Stille markt met stijve prijzen Generaal De Gaulle lanceert een Ds. H. Bouter neemt nieuwe attractieve staatslening ZATERDAG 14 JUNT 1958 Eerste regeringsdaad met ivijdperspectief Nieuw aanwijzingen in moordzaak Mary Kriek (Van onze Londense correspondent) Er is een nieuw onderzoek aan de gang naar de in januari van dit jaar bij Colchester gepleegde moord op Mary Kriek. Twee dagen geleden zün haar ouders en haar zuster Wilhel- mina uit Nederland gearriveerd. Zij zUn donderdag j.I. weer teruggekeerd. Gebleken is dat er nieuwe aanwij zingen zün, die mogelijk de dader kunnen opsporen. Gisteren zyn twee vü'f-jarige meisjes uit Barrow-Win-Furness in het graaf schap Lancashire, die twee dagen waren vermist, vermoord aangetroffen in een slaapkamer van een huis op korte af stand van een eigen woning. Een be jaarde man is gearresteerd. AFWEERGESCHUT TE DJAKARTA De inwoners van Djakarta zün van ochtend vroeg gewekt door het gedreun van afweergeschut. Voor de derde keer deze week werd in de Indonesische hoofdstad een oefening gehouden tegen luchtaanvallen, waarbü ook de kanon nen in actie kwamen. S.E.R. adviseert wijziging wet bedrijfsorganisatie In zün gisteren gehouden vergade ring, onder voorzitterschap van de heer T. J. Twünstra, heeft de SER zich voornamelijk bezig gehouden met de vraag of een wüziging in de wet op de bedrüfsorganisatie noodzakelijk moet worden geacht. Aanleiding hiertoe was een preadvies van zijn commissie financiën bedrijfs- lichamen, welke commissie bü meerder heid geporteerd leek voor een herziening van artikel 126 van genoemde wet. Dit artikel bepaalt o.m., dat publiekrechte- lÜke bedrijfslichamen bij het opleggen van heffingen aan de ondernemingen waarvoor deze lichamen zijn ingesteld een aftrek kunnen toestaan tot een deel van het bedrag, dat deze ondernemingen als contributie aan hun vrüe organisa ties hebben betaald. Deze aftrek kan niet meer dan de helft van de heffing bedragen. Over de vraag welk percen tage van de contributie voor aftrek in aanmerking mag komen, laat de wets bepaling zich echter niet uit. Geen thermo-nucleaire fusie in „Zeta" Uit het verslag, gepubliceerd in het Britse wetenschappelijke tüdschrift „Na ture" blykt, dat „Zeta" het Britse appa raat voor onderzoek naar een gecontro leerde kernfusie, niet de verwachte resultaten heeft opgeleverd. Uit nieuwe proeven van geleerden heeft men kun nen afleiden dat de fusie, die in het apparaat tot stand komt, niet het ge volg is van een thermo-nucleaire reac tie. Deze ontdekking is een grote teleur- stleling voor de Britse geleerden. Zü hopen echter, door de constructie van het apparaat te wijzigen, het beoogde doel alsnog te bereiken. Autootje-van-Cambridge naar benedenin stukken Het autootje is van het dak gekomen in Cambridge, maar de B.B. van de Engelse universiteitsstad heeft toch de eer moeten laten aan de studenten, die het vehikel zondagochtend op het Se naatsgebouw takelden. De B.B. heeft het karretje, dat inmid dels „Maybell" gedoopt was, in zes stuk ken moeten branden, omdat men geen kans zag het autootje in zyn geheel omlaag te takelen. Overste Hallowes, chef van de B.B., gaf toe, dat hü het ding het liefst aan één stuk naar de begane grond had gebracht, maar uit veiligheidsoverwegingen had hij er vanaf moeten zien. Vüf kwartier hebben zün mensen nodig gehad voor het karwei. (Hiermee is de vraag nog niet opgelost hoe de studenten het karretje naar boven hebben gekregen. Red, LD.) Nog een partij. (Van onze Par ij se correspondent) Tijdens een toespraak, die hü voor de Franse radio en de televisie uitsprak, heeft generaal Charles de Gaulle gisteravond een nieuwe