De beurzen blijven in afwachting Venkolk, Belangrijk bezoek van Macmillan aan de Verenigde Staten begonnen Recessie doet invloed gelden Economische wereldconferende van het Westen in de nuiak N.C.R.Y. telt thans 400.793 leden er werd deze week. ijverig aan buitensport gedaan de sportvissers open den zondag .erg vroeg het visseiroevi kt zeilde zonnetje dsed 97ste jaargang Zaterdag 7 juni 1958 Derde blad no. 29459 Waardevermindering van de aandelen (Van onze financiële medewerker) De beurs te Amsterdam gaat gebukt onder een reeds maanden lange terug houdendheid op de aandelenmarkt. Ondanks de kleine omzetten zjjn alle groepen sedert het begin van dit jaar op een hoger peil gekomen waardoor het algemene indexcijfer opliep van 167.93 tot 191.97 op 2 dezer. De factor rente speelde hierbij een grote rol. Hoewel de voorwaarden iets ongunstiger waren dan in 1957 werden in het begin van dit jaar nog enkele 6% leningen uitgegeven, terwijl ook nog Rentespaar- brieven van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten verkrijgbaar waren tegen de koers van 100 Geleidelijk daalde de rentevoet en na de 5'A en 5*4 leningen bleek de belangstelling voor de 5 obligatielening van de Bank voor Ned. Gemeenten een enorm succes. Het wachten is nu op de volgende lening. Zal het mogelijk zijn met een 4% lening te komen? Dit is nog niet met zekerheid te zeggen, als het althans om een groot bedrag gaat. Wel noteren de 43 t Nederlandsche Spoorwegen 102 en de 4*6 elektriciteitsleningen tegen pari, maar de rentedaling van 5V4 naar 5 is psychologisch niet zo groot als van 5 naar 4% Indien echter door de emitterende instelling bijvoor beeld gedurende 15 jaar een percentage van 4% zou worden gegarandeerd en een vrij grote bepaling voor vervroegde aflossing na de 15 jaren zou worden aangeboden dan zou die lening een zeer goede kans maken. Op de huidige koer sen wordt van de thans uitstaande staats- en gemeenteleningen geen 4 li- rendement verkregen. Bij een koers van 97 wordt van de grote groep 4V4 provinciale- en gemeentelijke leningen, welke in de jaren 1952 en 1956 werden uitgegeven geen 4M> rente gemaakt, in welk percentage de winst bij uitloting is verdisconteerd. Nu de investeringsaftrek weer in wer king is gesteld bestaat de mogelijkheid dat industriële obligaties worden uitge geven, doch wij achten deze kans ge ring. Deze obligaties zijn in het alge meen bij het publiek niet gewild; beziet men deze groep fondsen in de Prijscou rant dan zijn het alleen obligaties AKU en Philips Gloeilampen die een redelijke markt hebben. De recessie heeft uiteraard een grote invloed op de terughoudendheid van het publiek gehad. Leek het in het eerste kwartaal dat de dividenden over het jaar 1957 in het algemeen zouden mee vallen, de daarna gedeclareerde dividen den gaven vooral voor de kleinere maat schappijen teleurstellingen te zien. Vele directies van maatschappijen hebben in het jaarverslag of op de jaarvergadering laten blijken dat de verwachtingen over het lopende boek jaar minder gunstig zijn. De thans weer in werking gestelde investerings aftrek zal hierin voor de meeste on dernemingen weinig invloed uitoefe nen. Een gevolg hiervan is dat men in het algemeen zeer voorzichtig moet zijn met het berekenen van het ren dement op basis van de over 1957 uit gekeerde dividenden; geschatte ren dementen op deze basis zijn veelal 8 en hoger, doch gevreesd moet worden dat de werkelijkheid geheel andere rendementen te zien zal geven voor meerdere maatschappijen. Het is nog niet te beoordelen in hoe verre de recessie in ons land reeds is uitgewerkt, daarvoor is Nederland te zeer afhankelijk van