PHILIPS PHILISHAVE 'ar Koopman reed in een versleten en verwaarloosde auto uit 1935 Haringaaiivoer is thans gunstig FOTOGRAFEREN! Oostduitse poging tot splitsin van Evangelische Kerk Met de aetiviteit van de IRA schijnt het afgelopen te zijn 97ste jaargang Dinsdag 10 juni 1958 Tweede blad no. 29461 Voor de Leidse kantonrechter Roekeloos snorren met bromfietsen nog steeds aan de orde van de dag Het is onbegrijpelijk met wat voor totaal versleten en verwaarloosde vehikels sommigen zich op de openbare weg durven te begeven. Op de avond van 2 februari j.l. had een agent van de Leidse politie op het Stationsplein een koop man aangehouden, die gezeten was in een auto uit het jaar 1935. Toen hem gevraag werd zijn rijbewijs te tonen, was verdachte, die zich gisteren voor de kantonrechter moest verantwoorden, snel weggereden, waarna hij een aanrijding veroorzaakte. Van zijn vervoermiddel deugde letterlijk niets: de koplampen ont braken, evenals de richting aanwijzers en een ruitenwisser, de banden waren zó versleten dat de binnenbanden er uitpuilden. Bovendien had de man geen rijbewijsHet karretje had hij voor f75.— op de kop kunnen tikken, maar gezien de staat waarin het verkeerde, nas dit bedrag bepaald aan de hoge kant. De officier van justitie mr. Van der Schans verbaasde zich erover hoe iemand met zo'n „auto" op straat durfde te komen. Hij eiste voor het ontbreken van de koplampen f 15 boete of vijf dagen, wegens het niet tonen van een rijbewijs f 10 of vier dagen, geen richtingaanwijzer f 15 boete of vijf dagen, geen ruitenwisser f 10 of vier dagen, versleten banden f25 of tien dagen, geen rijbewijs f40 of twintig dagen, voor de aanrijding f25 of tien dagen, alles bijeen: f140 of 58 dagen. Verdachte verklaarde dit niet te kun nen betalen. De plv. kantonrechter mr. De Koning streek de hand over het hart en maakte er in totaal f90 of 36 dagen van. met vernietiging van de in beslag genomen auto. Roekeloos rijden met bromfietsen is nog steeds aan de orde van de dag. Een Hagenaar moest zich gisteren voor de Leidse kantonrechter verantwoorden, omdat hij op 12 april zonder op het verkeer te letten op roekeloze wijze over de Haarlemmerstraat had gereden en aan een auto geen voorrang had ver leend. Gevolgen: een hevige botsing. Mr. R. de Bruijn kantonrechter Volgt mr. F. Ligtenberg in Leiden op Bij K.b. van 2 juni is mr. R. de Bruijn, advocaat en procureur te Den Haag en te Wassenaar woonachtig, benoemd tot kantonrechter in Leiden. Mr. De Bruijn, die mr. F. Ligtenberg in de Sleutelstad als kantonrechter op volgt, werd 28 augustus 1901 te Delft geboren. Na zijn studie aan de Leidse Universiteit deed hij in 1924 aan deze Universiteit zijn doctoraal examen Ne derlands recht. In 1925 vestigde mr. De Bruijn zich als advocaat en procureur in Den Haag. Van 1925 tot 1940 was mr. De Bruijn waarnemend griffier bij het Kantonge recht te Den Haag en sinds 1940 plaats vervangend kantonrechter aldaar. In verband met zijn vakantie is de datum, waarop mr. De Bruijn zijn werkzaam heden te Leiden zal aanvangen, nog niet vastgesteld. Bijzondere leerstoel in de metafysica Bij K.B. is de Stichting Proklos. ge vestigd te Naarden. bevoegd verklaard om bij de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Leidse Universiteit een bijzondere leerstoel te vestigen in de metafysica in de geest van de theoso fie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Adriaan, zn van J. Kranenburg en S. C. van der Leden; Francisca Maart je, dr van A. L den Os en A. K. van Putten Wilma or van W. Sira en J. Vlieland; Geertruida Karin Ingrid. dr van J. H. van Oort en T. Z Alphenaar; Jolanda. dr van N. Nagte- gaal en M. Azier; Marijke Antje. dr van M. Schmidt en C. J. Tom; Lydia Cornelia Ma ria. dr van J. H. Keltjens en G. K. F. Bo- gers; Johannes Suzannes. zn van J. Gul- demeester en L. Daranowa; Marjan, dr v. C. Zirkzee en E. Zwaan; Robby, zn van J. \an Soest en C. de Haas: Nicolaas Johan nes. zn van J. van der Leek en J. C. S. Vijlbrief; Maria Christina, dr van J. M E. Masurel en J. H. Brinks; Willem Frederlk zn van J. G. Kernkamp en L. Reedeker; Petrus Martinus Johannes Cornells zn van P M J C. Schroder en A. Remond; Fran- ciscus. zn van J van Klaveren en D. M. Zwart. GETROUWD N. J. P. van Berge Henegouwen en H. B. J. Vermeulen; E. H. Scheepe en M. P. Hos- man; A. Bekooy en C. H. Breedeveld. OVERLEDEN M. den Os. 71 jaar. echtgenote van D. van Berkel; H. W. de la Bije. 79 jaar. man K Smit. 74 jaar man; A. V. Terlouw. 