Hevige straatgevechten in Beiroet tussen rebellen en Libanese leger Crisis op Cyprus door houding van zeer verscherp! onverzoeidijken Invasie op N.- Celebes van het regeringsleger WEERBERICHT Opstandelingen zouden indruk willen makennu y.N.-!vaamemers de toestand komen controleren Twee aanvallen op gevangenis Britse parachutisten moeten bloedbad als in Palestina en India trachten te voorkomen Nasoetion verbiedt politieke activiteit; niet op Java en Borneo S7ste jaargang MAANDAG 16 JUNI 1958 No. 29466 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal: f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 In de Libanese hoofdstad Beiroet hebben gedurende het weekeinde tal van zware straatgevechten gewoed tussen rebellen en het leger. Het conflict leek van een opstand in een burgeroorlog te ontaarden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, noemde na een telefonisch onderhoud met de ambassadeur, de toestand in de Libanon „ernstig maar niet alarmerend". Gisterochtend werd de woning van premier Es-Solh, welke tevoren na het sneuvelen van vier verdedigers als onhoudbaar was opgegeven, geplunderd en in brand gestoken. De ambtswoning van president Sjamoen werd door scherp schutters onder vuur genomen. De president zou persoonlijk aan de strijd hebben deelgenomen en vanuit zijn woning een mitrailleur gericht hebben op de rebellen, die zijn paleis tot doelwit hadden gekozen. Gisterochtend werd een goed voorbereide aanval ondernomen op de gevangenis, waaraan vijfhonderd getrainde Palestijnse commando's die naar de Libanon waren 'gesmokkeld deelnamen. Gedurende de laatste dagen zouden tenminste vijftig personen om het leven zijn ge komen. Gisterochtend werd het huis van de oppositieleider Saeb Salam door het leger met mortieren bestookt. Salams voornaamste adjudant en een van zijn neven zouden hierbij zijn gedood. Woensdag a.s. zal de secretaris-generaal van de V.N., Dag Ham- marskjöld, in de Libanese hoofdstad aankomen, waar hij de eerste bijeenkomst van de waarnemersgroep van de V.N. zal bijwonen. Deze waarnemers zijn op last van de Veiligheidsraad naar Libanon gegaan na een klacht van dit land, dat Egypte en Syrië zich op grote schaal in zijn binnenlandse aangelegenheden mengen. Paniek in straten van de hoofdstad Vampire-straaljagers van de Libanese regering kwamen zaterdag in actie tegen sluipschutters van de opstandelingen, die zich in Beiroet op de daken hadden verschanst. Toen er zware straatgevech ten ontstonden, trad er een hevige pa niek op straat in, welke een geweldige verkeersopstopping tengevolge had. Een deel van de bevolking vluchtte in grote angst de stad uit. Verscheidene gebou wen werden ontruimd. De opstandelin gen waren erin geslaagd zich van een aantal politieposten meester te maken. Toen zq een aanval op de gevangenis deden, greep het leger met tanks en artillerie in. Zoals hierboven werd ge zegd, is ook zondag een aanval op de gevangenis gedaan. De opstandelingen gebruikten gisteren bazoeka's en hand granaten in hun strijd tegen de tanks en de pantserwagens, die de stellingen van de rebellen in het centrum en zuid westen van Beiroet omsingeld hadden. De gevechten van zaterdag en gisteren waren ernstiger dan welk ander gevecht ook in de afgelopen 36 dagen. Blijkbaar is het leger tot de conclusie gekomen, dat het niet langer verantwoord was in zijn passieve houding van totnutoe te volharden. Volgens deskundige waarnemers zijn Cholera in Indonesië De cholera-epidemie, die Thailand teistert, heeft zich uitgebreid tot Indo nesië. Uit Bandjermasin in het regent schap Zuid-Borneo worden 30 gevallen gemeld. Een van de patiënten is over leden. De plaatselijke autoriteiten hebben om maatregelen gevraagd om uitbrei ding van de gevreesde ziekte tegen te gaan. Advertentie de rebellen met opzet tot een groot scheepse aanval overgegaan om indruk te maken op de waarnemers van de V.N. Mogelijk hebben zij door de strijd in Beiroet ook een poging willen doen om de militaire druk op Tripoli, het cen trum van de rebellen, te doen afnemen. Overleg in Washington Amerikaanse en Britse