BERT SCHRIER Omdat U trots op hem bent laad van Katwijk had de meeste tijd nodig voor de rondvraag Drainage van feestterrein te Sassenheim weer aangehouden Rumoer om de „Renate Leonhardt" Een huis vol vaderdag- geschenken Bollenbedrijf biedt velen werk 7»te jaargang Vrijdag 13 juni 1958 Zesde blad no. 29464 Twee nieuwe leden werden toegelaten [n zeer snel tempo werkte de gemeenteraad van Katwijk, die gisteravond onder orzitterschap van burgemeester H. Duiker in openbare vergadering bijeenkwam, agenda af. De tien punten waren reeds na ruim een half uur afgehandeld. de ingekomen stukken kwam allereerst in behandeling het onderzoek van de (oofsbrieven van de heren B. Vooijs en J. C. Zujjderduijn jr., die tot raadslid [den benoemd, resp. ter vervulling van de vacatures, ontstaan door ontslag- ge van de heren D. J. Kleen (CH) en Jac. van der Plas (P. v. d. A.). oor de voorzitter werden aangewezen leden van de commissie van onder - de heren H. J. Grimbergen <KVP), j. van der Plas (AR) en A. Pronk Hierna werd de vergadering ge- irst om de commissie in de gelegen- te stellen haar taak te vervullen, afloop van ongeveer tien minuten de bijeenkomst heropend, waarna leer mr. J. van der Plas namens de missie rapporteerde dat de stukken irde werden bevonden, zodat geen jaar tegen de toelating van de beide n bestond. Op voorstel van de com- ie besloot de raad hierna zonder delijke stemming om tot toelating te 'gaan. de behandeling van het voorstel crediet te verlenen voor de verbete van het tracé van de Jan van Bra- ,raat sprak de heer dr. G. W. Over- nk (CH) zijn grote erkentelijkheid lan het adfes van B en W en in het nder de wethouder voor Openbare ken, dat dit plan ter tafel kon wor- gebracht. De uitvoering zal. door de eiding van de groenvoorziening ter tse, de aantrekkelijkheid van de om- ig zeer ten goede komen. Het voor- werd hierna zonder hoofdelijke ming aanvaard. DIENSTAUTO |j de rondvraag deed de voorzitter Meling van een ingekomen schrij- van de heer A. Wassenaar (AR), tfn deze ernstige kritiek uitoefende iet gebruik van een dienstauto der fcente voor privédoeieinden door de Cteur van gemeentewerken. Welis- f ontving de directeur van gemeen- Irken bij de aankoop van de auto de lemming om in beperkte mate en te- vergoeding der kosten dit voertuig privédoeieinden te gebruiken, doch ens de heer Wassenaar zou nooit ftening hebben plaats gevonden, ocht werd door briefschrijver hier- nadere inlichtingen aan de raad te (haffen en er voorts voor te willen (ragen dat de betreffende auto da ks, na afloop van de dienst, bij de (entegarage wordt afgeleverd. Ischrijven beantwoordende verwees lorzitter, namens B en W, naar het- t.a.v. deze kwestie reeds was opge- in de memorie van toelichting op meentebegroting voor het jaar 1958. s merkten B en W nog op dat door recteur van gemeentewerken over ren 1954 en 1955 wel degelijk een Kling voor het gebruik van de ;auto werd betaald. Over 1957 en s dit echter nog niet geschied, doch omt omdat de afrekening over die nog niet heeft plaats gevonden, inkort zal dit echter geschieden, ïssen werd door de directeur van entcwerken echter aan B en W me- eeld dat hij. gezien de omstandig- op het verder gebruik maken van ienstauto geen prijs meer stelt en anschaffing van een eigen wagen 'ergaan. BEJAARDEN heer L. Borleffs (VVD) vestigde (ndacht op het probleem der be en die, tengevolge van hun leeftijd, elijke stoornissen hebben gekregen, jn praktijk als geneesheer was het Ier herhaaldelijk gebleken dat po li om dergelijke patiënten, die dik- een gevaar voor zichzelf en hun Eing vormen, te doen opnemen psychiatrische inrichting, veelal ken omdat er voor hen geen Ben beschikbaar zijn. Ernstig en kadruk deed de heer Borleffs daar- tn beroep op B en W om dit pro- 1 met de meeste aandrang onder mdacht van de bevoegde autoritei- l brengen. 