V&ikcJe Jubilerende Eltax vervoert 180.000 passagiers per maand Einduitvoering Muziekschool Toonkunst bracht verrassingen Sterren van het IJsbalfet Bollenstreek veranderde binnen een eeuw geheel van karakter hoofdpijn 97sie Je... Woensdag 11 juni 1958 Tweede blad no. 29462 Leicis vervoersbedrijf in f zilver In 25 jaar duizend maal de aarde rond De N.V. Eltax, die in het Leidse stadsverkeer op haar ringljjnen worden circa 180.000 passagiers per maand vervoerd een belangrijke plaats inneemt, gaat jubileren. Advertentie Maandag a.s. Is het 25 Jaar geleden, dat de gebroeders Van Ulden het ver voersbedrijf van de Leidse Autoboxen - garage, ook nu nog gevestigd aan de Van Oldenbarneveltstraat, overnamen en met ingang van die datum verplaat sten naar de Hoge Rijndijk 90. Had men zich aanvankelijk uitsluitend toe gelegd op het taxivervoer, reeds in mei 1934 werd een concessie verleend voor het openen van een lijndienst naar de Kooi en de omgeving van de De Laat de Kanterstraat. In de loop der jaren de stad breidde zich gaandeweg uit is aan deze lijndiensten een belangrijke uitbreiding gegeven, zodat thans alle buitenwijken een verbinding met het Station en een groot deel van de stad hebben. Legden de eerste lijndiensten (van begin- tot eindpunt) een afstand van ongeveer vier kilometer af, nu kortgeleden ook de omgeving van de Vijf Meilaan met eindpunt Garen- markt in het busnet is opgenomen, bedraagt de totale lengte, welke de bus sen gezamenlijk per rit afleggen, plm. 35 km. Uiteraard komt dit ook in de vervoerscijfers tot uitdrukking. Worden in dit jubileumjaar, zoals opgemerkt, ongeveer 180.000 passagiers per maand vervoerd, in het begin waren dit er circa 25.000. In tegenstelling met vele gemeenten in ons land, waar de exploitatie in overheidshanden is of wordt gesub sidieerd, is de directie van dit jubile rende bedrijf er steeds in geslaagd om op eigen benen te staan. Nog nimmer is financiële aandrang op de gemeente uitgeoefend om deel in de exploitatie te nemen. Behalve de exploitatie van deze ring- lijnen, waarvoor men de beschikking heeft over elf bussen, wordt thans met 10 auto's het taxi-bedrijf uitgeoefend en vervoeren zeven toerwagens vakantie gangers naar alle streken binnen en buiten ons land. Dit rijdend materiaal heeft in deze 25 jaar in totaal niet minder dan 45 miljoen kilometer ruim 1000 maal de omtrek van de aarde afgelegd. Het pleit voor de capaciteit en de oplet tendheid van de chauffeurs, dat zich in deze kwart eeuw bij het afleggen van zulk een formidabele afstand, zij 't dan gemeenschappelijk volbracht, nog nimmer een dodelijk ongeval, dat te wijten zou zijn aan eigen schuld, heeft voorgedaan. Onder deze chauffeurs zijn dan ook velen, die met het bedrijf en het mate riaal goed vertrouwd zijn geraakt. Niet minder dan een vijftiental is reeds twintig en meer jaren aan het bedrijf verbonden. Zelfs is er één, de heer P. de Gelder, die aan „de wieg" van het bedrijf heeft gestaan. Van de vijf broers, die indertijd tot de oprichting besloten, maken thans nog GEVONDEN VOORWERPEN In de maand mei zijn de volgende voorwerpen gevonden: damespolshorloge portemonnaie, schuifmaat, voetsteunen, alpinomuts, damesparaplu, herenpols horloge, citvbag, bankbiljetten, kinder- jasje. almanak, dameshandschoenen, herenhandschoenen, damestas, motor handschoenen, passervulpen, sleutels, bril. autostep, paardetuig. gouden speldje .ontwikkelingspapier, sigaretten aansteker. gitaar, plastic kruik, roei boot. armband, nylonkousen, schooltas (inh. schoolboeken), rozenkrans, broche, aktentas. poppekleertjes gouden ring. sigarettenkoker, kerkboek, windjack, spaarkaart R.P.S.. etui inh. vulpen en vulpotlood, voetbalschoen, padvinders- hoed. rijwieltas, koffer, scooterwiel, 4- kleurenpotlood. obstakellamp. regenjas, oorbel, map met foto's, schoolboekjes, damesvest. Terug tehalen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen. Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tus sen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtin gen kunnen niet worden verstrekt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Astrid, dr van P. J. Holverda en N. Stuurop; Paulus Jozef Maria, dr van A. M. Stolwijk en M. H. Boere; Johnny, zn van W. van der Bent en A. Boserup. An- tonla Elisabeth Paula Lucia, dr van J. K. Platteschor en T. J. Verdoorn; Johnny, zn van P. van Beveren en M. E. van der Lugt; Martinus Wilhelmus, zn van W. v. d. Nouland en H. M. van der Vlugt; Theo dora Margaretha. dr van E. Oom en T. Dirkmaat. OVERLEDEN A. de Groot, 1 dag, Uög. 66 Ook de jeugd is vertrouwd met de stadsbus (Foto L.D./Van Vliet) drie deel van de vennootschap uit. Is de heer L. G. W. van Ulden directeur, zijn beide broers nemen in hun kwaliteit van commissaris nog druk aan het ven nootschapsleven deel. Daarnaast pro fiteert men reeds 23 jaar van het zake lijk inzicht van mej. C. van Halderen, thans adjunct-directrice. Was het bedrijf in de beginjaren ge vestigd aan de Hoge Rijndijk, een nood zakelijke uitbreiding vond men in een pand aan de Haarlemmerstraat, waarin voorheen een rijwielschool van Frans Straatsburg was ondergebracht. Sinds 1953 is het bedrijf gevestigd aan de Zoeterwoudseweg. Momenteel bestaan er plannen om het materiaal van de stadsbussen voor een deel is dit reeds geschied geheel te vernieuwen. Met het oog op verlen ging van de concessie men wil weten waaraan men toe is wordt hier echter even mede gewacht. Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum vindt maandagmiddag a.s. van 2.30 tot 5 uur in „Het Gulden Vlies" een receptie plaats. Eerst na afloop van het seizoen krijgt het personeel een feest avond aangeboden. San Francisco Ml*! NIEUW: Deze vernikke- Iijke croquante biscuit, zo pittig en vol van smaak, nü in een aantrekkelijk pakje. Prijs 70 cent. VERPAKTE BISCUITS... die zijn heerlijkI Orkest lieeft recht op stedelijke trots De grote einduitvoering van de Toonkunst Muziekschool ligt weer in het ver leden. Drie gezichtspunten beheersen zo'n avond: de „school", het „leven", de „kunst". Het is normaal dat vertolkingen in de eerste rubriek thuis horen en lou ter bewfjzen worden van de stand en de hoedanigheden en de mogelijkheden van het onderwijs. Van de deugdelijkheid en veelzijdigheid daarvan was ln de overvollq, Stadsfoyer wel ieder overtuigd. Minder afweegbaar zijn de waarden voor het leven als toegift van dit onder wijs, waarden die voortkomen uit de geestelijke kracht van een eminent leraren korps en die slechts opgenomen kunnen worden door hen die er ontvankelijkheid voor bezitten. Dit heeft ook allerminst ontbroken. Maar kunst kan een school niet schenken. Zij kan slechts haar lerarenkorps zo samenstellen dat geroepenen, die de schouderklop van de Muze gewaar werden, worden aangetrokken. En dit is de kroon van de jongste einduitvoering dat dezulken opnieuw voor het voetlicht konden treden. We noemen die laatsten meteen: Aart de Jong, P. Nauta. Jaap en Steven Hoo- genberk: bas, tenor, violist, pianist. De tenor, hier nog onbekend en geen Lei- denaar. is ons als een vondst uit