Baiers IJsballet: hartverwarmend in het spel „De vier jaargetijden" Hartelijke huldiging W. A. Kasteleijn Bij fif RB Orville Constante, perfecte maalstroom van elegante scliaatskunst ÜOi 22 ct. ECHT WAT VOOR VADER Leidenaar ontsnapt uit Huis van Bewaring te Den Haag zijn aftreden als voorzitter Ned. Bond van Meelhandelaren De Rithmmakers Brieven van Maria-Louise zijn thans weer in Oostenrijk 97ste jaargang Vrijdag 13 juni 1958 Tweede blad no. 2946^' Sprookjesivereld op Schuttersveld Het is een zomeravond, waarop ge, gezien de ijselijke temperatuur daarbuiten, nauwelijks weet of 't vriest of dooit. Kwam dat door het ijs van Baiers-ijsballet of waren 't de atmosfe rische oorzaken? Daar breekt ge 't hoofd verder niet over, want al wat zich op de ijsvloer in het enorme tenttheater op het Schuttersveld afspeelde, was zó hartverwarmend schoon, zó gracieus en elegant, dat het U ten volle opnam in de fantastische regionen van het sprookjesballet „De vier jaargetijden", waarin velerlei schaatskampioenen uit verschillende landen als evenzovele schitterende sterren aan de hemel zweefden, met in het centrum de betoverende en fantastisch springende Irene Braun, meermalen Duits kampioene en de Oostenrijkse kampioen Poldi Bierer als haar al even wonderbaarlijke partner. Zij hielpen mee om in het „sprookje" dat voorgetoverd werd ,te geloven en vormden een scherp contrast met de natuurlijke charme, die uitstraalde van de lieflijke ballerina's, bijdragend tot het succes van een avond, die, ondanks de beperking welke nu een maal aan het genre verbonden, toch zo veel variatie inhield. Daarvoor onze hulde aan de ontwer pers: Maxi en Ernst Baier. Zij grepen alle mogelijkheden aan om van deze „Vier jaargetijden" een stralend en veroverend geheel te ma ken, waarvan tot nu toe in Europa reeds meer dan negen miljoen men sen genoten hebben. Dankbaar trokken wij na afloop de zomerse nachtvorst in! H. ALS U VADER WILT VERRASSEN OVERHEMDEN in betrouwbare merken o.a. Kerko, Fablo, Deno. DASSEN Terlenka, Lucky en zijde. ANKLETS Sir-Edwin en Mi-lock GRATIS VERPAK^NG. Hogewoerd 109 - Korevaarstr. 5 j Hoogheemraadschap van Rijnland De verenigde vergadering kwam bijeen tot het vaststellen van de rekening over 1957. De vergadering heeft zich in be ginsel akkoord verklaard met het over nemen van de zorg voor de binnenwa teren met toebehoren onder Zoetermeer, nadat deze werken op kosten der direct belanghebbenden in behoorlijke staat zullen zijn gebracht. Die wateren zou den in het kader der ontwikkelingen van de laatste tijd grotere betekenis kunnen krijgen, maar dienaangaande bestaat nog geen zekerheid. De aanwezigen hebben voorts een deel van de grens tussen Rijnland en Am- stelland bezichtigd in het besef van de belangengemeenschap, welke tussen deze aangrenzende hoogheemraadschappen bestaat. Ook hier zullen in een verdere toekomst veranderingen te verwach ten zijn. Afscheidscollege prof. dr. W. F. Suermondt Morgenmiddag zal prof. dr. W. F. Suermondt in de heelkundige kliniek van het Academisch Ziekenhuis, voor leerlingen en oud-leerlingen een af scheidscollege geven, waarbij hij zal spreken over de ontwikkeling van de chirurgie in de laatste halve eeuw. Na mens leerlingen en oud-leerlingen zal de scheidende professor zijn door Sierk Schroder geschilderd portret worden aangeboden. Dr. M. J. Steenland hoogleraar re Eindhoven Met ingang van 1 juni j.l. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Tech nische Hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven in de algemene na tuurkunde dr. M. J. Steenland, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar, te vens belast met het geven van onder wijs aan de Leidse Universiteit. nïeutf WILLEM II PRINCE... de sigaar van 't jaar Van de ene in de andere verrassing De uitbeelding van lente, zomer, herfst en winter wordt één afwisselende aan eenschakeling van boeiende en fleurige taferelen, waarbij men eigenlijk het pantomimische „verhaal" niet nodig heeft, om er toch van te genieten! Zó fascinerend rijen zich de kleurige, zwierige scènes aanéén en wordt men meegesleurd in de constante maalstroom van een volmaakt beheerste danskunst, met als hoogtepunt een door allen su bliem uitgevoerde Weense wals, waarbij ge eenvoudig totaal vergeet, dat dit alles zich op de schaats afspeelt. Vloeiend, soepel, los en elegant van gebaar, geen spoor van krampachtig heid. zelfs niet bij de zwaarste opga ven. die aan het acrobatische grenzen, voltrekken zich alle ..figuren" in dit pakkende geheel, waaraan een ongeloof waardige en volhardende training van dag-tot-dag ten grondslag moet liggen. En wat vooral verheugend is in al deze geschaatste dansen en balletten, uitge voerd in een weelde van welgekozen, kunstzinnige kostuums waarde 200.000 gulden! en onder een gevarieerde belichting, die zelfs de winterse sneeuw vlokken fantastisch suggereert, is het beschaafde karakter van iedere gratie volle scène, waarvan er vele bepaald estetisch aandoen, zij het de tuinfees ten in verleden en, heden, zij het de jacht op het vosje.' dat in de herfst een tragische dood vindt of de winterse pracht met haar spattende, dwarre lende sneeuwvlokken en de „onsterfe lijke" wals als groots besluit. Behalve Irene Braun en Poldi Bierer zijn er nog'zoveel anderen voor wie de bewondering groot kan zijn: een Hedy Palinka bijv., of de Deen Sönke Jen sen. de Hongaar Istvan Szenes, de En gelse Joy Aston of de internationale jeugdkampioene Rike Schropp, tenslotte de ijskomieken John Duncan wiens gedurfde valpartijen vanaf de ijsvloer naar het publiek enorm zijn en Bill Stewart ,twee waaghalzen, die het sum mum aan acrobatiek bieden en stor men van applaus ontlokken. Maar wat zeggen in 's hemelsnaam al deze namen van hen, die éénmaal als kleuters hun eerste pasjes op het ijs PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Pyridotriazoles and Pyridoöxadiazolo- nes", de heer R. Borgers te 's-Graven- hage. ,,DE LEIDSE AQUARIUMVRIENDEN" De „Leidse Aquariumvrienden" hiel den hun maandelijkse ledenbijeenkomst in de recreatiezaal der N.V. Holl. Constr. Werkpl. en de N.V. Ned. Electrolasch Mij. Een groot aantal leden werd door de voorzitter, de heer Laman in zijn ope ningswoord welkom geheten, terwijl door hem tevens een zestal nieuwe le den werd geinstalleerd. Er werd deze avond uitvoerig gesproken over proble men en ervaringen betreffende de aqua riumliefhebberij In het huis van een van de leden van de vereniging werd een schitterend aquarium, een unicum in Leiden, bezich tigd. terwijl de eigenaar, de heer P. Swa- nenburg. alle vragen die op hem wer den afgevuurd, beantwoordde. De avond had een zeer prettig ver loop. De heer Simon C. Jansen dirigent van de Chr. Oratorium Vereniging „Con Amore" (Leiden), is per 1 september a s benoemd tot hoofdleraar orgel aan het Amsterdams De 28-iarioe Irene Braun tijdens j Binnen 24 uur hadden enkele ini- Z f o i tiatiefnemers tot deze huldiging, kans een van haar fantastische sprongen gaitn om Kn deden en daar nu overheen zweven als begenadigden, in een groep, waarvan ieder lid de maarschalkstaf in zijn (haar) ransel heeft en die ieder opzijn (haar) beurt doen vergeten, dat zij schaatsen onder de voeten hebben?.... Het is één