mm OOSTDUITSE PROFESSOREN BOEKEN VOORLOPIGE ZEGE Koningin onthulde liet monument ter ere van Prinses Wilhelmina ïïïïftMhV'comiti bSST- Ivoor uitbreiding Inleen was hoewel er blijk", de heer G. J ^L Belderok,rookontwikkeling Felle brand in nettenfabriek Voor en tegen FOTOGRAFEREN? fttwiaMMCL Met een enkel woord Agenda MAANDAG 1« JUNI 1958 Wij moeten hen met rust latenzegt nu Ulbrichlsecretaris communistische partij Methoden van Girnus haalden niets uit (Van onze correspondent te Bonn) Onder de druk van het grote aantal vluchtende hoogleraren en andere do centen heeft de secretaris van de Oost- tiuitse communistische partij Ulbricht het afgelopen weekeinde aangedrongen op rust ten opzichte van de universi teitsdocenten. Wij moeten de hooglera ren met rust laten en geen politieke druk meer op hen uitoefenen, zei hij. Ulbricht gaf er zelfs de functionaris sen van de partij, die verantwoordelijk zijn voor de nieuwe universitaire koers, van langs. Ulbrichts opzienbarende stap, die neerkomt op een voorlopige capitu latie. is ongetwijfeld het gevolg van de vlucht van zovele hoogleraren in de laatste maanden. In tijd van drie maan den vluchtten niet minder dan 200 voor aanstaande docenten van Oost- naar West-Berlijn. Zo verloor de Oostberlijn- se Humboldt-universiteit alleen al 30 professoren en lectoren! De Martin Luther-universiteit te Halle raakte 24 hoogleraren, assistenten en dergelijke kwijt. Ulbricht moest zelfs toegeven, dat een groot deel van de Oostduitse stu denten, als ze eenmaal afgestudeerd zijn, naar West-Duitsland gaan. Hij eis te van zijn functionarissen in de partij, dat zij meer hoogachting voor de weten schapsmensen zouden hebben en de universiteiten niet zouden maken tot een arbeidsterrein voor agitatie. In feite komt dit dus neer op een terugnemen van het plan voor de zogenaamde socia listische verandering van het universi taire Oostduitse leven, dat de hooglera ren onder zware communistische druk had gezet. Zij moesten o.m. geregeld lezingen volgen over het marxisme wat nu door Ulbricht weer is afgeschaft. Hij moest erkennen, dat zogenaamde bur gerlijke hoogleraren onmogelijk studen ten tot socialististen kunnen omvormen zoals geëist was. Zijn eigen functiona rissen verweet Ulbricht. dat zij het kind met het badwater dreigden weg te gooien. Deze gehele gang van zaken komt neer op een strenge veroordeling van de methoden van de staatssecretaris K.A.B.-voerzitter: „Weer vertrouwen in de gulden" „Sedert de laatste verbondsvergade ring is de ontwikkeling in gunstige rich ting verder gegaan. De deviezenvoorraad, de vooral voor Nederland met zün uit gebreid internationaal handelsverkeer zo noodzakelijke buffervoorraad om schokken in het internationale econo mische gebeuren op te vangen, is niet onbelangrijk gestegen. Weliswaar spelen hierbij ook enkele grotere buitenlandse leningen een rol, maar het is daarnaast duidelijk geworden, dat het vertrouwen in de Nederlandse gulden is terugge keerd. Aldus de voorzitter van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging, de heer j. A. Middel huis, zijn openingsrede van de verbonds vergadering, die vandaag in Utrecht is geopend. Sprekende over de bezitsvorming, zei de heer Middelhuis dat men hierin reëel moet zijn en geen gouden bergen moet voorstellen. „Er zijn hier vele wegen, die naar het beoogde doel kunnen voeren, maar niet van alle kan worden gezegd, dat zij reeds geheel in gereedheid en begaanbaar zijn. Enkele daarvan zijn echter goeddeels gebaand en die wegen kunnen wij dus gebruiken", aldus de KAB-voorzitter. Voorts betoogde hij dat bepaald wel behoefte aanwezig is aan een werkloos heidsverzekering en een ziekengeldver zekering voor werknemers met een loon van boven de f. 6.900 per jaar. Ook deze werknemers lopen z.i. een werkloosheids- en ziekterisico, dat in de persoonlijke sfeer niet moeilijk kan worden gedekt. Dat nu