de situatie in andere landen waarheen onze produkten wor den uitgevoerd. Het laat zich echter aanzien dat evenals in Amerika geen snel herstel verwacht kan worden. Eerst zal een evenwicht moeten worden her vonden, welke als uitgangspunt kan die nen voor een verder herstel. In dit ver band mag niet over het hoofd worden gezien dat de ontwikkeling van de situatie in Indonesië voor vele onder nemingen een heroriëntatie vereist; wel was de export daarheen in de vorige jaren veelal sterk teruggelopen, doch de deur wordt steeds verder gesloten, zodat nieuwe afzetgebieden moeten worden gezocht. In een tijd van teruggang in de Westerse wereld is dit geen gemak kelijke opgave. In hoeverre de situatie in Frankrijk een rem is geweest op onze beurs laat zich moeilijk beoordelen; de belangstel ling voor onze bekende hoofdfondsen was de laatste tijd niet groot, ook niet uit Zwitserland. Belangrijker is in dit verband de ontwikkeling van de Euro- markt; in hoeverre kan en wil Frank rijk daaraan medewerken? Want ook deze factor heeft een grote terughou dende invloed op de Amsterdamse beurs. Hierover is nog weinig positiefs te schrijven, zodat de effectenbezitter in deze nog in de mist vaart. Wel voelt hij aan, dat vele kleinere ondernemingen tot een samengaan zullen worden ge dwongen, willen zü niet weggedrongen worden als de grotere eenheid in Europa haar beslag krijgt. Inflatoire tendenzen hebben op ae beurs wel een rol gespeeld, doch zij wa ren per saldo niet van grote betekenis. Dat meerdere effectenbezitters prima groeifondsen met een laag rendement prefereren boven obligaties waarop een hoger rendement te maken is, mag met als vrees voor inflatie worden gezien; hier moet aan uiteindelijke kapitaal winst worden gedacht en daarby aan belastingoverwegingen. Alles bijeen genomen moet gevreesd worden dat de periode van terughou dendheid op de Amsterdamse beurs nog niet beëindigd is. De Industrialisatienota van de minis ter van Economische Zaken, welke voor de volgende 5 jaren werd samen gesteld, gaf ons aanleiding om van enkele groepen van aandelen de koer sen te bezien van 5 jaar geleden. Het betreffen namelijk 5 jaren die ook volgens de Industrialisatienota van grote betekenis voor ons land zijn ge weest en in het algemeen gunstig waren. Het veertiendaagse beursover- zicht van de Amsterdamsche Bank geeft bij de koersen van meerdere Nederlandse aandelen ook de index cijfers t.o.v. het jaar 1953. De koersen en indexcijfers zijn waar nodig her leid wegens kapitaalswijzigingen (dus (emissies, stockdividenden, bonussen). Dit indexcijfer wordt voor 1953 be paald op 100, zodat uit de huidige cijfers de koersstijging in procenten is af te lezen. Wat de hoofdfondsen betreft boekte Philips de grootste stijging, te weten 370, op de voet gevolgd door Koninklijke Olie die in indexcijfers gerekend van 100 tot 320 monteerden. Unilver bereikte 264. AKU bleef achter en wist het niet verder te brengen dan 105, on danks het feit dat over 1953 slechts 9 dividend werd uitgekeerd. De gehele groep textiel- en kunstzijdeindustrie lieeft het in het algemeen slecht ge daan, het indexcijfer van de Kunstzijde spinnerij „Nyma" liep terug tot 51. Het lijkt ons echter toe dat de AKU thans ondergewaardeerd wordt ten opzichte van de andere internationale fondsen. Een groep die het zeer goed heeft ge daan is de Chemische- en Parmaceu- tische industrie. De sterkste in deze groep, de Kon. Ned. Zoutindustrie, zag het indexcijfer verbeteren tot 254, Ketjen Zwavelzuur tot 200. In deze groep stelden teleur de Albatros Super fosfaat en de Kon. Gist- en Spiritus fabrieken, waarvan de indexcijfers te rugliepen