doorlopende verrassing ge tuige te zijn van deze schepping van Maxi en Ernst Baier, eens wereldkam pioenen. die thans een nieuwe genera tie opkweekten tot weergaloze perfec tie, waaraan ge U de ogen uitkijkt en die telkenmale met klaterend applaus beloond wordt. En dan het plezier en het enthousias me. waarmee dit alles door hen tot ex pressie wordt gebracht en dat zo stimu lerend werkt op allen, die hun kunst volgen. Onder hen de burgemeester met echt genote en de vertegenwoordigers van het LS.C. Deze waren door het Chr. Tamboer en Pijperskorps ..Kunst en Genoegen" van Sociëteit Minerva gehaald. Het blies vrolijke wijsjes voor deze première-avond het blies ook in de tent het „Io Vivat" als feestelijke inzet. Wij zouden niet volledig zijn. indien wy geen gewag maakten van de voor treffelijke muzikale begeleiding van het orkest onder directie van Hans Huber en van de artistieke, sprekende maskers en koddige dierenfiguren giraffe en olifant! ,een genót op zichzelf om te bekijken! Tussen het bestelgoed Vannacht in woning te Leiden aangehouden De heer W. A. Kasteleijn, voorzitter van de Ned. Bond van Meelhandelaren en van het Centraal Bureau voor de Meelhandel, is gisteren wel van de ene in de andere verrassing gevallen. Nadat hy in de ochtenduren onder een voorwendsel er zou een vergadering zijn van het Burgerijfonds, waarvan hij deel uitmaakt in het Stadhuis was ontboden, waar de burgemeester hem mededeelde, dat hy was onderscheiden met het officierskruis, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, was hij, geheel onvoorbereid, in de middag in „Het Gulden Vlies" het middelpunt van een hartelijke huldiging, welke uitliep op de aanbieding van een televisie-toestel, een geschenk van de Ned. Bond van Meelhandelaren. Een hul diging, welke tevens stond in het teken van een afscheid, want de heer Kasteleijn had de wens te kennen gegeven om af te treden als voorzitter van bovenge noemde organisaties. jaren. De intensiteit daarvan heeft al tijd gelijke tred gehouden met de wis selende behoeften van de meelvoorzie- ning voor bakkerij en industrie. Uw eerste openbare optreden in deze sector dateert reeds van 1931, het jaar waarin de zgn. Tarwewet werd inge voerd. De heer Slagt belichtte vervol gens enkele facetten van de orgn'üsa?- torische talenten van de heer Kasteleijn, die zich vooral ook in de oorlogsjaren heeft doen kennen als een goed vader lander. Steeds had gij een ruime blik op wat het landsbelang vorderde en hield gij de eisen in het oog. die aan een goe de bedrijfsvoering worden gesteld. Uw denkbeelden, aldus spreker, omtrent een goede handelsmoraal zijn alom bekend geworden. Vervolgens stelde spreker in het licht, dat de heer Kasteleijn zich na de oorlog blijvend heeft geinteresseerd voor de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Tenslotte wees de heer Slagt op de grote gaven van intellect en recht schapenheid van de scheidende voorzit ter om hem tenslotte nogmaals hulde te brengen voor al het werk in het belang van de meelhandel verzet. Een hulde, welke tastbare vorm kreeg in de aan bieding van een televisietoestel. De heer J. Bosma. die namens een reeds in de bezettingstijd gevormde vriendenkring het woord voerde, wees op her werkzaam leven van de heer Kaste leijn. Een leven, dat klaar stond voor iedereen en dat mede gestalte kreeg in het optreden van de heer Kasteleijn als plaatselijk leider van de massa-voeding tijdens de bezettingsjaren. In deze kwa liteit hebt gij. aldus spreker, de nood van de Leidse bevolking in die jaren helpen lenigen. De heer Th. G. Verkley, secretaris van de Stichting