functionarissen hebben gisteren in Washington overleg gepleegd over de toestand in Libanon, in het bijzonder over de vraag of de pro- Westelijke regering de opstandelingen in Beiroet de baas kan. Minister van Buitenlandse Zaken Dulles ontving ver scheidene adviseurs om te beraadslagen over mogelijke Amerikaanse maatrege len ingeval de situatie erger wordt. De opstandelingen beschikken volgens hun leider Salam over voldoende voed sel en medische hulp. Deserteurs van de regeringsstrijdkrachten worden niet aan vaard aldus verklaarde Salam aan drie Britse journalisten, die een bezoek brachten aan zijn hoofdkwartier. „Wat wij willen is ons land bevrijden van cor ruptie, moord, tirannie en de kleine dictator Sjamoen. Wij willen het Wes ten niet bevechten, maar als zij ons willen bestrijden, moeten zij dat weten" aldus Salam. Hij voegde hieraan toe dat de mensen van Sjamoen nog steeds wa pens en munitie aan de opstandelingen verkopen. De prijs was zelfs de laatste tijd niet gestegen. Wat hem zorgen baarde was de steeds slechter wordende economische toestand van het land. Generaal De Gaulle weer naar Algerije Generaal De Gaulle zal vóór 14 juli opnieuw een bezoek aan Algerije bren gen. aldus is in Algiers vernomen. Men verwacht dat de premier voornamelijk op het platteland zal verblijven om zich persoonlijk op de hoogte te stel len van de strijd tegen de nationalisten. Bij een treffen met opstandelingen zijn zondag tussen Tenes en Le Guelta in Noord-Algerije zestien Franse sol daten gedood en 21 gewond. Dit is in militaire kringen te Algiers meegedeeld. Van de opstandelingen werden 40 ge dood en 23 gevangen genomen. Duitse supporters in Zweden gedragen zich onwaardig (Van onze correspondent te Bonn) In de Westduitse pers is de laatste dagen de mentaliteit van de eigen sup porters bq de wereldkampioenschap pen voetbal in Zweden streng veroor deeld. De „Schlachtenbummler", zoals men ze noemt, gaan tekeer als een stelletje dwazen. Zij hebben een groot deel van het Zweedse publiek ertoe gebracht zqn sympathie te verleggen van het Duitse elftal naar de tegen stander, wie deze ook is. De suppor ters hinderen niet slechts hun Zweed se gastheren met hun lawaai, maar ook nog hun eigen spelers, die rij te pas en te onpas proberen aan te spre ken. Van Zweedse zqde had men reeds gesproken over lawaai-orgiën in voet balstadions, en over 8000 halfwaanzin- nige Duitsers, die met steeds maar elaxonerende auto's rondrijden en hun vrienden boven op hun wagens zet ten, alsof zij in het eigen land zijn. Zweedse kranten schreven reeds over een Duitse geest, die thans over Mal- moe en Gothenburg zweeft. Een ander blad eiste, dat er drie meter hoog prikkeldraad rond de velden zal worden opgericht, waar het Duitse team speelt om deze spelers te beschermen tegen hun eigen wilde supporters. Zelfs tijdens de wedstrijden rennen deze Duitse wildemannen het veld op tenein de bij een doelpunt hun spelers te om armen. Het ergst noemen deze Zweedse kranten het. dat Duitse supporters een verschrikkelijk gehuil aanhieven juist achter de rug van de Zweedse Koning in de wedstrijd Duitsland-Tsjecho-Slowa- kije. De Koning keek zeer verschrikt op. Het feit. dat vele Duitse supporters in de rust van de wedstrijden een flinke dorst verhelpen, verhoogt de sfeer bo- Filmprijzen in Brussel Op het filmfestival, dat ter gelegen heid van de Wereldtentoonstelling te Brussel is gehouden, is de hoofdprijs toegekend aan de Tsjechische film „Une invention diabolique" van Karei Zeman, vervaardigd naar verhalen van Jules Verne. De Amerikaanse film „The goddess" van John Cromwell kreeg de prijs voor de beste produktie. De Russische rol prent „Het huis waarin wij leven" werd bekroond om het verhaal. De prijs voor de beste fotografie ging naar de Itali aanse film „De Chinese muur" van Pier - ludovico Pazani. De Rus Wladimir Rapoport kreeg de prijs voor het beste gebruik van kleuren voor zqn film „De vredige Don". Orson Welles werd als de beste acteur beschouwd op grond van zijn spel in „Touch of evil". De prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol