Eduard Verkade zondag 80 jaar Hoge onderscheidingen voor vele ex-nazi's in Oost-Duitsland VRIJDAG 13 JUNI 1958 Toneelvernieinver uit een recent verleden Zondag wordt Eduard Verkade tachtig jaar! Reeds geruime tijd heeft hü zich teruggetrokken uit de toneelwereld, waarvoor hij zo veel heeft betekend, doch vergeten is hij zeker by de ouderen onder ons nog lang niet. Daarvoor heeft hü te zeer zün stempel gedrukt op ons toneel. Oude man beroofd op klaarlichte dag Twee mannen stalen f. 500 (Speciale berichtgeving) Compleet confuus heeft een 90-jarige caféhouder in zün etablissement aan de Wittevrouwensingel 86. te Utrecht, aangezien hoe donderdag twee man nen f. 500 uit een kast haalden en daarop met grote haast de zaak ver lieten. Er waren twee mannen in de zaak gekomen, die wat te drinken be stelden. Even later stonden zü op, liepen achter de tapkast om en duw den de bejaarde caféhouder met een zwaai opzy. Regelrecht stapten zij op een kast in een kamertje achter de toog af, waar in een la f. 500 lag. Zo beduusd was de oude man van het voorgevallene, dat hij niets deed, zelfs niet achter de mannen aan naar buiten liep, om de hulp van voorbijgangers in te roepen. De café houder woont achter zijn zaak met een dochter, die juist in de keuken bezig was en die van de gebeurlijkheden niets zag of hoorde. Zo omzichtig gingen beide mannen, die vermoedelijk wel van de situatie op de hoogte waren, te werk. Later deed de caféhouder aangifte bij de politie, die in actie kwam. Donderdag avond om ongeveer half twaalf zag een surveillerende agent de man, tegen wie reeds verdenking was gerezen. Hij liep in de Waterstraat en bleek in hevige mate onder de invloed van sterke drank. Overgebracht naar het hoofdbureau, liet zijn benevelde toestand een verhoor niet toe. Zelfs gistermorgen was hij nog niet voldoende nuchter om hem aan de tand te voelen. Op de aangehoudene werd bij fouillering geen noemenswaard geldsbedrag gevonden, maar niet on mogelijk is, dat het geld in het bezit van de tweede man is gekomen, die nog niet kon worden aangehouden. Mogelijk is ook, dat de twee dermate goede sier hebben gemaakt, dat de f. 500 als D£ HEER A. B. HENNY OVERLEDEN In de ouderdom van 85 jaar is te Baam gist era/vond te zijnen huize plot seling overle'den de heer A. B. Henny, een bekend financieel expent en com missaris van diverse genootschappen. De heer Henny was o.m. president- oommissaris van Zaalbergs Fabrieken van Wollen Dekens te Lei-den, van de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft, commissaris van de Centrale Suiker maatschappij, van de N.V. Internatio nale Beleggingis- en Adminisitratie Maatschappij „Zandbergen" /te Amster dam en van diverse cultuurmaat schappijen. Voorts is de overledene om. presi- dien-t-directeux geweest van de Amster damse Liquida-tiekas, -due gefuseerd werd met de Nederlandse Overzee Bank. Hy was bovendien verscheidene Jaren consul voor Italië in Nederland en kreeg hiervoor een hoge Italiaanse ondenscbe i'ding BENOEMINGEN IN KABINET VAN DR. S. L. MANSHOLT Tot chef van het kabinet van dr. S. L. Mansholt, vice-president van de com missie van de Eu pese Economische Gemeenschap is benoemd de heer A. Mozer, internationaal secretaris van de P. v. d. A. Tot adjunct-chef van het kabinet van dr. Mansholt is benoemd de heer W. J. van Slobbe, medewerker bjj het directoraal-generaal voor de industrialisatie en de energievoorziening van het ministerie van Economische Zaken. De heer Van Slobbe is lid van de K.V.P. sneeuw voor de zon verdwenen