Prof. dr. W. F. Suermondt overzag jongste ontwikkeling chirurgie 36 39 39 7 Door S. Schroder geschilderd portret aangeboden Ex-communist Wehner zit thans zeer hoog te paard in de SPD ?9 z a n Loop der bevolking te Leiden 97«te jaargang Maandag 16 juni 1958 Tweede blad no. 29466 Uitgesteld onofficieel afscheid o Prof. dr. W. F. Suermondt, sinds 1933 hoogleraar in de heelkunde aan de Leidse Universiteit, legde aan het eind van het vorige jaar zijn functie als zodanig neer zonder een officiële afscheidsbijeenkomst. Nadat inmiddels zijn opvolger prof. dr. M. Vink zijn functie heeft aanvaard vond zaterdagmiddag in de collegezaal van Heelkunde een samenkomst plaats welke men als een onofficieel uitgesteld afscheid van prof. Suermondt zou kunnen betitelen. Prof. Suermondt hield een voordracht over de ontwikkeling van de chirurgie in de afgelopen halve eeuw, waarna hem door dr. J. A. Noor- dijk dank werd gebracht voor wat hij tijdens zijn professoraat heeft verricht en hem namens leerlingen en oud-leerlingen een door Sierk Schroder geschilderd portret werd aangeboden. Drie perioden Prof. Suermondt onderscheidde in zijn lezing drie perioden in de ontwikkeling van de chirurgie tijdens de twintigste eeuw: de periode tot 1920. de periode van 1920 tot de tweede wereldoorlog en de periode na de bevrijding. In de eerste periode was het voorna melijk de techniek van het operatief ingrijpen, die zich aanzienlijk verbeterde. Nadien heeft de evolutie dier techniek niet stilgestaan (men denke slechts aan de plastische chirurgie en aan de ver beterde fractuur-chirurgie door het be schikbaar komen van voor het lichaam indifferente metalen), maar principieel kan men de techniek van 1920 even waardig achten met die van thans. Na 1920 heeft de chirurgische diag nostiek een enorme vlucht genomen, waarbij in het bijzonder genoemd moet worden de scherper begrenzing van de indicatie tot operatief ingrijpen. Voor dien legde men deze grens, uit een nei ging tot „pronken" met technisch kun- OPENLUCHTCONCERT STADHUISPLEIN Morgenavond geeft de Leidse Mond- accordeon Orkestvereniging „Crescen do" olv. de heer W. van Strien een openluchtconcert op het Stadhuisplein. Het programma voor dit concert is als volgt samengesteld: Vriendschaps mars, P. F. de Kort; Mignonette (Solist A. H. Pesant) Bouwman, bew. W. van Strien: Luna-Walzer, P. Lincke. bew. W. van Strien; Rosen im Tirol (aus der Vogelhandler) Carl. Zeiler; Petit (concertwals) P F. de Kort; Accordeo nistenmars, R. Wassenaar; Avondvier daagse. P. F. de Kort; Ellv (concert ouverture) R. Wassenaar, bew. W. van Strien; de Postkoets. Jos. Cleber; Ac- cordea. (ouverture), P. F .de Kort; De Opmars, N. Cori. GYMNASTIEK ONDERLINGE WEDSTRIJDEN D.O.S. Tot besluit van de jubileumviering ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van DOS werden onderlinge wedstrijden gehouden. Het door de meeste leden be reikte oefenpeil bleek in de afgelopen winter belangrijk te zijn vooruitgegaan. Resultaten der wedstrijden: Dinsdag: Jongens 69 jaar: 1. H. Meester; 2. J. Vink; 3. P. v. Vliet. Jon gens 9—13 jaar: 1. R. de Groot; 2. J. Meijer; 3. N. de Haas. Jongens 1316 jaar: 1. R. Penseel; 2. D. Verhoeven; 3. J. Bredeveld. Woensdag: meisjes 69 jaar: 1. W. Vink; 2. C. Arnoldus; 3. H. Brokaar. Meisjes 912 jaar: 1. M. Matters; 2. A. de Vries; 3. I. de Jager, meisjes 1214 jaar: 1. E. Guleij; 2. A. v. d. Kwaak; 3. E. Kapaan. Donderdag: jongens 610 jaar: 1. P. Leensvaart; 2. W. Baart; 3. P. Hemerik. Meisjes 69 jaar: 1. A. Leensvaart; 2. R. Mieloo; 3. K. Harkoren. Meisjes 9 12 jaar: 1. W. Leensvaart; 2. A. Lee mans: 3. B. Kolpa. Meisjes 1214 jaar: 1. W. van Veen; 2. M. Jansen; 3. J. Kiel. Zaterdag: