675 Zweden in de kwart finale na zege op teleurstellend Hongaars elftal Natu-raLax Liedholm mist een strafschop Wout Wagtmans werd kampioen achter de grote motoren I— ™^nde 'PPe0 "'O na|uurprodulct Dit is een sensatie 97»te jaargang Vrijdag 13 juni 1958 Vierde blad no. 29464 Om ivereldkampioenschap voetbal Er was nog een minuut te spelen. Zweden had met 21 de leiding, de Hongaren waren in het bezit van de bal. Midvoor Bozsik kreeg een directe vrije schop te nemen en er was dus nog een kans, dat de Hon garen een gelijk spel zouden behalen. Maar de kogel van de Hongaarse aanvalsleider vloog rakelings langs het doel en toen de Schotse arbiter Mowatt even later het einde floot, leek het Rasunda-stadion in de Zweedse hoofdstad te schudden op zijn grondvesten. De Zweden mogen dan wat minder flegmatiek zijn dan hun Scan dinavische buren, het enthousiasme, dat gisteravond om kwart voor negen rond de grasmat oplaaide had men in Zweden nog nooit beleefd. Het land, dat als gastland het recht had verkregen zonder voor wedstrijden aan het eindtoernooi deel te nemen, was het eerste van de zestien deelnemende landen, dat zich had verzekerd van een plaats in de kwartfinales, want hoe de uitslag van de strijd tegen Wales, die zondag wordt gestreden, uitvalt, aan vier punten kan noch Hongarije, noch Mexico meer komen. De geestdrift van de bijna 44.000 Zwe den gold overigens alleen de uitslag, want het spel was maar van matig ge halte. Vooral het Hongaarse elftal stelde hevig teleur en met weemoed hebben de weinige Hongaarse supporters terugge dacht aan de wonderploeg die vier jaar geleden nagenoeg onverslaanbaar was. Het aanvalsspel van de Hongaren was onsamenhangend en weinig overtuigend. De vleugels werden volkomen verwaar loosd en de vervanging van Hidegkuti als midvoor door Bozcik bleek een mis greep te zijn. Zweden nam na 33 minuten de leiding. Een op maat gesneden voorzet van linksbuiten Skoglund, de beste man in het elftal van de blauwgelen, werd door de toestormende rechtsbuiten Hamrin ineens „op de slof" genomen en Grosics heeft de bal alleen maar gehoord Het doelpunt ontstond terwijl een ge weldig tumult van de tribunes over het veld klonk. Voor de voorzet van Skog lund had de Hongaarse rechtsback Matrai hands gemaakt en onmiddellijk begon het publiek om een strafschop te loeien, maar Mowatt liet rustig door- HardneHigè versfopplng 7 voor de natuurlijke regelmaat Geen gewoon laxeermiddel I Zorgl dal de ingewanden weer regelmatig gaan functioneren. Ook bij- tonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten versterkte werking) II. 1.35 Christelijke Korfbalbond In de woensdagavond gespeelde wed strijd Oranje NassauT.O.P. (Rotter dam) voor de competitie in la zijn 'de bezoekers erin geslaagd hun promotie naar ide hoofdklasse wesit te bekronen met :d'e tiitel van IA. Met 46 werd deze beslissing een feit. Het Sliedreohtse M er wede ,zal de ROtlbendamimers naar de hoofdklasse west vergezellen. Mer- wede werd kampioen van de zuidelijke le Ikilasse en mag Iheit dus ook in de hoogste regionen gaan proberen. Het programma brengt misschien nog niet alle resterende beslissingen, maar één van de idmie komt er zeker uit. In de hoofdklasse west wordt onge twijfeld het vonnis over D.V.O. geveld. Excelsior ga alt op eigen veld van de Dubbeldammers winnen, terwijl D.E.S. minimaal tot één punt in staat geacht moet worden tegen het reeds gedegra deerde Tonego. Ook de kampioen kan zidh melden, maar daarvan zijn we heel wat minder zeker. Favoriet Rot terdam Zoifd krijgt het Haagse V.E.S. op bezoek. De Hagenaars wonnen in dertijd de thuiswedstrijd en ook de Bondsdag-finale. V.E.S. zal ongetwij feld trachten ook de wedstrijd van morgen te winnen, maar Rotterdam Zuid is gebrand op revanche. Een niet te voorspellen wedstrijd. Het programma luidt: Hoofdklasse west: Rotterdam Zuid V.ES.; Excelsior—D.V.O.D.E.S.