UW KRANT NAAR UW VAKANTIEADRES Gaat U met vakantie? Het Koninklijk paar op de Expo i Amerika verontrust Hartelijke ontvangst in Ned. paviljoen over economisch MAANDAG 16 JUNI 1958 offensief van Moskou Koningin Juliana en Prins Bernhard brengen vandaag en morgen een be zoek aan de Expo te Brussel. Zfj wer den daartoe uitgenodigd door Koning Boudewijn van België en zullen als gast van Koning Leopold en Prinses Liliane de Rethy in het kasteel Laeken logeren. Koning Boudewijn was vanmorgen persoonlijk op het vliegveld Meisbroek aanwezig, toen daar om precies tien minuten voor tien de door Prins Bernhard zelf gevlogen regeringsda- kota met het Nederlands Koninklijk paar landde. Nadat de Belgische militaire kaoel het .Wilhelmus' had gespeeld volgde een hartelijke begroeting tussen de jonge Koning en het Nederlandse vorstenpaar, waarbij ook aanwezig was de Nederland se ambassadeur jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos. Diens echtgenote bood onze vorstin een tuiltje rode rozen aan. In de speciale ontvangsthal werd daarna een groot aantal autoriteiten aan Koningin Juliana en de Prins voor gesteld. Vervolgens werd door het Koninklijk gezelschap de op het vliegveld opgestel de Belgische militaire erewacht ge ïnspecteerd. In een viertal hofauto's vertrok het gezelschap hierna naar het kasteel Laeken. Koningin Juliana, die gekleed was in een lichtgrijze zomermantel en een blauwe hoed. nam plaats in de eerste hofauto naast Koning Boudewijn. In de tweede auto was Prins Bernhard geze ten naast de groot-maarschalk van het Belgische hof. graaf d'Aspremont Lyn don. Het kasteel Laeken grenst onmiddel lijk aan het gigantische expositieterrein van de wereldtentoonstelling. Eertijds werd het door een schenking overge maakt aan het Huis van Oranje Nassau. Sinds 1830 behoort het toe aan de Bel gische Koninklijke familie. Omstreeks half elf arriveerde men aan het kasteel Laeken waar Koning Leopold en Prinses Liliane mis Konink lijk paar begroetten. Om vfjf minuten voor elf vertrok het Koninklijk gezelschap weer van Lae ken naar het Expositieterrein, waar het om precies elf uur aan de Koningspoort door baron Moens de Fernig werd verwelkomd. Het Nederlands paviljoen, dat zich de laatste weken in een enorme be langstelling mag verheugen en dui zenden trekt, was vanmorgen voor een ieder hermetisch gesloten. Een cordon van meer dan 50 politiemannen zorgde ervoor, dat niemand deze anders zo gastvrije afdeling kon betreden. Het is intussen een allerhartelijkste ontvangst eeworden daar in het Neder landse paviljoen. Koningin en Prins waren vergezeld van Prins Albert van België en werden voor het rijk met vlaggen versierde paviljoen ontvangen door de commissaris-generaal voor Nederland op de wereldtentoonstel ling, mr. H. J. van Walsem. Mevrouw Van Walsem bood een boeket aan. Schoolkinderen van de Nederlandse school in Brussel, getooid met rood. wit en blauwe vlaggetjes en oranje sjerpen, vrolijke carillonklanken die de Rotter damse beiaardier F. Timmermans over het gigantische Expo-terrein strooide: dit alles deed denken aan een echte Nederlandse Koninginnedag. In de ruime ontvangsthal had de Nederlandse bloemisterij een schat aan bloemen opgesteld. Een enorm boeket oranje lelies, die de naam Fire King heeft verworven, trok de bijzondere be langstelling van onze vorstin. Onder de velen die aan de Vorstin en de Prins werden voorgesteld bevonden zich ook de drie Nederlandse architec ten, die het paviljoen van Nederland op de wereldtentoonstelling schiepen tot wat het nu is: een bouwsel van een voud en schone lijnen. Voorafgegaan door twee Nederlandse hostesses Beatrijs Liebergen en Agnes Vos bezocht het hoge gezelschap vervolgens- de verschil lende afdelingen in het Nederlandse Paviljoen. Duizenden juichten de Ko- Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat het Sovjetblok er op uit is „de aspiraties en de ontevredenheid van ae minder- ontwikkelde landen van de vrije wereld uit te buiten" door middel van zijn nieuw economisch offensief. In een voorwoord tot een boek van 111 bladzijden, dat het departement over het nieuwe economische offensief heeft gepubliceerd zegt C. Douglas Dillon, de plaatsvervangende onderminister