meisjes 69 jaar: 1. J. Mul der 2. T. v. Boven; 3. S. v. Weeren. Meisjes 912 jaar: 1. J. Gjjkema; 2. M. v. Weeren: 3. B. Troost. Meisjes 1214 jaar: 1. N. v. Veen; 2. L. Kop; 3. J. Kamphuis. Vrijdag: meisjes 1416 jaar, le gr.: 1. C. Nap; 2. N. Doornik; 3. J. Bodijn; 2e gr 1. T. Verwey; 2. T. v. d. Berg; 3 R. de Haas. Dames, le gr.: 1. C. V/. Boelee (kampioene); 2. B. van Houten; 2e gr.: 1. Th. Boornde Boer; 2. A. v. d. Have; 3e gr.: 1. G. de Hertog; 2. W. Bey. Heren: le gr.: 1 J. A. Meerpoel (kam pioen); 2. W. Went; 2e gr.: 1. I. Zaal berg; 2. L. van Gorkum. VISWEDSTRIJD DE STALEN BAND Zaterdagmiddag werd in de Ringvaart by Oude Wetering de eerste viswedstrijd in dit seizoen van „De Stalen Band" ge houden. In totaal waren er 80 deelne mers. De eerste, tweede en derde prUs werden resp. gewonnen door de heren J. J. de Mey (835 gr.), A. Kromwijk (292 gr.) en H. Barendse (284 gr.). Prof. dr. W. f. Suermondt rechts dankt dr. J. A. Noordijk voor het aangeboden geschilderde portret. (Foto L.D./Van Vliet) nen, wel eens te ver. Tegenwoordig wordt in sterker mate de interne therapie waar mogelijk op de voorgrond geplaatst. Voorts heeft zich in deze periode de chirurgie van het sympatisch zenuwstel sel ontwikkeld door betere inzichten in de betekenis en de reikwijdte van dit ingrijpen. Röntgenografisch onderzoek, en de ontwikkeling van de pathologische anatomie en de medische chemie heb ben tot deze ontwikkelingsperiode veel bijgedragen. De naoorlogse periode heeft zich in het bijzonder gekenmerkt door een ver betering van de infectiebestryding, o.a. door de antibiotica. Daarbij treden ech ter bijzondere verschijnselen op, die de volle aandacht verdienen, zoals het ontstaan van een verhoogde resistentie tegen de werking dier antibiotica. Voorts was kenmerkent voor deze derde periode de enorme vooruitgang van de anesthesiologie, welke in de laatste ja ren steeds meer het stempel van de biochemie gaat dragen. Ten derde noemde prof. Suermondt belangrijk voor de naoorlogse periode de verbeterde Ihzichten in de pathofysiolo- gische stoornissen als gevolg van ope ratief ingrijpen. In dat verband achtte hij het van bijzonder nut, dat over het algemeen de functionering der lichaams organen (vooral hart, nieren en lever) van een patiënt wordt nagegaan alvo rens tot operatief ingrijpen wordt over gegaan, teneinde het operatie-risico tot een minimum terug te dringen. Spreker achtte het waarschijnlijk dat deze vóór controle steeds uitgebreider omvang zal gaan aannemen naarmate ons inzicht in verschillende processen zich verdiept. Toekomst Prof. Suermondt stelde tenslotte, dat de chirurgie zich alleen verder zal kun nen ontwikkelen in nauwe samenwerking met andere specialismen. Voor de naaste toekomst zag hy de ontwikkeling vooral in de richting van een verdere medi- mencateuze uitbouw en op het terrein van de transplantatie-chirurgie. Groot docent Na deze lezing, die onder meer werd bijgewoond door de rector-magnificus, prof. dr. S. E. de Jongh, de president curator dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, vele Leidse hoogleraren en oud hoogleraren, chirurgische hoogleraren van andere universiteiten, leden van de wetenschappelijke staf, en. oud-leerlin gen en familie, werd het woord gevoerd door dr. J. A. Noordijk, chef de clinique van Heelkunde. Dr. Noordijk herinnerde eraan, dat prof. Suermondt veertig jaar aan de Leidse heelkunde verbonden is geweest, waarvan 25 jaar als hoogleraar. Hy deed als zodanig zijn intrede in een nieuwe kliniek. Kenmerkend voor de ontwikkeling der chirurgie is het feit, dat deze kliniek thans al niet meer vol doet: de polikliniek is al vernieuwd en voor de rest