Drie veronderstellingen over de toekomstige koers van De Gaulle En de Brit, hij staakte voort ^J1 beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Chefarine „4" Mei een enkel woord Agenda WOENSDAG 11 JUNI 1958 Zijn vage verklaringen wijzen op een strategie in de trant van Macchiavelli Artikel van „Le Monde" (Van onze Parijse correspondent) Hoe ziet de naaste toekomst van Frankrijk er uit en in welke richting zal premier De Gaulle koersen? Er worden, zoals „Le Monde" in een hoofdartikel constateert, drie veronderstellingen ge opperd. De pessimisten voorspellen, dat De Gaulle in toenemende mate verplicht zal worden, zijn fascistische supporters steeds meer zeggenschap over de natio nale koers te geven. Wy herinneren aan de zijden handschoen, waarmee figuren als Delbecque en vooral Soustelle wor den aangepakt. En ze herinneren aan eenzelfde procedure als zich ook in Egypte voltrokken heeft. Daar rees achter de schouders van de gematigde Naguib al spoedig de brutale Nasser op, en wanneer een Franse Nasser zijn kans niet zou krijgen, dan mag volgens deze profeten-van-het-ongeluk, toch zeker worden gevreesd, dat het land vallen zal van de regen van een Volksfront in de drup van een communistische dictatuur. Minder zwart wordt de Franse toekomst door andere commentators gezien, die niet alleen wijzen op des generaals on berispelijk democratisch verleden, maar ook op zijn onmiskenbaar streven de republikeinse organen in stand te hou den en bovendien te regenereren. Ook zijn houding tegenover het leger, zou vol gens deze commentators door eenzelfde bezorgdheid worden ingegeven. Hij wil de staat in de oude macht herstellen en het leger weer inschakelen als natuur- SPOEDIG RAKET NAAR DE MAAN? V.S.-luchtmacht kondigt drie pogingen aan Een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht, luitenant-generaal S. Anderson, directeur van de afdeling on derzoek en ontwikkeling heeft verklaard, dat de luchtmacht dit jaar drie pogin gen zal doen om een raket met de maan in aanraking te brengen. De pogingen zullen worden gedaan in augustus, sep tember en oktober. Men zal gebruik maken van een drietrapsraket, met een Thor-projectiel als basis. Als de raket niet op de maan komt, zal hij een ellipsvormige baan om de maan be schrijven. Volgens de generaal zal de raket twee en een halve dag nodig heb ben om de afstand tussen de aarde en de maan te overbruggen. In Washington heeft de directeur van het bureau voor nieuwe wapens, Johnson echter verklaard, dat er nog geen defi nitieve beslissing is genomen over het afschieten van raketten naar de maan. In geen geval zou met de huidige mid delen worden getracht direct contact met de maan te maken. Kamerleden maken reis door Duitsland (Van onze correspondent te Bonn) Twee Eerste Kamer-, zeven Tweede Kamerleden en de commies-griffier van de Tweede Kamer. mr. W. Koops, arri veerden per trein te Bonn, waar zij een vijfdaagse goodwill- en informatiereis door de Bondsrepubliek en naar West- Berlijn zullen aanvangen. De reis geschiedde op uitnodiging van dr Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag te Bonn en zal de Neder landse parlementariërs voorts voeren naar München, Berlijn en Hamburg. Naar wij vernemen, ligt het vooral in de bedoeling om de Kamerleden een in zicht te geven in de Duitse benadering van de Europese integratie, in de West duit se conjunctuur politiek en in de opbouw van het nieuwe Westduitse leger. Wat dit laatste punt aangaat, lag het in de bedoeling, dat het socialis tische Tweede Kamerlid, de heer Wier- da. voormalig officier, déze reis ook zou meemaken. Hij heeft evenwel, vermoe delijk in verband met het in Den Haag te plegen overleg over de functie van de Staatssecretaris van Oorlog dit bezoek aan West-Duitsland afgezegd. In zijn plaats maakt zijn partijgenoot, de heer J. Koopman, de tocht mee. De andere Tweede kamerleden, die gisteren te Bonn arriveerden, zijn mevrouw mr. J. M. Stoffels-vaii Haaften (WD) en de he ren mr. A. D. Roosjen (AR), mr. F. J. H. Bachg (KVP), mr. E. G. M. Rolvink (KVP)mr. Th. J. A. N. van Lier (PvdA) en J de Ruyter (CHU). De Eerste Ka merleden zyn ir. A. L. H. Roebroek (KVP) en mr. H. Willemse (PvdA). De legatieleider is de heer Roosjen, de