kreeg Lilli Palmer voor haar rol in de Franse film „Mont- parnasse 19". Dertig landen en drie internationale organisaties hadden films ingezonden voor dit festival, dat op 30 mei begon. vendien nog op bepaald onsympathieke wijze. De Duitse pers waarschuwt nu enige dagen lang reeds tegen deze ex cessen. Men vraagt steeds meer, of de supporters zich een beetje rustig willen gedragen en of zij hun eigen spelers nu eens met rust willen laten. Een paar duizend Schlachtenbummler. zo schreef hedenmorgen een Duitse krant, wekken oude anti-Duitse ressentimenten op door him onwaardig gedrag. (Van onze Londense correspondent) Engeland is gedurende het weekeinde begonnen met de overbrenging per vlieg tuig naar Cyprus van de gehele 16de parachutistenbrigade (3500 man, in plaats van zoals het oorspronkelijke plan was, ruim duizend man). Dit is het grootste troepenvervoer door de lucht sinds de Suez-crisis. Met de „rode duivels" ging een battery veldkanonnen mee. Aangezien het onwaarschijnlijk is, dat deze nodig zqn tegen de terroristen op Cyprus, gelooft men dat deze in gereedheid worden ge houden ter bescherming van Britse onderdanen en belangen in de Libanon. Engelse en Amerikaanse troepen, schepen en vliegtuigen in het oostelijk deel van de Middellandse Zee staan klaar om zo nodig president Sjamoen te hulp te snellen. Ook commandotroepen van de Britse marine zijn van Malta per kruiser onderweg naar Cyprus. Het zenden van al deze versterkingen er zqn reeds 10.000 man Britse troepen op het eiland is in de eerste plaats een voorzorgs maatregel in verband met de te verwachten nieuwe uitbarstingen, wanneer de Engelse regering dinsdag in het Lagerhuis het definitieve plan voor Cyprus zal bekend maken. hieruit blijken, dat al het Griekse NAVO-personeel dat in de Turkse stad Izmir was gestationeerd, zaterdagavond naar Griekenland is geëvacueerd. In een verklaring van het NAVO-hoofd- kwartier te Iszir wordt gezegd, dat dit gebeurd is zonder dat de NAVO daar iets mee te maken had. De evacuatie was rechtstreeks tussen de Griekse auto riteiten en de betrokkenen geregeld. Met Griekse vliegtuigen was het Griekse militaire en burgerlijke personeel opge haald. Gezaghebbende Griekse kringen be schouwen deze maatregel als een eerste stap der Griekse regering in de richting van het verbreken der Grieks-Turkse diplomatieke betrekkingen. Antillen ongeduldig? De heer Lampe naar Willemstad (Van onze Haagse redactie) De heer W. F. M. Lampe, gevolmaclv» tigd minister van de Nederlandse Antil len in Den Haag is per vliegtuig naar Willemstad vertrokken. Hq zal wellicht geruime tqd afwezig blijven. In verband daarmee heeft mr. N Debrot, die de heer Lampe vervangt, ontslag gevraagd als buitengewoon lid van de Raad van State van het Koninkrijk. Mr. Debrot werd in maart jl. benoemd tot lid in buitengewone dienst van de Raad van State, kort na het bezoek aan Nederland van de Antilliaanse premier, de heer E. jonckheer. Naar men mag aannemen hield deze benoeming ver band met de moeilijkheden rondom de voorgenomen uitwijzing uit de Antillen van de Nederlandse journalist De Wit. Deze moeilijkheden zijn in de afgelo pen maanden nog niet veel nader tot een oplossing gekomen. Naar verluidt zou het uitblijven van een beslissing door het Rijkskabinet verband houden met het besluit van de regering te Wil lemstad om de heer Lampe terug te roepen. Op Curasao schijnt men onge duldig te worden, ook omdat over enkele maanden verkiezingen worden gehou den in de Antillen. Gré Brouwenstein zong slechts één avond in Wenen Indruk was overweldigend (Van onze Weense correspondent) De opera „Tosca" van Puccini be hoort tot het vaste repertoire van d« Weense opera, waarvoor dan in de twee hoofdrollen meestal gasten uit Italië worden geëngageerd. Zaterdagavond leerde Wenen een geheel nieuwe, niet- Italiaanse Tosca kennen, die op een warme, lyrische en diepmenselijke ma nier door Gré Brouwenstein werd ge zongen en gespeeld. Ook in haar edele veschqning en in haar nobel spel maakte zij een overweldigende indruk. Technisch feilloos en diep ontroerend klonk vooral