de hand gevallen. Hij heeft, zoals verneembaar werd uit een Handel. Wolf en Britten, eigenschappen om welke wij in dit land zoveel van Souzay of Peter Pears hou den. een onnederlandse aristocratische souplesse van geest en intellect en zui vere toonvorming. een onnederlands ta lent voor vocale tekening, een aangebo ren zin voor plastische verfijning, bijna oververfijning. We bedoelen geenszins dat de grootheid van Pears of Souzay voorhanden is. maar al de elementen zijn er en zij behoeven slechts uit te groeien. Het is een tere taak voor Annie Woud. door haar rijke ervaring, daartoe de waarborgen en voorwaarden te verze keren. Waartoe haar leiding in staat is, maakte Aart de Jong duidelijk in zijn „Confutatis" uit Verdi's Requiem. Deze baszanger voelt steeds sterker hoe de muziek in haar origineelste aandoenin gen als een genade in hem doorbreekt in een haast vlekkeloze gedaante. Volmaakt hetzelfde laten we gelden voor de violistische aanleg van Jaap Hoogenberk, die zich in de veeleisende 2de sonate van Badings horen liet en in enkele ensembles. Zijn broer Steven was zijn „all round" begeleider en bo vendien de algemene piano-begeleider. We hebben de hele uitvoering door oor gehad voor zijn speelwijze, voor zijn no bele en geacheveerde toon. het evenwicht in de aanpassing, het telkens naar de eis zich meewijzigende klanktype. De tent van Baier's IJsballet staat op het Schuttersveld en morgen vriest het op dat veld dat het kraakt: 28 graden! Zo iets maakt het Schuttersveld en maken ook de Leidenaars voor het eerst mee. Het is wel de moeite waard het even te vermelden. Het buizenstelsel voor dé ijsvloer is al gelegd en morgenochtend is de ijsvloer klaar. Ieder Leidenaar, die dat wil zien is morgenochtend in de tent harte lijk welkom. Ter gelegenheid van de première-avond worden vertegenwoordigers van het Leids Studenten Corps om half acht aan de Sociëteit Minerva in rijtuigen afgehaald, voorafgegaan door het Chr. tamboer- en pijperkorps „Kunst en Genoe gen", dat de opening feestelijk zal opluisteren. Zaterdagmiddag om half vier wordt op het Pomonaterrein aan het einde van de Nachtegaallaan een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van K. en G. en een elftal, bestaande uit leden van het IJsballet. Een zeer groot deel van het gezelschap heeft nog nooit kennis gemaakt met de zee. Het ligt daarom in de verwachting, dat velen van hen 's middags in de komende dagen naar Noordwijk zullen gaan. In de ochtenduren wordt door hen in de tent getraind. De grote ster van het IJsballet, Irene Braun, studeerde aanvankelijk voor dierenarts, werd toen meermalen kampioene van Duitsland en ontving vervolgens talrijke aanbiedingen uit de gehele wereld. Zij bereisde en gaf voorstellingen in Noord- en Zuid-Amerika, Japan, China, India en talrijke Europese landen. Baier's IJsballet, dat, naar gemeld, hier „De vier jaargetijden" zal uitvoeren, mocht zich in Utrecht ook in de belangstelling van de Prinsessen Irene en Margriet verheugen. Hierbij de beide hoofdvertolkers Irene Braun en haar partner, de Europese kampioen Lothar Müller. Van Annie Woud was er nog een leer ling, de alt Belia Keyzer. Denkend aan de rubriek „kunst" noemen we haar een grensgeval. Met de volheid van haar klankaanzet. die diepwarme gloed, het grote stembereik. de prachtige egalisa tie en het soepel verglijden van haar alt zou het wonder kunnen komen. Maar voor een Pergolese en vooral voor een Eurydice-aria uit Guck's „Orfeo" moet aan de stem ook een acterend vermogen worden gegeven, een