—'To nego. le klasse A: VE.O.'Warmond; Per- nix 2—O D l. (3.30). 2e klasse A: T.O.P. (S.)—Tempo. Ul'tslag: le klasse A: Oranje Nassau —TO.P. (R'daim) 4—6 (T.OP. kamp.). HENGELSPORT Viscollege „De Zinker" hield zijn 2de wedstrijd te Oude Wetering. De vangst was aardig. Uitslag: 1. W. de Wit jr., met 9 stuks, 730 gram; 2. B. Kromhout, 5 st., 675 gr. en grootste bliek; 3. J. van Gent, 5 et., 490 gr.; 4. A. J. van Thiel, 355 gr., 2 s.t.; 5. D. F. van der Leek, 4 st., 280 gr.; 6. H. v. d. Leek, 4 st-, 275 gr.; 7. J. P. v. d. Blom, 4 st., 265 gr.; 8 H Nieuwesnburg. 3 st., 240 gr.; 9. Chr. Joh de Wit. 4 &t., 210 gr.; 10. W. de Wit. sr., 3 st., 155 gr. Grootste voorn gevangen dooi- v. Thiel. Totale vangst 48 stuks, 3980 gr. spelen en enkele seconden later waren de Zweden de Schot uiterst dankbaar voor dit toepassen van de voordeelregel. MEER STOOTKRACHT Pas na rust werd de opbouw van de Hongaarse aanvallen logischer en daardoor gevaarlijker. De vleugels werden meer in het spel betrokken en al met al had de voorhoede aan stoot kracht gewonnen. Maar er bleef één onderdeel, het belangrijkste onderdeel, slecht verzorgd: het schieten. In de negende minuut van de tweede helft kreeg Boszik een prachtige kans, maar doelman Svensson zweefde op hetzelfde moment, dat Boszik schoot, naar de bedreigde hoek. Hy stompte de bal weg en via de kruising van lat en paal stuitte het leder het veld weer in. De Hongaren hervonden langzamer hand hun zelfvertrouwwen en het zag er naar uit dat Zweden een heel moeilijk laatste half uur tegemoet ging. In het middenveld begonnen Szojka en Beren- di de lakens uit te delen, maar juist toen iedereen er van overtuigd was, dat de gelijkmaker elk ogenblik kon komen, brachten de Scandinaviërs de stand op 2—0. In de 58ste minuut bleef de gehele Hongaarse defensie staan voor buiten spel, doch Mowatt trok zich van deze demonstratie niets aan en rechtsbuiten Hamrin evenmin. Rustig schoot hij de bal met een boogje over Grosics. De Hongaarse doelman stormde op de scheidsrechter af om hem tot andere gedachten te brengen, niet alleen omdat Hamrin buitenspel zou hebben gestaan, maar ook omdat hij Matrai aan de arm zou hebben getrokken. Mowatt wuifde de protesten weg, joeg Grosics weer zijn kooi in en liet Boszik aftrappen. Halverwege de tweede helft leek een derde Zweedse treffer zeker toen spil Sipos de Zweedse midvoor Simonsson torpedeerde en aanvoerder Liedholm zich voor de strafschop gereed maakte. Maar de bal belandde tussen de fotogra fen en het kleine beetje moed, dat de Hongaren uit deze meevaller konden putten, werd zeven minuten later in een tegendoelpunt omgezet. Het was een doelpunt, dat men eens in de tien jaar ziet en dat eigenlijk voor twee zou moe ten tellen. Rechtsbinnen Tichy kreeg op 25 me ter van het doel een bal toegespeeld en schoot ineens strak en hard langs de verbouwereerde Svensson. Het spel werd hard en het publiek rolde bü gemiste kansen voor beide doe len en een afgekeurd doelpunt van Parling de arbiter paste de voordeel- regel niet toe van de ene adembene mende sensatie in de andere. Met de Hongaren in de aanval ver streken de laatste minuten. Voetbal - programma Ered visie: Beslissingswedstrijd kam pioenschap van Nederland: DOS— Sportclub Enschede (Goffert Nijmegen) Beslisingswedstryd degradatie: Elink- wijk—GVAV (Veldwijk, Hengelo). 