ÊxaM£n? ALGERIJNS WELZIJ NSCmiITE KEERT ZICH TEGEN PARIJS Britse minister nieuwe poging van Defensie doet voor ontwapening WEERBERICHT Tijd voor gemeenteraadsverkiezingen nog lang niet rijp; verbod van politieke partijen...." In hoogste regeringskringen is men verstoord en verontrust V.N. moeten gezagsorgaan voor wereldveiligheid oprichten NEUROTONIC 97»te jaargang WOENSDAG 11 JUNI 1958 No. 29462 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W Beun, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel l' Leldon Olr0 Hoofdredacteur: J. Brouwer (.7,50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21501 (Van onze Parijse correspondent) Nadat generaal Charles de Gaulle sinds nauwelijks een halve week is teruggekeerd uit Algerije, waar hij de opstandige militairen en bur gers weer in het gareel meende te hebben gebracht, is er gisteren al een nieuwe kink in de kabel gekomen: het Algerijnse Comité voor algemeen welzijn, dat van De Gaulle de opdracht had gekregen zich nu verder buiten alle politiek en regeringszaken te houden, heeft gis teren met algemene stemmen een motie aangenomen, die duidelijk direct tegen Parijs was gericht! Volgens de motie zou de tijd voor gemeenteraadsverkiezingen, die de generaal binnen een maand in Algerije had willen houden, nog lang niet rijp zijn en voorts wordt er opineuw aangedrongen op een verbod van alle politieke partijen in Frankrijk.In de hoogste regeringskringen toonde men zich niet weinig verontwaardigd, zelfs verontrust, over deze stap van het Alge rijnse comité, waarvan de parachutisten-generaal Jacques Massu een der twee voorzitters is! het grensgebied met Tunesië om de Tu nesische grens af te sluiten zijn op het ogenblik in uitgestrekte Algerijnse ge bieden slechts betrekkelijk weinig leden der veiligheidsstrijdkrachten gelegerd. Salan had de motie niet onderschreven Een telefoongesprek tussen de gene raals De Gaulle en Salan, diens hoge vertegenwoordiger in Algerije, moet in de middaguren aan het licht hebben ge bracht, dat Salan de motie niet had onderschreven, doch alleen ter kennis neming van Parijs wilde overbrengen. Met deze verzekering toonde Parijs zich tenminste tegenover de buitenwacht weer gerustgesteld. Niettemin leverde deze actie vanuit Algiers een bewijs te meer, dat de spanningen en tegenstel lingen met de hoofdstad alleen maar voor het oog zijn opgeheven en dat de fascistische elementen onder de Franse colons, die blijkbaar nog steeds op de openlijke of verzwegen steun der hoog ste militairen kunnen rekenen, geens zins bereid zijn de hoofden blijvend voor De Gaulle te buigen. Volgens gisteren te Algiers ontvangen berichten zullen binnenkort tachtig duizend man versterkingen uit Frankrijk naar Algerije worden gezonden. Het Franse leger zal hierdoor in staat zijn op dit psychologische ogenblik krachtig tegen de Algerijnse opstandelingen op te treden. Als gevolg van de samentrekking van grote eenheden Franse troepen in Fabrieksexplosie te Zwijndrecht (Speciale berichtgeving) Een bijzonder krachtige explosie bij de Verenigde Oliefabrieken Zwijn drecht heeft gisteravond een der fabrieksgebouwen in een ruïne her schapen. De explosie deed zich om streeks zev enuur voor. Zij werd ge volgd door een felle brand, tijdens welke het vijf meter hoge gebouw krakend instortte. Er bevond zich op dat moment een arbeider in, die won derlijk genoeg slechts licht werd ge wond aan het hoofd. In het gebouw werden oliehoudende leemzaden met benzine geëxtrageerd. Hoe de ontplof fing is ontstaan, weet men nog niet. Van vrijwel alle omliggende gebou wen, die tot deze bedrijven behoren, sprongen de ruiten. In de woning van de hoofdopzichter werd een ravage aan gericht. Een hoek van het transforma torgebouw werd weggeslagen, waardoor een gedeelte van het bedrijf zonder stroom kwam te zitten. De reparatie zal enige dagen duren, maar het produktie- proces zal voortgang hebben. De brand weer heeft de gehele nacht gewaakt, op dat het vuur niet opnieuw zou oplaaien in de nog aanwezige zaadvoorraden. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt ge dekt door de verzekering. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Vannacht in het noordoosten van het land een kleine kans op nacht vorst. Morgen overdag over het alge meen iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 1.50 uur; onder: 15.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.50 uur. Laagwater te 7.08 en 19.50 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Abdel Krim oppert een „gezamenlijke strijd" Emir Abdel Krim, de grote tegenstan der van de Fransen gedurende de Riff- oorlog, heeft gisteravond een beroep ge daan op Marokko, Tunesië en Algerije zich aaneen te sluiten om gezamenlijk de strijd met Frankrijk aan te gaan. Abdel Krim zei, dat de politiek van generaal De Gaulle een politiek van „versleten kolonialistische ideeën" een „bedekte en directe bedreiging vormde voor het uitroeien van het Al gerijnse volk op een verschrikkelijker manier dan op het ogenblik al ge schiedt" Abdel Krim doet een beroep op de heersers over Marokko en Tunesië, „hun in het verleden begane fouten te her stellen en de uitdaging van De Gaulle aan Noord-Afrika aan te nemen door het beginnen van een verenigde mili taire strijd", samen met de Algerijnse rebellen. Hij stelde voor, dat de drie Noord- afrikaanse landen hun troepen zullen plaatsen onder een enkel commando, „teneinde de Fransen uit heel Noord- Afrika te gooien". Waar komen wapens vandaan? De Tunesische minister van Justitie Ahmed Mestiri heeft in een uitzending voor een televisiestation te Washington o.m. verklaard, dat de Algerijnse rebel len grote hoeveelheden wapens uit Tu nesië, Marokko en Spanje, via de Sahara en uit (andere) overzeese bronnen ont vangen. Er zijn wereldmarkten voor wapens, die men thans vooral in het Midden-Oosten kan aantreffen. In antwoord op de vraag of Egypte de Algerijnse opstandelingen wapens heeft geleverd, verklaarde de Tunesische mi nister: „Ik weet het niet, maar ik ben er zeker van, dat de Egyptenaren de Algerijnen helpen. Wij weten, dat Egypte weliswaar zelf niet over grote wapen fabrieken beschikt, doch het heeft wa pens verkregen uit door de Britten achtergelaten voorraden en het is zeker, dat het uit het oosten van de Sovjet- Unie wapens ontvangt. Dit is geen ge heim". Mestiri zei ook. dat er, behalve mede leven, nog een andere reden was. waar om hulpverlening aan de Algerijnse rebellen voor Tunesië een vraagstuk van vitaal belang is. ..Wij zijn er namelijk van overtuigd, dat een nederlaag van de Algerijnse opstandelingen zal worden gevolgd door Franse verovering van ge heel Noord-Afrika", aldus de Tunesische minister van Justitie. Georgi Malenkof zou geëxeculeertl zijn (Van onze Londense correspondent) Het Londense dagblad „Daily Mail" meldde vanochtend uit Moskou dat Ma lenkof, de vroegere eerste minister van de Sovjet-Unie, volgens hardnekkige ge ruchten dood is. De meest gezaghebben de lezing van zijn dood is, dat hij op bevel van Kroesjtsjef is geëxecuteerd. Volgens andere berichten zou hij zijn overleden na een „ziekte". Sinds de „Prawda" op 11 mei een felle aanval op Malenkof deed zou niets meer van hem zyn vernomen. Drie dagen geleden verklaarde de Sovjetrussische minister van krachtsta tions Alexei Pawlenko in Wenen, dat Malenkof nog steeds is belast mét de leiding van een krachtstation in Ka zakhstan. (Van onze Londense correspondent) De wijze, waarop de Britse en andere Westelijke regeringen tot nu toe het ontwapeningsvraagstuk hebben aangepakt, is nagenoeg vastgelopen. De hoop om door gedeeltelijke oplossingen voetje voor voetje vorderingen te maken en daar door geleidelijk het zo diep geschokte onderlinge vertrouwen te herstellen, lijkt gering, al erkent men dat de Russische instemming om deel te nemen aan tech nische besprekingen over controle van bomproeven misschien de eerste stap is op de goede weg. Hoe dit ook zij, de Britse minister van Defensie Duncan Sandys, heeft gister avond in het Lagerhuis een nieuwe poging gedaan om de impasse te doorbreken en een wijder horizon te openen. Hij opperde het denkbeeld van een zo breed mogelijk opgezet ontwapeningsplan dat de plaats zal moeten innemen van al de fragmentarische plannen welke tot nu toe zonder succes gebleven waren, vooral door de Russische onverzettelijkheid betreffende algemene inspectie. Sandys