staatslening gelanceerd. Aanvankelük was het de bedoeling, dat zün regering pas later metdeze lening voor de dag zou komen, maar een nieuwe crisis van de schatkist moet de bekendmaking hebben verhaast. De lening, waarvan de inschrüving dinsdag a.s. officieel geopend zal worden, biedt ongeveer dezelfde attracties als de grote staatslening, welke in 1952 door dezelfde minister van Financiën (Antolne Pinay) werd gelanceerd en toen in zeer korte tüd kon worden volgeboekt. Zo bedraagt de rentevoet weer 8% procent, welke op nieuw aan de goudwaarde zal worden gekoppeld. Ook zullen er voor de inschrü- vers weer zekere belastingvoordelen zün te plukken. En aan Fransen, die obligatie aandelen in buitenlandse deviezen willen betalen, worden dan nog eens extra- attracties in het vooruitzicht gesteld. Oproep om hem tot het einde bij te staan De regering hoopt door deze lening in tussen niet alleen de schatkist weer iet wat te kunnen verlichten. De generaal- premier liet in zijn radiorede namelijk ook doorschemeren, dat hij deze eerste regeringsdaad in een veel wijder pers pectief wilde zien beschouwd. De Gaul- ]p verwierp nogmaals het partijen-stel sel. doch brengt tevens een saluut aan de ministers der Vierde Republiek, die van goede wil waren geweest. Een ver nieuwing van de staat noemde hij ech ter conditie voor de oplossing der enor me problemen, die Frankrijk aan de rand van een burgeroorlog hadden ge bracht. En voor die taak der vernieu wing. die hij op zich had genomen, riep hij nu ook alle Fransen op hem tot het einde bij te staan. Ofschoon de minis ter-president er gisteren geen verdere details over verstrekte, is nu wel zeker dat de grondwet, die de basis van de toekomstige Vijfde Republiek zal vor men, nog van a tot z herzien en gewy- zigd wordt. De bevoegdheden van het staats hoofd zullen met het recht van parle- mentontbinding en benoeming van de premier en de ministers sterk worden uitgebreid, een uitbreiding die vooral ten koste van de Kamer van Afgevaardig den zal gaan. In een Eerste Kamer zullen daarnaast ook vertegenwoordigers van verschillen de beroepen en economische belangen groeperingen worden opgenomen. Overi gens rekent men dat het nieuwe ont werp zeker niet voor eind juli gereed zal zijn. Men weet. dat op 5 oktober bij re ferendum de nieuwe grondwet aan het Franse volk zal worden voorgelegd. Welke taken en mogelijkheden bij dit referendum en de verkiezingen, die erop moeten volgen, voor de huidige partijen zullen zijn weggelegd, is eveneens nog onzeker. Maar de bestaande politieke groeperingen zijn intussen gisteren weer met één vermeerderd door de rechtsra- dicale volksrepublikein en oud-premier Georges Bidault, die, na een onderhoud met de ex-gouverneur van Algerije, Jacques Soustelle. vandaag door gene raal De Gaulle ontvangen wordt. Hü stelt zich aan het hoofd van een volks beweging op christelyke grondslag, die zich gelijktijdig op de denkbeelden en beginselen van De Gaulle beroept. Nieuwe Moskou beroep aau Ds. H. Bouter, hervormd predikant te Stavenlsse (Z.), die beroepen was in de vacature van ds. N. Kleermaker en werkzaam zal zün in de hervormde wijk gemeen te „Boshulzerwük", heeft dit beroep aangenomen. Ds. Bouter. die in 1928 werd geboren, werd in 1953 kandidaat gesteld in de Ned. Herv. Kerk en aanvaardde op 11 oktober 1953 het predikambt in de her vormde gemeente van Stavenisse. De wyk. waarin ds. Bouter komt te arbeiden, is met ingang van 1 januari j.I. ingesteld en omvat een gedeelte van de oude ..Rembrandtwijk", waarvan ds. J. de Wit indertijd wijkpredikant was. en het gehele nieuwe stadsgedeelte achter de spoorlijn Leiden-Utrecht (Haagweg- kwartier en omgeving Vijf Meilaan). De nieuwe predikant bracht dinsdag j.I. met zyn echtgenote een bezoek aan de Leidse Hervormde Gemeente, waar bij hij op de hoogte gesteld werd van de huidige stand van zaken en de vele plannen in de Boshui ze rwijk. In tegen woordigheid van de wijkkerkeraad en tientallen medewerkers gaf de consulent van deze wijk. ds. J. de Wit, een toe lichting op de plannen. Ds. H. Bouter. die twee jonge kinde ren heeft, was de eerste predikant, die door deze wijkgemeente werd beroepen. By beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is dr. H. L. A. van Wyk alhier, benoemd tot lid van de commissie, welke dit jaar is belast met het examineren van hen. die een akte van bekwaamheid wensen te verkrijgen tot het geven van M.O. in de Spaanse taal. Het Nederlandse vrachtschip Tjibantjet, dat vorig jaar september tijdens een storm op de rotsen voor Hongkong liep, is thans vlotgetrok- ken. Met zware slagzij werd het naar de haven gesleept voor herstel. stap van in Londen Mytylschool Leiden en omstreken beroep op offervaardigheid Volgende week collecte doet (Van onze Londense correspondent) De Sovjetrussische regering heeft een nieuwe stap gedaan naar een topge- sprek: de Russische ambassadeur Jacob Malik begaf zich gisteren naar Downing Street met een nieuwe lange brief van Kroesjtsjef. Deze betrof voorbereidingen tot een conferentie en bevatte ook voor stellen inzake de agenda, zo wordt be weerd. Malik werd door de plaatsvervangende premier Butler ontvangen. Zü hadden een gesprek van büna een half uur. De Sovjetrussische regering heeft er mee ingestemd dat er deskundigen van de VB., Engeland en Frankrijk ener- züds en van de Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije anderzyds op 1 juli te Genève byeenkomen om manieren te be studeren voor het ontdekken van kern ontploffingen. Dit is gisteren bekendge maakt door het persbureau Tass. De brief van premier Kroesjtsjef aan pre sident Eisenhower, waarin dit staat, en het daaraan voorafgaande schrijven van het Amerikaanse staatshoofd, werden te Moskou gepubliceerd. In het Sovjetrus sische antwoord wordt het betreurd, dat men niet tot overeenstemming is kunnen komen over de onmiddellijke deelne ming van Indiase deskundigen aan het overleg. De Sovjetrussische regering Men schryft ons: Het is nu ruim 7 jaar geleden, dat de Mytylstichting werd opgericht en byna 6 jaar, dat de Leidse Mytylschool startte. Deze school is de tweede in Nederland. Thans zijn er vier Mytylscholen en het is te verwachten, dat binnen afzienbare tyd over het ge hele land Mytylscholen zullen zijn op gericht. Het begin van de Leidse Mytyl school was wankel, maar moedig met slechts enkele kinderen. Het vertrouwen en het enthousiasme, waarmee door be stuur en medewerkers van de school werd gewerkt is echter niet beschaamd geworden. Thans bezoeken ruim 30 kin deren uit Leiden en omstreken de school die sedert 1 juli 1956 van overheidswege is erkend. Dat dit werk tot stand kon komen is niet alleen te danken aan hen, die het nauwst bij het werk zyn betrokken. In tegendeel, dit werk mocht tot nu toe slagen, omdat het werd gedragen door de gehele samenleving. Overheid en particulieren gingen en gaan hier hand in hand. Veel is reeds tot stand gebracht. Meer jmoet nog tot stand gebracht worden. het werk van de stichting, handen vol geld kost. Gelukkig helpt de overheid met belangrüke bedragen. Doch zonder de hulp van particuliere züde zou het werk vast lopen. Het is daarom verheugend, dat de komende week in Leiden. Oegstgeest en Leiderdorp mag worden gecollecteerd. Vorig jaar was de opbrengst büna f. 4.000. Wy rekenen en vertrouwen erop dat het dit jaar niet minder zal zyn. Wij vragen U mild te geven. Laat de collectebus niet zonder uw gift voorby- gaan! Bü voorbaat danken wy U zeer. Het bestuur van de Mytylstichting voor Leiden en omstreken. zegt er van uit te gaan dat de bespre- ,Daar ge nazorg 0Jhel.roepeljjk komt «M'edne opschorting van^ë kernproeven door alle betrokken landen. nu^ Het orgïnlseren ïf Jfet opgYng i_,.