Ontmoeting De Gaulle - Adenauer werd gisteren in Bonn voorbereid WEERBERICHT West-Duitsland zeer verheugd over bezoek- Couvé de Murville Tweetal Bulgaarse ministers na Kroesjtsjefs bezoek ontslagen Kamerleden betuigden instemming aant,arina dc dm. met wet op dierenbescherming sche?p'e in 'imuiden aan In 20 jaar veranderden onze eet-, drink- en rookgewoonten 97ste jaargang DINSDAG 10 JUNI 1958 No. 29461 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) De nieuwe Franse minister van Buitenlandse Zaken Couvé de Murville, tot voor kort ambassadeur te Bonn, vertoefde gisteren in de Westduitse hoofdstad, waar hij een onderhoud had met de Westduitse Bondskanselier Adenauer en diens minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano. Laatstgenoemde deelde in de loop van de middag op een persconferentie mee, dat de Franse en Duitse rege ringen een bijeenkomst tussen de eerste ministers van beide landen, Adenauer en De Gaulle, voorbereiden. Von Brentano meende, dat een dergelijke ontmoeting thans goed zou zjjn voor de Frans-Duitse betrekkingen. Overigens is nog niets bekend over ttfd en plaats voor een ontmoeting. Westelijke „Vier" in plaats van „Drie"? Adenauer zei zelf gisteren bij de ont vangst voor Couvé de Murville, dat hij verheugd was dat het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken thans in han den is van een man, die de Europese en de Atlantische samenwerking al vele jaren goed kent. Couvé de Murville op zijn beurt verzekerde, dat hij op zyn nieuwe post precies zo zal instaan voor de Duits-Franse betrekkingen en voor de verdragen, die beide landen binden, als hij dat totdusver heeft gedaan. Deze ontmoeting met Couvé de Murville in zijn nieuwe functie is dus waarschijnlijk precies de bevestiging van de nieuwe Franse koers, die de Duitsers verwacht hadden. Het lijkt erop, dat ook het ka binet-De Gaulle zich aan de Europese verdragen en de NAVO zal houden. Wel verklaarde Von Brentano op zijn pers conferentie nog, dat Frankrijk eerst zijn handen vol zal hebben aan de binnen landse gang van zaken, maar dat zou niets veranderen aan de Europese ver dragen, zelfs als de bekende bescher mingsclausule in het verdrag voor de Europese gemeenschappelijke markt ge bruikt zou worden door de Fransen, zo als de nieuwe minister van Economische Zaken van De Gaulle, Pinay, heeft aan gekondigd. Rijzende ster In Bonn hecht men grote waarde aan het bezoek van Von Brentano aan Wash ington, waar hij het afgelopen week einde besprekingen heeft gevoerd met de Britse premier Macmillan en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles. Als een blad aan de boom schijnt de opinie over Von Brentano's reis naar Amerika te zijn omgedraaid. Nog zaterdag j.l. schreef het vooraan staande Münchener blad „Süddeutsche Zeitung", dat Von Brentano steeds meer bergafwaarts gaat met zijn politiek. Maar thans is de mening geheel ver anderd. Men toont te Bonn grote inte resse voor Britse uitlatingen, dat sedert de Franse moeilijkheden niet meer ge sproken kan worden van de Westelijke Grote Drie (Engeland, Amerika en Frankrijk), maar dat Duitsland bezig is Jaarlijks een miljard aan alcoholica In Nederland wordt jaarlijks per hoofd van de bevolking ongeveer f. 90.- uitgegeven aan alcoholica hetgeen een jaaruitgave van rond een miljard gulden betekent. Bij de consultatiebureaus ter bestrijding van het alcoholisme staan thans naar schatting 30 tot 40.000 perso nen ingeschreven. Deze cijfers werden bekend tijdens de algemene jaarverga dering van „Sobrietas", de r.-k. organi satie tot matigheid en bestrijding van het alcoholisme, die het afgelopen weekeinde in het St. Alphonsus Retrai tehuis in Amersfoort is gehouden. Minister Luns naar Londen Minister Luns komt volgende week maandag op uitnodiging van zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd naar Londen, zo heeft een woordvoerder van het Foreign Office bekendgemaakt. Verwacht wordt, dat het gesprek in de eerste plaats zal gaan over de recente ontwikkelingen in Frankrijk en hun ge volgen voor de toekomst van de Europese gemeenschappelijke markt en het plan voor een daarmee verbonden vryhan- delsgebied. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking, hier en daar enige regen en weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind ln hoofdzaak tussen noord en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 1.27 uur; onder: 14.53 uur. Hoogwater te Katwjjk te 10.43 en 23-15 u. Laagwater te 6 00 en 18-42 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. zich een vierde plaats te veroveren. De „New York Times" schreef gisteren zelfs, dat de bezoeken van Heuss en Von Brentano aan Washington bewijzen zijn voor de groeiende betekenis van Duits land in het geheel van de Westelijke politiek en dat dit alles de weg opent voor de vorming van de Westelijke Grote Vier. Voor de regering-Adenauer komt het er thans op aan deze berichten niet al te zeer te bevestigen, daar zulks on vermijdelijk tot spanningen met De Gaulle zou leiden. Ook hierom is het gesprek met Couvé de Murville in Bonn van zo groot belang geweest. Uitgaansverbod op Cyprus afgekondigd De Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft gisteren strenge vei ligheidsmaatregelen afgekondigd voor het eiland, waar de strijd tussen Grieken en Turken opnieuw is opgelaaid. De Grieken hebben een algemene staking van drie dagen afgekondigd als protest tegen aanvallen van Turken. In de voor naamste steden is een uitgaansverbod van kracht, met dien verstande, dat Grieken en Turken op afzonderlijke tij den boodschappen mogen doen. Optoch ten en vergaderingen zijn verboden. In de hoofdstad Nicosia zijn veel Grie ken van het platteland aangekomen om te helpen bü mogelijke aanvallen van de Turken. Maandagmiddag is in Nico sia een Turkse hulpagent van politie doodgeschoten. Koning Paul van Griekenland heeft in het parlement verklaard, dat Grieken land zelfbeschikking voor Cyprus zal blijven eisen. Engeland heeft er bij de Turkse re gering op aangedrongen, de Turkse Cy prioten tot matiging te manen. Het Griekse regeringsgezinde blad Ethnos schrijft, dat de toestand op Cy prus zich zodanig ontwikkelt, dat een conflict tussen Griekenland en Turkije niet uitgesloten is. Vermoedelijk een kwestie van onvoldoende communistische betrouwbaarheid Een der ontslagenen gaat misdadigheid bestrijden De Bulgaarse generaal Pantsjefski is uit zjjn functie van minister van De fensie ontslagen, zo meldt het Bul gaarse persbureau BTA. Hij is ook ge schrapt als kandidaat-lid van bet poli tieke bureau van de Bulgaarse commu nistische partij. Zijn ontslag valt na het bezoek van de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef aan Bulgarije. Kroesjtsjef woonde het partijcongres bij van de Bulgaarse communistische partij. Hij keerde gisteren naar Moskou terug. Voorts is Tsjerwenkof ontheven van zijn functie van minister van Cultuur. Eerder was bekend gemaakt dat Tsjer wenkof, die vroeger premier is geweest, opnieuw was gekozen tot lid van het elf man sterke politieke bureau van de Bulgaarse communistische partij. Hij blyft wel vice-premier. Tsjerwenkof kreeg het vorig jaar de post van minis ter van Culturele zaken. Dit werd be schouwd als een degradatie die verband hield met de val van de Stalinistische elementen in Rusland. In de afgelopen drie maanden is Tsjerwenkof weer meer in de gunst gekomen. Hij werd belast met verscheidene missies naar het bui tenland en hield voor radio-Sofia een aantal redevoeringen Zjivkof die eerste vice-minister van Buitenlandse Zaken is geweest, is minister van Onderwijs en Culturele Zaken geworden. Volgens welingelichte kringen in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado kan de degradatie van generaal Pantsjefski op de een of andere manier in verband worden gebracht met het ontslag van maarschalk Zjoekof, die zoals bekend minister van defensie van de Sovjet- Unie is geweest. Ook wordt gezegd dat het ontslag ver band houdt met onstabiliteit in het Bul gaarse