Revolte in Algiers diepte vergeten begrippen uit oude ladenkasl op 15 Juni - Vader in ieders gedachte.... *,EN AFZET MEER VOOR DE FESTDUITSE KOLENMIJNEN 16. Wordt Frankrijk bejaarde heldentenordie te laat bemerkt, dat zijn stem een beetje piept Smokkelen van boter aan grens met België sterk toegenomen Verklarend woordenboek nodig... i jaargang Dinsdag 10 juni 1958 Derde blad no. 29461 t in Bonn maakt men zich bezorgd met oog op de aanstaande verkiezingen.... (Van onze correspondent te Bonn) Pestduitse steenkolenmijnen verkeren in nood, zo hoort men dezer dagen (chts in het Roergebied maar zelfs te Bonn zeggen. De afzet van steenkool g teruggelopen, waarbij men de schuld voor dit probleem laadt op de van Amerikaanse steenkolen en op het hoge verbruik van stookolie voor ping van huizen en voor industriële doeleinden. In dit stadium van de dennood zijn te Bonn de laatste dagen de volgende twee stappen lomen: testduitse Bondskanselier Adenauer sprak met mjjndirecteuren en vak- •idershet doel zit thans voor, zo hoort men beweren, om de invoer van kaanse kolen te verminderen; linister van Economische Zaken, Erhard, die thans in de Verenigde Staten t, zou proberen begrip by de Amerikaanse regering te verkrijgen voor deze beperking. ie verdringt de kolen Bonn is deze kwestie meer dan bleem van ongewenste voorraad- Er zitten twee moderne sooiaal- e spoken achter, te weten het van werkloosheid en de verkie- welke op 6 juli a.s. in het land Jn-Westfalen zullen worden ge- Het één is onverbrekelijk met |er verbonden. Er zou voor de jen, de verklaarde tegenstanders Wiauer. geen betere, zij het onge- verkiezingsslagzin kunnen wor- iruikt dan die. welke betrekking ben op mogelijke wericloosheid eit, dat van die zijde van de vak- .eegedaan wordt aan de bespre- met Adenauer over het steen- jbleem, bewijst hoezeer allerlei i hier door elkaar lopen, lar dan ook, dat in het dezer uitt, geven communiqué van de gezegd werd. dat zij alles zal n de steenkolenmijnen in staat n een gelijkmatige wertcgelegen- verzekeren. >pig heeft minister Erhard de ste taak. Hij moet de Amerika- voor winnen hun kolenexport uitsland te verminderen, hoewel rikaanse leveranties in contrac-^ overeengekomen. Reeds heeft te Milwaukee gezegd, dat de le kolenvoorraden voor toekom- atractanten een aanwijzing moe- om beperking te betrachten. lenemende olie-afzet niet slechts in de importssector de moeilijkheden, ook in het van olie voor verwarming. In tor is een complete prijzenoorlog gang. In verloop van nauwelijks jaar daalden de olieprijzen met 0 procent en dat leidde ertoe, huisvaders en industriële lei- a woningen resp. fabrieken am- len van steenkool- op oliever- Dit jaar alleen al rekent men olie-afzet van 7.5 miljoen ton miljoen ton). En deze toene- 1 zich in de loop der komende >g scherper aftekenen: over een zes, zeven zal West-Duitsland ■warming van huizen en voor industriële doeleinden tegen de twintig miljoen ton olie nodig hebben! De strijd om de olie-afzet wordt niet slechts gevoerd tussen grote oliemaat schappijen als de Esso en de B.P., maar ook door grote steenkolenmijnen, die er eigen raffinaderijen op na hou den. Het lijkt er dus een beetje op. dat bepaalde steenkolenmijnen zich zelf con currentie aandoen, hetzjj dat zij een korreltje willen meepikken van de olie- vraag, hetzij dat zij geen been meer zien in hun eigen kolenMen beweert zelfs, dat 40 procent van de totale afzet aan lichte stookolie wordt geleverd door de grote kolenmijnen! Van regeringszijde hoopt men uiter aard, dat het aantal kolenimportzaken zal afnemen en dat een toeneming van kolenverkopen zal doorzetten. Een der gelijk proces deed zich ook tijdens de kolencrisis van 1954 voor. Maar niemand kan ontkennen, dat de markt thans iets gecompliceerder is geworden. Advertentie) en.... extra feest met een proctisch cadeau van P C „Adelborst" No Iron shirts Dassen Voder elke dog tip-top verzorgd in een „Adelborst" shirt von super- kwaliteit, krimpvrije no-iron poplin. Strijken overbodig I Een P C merkshirt voor een verrassend lage 1 Q prijs C.