1 jr. zoon M. J H. Noordman. 65 jaar. weduwe van N. Maats; L. M. Verbraak, 1 dag. dr. Stille Mare. Openluchtbijeenkomst Evang. Ohr. Gemeenschap» 8 jyii nam. grote schade en ernstige verwonding van de automobiliste. Verdachte had de schade vergoed en het slachtoffer was intussen hersteld. Eis f 50 boete of twin tig dagen, uitspraak van de plv. kan tonrechter mr. Goudsmit conform de eis. Eveneens wegens onvoorzichtig rijden met een bromfiets stond een inwoner van Noordwijkerhout terecht. Op 1 februari was hij op de Steenstraat, toen hij van de Blauwpoortsbrug kwam, bij de kruising Beestenmarkt naar links afgeslagen zonder op het verkeer te letten. Hij was met een andere brom fietser in botsing gekomen, die van de richting-Stationsweg naderde. Eis: f35 boete of tien dagen. Uitspraak f 25 boete of tien dagen en vergoeding van de schade. Een Leidenaar. die op 2 april op de Stille Rijn met zijn bromfiets de door gang had versperd en geen voorrang had verleend, hoorde f25 boete of tien da gen eisen. Uitspraak f30 boete of tien dagen. Wegens rijden op een bromfiets met een snélheid van 45 km. op de Herensingel werd een andere Leidenaar conform de eis tot f25 boete of tien dagen veroordeeld. Een Haagse vertegenwoordiger stond terecht, omdat hij op 14 maart met zijn auto door de dalende spoorwegbomen aan de Vinkweg was gereden. De sta tionsassistent Hammers verklaarde, dat verdachte ook door de rode knipper lichten was gereden. De officier van justitie mr. Van der Schans eiste f25 boete of tien dagen; de plv. kantonrech ter mr. Goudsmit veroordeelde ver dachte conform de eis. Wegens te weinig afstand houden op de Rijksstraatweg no. 4 onder Sassen- heim en het daardoor veroorzaken van een botsing met een auto. welke hij passeerde, hoorde een Leidenaar zich conform de eis tot- f50 boete of twintig dagen veroordelen. Tenslotte verdient vermelding, dat een inwoner uit Rijpwetering op 23 maart te Alkemade naar eieren van be schermde vogels had gezocht. Eis f 30 boete of tien dagen, uitspraak f 25 of tien dagen. R.-K. studenten krijgen een parochie Tijdens een in de St.-Lodewijkskerk gehouden pontificale hoogmis, welke plaats vond ter gelegenheid van de dertiende lustrumviering van de R.-K. Studentenvereniging „Sanctus Augus- tinus", heeft de bisschop van Rotterdam onze oud-stadgenoot mgr. M. A. Jansen, medegedeeld, dat Z.H. de Paus er in heeft toegestemd, dat de katholieke studentengemeenschap in Leiden ver heven wordt tot een parochie. Een en ander is mede mogelijk geworden door het feit, dat deze studenten sinds kort beschikken over een eigen kapel en wel in het „Eigen Huis" aan het Rapen burg. Mgr. Jansen wees er o.a. op. dat deze j parochie een „personele parochie" wordt, hetgeen betekent, dat alle r.-k„ die in de Sleutelstad gaan studeren, onder deze parochie gaan behoren. Met in gang van het nieuwe studiejaar in oktober a.s. zal deze studentenparo chie kanoniek worden ingesteld. RIJNLANDS LYCEUM Aan het Rijnlands Lyceum te Wasse naar slaagden voor het eindexamen gymnasium a: de dames W. M. J. de Boer, Y. Fruin, C. B. van Gent. E. M. Jens, E. J. Mulder, E. R. Niënhuys Mul der: de heren H. Diepeveen, P. Lagen dijk, J. L. Looher, A. R E L. Graaf van Reohteren Limpurg. jhr B W. F. van Riemsdijk, jhr. W. L. P. Six en J. J. Vonk. Geen kandidaat afgewezen. Geslaagd voor gymnasium bde dames M. L. C. van den Bergh, A. H. Dijkhuis, M. W. Hilling. K. Schuit, S. C. Teding van Berkhout.; de fceren H. R. van Gunsteren, W. Haasdijk, P. H. Koeke- bakker, S. Tadema. 