allerwege stemmen opgaan om de loongrens in de werkloosheidswet af te schaffen, heeft de KAB niet verwon derd. Dit bevestigde volgens de voorzit ter de juistheid van het'door het "ver bond eerder ingenomen standpunt. Het verheugt de KAB dat de bestudering van dit vraagstuk op korte termijn wordt ter hand genomen. In het vervolg van zijn rede zei de voorzitter, nog, dat het hem. wanneer een prioriteitskeuze moet worden ge maakt, vrij duidelijk lijkt, dat de invoe ring van een algemene weduwen- en wezenverzekering de voorrang verdient boven de invoering van de nieuwe kin- debjjslagvoorziening. De nood onder de weduwen en wezen acht hij groter dan de behoefte aan kinderbijslag voor zelf standigen. Strijd om vrije veren wordt voortgezet Het comité Zeeuwsch Vlaanderen voor behoud van de vrije veren is zaterdagavond in het hoofdkwartier, hotel „Meert" te Sluiskil, opnieuw een besloten vergadering bijeen geweest. Men heeft de protesttocht naar Den Haag besproken en besloten dat het werk zal worden voortgezet om het gestelde doel met alle wettige midde len te bereiken. Mogelijkheden zullen worden gezocht tot verbreding der basis. Zeer waarschijnlijk zal een kleine reorganisatie worden toegepast, waardoor steun van verscheidene be langrijke lichamen zal kunnen worden verkregen. Tevoren had de heer Colsen vanuit een der ramen op de eerste verdieping van hotel Meerts de van alle zijden samengestroomde bevolking toegespro ken. „Nu vertrekken, zou bakzeil halen betekenen", riep de heer Colsen, die voorts dankte voor het hem geschonken vertrouwen. In dit vertrouwen zal vol gens hem eens de haan victorie kraaien. Later verklaarde de vice-voorzitter. de heer F. Colijn in antwoord op een vraag, dat het comité geen contact zal opnemen met een vandaag gevormd zgn. .strijd- comité". Wanneer echter anderzijds naar toenadering wordt gestreefd, is het actie, comité bereid te onderhandelen. Het „strijd-comité" wil het doel, vrije veren, bereiken via de standsorganisaties. Op een vraag, of van enige onder grondse activiteit sprake zal zyn, werd noch ontkennend, noch bevestigend ge antwoord. „Ook in 1940—1945 stelde men de bezetter niet op de hoogte van al- of niet-illegale bezigheden", zo werd ge antwoord. Men voegde er echter met nadruk aan toe, dat het comité zich distancieert van alle onwettige plannen. voor het universiteitswezen in Oost- Duitsland, Girnus, die nog voor kort verklaard had, dat hij de hoogleraren wel onder de knie zou krijgen. Of Ul- brachts voorlopige capitulatie vlak voor de Westduitse herdenking van de 17e juni 1953, toen Oostberlijnse arbeiders in opstand kwamen en Ulbricht even eens tot een verzachting van het regime moest overgaan, veel zal helpen, betwij felt men. Het afgelopen weekeinde vroe gen opnieuw negen wetenschappelijke assistenten uit Oost-Duitsland in West- Berlijn asiel. Wat men in Oost-Duits- lund ook zo erg vindt, is dat middel bare scholieren tegenwoordig ook al tot de vluchtelingen behoren. Zo is 27 pro cent van het aantal leerlingen van de middelbare school in Oost-Berlijn in de afgelopen weken naar het Westen ge vlucht! Nieuw Amerikaans kernwapen zeggen Japanse geleerden Volgens Japanse geleerden is het mogelijk, dat de Amerikanen in de Stille Oceaan een nieuw type kernwapen heb ben beproefd. Zondag is n.l. in Japan gebleken, dat de atmosferische trillin gen, afkomstig van het gebied van het atol Bikini waar de Amerikanen op het ogenblik kernwapenproeven doen, veel sterker zijn dan bü voorgaande Ameri kaanse proeven in dit gebied. BOULEVARD IN ITALIË AAN NEDERLAND OPGEDRAGEN De Nederlandse ambassadeur in Rome. dr. H. N. Boon, heeft een bezoek gebracht aan de afgelegen plaats Aren- zano aan de rotsachtige Italiaanse Rivièra om eijn grote boulevard te ope nen, die opgedragen is aan Nederland. De vroede vaderen van de stad hebben de grote boulevard gebouwd langs het eeuwenoude