voor Economische Zaken: „Dit is een poging van het Chinees-Russische blok om zijn groeiend economische en industrieel vermogen te gebruiken om de pas onaf hankelijk geworden vrije landen binnen de communistische invloedssfeer te brengen. Het rapport zegt dat het Sovjetblok in 1954 een half procent van de Syrische export afnam en tegen de eer see helft van 1957 21 pet. Het Sovjetblok heeft gebruik gemaakt, aldus het verslag, van het tijdelijke rij sto verse hot van Bu-ma, Egypte's moeilijkheden bij de afzet van katoen en IJslands moeilijkheden bij de verkoop van zijn vis om de economische betrekkingen met die landen te verster ken. In totaal heeft het Sovjetblok sinds 1954 economisohe betrekkingen aange knoopt met 14 minder ontwikkelde landen. In die tijd zijn aan die landen kredieten verleend ten bedrage van naar schatting twee miljoen dollar voor de aankoop van goederen en diensten. On geveer 378 miljoen dollar daarvan was Geen raceboten meer op Friese kanalen Ged. Staen van Friesland hebben be paald. dat voortaan raceboten In het algemeen alleen op de grote meren en niet meer op de Friese kanalen mogen varen en dan nog slechts wanneer geen zeilwedstrijden worden gehouden. Dit besluit is genomen, aangezien ge bleken is. dat snelvarende watersport vaartuigen, al of niet in combinatie met beoefenaars van waterskieën, „planking" of soortgelijke sportsoorten, de aantrek kelijkheid en het eigen karakter van het Friese watersportgebied bedreigen en de veiligheid van andere watersport- toeristen in gevaar brengen, aldus Ged. Staten. De kleinere plassen mogen alleen ge bruikt worden door deze categorie van vaartuigen, wanneer er ter plaatse geen ander gebruik ervan wordt gemaakt. Het ligt. aldus de Gedeputeerde Sta ten, niet in de bedoeling de hier be doelde watersport geheel uit de provincie te weren voor die sportboten die geen noemenswaardige haalgolf en weinig lawaai veroorzaken. Er zijn volgens de Gedeputeerde Staten zeker plaatsen en omstandigheden waar en waaronder waterskieën „planking" en motorboot- racen kunnen worden uitgeoefend, zon der dat derden hier last van hebben. Gedeputeerde Staten hebben zich laten voorlichten 'door verschillende in stanties van het VVV-wezen en de zeil- sport, alvorens dit besluit te nemen. Zelfs Churchill had zijn buien van mismoedigheid Uit documenten over de betrekkingen tussen de V.S. en Groot-Brittannlë in 1940, die zaterdag door het State De partment (Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken) gepubliceerd zijn. zou men kunnen opmaken, dat Churchill in zijn hart niet zo overtuigd was van de eindoverwinning der Geallieerden als hij toen in het openbaar voorgaf te zijn. ninklijke bezoekers toe toen zij over het bestemd voor de aankoop van wapens open aangelegde polderlandschap wan- I door Egypte, Syrië, Jemen en Afgha- delden. nistan. aldus het rapport, Zaterdagmiddag heeft Koningin Juliana in Geleen het „Wilhelmina monument'' onthuld, een schepping van de beeldhouwer P. Roovers. De Koningin aan de voet van het beeld, dat haar Moeder voorstelt, die twee figuren, welke de land- bouw en de industrie symboliseren, voorafgaat. 21 juli eenmaal p. w. Twee weken na Churchills benoeming J Moskou tot premier zond de toenmalige Ameri- AnictprKlam kaanse ambassadeur in Londen n.l. een lldlll telegram aan Cordell Hull, die toen mi nister van Buitenlandse Zaken van de V.S. was. Hierin zegt ambassadeur Jo seph Kennedy: ik ben bij Churchill ge weest. Hij zal u morgen een boodschap zenden, waarin hij met nadruk verklaart dat de kansen voor de Geallieerden op de overwinning volgens hem uiterst klein zijn geworden door de deelneming van Italië aan de oorlog. Medewerker van Eisenhower in moeilijkheden De Democraten en ook invloedrijke leden van zijn eigen Republikeinse partij eisen het aftreden van Sherman Adams, de naaste medewerker van president Eisenhower, omdat hij hotelrekeningen tot een bedrag van 2.000 dollar heeft laten betalen door zijn vriend, de in dustrieel en miljonair Bernard Gold- fine. De president staat volkomen achter Adams, maar het is de vraag of hij weerstand kan bieden aan de stroom van protesten. Men zegt al, dat de kansen van de Republikeinse partij bij de Con