1 de heef N. J. van Duijvenbode sprak over de bejaarden en wel de afdeling Katwijk van de Alge- i Bond van Bejaarden, die gedu- i de wintermaanden regelmatig sa- lomen in de conversatiezaal van ïed. Herv. Jeugdhuis te Katwijk Jee. Tot dusver werd deze zaal door Irkvoogdij gratis beschikbaar ge- doch hieraan zal. in verband met jsten. een einde moeten komen, ■eker verzocht daarom het daar- te willen leiden dat aan de afde len subsidie wordt verleend, waaruit voor de zaal kan worden betaald. RIJNSTRAAT tel de heer A. Wassenaar (AR) als erdr. G. W. Overdtjkink (CH) we lp de slechte toestand waarin de iting van de Rijnstraat reeds vele verkeert. Herhestrating zou, vol- loezegging van B en W, plaats vin- lodra de tramvcrbinding met Lei- lou zijn opgeheven. Gezien de hüi- ontwikkeling kan dit echter nog lang duren, in verband waarmede [rokers verzochten thans de drin- noodznkelMke verbetering niet lan- lt Ie stellen. De heer N J. Ouwehand (CH) wees tenslotte nog op de overlaat welke de bewoners van de Meerburgkade zouden ondervinden van rioolratten. Spreker vroeg om een onderzoek in te stellen en zonodig passende bestrijdingsmaatrege len te nemen. WATERLEIDING „DE PAN" Naar aanleiding van een opmerking, in de vorige raadsvergadering gemaakt door de heer H. J. Grimbergen <KVP) omtrent het feit dat nog steeds geen uitvoering is gegeven aan een raadsbe sluit van 28 juni 1956, inzake de aan sluiting van de buurtschap ,,De Pan" op het waterleidingnet, deelden burgemees ter en wethouders bij de schriftelijke beantwoording mede, dat de realisering van dit plan door de aanpak van andere - nog meer urgente - werken is gestag neerd. De toezegging wordt echter ge daan dat in elk geval dit Jaar de aan sluiting werkelijkheid zal worden. De overige voorstellen welke aan de orde werden gesteld, werden alle zonder bespreking en hoofdelijke stemming aanvaard. Te ruim acht uur werd de bij eenkomst dobr de voorzitter gesloten. Raad verleent medewerking aan feeslmarkt Onder voorzitterschap van jhr. mr. R. Sandberg van Boelens kwam de raad gisteravond in openbare vergadering bijeen ter afdoening van een 16-tal punten tellende agenda. De voorzitter herinnerde eraan dat het nu 12 H jaar geleden is dat weer een democratische raad is ingesteld. We mogen constateren dat we ons daar wel bij bevinden, aldus spr. Het bouwprobleem had de langdurige belangstelling van de raadsleden en de disucssies hierover waren dan ook niet aan de korte kant evenals de bespreking over de drainage van het feestterrein. De overige agendapunten gingen vlot onder de hamer door. Tenslotte ging de raad nog In besloten zitting over. De voorzitter deelde, naar aanleiding van in de vorige vergadering gedane vragen over de Sportvisser!) mede. dat als de gemeente het viswater niet had verhuurd aan van Nieuwkoop, doch ver gunningen had willen uitgeven, de Ka mer voor de Binnenvisserij ongetwijfeld geweigerd zou hebben de vergunningen goed te keuren. Op historische gronden werd aan de straat waar 12 woningen worden ge bouwd achter de Westerstraat de naam gegeven van Hortus. De heer J. Heemskerk werd benoemd als lid van de Raad van Commissarissen van de N.V, Elektriciteitsbedrijf