niet meer werd bereikt. De Russen hadden een kwartier nodig om van de schrik te bekomen. Daarna her stelde zich het evenwicht doordat de Brazilianen het wat kalmer aan gingen doen. Maar toch, als de balans even door sloeg, dan was het bijna steeds naar de Braziliaanse zijde. En de zege komt de Zuidamerikanen dan ook stel lig toe. BRAZILIAANS KWARTIERTJE De traditie getrouw kon de wedstrijd enkele minuten voor zeven uur begin nen. Nadat het Fifa-bestuurslid Karei Lotsy de spelers van beide teams de hand had gedrukt en nadat Bellini en Igor Netto onder het toeziend oog van de Franse scheidsrechter Guigue vaantjes en enkele vriendelijke woorden hadden gewisseld, mocht Vava aftrap pen. Dat begin was. we schreven het al, adembenemend. Opnieuw bleek dat de Russen mentaal „aangeslagen" zijn wan neer zij onverwacht een tegenslag moe ten incasseren. Daaraan zal het ook wel te wyten zijn geweest, dat zij in het eerste kwartier volkomen overspeeld werden. Daarna ging het beter, al bleef Hongarije had niet veel moeite met Mexico Hongarije heeft niet veel moeite gehad met de ploeg van Mexico, die een 40 nederlaag incasseerde en uitgeschakeld werd voor de kwartfinale. De Hongaren zijn gedurende de ge hele strijd superieur geweest, vooral na dat de Mexicaanse spil Sepulveda hal verwege de eerste helft door een spier blessure was uitgeschakeld en de Zuid amerikanen met tien man verder moes ten spelen. De score had dan ook aan merkelijk hoger kunnen zijn, indien de (gewijzigde) Hongaarse aanval de vele kansen iets minder nonchalant had be handeld en doelman Carbajal niet vaak zo voortreffelijk had gereageerd. Carba jal kreeg na afloop terecht een ovatie van de 13.310 toeschouwers. Het duurde nog 18 minuten vóór Hon garije een voorsprong kreeg. De treffer was een gevolg van een prachtige com binatie tussen de linkervleugelspelers Tichy en Sandor de beste speler van het veld die door Tichy werd afgewerkt: 10. Het verschil werd snel vergroot in de tweede helft. Tichy loste na 2 minuten een ver, hard schot, waartegen Carbajal geen verweer had en acht minuten later zorgde Sandor uit een vrije schop voor een 3—0 stand. Hongarije bleef de strijd beheersen en slechts een enkele keer kon Mexico een tegenaanval op bouwen. Rechtsbinnen Benzsics scoorde tenslotte 20 minuten voor tijd het doel punt, dat de eindscore op 4—0 bepaalde. Uitslagen-standen Groep 1: West-Duitsland Noord Ierland 22; Argentinië Tsjecho-Slowakfle 16; West-Duitsland 3 1 2 0 4 7—5 Tsjechoslowakije 3 1113 84 Noord Ierland 3 1113 45 Argentinië 3 1 0 2 2 510 Groep 2: Paraguay Zuidslavie 33; Frankrijk Schotland 21. Frankrijk 3 2 0 1 4 11— 7 Zuidslavie 3 1 2 0 4 7—6 Paraguay 3 1113 912 Schotland 3 0 12 1 4—6 Groep 3: Zweden Wales 00; Mexico Hon garije 0—4. Zweden 3 2 1 0 5 51 Hongarije 3 1113 63 Wales 3 0 3 0 3 2—2 Mexico 3 0 12 1 1—8 Groep 4: Brazilië Rusland 2—0; Oostenrijk Engeland 22. Brazilië 3 2 1 0 5 50 Engeland 3 1113 44 Rusland 3 1113 4—1 Oostenrijk 3 0 12 1 27 De navolgende beslissingswedstrijden zullen worden gespeeld op dinsdag a.s.: Malmoe: Tsjecho-Slowakije Noord Ierland; Stockholm: Hongarije Wales; Gothenburg: Engeland Rusland Het programma voor de kwart-finales (donderdag a.s) is: Malmoe: West-Duitsland - Z-i Noorkoping: Tsjecho-Siowck. f Noord Ierland Frankrijk; Stockholm: Zweden Engeland of Rusland; Gothenburg: Brazilië Hongarije of Wales. Garrincha de lachsalvo's bijna afdwin gen wanneer hij geheel alleen door het Imker verdedigingsblok cirkelde, om dan liefst de zelfde tegenstander twee, als het kon zelfs drie maal, te passeren. Het eerste gevaarlijke Russische schot van gevaarlijke