„00i ja> J brengen van de nazorg vormt thans een D|akarra aenr nor moreel acrivan grootste problemen. Daarnaast vragen andere facetten van de zorg voor 'het gebrekkige kind evenwel evenzeer ,de volle aandacht. Het is van groot be lang, dat de kinderen zo vroeg mogelijk een juiste behandeling krygen. Daarom is het nodig, dat er gezocht wordt naar mogelykheden om kleuteronderwijs te geven aan gebrekkige kleuters. Voorts zijn daar de tegelyk geestelijk en licha melijk gehandicapten. Ook voor deze wel zwaarst misdeelden moeten voorzienin gen worden getroffen. Verder is er nog de uitzending van gebrekkige kinderen naar gezondheidskolonies. Deze uitzen ding is van groot belang voor de kinde ren, maar niet minder voor de gezinnen, waartoe deze kinderen behoren. De wetenschap, dat hun kind gedurende enkele weken een uitstekende verzor ging geniet zal de ouders de gelegenheid geven nieuwe krachten te verzamelen om hun kind thuis wederom de nodige zorg te geven. De uitzending betekent veelal ontspanning voor kind en gezin. Het zal een ieder duidelyk zijn, dat opstandelingen laag Verlies van nationaliteit? Het hoofdkwartier van het Indone sische leger in Djakarta heeft mede gedeeld, dat het moreel van de op standelingen in Midden-Sumatra laag is en dagelüks achteruit gaat. Zy trachten gevechten met regeringstroe pen te vermijden en bepalen zich tot het overvallen van dorpen om de be volking te beroven, aldus wordt in een communiqué gezegd. Een militaire woordvoerder in Noord- Sumatra heeft meegedeeld, dat gewa pende opstandelingen een overval heb ben gedaan op het plaatsje Bandar Poe- lau nabij Pematang Siantar, ten zuiden van Medan. Twee bestuursambtenaren werden ontvoerd. De woordvoerder deelde voorts mede, dat in het district Tapanoeli de rege ringstroepen hun zuiveringsoperaties voortzetten. Indonesiërs, die in het buitenland verblüven en zich hii de opstandige beweging hebben aangesloten, kunnen hun nationaliteit verliezen. Dit heeft de Indonesische minister van justitie Maengkom, in het Parle ment medegedeeld. Hij zeide. dat dit geldt voor Indonesiërs, die geen ge hoor geven aan de oproep van de pro cureur-generaal om voor een verhoor naar Indonesië te komen. Maengkom zeide voorts, dat het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken op dracht heeft gegeven aan alle verte genwoordigingen in het buitenland om de paspoorten, die door opstandelingen worden gebruikt, ongeldig te verklaren. Bromfietsenkwaad voorbij maar nu de T.V. In het jaarverslag, dat is uitgebracht door de Volkskredietbank te Utrecht, wordt geconstateerd, dat op goede gron den kan worden aangenomen, dat het .bromfietsenkwaad" thans voorby is. De kreditering, aldus het verslag, schuilt thans meer by de T.V.