Palavicini park en omdat de stad door talloze Nederlandse toeristen pleegt te worden bezocht, besloten zü de boulevard aan Nederland op te dragen. De Nederlandse ambassadeur onthul de een marmeren gedenkteken, dat be dekt was met de roodwitblauwe vlag en waarop de naam van de boulevard is gegrift: „Viale d'Olanda". tuigde namens de bevolking zijn op- ilite eerbied voor de koninklijke fa- het ïec] milie en aanvaardde vervolgens monument voor zijn gemeente. In de optocht, waarin vele wagens en groepen meetrokken, werden verzinne beeld de bouwkunst, de danskunst, de letterkunde, de muziek en de schilder kunst. Na het voorbijtrekken van de optocht is Hare Majesteit met haar gevolg per auto vertrokken naar het vliegveld Zuid Limburg om vandaar per vliegtuig naar Soesterberg te gaan en van dat vliegveld naar Paleis Soestdijk. Demonstratie van trouw te Geleen De onthulling van het monument van Prinses Wilhelmina te Geleen. het eerste in Nederland, is zaterdag uitgegroeid tot een demonstratie van trouw en aan hankelijkheid aan het Oranjehuis, die haar bekroning vond in een optocht, die in zijn bonte verscheidenheid meer dan een uur langs Koningin Juliana trok. Het feest werd begunstigd door fraai zomerweer. Tienduizenden waren op de markt samengestroomd om van het grote moment van de onthulling getuige te zijn. Na een rondrit door Zuia-Limburg, airiveerde Hare Majesteit om twee uur aan de grens der gemeente, waar ze door de burgemeester van Geleen. dr. J P. van Banning, hartelijk verwelkomd werd. Door de bevlagde straten reed de Koninklijke stoet naar het stadhuis, waar Hare Majesteit in gezelschap van ae Commissaris der Koningin in Lim burg, dr. F. Houben, de oude schutterij „HH Marcellinus en Petrus" inspecteer de. Daarna had zij ten stadhuize, waar de wethouders en de gemeenteraad aan haar werden voorgesteld, een korte be spreking en liet zij zich aan de hand van kaarten, tabellen en staten voor lichten over de snelle groei van Geleer tijdens het bestuur van Koningin Wil helmina. Daarna werd een rijtoer ge maakt door het centrum van Geleen In de Jan Willemstraat werd halt gehouden. Hier bezocht de Koningin de woning van de mijnwerker Willem de Esch. Hare Majesteit onderhield zich met het gezin, bestaande uit man. vrouw en drie kinderen. Er werd daar na een kort bezoek gebracht aan het hotel voor jongeren ..De Hanenhof'. waar Koningin Juliana verwelkomd werd door de voorzitter van de stichting en waar dr. Roppe, gouver neur van Belgisch Limburg, als am bassadeur van Koning Boudewijn zijn opwachting bij de Koningin maakte en zich bij het gezelschap voegde. In de Hanenhof gebruikte Hare Majesteit vervolgens de thee. Voor d^ Hanenhof stond een erehaag opgesteld van ver zetstrijders. oud-illegalen en dragers van koninklijke onderscheidingen. Ver volgens begaf Hare Majesteit zich met gevolg naar de markt, waar tal van autoriteiten aanwezig waren. wacMC opgesteldKoninkUjkë bjdrOgfcnW hLV^mVn?Liod^urcse^iaEers^zore" weïkwerd s"«dig do™de Ape?-' ^ea!0^"^,.he},™0r" Het personeel van het bedrijf werkte na^nthHld. Hare hei mó door- Omstreeks half twaalf ech- noment Majesteit hel mo- *.r 5ton<J plot5ellng de garenvoorraad in Dit monument verzinnebeeldt drie dreri(!'T; krachten: het beleid van het landbe- mïn ,°"er a dd tweede verdieping, terwijl het vuur ook zyn weg naar bui- Wie rookt heeft gelijk Ook met filter verkrijgbaar. 