tweede plaatsvervangende voorzitter van de Tweede Kamer. Indonesië koopt Russische tankers Indonesië heeft gisteren een Russisch tankschip, dat het onder vigueur van de tussen de beide landen gesloten kredietovereenkomsten ten bedrage van 100 miljoen dollar van de Sovjet- Unie heeft gekocht, formeel overgeno men. De waarden van dit 4.000 ton grote schip, dat twee jaar geleden in Finland werd gebouwd, wordt ge raamd op 1.8 miljoen dollar. Een tweede tanker, ter waarde van 1.5 miljoen dollar, die Indonesië eveneens van de Sovjet-Unie heeft gekocht, wordt morgen in Djakarta verwacht. De minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio bi cht vandaag, in gezel schap van de Russische ambassadeur Dmitri Zjukof, en de chef-staf van de Indonesische Marine, schout bij nacht Soebiyakto. een inspectiebezoek aan het nieuwe schip. De Russische bemanning, die het schip naar Tandjongpriok overbracht, zal binnen een week naar Rusland te rugkeren. aldus werd bekend gemaakt. Indonesië „onafhankelijk" Naar aanleiding van een bericht waar- In gesteld werd dat president Soekarno de Amerikaanse regering te verstaan heeft gegeven dat hij genoeg heeft van het communisme, heeft de Indonesische premier Djoeanda te Djakarta verklaard dat zijn regering geen afstand heeft ge daan van een onafhankelijke buiten landse politiek. „Ik zou het bijzonder waarderen als de Amerikaanse autoriteiten onze actie ve en onafhankelijke politiek volledig gingen begrijpen. De betrekkingen tus sen Indonesië en de V.S. zouden daar beter door kunnen worden", aldus Djoe anda. lijk instrument der buitenlandse politiek. Een derde stelling baseert zidh op de grote bewondering, die De Gaulle voor de Italiaanse staatsman-filosoof Mac chiavelli moet hebben. Door middel van een gecompliceerde en subtiele strategie, waarbij men niet ieder woord op zijn waarheidsgehalte op een gouden weeg schaal behoeft te leggen, tracht De Gaulle nu alle politieke tegenvoeters, die zich niettemin eensgezind op zijn naam en verleden beroepen, naar één punt te voeren, waar leuzen en mythen vanzelf ontmaskerd moeten worden. Bij dat nationale uur der waarheid, dat nog wel zes maanden op zich zou kunnen laten wachten, zal de generaal dan over voldoende machtsmiddelen beschikken om de beslissingen te nemen, die dan in ieders ogen onvermijdelijk zullen zyn. Beslissingen, die zowel Frankryks poli tieke en economische toekomst, als zijn relaties met Algerije en het buitenland zouden betreffen. De nabije of iets ver der verwijderde toekomst zal moeten aantonen, welke zienswijze de juiste is en antwoorden op de vraag: quo vadis Gallia? Doch aan de hand van de niet steeds glasheldere verklaringen, die de generaal vooral in Algerije heeft afgelegd, valt er zo komt het ons voor voor de Macchiavelli-theorie en derhalve voor een sluwe staatkunde niet weinig te zeggen. Onrust op Cyprus laait hoog op Griekse winkels in Nicosia in brand gestoken Vanochtend is in de hoofdstad van Cyprus, Nicosia, toen het uitgaansver bod werd opgeheven, brand gesticht in verscheidene Griekse winkels. Deze brandstichting volgde op relletjes op de gemeentelijke markt, waar Griekse handelaren klagen over plundering en vernieling van hun stalletjes door Tur ken, die op hun beurt van mening wa ren, dat de Grieken met opzet voedsel achterwege hielden. Bij gevechten tussen Griekse en Turk se Cyprioten te Athienou by Pyroi zijn vannacht twee mensen gewond De vechtpartijen begonnen nadat twee bommen waren geworpen naar een Turks huis. Tijdens de daarop volgende gevechten werden twee Griekse Cyprio ten neergeschoten. Britse militairen die tussenbeide kwamen hebben meer dan honderd arrestaties verricht. In de Turkse wijk van Nicosia is hedenochtend een Grieks ambtenaar doodgeschoten. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken heeft bij de Engelse ambassadeur in Ankara geprotesteerd tegen het feit dat Turkse Cyprioten op Cyprus door de Engelsen niet voldoende beschermd zijn tegen de woede der Griekse Cyprioten. Het protest was vervat in een nota die door minister Zorloe te Ankara over handigd werd aan Sir James Bowker. De Griekse Cyprioten in Morphou, on geveer 40 km van Nicosia hebben beslo ten een ..burgerwacht" te vormen welke zal optreden tegen Turkse aanvallen op Griekse huizen en eigendommen. In Generaal Festing in Djakarta Generaal sir Francis Festing, de af tredende opperbevelhebber der Britse landstrijdkrachten in het Verre Oosten en de toekomstige chef van de Engelse generale staf, is vandaag voor een be zoek van drie dagen in Djakarta aan gekomen. De generaal, wiens bezoek geschiedt op uitnodiging van de Indonesische chef-staf, generaal-majoor Nasoetion, ontweek de vraag of hij besprekingen zal voeren over de mogelijke levering van militaire uitrusting door Engeland aan Indonesië. Hij zeide, dat zijn be zoek in geen enkel opzicht verband houdt met zakelijke aangelegenheden, en dat hij hoopte dat zijn ontmoetin gen met regerings- en legerautoriteiten zullen leiden tot een beter begrip voor de wederzijdse problemen. Generaal Festing zal in de komende dagen premier Djoeanda, alsmede de Amerikaanse, Australische en Engelse ambassadeurs ontmoeten. Morgenavond zal hij aanwezig zijn bij een bal in.de Engelse club ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Elizabeth. IlsJclfld verdwijnt door l^2f iPUROL Eisenhower antwoordt Kroesjtsjef over kernproeven President Eisenhower heeft premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie voorge steld, dat technische besprekingen tus sen deskundigen over de mogelijkheid van toezicht op de naleving van een overeenkomst over staking van kern proeven op of omstreeks 1 juli te Genève zullen beginnen. De president zegt dit in antwoord op een brief van Kroesjtsjef, waarin deze Moskou als plaats van samenkomst voorstelt. De V.S. geven aan Genève de voorkeur, temeer daar de Sovjet-Unie deze stad ook aanvaardbaar acht, aldus Eisenhower. De V.S. hebben geen bezwaar tegen deelneming van Tsjechoslowaakse en Poolse deskundigen, zoals de Sovjet- Unie wenst. Aan Westelijke zijde zouden deskundigen van de V.S., Engeland, Frankrijk en mogelijk van andere lan den die specialisten op het terrein van de ontdekking van kernproeven hebben, kunnen deelnemen. De V.S. hebben er voorts geen bezwaar tegen, dat deskundigen van neutrale landen zich later bij de anderen voegen, indien dit tijdens de besprekingen nodig of nuttig blijkt. De Sovjetrussische premier had voor gesteld, dat neutrale landen, zoals India, vertegenwoordigers zenden. Indertijd is in het Witte Huis verklaard, dat Ja panse en Canadese geleerden uitgeno digd zouden kunnen worden. Eisenhower acht het mogelijk, dat de deskundigen in drie tot vier weken een definitief verslag opstellen, zoals Kroesjtsjef wenst, maar hij is van me ning. dat men voldoende soepel moet zijn om iets langere tijd toe te staan, in dien dit nodig is voor deo plossing van de ingewikkelde technische kwesties. De president besluit met het voorstel, dat verdere voorbereiding van de be sprekingen via de diplomatieke kanalen geschiedt. Paphos in het westen van het eiland is weer een uitgaansverbod afgekondigd wegens het „rondzwerven van benden in de straten". Nederlands vlees met vliegtuigen naar Londen De Londense haven ligt zo goed als stil: bijna 20.000 man zijn in staking. Ook het buspersoneel heeft het werk nog niet hervat. Het was de 37ste dag van de staking waaraan 50.000 man deelnemen. Duizenden tonnen levensmiddelen wor den niet gelost. Op slechts 28 van de 147 schepen wordt gewerkt door ongeorgani seerden. Er is nog geen voedsel afge keurd, maar 6.238 ton meest groenten en fruit zal vermoedelijk vernietigd moeten worden. Van de 20.000 ton be derfelijke lading bestaat het overgrote deel uit vlees, dat in de schepen gekoeld wordt, zodat er geen kans op bederf be staat. Met 20 gehuurde vliegtuigen wcvdt da gelijks circa honderd ton vlees uit Ne derland naar Engeland gebracht. De vakverenigingen zien er op toe, dat er geen voor Londen bestemde schepen in andere Britse havens worden gelost. In handelskringen verluidt dat er spoedig een ernstig tekort aan boter zal ontstaan. Aan de vraag van de klein handel kan al niet meer worden vol daan. Havenstaking vermoedelijk maandag ten einde Een deel der stakende Londense ha venarbeiders heeft hedenochtend op een massale bijetnkomst met overweldigende meerderheid besloten maandag het werk te hervatten. Het besluit om de staking te beëindigen