2e divisie A: UVS't Gooi: DOSKO De Valk; Wilhelm in aZFC. 2e divisie B: OosterparkersRh eden; Be Quick—PEC. Amateurs Kampioenschap v. Nederland: Quick NijmegenVelox (zaterdag). Promotie naar le klasse: De Spar taanLaakkwartier; W.-FrisiaSpar taan *20. Promotie naar 2e klasse: Ardhipel OW; Rooden'burgSlikkerveer (zater dag). Z«iterdagvoetb<-' Om de Z^cerdagbeker: RW: Reserves KNVl BETAALD VOETBAL Res. 3e divisie B: NAC 2EBOH 2; FDO 2^anm> 2; ONA 2—DHC 2; UVS 2—SW 2; RBC 2—Fortima VI. 2. Nederlandse wielerkampioenschappen Joop Captein verovert sprinttitel De Nederlandse wegrensport heeft gisteravond definitief een van de meest succesvolle vertegenwoordigers van de naoorlogse periode ver loren. Toen Woutje Wagtmans want het gaat over deze kleine Brabander als winnaar uit het stayerskampioenschap te voorschijn was gekomen, stond zijn besluit vast: Wout Wagtmans gaat de weg verlaten en zal in het vervolg alleen nog maar achter grote motoren rijden. Een betere injectie had de Nederlandse baansport, die een diepte punt had bereikt, niet kunnen krijgen. Want Wagtmans reed in deze stayersfinale bijzonder spectaculair en zal zeker ook in het interna tionale milieu een goed figuur kunnen slaan. Het had er overigens lang naar uitge zien, dat Martin Wierstra zijn titel zou gaan prolongeren. Eigenlijk had de Am sterdammer maar twee tegenstanders: Wout Wagtmans, die na een half uur vlak achter hem zat en Noppie Koch, WOUT WAGTMANS achter grote motoren die weliswaar op een ronae iag maar steeds een tiental meters voor Wierstra bleef rijden. Alle anderen speelden geen rol in dit spel. Zeven minuten voor het einde kwam de ontknoping. Wagtmans verhoogde het tempo, joeg Wierstra op de zich fel verdedigende Koch en in twee ronden was het gebeurd. Wierstra moest de Brabander laten gaan en viel terug in een eentonige tred, terwijl Wagtmans zegevierend en lachend naar de enkele duizenden toeschouwers op de tribunes van het Olympisch Stadion in een wilde rush verder stormde. Op dat moment had hij de titel reeds veroverd en dat hij in de laatste minuten ook Smits en Wierstra nog op een ronde zette, was eigenlijk van geen belang meer. ACHTERVOLGING Bij de professional achtervolgers slaagde Peter Post erin zijn titel te con tinueren. In de finale kwam hij uit te- ^en Ab Geldermans. de amateur kam pioen van 1957. Post had een overrom pelende start, spurtte in de eerste halve ronde naar een voorsprong van 20 meter en dat bleek de beslissende klap te zijn. Geldermans kon niet meer over deze slag heenkomen en verloor kansloos. Veel uitzicht voor de komende wereldkam pioenschappen biedt de tijd van Post - zes minuten 35.2 secondep - echter niet. In de strijd om de derde plaats tussen Piet van 'Est en Daan de Groot zege vierde eerstgenoemde. Grote verrassingen leverden de slot ritten van het amateur-achtervolgings kampioenschap op. Niet Jan Hugens en Jan Buis. die een week geleden in de voorritten veruit de beste