zei, dat dit geenszins een formeel voorstel was en om geen valse illusies te wekken, voegde hij er aan toe, dat het denkbeeld helemaal niet nieuw was. Twee instrumenten nodig: inspectie en politiemacht In dit verband kon worden opgemerkt, dat ook de secretaris-generaal der V.N. pogingen heeft gedaan de regering voor een soort gelijk plan warm te maken. Waarschijnlijk speelt deze veranderde aanpak van het ontwapeningsvraagstuk ook een rol bij de thans aan de gang zijnde besprekingen tussen Macmillan en Eisenhower. Sandys herinnerde er aan, dat de organisatie der Verenigde Naties verhinderd werd haar vredesmis sie te vervullen, doordat de Sovjet-Unie 83 maal haar veto heeft toegepast. On danks deze teleurstelling wil de Britse regering onderzoeken of het nieuwe plan kan worden verwezenlijkt. Als begin zouden alle landen hun strijdkrachten zodanig moeten inkrim pen. dat ze geen bedreiging voor andere meer vormen. Deze wapenvermindering zal moeten geschieden door een van te voren door de Verenigde Naties op te richten ge zagsorgaan voor wereldveiligheid, dat er dan later voor zal moeten zorgen, dat Sovjet-Unie overeenkomsten zou naleven indien deze precies genoeg waren gefor muleerd. Hij wenst overeenstemming met de Sovjet-Unie te bereiken. Het belang van allen maakt een akkoord noodzakelijker dan ooit. De tweede reden voor voorzichtig op timisme vormen de besprekingen met Gromyko in Moskou. Hoewel ze traag verlopen gelooft Selwyn Lloyd, dat ze een belofte inhouden. de eenmaal ontwapende naties zich niet opnieuw gaan bewapenen en tot agressie overgaan. Het wereldorgaan heeft twee instru menten nodig n.l.: een internationale wapeninspectie en een internationale politiemacht, welke beide volledig zullen moeten functioneren vóór het eigenlijke ontwapeningsproces begint. Natuurlijk zal een dergelijk plan grondig moeten worden voorbereid, er is nog steeds het ontbrekende onderlinge vertrouwen. De Britse regering heeft dit plan aan de orde gesteld als eventuele oplossing, maar blijft nog hopen, dat de Russen op hun schreden zullen terug keren wat betreft het door hen verwor pen en door de Verenigde Naties aan vaarde ontwapeningsplan, dat Duncan Sandys volkomen billijk en praktisch uitvoerbaar achtte. Aneurin Bevan. die namens de opposi tie het defensiedebat opende, verklaar de, dat thans voor het eerst in de historie het ontwapeningsprobleem kan worden losgemaakt van de politiek, om dat de H-bom te verschrikkelijk is om als oorlogswapen of diplomatiek instru ment te kunnen worden gebruikt. Volgens Selwin Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, was thans de hoop op een topgesprek groter dan te voren. Hij geloofde, dat de Vier verpleegsters van het sana- torium „Zonnestraal" hebben gis-\ teren de dodenwacht betrokken bij) het stoffelijk overschot van Jan van i gebouw van de Alg. Ned. Diamant Zutphen, dat tussen ontelbare j bewerkersbond. bloemstukken opgebaard ligt in het1 Onze positie is uitermate kwetsbaar De industriële arbeidskosten in Neder land zijn in de periode 1954 tot en met 1956 tweemaal zo sterk gestegen als in de concurrerende landen, waardoor onze concurrentiepositie op lange termijn in die periode merkbaar is verslechterd, aldus ir. F. K. T. Beukema t' oe Water, voorzitter van do Algemene Werkge versvereniging in een rede, gehouden tijdens de jaarvergadering van deze or ganisatie. Meer dan ooit zal Nederland zich moeten realiseren, dat zijn positie als grondstoffenarm land in belangrijke mate afhankelijk van de export, uiter mate kwetsbaar is. Noodzakelijk blijft voor ons dan ook de coördinatie bij de vaststelling van de lo nen in de verschillende bedrijfstakken zo zeide spreker. Daarbij zal terdege re kening moeten worden gehouden met de ontwikkeling in het buitenland en de loonkostenstijging, welke uit de verplich tingen van het EEG-verdrag zullen voortvloeien. Binnen déze coördinatie ware overi gens voldoende ruimte en vrijheid te la ten om de lonen aan te passen aan de economische situatie in de afzonderlijke bedrijfstak en om ten aanzien van de prestatiebeloningen die systematiek toe te passen, welke de grootst mogelijke produktiviteit waarborgt. De voorzitter