95 CENT. Vijf Engelse mariniers gewend Vjjf opvarenden van de in de Amster damse haven liggende Engelse kruiser „Birmingham" werden vannacht om streeks drie uur allen min of meer ernstig gewond toen hun auto op Rijksstraatweg 12 bij Ede in de berm geraakte en nadien enkele malen over de kop sloeg. De bestuurder, korporaal E. Bates, wiens aandacht waarschijnlijk door over vermoeidheid even is verslapt, kreeg onder meer een hersenschudding. Ook de mariniers, H. Goodinson, D. Hall, P. Lomdon en J. Watson moesten gewond naar het Edese ziekenhuis vervoerd wor den. Daar de Engelse kruiser vanmor gen 10 uur weer zou afvaren, werden de mariniers, die zaterdagavond in Arnhem en Nijmegen aan het passagieren waren geweest, in de loop van zondag met ambulances naar Amsterdam overge bracht. Totale grondstoffenvoorraad verloren Een felle uitslaande brand heeft zaterdag in Apeldoorn een groot ge deelte van de Apeldoornse nettenfa briek von Zeppelin en Co. N.V. in as gelegd en een enorme schade aan gericht. Volgens een eerste raming is door het vuur alleen aan de grond stoffen reeds een schade van onge veer een miljoen gulden toegebracht. Bij het blussingswerk is de 44-jarige brandweerman H. Jonker om het leven gekomen. Vermoedelijk is hij door het weigeren van een zuurstofmasker in de rook gestikt. 's Morgens omstreeks half negen werd ontdekt, dat er brand woedde in het garenmagazijn op de eerste verdieping. stuur verpersoonlijkt in de centrale figuur van H.K.H. Prinses Wilhelmi na. de landbouw en de industrie in de haar flankerende figuren van een landbouwer en een mijnwerker. Koningin Juliana onderhiela zich ver volgens geruime tijd met de beeldhou wer van het monument, P. Roovers. Dr. Gabriel Beckers, directeur van het be roepstoneel Limburg, verwelkomde Ha re Majesteit vervolgens in het Limburgs dialect en declameerde het Wilhelmus. Burgemeester Van Banning dankte daarop Hare Majesteit voor haar be reidwilligheid om naar Geleen te Komen en het monument te onthullen. Hij be- Gedetineerde ontsnapt Een 20-jarige jongeman uit Ederveen, die in Avereest zijn straf moet uitzitten voor een aantal inbraken en diefstallen, is er vorige week in geslaagd te ont vluchten toen hij onder geleide van een bewaker wegens familie-omstandigheden een bezoek aan Ederveen mocht bren gen. Vorig jaar, toen de politie hem voor een misdrijf zocht, duurde het enkele maanden voor men hem kon arresteren, daar hij zich al die tijd in de bossen rond zijn woonplaats wist te verbergen. Hij pleegde toen verschillende nieuwe inbraken om aan voedsel en aan geld te komen. ten vond. De Apeldoornse brandweer stond voor een uitermate moeilijke taak, doordat er weinig druk op het water was. Tegen drie uur slaagde men er echter toch in het vuur meester te wor den. Bij deze brand is de totale grond- stoffenvoorraad voor de nettenfabri- cage verloren gegaan, juist in een periode, dat het bedrijf bijzonder veel buitenlandse orders had. De nieuwbouw, waarin het merendeel der machines was opgesteld, alsmede de expeditie-afdeling, bleven behouden. De kantoren liepen veel waterschade op. Slaagt men er in tijdig nieuw nylon garen aan te kopen, dan hoopt men de SLACHTOFFERS SCHEEPSRAMP „ARTEMIS" AANGESPOELD Twee van de drie nog vermiste slacht offers van de scheepsramp bij Hoek van Holland, waarbij verleden week zaterdag de Noorse tanker „Artemis" na een aan varing in brand vloog, zijn aangespoeld. De dactyloscopische dienst is nog doende, de stoffelijke overschotten van de bij Hoek van Holland aangespoelde mannen te identificeren. De lijken ver tonen brandwonden. produktie over enige weken weer op gang te kunnen brengen. Het bedrijf, dat ongeveer 300 man personeel telt. was tegen brand verze kerd. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Komende maand bestaat het bedrijf 75 jaar. (Van onze T.V.