gresverkiezingen in november ernstig zijn benadeeld. Het Witte Huis wil bevestigen noch ontkennen het bericht, dat Adams ook een dure overjas en een Oosters kleed van Goldfine heeft gekregen. Adams heeft het geval met de hotel rekeningen toegegeven. Hij ontkent ech ter. dat Goldfine ooit een voorkeursbe handeling genoten heeft Prijs ontruimt militaire posten in Marokko De Franse ambassadeur te Rabat. Parodi. heeft de Marokkaanse premier Balafrej medegedeeld, dat Frankrijk de bezetting van tien militaire posten zal terugtrekken. Zes posten in Oost- Marokko zullen binnen veertien dagen en vier posten in Zuid-Marokko binnen een maand ontruimd worden. In de hieromtrent door het bureau van premier Balafrej uitgegeven mede deling wordt gezegd dat de ontruiming geschiedt ..in het kader van de alge hele terugtrekking van alle Franse troe pen in Marokko". Zomer '59 tweemaal p. w. 'Van onze Haagse redactiei In de Trèveszaal aan het Haagse Bin nenhof is vanochtend een Nederlands- Russisch luchtvaartverdrag geratifi ceerd. Het resultaat der luchtvaart- onderhandelingen tussen de regerings delegaties van Nederland en de Sovjet- Unie betekent voor de KLM, dat zij op 21 juli a.s. een wekelijkse dienst tus sen Amsterdam en Moskou kan beginnen. De Vertegenwoordigers der Russische Luchtvaartmaatschappij Aeroflot en de KLM zijn tot volledige overeenstemming gekomen inzake de samenwerking op de nieuwe lucht- route. Beide maatschappijen zullen, met in gang van genoemde datum, gedurende deze zomer en komende winter weke lijkse diensten tussen Amsterdam en Moskou in exploitatie nemen. Het ligt in de bedoeling, dat, aanvan gende zomerdienst 1959, tweemaal per week wordt gevlogen. De KLM hoopt de dienst uit te voeren via Warschau met een DC-6B, Aeroflot rechtstreeks met een Tupolev-104a. Voor de KLM is de mogelijkheid ge opend om in Moskou een kantoor en een commerciële organisatie op te richten. In dit verband is de heer F. W. Telders tijdelijk benoemd tot vertegenwoordiger in de Russische hoofdstad. Op 1 juli a s. gaat de KLM met een DC-6b een proefvlucht langs de nieuwe route maken, met aan boord een aantal maatschappij-experts op technisch, ope rationeel, administratief en commercieel gebied, ter voorbereiding van de exploi tatie van de nieuwe luchtlijn. Aeroflot zal optreden als generaal- agent. van de KLM in de Sovjet-Unie, terwijl de KLM als zodanig de belangen van Aeroflot in ons land zal behartigen. Om het luchtverkeer Amsterdam Moskou, speciaal met het oog op het toerisme, te stimuleren, zal de prijs van een enkele reis ongeveer 10 lager komen te liggen dan de huidige prijzen op luchtlijnen In Europa met Moskou. De KLM zal dinsdag op Moskou vlie gen en keert de andere dag terug. Invasie op Noord-Celebes Aan de operaties op Noord-Celebes is deelgenomen door oorlogsschepen, transportschepen en landingsvaartui gen, aangevoerd door het vlaggeschip van de Indonesische marine, de torpe- dobootjager Gadja Mada. De chef staf van de zeestrijdkrachten. Soe- hyakto. die minister-president Djoean- da vanochtend persoonlijk op de hoogte stelde van de landingen zeide na afloop van dit onderhoud In ant woord op vragen van journalisten, dat de landingen een „grote operatie" In Noord-Celebes vormen. Kema ligt nabij Bitoeng. waar rege ringstroepen enige dagen geleden zijn geland. De plaats ligt ongeveer 40 km. van Menado. Aeroflot vliegt op andere dagen dan de KLM. De leider van de Nederlandse dele gatie, de heer J. W. F. Backer, direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst gaf in een toespraak te ken nen, dat naar zijn mening een mijl paal was bereikt. Spr was er zeker van dat de bepalingen van de over eenkomst en de resultaten van de verdere besprekingen tussen de twee luchtvaartmaatschappijen een veilige en gunstige exploitatie van de dien sten voor beide mogelijk zal maken. Aeroflot, aldus de heer Backer, zal in staat zijn een commerciële dienst te exploiteren tussen Moskou en Amster dam. terwijl de overeenkomst tevens de mogelijkheid biedt om over Nederlands grondgebied te vliegen op weg naar Brussel en later ook naar Parijs, des gewenst met technische tussenlandin gen in Amsterdam. Hierna sprak de leider van de Rus sische