'ASPRO' lustige muziek in li half donkere amer voor nerveuze Brazilianen jm Finney is geblesseerd irtsplinters ROODENBURG—SLIKKERVEER Afscheid „Ome" Jan van Zutphen De Zijl won twee wedstrijden en speelde er één gelijk Duitse weduwe vecht om prijs van half miljoen in loterij Kerkelijk Leven te jaargang Woensdag 11 juni 1958 Derde blad no. 29462 Om het wereldkampioenschap voetbal (Speciale berichtgeving) anager Vincente Feola houdt niet van halve maatregelen. Dat t men in Gothenburg nu onderhand wel. De Braziliaanse coach heeft voetbalpupillen grondig laten onderzoeken, voordat hij ze meenam Europa. Maar liefst 21 specialisten hebben de Braziliaanse spelers ien consulteren. Dat was voor Feola nog niet voldoende. De »e zou en moest worden begeleid door een ervaren psycholoog, beter nog dan de coach de hypergevoelige sterren zou begrijpen, lok die psycholoog heeft aan de kleinste kleinigheden gedacht. Zo ïdt zich in zijn bagage een uitgebreide collectie grammofoon- in met kalmerende muziek. De ervaring heeft hem geleerd dat het middel om de nerveuze atleten weer tot rust te brengen bestaat iet spelen van zachte, rustige muziek in een half donkere kamer. de Brazilianen gauw op het gees- (ookpunt zijn, hebben wij zondag- tijdens de wedstrijd Brazilië irijk nog kunnen constateren, {rscheurende taferelen speelden p het Braziliaanse gedeelte van de [bune af, wanneer een speler van een kans miste. De Braziliaanse grs leven mee met hun ploeg, in jjjzonder de radiocommentatoren, al te graag willen zij met micro- in al naar de plaats hollen waar {beurt. De Zweedse technici heb- Uit veiligheidsoverwegingen, de 'oonsnoeren ingekort tot ander- tneter. Toch staan de organisato- eeds weer voor verrassingen. Het gent Braziliaanse radioverslagge- I in de laatste dagen aangegroeid Velen hebben hun komst niet ;emeld aan het organisatiecomité, extra lijnverbindingen niet meer 1 worden aangevraagd. Die 33 erslaggevers, die allen particuliere iations vertegenwoordigen, zitten t acht of negen man, in een kleine peel met een microfoon en een ver- g met het moederland, waar men op elk berichtje over de grote sit te wachten. e ene microfoon gaat dan ook van 1 tot hand en het is een bijzonder ind schouwspel. Zo boeiend zelfs, rondag vele toeschouwers niet op 2 spelers op het groene veld let- doch zich omdraaiden en enkel llleen interesse hadden voor de I tussen de mannen van de Bra- inse radio. Steeds weer moest een fter wiens spreektijd aangebroken een gevecht op leven en dood en om in het bezit te komen van felbetwiste voorwerp. GROTE BELANGSTELLING Ijn populair de Braziliaanse voet- daar bestaat geen twijfel aan. ile honderden toeschouwers had- ch dan ook gistermorgen in het llevy-stadion te Gothenburg ver- om de Brazilianen te zien trai- o'n klein uur zijn ze, ter voorbe- I van de wedstrijd Engeland e bezig geweest. Als toegift volg- l rustig onderling partijtje. Dat Ijdje is precies twee minuten ech- ftig geweest. Daarna konden de amentvolle Brazilianen zich niet nhouden, de tackles werden fel- t aanzien van de strijd verander - nanager Feola wist niet hoe gauw tot grote teleurstelling van zijn n overigens het eindsignaal geven. later was het de beurt van de in om de spieren wat los te ma- ij trainden in het oude stadion ithenburg. Het gezicht van Walter 'bottom, de Engelse coach stond somber toen wij hem vroegen tn Finney hedenavond van de tal zijn. Winterbottom antwoord en dat zijn linksbuiten, die in de |jd EngelandRusland werd ge- fd, in de middag weer door een iu worden onderzocht. Het gelaat i Engelsman sprak echter een taal )eilijk verkeerd kon worden ver- thtwedstrijd KNZ en RV lts zeven van de achttien gestarte l voor de nachtwedstrijd van de en R.V., die in de nacht van Ig op zondag werd gevaren, heb- finish bereikt. De overige deel- hebben onderweg wegens het teer de strijd moeten staken, itslagen zijn: Ie- en platbodemjachten: 1. Hout- |urman ir. J. D. Waller (K.N.Z. en t R.O.R.C.