30% Bataljon Britse parachutisten zal morgen naar Cyprus vertrekken Het Trojaanse paard binnen de Europese omheining ZOMERMANTELS Athene protesteert in Engeland Penseel WEERBERICHT KORTING SALAN ZOU DE GAULLE NU NIET MEER WILLEN VOLGEN Aantal doden intussen tot in totaal twaalf gestegen - Nieuw Brits plan voor zelfbestuur Dreigend concu rrentie-gevaa r V. EGMOND 97ste jaargang VRIJDAG 13 JUNI 1958 No. 29464 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: v J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) Het Britse departement van Oorlog heeft gisteravond bekend gemaakt, dat een bataljongroep van de parachutistenbrigade naar Cyprus zal vliegen wegens verergering van de toestand aldaar. De troepen zullen waarschijnlijk Engeland morgen verlaten. De rest van deze parachutisten-brigade, welke reeds geruime tijd in alarmtoestand verkeert, mede in verband met de situatie in de Libanon, wordt gereed gehouden voor onmiddellijk vertrek. Vijf Griekse Cyprioten werden gisteren gedood en velen gewond in een botsing met Turken in een dorp 12 kilo meter van Nicosia. Volgens onbevestigde berichten zou het aantal doden thans in totaal twaalf bedragen. In Athene weigerden Griekse politieke leiders een receptie van de Britse ambassade bij te wonen ter gelegenheid van de officiële viering van de verjaardag van Koningin Elizabeth. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Averoff, diende een protest in, omdat Engeland niet in staat zou zijn Griekse Cyprioten te beschermen. Hij verklaarde ook, dat hij een beroep had gedaan op Hammerskjöld, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, om persoonlijk in te grijpen. Makarios beinvloed door Nasser? Zorloe, de Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, zei gisteravond in An kara, dat premier Menderes een per soonlijke boodschap had ontvangen van minister-president Macmillan. Hy be- Ook Nederlanders als waarnemers naar de Libanese grens Een eerste groep V.N.-waarnemers is gisteren in witgeschilderde auto's van Jeruzalem naar Beiroet gereisd, 24 uur nadat de Veiligheidsraad had besloten waarnemers naar Libanon te zenden in verband met Libanese klachten over Egyptische en Syrische inmenging. Deze groep, bestaande uit twee Zweden, twee Italianen en een Nieuwzeelander, zal za terdag door een tweede groep van vijf man gevolgd worden: twee Nederlanders, een Canadees, een Noor en een Deen. Deze twee groepen zullen het werk dat de VN-waarnemers moeten doen, vast bestuderen, in afwachting van de sa menstelling van een korps waarnemers door secretaris-generaal Hammarskjöld. Het Libanese leger heeft intussen be kendgemaakt, dat er nog steeds gevech ten worden geleverd met rebellen. In Tripoli heeft het leger harde gevech ten moeten leveren om rebellen terug te slaan, die een uitval hadden gedaan uit de oude stadswijk, waar zij kennelijk nog steeds de macht in handen hebben. Brits-Amerikaans plan om zo nodig in te grijpen Volgens de „News Chronicle" zouden Engeland en de Ver. Staten gereed zijn om gezamenlijk in de Libanon in te grijpen, indien de toestand daar niet spoedig verbetert. Een gezamenlijk plan zou door beide regeringen zijn goedge keurd en zij blijven in gereedheid, ter wijl een groep waarnemers van de Ver. Naties de toestand ter plaatse onder zoekt. Het wordt mogelijk geacht, dat Hammarskjöld tot nu toe een interventie heeft verhinderd. Het Geallieerde plan was drie weken geleden opgesteld, toen verwacht werd dat president Sjamoen om hulp zou vragen. vestigde dat Turkije de tekst ontvangen had van de nieuwe Engelse voorstellen inzake Cyprus, welke volgende week in het Lagerhuis bekend gemaakt worden. Het schijnt de bedoeling te zijn dat Mac millan het nieuwe plan zelf zal aankon digen. Waarschijnlijk zal hierover op 23 juni een debat volgen. Verwacht wordt dat het nieuwe plan tijdelijk zelfbestuur beoogt voor Cyprus onder toezicht van Engeland en met waarborging van de rechten van de Turkse minderheid. De bedoeling is om een adempauze te scheppen welke een permanente oplossing mogelijk moet maken. Volgens sommigen is het een illusie