leger. Na de Hongaarse opstand van oktober 1956 werden meer dan twee honderd Bulgaarse officieren wegens on betrouwbaarheid ontslagen. De gene raals Panof en Koptsjef werden bij die gelegenheid van hun commando ont heven. De nieuwe minister van Landsverde diging. generaal Mihailof,, die tevens vice-premier is, geniet hoog aanzien in de Bulgaarse communistische party. Hij werd in de Sovjet-Unie opgeleid en men meent, dat hij behalve Bulgaars ook Sovjetrussisch burger is. Men acht het in welingelichte krin gen te Belgrado waarschijnlijk dat de taak van minister-generaal Mihailof is de militaire discipline en de greep van de partij op het leger te versterken. Tsjerwenkof was als minister van Culturele Zaken onder meer belast met de campagne tegen jeugdmisdadigheid en straatschenderij. Dit uit de band springen van de jeugd is in het afge lopen jaar een bron van ernstige onge rustheid voor de Bulgaarse regering geweest. Huize „Lievendaal" in Utrecht, de toekomstige woning van Prinses Irene tijdens haar Utrechtse studie tijd, ondergaat thans een grondige restauratie om het voor dit bijzon dere doel geschikt te maken j Gistermiddag heeft de kustvaar- lil 1 *1 ^er "^szns ^Ie bij Terschelling in j se kotter ,.Zukunft vier geredden Vivisectie is voor onderzoek onmisbaar gezet. Een lid van de mare» chaussee bekijkt met de geredden de scheepspapieren. Dat de algemene opzet van het ontwerp van wet tot wijziging van de artikelen 254 en 455 van het Wetboek van Strafrecht en andere voorzieningen op het gebied IvclOlïlCtSWlJZl 1H der dierenbescherming (wet op de dierenbescherming) namelijk een regeling, die haar kern in de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht vindt, vrijwel alge- i J.11CIO110S10 k.OHlSt mene instemming bij de leden der Kamer heeft gevonden, stemt de regering tot voldoening. Van de instemming van vele leden met de gedachte, de dierenbescherming in een wet als de voorgestelde te regelen, is door de regering met dankbaarheid kennis genomen. Men dient zich in de onderhavige materie zorgvuldig te hoeden voor sentimentaliteit en voor een te zeer naar analogie van menselijke gevoelens interpreteren van de reacties der dieren. Dit deelt de regering mede in haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. De regering meent ondubbelzinnig te zal o.m. ook gelden voor draf- en ren- kennen te hebben gegeven, dat zij de gemeente bevoegd acht tot het maken van verordeningen op het gebied van de dierenbescherming m.a.w. dat de artike len van de nieuwe wet de materie geenszins zullen uitputten Moeilijker is het voor de regering zich er over uit te spreken hoe vér de ver ordenende bevoegdheid der gemeenten nog zal gaan. Iedere verordening zal door de rechter afzonderlijk moeten worden getoetst. Met de vele leden, die het onder werp der vivisectie hebben aangeroerd is de regering van mening, dat de vivisectie als onderzoekmethode niet kan worden gemist. Het is naar de mening van de rege ring niet mogelijk hogere diersoorten van toepassing van vivisectie geheel uit te sluiten. Voor de regering blijft de vraag, of niet een vergunningsstelsel voor vivi sectie aanbeveling verdient, op ver schillende gronden aan de orde. Hiervan dient echter nog nadere stu die te worden gemaakt, waarbij de rege ring overweegt of het nuttig kan zijn te onderzoeken, welke ervaringen zijn op gedaan in andere landen waar te dezer zake wettelijke regelingen bestaan (En geland, Duitsland). De verdere behan deling van het onderhavige wetsontwerp zou zij door deze nadere studie niet willen doen vertragen. Voornemens om tot een registratie en op den duur tot een verbod van ket tinghonden te komen bestaan voors hands niet In de nota van wijzigingen stelt de regering voor, de aanwijzing der dier soorten te doen geschieden bij algemene maatregel van bestuur, waardoor een uitvoeriger opsomming mogelijk wordt dan in de wet op haar plaats zou zijn. In verband met de verdubbeling der geldboeten, voorzien bij de wet van 4 mei 1954 