combinaties was voor de rust in het geheel geen sprake kwam pas in de vijf en dertigste minuut. De naar voren gekomén rechtshalf Voinov besloot een snelle ren met een laag schot dat Gylmar vallend stopte. VERRASSENDE VERGISSING De man op het grote scorebord van het stadion, waarop alle standen wor den bijgehouden, zorgde plotseling voor een grote verrassing. Toen kort na de rust rechtsback Vladimir Kes- sarev wegens een blessure door de Russische verzorgers werd opgelapt, zagen de toeschouwers het: op dat scorebord stond te lezen, dat Oosten rijk in de wedstrijd tegen Engeland met 30, de leiding had. En dat zou inhouden aangenomen dan altijd dat de Britten het duel inderdaad zouden verliezen dat ongeacht de uitslag van de wedstrijd in het Ullevi- stadion, de teams van Brazilië en Rusland zouden overgaan naar de kwartfinales. Lev Jaschin, de Russische doelman, was de eerste speler die het opmerkte. Triomfantelijk riep hij het naar stopper Bellini en toen waren plotseling de ogen van alle Russen op de magische cijfers gericht. Het was duidelijk: de tweede helft zou weinig meer worden dan een formaliteit. Maar even onverwacht als die drie verschenen was, verdween hij weer. De man aan het scorebord had zich vergist en het cijfer een rij te hoog gezet. In tussen kon Garrincha er niet genoeg van krijgen. De briljante Braziliaanse rechtsbuiten overtrof zelfs de grote Didi. Toch heeft Didi weer een voor treffelijke wedstrijd gespeeld. Maar ook midvoor Vava en linksbin nen Pele bleven gevaarlijk. Al waren zij niet erg gelukkig met hun schoten. Vava miste zelfs vrij voor Jaschin staande, een gemakkelijke kans door hard en onbesuisd over te kogelen. Even later zorgde Vava en Pele voor een kunst stukje. dat een luid applaus opleverde. Koppend liepen zij, als gold het een trainingspartijtje, door de Russische ver dediging. Kassarev zag echter nog juist kans het gevaar op het laatste moment te bezweren. OMHELZINGEN Vava en Pele. zij begrepen elkaar plotseling volkomen. Hun goede sa- menspel werd in de 31e minuut be- kroond met een voortreffelijk doel punt. Pele zorgde voor de .voorberei ding; Vava voor de afwerking. Meer was het zon hard en laan schot, waarmee Vava doelman Jaschin ver sloeg (2—0). Hoog sprong Vava de lucht in, hij kwam neer en trok een bijzonder pijnlijk gezicht, de Brazi liaanse atleet had kennelijk een spiertje verrekt. Maar zijn medespe lers kenden geen medelijden. Alleen de kleine donkere Americo begreep het, maar de sympathieke verzorger werd eenvoudig weggedrongen door de uitbundige spelers. Eerste was het Pele, die Vava om klemde en toen werd de boom hoe lan ger hoe dikker. Tot op het laatst de ge hele Braziliaanse ploeg in een grote omhelzing was. Eindelijk begrepen de jubelende spelers, dat Vava niet slechts vreugdekreten uitstootte. Voorzichtig legden zij hem neer waarna Americo zijn werk dan eindelijk kon beginnen. De strijd was beslist. Toen arbiter Guigue, ditmaal lang niet altijd geluk kig in zijn beslissingen, voor de laatste maal floot, kwam er bijna geen einde aan de toejuiching van de anders toch echt zo koele Zweden. En toen de Zweedse toeschouwers het dan eindelijk genoeg vonden, dreunde het stadion nog van de vreugdekreten van het kleine, maar o zo geestdriftige Braziliaanse legioen. Tsjechen „kraken" Argentijnen: 6—1 In het Olympiastadion te Haelsing- borg hebben de Tsjechen, die zo slecht gedebuteerd hadden in dit toernooi, voor niets minder dan een sensatie ge zorgd door de Argentijnse voetbalkun stenaars met 61 te overweldigen. Een factor van betekenis was de schitte rende conditie van de Tsjechen, ter wijl de Zuidamerikanen