staan belangrijke verbete ringen voor de deur. Prof. Suermondt heeft in de opstelling der plannen voor deze ingrijpende veranderingen een be langrijk aandeel gehad. Grote waarde ring toonde spreker voor de kwaliteiten als docent van prof. Suermondt, welke voor tallozen ryke wetenschappelijke vruchten hebben afgeworpen, en voor de uitstekende verstandhouding, die steeds tussen hoogleraar en zyn medewerksters en medewerkers heeft bestaan. Hij had nagegaan, dat niet minder dan 150 pu- blikaties op naam van de oud-hoogle raar staan, terwijl hy dertig keer als promotor is opgetreden. Voorts wijdde hij een meer persoonlijk woord aan prof. Suermondt. Nadat dr. Noordijk het door Sierk Schroder geschilderde portret had aan geboden, dankte prof. Suermondt voor dit geschenk, dat hij overdroeg aan de Universiteit voor plaatsing in de heel kundige klniek. Na de gesproken woorden van dank kregen de aanwezigen gelegenheid af scheid van prof. Suermondt te nemen tydens een receptie. Lezers schrijven Hinderlijk lawaai Dat de eigenaars van een zaak, ter gelegenheid van het zoveel-jarig bestaa.i ervan, of om welke reden ook, feest vieren wie zou daar iets op tegen hebben? Doch laten die feestlustdgen dan niet hun radio-met-geluidsversterker een groot deel van de dag (van half negen tot drie uur!) laten brullen en daveren, zodat de omwonenden totaal van hun rust worden beroofd! Zaterdag j.l. op de Hogewoerd was het méér dan bar! Onverdroten krijste en schetterde de muziek er op los. Verwen singen in alle toonaarden werden dan door vele omwonenden overvloedig geuit. Anti-lawaai-campagne! Jawel. Degene, wie „deze schoen past" staat het volkomen vry. te zeggen „dat het zo erg toch niet was"; het antwoord van velen is en blijftdit was werkelijk geen manier van doen! Hoge woerd-be woner. Eindexamen Sted. Gymnasium Van de groep A III van de eind examen-kandidaten van het Gymnasium slaagden de dames: L. N. Han te Oegstgeest en H. W. Huyding te Leiden, en de heren M. R. J. Hofstede te Oegst geest. Van deze groep werd 1 kandidaat afgewezen; met 1 kandidaat wordt het examen voortgezet. Van groep A II is alsnog geslaagd mej. H. Dresden te Leiden. ONGEVALLEN OP DE WEG Gistermiddag omstreeks halfdrie kwam de 54-jarige P. K. van Eek, uit AJphen aan den Rijn, als bestuurder van een bromfiets op de tramrails in de Hogewoerd' te slippen. Hij viel en brak zijn linkersleutelbeen. De E.H.D. vervoerde de Ailphenaar naar het Aca demisch Ziekenhuis. Gisteravond omstreeks halftwaalf raakten de sturen <va n-twee naast el kander rijdende bromfietsers uit Voor schoten met elkaar in aanraking. Een van de bromfietser*, een 21-jarige melkhandelaiar. liep door de val een zware hersenschudding en schaafwon den aan handen, knieën en gelaat op. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. „SLOTAKKOORD" WAS MINDER FRAAI Dat de Kippenbrug bij de Apothekers- dijk een vrij steile afrit heeft onder vond zaterdagmiddag omstreeks zes uur een Leidse draaiorgelman. Met veel te grote snelheid ging het klankrijke apparaat door de bocht. De bouten, waarmede het orgel op de wagen be vestigd was. braken af en totaal ver splinterd lagen de resten van de mu ziekdoos over de weg verspreid. Van een fraai slotakkoord was beslist geen sprake ACADEMISCHE EXAMENS. 