zijn. De politie is er vrij zeker van, dat de aan gehoudene deel had aan de overval De aanhouding van de tweede man zal. zo verwacht men. niet lang op zich laten wachten. Oorspronkelijk bestemd voor een lei dende functie in de handelswereld, heeft hij dit geruild voor het toneel, dat zijn byzondere liefde had, een liefde, die hij nimmer heeft verloochend. Merkwaar digerwijs heeft hij gewerkt aan de ver nieuwing van ons toneel by een gelyke periode als Royaards, maar hoe geheel anders van opzet en inslag. Belden had den dit gemeen, dat zy waren afgestemd op een buitenlandse grootheid: Royaards op Max Reinhardt, Verkade op Gordon Craig. Waarmede reeds het verschil is aangegeven, ook al wisten beiden te ver mijden slaafse navolgelingen te worden van hun gekozen richting. Royaards de man, die alles ondergeschikt maakte aan het geheel en zodoende zijn gezelschap vervormde tot Royaardsjes de grote dingen heeft hy zo ontegenzeglijk be reikt! Verkade, die de persoonlijke aanleg en instelling van zijn troep zo veel mogelijk eerbiedigde en steeds vurig voorstander was van de grootste natuur lijkheid en vjjand van alle pathos. Het is ook'Verkade geweest, die aan voelde, hoe onder het amateurisme goe de krachten schoolden en niet aarzelde, deze een kans te geven op het beroeps toneel. Een paar prachtige vondsten heeft hij zodoende naar voren gebracht: Enny Vrede, die zijn echtgenote is ge weest, en ook Nel Stants. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat hy ook wel eens heeft mis gegrepen en krachten in de toneelwereld bracht, die er feitelijk niet hoorden. Ingesteld op Craig, bracht hij KNVB-toto Wederom boete geëist tegen L o Brunt (Van onze Haagse redactie) De officier van Justitie bij de Recht bank te Den Haag, mr. H. van 't Veer, eiste vanmiddag een boete van elf gulden of vyf dagen hechtenis tegen de secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, die be schouwd wordt als aanlegger van de wekelijkse toto van deze bond. Mr. Van 't Veer vroeg hiermede be vestiging van het vonnis van de kanton rechter te Den Haag. Hij meende, dat de motivering van dit vonnis juist was geweest. „De KNVB heeft met deze toto mijns inziens de Loterywet overtreden", zei mr. Van 't Veer, „en zal dus in de persoon van de heer Brunt veroor deeld moeten worden". Vóór het requisitoir van de officier stelde de president van de rechtbank, prof. W. F. C. van Hattum, de heer Brunt enige vragen omtrent de organi satie van de KNVB-toto. Nieuwe aspecten brachten de uiteen zettingen van de heer Brunt echter niet. Interessanter werd de zaak, toen profi Van Hattum de heer Brunt vroeg of het juist was, dat, indien een ver oordelend vonnis in kracht van ge- wysdc was gegaan, de K.N.V.B. de Toto zou stopzetten. Helaas moest de heer Brunt hierop het antwoorcT schul dig blijven, omdat dit een beleidsaan- gelegenheid van het K.N.V.B.-bestuur is. „Hierover kan ik geen inlichtingen verstrekken," zei de heer Brunt. Ook de raadsman van de heer Brunt, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, uit Den Haag, kon geen uitkomst brengen. Prof. van Hattum las vervolgens enige verklaringen voor van deelnemers aan de Toto. Hieruit bleek o.a. dat een van hen hoewel geen werkend of onder- steunend lid van de K.N.V.B. toch regelmatig meespeelde. Hij vulde name lijk enige kolommen in op het toto formulier van een kennis, die wel bij de K.N.V.B. was aangesloten. En dit I het wel of niet besloten karakter van deze Toto is het criterium in deze zaak. i „Niet besloten," zei