moet in plaats van „vijf honderd gulden" gelezen worden „dui zend gulden". De misstelling wordt bij de nota van wijzigingen verbeterd. Het voorstel komt dan neer op een ver- hoving van het boetemaximum van f G00.op f 1000.In verband met deze verhoging is er, naar het oordeel van de regering, voor verdubbeling van dit maximum bij recidive geen plaats. Deze voorstellen zijn in de nota van wijzigingen opgenomen. Indien blijkt, dat het uit een oogpunt van verkeersveiligheid niet verantwoord zou zijn aan een bepaald paard, dat met oogkleppen groot geworden is. deze te ontnemen, zal de vermelde uitzondering van toepassing zijn. Deze uitzondering Franse ""iderscheidingen voer De Franse ambassadeur baron de Beauverger heeft gistermiddag in zijn residentie aan het Lange Voorhout on derscheidingen aan een viertal Neder landers uitgereikt. De heer W. H. de Monchy, hoofd directeur van de Holland-Amerika Lijn ontving de onderscheiding van Com mandeur in her Legioen van Eer, de heer A C. W. Beerman, president van de Stichting Havenbelangen te Rotter dam kreeg de versierselen van Officier in het Legioen van Eer, de heer N. Th. Koomans. directeur van de haven van Rotterdam ontving eveneens het teken van Officier in het Legioen van Eer en de heer F. W. T. Hunger, secretaris-ge neraal van de Kamer van Koophandel in Rotterdam kreeg de onderscheiding van Ridder in het Legioen van Eer. Voor de ambassadeur de versierselen uitreikte hield hij een toespraak, waarin hij het belang van Rotterdam als we- I reldhaven belichtte en de verdiensten I van de te decoreren Rotterdammers me moreerde. paarden. Bij de nota van wijzigingen is de uitzonderingsbepaling door een kleine verandering nog iets verruimd en ver- duidelykt. Wezenlijke moeilijkheden behoeven dan ook naar het oordeel van de rege ring van het verbod niet te worden ge vreesd. Daar staat tegenover dat de huidige situatie, waarbij in verschillen de gemeenten een strikt verbod van oog kleppen bij politieverordening is inge steld, wel praktisch moeilijkheden oplevert. Deze gemeentelijke verbods bepalingen zullen echter, wanneer het onderhavige ontwerp tot wet wordt ver heven, komen te vervallen. In Londeiise havens wordt nog gestaakt De besprekingen tussen werkgevers en vakbondsleiders over de Londense ha venstaking zjjn gisteren wederom zonder resultaat afgebroken. Tweederde van de 30.000 havenarbeiders blijven staken; 118 schepen konden daardoor niet ge lost worden. Intussen heeft een onoffi ciële poging om de Londense onder grondse 24 uur niet te laten rijden vrijwel geen succes gehad. Slechts 47 van de 494 treinen vielen uit. De poging werd gedaan om het stakende busperso- neel te steunen. Door dt staking van de havenarbeiders kan circa 25.000 ton voedsel waaron der 8.000 ton vlees niet velost worden. Scheepsladingen fruit, groente, boter en kaas liggen door het warme weer snel te bederven. De staking van de haven beiders is nu haar vierde week ingegaan. Zij begon toen bepaalde groepen arbeiders het werk neerlegden uit sympathie met de arbeiders van de vleesmarkt van Smith- field. Dezen staakten uit protest tegen het ontslag van 600 collega's, die zonder werk raakten daar er niet meer genoeg te doen was toen de chauffeurs, die be trokken waren bij het vleesvervoer. :n staking waren gegaan. De chauffeurs staken om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging. Zij willen een opslag van 15 percent, „omdat de maximum snelheid voor vrachtauto's verhoogd is van 20 tot 30 mijl" (32 tot 48 km.) per uur. Kringen, die in nauw verband staan met de Indonesische staatsleiding, hebben bevestigd, dat tussen de Indo nesische leiders besprekingen worden gevoerd over komende veranderingen in het kabinet. Volgens deze kringen zijn de berichten, dat Sultan Hameng- koeboewono IX van Djocjakarta in verband hiermede zou zyn benaderd, juist. Zij voegden hieraan toe, dat de Sultan die door de opstandelingen van Mid- den-Sumatra werd genoemd als de man aan wie zij de leiding van een