22 Geslaagd voor het doctoraal examen Indo-Iraanse taal- en letterkunde de heer G .H. Schokker (Groningen); doc toraal examen Nederlands recht mej. M. Koderitsch (Den Haag) en de heren J Eusman (Amsterdam) en J. C. B. Hupkes (Dieren). Geloofsappèl Stadhuisplein Gisteravond werd op het Stadhuis plein vanwege de Contactcommissie voor het Evangelisatiewerk ter inleiding van de evangelisatieweek een geloofsappel gehouden Het motto van deze week is „De open poort". De bijeenkomsten wor den steeds gehouden in het gebouw „Prediker" aan de Janvossensteeg. Ds. J. van der Wiel, hervormd predi kant te Leiden, sprak over het motto van de week: de open poort. Er is een tijd geweest in de geschie denis van de mensheid, dat er geen sprake was van een gesloten of een open poort. God zag toen alleen mensen, die Hem wilden dienen in Gods lusttuin wilden werken. Toen de blik van de mens op de verleider werd gericht in plaats van op zijn Schepper, was het met die open blik gedaan Spreker wierp vervolgens het licht op de bijbelse figuur Jacob, van wie bekend is, dat hij zijn oude vader bedroog, zyn broer misleidde en zijn moeder op ver keerde manier behandelde. Er kwam een gebrokenheid tussen hem en hen, die hem liefhadden, maar het ergst was, dat ook de deur van Boven voor hem dicht ging. Later zag hij in een gezicht, dat de deur van Boven voor hem op een kier werd gezet. Toen deze mens in Gods genade had geblikt, kreeg het leven weer zin voor hem Als tweede figuur noemde ds. Van der Wiel Stefanus. Wat Jacob had verprutst, heeft Stefanus weer goed gemaakt. Zijn leven wordt door zijn volgen van Jezus bedreigd, maar hij ziet de poort open en Jezus staan aan de rechterhand van God. Ook wij kunnen niet zwijgen over wat God in Zyn genade heeft laten zien. Uiteindelijk berust het resultaat van deze week niet bij ons, maar bij de Geest van God. De tweede spreker op dit appèl was de heer De Koning, die een functie heeft in het evangelisatiewerk. Hij sprak over de gelijkenis van de wijf wijze en de vijf dwaze maagden. Met het zingen van drie verzen van het gezang ,.'k Wil U. o God. myn dank betalen" werd het appèl gesloten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Theodorus Jacobus, zn. van J. F de Ridder en M. G. P. Zwetsloot; Wilhelmlna Petronella. dr. van W. F. H. Verver en P. J. G. van Klaveren; Catha- rlna Elisabeth Helena, dr. van G. W. L. Blijdensteln en L. de Klerk. OVERLEDEN J. W. Holverda. 54 jr., echtgenote van I. Baart; L. J. de Vroomen, 23 Jr., man. Voortreffelijk spreker, die gemakkelijk de wat vlakke Ollenhauer overschaduwt (Van onze correspondent in West-Duitsland) In niet-socialistische politieke kringen te Bonn toont men allerwege ongerust heid over de ruk naar links, waarvan het SPD-congres te Stuttgart heeft blijk gegeven. Speciaal de verkiezing van Herbert Wehner tot een van de twee vice- voorzitters van de SPD en de positie, die hy zich tijdens het congres wist te verwerven, hebben tot kritische beschouwingen geleid. Zo verklaarde Bonds kanselier Adenauer, dat de SPD mede door het aan het roer komen van een man als Wehner meer en meer in een fatale richting gaat. Wie is deze Herbert Wehner. over wie thans het politiek gesprek in West- Duitsland gaat? Voor alles een uiterst dynamische persoonlijkheid met een aan geboren spreektalent, waarmee hij op hartstochtelijke wyze gehele zalen naar zich toe weet te trekken. Mede daardoor en door zijn bepaald sterke betoogtrant overschaduwt hij gemakkelijk de wat vlakke Ollenhauer, de man van het midden en nu juist niet de leider, wie het om grote beslissingen is te doen. het weg aanwees uit de impasse, waarin deze zich bevindt, op het stuk van de gehele problematiek der Duitse eenheid. Maar Wehner is om nog meer dingen bekend, zo niet berucht, zyn vroegere lidmaatschap van de KPD (Kommunis- tische Partei Deutschland) zal men nooit vergeten, ook al is hij thans een groot voorstander van de SPD-beginselen, maar op de een of andere wyze ziet men steeds weer kans bruggen te slaan tus sen dat KPD-lidmaatschap en Wehners nieuwe ideeën. Zo is van hem bekend geworden dat hy de vraag heeft opgeworpen, of het geen zin zou hebben zekere resultaten van de Oostduitse, dus communistische economische politiek by een mogelyke hereniging van Oost- met West-Duitsland te behouden, want. zo zei hij. tenslotte is ook de Volkswagenfabriek een staats bedrijf. Misschien, zo ging Wehner in dertijd voort, is er een compromis te be reiken voor een naar elkaar toegroeien van communistisch Oost- en democra tisch West-Duitsland. Zijn lidmaatschap van de KPD S.