Corsicanen beseffen te laat, dat rostand maken hun veel geld kost regeerders Amerika gaat van zijn in Washington meer actie vragen Peek&Cloppenburg p land pa rad ijs en vreest een p hun eiland: voelt zich om de liberale oplossing aardige mensen, tuin geleid in Algerije daarbuiteii: venijnig gebroed Gevoel van onbehagen zal Demoeraten aan een grote overwinning in november a.s. helpen Onverwachte kritiek uit Yale Belastingmaatregelen voor de bevordering van het sparen ite Jaargang Vrydag 13 juni 1958 Vyfde blad no. 29464 "«"I,9*"* Pol°shirts ^Vo"o' IIIs: r"erk u ""Otis o ^>- >- iQnr (Van onze Reisredacteur) »ccio, begin juni. Het eiland Corsica, dat met al ifjn enorme bergen in verdreven blauwe Middellandse Zee paradijsje ligt te spelen, voelt zich hevig je tuin van Eden geleld. Corsica vindt dat het met zjjn „revolutlonette" raai De Gaulle de beslissende duw naar de macht heeft gegeven! En nu lt niemand meer notitie van het eilandOok De Gaulle niet. Hij heeft Jorsicaanse baas, kolonel „Koperneus" Thomazo en de gedeputeerde Pascal [hi in Algiers maar koeltjes behandeld en hun gezegd: „Doe de Corsicanen groeten en zeg dat ik ze wel eens zal komen opzoeken, wanneer ik het niet j zo druk heb". En daar zitten de zondagsrevolutionairen, die zich al redders de Franse natie waanden, nu met al hun spandoeken „Welkom generaal De |e" en hun comité van openbaar welzijn. En zonder toeristen! Hetgeen het e is. Wat spijtig beseffen de Corsicanen, dat zij hun opstand beter aan het dan aan het begin van het vakantiseizoen hadden kunnen beginnen, [sten houden niet van schieten! in koplamp kwamen te staan, maakten zich zó kwaad, dat zij hun pistolen trok ken en elkander pardoes doodschoten. Maar dat was eigenlijk meer een voor rangskwestie Die Corsicaanse opstand blijft toch een vreemde geschiedenis. Wanneer „Rijkseenheid" tien jaar geleden een coup-è.-la-Algiers zou hebben geprobeerd en een delegatie naar Terschelling had gestuurd, dan was er om de Brandaris niets gebeurd. Maar op Corsica liggen de zaken an ders. Het zijn historisch-economische zaken. Er staan op Corsica zoveel kale bergen, dat er voor mensen nauwelijks meer plaats is. Tegenwoordig trekken die bergen en de blauwe zee toeristen. Brit-se oude vrijsters kunnen hun eigen gebruinde Corsicaanse visser tegenwoor dig al bij de Londense reisbureaus voor uit bestellen. Maar vroeger was dat niet zo. Men emigreerde. En niet iedere emigrant maaktezo'n succesvolle carrière als Napoleon of Tino Rossi, de meesten werden be scheiden dienaren van de staat. Zo wa ren jarenlang Corsica's twee voornaamste gewassen: stekelige, lage struiken en stekelige, lage ambtenaren. Die struiken bedekken nog steeds tachtig procent van Corsica's oppervlakte. Men noemt dat struikgewas de Maquis", het diende tot schuilplaats voor de „bandieten" (lees: da't deel der Corsicanen, dat niet tot de politie behoorde). De salarissen en pensioenen van die ambtenaren en on derofficieren vormen nog steeds tachtig procent van de inkomsten van het eiland. Een zeer groot deel van hen ging naar Frankrijks Noordafrikaanse gebieden: Tunesië, Marokko en Algerije. mzame gast krijgt gevraagd korting •sica zonder toeristen! Zelfs de Iten, die doorgaans van Corsica's (jk-brede kijk profiteren, hebben de baanse zon links laten liggen. On- j eigenlijk, want Corsica is alweer [alm en de eilandbewoners rusten Inge siesta's uit van het opstand n. De nudis'ten hadden bovendien hun eigen Comité van Openbaar In, desnoods van openbaar bloot- piunnen proclameren en zich een irings kruis op de borst laten ta in. Maar hun kampen zijn leeg, de restaurants, de stranden, de de plezierboten en de hotels leeg De hotelhouders geven de zeldzame jngevraagd 25 procent korting, het- )p Corsica schokkender is dan welke itie ook! Voor Corsica's lievelings- Intes, het afzetten van regeringen afzetten van toeristen is geen (ebied meer. De tweehonderddui- Corsicanen zitten een beetje ver- tussen hun bergen, die zich op het staan te verdringen als glazen ade op het blad van een ober op wnerse dag. Even te laat. [rom zijn die Corsicanen ingegaan ops'tokerij van de samenzweerders llgiers, de heren De Sérigny, Del- Frey en kolonel „koperneus", die hdag 1 juni in een oude Dakota Ajaccio vlogen? Een codebericht un vooruitgegaan: ,JDe wielen van to moeten verwisseld