tegen het einde van de wedstrijd physiek vrijwel aan het eind van hun latijn bleken. De Tsjechische voorhoede, die niet scherp gedekt werd, wist zich prachtige scoringskansen te scheppen en hier ook zes doelpunten van fraai gehalte uit te fabriceren. Pas ver in de tweede helft konden de Argentijnen hier een tegen- punt tegenover stellen, toen de rechts binnen Corbatta de roos trof uit een penalty. Zeven minuten na de aftrap opende de rechtshalf Dvorak de score met een den derend schot van 20 meter afstand. Even tevoren had de Argentijnse back Vairo een doelpunt op het nippertje kunnen voorkomen. Tien minuten later maakte de linksbuiten Zikan er 20 van, na dat Lombardo lelijk gemist had, en deze zelfde speler vond nogmaals het net, toen keeper Carrizo een hard schot van Horovka niet klemvast kon krijgen. Deze 30 voorsprong van de Tsjechen mocht niet onverdiend heten, want weliswaar waren de Argentijnen herhaaldelijk ver opgedrongen, maar in laatste instantie waren zij toch steeds gestrand op de stugge dekking. Na de pauze voerden de Argentijnen het tempo op en verwierven zij een veldmeerderheid. Doch het schieten was zwak, en het duurde niet lang of de bliksemsnelle Tsjechische tegenaanval len stichtten weer verwarring voor het doel van Carrizo. Nadat Corbatta een doelpunt gemaakt had uit een penalty, toegekend omdat Dvorak wat al te fors optrad tegen de Argentijnse rechtsbin nen Avio, vielen met geregelde tussen pozen nog drie Tsjechische doelpunten, door toedoen van de linksbinnen Zuid Slavië mocht blij zijn met draw In het Unuvallenstadion in Eskilstuna waar enkele maanden geleden de Kus Oleg Gontsjarenko het Europees kam pioenschap op de schaats behaalde, heeft Zuid-Slavië zich door een 33 spel tegen Paraguay met Frankrijk in de kwartfinales geplaatst. Erg overtuigend was het optreden van de Zuidslaviërs niet. Drie maal namen zij de leiding, maar driemaal ook kwamen de Zuid-Amerikaanse kam pioenen weer gelijk. De Zuidslaviërs speelden zonder Milu- tinovic, die geblesseerd is. en dat gemis was duidelijk merkbaar. In de twaalfde minuut nam Zuid- Slavië overigens de leiding door een doelpunt van invaller midvoor Ognjano- vic, die een voorzet van rechts langs de Zuidamerikaanse doelman joeg. Zuid- Slavië bleef sterker en ieder ogenblik werd een tweede treffer verwacht, maar het succes kwam aan de andere zijde. Na 20 minuten scoorde Parodi de gelijk maker. Negen minuten later was het 21 voor de Zuideuropeanen. In de zesde minuut na rust kwam een betwist tweede doelpunt van Paraguay. Toen rechtsbuiten Aguero de bal kreeg toegespeeld, vlagde de grensrechter voor buitenspel en doelman Beara bleef rustig op het fluitsignaal staan wachtpn. Maar de scheidsrechter negeerde elk appel en toen Beara dit besefte lag de bal reeds achter hem. Paraguay was nu een tijdlang sterker, doch een kwartier voor tijd kwam Zuid- Slavië met 3—2 voor. Vijf minuten later bracht Parodi met een schot via de paal de beide partijen voor de derde maal op gelijke voet. De Zuid-Amerikanen be hielden het beste van het spel, Zuid- Slavië hield de deur echter gesloten en zo eindigde deze merkwaardige wisse lende strijd in een gelijk spel. Feureisl (2 maal) en de rechtsbuiten Horovka. Er waren 18.000 toeschouwers, die kon den genieten van prachtig en soms groots spel aan de kant van de Tsjechen. Verdiende Franse zege op Schotland De Fransen, die de eindronde briljant waren begonnen en daarna een teleur stellende nederlaag tegen Zuid-Slavië leden, hebben in hun laatste wedstrijd wederom getoond over een zeer sterke ploeg te beschikken. In de eerste helft namen zij tegen