*de partu nog niet vergeten Herbert Wehner is thans Hamburger; in de volkswijk Harburg geniet hy een zeer grote populariteit. Hij is de zoon van een schoenmaker te Dresden, was zelf timmermansleerling, werd handels reiziger en fabrieksarbeider en is thans journalist by socialistische bladen. Deze 51-jarige behoorde van 19231942 tot de Duitse communistische partij, waarin hij bepaald geen ondergeschikte functie heeft bekleed en waarin hij een intiem medewerker was van de bekende Duitse communistenleider Ernst Thalmann. Terwijl wordt aangenomen, dat hy tij dens zijn langjarig verblijf te Moskou de toenmalige Sovjetrussische grootheden eveneens goed gekend heeft. Hij ver toefde van 1935 tot 1946 in emigratie, niet alleen in Rusland, maar ook in Zweden. In 1945 trad hij toe tot de SPD. spoedig daarop zat hij in het Hamburgs bestuur van deze party en in 1949 werd hij reeds lid van de Bondsdag te Bonn. Thans, goed tien jaar lid van de SPD, is zijn ster gerezen tot de topfuncties in de socialistische party. Verdachte uitspraken Van Wehner is de laatste tyd het meest verdacht geworden door zyn eis, dat men met de machthebbers van Oost- Duitsland op de een of andere manier aan het praten moet gaan teneinde het lot van de Oostduitse bevolking te ver zachten. Hy oogstte daarmee op het Een maal zilver en twee maal goud W. J. Schouten 40 jaar bij Steffelaar Met zilver en met goud zijn vandaag de verdiensten van de heer W. J. Schouten gehonoreerd. De heer Schou ten. thans bedrijfsleider van de firma C, T. Steffelaar. Distilleerderij „On der de drie boompjes", die vandaag het feit herdacht, dat hij voor veertig jaar by deze firma in dienst trad, ont ving hedenmorgen uit handen van de loco-burgemeester, wethouder S. Men ken, de zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, aan welke Koninklijke onderscheiding de Ned. Mij voor Nijverheid en Han del de gouden draagmedaille en het Centraal Gedistilleerd Bureau een gouden plak toevoegden. Tydens een huldiging te midden van het personeel voerde als eerste spreker de oudste firmant, de heer A. C. Bakker, het woord. Spreker, die in zake lijk verband reeds 36 jaar van de werk kracht van de jubilaris profiteert, had zeer veel waardering voor de capacitei ten van de tegenwoordige bedrijfslei der, die zich met grote ambitie op de hem opgedragen taak heeft geworpen en in zijn arbeid steeds streefde naar een prettige verstandhouding. Als persoon lijk aandenken bood de heer Bakker de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. In gelijke geest voerde ook de jongsle firmant, de heer H. van Veen. het woord. Spreker belichtte in het bijzonder de Verkeersongevallen in Leiden Provinciale braiulweerwedstrijden werden zaterdagmiddag in Wassenaar voortgezet gedaan tot burgerzin, een uiterlijkheid waarvan hy niet houdt. Tot de mensen, die metterdaad hun burgerzin tonen behoren zeker de mannen van de vrij willige brandweer en met deze burgerzin wenste hij hun van harte geluk. Hij betuigde dank aan de wedstrijdleider, de overige juryleden en later ook aan al degenen, die met de Wassenaarse brand weer samenwerkten om er een geslaagde dag van te maken. Prijzen werden