tot respectievelijk 75 en 84. Zwanenberg-Organon behoort tot de vooraanstaande aandelen, het index liep op tot 187. De metaalindustrie geeft een verdeeld beeld te zien. De Hoogoven en Staal fabrieken behoort in deze groep tot een der besten met 240, gevolgd door Tho massen en Drfjver Blikemballagefabrie- ken met 211. De Vereenigde Blikfabrie ken daarentegen liep terug tot 87. In deze groep zijn vele aandelen welke thans op een lager niveau dan in 1953 zijn gekomen. Bij de scheepsbouw gaat de Rotter- damsche Droogdok aan de kop met 178, terwijl de Nederlandsche Scheepsbouw het niet verder bracht dan 107. Het indexcijfer geeft een duidelijk beeld van de waardeverandering der aandelen. Advertentie HET IS VekkaSc KWALITEIT Dessert Trianon NIEUW: Een rijk assorti ment in een moderne ver pakking. Iedere biscuit is een verrukkelijke trak tatie. Prijs f 1.75. VERPAKTE BISCUITS... die zijn heerlijk! 7416 nieuwe woningen in april gereed In april 1958 zijn in ons land, 7.416 woningen opgeleverd. Een dergelijk aan tal nieuwe woningen werd nog nimmer in een april-maand voltooid. In april 1957 kwamen 6.534 woningen gereed het geen toen het hoogste aantal in een april-maand opgeleverde woningen was. In de eerste vier maanden van 1958 werden 27.472 nieuwe woningen ge bouwd, tegen 25.742 in de overeenkom stige periode van 1957. Van de in april gereed gekomen wo ningen werden er 895 als systeemwo ning gebouwd. In de eerste vier maan den van 1958 kwamen 2.679 systeemwo ningen gereed. In totaal zijn tot eind april 1958 sedert de bevrijding 624.030 nieuwe woningen gereed gekomen. Koninklijk paar 16 en 17 juni naar de Expo Met betrekking tot het bezoek, dat HM. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden op uitnodiging van Z.M. Koning Boudewijn, aan de wereld tentoonstelling te Brussel zullen bren gen, deelt het secretariaat van H.M. de Koningin nader mede, dat de Koningin en de Prins zowel ep maandag 16 juni als op dinsdag 17 juni verschillende paviljoens, waaronder het Nederlandse paviljoen en een aantal paviljoens van de Belgische inzending, zullen bezichti gen. Het Koninklijk echtpaar zal op Lae- ken als gasten van Koning Leopold en Prinses Liliane logeren en dinsdag in de namiddag naar Soestdijk terugkeren. Jaarverslag A.N. W.B. Bestedingsbeperking beklemmend voor wegaanleg en -verbetering Catastrofaal voor verkeersveiligheid Het jaarverslag van de ANWB 1957, dat in de jaarvergadering op 14 juni zal worden behandeld, voorspelt voor 1958 remmende factoren voor de vakantie activiteit door bestedingsbeperking en belastingverhoging. Met voldoening wor den de vergemakkelijking van het in ternationale verkeer vastgesteld. Het verslag wijst op de groeiende ach terstand in de aanleg van wegen. Voor de Rijkswegen wordt een kwart minder besteed, dan nodig is, voor de bouw van bruggen ed.. 60%. Geklaagd wordt over de lange tijd van voorbereiding van ver betering en nieuwbouw terwijl ook in be paalde gevallen het vraagstuk der kos tenverdeling tot zeer langdurig overleg leidt. Mede wijzend op de problemen van de Maasoeververbindingen wijst het verslag op vele tientallen miljoenen Nieuwe dollardiplomatie vereist (Van onze Londense correspondent) Zelfs politici, die de harde werkelijkheid kennen, dreigen soms achter de feiten aan te lopen. Toen Macmillans bezoek aan de Ver. Staten in maart werd aange kondigd, was het overheersende gevoel in Engeland wrevel over de Amerikaanse aarzeling inzake een topgesprek met de Russen. Men moest nog bekomen van de schrik van de stationering van raketten in Engeland en men verweet de Weste lijke regeringen, dat zij niet genoeg hadden gedaan