mr. Van 'tVeer. „en daarom strafbaar." „Wel besloten," zei mr. Wyckerheld Bisdom, die deze zienswijze toelichtte met praktijkvoorbeelden en juridische argumenten Uit>spraaik 27 juni. Pierre Fiandin overleden Pierre Etienne Fiandin, een gewezen premier van Frankryk, is vandaag op 69-jarige leeftijd te Saint Jean Cap Ferrat overleden. dus natuurlijk het Engelse spel: het z.g. society-play, waarvoor hij werkelijke dames en heren wist aan te trekken. Eveneens opmerkelyk was zijn voorlief de voor het spelen in gordijnen, waar mede hü een aparte sfeer wist te schep pen. De naam Verkade noemen, betekent tevens de naam Hamlet uitspreken. Hij is als het ware geworden de incarnatie van deze grootse schepping van de groot meester van het klassieke toneel, Sha kespeare. Hoe ontzettend vele malen heeft hy deze figuur uitgebeeld, zowel als toneelspeler als declamator. Niemand heeft de Hamlet zo uiterst gedegen ge- analiseerd als Verkadea Telkens ont dekte hy nieuwe facetten in deze rol en wijzigde hy zijn uitbeelding daarnaar. Zelfs bracht hij de Hamlet in smoking, maar dit werd geen succes. Ook andere werken van de grote Engelse auteur hadden zijn voorkeur als de „Macbeth" en vooral niet te vergeten het zo vrien delijke „Naar het u lykt", dat een glans rol opleverde voor Nel Stants als Rosa- linde. Ook Molière werd echter door hem niet vergeten en ander klassiek oeuvre als Elckerlyk. Daarnaast had hij echter ook belang stelling voor het destijds moderne toneel en bracht hij ook op dit terrein frap pante nieuwigheden. Men denke b.v. aan „De gele mantel" (een prachtrol daarin van Tilly Lus), Teirlinck's „Vertraagde Film" en andere. Van zijn eigen rollen treden vooral „De duivel" van Molnar en „De dienst knecht in het huis" naar voren. Verkade's grootste verdiensten Jiggen evenwel op het terrein van het régisse- ren, dat hij heeft gedaan bij de Kon. Ver. Nederl. Toneel en by de door hem gevormde gezelschappen: De Haghespe- lers, die eens hun kazematten hadden in de Haagse „Bonbonnière" en het Am sterdams Toneel. Dikwüls heeft hü geworsteld een ge ploeterd om zijn gezelschap in stand te houden, niet terugdeinzend voor persooniyke offers. En nu zal hij de leeftüd der zeer sterken dan bereiken, waarbü het hem zeker zal blijken, dat zijn naam en faam nog niet zün verbleekt! M. En allemaal zeer oude partijleden (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het is in het communis tische Oost-Duitsland niet alles rood wat hoog te paard zit, zo blijkt uit een te West-Berlyn bekend gemaakt overzicht over de macht der ex-nazi's in het oosten. Niet minder dan 75 voormalige ex-natio naal socialisten bekleden thans in Oost-Duitsland hoge functies en hebben hoge onderscheidingen ge- cregeni! Zelfs zijn 29 le den van het Oostduitse aarlement, de „Volkskam- mer", lid van de N.S D.A.P. geweest! Zoals bekend, werd in 1948 in Oost- Duitsland door de com munisten gelegenheid ge geven om de „Nationaal- democratische party" op te richten: deze was spe ciaal bedoeld om voorma lige ex-nazi's te binden. Maar thans blykt dat de communistische partij S- ED. zelf over ex-nazi's van voor 1933 beschikt. Tot hen behoren onder meer dr. Sauberlich, die lid is van de „Volkskam- mer" en nu vele onder scheidingen heeft gekre gen. HU is o.m. „held van de arbeid" en „nationaal prijsdrager 3de klasse". Sauberlich was van 1930 tot 1945 lid van Hitiers partij onder het nummer 256696 en zijn laatste functie in het Derde Rijk was „Obersturmführer" van de Sicherheitsdienst te Dresden Het