1 kandidaat is afgewezen; 3 herexamens. UITGAVE VAN MIDDELEEUWS STUDIEBOEK DOOR PROF. WASZINK De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. J. H. Waszink, hoogleraar in de Latijnse taal en letterkunde aan de Leidse Universiteit een stipendium ver leend in verband met een nieuwe uit gave van het werk van Chalcidius. De bedoelde uitgave zal verschijnen in de serie „Corpus Platonicum Medii Aevi" van het „Warburg Institute" te Londen. GEGOLPQ^ scHEERSLguvEH In de volledige 'serie Philips droogscheerap- paraten vindt u ook de bekende "Philishave" van f 39.75 (in Nederland al meer dan een miljoen verkocht!) en het apparaat van f41.75, de "Philishave" voor batterij en accu vergroten het scheeroppervlak met 4O°/0 Maak kennis met modern gemak, maak kennis met de Philips "Philishave 120" Gegolfde scheersleuven (nieuw!) vergroten het scheeroppervlak met 407*. Resultaat: beter scheren, sneller scheren, gemakkelijker scheren! Compleet in etui f 50 Advertentie ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen I Nederlands recht de heren B. E. F. 't Hart (Wassenaar). J. de Monchy (Rot- terdam) en J. A. van Riesseh (Den 1 Haag). RUIM 70 TROTTOIRTEGELS ONTVREEMD. Vermoedelijk in de nacht van zater dag op zondag zijn van het plein van de school aan de Storm Buvsingstraat 36 tegels en van het langs deze straat gelegen trottoir nog eens veertig tegels ontvreemd. Bovendien wordt een trot toirband van 70 cm. vermist. Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Vlaardlngen (Westdijk). (toez.) C. H. van Rhijn te Den Hoorn op Texel te Nieuw-Lekkerland (wijk Dorp) J van Sliedregt te Putten op de Veluwe Nieuw-Lekkerland (wijk Kinderdijk) L. Vroegindewey te Gameren als predi kant voor buitengewone werkzaamheden (Jeugdzorgwerk te Rotterdam) ds. A. P. van der Made, jeugdzorgwerk aldaar). Aangenomen naar Wanneperveen J. Fol- kertsma, kand. te Meppel. Bedankt voor Sint Maartensdijk (toez.) A. Klein Kra nenburg te Hilversum. Bedankt voor Sint Maartensdijk A. Klein Kranenburg te Hilversum. GEREF. KERKEN Bedankt voor Workum A. Nagelkorke te Zweelo voor Werkendam (2de pred. pi.) D. H. Bogers te Nieuwerkerk aan de IJssel. Beroepen te Brantford (Ontario. Cana da) (Chr. Ref. Church) D. J. Scholten te Lethbridge (Alberta, Canada) (voorheen j te Bierum, (Gron.), die dit beroep ook aannam. Beroepen te Utrecht-West (3de pred. pi.) A. C. Kersten te Bodegra ven. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Apeldoorn (2de pred. pi.) D. j Henstra te Oud-Beijerland en W. van 't Spijker te Drogeham. Bedankt voor Ede G. J. Buys te Papendrecht voor Nieuw- poort F. Bakker te Huizen (N.-H.). Be dankt voor Meppel S. van Zwoll te Kam pen voor Werkendam H. van Leeuwen te Arnhem. VERENIGING VRIJZINNIG HERVORMDEN De algemene vergadering van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden zal 2 en 3 juli, onder presidium van de heer R. Remmelts uit 's-Gravenhage, te As sen worden gehouden. Als referenten zullen optreden prof. dr. W. Banning uit Driebergen, met het onderwerp: „Weg en wezen der kerkelijke integratie" en ds. A. Bongenaar, voorganger van de af deling Groningen, die zal refereren over „religieuze benadering van de jongeren". Export van zeevis verloopt bevredigend (Van onze Haagse redactie) Tijdens een vergadering van de visserij-werkgroep van de OEES-landen welke in mei te Parijs werd gehouden, zijn weinig vorderingen gemaakt bij het onder zoek naar de mogelijkheden om te komen tot een verdere vrijmaking van het handelsverkeer in visserüprodukten. Dit heeft de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, de heer D. J. van Dijk, gistermiddag tijdens een ver gadering van dit college in Den Haag, meegedeeld. De haringaanvoer laat zich tot nu toe, volgens de voorzitter zeer gunstig aan zien. Hij verklaarde gistermiddag dat tot en met 31 mei dit jaar 9600 kantjes Hollandse Nieuwe waren aangevoerd. Dit aantal steekt inderdaad gunstig af bij de aanvoer tot dezelfde datum in het vorig jaar, die slechts 4600 kantjes be droeg. In het jaar 1956 was de aanvoer in de eerste maand van de nieuwe teelt echter weer belangrijk hoger, namelijk 12.000 kantjes. HARING-EXPORT De uitvoer van gezouten haring loopt na een inzinking op het ogenblik Riskeer niets vraag films Dalende baksteenproduktie (Van onze Haagse redactie). Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zette de da lende lijn in de produktie van gebak ken metselstenen zich in april voort. De produktie was 111,7 miljoen stuks (Waalformaat) tegen 123.1 miljoen in maart 1958 en 118 miljoen in april 1957 Studenten in Cambridge hebben zaterdagnacht kans gezien een be stelauto op de top van het tientallen meters hoge senaatsgebouw van de Universiteit te plaatsen Men breekt er zich het hoofd over hoe de studenten, die zelf zwijgen als het graf over de technische de- tails van hun opzienbare stunt, erin zijn geslaagd de wagen ongezien in één nacht tijd op zijn ongewone plaats te brengen. Deze foto toont de auto op het dak. Aanvankelijk stond het wagentje op de rand te wiebelenmaar zeven brandweer lieden zijn er een goed deel van de zondagochtend mee bezig geweest om het een wat veiliger plaats te geven. Geen gesprek meer met evangelische leiders (Van onze correspondent te Bonn) De communistische Oostduitse rege ring is er op uit om het enige Westduit- se/Oostduitse instituut, de Evangelische Kerk in Duitsland, te splijten. Zij heeft dezer dagen laten weten, dat zij niet meer bereid is met vertegenwoordigers van deze kerk te spreken, die afkomstig zijn uit West-Duitsland. Het betreft hier de bekende evangelische leiders Dibe- lius, Lilje en Grueuy. Juist de laatste tijd is het gesprek tus sen deze leiders en de Oostduitse rege ring zeer actueel geworden, daar vraag stukken als opvoeding der kinderen, de communistische jeugdwijding, de kerke lijke verzorging van mUtairen en der gelijke ter sprake zullen moeten komen. De grote synode van de Evangelische Kerk besloot daartoe in april j.l. Daar- j bij speelt de Evangelische Kerk als de I samenbundeling van alle protestantse kerken in Oost- en West-Duitsland een zeer vooraanstaande rol. De evangeli sche bisschop Lilje had aangedrongen op een open gesprek met de Oostduitse regeringsleiders over deze problemen. Voor Dibelius is nu reeds een verbod om naar Oost-Duitsland te reizen uitge vaardigd. Ook de katholieke bisschop van Berlijn Doepfer mag trouwens reeds enige tijd niet in Oost-Duitsland komen. Dit alles duidt erop. dat van Oostduitse zijde getracht wordt de eenheid van de Evangelische Kerk te vernietigen. Het gaat er daarbij om de kerk in Oost- Duitsland zo scherp als mogelijk is te scheiden van die in het westen, waar mee totdusver een zeer innig contact heeft bestaan. Op de generale synode van de Verenigde Evangelisch Lutherse Kerk te West-Berliin had bisschop Lilje er de nadruk op gelevd. dat de Evan gelische Kerk in Duitsland evenmin ge spleten kan worden als het Duitse volk zelf. Inmiddels is te Berlijn bekend ge worden, dat de Oostduttee minister-pre sident, de communist Grotewohl, dezer dagen een gesprek gehad heeft met enige Oostduitse vertegenwoordigers van de Evangelische Kerk. Daaruit zou zijn gebleken, dat er een zekere overeenkomst tussen de communistsche staat en de kerk mogelijk zou zijn op het punt van de opvoeding van de jeugd en de zorg in het algemeen voor de Oostduitse christenen. weer goed. Tijdens een vergadering van de gemengde Nederlands-Duitse com missie is overeenstemming bereikt over de contingenten, die voor de export naar West-Duitsland beschikbaar zullen wor den gesteld. Op 10 juni en op 1 augustus zal voor een miljoen mark worden uitgevoerd. In september volgt dan nog een uitschrij ving ter grootte van 650.000 mark. Op het ogenblik kan wat de uitvoer van verse zeevis betreft, vooral gesproken worden van een opvallende tong-export naar de