tijden hadden gemaakt, kwamen in de finale, maar Harrie Moolenijzer en Arie van Houwe- lingen. Moolenijzer had daarvoor twee maal tegen Hugens moeten strijden, want in de eerste rit kreeg de Amster dammer in de zesde ronde, toen hij 30 meter voor lag. een lekke band. In de tweede rit verraste Moolenijzer door op nieuw met grote voorsprong te winnen. In de andere halve finale hadden Van Houwelingen en Buis een fel duel uitge- vochteh. dat door Van Houwelingen in de laatste ronde met zeer klein verschil was gewonnen. In de finale volgde Moolenijzer de tac tiek van Peter Post. bevocht in de eerste ronde een voorsprong van 20 meter en streed daarna met al zijn macht om Van Houwelingen voor te .blijven. Moolen ijzer slaagde daarin. Tijden: Moolen ijzer 5.14.6. Van Houwelingen 5.16.4. Joop Captein. in 1955 kampioen bij de amateursprinters, maar daarna ont troond door Frans Mahn en Mees Ger ritsen. heroverde dit kampioenschap op Gerritsen. In de eerste rit won Captein van kop met een half wiel verschil. Al leen de jury zag dat Captein ook in de tweede rit zegevierde, terwijl een groot deel van het publiek Gerritsen voor de winnaar hield. Toen de uitslag bekend werd gemaakt werd de jury beloond met een fluitconcert en boe-geroep, maar de beslissing was genomen en Captein kreeg de kampioenstrui. Jeugd... P«10aevanhetI(ven ook - op^t: oovern,„lgbare K,"S pepermu"< bereid, be m«n welzijn. de natuurlijke verkwikking ONDER VOORTDURENDE CONTROLE VAN HET LABORATORIUM Di HAMEL ROOS AMSTERDAM- VOETBAL „Roma" biedt 8 ton voor Mazzola De scouts dwalen rond over de Zweed se voetbalvelden. Dat is algemeen be kend, maar toch was iedereen verbaasd, toen gistermorgen bekend werd dat José Altafini, beter bekend als Mazzola, de briljante midvoor van het Braziliaanse elftal, en zyn landgenoot Didi voet balgoochelaar nummer één in dit toer nooi waarschijnlijk in Europa zullen blijven. Zij hebben aanbiedingen ont vangen van Italiaanse verenigingen. Voor Mazzola heeft de eerste divsieclub Roma maar liefst 800 000 gulden geboden. En in Gothenburg is men het, na de wed strijd EngelandBrazilië, er wel over eens, dat de voortreffelijke aanvalsleider van de Zuidamerikaanse ploeg zelfs dat hoge bedrag ten volle waard Is. Tsjechisch protest Tsjecho-Slowakije heeft besloten bü het organisatiecomité te protesteren tegen de toekenning van het eerste Duitse doelpunt door scheidsrechter Ellis in de woensdagavond voor groep 1 gespeelde wedstrijd West-Duiteland-- Tsjecho-Slowakije (2—2). Volgens de Tsjechen zou de bal de lijn nog niet zijn gepasseerd. Toen Ellis voor een doelpunt floot, een film-opname zou dit bevesti gen. Verwacht wordt, dat de FIFA het protest op regelmentaire gronden zal afwijzen. Feyenoord in halve finale beker-competitie Voor de kwart finales van de beker competitie van de KNVB is gisteravond te Rotterdam de wedstrijd Feyenoord— Rheden gespeeld. Feijenoord won de ontmoeting met 72. Stand in groep III Zweden 2 2 0 0 4 5—1 Wales 2 0 2 0 2 2—2 Hongarije 2 0 111 2—3 Mexico 2 0 111 1—4 BILJARTEN Van Oosterhout start goed in Leuven Te Leuven is een begin gemaakt met het biljart toernooi om het Europees kampioenschap bandstoten. De uitslagen luiden Lutgehetman 200 27 28 7)40 Douzette 56 27 13 2 07 Padroz 200 60 31 3.33 Schertz 180 60 21 3.00 Van Oosterhout 200 30 44 6.66 Scholte 179 30 37 5.96 Wafflard 200 30 29 6.66 Vingerhoedt 196 30 39 