-klasse: 1. Alberine, an A J. H. Dokkum (K.N.Z. en I. Witte Raaf, stuurman ir. Th. P. (K.N.Z. en R.V.). ie R.O.R.C.-klasse: 1. Marina, &n dr J. H. van der Waals (Het Abeltje 4, stuurman J. Giltay en R.V.)3. Vlieree. stuurman Linssen (De Kaag). GEWICHTHEFFEN rdag a.s. organiseert L.K.V. in Burcht" een vriendschappelijke Iting tegen Simson uit Den Haag. te centrale training, onder leiding tidstrainer B. Charité. is de lan- ïg bekendgemaakt voor de wed- li die zaterdag en zondag a.s. in Ük worden gehouden. S. Stokkel K.V. is aangewezen voor de tewlchtklasse. risteravond heeft Fortuna '54 te 1 een vriendschappelijke wedstrijd ld tegen de Duitse club Alemannia I. Fortuna won deze van Duitse lauw gespeelde wedstrijd gemak- met 40 (rust 20). Van der f- als aanvalsleider had een groot Èl in de overwinning. Hij scoorde k alle vier de doelpunten. ïrcole Baldini, voormalig wereld- brdhouder en winnaar van de pas «gde Ronde van Italië, zal niet in de Tour de France. ■5-jarige Italiaanse wielrenner irde gisteren, dat hij bang was 'Giro te veel van zijn krachten had d. teer dan 200 ruiters en amazones zaterdag en zondag in de ring it Westbroekpark te Den Haag in tomen bij het jaarlijkse tweedaags «al concours hippique van de Bilandse Jaohtvereniglng. Programma voor hedenavond Voor hedenavond staan de vol- i gende wedstrijden op het program: Groep 1: Helsingborg: Duitsland Tsj. Slowakije; Halmstad: Argen- tiniëN. Ierland. Groep 2: Norrkoeping: ParaguayX Schotland; Vasteras: FrankrijkX Zuid-Slavië. X Groep 3: Stockholm: Mexico 4 Wales. Groep 4: Gothenburg: Brazilië7 Engeland; Boras: OostenrijkX Y Rusland. 4 X De wedstrijd Zweden-Hongarije in 4 groep 3 wordt donderdagavond gespeeld. Alle wedstrijden beginnen om 19 X UUF' t HERBERGER HIELD PERSCONFERENTIE Voor de tweede wedstrijd in groep 1 zal Duitsland tegen Tsjecho-Slowakije aantreden. Gezien de fraaie prestatie tegen Argentinië is er voor de Duitsers aanleiding dit treffen met vertrouwen tegemoet te zien, temeer waar de Tsjechen tegen de Noord-Ieren, van wie ze verloren, kwetsbaar zijn gebleken. Maar bondstrainer Sepp Herberger is een veel te oude rot om een tegenstan der, wie dan ook, te onderschatten. Gis termiddag betoogde hij in een confe rentie, die door ongeveer 150 Duitse journalisten werd bijgewoond, dat de wedstrijd hoge eisen aan zijn ploeg zal stellen. Herberger heeft een hoge dunk van het Tsjechische voetbal, in weerwil van de 10 nederlaag tegen Noord-Ierland. „De Tsjechen zijn voortreffelijke voet ballers", zei hij, „en wij beelden ons hoegenaamd niet in dat de zaak, die ons wacht, mee zal vallen". TELEGRAM Een niet al te ridderlijke grappenma ker in Spanje heeft het nodig gevonden de Argentijnen, die natuurlijk zeer in de put zaten na de nederlaag tegen Duits land, een telegram te sturen waarin hij de ploeg uitnodigde in haar geheel on middellijk naar Spanje te komen om de grote Spaanse clubs te versterken. Hy garandeerde de spelers maandelijks in komsten van 4500 gulden Trainer Stabile kreeg dit telegram het eerst in handen. En wijselijk heeft hij de inhoud ervan voor zijn spelers ver zwegen. „TAKE IT EASY" „Take it easy" is het parool van de Noord-Ieren. Manager Peter Docherty lacht om alle