Hille- gom—LisseSassenheim. Dr. DE VISSERSCHOOL Voor aanschaffing van schoolmeube- len, enz. voor de dr. de Visserschool vo teerde de raad f 2.150. Om het leerlin genaantal te kunnen opvangen zal een nieuwe 8 klassige school worden ge bouwd; de huidige zal bestemd worden voor het gewoon openbaar lager onder wijs. Op korte termijn bestaat er thans dringend behoefte aan 2 leslokalen. In deze behoefte zal worden voorzien door de aankoop van een houten, verplaats bare noodschool met 2 leslokalen. De raad verleende hiervoor een krediet van f26.000. De door het bestuur van de school te storten waarborgsom is gelijk aan 15% der te maken kosten. Voor woningverbetering van de per celen Bijdorpstraat 33, 35. 37 en 39 nam de gemeente f2000 voor haar rekening, voor de verbetering van het pand Hoofd straat 105 f466.67. FEESTMARKT Op 26 juni zal ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan van de markt in afwij king van de bepalingen van de winkel sluitingswet met de verkoop van waren mogen worden doorgegaan tot 9 uur. De Vakver. St. Augustinus had daartegen geen bezwaar als tegenover deze ver- Nieuiv bestuur gekozen De heer P. Visser door duiker Lof beschuldigd van poging tot moord (Speciale berichtgeving) Vergelijkingen tussen de befaamde vergadering in de kaatsbaan, die bepalend zou worden voor de koers van de Franse revolutie en de bijeenkomst, die gister middag bijna vijf uur woedde ln de Haarlemse Kegelbond van de Tempellerstraat te Haarlem mogen ietwat overdreven zijn: het rumoer, dat tussen twee uur en I half zeven door de aandeelhouders van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" ten overstaan van het oude bestuur onder de heer P. Visser en later in het bijzijn van een nieuw bestuur onder presidium van de heer P. Damsteegt werd geproduceerd, maakte een parallel toch ook weer niet helemaal onmogelijk. In ieder geval Is er weer een fase toegevoegd aan de langdurige tragi-komedie, die rond de vermeende goudschat op de bodem van de Haaks- gronden te vinden zou zijn, ln het wrak van het daar in 1917 getorpedeerde Duitse vrachtbootje van die naam, is ontstaan. I lengde werktijd een andere compensatie staat, waarop de heer Wesseling be toogde. dat als er extra gewerkt moet worden dit ook betaald moet worden, j dit was voor de heer Wesseling een stil- j zwijgende conditie. Verschillende spre- I kers voerden hierover het woord, maar j tenslotte werd men het eens dat de win- i kels, enz. tot 9 uur open mogen zijn. I De geloofsleven van de nieuwe raadsleden werden onderzocht door een commissie, bestaande uit de heren Wes seling, Bakker en Beijcn die voorstelde de nieuwgekozen raadsleden v. Reen (VVD» en P. Oosterveer (KVPi toe te laten. De drainage van het feestterrein aan de Charbonlaan werd tot de vol gende raadsvergadering aangehouden. Bij het bouwrijp maken van gron den Ter Leede noord, stelde de heer Wesseling voor dit in gedeelten te doen omdat dit zo'n groot bedrag vergt, waarop de voorzitter antwoordde, dat het dan nog duurder zou worden, waarop de raad zijn fiat er aan gaf en f 180.900 ter beschikking stelde. Het achterste gedeelte van de Indus triekade zal worden herbestraat waarbij dan tevens een 25 meter lange en 3 m. brede strook tussen de straat en het in dustrieterrein ook bestraat zal worden. Aan de kosten hiervoor, f3.300, ver leende de raad zijn goedkeuring. Aan vaard werd een geldlening groot f 60.000 van de N.V. Bank Ned. Gem. Voor verbetering van de riolering m de Hoofd straat bij de