communistische „Volkskammer-lid" dr. Funke, een arts, was voor 1945 een uiterst actief nazi. De hoogleraar Thies- sen, drager van niet min der dan een Lenin-orde, was reeds in 1925 lid van de N S.D.A P. onder het lage nummer 3096!! De hoogleraar Kröger, die in West-Duitsland commu nisten verdedigt, was van 1933 tot 1945 S A -man, werd lid van de N S D A P. en was later SS „Ober- scharführer". De huidige minister van chemische industrie. Win ker, eveneens communist, was sedert 1931 lid van de nazi-partij. De voorzitter van het hoogste gerechts hof in Oost-Duitsland, Schumann, is evenzeer een oud-partijlid. Zo kent men m West- Berliln nog vele namen /an thans vooraanstaande Oostduitse communisti sche ministers, journalis ten en hoogleraren, die voor 1945 graag meezon gen ln het koor der Hitier- aanhangers LEIDERDORP Raadsstukken De firma H. G. Hendriks te Wassenaar heeft de wens te kennen gegeven een perceel bouwgrond te mogen kopen, ge legen in complex V van het grondbedryf voor de som van f. 80.000. De schoolartsendienst in de kring Alphen a. d. Rijn omvattende de ge meenten Alphen a. d. Rijn. Alkemade, Koudekerk a. d. Rijn. Leiderdorp en Wouibruigge is ©e»d€rt -de inwerkirog- treding in 1944 zodanig uitgegroeid, dat niet meer met één schoolarts kan wor den volstaan. De geneeskundig-inspecteur van de VoMosgezo-nidlheid voor Zuid-Holte aid is van oordeel, dat voor iedere 5500 a 6500 leerlingen één. csöhoolants behoort werk zaam te zün en dat in verband daarmee een herindeling van de districten gte- STADSNIEUWS In de hal vam de Paceil.-i.chool werd vanmorgen even voor half elf een 13-jarige «jongen uit de Dyfositraat on wel. Hij viel en kreeg een hersenschud ding. De E-H.D. zorgde voor vervoer naar heit Academisch Ziekenhuis. De klokketoren van de Parijse\ kerk Saint~Germain~des~Près is voor het eerst in de geschiedenis verlicht. wenst is. Er is thans overeenstemming bereikt met de gemeenten Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Ter Aar en Zevenhoven, die thans deel uitmaken van de kring Bodegraven om gezamenlijk één dienst te vormen met twee artsen. Ook met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is overeenstemming bereikt. Aan deze nieuwe regeling zal de raad haar goed keuring moeten hechten. Reeds enige jaren bereidt het gemeen tebestuur plannen om te komen tot verbreding van de Hoofdstraat, nabij de Geref. Kerk. Naarmate de nieuwe woningen in complex V bewoond worden, neemt het aantal auto's voortdurend toe. Het is dus hoog tijd, dat het gedeelte van de Hoofdstraat tussen de Willem de Zwij gerlaan en de Resedastraat verbreed wordt. Hiermede hoopt men binnenkort te kunnen beginnen, maar de gemeente moet allereerst de beschikking krijgen over enige eigendommen van particulie ren. te weten a. mevr. M. P. W. Cruder de Graaf te Utrecht: b. mevrouw C. KoningBoet en -de heer P. Koning te Zoeterwoude; c. de heer M. Smit te Leiderdorp: d. de Gereformeerde Kerk ter plaatse. De resultaten van het gepleegde over leg worden thans ter goedkeuring aan de raad voorgelegd. RAADSAGENDA De gemeenteraad komt hedenavond te 7.15 uur byeen ter behandeling van o.m. de volgende puntenverlenen van mede werking aan de uitvoering van het „Besluit bevordering eigen woningbezit"; verkoop van bouwgrond uit complex V van het grondbedrijf; nadere vaststel ling van de regeling der bebouwde kom langs de Hoofdstraat en de Doeslaan met bijbehorende voor- en achtergevel rooilijn voorschriften; nadere vaststel ling van de huur voor het aan de voet balvereniging