uitgereikt aan de pompbedienden van Johan de Witt uit Dordtrecht en het korps van de ge meente Hilversum, dat aan de eerste helft van de wedstrijden deelnam. De uitslag was voorts: bedrijfsbrandweren: le prys Levers Zeep Mij.. Vlaardingen, 735 pnt; 2e pr. Veroline. Alblasserdam, 712 pnt; gemeentebrandweren: le pr. Leerdam 824 pnt; 2e prys Voorschoten 744 pnt; 3e prijs Capelle aan de IJssel II 29 pnt; 4e prijs Qostvoorne I 726^2 punten. Na de prijsuitreiking betuigde de heer Blom namens alle deelnemers dank aan de gemeente Wassenaar voor de aange name ontvangst en goede verzorging. Het tweede gedeelte van de provin ciale brandweerwedstrijden in de klasse II en Ila voor Zuid-Holland is zaterdag in vlot tempo afgedaan. Geen van de ingeschreven korpsen liet verstek gaan. De opdracht luidde deze keer: het blussen van een brand op de eerste étage van een gebouw, welke zich naar boven had uitgebreid, waarbij de ver binding met de tweede étage was ver broken. Het vuut moest van binnenuit en van binnenaf worden bestreden. Voorzitter van de jury was de heer G. J. C. Blom, hoofdbrandmeester bij de Rijksinspectie voor het brandweerwezen, die na afloop de prestaties van de korpsen zeer behoorlijk noemde en ter lezing een overzicht gaf van de gemaak te fouten. Wegens verhindering van de burge meester werden de prijzen uitgereikt door wethouder mr. dr. J. Hazenberg, loco-burgemeester, die het een genoegen vond te constateren, dat ook enkele dames waren meegekomen. Hy merkte op. dat in kranten, pamfletten, tijd schriften e.d. dikwyls een oproep wordt cj sa periode na 1953. de jaren waarin het be drijf met een grossierderij werd uitge breid. Ook aan deze uitbreiding heeft de heer Schouten zijn beste krachten ge geven. waarbij nimmer tevergeefs op zijn inzicht en werkkracht een beroep werd gedaan. Namens de directie over handigde spreker de jubilaris een bedrag onder couvert. Wethouder Menken, die de gelukwen sen van het gemeentebestuur aanbood, merkten om. op dat de trouw aan het bedrijf en de liefde voor het werk in de persoon van de jubilaris waren verenigd. Gelet op de eervolle staat van dienst, deed het spreker genoegen te kunnen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Schouten de zil veren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. De boekhouder, de heer G. P. Oost veen. die namens het personeel een pols horloge aanbood, wees op de prettige verstandhouding in het bedrijf, een ver standhouding, welke niet vreemd is aan het optreden van de jubilaris. De heer Van Veen, die hierna weder om als spreker naar voren trad. zeide. dat ook het bedrijfsleven belangstelling voor dit jubileum had. Het vererend ge tuigschrift en de daarbij behorende draagmedaille in goud van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel onder streepten deze belangstelling. Tenslotte kwam ook de heer T. Bak ker nog met een gouden plak en oor konde een attentie van het Centraal Gedistilleerd Bureau aandragen. Met een kort woord dankte de heer Schouten voor zo veel „zilver en goud" en de har telijke woorden, welke waren gesproken. Geen doorbraakman Daarnaast is Wehner deman, die nog altijd de klassenstrijd predikt en niets moet hebben van een toenadering tot intellectuele en burgerlijke groepen, dus van een doorbraak. Zijn uitspraken hier over zijn koren op de molen van diverse vakverenigingen. Het zonderlinge bij dit alles is. dat deze zelfde Wehner bepaald geen slechte verbindingen onderhoudt met de rechter vleugel van de party, die water in de socialistische wijn wil doen, maar daarin op het SPD-congres te Stuttgart toch maar nauwelijks is ge slaagd. Het SPD-congres heeft mede door het naar voren