poespas van de Zuidame rikanen, om de ijzeren discipline en de serieuze training van de Duitsers en Oostenrijkers. Op de vraag van enkele journalisten hoe Noord Ierland zich heeft voorbereid antwoordde Docherty: „Oefenwedstrijden?? Mijn jongens heb ben in de league negen maanden lang niet anders gedaan dan gevoetbald. Als ze nu nog niet weten hoe het moet leren ze het toch nooit. Wij doen niet aan extra training, bijzondere voeding en dergelijke dingen. De jongens weten wat zij moeten doen en laten, en wat zij eten of hoe laat zij naar bed gaan, kunnen zij zelf het beste bepalen. En mochten ze eens een kindermeisje nodig hebben, dan ben ik er nog altijd". Advertentie ZATERDAG A.S. 7 UUR de promotiewedstrijd Gewone prijzen. Voorverkoop G. K. Martijn, Kooilaan 21 Leiden. VOETBAL Om de K.N.V.B.-beker Voor de vierde ronde van de KNVB- beker zijn gisteravond twee wedstrijden overgespeeld, die zaterdag j.l. in een ge lijkspel waren geëindigd. De uitslagen waren: WageningenNAC 32 (na ver lenging); FeijenoordRCH 2-1 (na ver lenging). TENNIS Studenten gaan spelen om nationale titels Van dinsdag 24 tot en met vrijdag 28 juni a.s. worden op de banen van de Noordwijkse Sportvereniging de wed strijden om de nationale studententen niskampioenschappen gespeeld. Verschillende prominente spelers, zo als Van der Weg, Maris en Karamoy nemen aan deze wedstrijden deel. DUIVENSPORT P.V. „De Vriendenclub" Uitslag wedvlucht Orleans. In concours 258 dui ven. Los 5.45 uur met z.w.wind 0 punt 508.05 km. Aankomst eerste duif 11.52.08 uur. Aankomst laatste duif 12.35. j 3 uur. Uitslag. 1 L. L. Bax; 2 L. Gijsman; 3 en 10 C. P. Gijsman; 4 en 5 J. Staffe- leu; 6 W. J. Mark; 7 C. v. Cleef; 8 J. Selier; 9 comb. Dekker-Uljé. Advertentie De ene bespreking na de andereeen telefoon die niet stilstaat... Wees zeker! Neem bij begin van hoofdpijn of kou onmiddellijk 'ASPRO'! Dan behoudt U onder alle omstandig heden Uw opgewektheid. Hoofdpijn opkomende kou U bestrijdt het snel en zeker met 'ASPRO'. 'ASPRO' betekent: zich een ander mens voelen, opgewekter, prettiger 'ASPRO' Is onschadelijk en Irriteert Uw maag nletl 2 'ASPRO'1 ...-en U&ntKfeek fet: i progrtmmê ..HERHAL INC OP VERZOEK" o*v Rtdio Lutcmburg 208 m Iedere zondagmorgen I OAS Groot man deed veel voor anderen Vele honderden Amsterdammers hebben gisteravond afscheid genomen van „Ome" Jan van Zutphen in het Bondsgebouw van de Algemene Neder landse Diamantbewerkers Bond. In de tot chapelle ardente ingerichte histo rische Bondsraadzaal stond het stof felijk overschot opgebaard, omringd door vele bloemstukken. Vier verpleeg sters van het sanatorium Zonnestraal hadden bij de kist die gedekt was met de A.N.D.B.-vlag en waarvan ter weers zijden vier grote brandende kaarsen stonden, de dodenwacht betrokken. Zwijgzaam defileerden jongeren oude ren en bejaarden er waren zeer vele diamantbewerkers bij langs de baar. Enkelen legden bloemen aan de voet van de katafalk, o.a. de harpiste Rosa Spier. Tot hen, die een afscheidsgroet kwamen brengen, behoorde o.m. de Amsterdamse wethouder mr. R. van den Bergh. Er waren kransen van bestuur en leden van de A.N.D.B., het Koperen Stelen- fonds, de gemeentebesturen van Amster dam en Hilversum, het bestuur van de P. v. d. A., de Belgische Diamantbewer kers Bond en Zonnestraal te Antwerpen, directie en personeel van het Hilver- sumse sanatorium Zonnestraal en de Koninklijke Vereniging tot Bestrijding van de t.b.c. De leden van het bestuur van het sanatorium „Zonnestraat", van de direc tie en de medische staf, van het per- Heemskerk leidt in kampioenschap LDDB In de vierde