delegatie, de heer P. F. Zjigarev, hoofdmaarschalk der Sovjet-luchtmacht die om. zeide. dat Rusland de moge lijkheid overweegt om lid te worden van de I.A.T.A. Aeroflot is van plan, als er te weinig belangstelling voor de vluchten Moskou-Amsterdam bestaat, tussenlandingen uit te voeren. Mogelijkheden oor de K L M. om via Moskou de route naar Tokio te vliegen, zijn overigens nog niet sprake geko men. Opening Holland Festival Dresden's opera: Francois Villon" Als opening van het Holland Festival 1958 heeft de Nederlandse Opera za terdagavond in de Amsterdamse Stads schouwburg de wereldpremière gege ven van Sem Dresden's nagelaten opera ..Francois Villon," onder muzi kale leiding van Alfred Eichmann en geregiseerd door Wolf Dieter Ludwig. De in juli 1957 overleden componist heeft deze opera in een bedrijf en drie taferelen geschreven in opdracht van de gemeente Amsterdam. De orkestra tie is van Jan Mul en de decors en kostuums waren van Nicolaas Wijn berg. De feestelijke opening van dit elfde Holland Festival kreeg extra relief door de aanwezigheid van zeven ministers Struycken, Luns. Hofstra, Suurhoff, Cals Vondeling en de gevolmachtigde minis ter voor Suriname mr. dr. R. H. Pos en drie staatssecretarissen Veldkamp Van der Beugel en Höppener. Aan het slot dankte de zaal met een hartelijk applaus de uitvoerenden voor wie vele bloemen het toneel op werden gedragen. Speciaal gold het applaus Hans Wilbrink, die door zijn collega's tot vlak voor het voetlicht werd gescho ven. Ook de dirigent, regisseur en de andere leidende figuren, werden in de hulde van de zaal betrokken talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten, o.a. de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en de gouverneur van de hoofdstad bri gade-generaal G. Dijkstra en leden van het corps consulaire woonden deze ope ningsavond bij. Na afloop ontvingen B. en W. van Amsterdam de talrijke gasten in de foyer van de schouwburg, waar koude buffetten waren aangericht. Bedenkelijke toeneming alcoholgebruik De Nederlandse Vereniging tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken heeft zaterdag en zondag te Utrecht haar tweejaarlijkse vergade ring gehouden. Er is reden te over om aan de slag te gaan. Het alcoholge bruik toonde bedenkelijke toeneming. Volgens de gegevens van vrijwel alle consultatiebureaus in Nederland was het aantal ingeschreven patiënten weer groter in 1957 dan in 1956. en het aantal in behandeling zijnde alcoho listen aan het. einde van 1957 hoger dan ooit tevoren. Meer dan ooit heb ben wij aller krachten nodig om de drinkgewoonten te doorbreken, door onze eenvoudige maar ook zo waarde volle daden van geheelonthouding, al dus de wnd. voorzitter, de heer M. J. Maas uit Den Haag). Hij gaf uiting aan zijn ernstige te leurstelling over het feit. dat de rege ring gemeend heeft in haar streven naar bestedingsbeperking de subsidie voor de drankbestrijding voor 1958 drastisch te moeten besnoeien. Verontrustend achtte spreker het ver zet, dat er in artsenkringen blijkt te be staan tegen een wettelijke regeling van ae bloedproef bij verkeersongevallen. Gelukkig zijn er aanwijzingen, dat door minister Samkalden hierover het laatste woord nog niet gesproken is. Want de cijfers spreken een duidelijke taal: van de 7.803 in het jaar 1956 on herroepelijk geworden veroordelingen wegens misdrijven volgens de wegen verkeerswet betroffen er 5.633 (of niet minder dan 72 procent) het rijden onder invloed van alcohol. In het aantal ver oordelingen in 1957 toont weer een ver dere stijging. De heer Maas gaf hierna cijfers over het gebruik van alcoholica, die naar hij zeide, hem niet bepaald reden tot jui chen geven. Utrechtse jongen in Wilgenpias verdronken (Speciale berichtgeving) Gistermiddag om ca. half vijf is in het zwembad „De Wilgenpias" onder Maarsen de 17-jarige J. J. van Rosum uit Utrecht verdronken. De jongen was de zwemkunst niet meester, maar had zich niettemin in het diepe bassin bege ven. Toen familieleden hem misten was het al te laat. Een medisch student pas te nog kunstmatige ademhaling toe maar dit mocht evenals de behandeling met zuurstofapparaten, die een arts na derhand toepaste, niet meer baten. GEDEELTELIJKE OPHEFFING