dringen van een gepronon ceerd type als Wehner de deur bepaald niet wijd open gezet voor andere kiezers- groepen dan arbeiders, ook al is er in economische zin het een en ander be loofd. Van Wehner en de zynen gaan thans weer oude parolen uit over strijd tegen de burgerly^e maatschappij, over overleg met het communistische Oost-Duitsland en over een zekere onderschatting van het Russische gevaar. Het lijkt zeer on waarschijnlijk, dat de SPD met derge lijke radicaal aandoend" zaken veel kans maakt weerklank in de Westduitse be volking voor haar politiek te vinden. Men neemt dan ook aan, dat de SPD bij komende verkiezingen opnieuw de nodige nederlagen zal lijden, hoe scherp Ollenhauer gisteren bij de sluiting van het congres te Stuttgart ook Adenauer bekritiseerde, onder meer wegens diens aanvallen op Wehner. Ollenhauer zei daarbij onder luide toejuichingen: „Wan neer de heer Adenauer dat wil. zullen wij niet meer over de Bondskanselier maar over de separatist Adenauer spreken". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiniiniiniiHitiiiniiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini' Misbruik hef materiaal van de Leidse Reddingsbrigade niet. In geval van nood moet het in goede staat beschikbaar zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiititiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüi.iiriüüiiii In de week van 6 t.e.m. 12 juni deden zich in Leiden in totaal 39 verkeers ongevallen voor, waarvan 25 met uit sluitend materiële schade en veertien, die lichamelijk letsel tengevolge had den. Het totaal aantal aanrijdingen in 1958 is hiermede gestegen tot 869. In week van 5 t.m. 11 juni 1958 GEVESTIGD G. G. Wlssenva en lam., geoloog, Zoeter- woudsesingel 43, B. Baldewsing en tam.. Johan de Wittstr. 2; J. J. van Nieuwkoop en fam vertegenwoordiger. Vijf Mellaan 125; H. van der Veen en fam. Vijf Mel- pleln 184; A. Jongenelen en fam., filiaal houder. Beatrixstr. 2; S. Platteel en fam., eafé-rest.houder, Nwe Beestenmarkt 8; R. J. Schurlnk en fam.. officier LdH, Hool- grt. 30; J. W. Hartman en fam.. boekhou der. Stadhoudersin. 16; H. Jansen en fam. metaalslijper. Groenhazengrt. 13; J. E. Bal geb. Teengs en fam., Rijnsburgerweg 37; I L. G. F. Faure en fam.. employé BPM. Cobetstr. 28; L. A. H. van Heerden geb. i Keijdener en fam.. v Vollenhovenplein 23; I W. Tol en fam., glasslijper, B. Ballotstr. 54; W. A. van der Poel èn fam. gem.amb- I tenaar. Haflaan 30: P. Vermeulen, afhou- I wer, Bernhardstr 4; E. A. van Dijk, dok tersassistente, Merelstraat 18; G. C. Gie- I zen, elektrisch lasser. Hoflaan 108; J. Veld- huijzen. 11. radiotechnicus, P. Huiberts- hof 8: J. Bruil. verpleegster, Rijnsburger weg 10; G. M. M. Brugman, Middelste- grt. 22a; H. de Planque. gem.ambtenaar. Plantage 12; S. J. Redmeijer. opperman. Hansenstraat 103a; J. Azier geb. Ouwer- kerk. Pelikaanstr. 18; A. H. Beukerse kan toorbediende. Druivenstr. 31; G. J. G de Ridder, Maredyk 149; B. van Amsterdam. Pieterskerkk.steeg 32a: J M. G. Kok. winkeljuffrouw. Nic. Beetsstr. 28a: E. A. J Jonkers, Bloemmarkt 20: A van Iterson Plantsoen 1; T. M. M Terpstra. Middel stegracht 145: G P. H Juffermans geb. Opdam. Mauritsstraat 93; T. M. Oremus, filiaalhoudster. Botermarkt 11; A. M. Piekaar Wasstraat 9; P I Vaillant. kan toorbediende. Hoflaan 125; E. Frikkee. Haaeweg 16a; R J Massaar. timmerman. J W Frisostraat 37; I P Soonius. Hool- ert. 3; D. Burggraaf geb Van den Broek. •Tan v. Houtkade 34b: F V. M. Schweden. Middelsteert. 