te verwachten, dat een vorm van tijdelijk zelfbestuur de gemoederen zal kalmeren, zoals de Britse regering ken nelijk hoopt. Indien dit zo is, zal er voor lopig geen sprake kunnen zijn van enige permanente oplossing en zou Engeland steviger dan ooit het heft in handen moeten houden. De dingen worden er niet beter op, nu aartsbisschop Makarios ook nog onder Nassers invloed blijkt te staan. Tot zover onze correspondent. Verhuizing over en weer De communistische partij van Cyprus heeft door middel van vlugschriften be kendgemaakt, dat zij nu aartsbisschop Makarios als de enige vertegenwoordiger van het Cyprische volk erkent bij even tuele onderhandelingen met Engeland. Tot dusver werd hij door de partij als één der onderhandelaars erkend. Dit heeft tot talrijke botsingen tussen links en rechts geleid. De partij zegt, dat het thans dringend noodzakelijk is „een ge sloten front te vormen tegenover de ge varen die de toekomst van de Cyprische Grieken bedreigen". In Nicosia en Famagusta zijn verschei dene Grieks-Cypriotische gezinnen, die in Turkse wijken woonden, veiligheids halve naar elders verhuisd. Ook uit andere plaatsen waar de Grieken in de minderheid zijn, vertrokken velen naar naburige dorpen, Turkse Cyprioten na men hier en daar soortgelijke maatre gelen. Van Turkse zijde verneemt Reuter, dat mannen en vrouwen van de Turkse wijk Nicosia stenen hebben geworpen naar manschappen van het Suffolk-regiment. De Britse militairen voerden hierop charges met de gummiknuppel uit en wierpen traangasbommen. Volgens de Turken werd hierbij een aantal perso nen, onder wie vrouwen, gewond. De aanleiding tot dit incident was het vor men van een optocht door Turkse vrou wen, die daarop, geflankeerd door man nen, optrokken naar het nabij gelegen politiebureau, waar zij de vrijlating eis ten van haar woensdag j.l. gearresteer de zonen, die zichh aan brandstichting hadden schuldig gemaakt. Voor Nicosia geldt vandaag, vrijdag, een uitgaansverbod. De Britten hebben de Griekse en Turkse wijk van de oude stad van elkaar gescheiden door een prikkeldraadversperring. Britse militai ren patrouilleren door de stad, kleine vliegtuigen maken verkenningsvluchten boven de stad en omgeving. Alle bijeen komsten zijn verboden. De gezinnen van Britse militairen hebben de raad gekre gen binnen te blijven. Boodschap van Kroesjtsjef aan president Eisenhower De Sovjetrussische premier Kroesjtsjef heeft president Eisenhower een bood schap van dertig pagina's gezonden be treffende het onderwerp „topconferen tie". De in het Russisch gestelde bood schap is door de Sovjetrussische zaak gelastigde te Washington Striganof aan de Amerikaanse onder-minister van Bui tenlandse Zaken Murphy overhandigd; zij wordt thans vertaald. Advertentie Staande op het balkon van stenhuis met uitzondering van i achter haar Prinses Margaret Buckingham Palace in Londen groe-1 Prins Charles de samengestroom- Prinses Anne. Prins Philip en Ko ten de leden van het Britse Vor- de menigte voor het paleis. j ningin-Moeder Elizabeth. I V.l.n.r. Koningin Elizabeth, met\ Vanaf vrijdag 13 juni een fantastische aanbieding KOSTUUMS en sportcombinaties o.a. ook de bekende merken ASCOT en SANTEGA tegen RADICAAL VERLAAGDE PRIJZEN. Haarlemmerstraat 175 Burgemeester Van Hall ontving 35.000ste plaat Ten stadhuize te Amsterdam heeft burgemeester mr. G. van Hall gisteroch tend de 35.000ste langspeelplaat van de actie ten bate van de Prins Bernhard- stichting ontvangen uit handen van de voorzitter dezer stichting Staatsraad mr. W. F. Schokking. Bij deze aanbieding waren aanwezig de 44 artiesten, die aan deze plaats belangeloos hebben meege werkt, onder wie Max van Praag, Annie de Reuver, Jan Corduwener en het meis jeskoor „Sweet Sixteen". Mr. Schokking wees op het grote re sultaat van deze actie, waarvan de op brengst geheel ten goede komt aan de stichting, die hulp, c.q. aanvullende huip verleent aan oorlogsslachtoffers, die niet in aanmerking komen voor hulp langs de geijkte administratieve wegen. Zingend trokken de artiesten na de aan bieding van de 35,000ste plaat in een rondvaartboot door de grachten. Advertentie Droeg weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden, maar ook enkele wolkenvelden. Van nacht plaatselijk nachtvorst, morgen dezelfde of iets hogere temperaturen. Weinig wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 2.44 uur; onder: 18.