haar „gebed". De rol van Cavaradossi werd praohtig vertolkt door de Italiaan Di Stefano, terwijl de directeur van de Weense opera Herbert von Karajan zelf dirigeerde. Het was eigenlijk een normale repertoire voorstelling tijdens dit festival, maar het gebodene was van zo hoge en onge kende kwaliteit dat het wel op een gala-première geleek. Het publiek en de gehele Oostenrijkse muziekkritiek be treuren het ten zeerste dat de Neder landse kunstenares slechts één avond kon optreden. Wind van zee De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zonnig en warm weer. maar later in de kustprovincies enige afkoeling. Morgen in het binnenland kans op enkele verspreid voorkomende onweersbuien. Zwakke tot matige, naar noordelijke richtingen draaiende wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 4.48 uur: onder: 20.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.13 en 15.37 uur. Laagwater te 11.20 en 23.38 uur. Advertentie In woning, werkplaats, school, kantoor, blijft 't heerlijk koel. door r het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De 43- jarige Martin Sonimer. voormalig sergeant van de SS. die zich de bijnaam ..beul van Buchen- wald" verwierf, wordt op een draagbaar naar de rechtzaal van de Duitse stad Bayreuth gebtacht. waar hij voo< zijn talloze wan daden terecht staat. Wegens zijn slechte gezondheidstoestand werd deze zaak jarenlang uitgesteld en 2elfs min of meer van de baan ge schoven. Toen hij daarna echter snel bleek op te knappen, trouwde met zijn vroegere verpleegster en vader werd. vond men het met die gezondheidstoestand toch niet zo ernstig, dat hij dan niet ook zich voor zijn misdaden zou kunnen verantwoorden en toen werd hij ineens weer erg ziek. Maat hij staat dan nu toch terecht Internationaal, geen koloniaal probleem De inhoud daarvan is reeds aan de Turkse en Griekse regeringen meege deeld en uit hun reactie is het duidelijk. dat het onmogelijk is op dit ogenblik beiden tevreden te stellen. Het plan, dat zo goed als zeker als eerste fase Cyprus beperkt zelfbestuur zal geven, wordt door de extremisten aan beide zijden i verworpen Er zal voorlopig geen sprake kunnen zijn van aansluiting van Cyprus bij Griekenland door middel van zelfbe schikking. en evenmin van een verdeling van het eiland tussen Grieken en Tur ken. De crisis is uitermate verscherpt, omdat de Turken geen genoegen willen nemen met iets anders dan onmiddel lijke verdeling. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken bevestigde dit nog eens gedurende het weekeinde. Londen betreurt het ten zeerste, dat Turkije zichzelf geen manoeuvreer-ruimte heeft gelaten. De Engelsen, die in de hoop op een internationale oplossing zo lang mo gelijk hun verantwoordelijkheid voor het eiland blijven dragen, hebben thans als eerste plicht een bloedbad naar de on zalige voorbeelden van India en Pales tina te voorkomen en ook eventueel ingrijpen door de Turken van het vaste land. Engeland wenst echter niet langer dan nodig is aan Cyprus, welke strategische betekenis twijfelachtig is geworden, vast te houden. Men heeft het denkbeeld van geheel Cyprus als basis allang opgege ven. Indien echter een basis op het eiland onontbeerlijk is, dan zal dit een zuivere NAVO-basis, in plaats van een Britse basis, moeten worden. Voorzichtig stapje Londen hoopt daarom dat de Ver. Staten bereid en in staat zijn Ankara tot matiging te bewegen. Hoe het ook zq, het nieuwe plan voor Cyprus beoogt in de gegeven omstandigheden geen af geronde oplossing te vormen, doch slechts een voorzichtig stapje voorwaarts om de weg te openen naar een kalmer atmosfeer, maar het lqkt erop alsof de minimum-samenwerking. waarmee het plan staat of valt. tussen Turken en Grieken onmogelijk is. Men vraagt zich daarom af, waarom de Britse regering niet eerder versterkingen naar het eiland heeft gezonden, omdat de Turkse reac tie te verwachten was. De Britse rege ring zal zich hierdoor echter niet laten beïnvloeden. Nogmaals wordt in Londen onderstreept, dat Cyprus geen koloniaal, maar een internationaal probleem is, dat alleen kan worden