worden". Het laanse „Comité de salut public", 5 man sterk, had alles voorbe- isu's parachutisten stonden klaar, jublikeinse veiligheidstroepen kwa- Uttele minuten te laat. Duizenden Bstanten, vooral opgeschoten jon- in „blue jeans" voor wie een mooi I maar een eiland en het leven p een beetje saai is, haalden pisto- roreren en mitraillettes te voor- Zij omhingen zich met patroon- S, schreeuwen „Algerije blijft en „Leve De Gaulle", dronken jeer „pastis" dan anders en had- fet voor tienduizenden. Zij smeten ifec't en de burgemeesters uit hun yertrekken en namen de macht n naam van De Gaulle. Want al be Gaulle geen Napoleon zijn tenslotte geen Corsicaan beter eneraal dan géén generaal. Het lartisme op Corsica is niet dood, este politieke partijen noemen zich Onapartistisch. Vreemde geschiedenis |en de duizenden kilo's lood, die waarts werden geknald, was het (terst onbloedige revolutie. De to- ferliezen bedroegen één vingertop: bstandeling had per ongeluk zijn [oor de loop van zijn geweer ge il. O ja'twee automobilisten, joertuigen in de menigte koplamp Nu mogen de Nederlandse toeristen, die aan Corsica hun hart verpand heb ben, het mü kwalyk nemen, dat ik die Corsicaanse ambtenaren als „stekelig" heb gekwalificeerd. Welnu, op hun eiland mogen de Corsicanen schatten van men sen zijn. Maar het norse, domme, venij nige gebroed dat, als klitten aan elkaar hangend, de politiebureaus in Algiers, Tunis of Casablanca bevolkte, de in heemse bevolking treiterde, de nationa listen martelde, in fanatieke contra- terreur Franse liberalen in de rug schoot, heeft, mèt de derderangs Corsicaanse politici in de gemeenteraden (en in het Franse parlement), veel bijgedragen tot de wanhoop, waarin Tunesiërs, Marok kanen en Algerijnen tenslotte naar de wapens grepen. Een koele „meneer" De honderdduizend Corsicanen in Tunesië en Marokka hebben het na de onafhankelijkheid dan ook niet plezierig gehad. Vandaag zitten er nog eens hon derdduizend Corsicanen in Algerije. Men ziet, dat de tweehonderdduizend inwo ners op het eiland zelf voldoende poli- Corsica: een verlaten paradijsje. Zelfs bij de vriendelijke „bébé" in La Marinella, naast het zomerver blijf van Tino Rossi, is geen ziel te bekennen. tieke, economische en persoonlijke rede nen hebben om iedere liberale oplossing van het Algerijnse probleem te vrezen. Daarom vooral hebben zij hun kortston dige revolutie gemaakt. Vandaag is alles weer normaal, Parijs heeft al een nieuwe prefect benoemd (die ik niet benijd) en kolonel „Koper neus" Thomazo kan weer flink gaan doen op een minder belangrijke post. Alles is weer normaal, maar dat men in Corsica thans voor een schappelijke prijs een flinke portie „poires sautées", ofte wel gebakken peren, kan krijgen, is iets waarover ik, mijzelve behaaglijk in de zon koesterend tegen een fraai decor van zee en bergen, mij niet verdrietig kan maken. De rijen lege stoelen vervul len mij met een genoegen, waaraan enige innigheid niet vreemd is. Reeds thans merken de heethoofden van Ajaccio, dat opstand maken geld kost. Binnenkort zullen zij, gelijk de schreeuw lelijken in Algiers, gaan beseffen, dat zb per abuis een koele „meneer" aan het hoofd van Frankrijk hebben gebracht. Aannemer G. Turkenburg te Alphen overleden Gistermorgenis de heer G. Turken burg aannemer te Alphen in de leeftijd van 62 jaar overleden. De heer Turken burg werkte reeds tal van jaren samen met de aannemer H. Oudenes, eveneens te Alphen. De overledene was gister morgen op het bouwterrein van de R.-K. Pius X school aan de Van Nesstraat te Alphen toen hij zich onwel gevoelde. Even later is hij in de directiekeet over leden. Zowel in Alphen als ver daar buiten zijn door de overledene in samenwerking met de heer Oudenes tal van woningen en bouwwerken gebouwd. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van de heer Turkenburg zal maandagmiddag plaats vinden op de Oosterbegraafplaats aan de Verlengde Aarkade te Alphen om 2.30 uur. (Van onze correspondent in Washington) Sedert 1952 is het prestige van Amerika in de wereld aanzienlijk gedaald. In de binnenlandse politiek wordt dit feit door de tegenstan ders van de regering door de democraten dus flink uitgebuit. En het laat zich aanzien, dat de democraten succes zullen hebben met een campagne, die gedijt op de gevoelens van onbehagen, die alom in den lande heersen. In november zullen de democraten, indien niet alle tekenen bedriegen, een grote overwinning behalen bij de verkiezingen. Wie echter in zijn oordeel boven de partijstrijd wil uitrijzen, zal moeten erkennen, dat de daling van Amerlka's aanzien niet alleen te wijten is aan de republikeinse regering te Washington, doch veel meer aan krachten, die Regering wenst: Dpel loonsverhoging niet voor consumptie (Van onze parlementaire redacteur) „De snelle technische ontwikkeling en de te verwachten scherpe concurrentie door de Euromarkt vereisen een zo modern mogelijke Nederlandse produktie. Daarvoor zijn enorme Investeringen nodig. De regering maakt zich zorgen of daarvoor voldoende gespaard zal worden", aldus verklaarde gisteren staatssecre taris Schmelzer in de Tweede Kamer. Op grond van een onlangs genomen besluit in de ministerraad zal de regering daarom in positieve zin nagaan welke maat regelen kunnen worden genomen om door tegemoetkomingen op belastinggebied het sparen te bevorderen. Daarover zal op korte termijn overleg worden gepleegd tussen een aantal departementen. Enkele voorlopige gedachten omtrent deze plannen zullen worden medegedeeld in de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot het verlenen van vrijstelling van belasting voor werkgevers bijdragen in bouwspaarfondsen. zich na de tweede wereldoorlog buiten Amerika hebben doen gelden: de feno menale technische ontwikkeling ih de Sovjet-Unie, de omwenteling in China en het onafhankelijk worden van ge bieden, die tot dusverre koloniën wa ren. Voor elke regering in Washing ton zou het bijzonder moeilijk zijn ge weest om de toppositie te handhaven, die Amerika bij het einde van de oorlog had bereikt. Tussen 1945 en 1952 toen de democraten te Washington aan het bewind waren hebben zij maar al te duidelijk gevoeld hoe het getij tegen be gon te worden. En met name de ontwikkeling in China, tijdens het democratische be wind, moet men als een zware slag be schouwen voor de vrije wereld en voor Amerika in het bijzonder. Alles goed en wel, zeggen de demo craten, maar wjj deden tenminste iets om het getij te keren. En zjj wijzen er op, hoe de doctrine van Truman (1947), het plan-Marshall (1948), de luchtbrug naar Berlijn (1949) en het Ingrijpen in Korea (1950) slag op slag krachtige maatregelen waren, waarmede het Wes ten zich te weer stelde tegen de opdrin gende macht van het communisme. Dulles, de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken, is een knap advo caat. Ook wanneer hij pleit ten gunste van zichzelf. Maar het zou hem toch niet gelukken een reeks acties te noe men van het republikeinse bewind, die te vergelijken zijn met de van prak tische fantasie getuigende daden, waar toe Amerika onder Truman in staat bleek. Geen monopolie. Vroeger werd door weinigen veel ge spaard. Die „weinigen" wil de regering vervangen door „zeer velen", die de taak dus zullen moeten overnemen om te sparen voor investeringen. Daarom zal, aldus staatssecretaris Schmelzer, indien er economisch ruimte is voor een wer kelijke loonsverhoging, worden nage gaan hoe kan worden bereikt dat een deel .van de (algemene) loonsverhoging buiten de consumptieve besteding blijft. Ook het bedrijfsleven (werkgevers en arbeiders) zal er zijn gedachten over moeten laten gaan hoe dat kan worden verwezenlijkt. „De bezitsvorming", zei staatssecre taris Schmelzer, „is een nationaal be lang, dat de regering graag gedragen zou weten door alle politieke groepe- ringen in ons volk." De meningen over de bezitsvorming zijn nog altijd verdeeld, maar minister Struycken vond het verheugend, dat sedert 1956, toen het kabinet optrad met een bescheiden program op het gebied van de bezitsvorming, thans algemeen wordt ingezien, dat hoge be sparingen nodig zijn. De bezitsvor ming is een geleidelijk proces voor de toekomst, op welke weg de jeugd- spaarwet een eerste stap is. Tegen de amendementen van de heren Hazenbosch (AR), Van Buel (KVP) en Den Uijl (P. v. d.A.) met de strekking de jeugdspaarwet te verfijnen, had staatssecretaris Schmelzer het bezwaar, dat daardoor de regeling te ingewikkeld zou worden. Bovendien moet men be denken, dat het Rijk de regeling niet zelf zal uitvoeren, maar dat dit gebeurt door de voor een groot deel particuliere spaarbanken, die volstrekt bezwaar ma ken tegen