-toestellen, waarbij de hoge aflossingstermijnen van f.40.tot f.50.per maand de gezins- financiën in vele gevallen ontwrich ten Philippijnse opdracht voor twee Friendships Kolonel A. Souriano. president van de Philipines Airlines, heeft zo juist in Londen een contract getekend voor de aankoop van twee Fokker F 27 Friend- ship-verkeersvliegtuigen. Kolonel Souriano achtte de F. 27 de meest geschikte vervanger van de DC-3 vliegtuigen. Zeer waarschijnlyk zal zijn maatschappij dan ook nog verdere or ders op dit type voor de luchtlijnen in de Philippijnen plaatsen. Dr. J. A. Bierens de Haan overleden te In de ouderdom van 75 jaar Sienna in Italië, waar hü met vakantie vertoefde, overleden dr. Johan Abraham Bierens de Haan, oud-privaat docent aan de universiteit te Amsterdam en secretaris van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen te Haar lem. Dr. Bierens de Haan is tydens zyn leven voorzitter van de Bond Heem schut, vice-voorzitter van de Neder landse Dierkundige Vereniging geweest en van 1939 tot zijn dood beheerde hy het secretariaat van de 180.000 dollar boete voor de „Bretagne" Volgens het Indonesische persbureau Antara, heeft de procureur-generaal, Soeprapto, gister bekend gemaakt, dat de gezagvoerder van het Deense vracht schip „Bretagne" erin heeft toegestemd een boete van 180.000 dollar te betalen, om de vrijlating» van zyn schip te ver krijgen. Tevens heeft de procureur-ge-' neraal de verbeurdverklaring van de lading rijst en zout van het schip gelast. Bespreking Von Brentano-Luns op 23 juni Naar wij vernemen zullen de reeds aangekondigde besprekingen tussen mi nister Luns en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken. Von Brentano, op maandag 23 juni in Den Haag wor den gehouden. Minister Von Brentano wordt zondag 22 juni per auto uit Bonn in Den Haag verwacht. In Den Haag wordt verwacht, dat het gesprek tussen de twee ministers niet langer dan een dag in beslag zal ne men. Atoombewapening taak van landsregering Het raadslid, de heer H. van Weizen (C.P.N.) heeft zich onlangs met de vol gende vragen tot het College van B. en W. gericht: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van een uitvoerig schryven, dat blykens een publikatie in een deel van de dag bladpers. door zeven natuurkundigen van verschillende Universiteiten in ons land, op 25 januari j.I. aan de minister raad is gestuurd, waarin zij wyzen op de gevaren die er dreigen by een voortzet ten van kernbewapening en eventuele vestiging van raketbases in Nederland? 2. Hebben B. en W. tevens kennis ge nomen van de mededeling in dezelfde publikatie, dat drie representanten van dit zevental inmiddels een onderhoud hadden met de minister van Defensie? 3. Indien het gestelde in vraag 1 en 2 bevestigend kan worden beantwoord, delen B. en W. dan eveneens de mening van de zeven geleerden, „dat het ook dringend gewenst is, dat het Nederland se volk in zyn geheel een betere en meer verantwoorde voorlichting over vitale problemen verkrijgt"? 4. Zo B. en W. het wel eens zyn, met de mening van deze geleerden inzake de gevaren, welke in hun schryven van 25 januari worden genoemd en de daarmee verbonden dringende wenselijkheid van „een betere en meer verantwoorde voor lichting". willen zy dan mededelen, of het gemeentebestuur het voornemen heeft die in onze gemeente zoveel moge lijk te bevorderen? FILMS VAN DEZE WEEK: „De slag om Arnhem" Droeve werkelijkheid Casino In de geschiedenis van de bevryding van ons vaderland neemt de slag om Arnhem een belangrijke plaats in. Ons, in het westen, gaf het nieuwe hoop op een spoedige bevryding, was het althans een teken van het feit, dat de geallieerden met alle middelen daaraan werkten. In de hel van vuur, angst, bloed, pyn en dood zyn filmoperateurs aan het werk geweest en met hun ma teriaal is een film vervaardigd, die heel eenvoudig „De slag om Arnhem" heet. Reeds eerder draaide deze film in Lei den en trok toen talrijke bezoekers. Men moet deze film niet gaan zien om een prachtig oorlogsverhaal voorgescho teld te krygen. De film geeft een kei hard beeld van de oorlog, en dat kan en mag ook eigenlijk