Klapbrug, voteerde de raad f 3450- Van de kosten voor de waterver versing Berkenlaan—Accacialaan—Lin- denlaan zal de gemeente een derde van de kosten nemen, die geschat worden op f916. «EISERS De a.s. bewoners van de 78 huizen in het plan Bijdorp kunnen gerust zijn, zjj krijgen hun geisers, waarvoor de burgemeester hun pleitbezorger in Den Haag is geweest. teuwse protestkaravaan naar Den Haaa totaal ongeveer 800 personen- tt's en vrachtwagens uit verschil- lc delen van Zeeuws-Vlaanderen vanmorgen vroeg de Scheldetun- bjj antwerpen gepasseerd op weg ir de vermmelplaa/tsen nabij de Irdijk voor de protestkaravaan die middag in Den Haag; zalaankomen. voertuigen waren voorzien van token waarin ontstemming werd baar gemaakt over de voorgenomen koging van de tarieven van de j pdeveren. lat de auto's deMoerdljkbrug wa- passeerd, werden zij in twee groe- psplitst en bij de grens van de ge- je Rotterdam opgevangen door de pspolitie, die de wagens vervol- I par het parkeerterrein bij het {oordstadion dirigeerde. «iten de inzittende Zeeuwen ver pijn over de veertarieven, uiterlijk jrden ze in de beste stemming, i plakkaat in zwarte letters op vroeg: „Voor wegverkeer geen lar veer". Anderen sprak; van: [groter ongerief door het veerta- .•Hoe kunnen wij concurreren met dure veren" en „Algera keren voor keren". !js nu maar te hopen, dat minister 1 zich niet (om)gekeerd heeft, ft de Zeeuwen ln Den Haag zijn komen. Het is per slot van reke- Vandaag vrijdag de dertiende.... Door middel van een kraanwagen werd in Barneveld een reuzeëi op zijn plaats gebracht. Het transport ging over een smalle weq en het ei moest over telefoondraden en bos- sages woeden getildHet is aan de weg tussen Amersfoort en Apel doorn geplaatst; de bedoeling is er eiergerechten te serveren. Het is gebouwd in vrije tijd door de 28- jarige A. Zwetselaar met assistentie van de 15-jarige Bennie de Jong. De heer Visser deelde mee. dat er op nieuw een boei op het wrak van de Renate is geplaatst, dankzij een gift van f3000 uit de zak van iemand die nog wèl vertrouwen heeft. Maar de populariteit van de heer Visser is tijdens de vergadering van gisteren wel ver be neden het nulpunt gedaald! Soms zelfs dreigde een aanvankelijk vertrouwen in deze goudberger om te slaan in regelrechte agressie, waarbij opgewonden kreten door de zaal schet terden. De heer Visser werd aangemaand zijn „grote mond" te houden en nu eens opening van zaken te doen. En de duiker C. Lof uit Barneveld, die op 2 augustus van het jaar 1957 op de door de heer Visser nog steeds gehandhaafde plaats van het wrak af daalde en 20 meter onder de zeespiegel constateringen deed, die regelrecht tegen het prospectus van de bergings vereniging ingingen, heeft tijdens de vergadering de heer Visser zelfs van een „poging tot moord" beticht. Hjj verklaarde namelijk, dat de heer Visser op die dag geprobeerd heeft het ventiel van de luchtfles, die hem daar beneden van zuurstof moest voorzien, dicht te draaien. Een bewering overi gens, die de heer Visser met klem ont kende en de heer Lof met getuigen dacht te kunnen staven - een rel ove rigens in deze vergadering, die de sfeer van persoonlijke rancunes, waarin een deel van de onderneming is verzeild, wel duidelijk tekende! Dit is trouwens ook al eerder geble ken. toen de heer Visser verklaard heeft, dat men hem met de auto had willen doodrijden, omdat hij niet van zins zou zijn geweest het vermeende goud „onderhands" te bergen en het dan buiten medeweten van de aandeel houders naar Zuid-Amerika