* 2 stuks 23." Orlon Pullovers In zonnige Capri kleuren, ge makkelijk wasbaor, snel droog. Ongekend lage prijs 95 Cravatta Campione Originele Italiaanse dessins in O 95 meesterlijke kleuren C~ Tulpenserie Exclusieve collectie in ottractieve O 95 cadeouverpakking O» Terylene De wondervezel met de ideale eigenschappen:Kreukvrij,wasbaor, A 90 duurzaam! Een nieuwe mode in Ankiets Als eerste in Nederland brengt P C thans stretch-nylon ankiets, vervaardigd van meerkleurige garens in een ri|k multi- colour effect. 'Jzersterk, Q 95 snel gewassen-zó droog U/ebe&bnodecVeatieS toppteJtaties ,.Eer, vaderland, glorie, armee Eyskens formateur Koning Boudewyn heeft maandag ochtend de oud-premier Eyskens tCVP) opdracht gegeven een nieuwe Belgische regering te vormen. De Koning deed dit nadat de vroeger katholieke vice-premier Auguste de Schrijver verslag had uitge bracht over zijn besprekingen met, par tijleiders over de kabinetsformatie. De 53-jarige Gaston Eyskens is in de afgelopen vier jaar de leider van de CVP- oppositle in de Kamer van volksverte genwoordigers geweest. Hjj is een Vla ming en hoogleraar in de economische politiek te Leuven. Eyskens is minister van Financiën geweest in de regering- Van Acker in 1945 en in de regering- Spaak in 1947. Voorts was hij premier van augustus 1949 tot maart 1950, toen in België de Koningskwestie acuut was. Hij komt wegens zijn betrekkingen met de vakbonden en zijn vroegere sa menwerking met Spaak het meest in aanmerking voor samenwerking met de socialisten, die bij de onlangs gehouden Japan eert de omgekomen buitenlanders In de boeddhistische tempel van Kioto (Japan) is zondag een 30 meter hoog, wit marmeren monument onthuld ter nagedachtenis van de 48.146 buiten landers die in de oorlog in de Stille Oceaan om het leven zijn gekomen. In het monument is een lijst met namen van 18.117 Britten, 11.555 Amerikanen, 8.558 Nederlanders, 7.630 Austra liërs, 1.619 Indiërs en Pakistani, 282 Canadezen, 152 Fransen, 14 Nieuwzee- landers, zes Italianen, 204 Chinezen, zeven Noren, een Belg en een Deen geborgen. Een opschrift in het Engels op het monument luidt: „Ere zij hem, vriend of vijand, die vocht en stierf voor zijn land". verkiezingen niet voldoende zetels ver wierven om samen met de liberalen over een meerderheid in de Kamer te kunnen beschikken, als in de jaren 1954'58. erderij met 40 eien verbrand ndeloipen is gisternacht de ka.pl- tterderij van de heer S. Op den joor brand totaal verwoest. Het beslag stamboekvee, 40 koeien l stier, dat op stal stond, kwam vlammen om. Van de inboedel inventaris kon vrijwel niets wor- tred, aangezien het vuur zo snel ih greep, dat de bewoners zich- rnauwernood in veiligheid kon ellen. ;n een televisietoestel, enkele arheden, een auto en een trac- pvcn gespaard voor het vuur. indweren uit Koudum en Wor- itreden het vuur, doch konden erhinderen, dat de boerderij tot toe afbrandde. De oorzaak is elijk kortsluiting. De koeien isteravond met de melkmachine gemolken. ïrij en inventaris waren verze- iCH ONGELUK VAN MEISJE ag was het 6-jarige meisje W. Heijden voor het ouderlijke huis Buitenhaven 31 in Nieuwpoort touwtje springen. Toen de be- van bode Den Hartog uit Lan- t smalle weggedeelte passeerde iringtouw van het meisje om de ■uk van de auto geslagen, waar- kind omver werd getrokken en achterwielen werd overreden, i op slag gedood. Een tragische rheid is. dat de chauffeur van lauto de oom van het meisje Borneo werkt alleen bij „signaal veilig" i heeft gemeld, dat volgens een ïrder van de Bataafsche Petro- laatsohappij in Djakarta de nheden van het