Schotland, toch altijd nog een geducht tegenstander, een 20 voorsprong, in alle opzichten ver diend want zij waren meestal in de meerderheid geweest. Na de rust is er door de Schotten verwoed gestreden voor een gelijk spel, maar verder dan 12 kwamen Madie en zijn mannen niet. En ook in deze periode school er meer gevaar in de aanvalsstoten van de Fransen dan in die van de Schot ten. De Haantjes waren al gauw ln volle actie. Al in de tweede minuut moest keeper Brown een corner afstaan op een knalhard schot van de rechtsbuiten Wiesnieski. Even later schoot Fontaine, uit een tweede corner, door Kopa ge nomen Juist naast. Bij nieuwe Franse aanvallen kwam het doel der Schotten herhaaldelijk in gevaar, wat voor hen aanleiding was de verdediging te ver- Na een minuut of twintig werkten zij zich wat los en gingen op hun beurt tot de aanval over. Maar de tegenstoot, die prompt volgde, werd hun noodlottig. Piantoni pikte de bal vlak bij het Fran se doel op en gaf een verre pass naar de rechtervleugel, waar Fontaine klaar stond. Deze stormde langs de lijn en wist, alhoewel aangevallen door Hewie, de bal nog voor te zetten naar Kopa, die van dichtbij onhoudbaar inschoot. Doelman Gregg was fantastisch West-Duitsland heeft zich door een uiterste krachtsinspanning geplaatst voor de kwart finales. De „Mannschaft" speelde in Malmö voor 28.000 toeschouwers - onder wie de sportieve Zweedse koning Gustaaf Adolf - gelijk tegen de fysiek krachtiger ploeg van Noord-Ierland, die verbeten voor haar laatste kans vocht. De Noordieren moeten nu proberen zich via een beslissingswedstrijd tegen Tsjecho- Slowakije te kwalificeren. Het is een uiterst opwindend duel geworden, een duel dat in hoog tempo werd gespeeld, dat het uiterste van de spelers vergde en talrijke zeer fraaie spelmomen ten heeft gehad. Duitsland heeft, ondanks het feit dat het twee keer een achterstand kreeg, de beste kansen gehad.. Maar het doel der Ieren werd zo prachtig verdedigd door Harry Gregg - een der overlevenden van de vliegramp bij München dat bonds coach Sepp Herberger uiteindelijk nog zeer tevreden was met het resultaat. Gregg was vrijwel niet te passeren. Dat merkte Uwe Seeler, die de Duitse aanval voortreffelijk leidde, reeds na 6 minuten. Seeler rende toen alleen op Gregg toe. maar de doelman voorkwam een treffer door zich onbevreesd op de bal te storten. Ook later onderscheidde '■regg zich herhaaldelijk. De Noordieren vochten terug met lage, - choolde passes, die vooral gericht wa ren op de gevaarlijke linksbuiten Mc- Parland. En deze speler scoorde tenslot te na 19 minuten het eerste doelpunt, nadat Herkenrath een schot van Cush onvoldoende had verwerkt (0-1). Duits land reageerde fel en nauwelijks twee minuten later had Helmuth Rahn ein delijk succes met een van zijn harde schoten (1-1). In de tweede helft kreeg Noord-Ier- land verrassend opnieuw een voorsprong, nadat Gregg harde schoten van Rahn en Seeler schitterend had verwerkt. Rechtsbuiten Bingham, fraai in bedwang gehouden door Szymaniak, mocht na 15 minuten een hoekschop nemen en daar uit knalde McParland de bal hard langs de onthutste Herkenrath (1-2). En toen redde de voortreffelijke „cup- figthers" mentaliteit Duitsland weer. De gehele ploeg drong op, zette zich tot het uiterste in. Fritz Walter onderscheidde zich met prachtige passes. Juskowiak, Erhardt en Eckel speelden voortreffelijk in de verdediging. Tenslotte, elf minuten voor tijd. scoorde Uwe Seeler met een hard schot het doelpunt, dat Duitsland tot kwart-finalist maakte (2-2). Na een half uur kregen de Schotten een prachtkans op de gelijkmaker. Een hard en laag schot van hun