RCL verhuurde tweede sportveld, in verband met het gebruik daarvan ten behoeve van het vakonder wijs in de lichamelijke oefening; het voeren van een rechtsgeding; verhuur van het gebouwtje Kerklaan 3; vaststel ling van een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor het geneeskundig school toezicht; bouwen van 74 premiewonin gen in het Doeskwartier; overname van grond en water ten behoeve van de ver breding van de Hoofdstraat tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Reseda straat. WARMOND Opheffing Simonspolder De Vereenigde Hof-, Groot- en Klein- Hemmeerpolder bemaalt sedert 1926 ingevolge een contract de gronden van de Simonspolder in de gemeente War mond. In dit contract waren de kosten voor bemaling op een vast bedrag ge steld. Toen verleden jaar beide polder besturen de goedkeuring van GS. verzochten op een nieuwe bemalings overeenkomst, hebben deze doen onder zoeken, of het geen aanbeveling ver diende in plaats daarvan de beide polders samen te voegen. Hierdoor zou de afwatering van de Simonspolder voor onbepaalde tyd verzekerd zijn en zou den de bemalingskosten op billijke wijze over alle bemalen gronden kunnen wor den verdeeld door deze kosten in de algemene omslag te begrijpen. De polsterbesturen, over de samenvoe ging gehoord, konden hiermede instem men. Er zün geen bezwaren ingediend. G.S. stellen Prov. Staten voor de Simonspolder op te heffen en te voegen bij de nieuwe Hemmeerpolder. Erin O'Brien, de jeugdige Britsehad voor het model van een oud filmactrice, Brengt een bezoek aan schip. Parijs, waar zij grote bewondering BEURSOVERZICHT Zeer vaste markt AMSTERDAM, 13 juni De laatste beursdag van deze week mocht zich in een zeer vaste tendens verheugen. Aandelen Kon. Olie deelden vandaag in de vrijwel algehele koers stijging ter beurze, mede doordat deze aandelen flink wat hoger uit New York waren afgekomen. Gehandeld werd rond de f. 175.20 tegen een slotprijs van gis teren van f. 172.60. Het aanbod van Zwitserse zijde in deze aandelen werd grif uit de markt genomen. De handel was iets groter dan de vorige dagen. Voor aandelen Philips kwam geleidelijk aan wat vraag los waardoor de openings koers van 286% tot 288 kon aantrekken tegen 285 de vorige dag. Unilevers on dervonden locale vraag en lagen op 362te zeer vast in de markt. De koers winst bedroeg hier circa 6 punten. De beroepshandel ging in deze aandelen, in verband met het weekeinde, niet tot winstnemingen over, waardoor het aan bod zeer klein bleef. Dientengevolge kon den de aandelen van het margarine fonds slechts tegen hogere prijzen ver kregen worden. Ditzelfde dient gezegd te worden voor aandelen Aku. Hier is het aanbod zo langzamerhand opge droogd, terwijl daar tegenover steeds meer vraag van publieke zijde en voor Duitse rekening loskomt. De kunstzijde aandelen stegen van 182 1/4 tot 185 en sloten vrijwel op het hoogste punt van de dag. De slotkoers van gisteren was 180%. KLM werd onveranderd geadvi seerd. Van de cultures waren HVA's sterk favoriet. Het jaarverslag van deze maat schappij wordt spoedig verwacht en zal, aldus de beurs, zeer gunstige cijfers te zien geven in verband met de grote be drijvigheid van dit concern in Ethiopië. De handel was zeer levendig doch op 111 lag flink wat aanbod. De aandelen ver beterden t.o.v. gisteren circa 5 punten. Amsterdam Rubbers waren ruim 1 punt hoger, Ver. Deli's en Senembah's prijs houdend. Van de scheepvaartaandelen lagen Scheepvaartunies wederom bijzonder goed in de markt met een koerswinst van