6.53 WIELRENNEN. Tour van Valkenburg Volgende week op dinsdag, woens dag en donderdag wordt door het personeel van het Marine Vliegkamp Valkenburg weer de 'traditionele Tour van Valkenburg georganiseerd, een wedstrijd op toerrijwielen. De eerste en derde etappe zijn beide 52 km lang en voeren over Valkenburg, Katwijk en Wassenaar terug naar het Vliegkamp. Op de tweede dag staat er een tijdrit op het programma over 25 km. Kees Bellenaars geen ploegleider De Nederlands Luxemburgse ploeg in de Tour de France 1958 zal niet onder leiding staan van Kees Pellenaars. Dit besluit is gisteravond door de KNWU genomen naar aanleiding van het feit, dat Pellenaars niet heeft ge antwoord op het ultimatief gestelde te legram van de Wielrenunie. De sportcommissie van de KNWU zal thans contact opnemen met de Luxem burgse wielerbond teneinde overleg te plegen omtrent een nieuw aan te wyzen ploegleider- WATERPOLO. Niet geheel verdiende nederlaag van AZC tegen LWV Het eerste zevental van AZC (Alphen) verloor gisteren met 2-3 van het eerste zevental van de Leidse Watervrienden. De Alphenaren waren geenszins de minderen van de Leidse gasten. Reeds In de eerste minuut slaagde Seppe er in AZC aan de leiding te helpen: 1—0. Toen de .arbiter echter Thomasse uit het water zond, wisten de bezoekers de nu merieke meerderheid te benutten en door De Kruis gelijk te maken. In de tweede speelhelft waren het opnieuw de Alphe naren, die de toon aangaven in deze sportieve kamp. Het gelukte Buijsert met een uitstekend doelpunt AZC weer de leiding te geven, 2—1. De bezoekers kwamen hierna meer in de aanval en hoewel Wim Kampert zijn doel uitste kend verdedigde, moest hij toch voor de gelijkmaker van Piet Dool naar het net: 2—2. Vriend en vijand keken direct vervolgens wat vreemd op. toen de arbi ter achtereenvolgens Buijsert en v. d. Bijl naar de kant stuurde. Met vijf tegen zeven man moesten nog 3 minuten ge speeld worden. Dank zij prachtig werk van AZC-doelman Kampert bleven Leidse doelpunten aanvankelijk uit. Eerst in de laatste minuut moest Kam pert zwichten voor een schot van R. de Kruis: 23. AZC 3De Zyl 4 Het derde zeven tal van AZC, waarin door de afschrij vingen nogal wat wijzigingen moesten worden aangebracht, heeft in een slecht gespeelde wedstrijd met 3—5 van De Zijl 4 verloren. TENNIS Wimbledon- kampioenschappen Op één na alle ingeschreven Neder landse deelnemers(sters) zyn toegelaten tot het hoofdtoernooi van de interna tionale Wimbledon-kampioenschappen. die van 23 juni t m 5 juli a s. worden gehouden. De enige uitzondering is Maris, die in het heren-enkelspel moet trachten zich via de voorronden te kwa lificeren. Voor het hoofdtoernooi zijn dus ge plaatst: Dames enkel- en dubbelspel: mevr. J. Roos-v. d. Wal en Fredy Marinkelle. Heren enkelspel: Piet van Eysden en Hans van de Weg. Heren dubbelspel: Wim Maris/Hans van de Weg. Gemengd dubbelspel: mevr. J. Roos- v. d. Wal/Wim Maris en Fredy Marin- kelle/Piet van Eysden. Kindje bij brand in Tilburg omgekomen Vannacht werd door voorbijgangers in de ijs- en frituurzaak van de heer V. Gori aan de St.