beheerste passie moet de voordracht regelen van een zin gen, geheel van binnen uit en los van het blad. Misschien, wie weet? Veel voldoening gaf ook de pianiste Van Marsbergen door het inzicht, dat zij in stukken van de Spaanse impres sionist Turina toonde in ritmiek, colo- riet, klankverhoudingen en voordrachts plastiek. Twee andere pianisten, de da mes Diemer en Hennes, kennen we van vroeger als voortreffelijke solo-vertolk sters, maar als duo in een Bach-sonate bevredigden zij tegen de verwachting niet. Dit samenspel was te materieel ge bonden. de moeilijke kunst om elkaar voortdurend wederzijds op te vangen bij een onberispelijk synchrone ritmiek, be heersten zij te weinig. Kleinere ensembles van afwisselende samenstelling hebben ons verder een deel van de avond beziggehouden, een detailbespreking zou ons echter te ver voeren. Twee grote ensembles vragen niette min om bijzondere aandacht: het blaas- orkest en het strijkorkest van de Maat schappij. De blazers hadden onder Louis Stotijn, de ..Petite Suite" van Gounod gekozen, onderhoudende muziek met populaire inslag. Echt op elkaar in gespeeld was dit ensemble nog niet. want de bewegingsstroom van de muziek had hokkende momentjes, maar dit sloot mooie individuele prestaties niet uit - zo denken we aan het fluitspel van Wim v. d. Berg. Een onloochenbare verrassing bezorgde evenwel het strijkorkest in Handels Concerto grosso op. 6 no. 9 en het meest in Griegs Hol berg-suite. Naar voren sprongen de pakkende or kestrale discipline en het ensemble-be grip. in Handel de royale klankgeving, de brede zingende opzet, de duidelijke belij ning van de vorm. in Grieg het spel met de nuances, de intimiteit van de lyriek en Stotijns wijsheid om elke instrumen tengroep in eigen aard en timbre-natuur te laten spreken. Het bezit van dit or kest mag stedelijke trots zijn! V. Vrouwelijke agent ook in Leiden In navolging van enkele andere grote gemeenten zal straks ook de vrouwelijke agent in het Leidse stads beeld haar intrede doen. Nadat de gemeenteraad op een der gelijk besluit reeds meerdere malen in verband met het tekort aan mannelijk personeel had aangedrongen, zal thans binnenkort van de burgemeester in zijn kwaliteit van hoofd van de politie en zulks in overleg met de Commissaris van Politie, een publikatie ook in dit blad verschijnen, waarin gegadig den voor deze functie worden opgeroe pen. Het ligt in de bedoeling, dat deze vrouwelijke agenten bij de verkeers dienst, o.a. voor het bedienen van de verkeerslichten en het toezicht bij over steekplaatsen, worden ingeschakeld. Gegadigden moeten tenminste 21 en ten hoogste 28 jaar zijn en in het bezit van het Mulo-diploma of een daarmede gelijk te stellen diploma zijn. Het aan vangssalaris. dat ook uitgekeerd wordt gedurende het jaar van de opleiding, bedraagt f 343 per maand, plus kleding en vakantietoelage. KATH. NAT. BOND VOOR E.H.B.O. Voor het diploma E.H.B.O. zijn ge slaagd de dames: M. ten BroekDahl- kamp, C. Bernsen, A. M. Kristel, A. Verberg, D. Mom, C. v. d. Laan, G. de Hollander, H. Schijer, H. v. Zijp, A. G. Dahlkamp, A. v. d. Berg, C. M. Juffer mans, H. Rijnardus. M. v. Zijp en de heren: G. Gussenhoven, J. Verzuu, A. Schutten. C. Scheffers, J. Vervoorn, Th. Zwagerman, G. Spaans, W. Koolhaas. Afgewezen: 6 kandidaten. Bollenareaal in Lisse sterk uitgebreid Ongeveer 51 van de mannelijke beroepsbevolking van Lisse werkt in de agrarische sector. Hoewel de industriële bedrijvigheid in Lisse een kleine uitbrei ding heeft ondergaan, terwijl ook de omringende