te smok kelen Zoals ook de ruzie over het aangeven van de heer Visser van illegaal wapen bezit, dat de heer Lof uit de bezettings jaren had overgehouden, is terug te bren gen tot Intern gekrakeel van grote he vigheid. Al deze zaken zijn ook gistermiddag nog eens breed uitgesponnen. Het werd echter de heer Visser ten aanzien van zijn beleid in de vereniging hevig kwa llik genomen, dat hij ten eerste de goud- bergingstoren, die tot op de dag van van daag in het Noordzeekanaal bij IJmui- den ligt te roesten, buiten medeweten Advertentie van de aandeelhouders heeft verkocht en dat hij bovendien deze toren nog voor enige tonnen op de balans heeft gehandhaafd, terwijl het ding toen al lang verkocht was. Verder ls hem voor de voeten gegooid, dat hij gelogen heeft, toen hij een schuld aan een kotterkapi- tein, die voor de berging heeft gevaren, had betaald, terwijl deze kapitein dit pertinent en schriftelijk ontkende. Hierop ook nu weer gewezen, ant woordde de heer Visser, dat hij zich de datum van deze storting ad f 4000 niet meer precies herinnerde, maar dat het geld inmiddels wel is overgemaakt. Toen het geharrewar enige uren lang de ergernis of de lachlust van de aan wezigen had opgewekt, werd de kreet om een andere voorzitter zo sterk, dat de heer Visser bereid bleek te zijn, zijn functie voor deze ene vergadering aan een ander over te dragen. Hetgeen ge schiedde: slechts zes personen bleken de heer Visser alsnog te steunen. Maar omdat de afgewimpelde voorzitter toen onmiddellijk de vergadering sloot, was er geen vergadering meer alleen maar verwarring. De heer Damsteegt. die ook het „rebellencomité" heeft geleid, heeft daarna de voorzittershamer uit de han den van de heer Visser gegrist en de vergadering voortgezet met een protes terende heer Visser en diens secretaris. C. van der Toorn in de zaal. beiden mompelende, dat de vergadering geslo ten was en gesloten bleef I Er werd overgegaan tot een bestuurs- j verkiezing, hetgeen zo eenvoudig nog iniet wasMen moest namelijk re- kening houden met de aantallen stem- i men. die elk der aanwezigen vertegen woordigde naar rato van hun aantal aandelen. Bovendien wenste de heer Visser de presentielijst niet over te ge ven. zodat men niet achter de namen der aanwezigen kon komen en er een nieuwe presentielijst moest worden opgemaakt. Al met al werd het na zessen voor het volgende bestuur uit de bus kwam: P. Damsteegt uit Capelle aan den IJssel. N. P. Landsbergen uit Rotterdam. A. van Staalduinen uit 's-Gravezande, C. Lof uit Barneveld. P. Schelvis uit Heemstede. G. H. Hassibk uit Loenen en P. van der Sijde uit Den Haag. Het bestuur stelde zich voor onmiddellijk contact op te nemen met het oude nog i tot 1 juli statitair aanblijvende bestuur en sprak de hoop uit, dat de heer Visser in die tussentijd de op de vereniging betrekking hebbende paperassen niet zal verdonkeremanen. HERENMODE Leiden - Katwijk Groos maar met hem I Natuurlijk vindt U Het enig als hij leuk gekleed naast U stapt en wat staat hem nu nog beter dan zo'n echte jongensblazer COSTER heeft die blazers in een prachtige, oersterke kwaliteit origineel cotelé, met moderne frisse streepdessins. Onberispelijk afaewerktenheel leuk van model. De blazers moesten v«5<5r Pinksteren geleverd worden. Door de te late levering werden ze ons aange boden voor een ronduit belache lijke prijs. Normaal kost die blazer 29.50, maar door dit zeld zame toeval betaalt U morgen voor deze prachtige jongensblazer in alle maten van 2-10 jaar rTrdV fO 75 