werd gisteravond door vakbondsleiders genomen. Vandaag wordt over dit besluit op drie grote bij eenkomsten van stakers gestemd. De eerste bijeenkomst, vanochtend bij de grote West India-docks, keurde het be sluit van de vakbondsleiders goed. De enige voorwaarde is. dat niet-ingeschre- ven havenarbeiders die by het be gin van de staking tewerk werden ge steld zullen worden ontslagen. Prins Bernharc] bij leger- Juclitmaclitdag Belangstelling van duizenden Prins Berahard heeft gistermiddag, in gezelschap van de chef der generale staf, luitenant-generaal G. J. le Fèvre de Montigny en de minister voor Defensie ir. C. Straf, de slotmanifestatie bygc- woond van de leger-luchtmachtdag die bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Vereniging van Onder-Officieren van de Kon. Land- en Luchtmacht „Ons Belang" op het Malieveld te Den Haag is gehouden. De Prins was gekleed in het uniform van inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht. De demonstraties die eenheden van leger en luchtmacht gedurende de dag op het Malieveld hadden gegeven, wer den besloten met een reddingsactie op een „neergeschoten" vliegtuig. Met be hulp van enkele vaten benzine en vlam menwerpers werd een afgedankt vlieg tuig in brand gestoken. Brandbluseen- heden en geneeskundige hulp rukten op spectaculaire wijze uit en in zeer korte tijd was het brandende toestel veranderd in een gedeeltelijk verkoold karkas, overdekt met koolzuurschuim en was de „piloot" in veiligheid gebracht door doortastende „asbestmannen". Een kleine legerhelikopter zorgde er uiteindelijk voor dat de gewonden veilig achter de linies terecht kwamen. De gevechtslinies zelf werden eerst na deze manoeuvre gevormd, toen verken ningseenheden hun werk gedaan had den en de veld houwitsers en mortieren dreunende salvo's afgaven. Er was zelfs gezorgd voor de inslag van de „grana ten", doordat aan het andere uiteinde van het Malieveld kleine trotyl-ontplof- fingen werden teweeg gebracht zo gauw als de vuurmonden in actie kwamen. De demonstratie-compagnie van de infante- rieschool te Harderwijk rukte na het vuurgevecht met de bajonet op het ge weer uit over het terrein, dat de duide lijke sporen droeg van deze leger-lucht machtdag. Tegen half zes vloog een formatie van 24 Hawker ..Hunter" straaljagers, bege leid door één Gloster „Meteoor"-straal- jager over het terrein, waarmee de de monstraties, die reeds in de ochtend wa ren begonnen, tot een einde kwamen. De duizenden die op het Malieveld hadden toegekeken bezorgden de verkeerspolitie op het spitsuur handen vol werk. Gisteren weer hevige strijd in Libanon In Beiroet is vandaag officieel bekend gemaakt, dat het leger gisteren de ge hele dag gevechten met opstandelingen heeft geleverd in midden- en noord-Li- banon. Er werd gevochten in het gebied van Sjoef in midden-Libanon, waar de Dru- zenleider Kamal Joemblat een krachtige positie bezit, en bij Halba en Tripoli in het noorden van het land. De luchtmacht ondersteunde de acties van het leger, aldus het communiqué, dat geen melding maakt van doden of gewonden De Amerikaanse gedelegeerde in de Veiligheidsraad Cabot Lodge deelde de Raad gisteren mee te hebben vernomen, dat er momenteel twee gevechten in Li banon gaande zijn, waarbij Libanese troepen met artillerievuur bestookt wor den. Logde noemde de toestand .toene mend kritiek" en zei dat de infiltratie uit Syrië sterker wordt. Naar in Washinton verluidt zijn Ame rika en Engeland overeengekomen een vijftigtal straalvliegtuigen aan Irak (18), Jordanië (18) en Libanon (12) te leve ren. Officieel werd ontkend, dat deze leverantie iets van doen zou hebben met de huidige crisis in Libanon of bespro ken zou zyn tijdens de jongste bijeen komsten van Eisenhower en Macmillan. Minister Dulles heeft gisteren op zijn persconferentie gezegd, dat er steeds meer aanwijzingen zijn, dat de opstan delingen in Libanon wapens van de Verenigde Arabische Republiek krijgen Pers en radio in die republiek hitsen de Libanese bevolking tot gewelddaden op. Vergeten Polen ontdekt In een afgelegen gebied in de West- poolse provincie Zielona Gora is dezer dagen een nederzetting van elf gezinnen „ontdekt", die daar sedert de oorlog ge heel geïsoleerd van de rest van het land leefden. De mensen, die in de chaotische maan den na de oorlog de nederzetting hadden gesticht, hebben al die jaren geleefd van visserij, jacht en landbouw. Omda't zij nergens geregistreerd stonden, be taalden zij ook geen belasting, leverden zij niets aan de staat en deed de man nelijke jeugd geen militaire dienst, zo meldt het Poolse blad „Glos Pracy". De geschrokken autoriteiten zijn on middellijk begonnen te berekenen, hoe veel achterstallige belasting deze ge meenschap moet betalen. VOOR HEDENAVOND VOOR WOENSDAG 11 JUNI Hilversum I (402 m.) NCRV: 18.00 Leger des Hellsmuz. 