industriecentra arbeidskrachten uit Lisse hebben aangetrokken, kan de agrarische bedrijfstak toch als de voor naamste bron van inkomen worden aangemerkt. De bollenteelt als belangrijkste bestaansbron dateert pas van de 2e helft van de 19e eeuw; voordien was zij, in economische zin, van weinig betekenis. Produktiewijze en afzet hadden vroe ger ook een andere structuur. Van de bakermat Haarlem uit ontwikkelde zich de bollenteelt in zuidelijke en noorde lijke richting. De expansie om de Zuid was tot de jaren van dertig het belang rijkst. Langs de straatweg Hillegom Leiden werd de bollenteelt verder ver breid, daarna in Lisse, later in Sassen- heim. Strandwallen werden afgezand, hakhout en bossen verdwenen groten deels, grasland werd tot bollenland om gezet, vele landgoederen verdwenen; het landschap onderging ingrijpende veran deringen. Omstreeks 1900 was er in Lisse 264 ha. bollenland in gebruik bij 56 kwekers. Het aantal bollenschuren bedroeg 56 met een gezamenlijke inhoud van 68.000 m3. Met de uitbreiding van het bollenareaal werd opk getracht de1 kwaliteit van het produkt te verbeteren. Het leggen van een goede organisato rische en technische grondslag is voor het bollenvak van groot belang geweest. In 1860 werd de Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur opgericht. De plaatselijke afdeling in Lisse kwam als eerste na die van Hillegom in 1879 tot stand. In 1911 werd de toenmalige Tuinbouwwinter- school, nu Rijks Middelbare Tuinbouw school, opgericht en in 1928 kwam het laboratorium voor de Bloembollenteelt, nu het Lab. v. Bloembollenonderzoek, nog steeds onder leiding van prof. dr. E. v. Slogteren. WATERSTAATKUNDIGE TOESTAND Voor de bollenteelt is de waterbe heersing van groot belang. Deze is uitstekend geregeld. De werkzaam heden van het Hoogheemraadschap Rijnland, het in werking stellen van de gemalen van Katwijk en Spaarn- dam zjjn van niet te schatten beteke nis geweest voor de vestiging, uitbrei ding en instandhouding van de bollen teelt. In vergelijking met andere tuinbouw centra is de verkavelingstoestand niet ongunstig te noemen. De situatie is in Lisse in dit opzicht beter dan in de an dere delen van de Bollenstreek. De ka vels zijn in Lisse van niet onaanzienlijke grootte. EEN NADEEL Het klimaat wordt gemerkt door een sterke zee-invloed en legt aan de bollen teelt geen belemmeringen in de weg. Het kustgebied heeft, ten opzichte van het oostelijk deel van ons land, 's winters gemiddeld een hogere en 's zomers een lagere temperatuur. De hogere relatieve vochtigheidstoestand is van betekenis. Er is echter één nadeel aan het klimaat verbonden: de sterke zeewind kan de grond soms in ernstige mate doen stui ven, hoewel er tegenwoordig goed wer kende spuitmiddelen bestaan, die deze schade tot een minimum beperken. die niet wijken wil "AKKERTJES" helpen direct Tot 1960 geen brood bij de kruideniers (Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris Veldkamp heeft gis teren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het „erkenningsreglement weder verkopers bakkerijprodukten" wordt verlengd tot 1 januari I960, zodat in ieder geval tot die (Jatum geen brood ft* knddeniere. Dr. Drees opende werk „Europoort" Met het in werking stellen van een sirene heeft de minister-president, dr. W. Drees, vanmorgen het sein gege ven voor de aanvang van de werk zaamheden voor „Europoort", de toe komstige zeehavens voor zeer grote schepen op de Westpunt van het eiland Rozenburg. De directeur van het gemeentelijk