STUDENTENZUIVERING Op 19 juni as. eindigden alle nog be staande uitsluitingen van studenten, op gelegd op grond van de beoordelings beschikkingen studenten 1945 1 en 2, en voor wat het hoger landbouwonderwijs betreft, de beschikking van 2 juli 1951 De ministers van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Landbouw Vis serij en Voedselvoorziening hebben dit in een besichkking van 22 mei j.l. be paald. Uw krant wordt zonder berekening van portokosten aan Uw vakantieadres in Nederland toegezonden. Voor vakantieadressen in het buitenland wordt slechts het verschil in portokosten tussen binnen- en buitenland in rekening gebracht. Denkt U echter om 4 belangrijke punten: 1. Opgaven van vakantieadressen moeten volledig zijn anders kunnen wij ze niet uitvoeren. Dus tevens Uw huis adres vermelden. 2. Zend Uw opdracht schriitelijk aan onze Abonnementen afdeling. Voor telefonische opdrachten en opdrachten aan bezor gers kunnen wij geen verantwoording nemen. 3. Gebruik voor Uw opgave het formulier dat iedere week in de krant staat. 4. Weekabonnees betalen na hun terugkomst van vakantie het verschuldigde abonnementsgeld tegen afgifte van een kwitantie die wij hen aan zullen bieden. (Dus niet aan de bezorger). Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. Naam: Straat: Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post VAKANTIEADRES P-a Straat: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending doorhalen wat niet van toepassing is ALLE gegevens invullen. Leden van verdienste van de A.N.W.B. Op de jaarvergadering van de A.N. W.B. zijn tot leden van verdienste be noemd de heren G. Ritmeester, lid van de Tweede Kamer, die zich in een 40-jarig bestuurslidmaatschap zeer verdienstelijk maakte, en mr. H. A. Canter Cremers, die tot november 1957 vice-voorzitter van de Bond was en eveneens een zeer belangrijke rol ver vulde. De heer Ritmeester, dankend voor deze onderscheiding, zette de tegenwoordige voorzitter, de heer T. F. Zimmerman, in het zonnetje. Hy betrok daarbij ook de directeuren van de A.N.W.B., in het bijzonder de hoofddirecteur de heer H. J. van Balen. Zy hebben, aldus de heer Ritmeester, de grote opbouw van de bond in de na-oorlogse jaren tot stand gebracht, waardoor deze bond een grote kracht werd, die in ons volk leeft. Bijzondere hulde werd verder door de heer Zimmerman gebracht aan de direc teur, de heer A. G. M. Boost, gelijk ge meld, door de Koningin onderscheiden als Officier inde Orde van Oranje Nas sau voor diens grote verdiensten voor het wegwyzersysteem en de verkeers technische voorlichting aan wegverke- rende instanties, verkeerstechnische leergangen. Van het hele personeel bood de heer W. J. Krens aan het bestuur van de jubilerende bond een vrijwillig bijeen- gespaard bedrag van f. 10.000.— aan, be stemd voor een representatief kunst werk, een beeldengroep, aan te brengen in het nieuwe in aanbouw zijnde hoofd kantoor van de bond. Indonesische studenten waarschuwen tegen communisme De Indonesische nationalistische stu dentenvereniging heeft vandaag een waarschuwing gepubliceerd tegen de communistische partij in Indonesië. Gezegd wordt, dat „de communisten er naar streven een communistische staat te stichten naar Russisch voor beeld". De verklaring van de studenten wordt in Djakarta beschouwd als een nieuw bewijs van de snel wijder wordende kloof tussen de nationalistische partij en de communisten, die de afgelopen vyf jaar hebben samengewerkt en de krach tigste aanhangers zijn van het huidige kabinet-Djoeanda. JONGEN IN ENSCHEDE VERDRONKEN (Speciale berichtgeving) Gistermiddag is de 13-jarige J. Chr, Volders .uit Overdinkel, in het zwem- bad Diekman te Erusohede verdronken. De jongen kon nieit zwemmen, maar j •haid zioh in het d'fepe bad begeven. Twee zwemmers 2agen dat hij dm moei- lijWh'eden verkeerde. Zy namen hem tusen ziah in en brachten hem maai de kamt. Kunstmatige ademhaling werd 'toegepatst, maar deze moohit niet meer •baten. Een beeld van de troepenstroom uit Engeland naar Cyprus. Para chutisten gaan aan boord van een van de enorme transportvliegtm- gen, waarmee een luchtbrug naar het onrustige eiland is gevormd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4