sensationeel f~ LEIDEN: HaarUtraat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. Goudsesingel; Ka- tendr. Lagedijk hk. Dorps weg- W Kruiskade 35 Marinus van Meel overleden (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag is in zijn woning te Den ïl Haag op 73-Jarige leeftijd overleden Marinus van Meel, een der pioniers van de Nederlandse luchtvaart. Marinus van Meel, op 28 november 1880 geboren, kreeg in juni 1911 het brevet van vlieger. Het jaar 1911 was voor onze militaire luchtvaart van belang, omdat toen voor het eerst vliegtuigen deelnamen aan de grote manoeuvre die in september in de Betuwe werd gehouden. Van Meel was een der militaire vliegers, die zich bij verscheidene vluchten toen zeer onder scheidde. Hij werd deswege benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij had zich in juli 1913, toen de mi litaire luchtvaartafdeling in ons land officieel werd opgericht, besahikibaar gesteld als vlieger en toen als vaandrig met de reserve-luitenant Van Steyn en vaandrig H. Bakker een eigen vliegtuig, dat eveneens ter beschikking van de militaire luchtvaartafdeling werd ge steld. Marinus van Meel was ook vooral be kend door het door hem in 1912 gebouw de vliegtuig „De Brik", een watervlieg tuig waarmede hij demonstraties gaf, oa. op de Waal te Tiel. Bij het voor- vliegen van dit toestel te Rotterdam, enige tijd later, werd het toestel ver nield. In 1956 kreeg Marinus van de Gouden Vink van de mUilt. luchtvaart, uit handen van de chef Luchtmachtstaf, luitenant-generaal-waarnemer A. Ba ret ta. C.A.O. bouwbedrijf qoedqekeurd Het College van Rijksbemiddelaars heeft heden definitieve goedkeuring gehecht aan de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf. Industrie is in Bollenstreek van minder betekenis Verkeer schept problemen In de vooroorlogse jaren leverde het bollenbedrijf, gezien van werkgevers oogpunt, geen moeilijkheden met de arbeidsvoorziening, terwijl er na de crisis jaren als gevolg van de slechte gang van zaken en de areaallnkrimping zelfs een groot overschot aan arbeidskrachten optrad. In 1953 waren er door de Stichting Pensioenfonds voor het Bloembollcnbedrljf 798 arbeiders geregistreerd In Lisse woonachtig, dit is 22 van het totale aantal arbeiders In de 7 gemeenten van onderzoek. Van deze arbeiders had 84 een vast dienstverband. 16 werkte als los arbeider in het bollenvak. Voor de gehele bollenstreek waren deze cijfers 81 en 19%. In de laatste jaren bedroeg de agrarische werkloosheid in het ravon Lisse van het Gewestelijk Arbeidsbureau maximaal 15 van het totale aantal arbeiders in deze branche. De meeste arbeiders geven er de voorkeur aan te werken op grotere bedrijven. Volgens de landbouwtelling 1953 I en II van het CBS zijn er 38 bedrijven waar rundveehouderij wordt bedreven. Deze bedrijven liggen hoofdzakelijk in de Lageveense polder, de Lisserpolder en de Rooversbroekpolder. De ons verstrekte gegevens van april 1958 geven aan 47 boerderijen met 900 stuks vee. De grond waarop deze veehouderij wordt bedreven is veelal niet ook niet na omspuiten geschikt voor bollenteelt. De verka veling en de ontsluiting zijn gunstig te noemen. Als gevolg van een te kort aan vreemd personeel zijn de veehouderij bedrijven voor het werk in hoofdzaak aangewezen op de gezinsarbeidskrach ten In Lisse is een streven ontstaan om door aanfok van eigen vee te komen tot een produktievere veestapel. Het gebrek aan genoten landbouwonderwijs, het tekort aan arbeidskrachten, de slechte staat van de bedrijfsgebouwen