MET BEIDE BENEN OP DE GROND een ZEISS IKON camera Wereldtentoonstelling toont op liet gebied der visserij weinig nieuws 13.50 Kerkelijk Leven Dl A1 Vliegkampschip „Karei Doormail'' onderging een totale lierbouwing Rusland laat niet veel zien VRIJDAG 13 JUNI 1958 Als U f250.- voor een twee-ogige spiegelreflexcamera wilt besteden, dan kiest U natuurlijk een ZEISS IKON. Het Ideaal van de foto-amateur die méér wil dan een kiekje alleen. De Zeiss Ikon IKOFLEX kost thans nog slechts f 230.-. In het grote, heldere matglas met de uitklapbare loupe ziet U de foto in zijn ware grootte! De schaal van de Ingebouwde belich tingsmeter ziet U bij de Ikoflex Favorit en Ikoflex 1c In het matglas. Foutie ve belichting uitgesloten, want steeds kunt U de uitslag van de wijzer controleren. Ikoflex 1c met Novar 3.5 f283.-, idem met Tessar 3.5 f330.-. De Ikoflex Favorit f586.-. Uw fotohandelaar heeft ze! Gevechtsivaarde en veiligheid verhoogd Buitenlanders bijten over het algemeen niet graag in onze „Hollandse Nieuwe" (Van een speciale medewerker) De wereldtentoonstelling in Brussel mag dan een evenement zijn, waar men omtrent talloze economische en culturele activiteiten van vele landen zijn licht kan opsteken, op het gebied van de visserij valt er nauwelijks iets verrassends te zien. Dat is de conclusie, die overblijft na een zwerftocht van het ene paviljoen naar het andere en in het bijzonder naar die van de landen welke in de visserij een gevestigde en geduchte reputatie bezitten. Hoewel het vanzelfsprekend is, dat men de Expo 1958 niet moet beschouwen als een vakbeurs voor iedereen, lijkt het toch merkwaardig dat slechts enkele van de echte visserij-naties aan dit facet van hun nationale economie aandacht hebben geschonken. Dat zijn, om kort te gaan, Canada, België, Noorwegen en in een veel geringere mate ook Nederland. Maar Rusland en Duitsland bijvoorbeeld, laten van hun zeevisserij In het geheel niets zien. En dan te weten dat Rusland, met zijn Imposante vloot van tientallen vangst-fabrieksschepen, welhaast het belangrijkste visproducerende land van Europa is. Rusland heeft een immens gebouw Diorama's ziin het ook die als blik- neergezet in Brussel. Een gebouw waar in beeldengroepen van toch waarlijk niet geringe afmetingen nauwelijks opvallen en waarin een gigantische beeltenis van Vadertje Lenin-ten-voeten-uit slechts een accent lijkt te leggen U grijpt een gids van een tafeltje in de hal en gaat zoeken: op de tweede en bovenste verdieping zal. gezien de af beelding van een stekelig waterdier on der de aanduiding „voedselindustrie", iets van de visserij te zien zijn. Halver wege de uitstalling over de reconstructie van Moskou en die der licht© industrieën In een bescheiden hoekje zit een Rus sisch heer uiterst onopvallend, doch zeer ingespannen te lezen. Hij kijkt pas op wanneer ik een internationaal verstaan baar kuchje uitstoot en staart mij met iets van verbazing aan. als hij doorkrijgt dat het Engels is waarin ik hem een vraag stel. Hij gromt wat. schudt het hoofd en haalt de schouders op. Hetgeen wel zo veel wil zeggen als: ,,Ik versta er niets van". Een nieuwe poging, ditmaal in het Du ts. „Ein Biszchen", verklaart hij nu rret een brede lach en gaat dan staan luisteren met een gezicht waarvan dui delijk valt af te lezen, dat hij zelfs aan dat „Biszchen' 'niet voldoende heeft om van onze vraag of er iets van Ruslands visserij te zien is, veel te begrijpen. Maar h°t woord „Fisch" heeft hij begrepen. En met een gebaar alsof hij alle Rus sische visserij geheimen tegelijk onthult, v, ijst hij dan naar twee opgezette steu ren in een glazen kastje, temidden van een keur van visconserven. Bovendien diept hij uit een lade van zijn bureau nog een boekwerkje op met kleurrijke afbeeldingen van ingeblikte visprodukten. Per slot van rekening had hij het ook al gezegd: „ein Biszchen Neen, dan hebben de Venezolanen er meer slag van om je wegwijs te