bedrijf op aiet zullen worden hervat, voor- tis in Londen „het signaal op eeft gesteld. lurantie voor alles wat de sche de Shell in Indonesië gebruikt, is by Lloyds ondergebracht. nart Jan van Zutphen egsters van het sanatorium traal" zullen de dodenwacht be- bij het stoffelijk overschot van Zutphen. e herdenkingdjijeenkomst. die Johtend daar wordt gehouden (preken: de voorzitter van de en het Koperen Stelenfonds, I. linister Suurhoff, de voorzitter P. v. d. A., E. Vermeer, de oud- ïr van het NW, E Kupers, de ïr van de Belgische Diamant- rsbond, F. Schoeters en de voor- an de Algemene Juweliersver- L. Asscher jr. baar om half één wordt uitge val De Stem des Volks een strfjd- i gehore brengen. Voor het ge in de A N.D.B. zullen de vlaggen P.v. d. A., uit Amsterdam staan id. loop der herdenkingsbijeenkomst een geluidsinstallatie ook buiten steren is, gaat men te voet naar jnsspoorplein, waar een vaandel- ll worden gebracht. Daar wordt t. waarin de bloemen worden ragen, ontbonden. Om twee uur lt de begrafenis op Zorgvhed. Twee smokkelaars werden levensgevaarlijk gewond (Van onze Brusselse correspondent) De vrij drastische verlaging van de 1 boterprijs in Nederland heeft het smok kelen van boter aan de Belgisch-Neder landse grens weer gestimuleerd. Te Maldegem werden twee Belgische smok kelaars door de Belgische gendarmen levensgevaa-lijk gewond, toen zij tracht ten een grote vrachtwagen, volgeladen met Nederlandse boter, door de talrijke versperringen op Belgisch grondgebied te loodsen. De smokkelaars hebben thans dreigbrieven aan de gendarmen gestuurd wat aanleiding gaf tot de versterking van de speciale gemotoriseerde afdeling van de grenswacht. Ook in de streek van Damme, het (Van onze Reisredacteur) ALGIERS. Men zou voor de opstand van de dertiende mei in Algiers eigen lijk een verklarend handwoordenboekje moeten uitgeven. Men zou het nog wel zéér van node kunnen hebben. Want hoewel Algiers ver weg ligt, hebben de merkwaardig gebeurtenissen, die er plaats grepen, reeds hun invloed op Frankrijk gehad. Zy hebben generaal De Gaulle aan de macht gebracht en het is voorlopig maar de vraag in hoeverre de generaal zich aan de invloed van de „comité's van openbaar welzijn" in Algerije en in Frankrijk zelf zal kunnen onttrekken. (Alhoewel hij vrijdag te Oran onomwonden verklaarde: „Het moet uit zijn met de revoluties", terwijl hij bovendien duidelijk maakte, dat de comité's van open baar welzijn zich niet hebben te bemoeien met het werk van het gevestigde gezag. Red. L. D.). „Comité's van openbaar welzijn", daar is al zo'n nieuw opgedoken woord. De kranten hebben al uitgelegd, wat deze republikeinse term uit de tijd van Robespierre betekent of liever gezegd, betekende, want vandaag de dag ligt het accent een tikje minder op het woord republikeins. In feite zetelen er naast een aantal brave ongeduldigen, vrij wat onverdunde fascisten in deze comité's, die zich a-politiek noemen. Dat zy, door onder bedreiging van een burgeroorlog De Gaulle aan de macht en daarmee een herziening van de Franse Grondwet op gang te brengen, zich toch wel even op politiek terrein hebben begeven, is hun blijkbaar nog ontgaan! Marsmuziek, die de circulatie van de lichaamssappen stimuleert. soldaten de veldwachters der atoomge leerden zijn geworden, valt het moeilijk te geloven in een glorieuze armee, waar in de eenheid van het volk openbaar wordt. Heer van standing...... De Gaulle: soldaat met grote courage Er is nog een andere serie woorden opgedoken, die een bekende klank heb ben. Men hoort ze in Algiers de gehele dag: „Eer. vaderland, glorie, grandeur, de grote armee". Voor ons zijn dat klan ken uit een ver verleden, uit het paard- en-wagen-tijdperfc. Maar voor de natio nalistische Fransen, die ze uit de ach- terla van de 19de eeuwse commode heb ben gehaald en ze hebben