en de ge brekkige bedrijfsinrichting belemmeren de verbeteringen aan een doelbewust fokken, een betere beweidingstechniek en een hogere stikstofgift. Om deze ver beteringen door te voeren zal vooral het landbouwonderwijs aandacht verdienen. NIJVERHEID De nijverheid is in Lisse als bestaans- bron van betrekkelijk geringe betekenis. Van de gehele ter plaatse werkzame be- j roepsbevolking van ruim 4000 personen, I vonden er in 1947 slechts 800 of nog geen 20% een bestaan in de nijverheid, voor Nederland bedroeg dit cijfer 40%. Eigen lijke industriën zijn in Lisse zeer schaars. Slecht* 5 bedrijven hebben meer dan Hevige gevechten in Noord-Celebes Vandaag werden hevige gevechten uit verschillende delen van Noord-Celebes gemeld. Volgens de nieuwe resident van Gorontalo, Nani Wartabone, zouden na de bezetting van de stad Gorontalo door de regeringstroepen, honderd op standelingen zijn gedood bij gevechten in dat gebied. Voorts werd medegedeeld, dat de voormalige majoor Palar, die fungeerde als regionaal bevelhebber van de op standelingen, tijdens een luchtaanval enkele dagen geleden werd gedood. 25 personen ln dienst, waarvan 2 tussen de 50 en 100 personen. Twee van deze bedrijven hebben ln hun oorsprong een nauwe samenhang met het bollenbedrijf. Alleen Sassenheim en Warmond kun nen beschouwd worden als gemeenten met een industriële inslag. De gemeen ten langs de Rijksstraatweg zijn in ster kere mate geïndustrialiseerd dan die in het westen, waartussen 1930 en 1950 de relatieve betekenis van de nijverheid zelfs nog terugliep. HET VERKEER De oude weg die de dorpen Sassen heim, Lisse. Hillegom Bennebroek en Heemstede verbindt is de Rijksweg no. 8. De duinweg die de dorpen Katwijk, NoordwUk, NoordwUkerhout en De Zilk verbindt is de Provinciale weg no. 1 De grote weg langs Oegstgeest en Sassen heim ls de Rijksweg no. 4. In de bebouwde kommen vernauwt de Hereweg zich tot een straat van 5 a 6 meter breedte. Het doorgaand verkeer zal in zijn geheel aan deze smalle straat onttrokken moeten worden. Bovendien zal het nodig zijn een oplossing te vin den voor het zeer omvangrijke bezoek aan de Keukenhof, dat ln 1957 reeds het halve miljoen overschreed. Voorts schept de veiling der bollen een belangrijke verkeersbeweging en parkecrbchoefte. Voor het doorgaand verkeer is de weg Oranjelaan-Gladiolenstraat, Laan van Rljckevorsel de aangewezen omleidings- weg. De Grachtweg met een gedempte gracht en de te verbreden Molenstraat kunnen deze een zeer goede aansluiting geven op het vergrote centrum Met ge bruikmaking van een verlengde Vuur- steeglaan-Spekkelaan en een nieuwe kortsluiting Oladiolentraat-Lisserdwars- weg zal een verbindingwohakel tot. stand worden gebracht tussen Provinciale weg no. 1 en de toekomstige Rijksweg beoos ten de Ringvaart tussen Haarlem en Rot terdam, aansluitend op de Velsertunnei. Het recreatief verkeer naar de Keuken hof zou men vla een nieuwe weg ten oosten van de spoorbaan kunnen af voeren. De nieuwe woonwijken in het oosten van de gemeente sullen door een brede en intensief bereden verkeersader van het hart van Lisse worden geschei den hetgeen stedebouwkundig allesbe halve ideaal is. Echter een westelijke omleidingsweg zou ten koste gaan van teveel kostbare bollengrond. Buiten Lisse-dorp kan de aanleg van het ont brekende gedeelte in de weg lnncs de Haarlemmertrekvaart tussen Halfweg en de grens van Hillegom bijdragen tot ver betering van het wegennet in de streek.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17