maken. Een beeldschone juffrouw schuift een blocnote onder onze Nederlandse neus. waarop kenbaar gemaakt kan worden wat wij wensen te weten. De wetens waardigheden zullen ons ten spoedigste thuis worden gestuurd! In het Finse paviljoen hangt een stuk je visnet naast een zeer grote foto van een met de hengel vissende man; Frank rijk toont een fotoreportage van de vis serij op tonijnen en forellen; de Argen tijnen verschaffen een kleurige folder over sportvisserij in het Nahuel Huapi meer. in de volledige zekerheid, klaar blijkelijk. dat zij alle wensen daarmee vervuld hebben. Rauwe visbrr Enfin, zo zou deze opsomming nog een poosje kunnen doorgaan. De toch wer kelijk wel inspannende speurtocht naar de visserij in Expo-verband heeft ten slotte toch nog iets opgeleverd. Om maar met Nederland te beginnen. Men kan gelukkig daar een foto zien van de SCH 236 en verder een model tussen vele an dere modellen) van het trotse Hospitaal Kerkschip „De Hoop". Maar, het meest zeggende van alles is wel dat zo oer-Hollandse haringstalletje, waar de dames J. Ros-Taal en G. de Poode-De Jong in hun Scheveningse klederdracht Nederlands kostelijkste zeebanket proberen aan de buitenlandse man te brengen. Dat gaat - helaas - nog niet zo heel vlot. De meeste haringen worden door Nederlandse en enkele Bel gische bezoekers gekocht. Maar anderen lopen met opgetrokken neuzen voorbij, want rauwe visbrrr. Toch verkopen de dames zo'n kleine 800 haringen per dag. Voor zeven franken per stuk. Wat, bij alle eerbied voor de haring een zeer flinke prijs mag heten. En wat denken mevr. Ros en mevr. De Roode er zelf van? „Ze vinden ons mooi. door die klederdracht. Maar de haring? Daar zijn ze vies van Diorama's Dan is er het Noorse paviljoen, de re presentatie van een land dat in 1957 voor 760 miljoen Kronen aan visproduk ten exporteerde. Het toont op een wand een afbeelding van een vloot visserssche pen, met een bijschrift waarin het be lang van de Noorse visserij uiteen wordt gezet. Meer niet. België, heeft een apart onderkomen gebouwd voor „Bossen, jacht en visserij". Het heeft daarin de gelegenheid geschapen een staal te to nen van zijn wapenindustrie, terwijl „bos" en „jacht" daarenboven zijn sa mengebracht in een aantal volgepropte diorama's. vangers voor de visserij dienen. In de trant van het Haagse Panorama Mesdag heeft men met echt zand, wat losse at tributen en enkele opgezette vogels een stukje zeestrand nagebootst, waarachter enorme foto's twee „hoogzee-treilers" in volle zee, tot een zeer levensecht onder deel van de voorstelling maken. Ook is er nog een opengewerkt model van een moderne treiler te zien, met een grote mozaiektafel welke symbolisch ele menten van het vissersbestaan verbeeldt. Hoe aantrekkelijk een en ander ook is opgesteld, de grote belangstelling van de bezoekers gaat tóch uit naar de diora ma's met het opgezette wild Scheepsmodellen Canada ten slotte poogt zijn gasten niet alleen te overtuigen van het belang van zijn visserij door het exposeren van de meest in zwang zijnde scheepsmodel len. tezamen met opgezette exemplaren van de voornaamste vissoorten die er mee worden gevangen. In een vijvertje zwemt namelijk ook een school kunst- vissen. bevestigd op een in het water elektrisch voortbewogen raamwerk rus teloos heen en weer. De sportvisser en de beroepsvisser komen in dit paviljoen aan hun trek en zij worden duidelijker en aantrekkelijker voorgelicht dan in de andere gebouwen. Veel minder beperkt is de keus van de liefhebber wanneer hij zcekt naar de scheepvaart in het algemeen. Er is bijna geen land dat enigszins meetelt op dit gebied, waarvan niet een omvangrijke selectie van fraaie scheepsmodellen wordt uitgestald. Ruslands grote rivier schepen voor passagiersvervoer en zijn gedrongen atoomijsbrekers zijn er zo goed als een Noorse tanker in aanbouw en Nederlands bekendste oceaanreuzen. Alles bijeen genomen valt de oogst op visserij