ronde van het toernooi om het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Districts Dam Bond werden de volgende resultaten verkregen: Hoofdklasse: C. ZijlstraW. Heems kerk 02, W. AnkerA. v. d. Zwan 0-2, Th. ZwetslootC. Deegenaars 02, C. ZijlstraW. Anker 20. De stand is nu: 1. W. Heemskerk 6 pnt. uit 3; 2. A. v. d. Zwan 5 pnt. uit 3, 3. C. Zijlstra 5 pnt. uit 4, 4. C. Deegenaars 4 pnt. uit 3, 5. W. F. Olivier 1 pnt. uit 3, 6. W. Anker 1 pnt. uit 4, 7. Th. Zwetsloot 0 pnt. uit 3. De 3e ronde in de le klasse bracht ons de volgende uitslagen: J. SchoonderwoerdN. Wassenaar 2-0, C. SlingerlandL. Dubbeldeman 2-0. Hier is de stand: 1. J. Schoonderwoerd 5 pnt. uit 3. 2. C. Slingerland 4 pnt. uit 3, 3. A. Dubbeldeman 2 pnt. uit 3, 4. N. Wassenaar 1 pnt. uit 3. Waterpolocompetitie (Van onze waterpolo-medewerker) De wedstrijden, die de herenploegen van De Zijl gisteravond moesten spelen, hebben bijzonder goede resultaten opgeleverd. Eén wedstrijd eindigde in een draw, twee in winst. Jammer genoeg moet echter gezegd worden dat in geen der wedstrijden het spel op hoog peil stond. Ook niet de ontmoeting van het eerste tegen Vitesse. De ploeg toonde weinig verband en er zat weinig opbouw in de aanvallen. Vitesse bleek in vergelijking tot vorig jaar achteruit gegaan en als De Zijl gespeeld had als zaterdag tegen Sleutelstad, zou het doelpunten hebben geregend. Nu werd het 31, waarbij opgemerkt dient te worden dat de scheidsrechter De Zijl minstens één strafworp heeft onthouden wegens herhaling van over tredingen van de Haagse midachter te gen Tonnie Roman. De Zijl zette de eer ste aanval op, maar de opstootbal van Leo Stokhuyzen kon door de overigens zwakke Haagse keeper worden gestopt. Direct trok Vitesse hierop er tussenuit en door een blunder in de Leidse verde diging bleef een speler totaal ongedekt en hij gaf Ton Plezier geen kans 0-1. Ton Plezier was goed op dreef in deze wedstrijd, maar had toch geluk toen een verre boogbal buiten zijn bereik op de paal kwam. De gelijkmaker kwam uit een van de vele vrije worpen van Ton Roman, die door Leo Stokhuyzen ineens werd doorgeslagen. De bal met twee handen spelen mag nog steeds niet en toen een Vitesse-spe'.er dit toch deed was het een vrije worp voor De Zijl. Leo Stokhuyzen maakte zich snel vrij en passeerde met een niet onhoudbare bal de Haagse keeper voor de tweede maal. In de tweede helft kwam Vitesse op zetten maar zo moeilijk konden de gas ten het Ton Plezier niet maken, dat hij moest zwichten. Zo doorstond De Zijl dit offensief en trok weer ten aanval, waartegen de Haagse verdediging zich nogal eens met ongeoorloofde middelen moest teweerstellen. De scheidsrechter bleef vrije worpen uitdelen i.p.v. een strafworp. Maar toch maakte De Zijl 3—1 door Joop de Haas. die. na weer een vrije worp, snel inschoot. Een Vites- se-speler werd nog het water uitge stuurd,, maar de tijd was te kort om hiervan nog te profiteren. De Zijl 2Zian 4 was ook niet bepaald een hoogstaande wedstrijd, waarin voor al Zian gebrek aan snelheid toonde. Goed ingrijpen van Louk Leune hield Zian in de eerste seconden van een doel punt af. Nu nam De Zijl een voorsprong door Louk v. d. Wijngaard, toen deze een duel met de Zian-midachter won. Een van de weinige aanvallen van Zian waar bij een speler zich snel vrij zwom bete kende de gelijkmaker (1-1). Hierop was Nabij Rome is voor de verfilming van een nieuwe versie van Ben Hur deze enorme arena gebouwd, waar in de wereldberoemde wagenrennen zullen herleven. het weer Louk v. d. Wijngaard, die voor 2-1 zorgde, waarna Louk Leune uit een strafworp 