linksbuiten Mackay werd prachtig door keeper Abbes gehouden, maar in hetzelfde mo ment werd een overtreding begaa-n tegen Murray, in het Franse doelgebied. Scheidsrechter Brozzi wees naar de witte stip en Hewie nam de strafschop. Hij schoot verschrikkelijk hardtegen de paal. Fontaine wist. enkele seconden voor I rust, voor een 20 voorsprong te zorgen, toen hij uit een lange pass van de spil Ijonquet. na tussen twee Schotse verde- idigers te zijn doorgeglipt, de uitlopen de keeper handig passeerde, i In de tweede helft trokken de Schot- I ten verbitterd ten aanval, maar ook nu was de Franse voorhoede gevaarlijker. Een fraaie actie van Piantoni mislukte op het nippertje, en enkele minuten later deed een kogel van Fontaine de bovenlat trillen. Het Schotse tegenpunt viel in de 21e minuut, toen de linksbinnen Baird de bal uit een dieptepass van Murray kreeg op het middenterrein. Hij ontweek Fon taine en zond een harde, lage kogel in waar Abbes vergeefs naar dook. Tot het einde toe bleef de strijd span nend, met wisselende kansen, maar de verdedigingen behielden het laatste woord. Oostenrijk hield Britten op 2—2 Onder leiding van onze landgenoot Bronkhorst hebben Engeland en Oos tenrijk in Boras hun laatste wedstrijd in de kwalificatieronde gespeeld. De Oostenrijkers, die woensdag j.l. reeds waren uitgeschakeld voor een plaats in de kwartfinales, hadden geen enkel belang bij het resultaat van dit tref fen, doch zij hebben begrepen, dat het hun sportieve plicht was om het Engeland zo moeilijk mogelijk te maken. Het is een fel gevecht gewor den en de uitslag was een gelijk spel (2—2). De Weense voetbalartiesten bleken, nu de druk van het moeten winnen van hen af was, weer meester van hun spel. Zij namen het initiatief en doelman Mc Donald van Engeland kreeg in het eer ste kwartier al heel wat benauwde momenten te doorstaan. Zeventienduizend toeschouwers zagen met stijgende verbazing, dat Engeland er niet in slaagde van de kans om zich te kwalificeren gebruik te maken. In de vijftiende minuut nam Oostenrijk de leiding met een prachtig schot van Koller. De Oostenrijkse linkshalf was by een hoekschop naar voren gekomen en toen Buzek de bal snel voor het doel brok, nam Koller het leder in de vlucht op zijn schoen. De dappere MacDonald wist niet naar welke hoek hy moest springen. Het leek of de Engelsen deze prikkel nodig hadden. Het begon nu beter te vlotten in de Britse aanval, maar in de eerste helft kwam geen verandering in de stand. In de tweede helft pasten de Engelsen een andere tactiek toe. Zy lieten de Oostenrykers ver opdringen om er dan in razendsnelle aoties over de vleugels vandoor te gaan. Deze opzet had in de 57e minuut succes met een doelpunt van Haynes. Een kwartier lang duurde het Engelse overwicht, maar toen nam Oostenryk het spel weer in handen. Buzek zocht en vond een opening en Koerner schoot in volle ren langs Mac- donald: 21. De Engelsen kwamen weer terug en een kwartier voor tyd kon Haynes, ge bruik makende van een fout in de Oos- tenrykse middenlinie, met een scherpe De prima Ierse keeper Gregg springt tevergeefs naar het kogel- harde schot, waarmee de Duitse midvoor Uwe Seeler de stand op 22 bracht. (telegrafisch overgebrachte foto) pass midvoor Kevan in staat stellen de gelykmaker te scoren. Even later werkte Haynes de bal in de touwen, maar scheidsrechter Bronk horst, die de wedstrijd volkomen in han den had, keurde het doelpunt terecht af: Haynes had de bal met de hand meegenomen. Zweedse cracks op de tribune Het Zweedse elftal heeft in het Ra- sundastadion in Stockholm voor nog geen 30.000 toeschouwers een knap ge- lijk spel