niet anders, want er is niets moois aan de oorlog. De oor log is en blijft een droeve werkelykheid en dat wordt in deze film volledig tot uitdrukking gebracht. Daarin ligt ook haar waarde. „De ontembaren" Waar het schieten hoogtij viert! Luxor Een cowboyfilm uit Texas, anno 1870: die wil er altüd nog graag Zeer bijzonder jubileum MEJ. C. LOVINK 40 JAAR HUISHOUDSTER Een voor deze tyd toch wel zeer bü- zonder jubileum zal a.s. dinsdag in de familiekring van de heer J. Th. Hosman (firma Meeuws) aan de Breestraat lila worden herdacht. Die dag is het n 1. veertig jaar geleden, dat mej. C. Lovink bij deze familie als hulp in de huishou ding in dienst trad. In de loop van deze jaren is zij zo met het familieleven der Hosmans vergroeid, dat zy daarin thans een zeer belangrijke plaats inneemt. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt a.s. dinsdagmiddag van 3 tot 4.30 uur een receptie (Breestraat lila) gehouden. Ir. J. J. G. van Hoek voorlopig geen raadslid 5. Is er naar de mening van B. en W. geen aanleiding enkelen van de zeven bedoelde natuurkundigen in een speciale raadszitting uit te nodigen, voor het geven van een nadere uiteenzetting van de door hen gesignaleerde gevaren? 6. Is het naar de mening van B. en W. niet mogelyk maatregelen te ondersteu nen die kunnen leiden, na de noodzake lijk geachte voorlichting, tot een proef- stemming onder de bevolking van onze gemeente, over de vraag „voor- of tegen at oombewapening Naar aanleiding van deze vragen, delen B. en W. het volgende mede: „Wy beantwoorden de eerste twee vragen be vestigend. De in de vragen behandelde materie betreft een onderwerp, dat on getwijfeld van algemeen Rijksbelang is en derhalve een taak is van de lands regering en niet behoort tot de huishou ding der gemeente, noch overigens tot de taak van het gemeentebestuur kan worden gerekend. Daarom ligt het niet op de weg van de gemeente zich op dit gebied te bewegen. Wij menen derhalve ons te moeten onthouden van het be antwoorden van de vragen 3 tot en met 6". deze DR. J. P. DUYVERMAN KOMT THANS IN DE RAAD Naar wij vernemen heeft ir. J. J. G. van Hoek, directeur van de N.V. Wer- nink's Beton Maatschappij, zeer tot zyn leedwezen moeten besluiten het lidmaat- schap van de gemeenteraad op dit ogen- blik niet te aanvaarden, omdat zijn (functie met dit lidmaatschap ingevolge ,de Gemeentewet moeilijk verenigbaar is. I Ir. Van Hoek heeft evenwel tegelyker- tyd verzocht zyn naam op de kandida tenlijst te handhaven, omdat voor hem reeds binnen het jaar na de installatie van de nieuwe raad het motief tot het niet aannemen zal zijn vervallen. Dr. J. P. Duyverman, die zyn opvolger op de kandidatenlijst van de VVD is, zal, zodra hy benoemd is verklaard, deze benoeming ook aanvaarden. Eindexamen Gymnasium Van de groep A II van de eindexamen kandidaten van het gymn&sium slaagden de dames: E. C. Fischer te Leiden, A. J. Meckmann te Voorschoten en de heer A. F. W. Duyverman te Leiden. Van de groep B IV slaagden de heren W. A. F. Kreukniet, M. N. Spijker en N. L. Volkers, allen te Leiden. Van groep A II werd 1 kandidaat af gewezen en met 1 kandidaat wordt het examen voortgezet. Van de groep B slaagden alsnog mej. F. L. Hoogerwerff te Katwyk aan Zee en de heer H. G. Honnef te Leiderdorp. By K.b. is mr. N. H. Brummelkamp, inspecteur van 's Rüks Belastingen, tweede afdeling, alhier benoemd tot hoofdinspecteur. (Van een deskundige medewerker) Het was de afgelopen week op de ver schillende veemarkten duidelijk waar te nemen dat men met de hooioogst is be gonnen, want het „boerenbezoek" was opmerkelijk minder. Daarbij was het aanbod op de gebruiksveeafdelingen