havenbedrijf, ir. N. Th. Koomans. had eerst de economische achtergrond van het plan-Europoort belicht. Het Botlekgebied kan volgens spr. geen uitkomst meer bieden en dit leidt tot de aanleg van het nieuwe havencom plex. dat in 1961 plaats moet kunnen bieden aan schepen van 60.000 tot 70.000 ton deadweight met een diepgang van 42 of 43 voet. Vier jaar later moe ten schepen van 80 000 a 100.000 ton deadweight met een diepgang van 46 tot 48 voet binnen kunnen komen. In de tweede fase krijgt Europoort een eigen toegang van zee uit, in eerste instantie een aangelegenheid van het Rijk. Jongetje van vier jaar in Oude Wetering verdronken Dicht bij de brug over de Ringvaart te Oude Wetering is gistermiddag het 4-jarig zoontje van de heer J. Spruiten- burg in het water gevallen en verdron ken. Een tragische bijzonderheid is, dat reeds eerder een kind van de heer Sprui- tenburg door verdrinking om het leven is gekomen. Jonge vrouw gewond bij gasontploffing Gisteravond om 12 uur heeft een gasontploffing in een woning aan de Van Wijkstraat te Geldermalsen grote ravage aangericht. Ruiten sprongen, deuren werden ver nield, muren scheurden en een ge deelte van het dak werd opgelicht. Er ontstond brand en de 25-jarige dochter des huizes, die alleen thuis was. werd door de ouders en buren, die op het ge luid van de explosie waren toegesneld, brandend aangetroffen. Zij werd in ern stige toestand naar een Utrechts zieken huis vervoerd. Omtrent de oorzaak van de ontploffing tast men in het duister. NIEUW LID DER EERSTE KAMER. In de vacature-dr. Fr. Wibaut (P. v. d. A.) heeft de voorzitter van het Cen traal Stembureau benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer prof. dr. A. O Nf WIKKELING GRONDGEBRUIK Met Hillegom en Sassenheim be hoort Lisse tot het oostelijk deel van de Bollenstreek. In dit deel is de ont wikkeling sneller gegaan dan in het westelijk deel. De geografische ligging van Lisse is hierbij van belang ge weest. Het grenst aan Hillegom, dat na de verplaatsing van de bollenteelt in zuidelijke richting een belangrijk centrum werd. In Hillegom werd in 1886 reeds 82 ha. voor de teelt gebruikt, in Lisse en Sas senheim elk slechts 20 ha. Tot 1900 on derging de teelt in Hillegom een enorme uitbreiding, n.l. tot 430 ha. In Lisse bedroeg dit 260 ha. De bollenteelt in Lisse kwam na 1910 tot verdere ontwik keling met als resultaat, dat er in 1952 bijna 100 ha. meer bollengrond is dan in Hillegom. In Lisse werden in 1953 235 bedrijven geregistreerd waarvan de bol lenteelt het hoofdmiddel van bestaan vormde. PRODUKTIEPLAN Het grootste gedeelte van het totale bollenareaal wordt voor de teelt van tulpen gebruikt; met uitzondering van Warmond geldt dit voor alle gemeen ten van onderzoek. Van de geteelde bollengewassen worden er in Lisse 22 hyacinten, 39 b tulpen, 25 narcissen, 9 gladiolen en 5 ove rige bijgewassen geteeld. In de gehele Bollenstreek zijn deze cijfers resp. 14-35-24-18-9. Ten opzichte van Hille gom en Sassenheim worden in Lisse meer hyacinten, tulpen en narcissen gekweekt. Er zijn in Lisse relatief minder exporteurs, waardoor de ge ringere vraag naar bijgewassen ver klaarbaar is, aldus het rapport van L.E.I., E.T.I. en het Instituut Stad en Landschap over de sociaal economische structuur en de stedebouwkundige pro blemen van Lisse. Afscheid Jon van Zutphen „Een nationale figuur" In de Bondraadszaal, het gebouw van de Alg. Nederlandse Diamantbewer- kersbond te Amsterdam, hebben van morgen de regering in de persoon van minister J. G. Suurhoff de hoofdstad, Hilversum, de