administratieve ingewikkeld heden en moeilijke controle. Scherpe controle wordt nodig indien men algemeen tot 24 jaar de jeugd in de gelegenheid zou stellen nog een spaarovereenkomst af te sluiten dan zou moeten worden nagegaan of iemand van 23 jaar al eerder aan een spaar regeling heeft deelgenomen en de premie heeft opgestreken. Bovendien is 24 jaar de leeftijd, waarop de meeste jonge mensen trouwen. Omstreeks die leeftijd moet een jeugdspaarovereenkomst dus aflopen. De volgende week dinsdag zullen de amendementen speciaal aan de orde komen en zal er over worden beslist. Het geeft de Amerikanen thans een gevoel van onrust en geprikkeldheid, wanneer zij bemerken hoe machteloos hun land is in het Midden-Oosten, hoe onpopulair het is in Zuid-Amerika en hoe zelfs de noorderburen, de Canade zen, zich geïrriteerd tonen ten aanzien van de Verenigde Staten. De kritiek in Amerika richt zich niet zozeer tegen de daden van de huidige regering als wel tegen het gebrek aan daden en initiatief. Herhaaldelijk komen deskundige, ener gieke Amerikanen met goed doordachte plannen voor de dag. En het zijn heus niet de democraten alleen, die het mo nopolie hebben van verbeeldingskracht en activiteit. Maar, al tonen vele individuen in dit land zich op hun qui vive, de regering in Washington zet deze suggesties niet om tot daden. Het was op zijn minst genomen heel opmerkelijk, dat Griswold, de bekende president van de universiteit van Yale, dit jaar de volgende tekst uit de bybel gekozen had voor zijn oratie „En zijt daders des woords. en niet al leen hoorders, uzelve met valse overleg ging bedriegende. Dit was zijn bood schap aan de studenten, die ditmaal de universiteit gingen verlaten. De univer siteit van Yale is beslist geen bolwerk van de democratische partij en toch was het duidelijk, dat Griswold in zijn rede kritisch gestemd was ten aanzien van het feit, dat de leiding van Amerika de zaken te zeer op haar beloop laat. „Dit aldus zyn aanhef is een te leurstellend jaar geweest in de geschie denis van ons land". BENOEMING EN ONTSLAG HOOGLERAREN Bij K.b. is benoemd tot gewoon hoog leraar in de afdeling der mijnbouwkun de aan de technische hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de petroleumwinning: ir. J. H. M. A. Tho- meer, thans buitengewoon hoogleraar aan deze hogeschool: tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Technische Ho geschool te Eindhoven om onderwijs te geven in de toegepaste wiskunde: dr. C. J. Bouwkamp, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als buitenge woon hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht: tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de experimen tele natuurkunde: dr. H, de Waard, thans lector aan deze universiteit; tot gewoon hoogleraar in de afdeling der mijnbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de geofysica: O. Koefoed, thans buitengewoon hoogleraar aan deze hogeschool; is aan dr. F. Zernike op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen met dankbetuiging voor de be langrijke in deze betrekking bewezen diensten; is aan dr. W. H. Arisz op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Autootje nog steeds op dak De kleine Austin-7, die technische studenten op het dak van het Senaats gebouw van de universiteit van Cam bridge hebben geparkeerd, staat daar nog steeds, ondanks de inspanningen van de B.B. van Cambridge. De brandweer heeft het autootje van de nok van het dak afgehaald en het, verderop en lager maar nog steeds op het dak, vastgesjord totdat de B.B. van Cambridge er wat aan kon doen. Maai de mannen van de „civil defence", onder leiding van hun commandant, een genie officier en enkele ingenieurs, slaagden er niet in hun takelgerei naar het dak te hijsen. Toen probeerden ze het zon der een laadboom: gewoon het autootje van mannetje naar mannetje langs een steiger laten zakken. Dat mislukte ook, tot grote hilariteit van een straat vol mensen die niets van de „operatie- austin" wilde missen. Ten einde raad heeft de B.B. 's avonds laat, toen er al geen mensen meer ston den te kijken op straat, de knapen die het autootje op het dak hesen, gevraagd het er asjèblieft weer af te halen. Maar die oproep is totnutoe onbeantwoord gebleven. De kater van een revolutie Advertentie

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7