-Josephstraat 34 te Til burg een felle brand ontdekt. Bij een haastig ingesteld onderzoek bleek dat het daar wonende echtpaar afwezig was, maar dat hun twee kinderen, jongens van 9 en 214 jaar, zich boven in het brandende perceel bevonden. Dank zij het kordate optreden van de heer Meulenbroek kon het knaapje van negen gered worden; het andere kind kwam echter jammerlijk in de vlammen om. Door de haast waarmee het reddings werk werd uitgevoerd bleven de deuren en ramen openstaan, zodat het vuur. dat de aanwezige vetten voedsel vond, zich met grote snelheid over de overige verdiepingen verspreidde. Het kleintje van 2Vi jaar kon men daardoor niet meer bereiken. Door het krachtig ingrij pen van de brandweer kon het vuur beperkt blijven tot de frituurzaak, die echter geheel uitbrandde. Omtrent de oorzaak tast men vooralsnog in het duister. OUD-DEKEN VAN ROTTERDAM OVERLEDEN Mgr. J. H. Niekel, oud-deken van Rot terdam en plebaan van de kathedrale kerk aan de Westzeedijk aldaar, is gis termiddag aan de gevolgen van een on geluk in het St.-Franciscus gasthuis overleden. Mgr. Niekel is, gelijk gemeld, toen hij de H.H. Sacramenten aan eên zieke wilde brengen, in de Witte de With- straat bij het' oversteken aangereden door een bromfietser. Hij kwam te val len en liep een sohedelbasis fractuur op. RECHTZAKEN Vrijspraak geëist tegen spoorwegarbeiders De officier van Justitie bij de recht bank te 's-Hertogenbosch heeft vrij spraak gevorderd tegen twee spoorweg arbeiders uit Boxtel, aan wie ten laste was gelegd, dat zij door grove onacht zaamheid schuldig zouden zijn aan het spoorwegongeluk, dat op 8 augustus 1957 te Helmond is gebeurd en waarbij vier personen ernstig werden gewond. De officier van Justitie acht het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd Uit spraak 26 juni. Prachtige kwaliteit sporthemden. Met Panamabinding, speciaal vervaardigd voor de Tropen, waardoor ook bij het warmste weer ideaal in het dragen. Met 2 sportieve borstzakken, de kraag kan open en gesloten gedragen worden. Een aanbieding voordelig als nooit tevoren, door dat de export naar Indonesië niet doorging. Deze Majorca sporthemden, die 27.50 moesten kosten, koopt U morgen, uniek in Nederland, als ongelofelijk buitenkansje voor I In 3 maten: small, medium en large. Zolang de voorraad strekt Koop het voor Uw man. Als het niet naar genoegen is nemen wij het terug om e'e'n van die andere 1000en Coster-klanten een koopje te bezorgen. U kunt niet meer dan 2 stuks tegelijk kopen. Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. Sport8pli liters LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. Goudsesingel; Ka- tendr. Lagedijk hk. Dorps weg; W Kruiskade 35 De Amsterdammer Moolenijzer. die in de finale over Van Houwelingen (Sassenheim) triomfeerde en kam~ pioen bij de amateuc~achtecvolgers werd De nieuwe Nederlandse amateur Mutaties gezantschappen sprintkampioen Joop Captein en de a tweede prijswinnaar Mees Gerritsen zul- Binnenkort is een mutatie te verwach- len deelnemen aan de grote prijs van ten ln de leiding van ons gezantschap Parys, die op 22 juni a.s. wordt gereden. Colombo. In verband hiermede zal dr. K. E. van der Mandele, gezant aldaar De Italiaanse wielerploeg voor de begin juli naar Nederland terugkeren Ronde van Frankrijk is als volgt samen- Eveneens komt verandering in de gesteld: Nencini, Bottecchia, Fallarini, leiding van onze ambassade te Monro- Pintarelli, Baffi, Favero, Padovan, Per- via. In verband hiermede zal jhr. G. C. linghi, Dall'Agata, Catalano, Nasclm- D. Hooft Graafland, ambassadeur al- hene en Bregnoll. daar binnenkort naar Nederland komen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13