afgestoft, smaken ze kersvers. De nuchtere Neder lander klinken ze wat vreemd in de oren. Hij was er net een beetje aan ge wend geraakt om zijn vaderland als een onderdeel van Europa te gaan zien, meer in termen van een overschot op de betalingsbalans dan van gewonnen veld slagen te denker. Een nuttige maar niet erg opwindende zienswijze. Het valt nochtans niet te ontkennen, dat deze woorden tegen een achtergrond van tricolores, marsen als „Les regiments de Sambre et Meuse", de taptoe „voor de doden" en de nerveuze, gehaaste pas van Frankrijks crack-regimenten de circula tie van de lichaamssappen stimuleren. Zij roepen bij de buitenstaander een vreemd samenstel van aandoening en ergernis, opwinding en ironie te voor schijn. Al vreest men, dat op de duur ergernis en ironie de overhand zullen En toch, wanneer ik in „Kepi Blanc", het blad van het vreemdelingen legioen, de zin lees: „Het Legioen trekt met zijn langzame en formidabele pas naar de victorie", dan lopen ook mij de rillingen over de rug. Pas wanneer ik bedenk, dat die langzame pas van het Legioen, als uitzondering op de trippelmars van de rest van het Franse leger, wel nodig is, omdat er zoveel gezette Duitsers in mee lopen, keert men weer tot de aarde terug. En daar blijft men. vooral wan neer men veel van Frankrijk houdt, een beetje hoofdschuddend staan. Want men vreest dat Frankrijk de licht ridiicule rol zal vervullen van de bejaarde tenor, die nog één keer de heldenzang zingt en te laat bemerkt, dat zijn stem een beetje piept. Van de voormalige aristocraat, die voor het laatst een duur pak heeft ge kocht om de mannen in schillerkraag van onze eeuw te laten zien, hc een heer van standing zich gedraagt. Keren wij terug tot ons verklarend handwoordenboekje: het valt haast van zelf epen bij: „integratie", een bekend woord, dat „eenwording" betekent en dat de Fransen hier gebruiken, omdat zij zichzelf in het hoofd hebben gepraat, dat zij van zins zijn voortaan acht en een half miljoen Algerijnen als volwaar dige staatsburgers te beschouwen. Dit woord zal vermoedelijk geen erg lang leven beschoren zijn, tenzij De Gaulle, zoals men hem toeschrijft, van plan is het begrip in de Europese zin te gebrui ken. Dat wil zeggen: eenwording met erkenning van ieders nationale persoon lijkheid. Gelijke rechten in een auto noom Algerije binnen het raam van een Onvermijdelijk behouden. Want In een periode, waarin groot-Franse federatie. Men kan niet ontkennen, dat de woor denlijst van Algiers veelvuldig in con flict komt met die analyse, die zich op een onafwendbare ontwikkelingsgang van de historie baseert. Wanneer het geen thans in Algerije gebeurt, inder daad voortgang zou vinden, wanneer werkelijk Fransen en mohammedanen elkaar schreiend van ontroering om de hals zouden vallen om onzelfzuchtig als broeders met elkaar door het leven te gaan, welnu, dan heeft deze leer der onvermijdelijkheid ongelijk gehad, dan kunnen de hoogleraren van de politieke faculteit hun leerboeken op de brand stapel werpen. Ik zou hun echter willen adviseren zich daarmee niet te over haasten. Het lykt er voorshands op, dat de „vernieuwers van Frankrijk" pogen de wijzers van de grote klok tegen te hou den en dat zij na hun nationalistische roes met een zware historische kater zullen ontwaken. En tochtoch. zou men zo graag willen geloven, dat de loop van de historie niet alleen bepaald wordt door een serie materiële en economische gegevens, dat het mogelijk zou moeten zijn voor een werkelijk groot man om het lot van een grote groep mensen te beïnvloeden, haar ontwikke lingsgang te wijzigen door een nobel en onbaatzuohtig elan te scheppen, hun te leren over de horizon te zien. Man van grote stijl Is generaal De Gaulle zo'n man? Ik heb hem dezer dagen in Algiers voor het eerst en vermoedelijk op z'n best gezien. En ondanks