om deze permanente nacht merrie af te wenden. Macmillan moest tegen de veronruste openbare mening optornen. Het leek of het doel van zijn nieuwe conferentie met Eisenhower de derde binnen een jaar zou zijn het treuzelende Amerika mee te slepen naar topgesprek nu men over de schok van de raketten heen was. Thans is Macmillan per vliegtuig naar Amerika vertrokken, waar hij vanmiddag zou aankomen. nagenoeg tweederde van de wereldbe volking, welke in de onderontwikkelde gebieden woont, verwaarloosd. De Rus sische economische hulp gaat reeds in drie jaar die van het Westen in zeven achtergebleven landen, met inbegrip van Syrië. Egypte en Indonesië, te boven en speelt een leidende rol in de ontwikke ling van India. Hoewel de V.S. in elf jaar 57.000 miljoen dollars aan buiten landse hulp en leningen uitgaven, bezit ten ze geen doeltreffend systeem van economische bijstand voor de niet-com- munistische wereld. Minder dan een- vijfde van het genoemde bedrag kwam de onderontwikkelde landen ten goede en het grootste deel ging naar gebieden waar Amerika defensieverplichtingen heeft. Ook Frankrijk en Algerije ter sprake Bovendien schijnt het militaire aspect van de kwestie Oost-West minder be langrijk. Engeland krimpt zijn oorlogs apparaat in, omdat het te duur en over bodig wordt. Het kan niet wachten om de inkrimping te gebruiken als onder handelsobject op een topconferentie. Er is aan beide kanten een soort stille ..ont wapening" aan de gang. omdat de strijd thans kennelijk is overgegaan naar het economische front. Veldmaarschalk Montgomery, die juist een paar weekeinden bij Winston Churchill had doorgebracht, ging naar Amerika om daar de noodkreet aan te heffen dat het Westen - wilde het zich staande houden - zich thans vooral eco nomisch moet verweren. Dat is ook het hoofdmotief van Mac millans besprekingen. Zolang de Ver. Staten niet nauwer economisch met de rest van het Westen, met name het ster- linggebied samenwerken, blijft het een eindeloze sukkelpartij. Macmillan zal echter niet voor dovemansoren spreken, want belangrijke groepen in de Ver. Sta ten zijn ontwaakt en bepleiten thans een reorganisatie van de Westelijke fi nanciële structuur om in staat te zijn de roebels te weerstaan. Het Westen heeft Engeland kan de zware last niet langer dragen Macmillan zal de president waar schijnlijk spreken over Adlai Stevensons plan om een commissie uit de vrije we reld op te richten om de Westelijke eco nomie te stimuleren. Deze plannen zou den nader op een Westelijke economi sche wereldconferentie hun beslag moe ten krijgen. Gedacht wordt o.a. aan een transatlantisch vrij handelsgebied of een gebied van lage tarieven en aan geza menlijke investeringen. Macmillan zal ook aandringen op meer eenheid in de beleggingen in de onderontwikkelde lan den. Engeland kan de last niet meer dragen om veertig procent van de we reldhandel te financieren, terwijl het slechts vier procent van de reserves der vrije wereld bezit. De Britten verlangen nieuwe kredietfaciliteiten, niet alleen om de Russische invloed in de onderontwik kelde landen te doorkruisen, maar ook om ervoor te zorgen, dat de periodieke economische inzinkingen in de democra tische landen niet op een catastrofe uit lopen. Macmillan zal ongetwijfeld ook de nieuwe situatie in Frankrijk met de pre sident bespreken. Dit is meer dan van theoretisch belang. Immers de vrijhan delszone kan slechts in praktijk gebracht worden, indien de Franse financiën ge zond zijn. De Ver. Staten zullen waarschijnlijk pas bereid zijn Frankrijk te helpen, in dien dit niet leidt tot het Arabische ver wijt van indirecte financiering van de