aanzienlijk minder, zodat er van een „stille boel" kon worden gesproken. De handel vertoonde dan ook een slepend karakter en in hoofdzaak kon van flauwere prijzen worden gesproken. In derdaad zijn de prijzen van de kalf- en melkkoeien de laatste weken wat gezakt, maar beneden de f. 1000 koopt men toch nog geen best jong beest. Dat wil zeggen met goede melkgift en een goed exte rieur engoede papieren. Een beslist goede vaars laat zich ook nog niet veel beneden de f. 1000 betalen! Goedkoopte is er dus nog niet. Ook niet op de slacht- veemarkt va;het aanbod deze week reu„lut weer ruim genoeg was. terwijl de groot- Hollandsche handel in rundvlees toch zeer flauw is MaatschappU der Wetenschappen, té feweest- Het Haarlem. Denemarken was echter veel minder, maar de vleesconsumptie is momenteel zeer matig, zodat er aan de slachthuizen toch lang niet kon worden uitverkocht. Toch is er circa 200 ton fyn rundvlees voor export bestemd. De export van kalfsvlees - hoofdzakelijk beste kwali teit vet kalfsvlees - bedroeg nog meer en wel tussen 250 en 300 ton, in hoofdzaak naar Italië. De vette kalveren werden zelfs by een ruim aanbod vlot en tot wat hogere prij zen opgenomen. We noteerden per kg. levend gewicht tussen f. 2.30 en f. 3.20, terwijl voor uitmuntende kwaliteit nog iets boven notering werd betaald. De nuchtere kalveren brachten tussen f. 1.25 en f. 1.50 per kg. op. Wegende van 40-50 kg. De wolveemarkt gaf weinig of geen verandering te zien. Texel leverde maan dag 2700 jonge lammeren af tegen in koopprijzen van f. 48-f. 58 per stuk, waarvan hier op de Leidse markt de al lerbeste werden uitverkocht tot f65. In hoofdzaak lagen de prijzen weer tussen f. 50 en f. 60 per stuk. Prima zuiglam- meren, meest voor export deden tus sen f. 80 en f. 90 per stuk. Éénjarige schapen in de tqp f. 100 per stuk. Op een zeer slechte beurs j.I. zaterdag te Utrecht viel de varkensmarkt toch deze week nogal mee. al zijn de prijzen toch verre van bevredigend. Slagersvar kens - de fijnste dus - liepen tot en iets boven f. 1.72 en de zwaardere soorten grossiersvarkens daalden af naar f. 1.65, zeugen van f. 1.38-f. 1.46 per kg. levend gewicht. De export van vers varkensvlees is momenteel gering, doch geconserveerde hammen en vleeswaren gaan elke week circa 1200 tot 1300 ton via de fabrieken het land uit. Byna uitsluitend naar En geland en de V.S. De baconindustrie verwerkt bovendien op heden plm. 10.000 varkens per week voor Engeland. De handel in geslachte varkens leefde in de loop dezer week iets op en was beter dan de week tevoren. De paardenmarkt verliep willig en duur voor de werkpaarden en veulens, doch de slachtpaarden gingen eerder tot iets flauwere pry zen van de hand. in, vooral wanneer zy zo spannend is als deze „Ontembaren" met Kirk Douglas (bekend uit de Vincent van Goghfilm) en Burt Lancaster in de hoofdrollen. Men moet er tegen kunnen: ten eer ste tegen het „moorden-aan-de-lopende- band", want revolvers gaan in de han den van cowboys af, vóór ge 't weet en ten tweede: tegen een hartige slok, want er wordt méér gedronken, dan voor een gewone burgerman zou deugen. Als U daar nu maar overheen komt, dan valt er veel te genieten, want de natuur in Texas is schoner dan al die lugubere kerels, die elkaar in de haren zitten. Het gaat hun in dit vry inge- wikkelde verhaal tenslotte om de strijd tussen recht en onrecht: tussen de sherif en zijn mannen en een stelletje veehouders, die met de wet trachten te spotten. Dat het recht zegeviert is uit- eindehjk een kwestie van tyd en het pleit wordt beslecht in een verschrikke- lyk vuurgevecht, waarin de wetsover treders het loodje moeten