-medewerker) Tijdens het weekeinde zijn de natuur liefhebbers. de lachers en de voetbal enthousiastelingen wel aan hun trekken gekomen, maar. zij, die de dieren, hét toneel en de sterren minnen, zullen misschien niet met onverdeeld genoegen hebben gekeken. Wij doelen daarbij op het programma van zaterdagavond, waarvan wij het eerste deel (Boter, kaas en eieren) missen moesten, omdat we tussen Hilversum en ergens in Neder land nog op weg waren. We startten dus met het eerste deel van een serie filmreportages, waarin ver slag wordt uitgebracht van een expeditie naar de binnenlanden van grote en kleine eilanden rond de Java-zee, een tocht van ruim 5000 kilometer, onder nomen door een BBC-team, dat een oogst van 6000 meter film meebracht. De Engelse T.V. had met deze afleverin gen zó'n groot succes, dat om een her haling geroepen werd. Het is een met veel en vaardig vakmanschap gemon teerde reportage geworden, waaraan dus veel te genieten was. De beelden van de (baby)krokodil, de volwassen aap en vooral die van het kind-mensaapje, het beertje en de vulkaan waren boeiend, maar gedeeltelijk ergens toch ook wreed. Het leven in de wildernis werd betrapt, doch ook verstoord en dat met geen ander doel dan om mensen te gerieven en te behagen. Er zit natuurlijk voor bepaalde mensen wat overdrijving in dit oordeel en voor anderen is het niet scherp genoeg geformuleerd, maar wij, die ns een zacht gekookt kippeëitje wél laten smaken, was het toch ook een beetje-nie't-zo-erg-prettig een nest met 50 schildpadeieren te zien vernielen. Beer en aap zullen het zelfs aan boord beter hebben gehad dan in de kampong, waar zij waren opgesloten als een soort vrachtgoed, maar de dierenjacht zou geen zin hebben, als de „beschaving" daarvoor geen zout in ruil had geboden. Ja, en daarmee zijn dan misschien weer mensenlevens gebaat. Advertentie Ook de beoordeling van het slotnum mer, de vierde wereld van Wiever, onder de titel „Heibel om Billy" vraagt om een snuifje filosofie. De grondgedachte, die we zonder voorbehoud gezond noe men, was het dwaze gedoe van jeugdige en rijpere bewonderaars van sterren eens duchtig in het zonnetje te zetten, maar naar onze smaak was hierbij een zo grote concessie juist aan de smaak van hen, die de K.R.O. bedoelde te laken, gedaan, dat de scherpe pijlen stuk voor stuk naast de roos terecht kwamen. Hier werd een goed gegeven door erva ren tekstschrijvers en jong en gerijpt toneeltalent geweld aangedaan, waardoor wij vóór het slot kwam. ons toestel af zetten met de zucht: Als het nu moet, waarom moet het dan zo? Jammer voor de gemiste kans, maar ze bracht ons wel aan het denken en dat is voor de televisie-kijker nodig als brood. Riskeer niets! tl C i l> S f VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV18.00 Orgelconc. 18.30 Sport. 18 40 Engelse les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Kamermuz. 19.35 Volk en Staat. caus. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.00 Vraaggesprek. 20.45 Kinder koor. 21.20 De zonovergoten kust. rep. 21.40 Musettemuz. 22.00 Boekbespr. 22.15 Muz. portret. 22.45 Avondo"erdenklng. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.40 24.00 Evangellsatle-ultz. In de Duitse taal. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus muz. 18.50 Openbaar Kunstuezlt. 19.00 Pari. overz. 19.15 Lichte muz. 19.45 Rege- ringsultz.: Kampvuren ln Nederland, een klankb. over het werk van de Nederl. kampeerraad, door B. M. van Grlethuysen. 20.00 Nws. 20.05 Phllharm. ork. en sollBte. 20.30 Voordr. 20.50 Sopr. en plano. 21.45 Hoe zit een politieke party ln elkaar? caüs. 21.30 Planotrio. 22.00 Toeristische indrukken. 22.40 Strijkork. 23.00 Nws. 23.1524.00 Radio Phllharm. ork. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS; 20.00 Journ. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu .1 20.30 Interv. 20.55 Patti Pageshow (film). 21.10 Wat ls Yoga? gesprek. 21.30 Politie ke poppenkast. 21.45 Lichte muz. VOOR DINSDAG 17 JUNI Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d kind. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Ronde van Nederland. 13.30 Amus. muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de vrouwen van het platteland. 16.30 Te Rotterdam is 66 Jaar oud overleden mr. J. Overwater, president van de arrondissementsrechtbank te Rotter dam. BUITENLAND De Chinese autoriteiten hebben twee Amerikaanse r.