22a- J. A. G Jonckheer. Bak- kersteeg 18: K C. van Houten, ass ac countant Moddermanstraat 88; N Roest, huishoudster Sophiastraat 26: C F. Her- Har. hulo I'd huishouding., Zoeterwoud- -eslngel 28: M de Kievit geb Zulider- duln P de la Courtstr. Ill; E. M. Ruvg, verpleegster. Riinsburgerweg 10; C. J. van der Stoen verpleegster-docente, Riinsbur gerweg 10: A. M. J. Pameijer. medisch analiste. Roodborststr 11: F H. Brusche geb. Langeveld. Drie Octoberstraat 55a; C. A. den Tex Bakkersteec 18- M C W Ronde. Oude Singel 186; W. Rozen boom. Herengracht 69: C W C. Schneithorst, Riln- en Schlekade 44' A. L. A. van Bladel militair. Noordelnde 2a. VERTROKKEN T. S. Oen en fam.. Oude Singel 12 nr. Kerkrade. Krulsstr. 12; C J. M. Poulus en fam.. Buys Ballotstr. 54 nr Bergen op Zoom, Rembrandtstr. 42; H. de Roode en fam., Evertsenstr. 70 nr. Utrecht, v. Barn steenlaan 51; H. de Hom en fam.. 2e Bln- nenv.grt. 7 nr. Hillegom, Veneburglaan 43; M. Persons. geb. Van de Ven en fam., Slulsstr. 3 nr. Weert. Goudrlaanstr. 20; M. V. Boon en fam.. Steenschuur 7a nr. Oegst geest, K. Doormanlaan 42; A. G. W. Plomp geb. Van Dam en fam.. Boshof 9 nr. Rijs wijk Z-H. Min. Lelylaan 31; L J. Koenen. Meldoornstr. 13 nr. Delft. Oostsingel 123; M. N. Wumkes. Witte Singel 40 nr. 's-Gra- venhage. Javastr. 31; C. A Haverkamp, le Binnenv.grt. 30. nr. Westwoud. Dr. Nuyensstr. 120; P. L. de Vogel. Marlën- poelstr. 7 nr. Rotterdam. Putsebocht 132; K. J. M. Bronsgeest, Wasstr 39 nr. Heem stede. Bronsteeweg 5; J. Singerling. Su- rlngarstr. 21 nr. Den Helder. Buitenhaven 5; M. C. C. de Nooijer. Rijn en Schlekade 16 nr Den Helder. Buitenhaven 5; J. van der Meer. Leemansstr. 64. Liberia: M. P. de Waard, Pasteurstr 19a nr. Almelo. Vlnkenstr. 27; I. M. Kikkert Mezenstr. 2 nr 's-Gravenhage, Rooseboomstr. 39; J. Bruins Slot. Joh. de Wittstr 45 nr Rot terdam, Goereesestr 10. P van Kalsbeek. Brederostr. 15 nr. Amersfoort. Buys Bal lotstr. 19; P. van Kooten. Jacob Catslaan 56. nr. Vlaardingen. Timorstr. 14, M. C. A. Hoebert, Witte Singel 27 nr. Oegst geest, Endegeesterstrw. 22; T. Blase. Witte Singel 71. Amsterdam, P. C. Hooftstr. 5; A. J Kernkamp. Witte Rozenstr 54a nr. De Bilt U., Rubenslaan 56; H. E. Bramson geb. Poppers. Witte Rozenstr 66. nr. Hui zen N-H, Nw. Blarlcumweg 44. C. J. de Vries. Zeemanlaan 36 nr. Wassenaar. Buurtweg 90; K. A. J de Jong. Cobetstr. 46 nr. Amsterdam. Middenweg 321 bov.; G. Nievaart. Utr. Jaagpad 26 nr. 's-Gra venhage. v. Ruisbroekstr. 133: S. E. van Noord geb Bodry. Gortestr. 77 nr. War mond. Poelweg 2; J. J van Noord Ko- nlngstr. 15 nr. Warmond. Poelweg 2; P. A. L M Vermeer. Kort Rapenburg 5a nr. Arnhem. A. v Nieuwenaarlaan 32; M. Wahlström geb. Kanbier. Hansenstr. 18 nr Zweden: T. Aarts. geb. Van den Doel. Formosastr. 18b nr. Oeestgeest de Kem- penaerstr. 15; T. Konlngs. Evertsenstr. 76 nr Roosendaal ca N-B Wattstr. 27- Poot. Merelstr. 38 nr Rotterdam. Voorom 10; F. va nden Dolder, Rijnsburgerweg 10 nr Loosdrecht Noodweg 20. I L Gael Paviljoenshof 2 nr. Heerlen. Burg Was- zinkstr. 128; F Neuteboom Jacob Cats laan 77 nr. Geldrop. Geert Grootestr 33; J H. Kist, Witte Sinepl 57d nr. 's-Gra venhage, Badhuisweg 165; J. W. Govarts. Varkenmarkt 7 nr. Nijmegen. Lage Markt 56; I J. Lorenzen. Rapenburg 105 nr Ver enigde Staten v. N.-Amerika; J M Len- tink. Rapenburg 131 nr. De Bilt U da Costalaan 9; J. J. M. Baudoln. Ranenburg 4 nr. Tilburg. Bredaseweg 230- E A c Kars. Groen hoven str. 13 nr Rotterdam. Lambertweg 25: M. van der Laan, Blld*r_ dykstr. 17 nr. Amsterdam. P de Hooeh- str. 82; C. I. Gude. Riinsburgerweg 10 nr. Oegstgeest. Rhllngeesterstr w 8 D van Dam. Rijnsburgerweg 2 nr Rhodes'a; A. Haasnoot. Riinsburgerweg 70 nr Assen Oostersingel 19; J. J Smet. Lammen- .«ehansweg 87 nr Oee*tge««? Fmmalaan 76; A. J Winkelmolen. Stadhouderslaan 30. nr. China.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3