gebied, zoals reeds gezegd, dus tegen. Men zal er zeer beslist niets nieuws ontdekken. Maar er is op deze Expo zo ontstellend veel te aanschou wen, dat het zeker niet op zijn plaats zou zijn, hierom van een tekortkoming te spreken. Communistische burge- meester van Soerabaja Soera ba ja. de tweede stad van In donesië, heeft vandaag een commu nistische burgemeester gekregen,, n.l. dr. Satrio Sastrodirdjo, de enige kan didaat, die door de gemeenteraad met algemene stemmen werd gekozen. Zijn verkiezing is een gevolg van de communistische successen bij de ver leden jaar gehouden gemeenteraads verkiezingen. Soerabaja is de tweede provinciale hoofdplaats met 'n communistische bur gemeester. De eerste is Semarang, de hoofdplaats van Midden-Java, waar de communisten tijdens de jongste regio nale verkiezingen eveneens de overwin- nig behaalden. Advertentie Ut foawXtyrifr NED. HERV. KERK Beroepen te Baarn (vac. wijlen I. Kie vit) H Harkema te Zeist. Aangenomen naar Markelo E. J. Rietveld te Ophemert. Bedankt voor Leerbroek J. Boezer te Eethen en Drongelen. GEREF. KERKEN Tweetal te Groningen-Zuld (vac. dr. L. Praamsma) J. M. Vlaming te Gouda en H. Wlllems te Augustinusga. Beroepen te Schagen H. Peper, kand. te Haarlem. Twee jaar en elf maanden heeft de verbouwing geduurd, die het vliegkamp schip „Karei Doorman" heeft ondergaan. Hierdoor is de gevechtswaarde en de veiligheid aan boord verhoogd van dit schip, dat een taak heeft te vervullen bjj het beveiligen van de verbindingswegen ter zee en het bestrijden van onderzee boten, waartoe het de beschikking heeft over acht „Seahawk" straaljagers, 22 „Avenger" anti-onderzeebootvliegtuigen en „Sikorsky"-helikopters. De stabiliteit van het schip is nage noeg gelijk gebleven, vertelde de com mandant. kapitein-luitenant-ter-zee L F. E. van Oostrum Soede. De snelheid, 25 mijl per uur, is gelijk gebleven, maar door de nieuwe remkabelinstallatie kun nen nu reeds vliegtuigen by het landen worden opgevangen bij een windsnel heid van 20 mijl. De nieuwe stoomkata- pult, de langste aan deze zijde van de Atlantische Oceaan, kan elk type vlieg tuig lanceren. Verder heeft de „Karei Doorman" een hoekdek gekregen, zodat vliegtuigen niet meer landen op een baan. gelijk aan de lengteas van het schip. Hierdoor heeft men op het dek van 213 bij 40 meter een veel grotere ruimte gekregen voor het bijladen en repareren, zonder dat men angst voor mislukte landingen behoeft te hebben. Weliswaar is het schip hierdoor iets breder ge worden. Om de vliegtuigen veiliger bin nen te loodsen is de uitrusting uitge breid met landingsspiegels, die een zo genaamde constante valhoek garande ren. Ook de radar- en commandoappa- ratuur voor het dirigeren van de vlieg tuigen is vernieuwd. De operationele ruimten zijn van air-conditioning voor zien, de warmte, die de toestellen uit stralen. Sliep de bemanning voorheen in hang matten. thans heeft iedereen een eigen kooi. Door de veranderingen, verwachtte men, dat de „Karei Doorman" zwaarder zou worden en meer diepgang zou heb ben. Deze vrees is ongegrond gebleken o.m. doordat gebruik is gemaakt van veel lichte materialen. De watertanks, die voorheen de benzinevoorraden ter bescherming omringden zijn vervangen door stikstof, een bjjprodukt van de „fabriek", die zuurstof maakt ten be hoeve van de jachtvliegtuigen. Dè waterverplaatsing van de „Karei Doorman", die 1516 opvarenden heeft en bewapend is met 12 mitrailleurs van 40 mm., is 13 800 ton. PRINSES MARGRIET BIJ SPAANSE DANSGROEP Prinses Margriet heeft gisteravond in Utrecht in het sprookjesachtig verlichte Wilhelminapark een voorstelling bijge woond van de Spaanse dansgroep „Coros y danzas". Gedurende meer dan twee uur heeft deze groep van meer dan 120 dansers en danseressen, afkomstig uit 10 van de 15 provincies van Spanje, een bont programma opgevoerd van Spaanse folkloristische dansen. Dezer dagen voerde m'n Journalis tieke weg mU naar „Nleuw-Lei- den". Vreemde gewaarwording Met 't échte, vertrouwde Leiden heeft 't niets meer te maken. Dat stemt me enerzijds droef, ander zijds word ik me opnieuw bewust van de dynamiek van deze tijd, die 't ene flatgebouw naast 't andere stapelt Ik bromfietste wat verwezen in de nieuwste buurten rond op zoek naar m'n doel, een achteraf gelegen school, al even modern, zowel uiterlyk, als wat inhoud betreft. Een échte school voor moderne kin dertjes. Zij krijgen immers alles zoveel gezon der, hygiënischer en blijer toebedeeld dan wij ouderenindertijd. uizenden kindertjes zyn er in die moderne buurten. Nederland sterft niet uit! Ze krioelen rond in de wijk, waar hóóg boven alles onze Torenflat uit torent, 's avonds tot in wijde omtrek als een feestelijk Expogebouw haar stralend licht verspreidend. Een onuitputtelijke lichtbron. Gelukkig hoef ik de elektriciteitsreke ning niet te betalen. Maar móói is 't! Elke nachtvlieger ziet 't meteen: dót is nu Leiden! Die stad gaat met haar tyd mee! ls Leidenaar ben Je daar toch trots op! Niet alleen op die bouw en dat licht, ook op het feit, dat onze architec ten onvermoeibaar bouwen, altijd maar bouwen, om alle grote mensen en alle kindertjes een plaats onder de zon te gunnen, een stukje beschermde veilig heid op een onzekere wereld. Je rijdt dus door alle nieuwe straten, langs alle nieuwe plantsoenen, langs alle lange huizenblokken, met duizenden ka- r Mos. m?t mensen in dagelijkse vreug den en zorgen. Je bent blij, dat de wereld niet stil staat en dat duizenden er een nieuwe broodwinning bij krijgen als ze ten minste hun vestigingsdiploma's kunnen veroveren :als maar nieuwe bakkers, melkbezorgers, slagers, kruideniers, kleer makers of radio- en televisiehandelaren. Want al die nieuwe mensen moeten toch eten en drinken, pakken dragen en zich 's avonds een beetje kunnen ver maken. Zo reed ik door „Nieuw-Leiden" en merkte, dat er overal volop leven in de Leidse brouwery is. De mensen kennen hun buurtje nog niet precies. 't Duurde lang voor ik was waar ik zijn moest. Iedereen, die ik aanklampte had me met een kluitje in het riet ge stuurd of zei me van niets te weten, omdat ze er pas een paar dagen of een paar weken woonden. Het huisvestings bureau moet 't bepaald druk hebben Toen ik verbaasd keek naar al die hoge verdiepingen en dacht, hoe ver we 't al naar boven geschopt hebben, kwam me plotseling deze foto in gedachte. Ik diepte haar op uit m'n archief en presenteer U haar hierbij: een maquette van de nieuwste Torenflat, die men nu bezig is in het verre Montreal tot het geluk der bewoners te bouwen. Een „hemelbestormer" van 40 verdie pingen en wel vier keer zo hoog als de ho< - - - - - hoogste flat hier in Leiden. Gek is dat: er is altijd baas! Zoudt graag Uw stulp in de bo venste verdieping willen betrekken? Iedere dag met een liftje op en neer en in vrije tijd uitkijken over het ge wriemel daar beneden? Een héle sensatie, maar geen pretje voor lijders aan hoogtevrees. Wèl gezond, daar in die yle lucht. Ge hoeft dan geen hoge berg meer te beklimmen. Zélf blijf ik liever met beide benen op de grond, dat is altijd 't verstandigste! Als we even wachten, krijgt Leiden heus óók zo iets: misschien in '70, '80, '90 of 2000, als bekroning van alle on blusbare bouwactiviteit, pronkjuweel van het huidige geslacht. Ik zal dat beslist niet meer mee maken. Maar zou ik er om huilen? FANTASIO Waarschijnlijk gaat het schip dins dag a.s. naar zee en worden er proe ven genomen, waarbij in Portmoutti de stoomkatapult zal worden afgesteld- Begin augustus komt men dan weer terug en worden de vliegtuigen aan boord genomen om half september ge heel gereed te zijn. Het belang van het schip bij het be veiligen van de toegangswegen blijkt, als men weet, dat de Nederlandse in dustrie voor drievijfde en de Neder landse omzet voor de helft afhankelijk is van de toe-, af- en doorvoer van goederen, afkomstig van