-k. geestelijken, Joseph Maccornack en Cyril Wagner, vrijgelaten, die ln Sjanghai gevangenisstraf hebben uitgezeten. De twee Amerikanen waren op 15 Juni 1952 gearresteerd en tot vijf Jaar BINNENLAND Na zaterdagmorgen van haar eerste toerlstenrels naar Bermuda, New York en de Azoren aan de Lloydkade te Rotterdam teruggekeerd te zyn. vertrok de ..Willem Ruys" 's middags reeds weer voor een tweede „cruise" met geiyke bestemming. Te Hoek van Holland ls. na een kort- c Jit w stondlge ziekte, op 86-Jarige leeftijd over- SChriften in communistisch China, leden de heer Pieter Hoogeraad. bekend redder van schipbreukelingen. Hy was de I laatste nog ln leven zijnde redder, die bij de ramp met het Duitse stoomschip „Berlin" op 21 februari 1907 betrokken was. Gistermorgen is de 9-jarige H. Hoek stra uit Leeuwarden met zijn flets te wa ter geraakt ln het Nieuwe Kanaal en ver dronken. De Jongen is waarschijnlijk de macht over het stuur kwijt geraakt toen hij over een steen reed. De waarnemende commissaris voor de programma's van de Stichting Neder landse Radio Unie, mr. A. H. van der Veen, heeft zaterdagmiddag ln de Avro- studio te Hilversum de zesde Internatio nale dirigentencursus van de Nederlandse Radio-Unie geopend. Gistermiddag kwam het broertje van Volgens gewoonlijk wel Ingelichte kringen heeft ex-Koning Faroek van Egypte een aanvrage ingediend om na turalisatie als burger van Monaco. Hy heeft een villa In Monte Carlo maar heeft de laatste twee Jaar ln Rome gewoond. Het aantal Russische Jachtvliegtuigen ln Hongarye ls sinds december 1957 ver dubbeld. Het pers zou ;euter uit de 10-1arige J. Bijer, wonende aan de Lek bij Culemborg. thuis met de ontstellende mededeling, dat zijn broertje was vermist. aantal lichte bommenwer- ngewyzlgd zyn. aldus meldt Boedapest. De luchtverdedl- gevangenisstraf veroordeeld wegens spio- ging ls thans geheel ln Russische handen, nage in Inbreuk op de financiële voor- Vóór de opstand van 1956 hadden de Hongaren hlerby nog een zekere rol te o„„| .„u0„cj0„, vervullen. Volgens genoemde berichten wJ7hi?atnn |R ^?t^^ ppn til w°rdt de Hongaarse luchtmacht onder ti~ strlkt« Russische leiding langzamerhand dell)ke officiële missie naar Moskou te- ,,.ppr nnn>hniiwti ruggeroepen, aldus een bekendmaking eer °PSeDOUWa- van de ambassade ln de Amerikaanse 1 De Britse conservatieve (regerings)- hoofdstad. Zondagavond ls Mensjikof partij heeft bij een tussentydse verfcie- reeds per vliegtuig vertrokken; meege- zing ln het Schotse district Argyll haar deeld werd dat hy spoedig ln Amerika zetel behouden, doch haar meerderheid terug zal zijn. i vvas slechts de helft van die welke zij bij In Lourdes. het r.-k. bedevaartsoord de algemene verkiezingen in 1955 had ln Zuidwest-Frankrijk, zijn dit weekeinde veertigduizend militairen uit elf landen byeen. Uit Nederland kwamen negenhon derd pelgrims. De grootste afvaardiging is de Franse, die dertig duizend deelnemers telt. Deze pelgrlmtocht wordt geleld door dertig generaals. Aan het hoofd staat de Franse maarschalk Juin. Wel lagen zyn kleren aan de oever. Belde kinderen waren naar de rivier gegaan om wat verfrissing te zoeken. Direct werd de politie gewaarschuwd en met behulp van enkele anderen begon men te drggen. Het jongetje Ia nog niet gevonden. Een commissie van bisschoppen, dok ters en professoren, die vyf Jaar geleden door de aartsbisschop van Canterbury en York was opgericht, heeft na een studie van vijf Jaar ln een verslag over genezin gen door het geloof, de mogelijkheid van wonderbaariyke genezingen weliswaar niet behaald. De zetelverdeling in het Lager huis is thans: conservatieven 335 zetels, socialisten 281 zetels, liberalen zes zetels en onafhankelljken acht zetels. In de zes grote havens van India is een staking uitgebroken. Ongeveer 150.000 havenarbeiders, wier bond door commu nisten geleid wordt, hebben het werk neergelegd. De regering heeft troepen naar de havens gestuurd en hier en daar ls de noodtoestand afgekondigd. In Bombay heeft het gemeentepersoneel zich bij de staking aangesloten. In Madras heeft de majÉÉÉi jntimopend mm sHÉ dat een hon- gedood en honderd gewond. Zlekenlof. 