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.19 en 13.45 uur. Laagwater te 9.03 en 21.39 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Mr. Van der Mandele waarschuwt: Schoon water wordt meer en meer schaars (Van onze correspondent te Bonn) Op de gisteren te Wiesbaden gehouden jaarvergadering van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel heeft mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel van Rotterdam, een zeer uitgebreide toelichting gegeven op zijn pre-advies over de verontreiniging van het Rijnwater. Deze toelichting was als het ware de bevestiging van zijn bekende visie op de Europese gemeenschappe lijke markt en de vrijhandelszone. Hij zei o.m. wijzende op het feit, dat er tegenwoordig bijna geen dag voorbijgaat of men hoort over een verder Amerikaans indringen in de zich over korte tijd sluitende Europese economische vesting: voor de afzonderlijke onderneming en voor de Nederlandse fiscus betekent Amerikaanse kapitaaldeelneming een zeer welkome en ook hoogst noodzakelijke bloedtransfusie. Dat daardoor echter tegelijkertijd het Trojaanse paard binnen de Europese omheining wordt gehaald, schijnen de aanhangers van de gemeen schappelijke markt over het hoofd te zien. Een verlegging van de industrie in de richting van de kust komt hierbij ter sprake, alsmede planmatig doorgevoerde decentralisatie van een gemeenschappe lijke concentratie, zoals thans reeds zichtbaar is in de ijzer- en staalindus trie. Het vooruitspringen van de over zeese ertsleverantie van de Duitse staal producenten is in dit verband een kenmerkend feit. In dit proces van aanvoer van erts uit overzeese gebieden en verlegging van de industrie naar de kust zal, aldus de heer v. d. Mandele, Rotterdam als Eurohaven een belang rijke rol spelen. Voorts wordt de trek naar de kust bevorderd door het over schakelen van kolen op stookolie uit overzeese landen voor industriële doel einden. Dit alles maakt, omdat en Rot terdam en het Roer-Rijngebied erbij be trokken zijn, nauwe Duits-Nederlandse samenwerking bij de bestudering van deze problemen zeer noodzakelijk. Trek naar de kust De heer Van der Mandele, die er tevoren nog eens op had gewezen, dat het probleem van het verontreinigde Rijnwater in Nederland zowel als in Duitsland niet zozeer een kwestie is van bevolkingstoeneming, als wel van verdere industrialisering, vroeg zich af waar het heen moet met dit vraag stuk. Er komen steeds meer bedrijven in de petrochemische sector en er komen steeds meer kunststoffen. Ieder een en alles heeft veel meer water no dig dan voorheen. Vandaag de dag wordt alles en wordt de gehele dag door gewassen. En dat kost water, dat zo langzamerhand schaars aan het worden is, althans schoon water. En hoe dichter een land, bijv. Nederland, bü zee ligt, hoe meer last het heeft van dat in het binnenland verontrei nigde water. In de vesting Europa zullen, als dit zo doorgaat, natuurver schijnselen aan de dag treden, die van ons een andere visie eisen. De Karei Doorman zal ver nieuwd in de vaart komen; er zijn talrijke verbeteringen aangebracht, o.a. is het vlïegdek verbreed en heeft de radartorendie men op de foto ziet, een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Het ergste voor de Tories nu voorbij? Geen verrassingen bij de tussentijdse verkiezingen (Van onze Londense correspondent) Drie tussentijdse Lagerhuisverkiezingen in Wigan en St.