Importblöembureau te Amsterdam, wees vervolgens op het vriendschappelijke contact, dat deze aantal bestuurs leden van deze organisaties, zakenrela ties. vertegenwoordigers van semi-offi- ciële lichamen, vrienden en bekenden van de heer Kasteleijn in ,,Het Gulden Vlies" bijeen te brengen. De heer C. Slagt uit Amersfoort, alg. plaatsvervanger in het dagelijks bestuur van de Ned. Bond van Meelhandelaren, die als eerste spreker het woord voerde, sprak allereerst een hartelijk woord van felicitatie in verband met de hoge on derscheiding. welke de heer Kasteleijn deze dag ten deel was gevallen. Spreker zag daarin een erkenning voor de vele verdiensten van de heer Kasteleijn met betrekking tot de organisatie van de meelhandel in Nederland. Uw activitei ten. aldus spreker, op dit gebied strek ken zich uit over een zeer groot aantal Advertentie CAMERA'S De Haagse politie heeft gisteren in tensief gezocht naar een 23-jarige Leidenaar, die in de ochtenduren is ontsnapt uit het Huis van Bewaring 2 aan de Van Alkemadelaan te Den Ilaag, waar hij wegens inbraak was gedetineerd. De ontsnapping werd omstreeks half twaalf 's ochtends, bij het appèl voor het luchten, bemerkt. Direct, toen de be waarders bij het tellen der gevangenen tot de ontdekking kwamen, dat er één van de gedetineerden ontbrak, werd alarm gegeven. Het duurde echter nog geruime tijd voordat men de identiteit van de vluch teling had vastgesteld. Andere gedeti neerden die hem kennelijk bij zijn ontsnapping hadden geholpen noem den op verzoek van de bewaarders, die alleen wisten, dat er iemand ontsnapt moest zijn, de naam van de vluchteling. By controle bleek echter, dat deze man wél aanwezig was. Ongetwijfeld is het noemen van deze naam een list van de gevangenen ge weest om hun collega zoveel mogelijk voorsprong te verschaffen. Geruime tijd na de ontsnapping kon men de identi teit van de vluchteling vaststellen. Te lefonisch werd aan het hoofdbureau van politie de naam en het signalement van de ontvluchte gevangene medegedeeld. Via de alarmcentrale werden enkele mi nuten daarna alle politiemannen, die met auto's in de stad surveilleerden, ge waarschuwd. Het afzoeken van de omgeving van de Van Alkemadelaan leverde echter geen succes op. De Leidenaar is, zoals uit het on derzoek van de centrale recherche is gebleken, ontsnapt in een particuliere bestelwagen, die, zoals gewoonlijk, kruidenierswaren voor de gevangenis keuken kwam brengen. Enige gedeti neerden, onder wie de Leidenaar, moesten helpen bij het uitladen. In een onbewaakt ogenblik moet hij kans hebben gezien achterin de bestelauto te klimmen, waarop zijn mede-gedeti neerden hem hebben bedekt met lege dozen, die in de wagen moesten wor den gebracht. Zonder moeilijkheden passeerde de bestelauto - een geregelde verschijning in het Huis van Bewaring de con trole van de buitenwacht. Aangenomen wordt dat de Leidenaar, toen de bestel wagen voor een verkeersagent moest stoppen, uit de wagen is gesprongen. De chauffeur van de auto. die gister middag langdurig werd verhoord, was hoogst verbaasd van de recherche te ho ren. dat hy een gevangene de vrijheid had gegeven. In verband met het feit, dat de man vof- zijn vlucht van een auto gebruik had gemaakt, k-m politie geen speur honden inzet r IN LEIDEN EER AANGEHOUDEN De man is niet lang op vrije voeten geweest. Hy werd vannacht door de Advertentie Nu komt vader aan de beurt! om eens gefêteerd te worden. Waarom zult U met z'n allen niet eens in de bus blazen VADER is er aan toe met z'n oude klokje. Geef hem nu eens een zeer betrouwbaar en goed merkhorloge. zo een waar hy jaren plezier