leggen. Kirk Douglas houdt zich telkens met een hartige slok op de been tegen de ziekte die hem dreigt te slopen, maar het is verwonderlyk, dat hij na zo'n slok weer telkens zo fris is als een hoentje! Wie zyn hart verpand heeft aan een dergelüke schietfilm van de eerste rang, komt niets te kort. Het is daarby geruststellend te weten, dat ge rustig in uw stoel kunt genieten, zonder er „midden in'" te zitten. Want hóe gemakkelyk zou zo'n kogel ook U kunnen vermorzelen! En dat toch maar liever niet.... „Paris Holiday" Twee grappenmakers in de Franse hoofdstad TRIANON Bop Hope en Fernandel als hoofdrolspelers in een en dezelfde film! Het kan dus niet anders of „Pa ris Holiday", het nieuwste produkt van de Amerikaanse filmindustrie, is nu reeds een kassucces. Beiden, zowel de Amerikaanse komiek als de Franse grap penmaker, vormen een hoogst merk waardige combinatie, die. al of niet ge slaagd, in ieder geval aandacht trekt. Men ziet het beroemde tweetal in deze kleurenfilm aan boord van een reus achtig groSt schip, op weg van New York naar Frankrijk. Dat zich reeds ge durende de reis verschillende komische situaties voordien is niet meer dan lo gisch. Eenmaal in Parijs aangekomen zien de twee artiesten zich voor tal van moeilijkheden geplaatst, het ene avon tuur volgt op het ander. Hoe de Ameri kaan en de Fransman zich tenslotte uit hun netelige posities weten te bevrijden kan men het beste zelf gaan zien. Het verhaal is de moeite van het vertellen nauwelijks waard. Volstaan wij dus met op te merken, dat men voor een gezel lig avondje uit in Trianon, althans deze week, wel terecht kan. De tegenspeel sters van Bob Hope en Fernandel zijn in dit geval de welgebouwde Zweeds- Amerikaanse actrice Anita Ekberg en de wat minder bekende filmster Martha Hyer. „Maigret zet een val" Jean Gabin in hoofdrol als politiecommissaris Lido Jean Gabin in een film naar een boek van Georges Simenon: hier mee weten de echte liefhebbers van het genre-politiefilm reeds voldoende om deze kans niet te verzuimen. Het boek is intelligent gecomponeerd met voldoende ruimte voor psychologie. Ga bin in de rol van commissaris, die niet eerder rust dan nadat hij de geheim zinnige vrouwenmoordenaar heeft ge grepen. is een meeslepende figuur, waarlijk meesterlijk in de scènes, waar in hij de dader te pakken gekregen schijnt te hebben. De komische noot ontbreekt niet en ook hierdoor steekt deze film, welke bovendien meermalen voortreffelijk van fotografie is, boven het gemiddelde niveau van haar soort uit. Enige bijrollen, zoals die van de binnenhuisarchitect, zijn vrouw en zijn moeder alsmede die van een der re chercheurs, kwamen uitstekend uit de verf. „Op het spoor der verdwenen vrouwen" Vrouwenhandel en narcotica Rex-Theater Twee van de oudste typen ergerlykste misdaden, die ook in onze tyd nog niet volledig konden wor den uitgeroeid, zyn de vrouwenhandel en de handel in verdovende middelen. Bei de zyn verwerkt in de film „Op het spoor der verdwenen vrouwen", welke deze week in Rex draait. Het verhaal vertelt over een industrie in schoon heidsmiddelen die een camouflage blykt te zün voor de handel in narcotica en een centrum van waar uit vrouwelijke slachtoffers der verdovende middelen bovendien nog verkwanseld worden naar Zuid-Amerika. De ontrafeling van deze uiterst onverkwikkelyke zaak begint bij de ontvoering van een schoolmeisje, dat als het ware in gyzeling wordt genomen om een van de slachtoffers van het complot terug te kunnen vinden. Uiter aard wordt tenslotte succes bereikt, maar daar gaan heel wat spannende avonturen aan vooraf.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4