circa 3 punten. Ook de overige aan delen hielden de goede koers aan met winsten van 1 tot 3 punten. Staatsfond sen waren onregelmatig. Aandelen metaalbuizenfabriek Excel sior werden op 75 (84 3/4) vernomen als gevolg van de faillissementsaanvrage. Nederlandsche Ford werd op 182 geadvi seerd tegen gisteren 190 gedaan en laten. Prolongatie 4 WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 juni. Londen 10 58% 10.587/8; N. York 3.78te—3.78%; Mon treal 3.93^; Parys 89.87 te 89.97teBrussel 7.59—7.59%; Frankfurt 90.40—90.45; Zürich 86.52%—86.57% Zürich (vr. franken) 88.33%88.38%; Stockholm 73.15te—73.20%Kopenhagen 54.70te—54.75te; Oslo 52.87%—52.92te Milaan 60.67te—60.72te; Wenen 14.60te —14.61 te. Beurs van Amsterdam Vrüdag 13 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden m-h >cq ov 94A 94% Ned. 53 3% R1 Grootboek obl. 3te a,j? Q1 Ned '47 3te (3) Ned '51 3te £2 Ned '53 (3te) no t QTA Ned '56 3te Ned '48 3V, Wfc Ned '54 3'A gS Ned '55 I 3M g™ SS Ned '55 II 3ü M* g* Ned '37 3 89% Ned. W.B lening 6% "J™ 10ö% Dollarlng '47 3 gj* Investeringscert. 3 A £>78 Ned 62-64 3 9f% 94% Cert NWS 9!A rTT Indië '37 A 3 91« Grootboek '46 3 73B ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 33 te 34 Nat. Handelsbank 85te 88 Ned. Handelmij 167 165% Amst. Rubber 69% 70 Deli Mij.en (Ver.) 91 90% H.VA 105% 109te Java Cult34te 34te Senembah 68% 68 Vorstenlanden 13 13 A.K.U 180A 183% Berkel's Patent <v.) 135 187 Calvé Delft eert 298 301 Kon Pap v Gelder 177% 181 Hoogovens eert 299 304 Müller en Co N B 293 295% Ned Kabelfabr 24y Philips 285% 288% Philips pref 154te 155 Unilever 357 362% Wilton Feyenoord 188 te 189 Biliton 2de r 189% 190te Dordtse Olie gew 726% 739 te Kon Petr tf 20.— 173 20 175 idem <50 a f 20 172 55 175.75 Holl Amer Ifjn 147 146% Java China Paket 128 130 KL11 101 80 102 20 Ned Stoomv Mü 139 te 145 Kon Paket My 113 112% Stoomvaart Mij Ned 147% Nievelt Goudr cert 130 132% v Ommeren cert 225 227 Kon Rot Lloyd 115^ Ned Scheepv Unie 117^ 120% NIE'I -ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3te) 3 93te Den Haag 1937 1 3 86B 88 Leiden 1947 92teB R'dam *37 I-III 3 te 93 te Industr. Obligaties Philips Dollarlng 'öl 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 99% 100L A'dam '51 2 te 87 te 89 A'dam '56 I 2te 82% 83 A'dam '56 n 2te 98 98% Eindhoven '54 2 te 82 te 82% Enschede'54 2te 81 82 te Den Haag '52 I 2te 92 92 Idem II 2 te 98B 99% R'dam '52 I 2te 93 94% Idem II 2te 93B Utrecht '52 2te 91% 92Va NIET-ACTlfeVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst Bank 223% 225 HBO cert 192% 192 Rott Barok 180 180 Twentsche Bank 164 164 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 250B Borneo Sum H.Mij 43 Ned G en Sp fabr 2uo 200% Kon Ned Grofsm 95 te 96 te Internatio 74L 72L Rott Droogdok Mij 496 491 Tieleman en Dros 8% 8% Ned My Walv.vrt 74% 73% Spoorwegen Del) Spoorweg Mf) 7% 8 Aiiierik tondsen Canadian Pacific R 27% 27% Intern Nickel 79 80^ Anaconda 49% 49% Bethlehem Steel42teexd 42 Cities Service 55 563 4 General Motors 33A 38% Kennecott 94 te Republic Steel 47 47% Shell Oil 72% 73 (Jnion Pacific 29f£ Un States Steel 65A 65% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 12/6 Edelmet Kon A'A 44 te 45% Pret w a idem 52 Electrolas B 3/4 375 Hol) Constructie 405 403 Inp Dui v Bouwnyv .'4 Int Kunststoll ina 39GL 38GL Leidsche Wolspinn 148teL 148% Sik kens Lakfab '53 402 Ver Iouwfabrieken 165B Wernmk's Betonm 78te 76 Van Wyk Textiel 61% 62% 118% 118%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15