31 scoorde. Zian liep in tot 32 met een goed gericht schot van vrij grote afstand, waarop het weer de beurt was aan Louk v. d. Wijngaard. Maar dit maal kwam o.i. de 2-meter regel wel wat in het gedrang. Nog in de eerste helft schoot Hans v. d. Molen van dichtbij voor de vijfde maal raak. Na rust liep Zian in tot 53 doordat een speler zich even vrij maakte en 54 toen de Leidse verdediging er één totaal vrij liet liggen bij een vrije worp. Maar verder liet De Zijl het niet komen en met twee doel punten bracht Louk v. d. Wijngaard de eindstand op 74. Eijzonder sportief van de Hagenaars was het uit laten val len van spelers, toen in de laatste pe riode enkele Zijl-spelers door kramp de kant op moesten. De rij van wedstrijden werd geopend met de slechtste, n.l. het derde tegen Vi tesse 2. Beide ploegen toonden vrijwel geen verband en het gelijkspel gaf de verhouding goed weer. De Zijl liep snel een achterstand op en nadat Louk v. d. Wijngaard een strafworp gemist had, werd de Leidse achterstand tot 02 op gevoerd door een doorslagbal. Vitesse zakte hierop sterk af en door Cannoo liep De Zijl in tot 1-2. De ach terstand bij de rust was echter 1-3, toen een van de lat teruggestuite bal nog maals ingeschoten werd. Na rust was De Zijl iets sterker en Joop Blansjaar zorg de met een strak schot voor 2-3. Een mooie kans voor De Zijl werd nog ge mist, maar door Cannoo werd het toch nog gelijk: 33. DONK 2LZC 1 dames: 3—4. soneel en tal van patiënten en oud patiënten hebben gistermiddag met een plechtigheid op het terrein van het sa natorium afscheid genomen van „Ome" Jan van Zutphen, wiens stoffelijk over schot een gang maakte langs de pavil joens. De lijkwagen met het stoffelijk over schot hield stil voor een der hoofdge bouwen, waar de familieleden en geno digden zich hadden verzameld voor een laatste groet. Nadat mevrouw Van Zutphen een krans had gelegd, sprak dr. A. Bier- horst,, geneesheer-directeur van „Zon nestraal". ,„Het is goed, dan Jan van Zutphen nog eenmaal in ons midden op deze plaats vertoeft, de plaats waar ook zyn levenswerk is gelegen. Immers wy als personeel, zyn veel aan hem verschul digd. Waar hy ook arbeidde, de grote drijfkracht daartoe was voor hem steeds zyn medegevoel voor de lijdende mensheid." „Vijfentwintig jaar geleden," aldus dr. Bierhorst, „leerde ik Jan van Zut phen kennen. Hij was toen een man van 70 jaar, hij sprak vol idealisme en over alles wat hy nog in zyn verder leven wilde doen. En dat is tot op de dag van zyn heengaan enorm veel ge weest. Er is een groot man van ons heengegaan en wij danken hem voor alles wat hij voor anderen deed." Mejuffrouw C. Leef lang vertolkte de gevoelens van het personeel. De heer J. Elsinger sprak namens de Urdang-medaille voor dr. Wittop Koning De hoogste internationale onderschei ding voor wetenschappelijk onderzoek naar de historie van de Pharmaeie is dinsdagmorgen tijdens het congres van apothekers in het Kurhaus te Scheve- ningen, dat werd bijgewoond door minis ter J. G. Suurhoff, uitgereikt aan de Amsterdamse apotheker dr. D. A. Wittop Koning, die vele belangrijke publikaties over dit onderwerp in de binnen- en buitenlandse vakpers op zijn naam heeft staan. Hij ontving uit handen van de voor zitter van de Kon. Ned. My. ter Bevor dering van de Pharmaeie, dr. J. Martens de George Urdang-medaille, geslagen door het „American institute of the history of pharmacy". Een ander lid van de maatschappij, de 70-jarige apotheker M. H. P. Sitzen, eveneens Amsterdammer, werd benoemd tot ere lid wegens zijn grote verdiensten voor de maatschappij, als voorzitter en lid van vele commissies. patiënten. „De fraaiste diamant, die gij in uw leven hebt geslepen is „Zonne straal" geweest." De heer Roolvink sprak uit naam van de oud-patiënten; de heer I. Mug als voorzitter van de Diamantbewerkers- bond. De heer D. van Zutphen dankte als zoon van de nu overledene voor de grote eer, die aan zijn vader was ge bracht. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het volgende condoleantietele- gram aan mevrouw B. J. van Zut phenGreger gezonden: „Ontvangt U onze innige deelneming bij het over lijden van uw echtgenoot." Westduitse Lotto verschuilt zich achter de fraude van een harer agenten Tien Westduitsers worden per week ineens rijk (Van onze correspondent te Bonn) In Hannover vond gisteren de voor laatste zitting plaats in het thans in West-Duitsland beroemd geworden Lot to-proces, waarbij de 44-jarige weduwe mevr. Wenke niet minder dan 500.000 mark eist. Dit enorme bedrag is haar ontgaan door fraude van een loterij- agent. In de Westduitse Lotto kan men iedere week spelen. Men kruist op een formulier met de getallen 1 t.m. 49 er zes aan en betaalt per kolommetje een halve markt. Iedere week komen er op deze wijze miljoenen binnen. De eerste prys is steeds voor hem of haar, die de door een notaris gecontroleerde aange wezen zes getallen goed heeft geraden en die prijs is iedere week 500.000 mark. Tweede en derde prijzen van tien soms NED. HERV. KERK Beroepen te Dalfsen (2de pred. pl.) J. H. W. Louwerse, vicaris te Dalfsen te Oldeholtwolde C. Eggeraat. voorganger Ned. Prot. Bond te Varsseveld. Bedankt voor Rotterdam-Charlois (wijkgemeente Pendrecht) P. van den Berg te 's-Gra- venhage. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede (vac. H. de Moor) B J. Aalbers te Bant (N.O.P.) te Noordwijk aan Zee (2de pred. pl.) W. Griffioen te Nijkerk. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Musselkanaal H. den Boeft, kand. te Groningen. Aangenomen naai Bedum H. J. de Vries te Berkel (Z-H) naar Zwijndrecht J. H. van der Hoeven te Houwerzijl. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Urk N. de Jong te Katwijk aan Zee en H. van Leeuwen te Arnhem. BAPTISTEN GEMEENTEN Protestantse kosters kwamen bijeen CONCEPTREGELING RECHTSPOSITIE GEREED De Prot. Chr. Vereniging van Kosters in Nederland, waarbij ruim 600 kosters van onderscheidene kerken ^ijn aange sloten, heeft gisteren in gebouw Marcan- ti te Amsterdam haar achtste algemene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer P. de Vries uit Leeuwarden, zei in het openingswoord, dat het doel vooral is, betere waardering te krijgen voor de arbeid van de koster, die een werkkring heeft als ieder ander en daarom ook een loon behoort te hebben naar prestatie. Hij deelde mee, dat thans een con ceptregeling voor de rechtspositie van kosters is gereed gekomen, mede als re sultaat van besprekingen met de Ver eniging van Kerkvoogdijen der Ned. Herv. Kerk en het landelijk verband der commissies van beheer van de Geref. Kerken. De koster dient gehonoreerd te worden volgens de richtlijnen, die door de Stichting van de Arbeid voor ge schoolde arbeiders zijn vastgesteld, zo staat in deze regeling vermeld. Deze re geling is niet bindend. Ze is opgesteld in afwachting van de totstandkoming van een definitieve regeling in de vorm van een collectieve arbeidsovereenkomst voor de kosters. De voorzitter werd als zodanig herko zen. De, jaarvergadering 1959 zal in Utrecht worden gehouden. Na de vergadering sprak ds. J. Vuyst, hervormd predikant te Almelo over het onderwerp „De koster als kerkelijk me dewerker en zijn sociale