-Helens en Ealing-South hebben gisteren geen verrassing ooge- leverd. Zoals verwacht werd behield Labour zijn veilige zetels in Wigan en St -Helens en de conservatieven Ealing. Alle partijen hadden daar bij de vorige algemene verkiezing grote meerderhe den. zodat zij tegen een stootje konden. Het algemeen kenmerk van elke gedu rende de laatste tijd gehouden tussen tijdse verkiezing is de ontevredenheid van de kiezers over de beide grote par tijen. speciaal over dc regeringspartij. In Ealing verloren de conservatieven de helft van hun aanhang, in Wigan won nen de socialisten 2000 stemmen, maar in St -Helens gingen zij 4000 achteruit. Deze laagte zetel werd jarenlang bezet door de thans afgetreden Sir Hartley Shawcro.ss wiens persoonlijkheid een grote invloed had op het stemmenaan- tal. De liberale interventie in Ealing heeft ditmaal geen invloed van beteke nis geha Dit was anders in Torrington en Rochdale, waar een kandidaat met een beroemde politieke naam en een populair teleVisie-figuur indruk wisten te maken De mening overheerst, dat het ergste voor de conservatieven thans voorby is en dat de zogenaamde liberale herleving van korte duur zal zijn. Er zijn gisteren ook nog tussentijdse ver kiezingen gehouden in twee andere plaatsen, maar de resultaten daarvan zullen waarschijnlijk pas morgen bekend worden. Slot op pag. 2 Brits-Canadese bezorgdheid over offensief van Moskeu De Britse premier Macmillan, die woensdagavond uit Washington in Ot tawa is aangekomen, begon gisteren be sprekingen met premier Diefenbaker, welke twee dagen zullen duren. Men verwacht, dat voor een belangrijk deel over economische en financiële kwesties zal worden gesproken, onder meer over de hulp aan economisch minder ontwik kelde landen. Men gelooft, dat beide ministers bezorgd zijn over het Russi-. sche economische offensief. Macmillan zal de Canadese premier voorts inlich ten over besprekingen die hy deze week met president Eisenhower heeft gevoerd. Vandaag zou hij het Canadese parle ment toespreken. enkele stuks. BREESTRAAT 173 Comité in Algiers tracht de generaal de iveg naar de dictatuur op te dringen (Van onze Partjse correspondent) Het Kamerlid Jacques Soustelle, dat een grote rol speelde in de gebeurtenissen van Algiers, waarbeen hij enkele dagen na de uitbarsting van 13 mei j.l. illegaal wist te ontkomen, heeft gisteren voor het eerst zijn opwachting in Parijs gemaakt. Premier De Gaulle had hem naar Parijs ontboden om hem vandaag of morgen té ontmoeten, zonder dat de redenen van die oproep echter bekend zijn gemaakt. Dat Soustelle persoonlijk niet van plan is of was Algerije voorgoed te verlaten, kon intussen blijken uit het feit, dat hij dagen tevoren juist zijn vrouw met een'grote party koffers uit Frankryk had laten overkomen. Vermoedeiyk zal de overkomst van Soustelle wel in direct verband staan met het nieuwe incident tussen Parui en het Comité van Algemeen Welzün in Algiers naar aanleiding van een motie, die tegen De Gaulle was gericht en waarop de generaal door middel van een telegram in forse termen geantwoord heeft. Beslissende \raae nog onbeantwoord Aan deze nieuwe „dialoog" tussen Al giers en Parys wordt door waarnemers over het algemeen de waarde van een politieke test gehecht. Zeker wilde het comité proberen De Gaulle verder voort te stuwen op de weg naar een dictato riaal bewind, dat in Algerije nog altyd als voorwaarde wordt beschouwd voor verwezenlijking van zun verdere plannen en zelfs voor de consolidering van zyn tegenwoordige positie. De Gaulle wenst dat spel zeker niet mee te spelen. Hy wil de autoriteit van de staat herstel len en een onberispeiyke militaire disci pline vormt een eerste conditie voor het bereiken van dat doel. Daarom biyft de beslissende vraag gesteld en tot dusver onbeantwoord, of het persooniyke pres tige van De Gaulle op den duur zal biy- ven opwegen tegen het militaire en poli tieke gewicht, dat Algiers in de weeg schaal kan werpen. Het ziet er naar uit dat de premier het momenteel op een onmiddeliyke krachtproef nog niet aan wilde laten komen. Het merendeel van zijn ministers heeft druk op de generaal uitgeoefend om nu tenminste van de twaalf hoge officieren, onder wie gene raal Massu, te eisen onverwijld uit de comité's te treden. Inderdaad ligt juist in de intieme samenwerking van het leger en de rechtse extremisten in Alge- rue de kracht der comité's en tevens het gevaar voor de rust in Frankryk. Slot pag. 2

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1