mijn sceptisch vooroordeel tegen de generaals, heeft hij mij diep bewogen. Het is na alle schreeuwerige leiders, handige maar middelmatige politici, herkauwende conformisten, die een reisredacteur op zijn weg ontmoet, een verfrissende en aangrijpende erva ring om een „meneer" te zien, een man met grote stijl, grote allure, grote eer lijkheid, grote moed. Een soldaat, die de courage heeft om tegen een beangstigde, fanatieke menigte In Algiers te zeggen, dat hu respect heeft voor de moed van de Algerünse rebellen, die al drie en een half jaar in de bergen tegen de Franse overmacht streden. Dit was Frankrijk op zyn allerbest. Misschien wat ouder wets, maar voor die ouderwetsheid wil ik wel tekenen. Ook als het er om gaat deze ouderwetse generaal aan tafel te krügen voor de topconferentie, tegen- oude Vlaamse stadje, dat eens de trotse voorhaven van Brugge was, wordt mas saal Nederlandse boter gesmolbkeld. In de Jongste weken werden in het douane kantoor Westkapelle-8chapenbrug 3000 kilo boter, acht kalveren, grote hoeveel heden sigaren en honderden liters Jene ver opgeslagen als buit. die op de smok kelaars met bijzonder snelle en gepant serde personenwagens, waartegen de douanemannen.... op de fiets(!) niet opgewassen zijn. Heel anders is het echter, wanneer de Belgische rijks-rach- ten op hun speciale FN-motorfietsen van 1000 cc ten tonele verschijnen. Toch zijn nog niet veel smokkelaars aange houden. De gemotoriseerde rijkswach ters in hun blauwe uniform worden al dadelijk door vrienden van de smokke laars opgemerkt en een onzichtbaar, maar snel werkend seinsysteem treedt dan in werking. De rijkswachters komen vaak uit het „binnenland" en de bevol king. die wel graag een praatje maakt met de douaniers, houdt niet van de snel schietende gendarmen. Bovendien is ieder grensbewoner zo'n beetje een geboren smokkelaar Het is dus niet te verwonderen, dat de twee zwaar gewonde smokkelaars op het ogenblik in de Vlaamse grensstreek eerder beklaagd dan aangeklaagd wor den. Vóór dat de beide zwaar gekwetsten konden worden geholpen, hadden zy veel bloed verloren. Een van de smok kelaars moest een schedelboring onder gaan, daar een kogel door het oog in het hoofd was gedrongen. De andere kreeg kogels in de ruggegraat en de nieren. Men vraagt zich overigens af. of al dit militair vertoon van de gendar men en gewapende douaniers aan de staat niet méér geld kost dan de schade bedraagt, welke de Belgische boeren door de boterfraude ondervinden. Egyptisch gestook tegen de Libanon duurt voort Het Libanese kabinet heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken ver zocht de aandacht van de Verenigde Arabische Republiek (Egypte en Syrië) te vestigen op „de herhaalde schending van het Libanese luchtruim door Egyp tische militaire vliegtuigen". Gisteren hebben zich in het centrum van Beiroet vier bomontploffingen voor gedaan. Zeker zeven mensen hebben verwondingen opgelopen. Volgens berichten uit Galilea hebben de Israëlische autoriteiten gisteren zes tien Libanezen die betrapt waren bij het smokkelen van wapens uit SvriS naar Libanon, aan de Libanese autori teiten uitgeleverd. Een der mannen waa gewond. over de marxistische kameraad Kroesjts- jef, die het althans tegenover De Gaulle wel uit zyn hoofd zal laten om met zijn flauwe en grove, zij het dan door spoet niks gesteunde grapjes over de brug te komen. Wanneer het De Gaulle zou luikken het vreemde samenstel van emoties, dat hem aan de macht bracht, te kanalise ren. degenen die nu een dictatuur vrezen in zijn elan te betrekken, Frankrijk op te doen ver uit zijn apathie, dan bied ik hem mijn kort verklarend handwoor denboek n de nationale glorie aan. Verguld op snee. En dan voeg ik er nog één woord aan toe: „chapeau". Hetgeen wil zeggen: „hoed af".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7