positie in de kerk". Daarna declameerde de voor drachtskunstenaar Otto Sterman onder de titel „Ik ben een neger" proza en poëzie. honderdduizend mark komen ook steeds voor. Mevr. Wenke vulde op 28 maart de getallen 22, 28, 30, 34, 38 en 46 in, bracht haar formulier naar de Lotto-agent in haar woonplaats Hameln en hoorde 's zondagsavonds, dat zij alle zes getal len goed had aangekruist. Dit betekende dus 500.000 mark. Tot haar ontzetting weigerde de Lotto-maatschappij te Han nover haar het geld uit te betalen, om dat de Lotto-agent te Hameln fraude had gepleegd. Hij had van het uit drie delen bestaande Lotto-formulier er een weliswaar, zoals voorgeschreven, aan mevr. Wenke teruggeven, maar de an dere twee. die hij aan het Lotto-hoofd kantoor had moeten sturen, had hij weggegooid en dat betekende, dat hy het door mevr. Wenke betaalde Lotto-deel- nemersgeld van een paar kwartjes in zijn eigen zak had gestoken. Dat had hij. zo kwam uit, bij duizenden Lotto deelnemers gedaan in de verwachting, dat zij toch niets zouden winnen. Redelijke kans De Lotto-maatschappij te Hannover dacht veertien dagen over het geval- Wenke na en weigerde tenslotte de 500.000 mark (dat is 450.000 gulden) uit te betalen. Gisteren werd dit dramati sche stuk voor het laatst te Hannover voor het gerecht opgevoerd. Terecht kon de advocaat van mevr. Wenke zeggen, dat al die miljoenen Lotto-spelers men kan zeggen dat de halve Westduitse bevolking iedere week hier aan meedoet toch niet kunnen controleren wat er met hun formulieren gebeurt. De Lotto- maatschappij moet zijns inziens zorgen voor een goede controle; de advocaat van de Lotto-maatschappij zocht het geheel en al in het juridische vlak. De uitspraak is op maandag 20 juni a.s. en het schijnt, dat mevr. Wenke een rede lijke kans heeft. De belangstelling voor deze uitspraak in West-Duitsland is enorm groot. Niet het minst omdat aan deze reusachtige wekelijkse loterij, waar door iedere week ongeveer tien mensen in de Bondsrepubliek in één slag rijk worden, zovelen deelnemen. De op brengst beloopt per week alleen al aan deelnemersgelden 15 tot 16 miljoen mark. Het geld komt ten goede aan sport en dergelijke. Lutherse kerkdag De Lutherse kerkdag zal op zondag 6 juli gehouden worden op het terrein van het sportpark „De Bilderberg" te Oosterbeek. Het programma van de kerkdag, die dit jaar als motto draagt „Wat geen oog heeft gezienvermeldt een volledige hoofddienst in de open lucht (d.wjz. dat aansluitend aan de woordverkondiging ook het sacrament van het H. Avond maal zal worden uitgereikt en wel aan drie tafels tegelijkertijd), met me dewerking van een zangkoor, alsmede van een uit Herford (Did.) afkomstig z.g. „Posaunenchor". Andere punten zijn een manifestatie van de Lutherse jeugd, bijbelstudie in groepen en een door Ted Logeman en Jan Wit geschreven spel, getiteld „Maarten Luther - taal en teken", gebaseerd op enkele episoden uit het leven van de hervormer. Deze massale kerkgang van Luthera nen uit het gehele land zal gesloten worden door de president van de Lu- th.rse Synode, dr. J. P. van Heest. NIEUWE KERKFORMATIE. De 75 gezinnen, die zich tengevolge van het conflict in de evangelisatie- arbeid van de Geref. Kerk van Wolvega hebben afgescheiden, hebben thans een „Vrije Geref. Kerk" gesticht. Daartoe behoort ook de predikant van de Geref. Kerk van Wolvega, ds. D. de Boer. In een gehouden gemeentevergadering wer den zes lidmaten tot ouderling en zes 'tot diaken gekozen. De diensten zullen zondags gehouden worden in het ge bouw „Irene".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7