van heeft Wat dacht U van een PRISMA, PONTIAC, JUNGHANS? Met zo'n goed horloge steel je vaders hart en daar gaat het toch maar om! JAN M. PIERROT HORLOGER - JUWELIER MAARSMANSSTEEG 21 Stichting met de heer Kasteleijn had. Een contact, dat zich, mede dank zij de deskundige adviezen van de heer Kasteleijn. op volmaakte wijze heeft ontwikkeld en dat zich kenmerkte door de prettige sfeer, waarin de onderhan delingen verliepen. Onder de zeer velen, die deze middag ter receptie verschenen, waren o.m. de heer A. Kappers van het Produktschap voor Granen. Zaden en Peulvruchten, dr. L. J. Schippers, secretaris van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwpro- dukten, mr. J. A. Hannivoort, oud-se cretaris van de Verzorgingsraad voor Leiden, de heren E. Hoogenboom en mr. W. A. de Heer. resp. voorzitter en secre taris van de Ned. Vereniging van Meel- agenten, dr. J. Boter, secretaris van het Algemeen Orgaan voor de Voedselvoor ziening te Den Haag en voorts vele vrienden en bekenden van de familie Kasteleijn. Bovendien -waren er vele telegrammen, o.a. van de Ver. van Ned. Meelfabrikan ten. en schriftelijke gelukwensen bin nengekomen. Aan het einde van deze huldiging dankte de heer Kasteleijn. die overrom peld was door zoveel hartelijkheid, voor deze voor hem zo emotionele dag. Advertentie HORLOGES 10 MAAL BETER 10JAAR GARANTIE/ VANAF FL. 48- VERJCRIJG8AAB 8». SOMERWIL HAARLEMMERSTRAAT 84 Desgewenst gemakk. betalingscond. CONCERT VAN DER WERFPARK De Chr. Muziekvereniging „Concordia" geeft morgenavond in het Van der Werfpark een concert. Het programma van dit concert is als volgt samenge steld: Psalm 150, arr. H. W. A. Chr. Warnas; Cassazione No. 1, Gerard Boe- dijn; Simfonie Concertante. Gerard Boedyn; De Postkoets, arr. Paul Hert- horn - Jos Cleber; Menuet uit de Sym fonie No. 39 in Es-dur, Mozart; Kleine Blaasorchestersuite, Eny TüllingCephael Et Proces, Grety Moerenhout; Met frisse Moed. mars, M. J. Gerfontaine. Na de pauze voert de band o.v.v. Cor v. Egmond een marsprogramma uit. President Bourguiba is optimistisch gestemd President Bourguiba van Tunesië ver klaarde gisteravond in een radiorede „goede hoop" te hebben, dat de volgende week een verbetering in de betrekkingen met Frankrijk te zien zal geven. Hij deed een beroep op de Fransen in Tu nesië om hun regering op het hart te binden, „de politiek van agressie" te laten varen. De aan de Fransen in Tu nesië opgelegde beperkende bepalingen noemde de president maatregelen tot zelfverdediging. CASINO Noordwijk aan Zee ZATERDAGAVOND 14 JUNI: DANS- EN SHOWORKEST Vóórverkoop toegangskaarten a f 1.- bij V.V.V., Oude Zeeweg 108, tel. 2601 Zondagmiddag THE DANSANT van 47 uur. Koopt Indonesië uitrusting van Engeland? Premier Djoeanda heeft bekendge maakt, dat zyn regering overweegt om militaire uitrusting, met inbegrip van vliegtuigen, van Engeland te kopen. Er zyn evenwel geen plannen om Engelse oorlogsschepen te kopen. De minister-president ontkende, dat dit onderwerp ter sprake zou zijn geko men tijdens zijn onderhoud met gene raal Sir Francis Festing, de nieuwe chef van de Britse Generale Staf. die hem gisteren een beleefdheidsbezoek bracht. Premier Djoeanda verklaarde wel, dat generaal Festing zich bereid heeft ver klaard om hulp te verlenen bij de oplei ding van Indonesische officieren, in het bijzonder voor de marine. Ook. kwamen tussen de premier en de generaal aangelegenheden met betrek king tot de kosten van zulk een oplei ding en het zenden van officieren der Indonesische strijdkrachten voor een verdere militaire opleiding naar Enge land ter sprake. Generaal Festing is