tegen Wales behaald: 00. Knap omdat Zweden, in de weten schap zich reeds voor de kwartfinales te hebben geplaatst, uit tactische over wegingen enkele spelers uit het elftal had gelaten. Zo was in de Zweedse aanval alleen linksbuiten Skoglund ge handhaafd. Hamrin, Liedholm, Si- monsson, Mellberg en Gren zaten op de tribune, niet als „gepasseerden", maar als spelers, die met het oog op de komende veel zwaardere fase van het eindtoernooi, een extra portie rust was toebedeeld. De Hongaren, die by een nederlaag van Wales zeer gebaat zouden zyn, had den deze methode als „onsportief" aan gemerkt. De wedstryd bereikte maar zelden het peil van een grote interland. Pas na rust kwam er wat kleur in het treffen, waarin de midvoor van Wales, John Charles, prachtige dingen deed, doch daarby volkomen onvoldoende door zyn teamgenoten werd gesteund. Ook de Welse halflinie schoot schromelyk te kort in haar aanvallende taak, zodat Charles genoodzaakt werd steeds ver terug te komen om de bal op te halen. Toernooi-o verzicht De voorronden van het eindtoer nooi om het wereldkampioenschap zyn geëindigd met een volledige triomf voor de Westeuropese teams en een deceptie voor de Britse- en Zuidamerikaanse ploegen. Drie van de vier Westeuropese teams bereikten de kwart-finales: West-Duitsland, dat zyn titel met een opmerkelyke wilskracht èn ver betenheid verdedigt, het organise rende land Zweden en Frankryk; slechts Oostenryk werd uitgescha keld. Van de Zuidamerikaanse ploegen handhaafde zich alleen Brazilië, terwyl drie Britse teams (Engeland, Wales en Noord-Ier- land) moeten proberen zich via een beslissingswedstrUd te kwalificeren. Hun tegenstanders zijn daarin resp. RuslandHongarije en Tsjecho- Slowakye; de Oosteuropese deelne mers dus. De beste prestaties op deze zondag werden ongetwyfeld verricht door Brazilië en Tsjecho-SIowakye. De Zuidamerikanen wonnen met 20 van Rusland; een resultaat, waar door Engeland de kwartfinales had kunnen bereiken. Maar de Britten kwamen tegen het reeds uitgescha kelde Oostenryk, dat nog geen doel punt in het eindtoernooi had ge scoord, slechts tot een 2—2 uitslag. Engeland had zelfs twee keer een achterstand.Tsjecho-Slowakije „ver nietigde" Argentinië met 61; de hoogste score in dit toernooi. Dank zij het 22 resultaat van de wed stryd West-DuitslandNoord-Ier- land een fraai duel hebben de Tsjechen nu nog een kans op een plaats in de eindronden. Frankryk en Zuid-Slavië eindig den op de hoogste plaatsen in groep 3. De Fransen waren, alhoewel ze de zege verdienden, niet onfortuin- lyk, want in de stryd tegen Schot land (een 21 overwinning) miste de Schotse achterspeler Hewie een strafschop. Aan Frankryk kwam overigens een plaats in de kwart finales toe. Het was met elf doel punten het produktiefste land in de voorronden. Van deze elf doelpun ten scoorde rechtsbinnen Fontaine er zes. Zuid-Slavië moest Paraguay een 33 score toestaan, nadat het by de rust een 21 voorsprong had gehad. Brazilië beschikte in de voorron den over de sterkste verdediging. Doelman Glymar werd nameiyk in de wedstrUden tegen Engeland, Oostenryk en Rusland geen enkele keer gepasseerd. ,Twee kilometer zwemwedstrijd Vierhonderd zwemmers en zwemsters, onder wie vrywel alle bekenden uit het land, waren zaterdagmiddag by de Rietschans in Nieuw-Loosdrecht aan wezig om deel te nemen aan de grote twee kilometer zwemwedstryd op de Loosdprechtse Plassen, waarmee de Hilversumse „Robben" steeds de serie lange afstand zwemwedstryden ope nen. Ook dit jaar kwam uit het sterke veld de jeugd zegevierend te voorschyn. By de vrye slag dames wist de 16-jarige Judith de Nys met grote