overzee. Wanbegrip woningnood wordt doorbroken! Actie in Voorbereiding (Speciale berichtgeving) De Nationale Contactcommissie voor Gezinsbelangen breidt een grote lan delijke actie voor, die erop gericht za! zijn enerzijds het gehele volk van Nederland in het oog te plaatsen met de problemen en gevaren die uit de woningnood voortvloeien, anderzij-'s bij degenen die niet direct met 'Me problemen en gevaren te maken heb ben, de vaak bestaande mentaliteit van wanbegrip en ingeïnteresseerdheid te doorbreken. Over deze actie is vanwege de Nationale Contactcommissie voor Ge zinsbelangen overleg gepleegd met de minister van Maatschappelijk Werk mej. dr. M. A. M. Klompé. Het ligt in de bedoeling met de uit voering van dit plan tot mentalitei'sver- betering het volk in een zo breed moge lijke schakering te betrekken. Men denkt in dit verband niet slechts aan de inschakeling van de pers, radio en televisie, doch men hoopt evenzeer op de medewerking van de stands- en vakorganisaties, jeugd- en vrouwenver enigingen, de bouwwereld en e.d. Een werkcommissie van de N.C.G. is bezig de details van dit plan uit te wer ken en de nationale actie grondig voor te bereiden. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Bernardus /L Fr. J.. zn van W. A G. van Kesteren en <J. M. L. Paardekco- per; Gerrit J., zn van A. Stierman en W. van Genderen; Rudl G„ zn van J. M. Bij- leveld en M. de Widt; Christlnus J J. M., zn van A. Kuljper en M. A C. Bosdrlesz; Maarten, zn van D. Schurer en E. M. Pan- huyzen; Reinoldus C. M.. dr van B. Th. van Abswoude en C. H. C. van der Zon. Ondertrouwd: E. P. J. Roberts. 27 Jaar en W. Fr. Wilemsen, 23 Jaar: J J. W M. Brouwers. 32 Jaar en H. Kramer. 27 jaer; J van Rij. 35 jaar en C. H. Verbeek, 29 laar; A. van der Linden, 28 Jaar en J. A M. van der Voort, 22 Jaar. Getrouwd: J. Schilfer, 40 Jaar en P C Slootweg, 25 Jaar; C. E. van 't Groenewo1 31 jaar en N P. C. Elenbaas. 30 Jaar. L. H. Scheepe, 28 Jaar en M. P. Hosman, 23 WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells F., zn van C. de Best en S. Ouwehand; Cornells J N„ zn van J. C. J. van der Kroft en J. H Oorthu-isen Johnny L. M.. zn van J. T. Ruljgrok en G. J van Kesteren: Frederlk J.. zn van F van der Haar en J. M. P, Eerhard. Anna C. M., dr van C. J. van Leeuwen en C. M. Oosterveer. Ondertrouwd: J M H. Bijl en D Bo- kowski; M. J. J. van der Drift en J. E. Bayersbergen; R. Boef en T J M. Belle- kom; H. P. Maas Geesteranus cn A. S. Lange. Getrouwd: G. J. van Hemcrt en M M. Bakker; N. J. Meijer en M. A van Bar- neveld; H. de Jong en G L - an Duyven- boden; F. E. Dürr en A. J. Hubbellng, P. K Verschoor en W. van Bemmelen. C. Frederlks en J. C. Morlen; J. H. Gispen en J. C. Alois Overleden: C. G. Timerman. 77 Jaar: I M. Rhijnsburger, 73 Jaar; J Stijnls, 82 Jaar; F. J. J. G. Knljnenburg. 4 mnd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Erlck Martin, zn van G. van Eg: i D. Varkevlsser; Ronald Mlke. zri Havesteijn en J. C. WUlebrana, Petrcuella, dr. van W. A. Roos en H. W. Owel; Helena Alberta .dr van T Ouwehand en J. Guijt; Margaretha Maria Elisabeth, dr van B. Verver en M. E. Kooreman; Johannes Cor nells. zn van J. Duindam en M Verbrug- gen; Yolanda. dr van A. Schouten en V/. 1 S. Vavler. GETROUWD M. Gijsman en G. J. Sepers; J. L van Polanen en M. van Meeuwen; H. V. Piket en C. van Leeuwen; J. van Loon en M. P Rljsbergen; J T. F. Hogervorst en J. C de Grauw; D. Wesselman en W J. M Bek kering; K. Luisman en W. A. Jurgens, Klein en C. C. M. van den Berg; M Horsman en E. E. van Weerlee; G. G Terpstra en C. J. Bronsgeest; 1 Kamm - ga en Z. van der Wal; A. Dekker en A Plulster; J Vos en S. Koree; W. J J v Vaessen en A A. Gorter; B. Rellngoud e W. M. Maaskant; E. A. J. Mulder en C G. M Blan8jaar. C. Wilbrink en P. van der Laaken. OVERLEDEN E. J. Kaak, 57 Jaar. e.v. van J A. Bree> develd; J. P. Buis. 3 Jaar. zoon.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5