opgelost door een werkelqk deelgenootschap tussen alle be trokkenen. Grieks NAVO-personeel uit Turkije teruggetrokken Hoezeer het probleem-Cyprus in inter nationaal vaarwater is gekomen, kan Indonesische landstrijdkrachten en mariniers zijn vanochtend om zes uur plaatselijke tijd geland bij Kema, een plaats aan de kust in het uiterste noorden van Celebes. Aangenomen wordt, dat dit de defini tieve aanval op de opstandelingen in dit gebied is. Aan de aanval op het laatste gebied, dat de opstandelingen nog in handen hebben, neemt een groot aantal militairen deel. De vorige week zijn reeds troepen aan land gegaan ten noorden van Menado en nabij de havenplaats Bitoeng. De landingen zijn uitgevoerd door eenheden van de Diponegoro- en Brawidjaja-divisies en commandotroepen van de Indonesische marine. De landing uit zee stond onder commando van overste John Lie, de commandant van de torepedobootjager Gadjah Mada. In een communiqué van de Indonesische marine wordt gezegd, dat de landingen een onderdeel vormen van de bevrijdingscampagne" om de opstandelingen in Noord-Celebes te vernietigen. Krachtig verzet De regeringstroepen, die op de noor delijkste punt van Celebes zijn geland voor de laatste aanval tegen de opstan delingen. zullen volgens bevoegde waar nemers mogelijk krachtig verzet ont moeten. Dat wil zeggen, indien de op standelingentroepen besluiten om te vechten. Indonesische autoriteiten hebben nooit verborgen dat zij de gevechtskracht van de Menadonezen veel hoger schatten dan die van de opstandelingen in Midden- Sumatra, die op enkele uitzonderingen na. slechts symbolisch verzet boden toen regeringseenheden twee maanden gele den in Padang landden. De Menadonezen vormden een aan zienlijk deel van het voormalige KNIL en minstens enkele duizenden van de opstandelingen daar hebben een gron dige opleiding gehad. Waarnemers in Djakarta wilden zich niet aan voorspellingen over de duur van de huidige actie wagen. Verklaring van Nasoetion De chef-staf van de Indonesische landstrijdkrachten, generaal-majoor Na soetion. heeft vandaag alle politieke ac tiviteiten in een groot deel van Indone sië verboden. Het verbod geldt niet voor Java en Borneo. Het verbod heeft betrekking op alle politieke daden van groeperingen en per sonen, „die beslissend kunnen zijn voor de toekomst van de natie of daarop in vloed kunnen uitoefenen". Vliegtuig neergestort Een vliegtuig van de Indonesische luchtmacht is nabij Menado in Noord- Celebes neergestort. In een communiqué van de luchtmacht wordt gezegd, dat het toestel op weg was om een aanval te doen op militaire installaties op het vliegveld van Menado. toen de motor plotseling uitviel. De piloot trachtte ver geefs een noodlanding te maken. Het toestel, een Mustang, stortte echter neer en de piloot vond de dood. Geen ontbinding kabinet Djoeanda President Soekarno heeft verklaard, dat hq het kabinet Djoeanda niet zal ontbinden; alleen de samenstelling zal worden veranderd. Ook de politiek van het kabinet zal niet gewijzigd worden. Nieuwe vragen Politieke waarnemers te Djakarta vragen zich thans af of de veelbespro ken „versterking" van het huidig* kabinet niet meer in discussie is. Zij herinneren aan de recente bevesti ging door kringen uit de omgeving van het staatsleiderschap, dat Sultan Hamengkoe Boewono van Djocjakarta benaderd was met het oog op kabi netswijzigingen en dat de Sultan die de opstandelingen noemden als moge lijke regeringsleider. ,jn principe" had toegestemd deel te nemen aan de regering. De waarnemers zelden ook. dat enige ministeries mogelijk zouden worden af geschaft en dat de betrokken ministers posten als „staatsministers" zouden kril. gen. Een van de op te heffen ministeries zou zijn het ministerie voor de mobili satie van volksenergie en ontwikkeling onder leiding van minister Hanafi. die door zijn politieke tegenstanders werd beschouwd als /riendschappelijk gezind ten opzichte van de communisten. „De rede van de president heeft wer- kelijk nieuwe vragen naar voren ge bracht aldus deze waarnemers.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1