18.15 Spectrum v. h. chr. organisatie- en ver enigingsleven. 18.30 Koorzang. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Bultenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Evangellsatlesamenkomst 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Hervor ming van de onderneming, caus. 22.20 Amus. muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sportultsl. 23.20— 24.00 Gram. Hilversum II (298 m.) VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Herinneringen aan wereldkamp. voetbal VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Wereldkamp. voetbal, nabeschouwing. 22.20 Koorzang. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Soc. nws. In Esperanto TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 17.00—17.40 V. d. kleuters. NTS: 18.4520.50 Eurovisie, wereldkamp. voet bal. VPRO: 20.50 Rotterdams Phllhar- monlsch Orkest. 21.2022.50 Het hemel bed, toneelstuk. VOOR DONDERDAG 12 JUNI Hilversum I (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tulnb. meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.25 Gevar. muz. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Promenade ork. en solist. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamerkoor en gamba-kwint. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Kamerorkest en solist. NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 CHU, pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Spoorzoeken door Europa. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Tijd- schriftenkron. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sportultsl. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Eten over de grenzen, caus. 11.15 Kamerork. en solist. 12.00 Orgel en zang 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metro- pole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Vioolduo. 14.30 V .d. vrouw. 15.00 Gram. 16.00 Va rianten. 17 00 V .d. Jeugd. 17.45 Orgelspel. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Radio Phllharm. Ork. en sol. 20.55 Logboek 1941; 21.25 Radio Phllharm. Ork. 22.10 Act. 22.25 Jazzmuz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.1624.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 18 4520.50 Eurovisie: Wereld kamp. voetbal. AVRO: 20.50 Journ. en weeroverz. 21.10 Sportpanorama. 21.40 Gevar. progr. 22.40). Advertentie Bij pijn, griep oi „landerig gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! Onbevoegd gegeven lessen bij Nijverheidsonderwijs Op 1 februari 1957 waren bij het Nij verheidsonderwijs 20.460 docenten werk zaam (waarbij 6933 vrouwelijke) tegen 13.536 docenten in 1952 (waarbij 4479 vrouwelijke). Aldus blijkt uit een publi- katie, welke het Centraal Bureau voor de statistiek heeft gewijd aan de „be- voegheden der leerkrachten" bij het Nij verheidsonderwijs in 1957. Het lager en uitgebreid lager nijver heidsonderwijs voor meisjes telde 8929 docenten (1952: 5423) en het lager en uitgebreid lager nijverheidsonderwijs voor jongens 8072 (1952: 5804). Het percentage onbevoegd gegeven les sen bij het gehele nijverheidsonderwijs is, vergeleken met 1952, iets opgelopen. Het steeg van 23 tot 24%. BINNENLAND De achtste Nederlandse sportvakbeurs wordt gehouden van 24 t/m 27 augustus a.s ln het RAI-gebouw te Amsterdam. Zeeland heeft thans definitief zyn nieuwe zogenaamde honderd meter veer boot „Prinses Beatrix", die ingezet zal worden op het veer Vlissingen-Brcskens en plaats biedt aan 1500 passagiers en ongeveer honderd auto's. Gisteren is de officiële proeftocht gehouden en het schip overgedragen aan het provinciaal bestuur. Het eindverslag van de commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van het nieuwe Burgerlijk Wetboek 1« thans ver schenen. Tegelijk met dit verslag is de tweede nota van wijzigingen verschenen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeid. Argentinië; ms „Montferland" 19 Juni, Australië: ss Orion" 19 Juni; Brazilië: ms. „Uruguay Star" 17 Juni; Canada: ss „Groote Beer" 16 Juni: en ms Wester - dam" 19 Juni; Chill: vla New York 19 Juni; Indonesië: ss „Alcinous" 17 Juni; en ms. ..Celebes" 19 Juni; Ned. Antillen: ms „Catharine Sartori" 16 Juni; Ned. Nleuw- Guinea: ms. „Bintang" 26 Juni; Nieuw- Zeeland: via Engeland 21 Juni; Suriname: ms „Willemstad" 18 juni; Unie van Z. Afrika ms ..Capetown Castle" 21 Juni; en Z.W. Afrika; Brits Oost-Afrika: ss ..Euro pa" 19 Juni. Voor de dertiende maal na de bevrij ding houdt de Nederlandse Vereniging van Ex-polltteke Gevangenen haar Jaarlijks congres, ditmaal ln Breda van 1618 Juni. Toen de 16-Jarige J. van Vermeer uit Cromvoirt gisteravond met een landbouw- tractor langs het Drongelenskanap.l reed, is hij door onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. In de ouderdom van 82 jaar ls te Utrecht overleden de heer Antonle Lub- bertus van Hulzen, oud-hoofd van een christelijke school en oud-leraar aan de Jan van Nassau-kweekschool te Utrecht, die tevens als letterkundige naam heeft gemaakt. Een der verdachten, die de Gronin ger recherche in verband met de overval op de wisselloper V. van der Vries van de Rotterdamsche Bank te Groningen, kort na de overval had aangehouden, is weer op vrije voeten gesteld. De andere verdach te, een 36-Jarige man uit Goutum, die in Leeuwarden werd gearresteerd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Gisterochtend is een 49-Jarige fa brieksarbeider bij werkzaamheden ln de Westersuikerraffinaderij aan de van Noordtstraat te Amsterdam om het leven gekomen. Hij geraakte bij het verplaatsen van een stalen as van 700 kg, die op een transportkar lag, bekneld tussen de as en een aantal suikerbalen. By het draalen van de kar dompte deze, waardoor de as ging schuiven en op de arbeider terecht kwam. Hy werd naar het Wllhelmlnagast- huis vervoert, waar hij bij aankomst bleek te zyn overleden. De 45-Jartge J. A. Tekkelenburg te Vroomshoop is gistermiddag, vermoede- ïyk door het breken van de stuurstand, met zijn bestelwagen in het kanaal ge reden en verdronken. De wagen verdween in het ongeveer 5 meter diepe kanaal en het mocht de bestuurder niet gelukken zich uit de wagen te bevrijden Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. BUITENLAND Bij Mazathian aan de Mexicaanse westkust zijn zondagnacht by een auto busongeluk zeventien mensen om het le ven gekomen en 18 gewond. De autobus was bij het passeren van een stenen brug langs de brugleuning geschampt en ln brand gevlogen. Door de ontploffende benzinetank werden de passagiers bran dend uit de wagen geslingerd. In Oostdultse officiële kringen ls be vestigd, dat de staatssecretaris voor het Onderwys, Hans-Joachlm Laabs, van zyn functie ls ontheven en ander werk heeft gekregen. HIJ ls als staatssecretaris opge volgd door Werner Lorenz, een party- functionaris uit Karl-Marx-Stadt (Chem nitz). Laabs ls beschuldigd van „revisio nistische nelgingen". Een twintigtal Poolse toeristen heeft van een bezoek aan Stockholm gebruik gemaakt om politiek asiel te vragen, zy maakten met het Poolse passagiersschip „Mazewaze" een rondreis door de Oostzee. In het gebied van Ragusa in Zuld- oost-Sicilié zijn belangrijke oudheidkun dige vondsten gedaan. Men heeft resten ontdekt van 't oude Camarina, de Griek se nederzetting die in 599 voor onze Jaar telling van Syracuse uit werd gesticht. De plaats werd. na verscheidene malen ver woest en herbouwd te zijn, ir 258 vóór Chr. door de Romeinen in de eerste Pu nische oorlog met de grond gelijk ge maakt. Tot dusver heeft men fragmenten van beelden, vazen en ander aardewerk en een deel van een grote stadsmuur ge vonden. De Amerikaanse Democratische lei der Adlal Stevenson heeft meegedeeld, dat hy ln juli een bezoek van een maand aan de Sovjet-Unie zal brengen. Hy mag in verscheidene voor buitenlanders verboden gebieden komen. Stevenson heeft gewei gerd als gast van de Sovjetrussische rege ring