vakbeweging en de P.v.d.A. afscheid genomen van „ome" Jan van Zutphen. Zijn stoffelijk overschot stond opge baard in deze historische zaai, waar hij zovele malen zelf vergaderd heeft en waar ook de oprichtingsvergadering van het N.V.V. werd gehouden, waar toe Jan van Zutphen tezamen met dr. Henri Polak het initiatief had geno men. De heer I. Mug, de laatste voorzitter van de A.N.D.B., waarvan Jan van Zut phen de eerste voorzitter is geweest, opende de lange rij van sprekers, die al len de grote betekenis van deze onver moeide strijder voor vakbeweging en TBC-bestrijding in ons land schetste. Namens de regering getuigde minister Suurhoff,van de diep gevoelde deelne ming jegens mevrouw Van Zutphen en de familie. „Mannen als Jan van Zut phen zijn zo zeldzaam en zo waardevol. Hij was een groot man met een groot hart, groot in de rechtstreekse dienst aan de medemens", aldus de bewinds man. Deze vakbondsman en socialist groei de uit tot een nationale figuur. Hij was een profeet voor de kameraad schap en de offervaareligheid. een representant van een bijna vergeten tijd. Zulke figuren kan ons volk node missen! Namens de regering, aldus minister Suurhoff, spreek ik hier uit onze gevoelens van diepe dankbaar heid en bewondering. Jan van Zut phen zal de jongere generatie blijven inspireren tot daden van mensenlief de en offervaardigheid. Nadat nog het woord was gevoerd door Ge loco-burgemeester van de hoofdstad, wethouder mr. A. de Roos. de Hilver- sumse wethouder mr. F. C. Vorstman en de voorzitter van het NVV, de heer C. W. van Wingerden, werd een groot bloemstuk van witte anjers aan de voet van de katafalk geplaatst, een laatste groet van Koningin Juliana en Prins Bernhard. De witte linten aan het bloemstuk droegen de gekroonde gouden initialen J en B. De voorzitter van de P.v.d.A., de heer Evert Vermeer, zeide o.m., dat Jan van Zutphen als socialist midden in het volk heeft gestaan. Namens de Algemene Ju weliersvereniging gewaagde de voorzit ter, de heer L. Asscher jr van de vriend schap in deze kringen voor Jan van Zutphen. Hij was een figuur van onge wone afmeting, die ver over de grenzen van politiek en godsdienst zijn werk ver richtte. Namens de AJV moge ik plechtig verkla ren, dat wij altijd onze medewerking zullen verlenen aan het koperen Stelen- fonds. dat tot doel heeft leed te bestrij den en de gezondheid te bevorderen. De heer Asscher beklemtoonde dat het een van Jan van Zutphens wensen was dat dit fonds zal blijven voortbe staan. Jan van Zutphen heeft van het begin af strijd gevoerd voor sociale gerechtig heid". aldus de heer Kupers. Buiten het gebouw hadden zich intus sen honderden verzameld om de baar langs een haag van vlaggen van partij en vakbeweging te zien uitdragen. Voor het gebouw stond het Amster damse koor De Stem des Volks, dat „Aan de strijders" zong. Voorafgegaan i door een muziekkorps en de vlaggen trok een lange stoet, waarin diamant bewerkers de kransen meedroegen, naar het Rhqnspoorplein. Nadat daar een vaandelgroet aan de baar was gebracht werd de stoet ontbonden en reden de auto's naar de begraafplaats Zorgvlied. „Zware jongen" ontsnapt (Speciale berichtgeving) Vannacht is uit de gevangenis te Gro ningen de 29-jarige Marten Eerkamp, afkomstig uit Hilversum, ontsnapt. Deze was veroordeeld voor een reeks inbra- mag vwrden verkocht Querido. te Amsterdam, directeur van de 1 ken en staat als „een zware jongen" be- inierê. 1 openbare gezondheidsdienst aldaar. 1 kend.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3