Ver. Staten. Italië blijft echter van dit produkt de'belangrijkste afne mer. De uitvoer naar Frankrijk gaat thans nog op de oude voet verder. Wan neer de Fransen echter inderdaad geen nieuwe invoervergunningen beschikbaar zullen stellen, zoals zij hebben aange kondigd. dan zal deze export binnen kort geremd worden. Zulks zal het eerst merkbaar worden bij de uitvoer va:i zoetwatervis, doch ook in de zeevishan del zal men dan met een teruggang rekening moeten houden. Het oesterseizoen, dat op 2 juni werd gesloten, was redelijk hoewel de export enigszins is teruggelopen. De aanvoer van garnalen is in de eer ste vijf maanden van dit jaar aanzienlijk minder geweest dan in de voorgaande jaren, maar de prys was goed. blikeehh „Tosea" met Westerling r gaat niet door J De opera Tosca, die vanavond in het Gebouw voor Kunsten en We- f tenschappen in Den Haag zou 4 worden gegeven, en waarin de ge- 4 wezen kapitein Westerling de rol a van Cavaradossi zou vertolken zal J geen doorgang kunnen vinden. e f Coen Ruivenkamp, de Haagse raar van Westerling, die te vens de algehele spelleiding had, 4 deelde mee dat financiële moeilijk- 4 heden aan dit uitstel ten grond- 4 slag liggen. Ook zeide hy ernstig i 4 bevreesd te zijn geweest voor poli- a a tieke manifestaties in de zaal tij- i dens de uitvoering. Het gerucht deed reeds de ronde onder het pu- f f bliek, aldus de heer Ruivenkamp, f f dat er „geschoten" zou worden, t 4 en de kaartverkoop was hierdoor 4 4 ongunstig beinvloed Gistermiddag 4 waren nog slechts 450 kaarten verkocht 4 wa vei De Valera maakte korte metten met het „leger" (Van onze Londense correspondent) Het is waarschijnlijk, dat grensover- vallen van de terreur-organisatie, welke zich met de indrukwekkende naam Iers Republikeins Leger (Irish Republican Armv) tooit, voor goed tot het verleden behoren. Dit althans gelooft men in Bel fast. waar men de activiteit van de IRA altijd als een slechte grap heeft be schouwd. De laatste twee maanden heb ben zich geen incidenten meer voorge daan. Een van de illegale organisaties in Dublin heeft met grote meerderheid van stemmen besloten van verder gewapend optreden tegen Ulster af te zien. Dit is een openlijke erkenning, dat de terreur- campagne, welke de laatste jaren af en toe aan de grenzen van Noord-Ierland en in Engeland zelf opleefde, volledig is mislukt. Het doel was om een volksbe weging tegen de Ierse verdeling in noord en zuid te ontketenen. Maar dit is op niets uitgelopen. De IRA heeft iedereen tegen zich. De regering van de republiek, de r.-k. kerk en de bevolking. Wie hier rondreist, ervaart dat er geen vreedza mer land bestaat dan het prachtige smaragdgroene Ierland, waar hoogst zel den een politieman te bekennen valt Een minderheid van 25 extremisten, die niet van opgeven willen weten, heeft besloten haar actieve dienst voort te zetten bij een andere afgesplinterde ter reurgroep. welke „Bevrijdt Ulster" heet. Het was deze organisatie, welke tezamen met de zogenaamde „IRA-2" - bestaan de uit ontevredenen, die zich van de „of ficiële" ondergrondse IRA hadden losge maakt - de laatste jaren de meeste over vallen uitvoerde. De regering-De Valera heeft het afgelopen jaar korte metten met de Sinn Fein-IRA gemaakt en de belangrijkste figuren achter slot en grendel gezet. Nadat gedurende de afge lopen week de plaatselijke staf-chef van de IRA was gearresteerd, bevindt zich nog slechts een enkele leider, namelijk de staf-chef zelf. op vrije voeten. De meerderheid van de thans opgeheven IRA-2 groep heeft besloten om met an dere dissidenten een politieke partij te vormen onder de naam van Republikeins Labour. Er heerst geen twijfel aan. dat de Zuidierse terroristen hun in decem ber 1956 begonnen activiteit zouden heb ben voortgezet, indien zij zich veilig over de grenzen van de Ierse republiek zouden hebben kunnen terugtrekken. Desniettemin zal Noord-Ierland zijn waakzaamheid niet verslappen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3