vandaag naar Singapore teruggekeerd. Bij beschikking van de minister van Onderwijs K. en W. is aan de Leidse Universiteit voor het tijdvak van 1 juni 1958 tot en met 31 mei 1959, tot weten schappelijk ambtenaar by de bibliotheek benoemd dokter H. M. van der Horn. INTERNATIONAAL CONGRES VAN ENDOCRINOLOGEN. Het Internationaal Congres van En- docrinologen dat van 16 tot en met 19 juni in het Academisch Ziekenhuis ge houden zal worden, werd georganiseerd onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging voor Endocrinologie, in samenwerking met de Endocrinologen verenigingen van Noorwegen. Zweden, Finland, Denemarken, Duitsland en Zwitserland, alsmede van de redacteu ren van het tijdschrift „Acte Endocri nological De geschatte deelneming aan het congres bedraagt circa 350 personen. De deelnemers zijn behalve uit genoemde landen afkomstig uit een elftal landen, o.a. uit Hongarije, Roemenië en Joego slavië. Gedurende het congres zullen 94 voor drachten op endocrinologisch gebied worden gehouden. De opening van dit congres vindt politie in zyn woning aan de plaats maandag 16 Juni om 2 uur in de Man ritsstraat aangehouden. aula van he!è Academisch Ziekenhuis. Staatsarchief zoekt naar geldmiddelen om openbare verkoping tevoorkomen (Van onze Weense correspondent) De meer dan 8000 brie ven van en aan Maria- Louise, de tweede vrouw van Napoleon, zouden in de laatste dagen van april in München onder de hamer komen. De auctie werd echter afge last. De brieven bevinden zich nu intussen weer in Wenen, waar ze voorlo pig in het Oostenrijkse staatsarchief worden be waard Dit resultaat is te dan ken aan de tussenkomst van een aantal geleerden instanties in Oostenrijk, en vooral van officiële die niet alleen tegen de auctie protesteerden, doch bovendien wisten te be reiken dat de waarde volle correspondentie weer naar Oostenrijk werd te ruggebracht Zij beriepen zioh hiervoor op de vol gende argumenten: de reohtmatige eigenaars zyn nog altyd de erven Montenuovo, uit wier be zit deze brieven met hulp van Russische soldaten in 1945 werden ont vreemd. De huidige be zitter, die de brieven on der de hamer wilde bren gen, heeft ze waarschijn lijk wel te goeder trouw aangekocht en zal dus op een billijke schadever goeding kunnen rekenen, maar hy heeft zich aan een tweevoudige onregel matigheid schuldig ge maakt: ten eerste door de brieven zonder verlof van monumentenzorg uit Oostenrijk te exporteren en vervolgens door het ontduiken zowel van de Oostenrijkse uitvoerbe- lasting als van de West- duitse invoerbelasting. De elf zware pakketten zijn op het ogenblik in 'net Staatsarchief te We ien gedeponeerd, waar men de nodige geldmid- 'rlen poogt op te bren gen om deze documenten :n hun geheel aan te ko pen en zodoende te voor komen, dat zij op een openibare verkoping uit hun verband worden ge rukt. Dat deze brieven van grote documentaire waarde zijn. blijkt uit de jongste discussie tussen de Oostenrijkse histori cus J de Bourgoing en versoheidene Franse schrijvers, van wie en kele o.a beweerd hebben, dat men aan het Weense hof de zoon van Napo leon op bevel van Met- ternjch zou hebben ver giftigd. Een dergelijke ïypotJhese wordt echter juist door deze brieven weerlegd, evenals de ver onderstelling. dat Maria- Louise haar kind volko men zou hebben ver waarloosd Men kan wel iswaar niet beweren, dat zij een ideale moeder is geweest, maar de brieven van het „Adelaarsjong" laten toch duidelijk zien, dat er een hartelijke en zelfs innige verstandhou ding moet hebben be staan tussen moeder en zoon.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3