naar de Sovjet-Unie te gaan en zal zelf de kosten van zijn reis betalen. Hy wordt vergezeld door zijn twee zoons. De democratische leider zei, dat de Sovjet russische regering hem slechts één ding had geweigerd: per boot over de Wolga van Kazan naar Gorki varen. De stad El Dorado in de Amerikaanse staat Kansas, ls gisteren getroffen door een krachtige wervelstorm, die volgens de Jongste berichten aan zeker elf mensen het leven heeft gekost; 150 hulzen wer den vernield of beschadigd. De water- en elektriciteitsvoorziening werden verstoord. De autoriteiten hebben de staat van be leg afgekondigd. De Zwitserse mannen, die tegen het verlenen van kiesrecht aan de Zwitserse vrouwen zijn gekant, hebben van onver wachte zyde steun gekregen. Een groep viouwen, voornamelijk van r.-k. huize en uit de provincie, heeft besloten dat het tegen vrouwenkiesrecht zal yveren, omdat er naar hun mening gezinnen uiteen zul len vallen als de vrouw anders stemt dan haar man. De manneiyke kiezers moeten ln oktober uitmaken of de vrouwen kies recht zullen krygen. In een myn by Lltomerlce. ln Noord- Bohemen, heeft men ln een oude myn het gebeente van verscheidene duizenden gedeporteerden gevonden, die in de twee de wereldoorlog in het Duitse kamp Flos- senburg gevangen zaten en tegen het eind van de oorlog gebruikt werden by de bouw van een ondergrondse fabriek van V-2'§. President Eisenhower heeft in een brief aan president Kubitschek van Bra zilië erkend, dat de V.S. in hun betrek kingen met de Latijns-Amerikaanse lan den fouten hebben gemaakt, maar dat zij bereid zijn deze goed te maken. Dit is van welingelichte zijde te Rio de Janeiro ver nomen. Reeds is een Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken. Roy Rubottom. in Rio aangekomen voor over leg over deze kwestie. De Canadese eerste-minister, Diefen- baker. heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat een zeker aantal Canadese ba ses voor Amerikaanse tankvliegtuigen be schikbaar zal worden gesteld om de stra tegische luchtmacht der V.S. ln staat te stellen snel te reageren op een eventuele aanval op het Noordamerikaanse conti nent. „Wij hebben een zeer vruchtbare bespreking gehad over een groot aantal onderwerpen, voornamelijk van economi sche aard", zo heeft premier Macmillan, gisteren verklaard, nadat hij gedurende twee en een half uur op het „State de partment" (Buitenlandse Zaken) van ge dachten had gewisseld met minister Dul les en zyn medewerkers. De algemene secretaris van de V.N., Hammarskjöld. heeft zijn medewerker An drew Cordier opgedragen een oplossing te zoeken voor het Israëlisch-Jordaanse ge schil over de berg Scopus. Cordier zou vandaag voor een week naar Jeruzalem vertrekken. Twee Deense opa's van resp. 82 en 65 Jaar, zijn gisteren, na 22 dagen te heb ben gefietst over de afstand Kopenhagen- Wenen, ln de Oostenrykse hoofdstad aan gekomen. Zij zyn van plan naar huls te rug te fietsen. Kun kennis van de Duitse taal is beperkt tot het Duits voor: „een Bij een hittegolf in de staat Bihar (Noordoost-India) zouden 200 mensen om het leven zyn gekomen. Minister Dulles heeft meegedeeld, dat Amerika rechtstreeks met Oost-Duits- land zal onderhandelen over de vrijlating van de negen Amerikaanse militairen, die zaterdag na een noodlanding met hun hefschroefvliegtuig in Oost-Dultsland ge vangen zijn genomen. Dit houdt echter geen diplomatieke erkenning van Oost- Duitsland ln. De Sovjet-Unie ls niet tot bemiddeling bereid. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service. 330 ni. 12.00 Sport. 12.25 Ork.conc. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.15 Gevar. muz. 13.55 Sportultsl. 14.00 V. d. scholen 15.00 Gevar. muz. 15.45 Krlt. 16.30 Sport 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Trooping the Colour. 19.00 Ork. conc. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Transantarctlca 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06—23.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.15 Orgelspel. 12.30 Nws. en progr. v .d. arb. 13.00 Planomuz. 13.15 Gevar. muz. 13.30 Nws. 13.45 V .d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Gevar. muz. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Ork.conc. 17.30 Nws. en gram. 18.00 Lichte muz. 18.30 Nws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengymn. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Quiz. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Twintig vragen. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.15 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Zang en plano. 20.30 Klankb. 21.45 Nws. 22.20 Operetteconc. 23.25 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. Frankrijk. Programma 3 (280 en 235 m.) 12.00 Nws. 12.05 Concert. 14.05 Kamer- muz. 14.25 Hoorsp. 16.40 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelconc. 20.00 Gram. 20.05 Nationaal ork. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Goethe ln de muziek. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15-V. d. kind. 18.15 Kinderkoor 18.30 V .d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereld tentoonstelling. 20.00 Gram. 20.10 Mo derne tijden. 20.40 Verz.progr. 22.00 Nws. 22.15 Internat. Radio-Universiteit. 22.30 Ierse muz. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 en 12.30 Gram. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 14.30 Kamermuz. 15.15 en 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 16.30 Dans muz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.56 Idem. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WOENSDAG Driftstraat: Openluchtsamenkomst Bap tisten Gemeente. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7$ uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Arjos en CHJG. Spr. G. P. J. van Alkemade over het com munisme. 7 3/4 uur nam. Oegstgeest. Zijzaal Willem de Zwy- gerkerlc: Baptisten Gemeente Lelden, spre ker de heer H. Schouten Jr. 8 uur nam. Wassenaar. Kasteel Oud-Wasse naar: Avond t.b.v. Anjerfonds met Vera Bondam en Harry Knap. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175. Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. SadhuispleinExcursie K. en O. naar Rotterdam en Pernis. 8 1/4 uur voorm. Rehoboth: Selzoenalultlng Veron. 8 uur nam. VRIJDAG Schuttersveld: Grootse ljsehow. 8 uur nam. ZATERDAG Schuttersveld: IJsshow. 8 uur nam. ZONDAG Schuttersveld. IJsshow te 3 en 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Gulden Vlies. Receptie 25-Jarlg bestaan N.V. Eltax. 2.305 uur nam. Schuttersveld: IJsballet. 8 uur nam. Tltus Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. DINSDAG Gulden Vlies. Sluitingsbijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Lelden. 2.30 uur nam. Schuttersveld. IJ6ballet te 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling van etsen van A. J. Veld hoen. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 6 Juli). Lakenhal: Tentoonstelling Tinus van Doorn (tot 30 juni). BIOSCOPEN Trianon ,,De avonturiers". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Li do „Als ouders slapen". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Meisjes en mannen" 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „Casino de Paris". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex „De Graaf van Monte Chrlsto". 14 Jaar. Dageiyks 2 en 7.30 uur. Rex: Donderdagcyclus „Het trottoir". 18 Jaar. De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt waarge nomen door de Apotheek Boekwyt, Bree- straat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek Haven 18, tel. 20085; te Oegstgeest door •Tmlnapar: Bij geen gehoor bij Uvf huisarts ot specialist bel op dobterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Paxijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinohen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Algiers Madrid Mal lor ca 8 r 3 jo sa a EÜ geh. bew. n 6 14 0 onbewolkt nw 1 11 0.3 onbewolkt zo 1 15 0 zwaar bew. ono 4 15 0 geh. bew. windstil 8 0.7 zwaar bew. zw 4 19 0.4 half bew. O 2 14 0 half bew. windstil 18 0 licht bew. nno 3 17 0.6 regen wnw 2 18 0.3 regenbui nw 3 19 0.4 regen no 1 17 9 onbewolkt nnw 4 23 0 zwaar bew. nnw 2 14 0 zwaar bew. no 4 19 0 regen nnw 4 17 8 regen wnw 2 18 35 regen windstil 16 16 geh. bew. w 1 18 5 regen no 3 21 8 regen w 1 20 12 half bew. w 5 30 6 half bew. wnw 6 26 0 onbewolkt zzw 1 25 0 half bew. windstil 25 0 licht bew. nw 2 26 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2