voorsprong op haar rivalen te winnen. By de heren was het eveneens een junior, de 16- jarige André Hermsen van de „Robben", die meer dan een halve minuut voor sprong veroverde op nummer twee, de Nederlandse kampioen Herman Willem- sen. De zwemmers hadden in het water, dat 17 graden was, te kampen met by- zonder woelige golfslag, terwyl zy boven dien veel hinder ondervonden van zei lers, die tegen de verzoeken in, toch door de uitgezette baan gingen varen. De voornaamste uitslagen waren als volgt: Heren vrye slag: 1. A. Hermsen (Rob ben) 27 min. 47.1 sec; 2. H. Willemsen (Robben) 28.172; 3. G. de Bruyn (Nep- tunus. Amersfoort) 29.05.5. Schoolslag: 1. A. Kroonenburg (Het IJ) 32.30.8; 2. J. Vlasman (Gooi); 3. D. Pet (Robben). Dames: vrye slag: 1. Judit de Nys (Robben) 28 min.; 2. Corrie Schimmel (Gooi) 28.37.3; 3. Jans Koster (Gooi) 28.39; 4. Astrid Sanderson (Robben) 29.08. Schoolslag: 1. Rita Kroon (Robben) 32.35.3; 2. N. Wiegers (Robben); 3. L. de Jonge (ADZ); 4. L. Sybrands (Shell). Op deze wyze kon hy eenvoudig geen succes hebben en daarmee is de nul van Wales dan ook wel verklaard. Ook de Zweedse aanval miste de nodige stootkracht en voor rust hebben doelman Kelsey en de Zweedse goalie Svensson, die zyn 70ste interland speelde ieder slechts één schot te verwerken gekregen. De Zweedse linksbuiten Skoglund was de beste man in de Zweedse ploeg, maar ook hy kon zyn aanval niet de nodige stootkracht geven, al hebben de blauw-gelen in de tweede helft verreweg de beste kansen gehad. Voetbal iti de Afdeling Leiden Doordat St.-Bernardus en VTL zater dagavond in de tweede beslissingswed- strijd, waarbij ook Stompwijkse Boys betrokken is, met 22 de punten deel den, staat het thans reeds vast, dat Stompwykse Boys zich in de eerste klasse van de Afdeling Leiden gehand haafd heeft. Het lot van VTL hangt af van de uitslag van de a.s. zaterdag avond te spelen wedstrijd Stompwijkse BoysSt. Bernardus. Verliezen de Groenendykers deze ontmoeting, dan zullen zij opnieuw een beslissingswed strijd moeten spelen tegen VTL. Jammer is het. dat de ontmoeting aan de Groenendyk zaterdagavond niet hele maal verlopen is, zoals feitelyk een voetbalwedstryd moet verlopen. Vooral tegen het eind liepen de gemoederen in beide kampen nogal warm en zyn wy wel ingelicht, dan heeft de scheidsrech ter Hoef lak de wedstryd vier minuten voor het einde moeten staken, omdat het publiek zich met de stryd ging be moeien en er hier en daar een klap werd uitgedeeld. Het begin van de wedstryd kenmerkte zich door een wederzyds terreinverken- nen. waarby de thuisclub meer en meer het spel in handen ging nemen. Toen dan ook 10 minuten gespeeld waren, wist F. v. d. Berg uit een voorzet van Joh. de Jong onhoudbaar te scoren: 10. Een half uur later was het De Jong zelf die er 2—0 van maakte, nadat hy even te voren keihard tegen een der VTL-achterspelers had geschoten. Kort voor de rust wist VTL van een misver stand in de St.-Bernardus-achterhoede te profiteren (21). In de tweede helft zakte het spelpeil aanmerkelijk en ging de vermoeidheid een woordje meespreken. Toen de Leidenaren uit een strafschop gelyk gemaakt hadden: 2—2, was het meerdere malen binnen de lijnen niet leuk meer. Scheidsrechter Hoeflak kwam ogen tekort om de talryke over tredingen te zien en te bestraffen. Toen er by een botsing voor het St.- Bernardus-doel er dingen gebeurden iie men in de boksring zou verwach ten en het publiek er zich mee ging bemoeien, was de aardigheid er af, ook voor de heer Hoeflak, die er een eind aan maakte hoewel er nog 4 minuten te spelen waren.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 6