nieuw kabinet wilden zien toevertrouwd zich „in beginsel" bereid heeft verklaard een portefeuille te aanvaarden. De Sultan, die in twee vorige rege ringen minister van Defensie is geweest, zou wellicht worden uitgenodigd de lei ding op zich te nemen van een der wel vaartsministeries, mogelijk het ministe rie van handel. Hem zal echter niet worden gevraagd wederom minister van Defensie te worden. Volgens bedoelde kringen zal waar schijnlijk de bezetting van Menado, de hoofdstad van het opstandige Noord- Celebes, worden afgewacht, alvorens premier Djoeanda de veranderingen in zyn kabinet zal bekendmaken. De Sultan, die enkele dagen geleden in Djakarta i6 aangekomen, voerde van daag besprekingen over kwesties, ver band houdend met een inter-regionale conferentie van regeringsambtenaren, die tussen 24 en 27 juni zal worden ge houden. Gezaghebbende kringen gaven te ken nen, dat tegen die tijd topbesprekingen over wenselijke kabinetswijzigingen zul len zijn gehouden tussen president Soe- karno, premier Djoeanda, leden van het kabinet en leidende figuren van de Na tionale Raad. Deze besprekingen zouden aanvankelijk de volgende week plaats hebben, na een bezoek van president Soekarno aan Midden-Sumatra. Het be zoek van de president aan Padang en Boekit Tinggi is echter uitgesteld tot juli. en thans bestaat het plan dat zy aan het vertrek van Soekarno zullen voorafgaan. Jhr. Van Lennep voorzitter monetaire adviescommissie Jhr. E. van Lennep. thesaurier-gene raal van het Ministerie van Financien, is gekozen tot voorzitter van het mo netair adviescomité van de Europese Economische Gemeenschap. Dit raadgevend comité brengt regel matig verslag aan de ministerraad van de EEG uit over de monetaire en fi nanciële toestand der zes EEG-landen en over het betalingsverkeer. Het is de bedoeling dat hierdoor de coördinatie van het monetaire beleid der EEG- landen wordt gecoördineerd. Uit het CBS-overzicht van 1957 blijkt, dat de eet-, drink- en rookgewoonten van ons volk in de laatste 20 jaar ta melijk gewijzigd zijn. Eertijds at men per persoon per jaar 5.5 kg. boter en 6.6 kg. margarine, in 1957 echter 3.9 en 19.3 kilogram. Het boterverbruik steeg de laatste jaren met plm. 1 kg. per persoon. Het gebruik van dierlijk vet en vet spek werd ongeveer gehalveerd, dat van plantaardig vet bleef gelijk met 2.4 kg., evenals van spijsolie met 1.3 kg. Het melkverbruik was in 1937 rond 144 liter (vol) tegen 218 liter (standaard) in 1952 en 186 in 1957. Verleden jaar aten we met 7.3 kg. plm. 4 ons kaas meer dan 20 jaar geleden, alsook 8 eieren meer. nl. 151. Het vleesverbruik steeg van 36.9 tot 39.9 kilo per persoon, maar het visverbruik liep terug van 11.1 tot 8.9 kg. Aan tarwebloem en meel werd verle den jaar 74 kg. opgegeten tegen 83 kg. 20 jaar geleden. Ondanks de populaire nasi-goreng zakte het rijsteten terug van 6.1 tot 2 kg. per persoon. Het suiker- en Jam- snoepen kwam meer in de mode. want in 1957 was dat resp. 37.9 en 2 kg. tegen 25.6 en 0.7 kg. in 1937. Wij eten 40 kg. minder aardappelen, dan de 130 kg. uit 1937, ongeveer evenveel groenten, maar 6 kg. inlands fruit en plm. 3.5 kg. zuid vruchten meer, dan voor de oorlog. De slechte fruitoogst van vorig jaar joeg het zuidvruchtenverbruik nog eens extra met plm. 5 kg. naar boven. Het drinken van koffie wordt minder beoefend, zodat het gemiddelde verbruik daalde van 3.6 tot 2.8 kg. en het kopje thee vergde in 1957 slechts 7 ons tegen 13 ons in 1937. Nederlanders zijn betere bierdrinkers geworden, want het gemiddelde verbruik steeg van 14.1 tot 20.7 liter en aan ge distilleerd werd 2.13 tegen vroeger 1.45 liter van 50 procent alcoholgehalte ge nuttigd. De sigaar werd in 20 jaar tijds een beetje de sigaar en liep van 174 tot 106 stuks terug, ofschoon het laagtepunt in 1952 bij 79 lag. De sigaret heeft het van 506 tot 1222 stuks gebracht, mede ten koste van de kerftabak, waarvan de gemiddelde af- aet van 1,2 tot 0.7 kg. daalda.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1