17.00 Voor de Jeugd. 17 40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Ryksdelen Overzee; Geologische samenwerking ln het Caralblsch gebied, door ir. J E. Hees terman. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: De wisselwerking tussen ster renkunde en wereldbeeld, door dr. H. Groot. Tweede lezing: Het Griekse we reldbeeld. (Pythagoras, Plato, Hippar- chus en Ptolemeus). 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.15 Holland Festival: Fran- qols Vlllon, opera. pl.m. 21.30 Gram. 21.45 Act. 22.00 Radio Philh. ork. en solist. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.40 Gym. 9.10 v.d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de zieken 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr. De paardenkeuring In St. Michielsgestel. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Orgel en zang. 12.55 Rep. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencer Mysterie, hoor spel. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopr. en plano. 15.30 Parapsychologische beschou wingen. 15.45 Gram. 16.30 Voor de Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wy, caus. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 progr. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 De man met de duizend ge zichten, hoorsp. 21.45 Mannenkoor. 22.15 Journ. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Koer sen van New York. 23.16 New York call ing. 23.21-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.3020.00 Internat, agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz 20.20 Vlie gen onder de Melkweg, film AVRO: 21.05—23.00 Quartet, film. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Orkestconc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quiz. 13.40 Gram. 13.55 Sport. 14.00 Voor de scholen. 15.15 Hoorsp. 15.45 Orkestconc. 16.45 Caus. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Alt en plano. 19.00 Gram. 20.00 Jazmuz. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Concert. 22.45 Pari. overz 23.00 Nws. 23.06—23.11 Koersen. Engeland, BBC, Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. quiz. 12.30 Nws. en voor de arb. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Dans muz. (Om 15.30 Nws.). 15.40 Sport. 15.55 Mil. ork. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Gevar. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Lichte muz. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en Home, Sweet Home. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.15 Symf. ork. 13.00 Nws. 13.25 Amus. muz. 16.00 Symf. ork. en solist. 17.45 Amus muz. 19.00 Nws. 20.05 Koorzang. 21.45 Nws. 21.55 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 1.00 Klass. muz. Frankryk, Progr. 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 14.10 Kamermuz 14.40 Italiaanse muz. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 20.00 Idem. 20.05 Kamermuz. 23.13 Gram. 23.43 Idem. 23.5224.00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.15 Planomuz 12.30 Weerber. 12.34 Planomuz. 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.00 Symf. ork. 14.35 Gram. 15.00, 15.30 en 15.45 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Symf. ork. en solist. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boek bespr. 18.00 Voor de Jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstel ling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 Voor de vrouw. 21.15 Gram. 21.30 Dansmuz. 22.00 Nws. 22.15 Barokmuz. 22.5523.00 NW6. 484 ni. 12.00 Gram. 12.35 Hammond orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14 00 ld. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Jazz- muz. 16.30 Dansmuz. 