van de Algemene Werk geversvereniging zeide te geloven dat Gisteren is de nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned Nieuw-Guinea dr. P. J. Platteel in gezelschap van zijn echtgenote van Schiphol naar Biak vertrokken. Minister mr. C. P. Heldere rechtsnam op het vliegveld af- scheid van het echtpaar Platteel. Nieuwe luchtverbinding met Moskou Gisteravond is uit Praag met een KLM-toestel de Russische delegatie aan gekomen. die vandaag in de Trèveszaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag met een Nederlandse delegatie besprekingen zal voeren over het sluiten van een lucht vaartovereenkomst, waarvan een gere gelde luchtverbinding tussen Amster dam en Moskou het doel is. Het ligt in de bedoeling dat de KLM en de Russische Luchtvaartmaatschappij Aeroflot beide met eigen toestellen op de nieuwe luchtlijn zullen vliegen. Of er nog tussenlandingen gemaakt zullen worden of dat het een directe verbinding tussen Amsterdam en Moskou zal wor den, is onbekend. i Bereidt O tfcFi voor op het hei preparaat, dai Uw zenuwen niei verdooH naar Uw geesi helder houdt voor het handhaven van de noodzake lijke coördinatie van de lonen, waarbij echter, zoals gezegd, een zekere vrijheid in gebondenheid gewenst is, het in Ne derland gevolgde systeem van de geleide loonpolitiek van voordeel kan zijn, mits dit met de nodige omzichtigheid en het nodige inzicht gehanteerd blijft. Minister Zijlstra constateert: Onvoldoende zorg voor toekomst Minder uitgeven meer besparingen nodig (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft minister Zijlstra gisteren verklaard, dat hij de zorg deelt van de heer Lichtenauer (CHU), dat er niet vol doende wordt gezorgd voor de toekomst van Nederland door investe ringen. Naar de mening van de heer Lichtenauer zal het Nederlandse volk minder moeten uitgeven voor pretjes, lekkernijen, mooie kleren enz. Om dat soort uitgaven in te perken geeft minister Zijlstra echter de voorkeur aan versterking van de spaaractiviteit boven verhoging van indirecte belastingen. In een voorafgaand betoog over de oorzaken van de overbesteding was mi nister Zijlstra tot de conclusie gekomen, dat de consumptie, ten opzichte van net nationale inkomen, iets had moeten achterblijven om daardoor ruimte te scheppen voor investeringen. Loonsverhogingen in een periode van hoogconjunctuur, die uitgaan boven de stijging van de produktiviteit, stimule ren de investeringen, maar verkrappen tegelijkertijd de financiële ruimte voor die investeringen. Hernieuwde bezin ning op de normen voor de loonpolitiek in een tijd van hoogconjunctuur is daarom volgens prof. Zijlstra nodig. Wanneer de financiële ruimte voor in vesteringen ten dele gaat ontbreken, openbaart zioh het tekort bij de gemeen ten. Nagegaan moet worden hoe voor dit probleem in de toekomst een betere oplossing kan worden verkregen dan in het verleden het geval is geweest. De consumptie van overheid en parti culieren samen is in de afgelopen jaren nooit beneden 73% van het bruto natio nale inkomen geweest, zodat ongeveer 25% over bleef voor investeringen. De vraag dringt zioh op. aldus prof. Zijlstra of dit wel voldoende ruimte laat voor de grote investeringszaken, waarvoor Ne derland staat. In de particuliere sector wordt 15% van het bruto nationale inko men geïnvesteerd. Dan blijft over 10% voor investeringen van de overheid voor woningbouw, wegen, kanalen, tunnels enz. en investeringen in eigen bedrijven. Met 10% van het bruto nationale inko men kan dat nauwelijks Minister Zijlstra deed de toezegging, dat een beslissing over het al cf niet handhaven van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting, die eind 1958 afloopt, zo spoedig mogelijk zal worden genomen opdat het bedrijfsleven weet waar het aan toe is. Voor een tegenstelling tussen het Wes ten en overig Nederland zag minister Zijlstra geen enkele reden. YVaarom zou een opbloei van het Westen, als gevolg van de Euromarkt, ten koste gaan van overig Nederland? In grote trekken Is overig Nederland gebaat met een zo goed mogelijke ontwikkeling van het Westen en omgekeerd. Er is een har monie van belangen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1