17.00 Nws 17.35 en 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Órk. conc. 22.00 Nws. 22.10 Vrye tyd. 22.55 Nws. MAANDAG Prediker. Tentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. Schuttersveld: IJsballet. 8 uur nam. Tltus Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W J Robert. 7.30 uur nam. Levendaal 1. Demonstratie Huish. en Gezinsvoorllchtir.g. 8 uur nam. Pieterskerk. Holland Festival. Gemengd Toonkunstkoor. 7.45 uur nam. Prediker. Tentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. Schuttersveld. IJsballet te 8 uur nam. Stadhuisplein: Openluchtconcert Cres cendo. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.30 uur nam. Stationsplein: Strandwandeling Ned. Ohr. Reisver. 7 uur nam. WOENSDAG Wassenaar (Maaldrift) Excursie K. en O. Verificatiebureau van Rykszee- lnstrumenten. 2.30 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed te 7.30 u. nam. Prediker. Tentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. Lakenhal. K. en O. Voorbereiding be zoek Expo te Brussel. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies. Slultlngsmiddag Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur nam Prediker. Tentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. Rehoboth. Jaarvergadering Oranje-Groe ne Kruis. 8 uur nam. Stadhuisplein. K. en O.-excursie naar „De Beer" en Den Briel. 7.45 uur voorm. Gulden Vlies. Slultingsbljeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Lelden. 2.30 uur nam. VRIJDAG Prediker. Tentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. ZATERDAG Lakenhal: Holland Festival, Bachcon- cert door Henrl Honneger. 5 en 8^ u. nam. Viaduct Pesthuislaan: Excursie Ver. van oud-leerlingen Ambachtsschool naar Ned. Legermuseum. 2 uur nam. PredikerTentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis ver.-naar de Biesbosoh. 1.30 uur nam. ZONDAG PredikerTentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. Station NS: Excursie Kon. Ned. Natuur historische Ver. naar „De Beer". 7.48 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark i Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling van etsen van A. J. Veld hoen Werkdagen 25 uur nam. (t/m 5 Juli) Lakenhal: Tentoonstelling Tinus van Doorn (tot 30 1uni). BIOSCOPEN Trianon: „Paris Holiday". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15 4.30. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Malgret zet een val". 18 Jaar. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De slag om Arnhem 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De halfbloed van Sai gon". Luxor: „De ontembaren". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Op het spoor der verdwenen vrou wen". 14 Jaar. Werkdagen: 2.3*. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen teLeiden door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen geboot bij Clw buisarts ot specialist hel op dokterstetefooD 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d bi Hc I Ss t een S3 Helsinki zwaar bew. w 1 16 0 3 Stockholm zwaar bew. zzo 4 16 0 Oslo zwaar bew. ozo 2 20 0 Kopenhagen licht bew. o zo 3 16 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 18 0 Londen half bew. windstil 24 0 Amsterdam onbewolkt windstil 24 0 Brussel onbewolkt windstil 24 0 Luxemburg onbewolkt no 2 22 0 Paxys onbewolkt windstil 23 0 Bordeaux onbewolkt ozo 3 30 0 Grenoble zwaar bew. windstil 26 0 Nice half bew. o 8 22 0 Beriyn onbewolkt ozo 3 22 0 Frankfort half bew. o 3 24 0 München onbewolkt windstil 21 0 Zürich onbewolkt windstil 24 0 Genéve onbewolkt windstil 24 0 Locarno geh. bew. windstil 24 0 Wenen onbewolkt windstil 23 0 Innsbruck onbewolkt w 2 26 0 Rome onbewolkt windstil 28 0 Ajacclo half bew. ono 1 23 0 Madrid zwaar bew. windstil 0 Mallorca licht bew. windstil 26 0 Algiers zwaar bew. windstil 24 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2