oorlog in Algerije. Vandaar dat Ameri ka. gelooft men in Londen, pas over de brug zal komen, wanneer De Gaulle erin slaagt de toestand in Algerije te regelen. Verwacht wordt dat Macmillan en De Gaulle elkaar na de terugkeer van de Britse premier uit Amerika zullen ont moeten. guldens verlies, die door stagnaties, veelal gepaard aan verkeersgevaarlijke situaties, ontstaan. Gewezen wordt op het „uitermate be klemmend beeld", dat de bestedingsbe perking op het punt van aanleg, on derhoud en verbetering van wegen, spe ciaal bij de lagere organen, oproept. Dit dreigt voor de verkeersveiligheid cata strofale gevolgen te gaan aannemen. Aangenomen, dat ook op langere ter mijn deze gevolgen i >aar zullen blijven, verwacht de AN UB met stellig heid uitgebreide materiele schade, veel leed en ook verlies van mensenlevens. Het jaarverslag verdiept zich voorts in de bekende verkeersprognoses tot 1970 en de te verwachten belastingop brengsten uit het motorwegverkeer, waaruit naar veler mening een voldoen de bouw-programma ruimschoots zou kunnen worden gefinancierd, indien deze opbrengsten niet voor andere doeleinden zouden worden gebruikt. Op het punt der bromfietsen (800.000 stuks) zegt het verslag o.m. dat het nu een gunstige tijd is om naast de tot 40 km gelimiteerde brommers de ontwikke ling van ultra-lichte motorfietsen aan te moedigen. Aan de „snelbrommer", die I niet meer verkocht wordt, is een spoedig uitsterven voorspeld. De Bond blijft vragen naar een „rp- creatiedienst" die bij uitsluiting de be hartiging der recreatie-belangen tot taak zal hebben „Arnhem" van generaal Usquhart verschenen Aan generaal R. E. Urquhart CBDSO is gistermiddag het eerst gereed geko men exemplaar van zijn boek „Arnhem" namens de Engelse uitgever Cassell Ltd. door een van de directeuren, de heer D. Ascoli, aangeboden tijdens een officiële ontvangst in de gemeenteraadzaal van het stadhuis in Arnhem. De ontvangst werd ingeleid met een toespraak van burgemeester C. G. Matser. Generaal Urquhart overhandigde op zijn beurt aan tien personen luxe exem plaren van het boek. Hiertoe behoorden minister ir C. Staf, de Britse ambassa deur, Sir Paul Mason, de voorzitter van de Vereniging van Oud-strijders van de Prinses Irene-brigade, luitenant-gene raal C. F. Pahud de Mortagne, de bur gemeesters van Arnhem, Renkum en Harderwijk en aan jkvr. A. M. van der Does-baronesse Van Tuyll van Seroos- kerken, die het Nederlandse Oorlogs- gravencomité vertegenwoordigde en aan de oud-commissaris van de Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. A. Quarles van Ufford, die voorzitter is van het Airborne Comité. Bedenkingen tegen commerciële televisie Premier De Gaulle in Algerije bij het ontsteken van de vlam op het Algerijnse oorlogsmonument Gistermiddag is te Utrecht de jaar lijkse vergadering gehouden van de Verenigingsraad der Ned. Chr. Radio vereniging. De voorzitter schonk aandacht aan het heengaan van de bestuursleden de heer Joh. de Heer en ds. J. A. Taze- laar. die vanaf de oprichting een krachtige steun geweest zijn voor de NCRV. De voorzitter onderschreef de bezwa ren die bestaan tegen de voorgenomen verhoging van de radio retributie van f 12,op f 15,In verband met de fi nanciële positie bepleitte hij een over gangsregeling. Deze zou het eerste jaar een miljoen gulden kosten, maar het al ternatief is, dat er 8Vi miljoen gulden uit de beurzen der luisteraars wordt ge haald. Daartegen meent hij in verzet te moeten komen. Hij had eveneens ernstige bedenkingen tegen invoering van de commerciële te levisie. Dit zou betekenen, dat dit me dium in handen wordt gegeven van hen, wier doelstelling is de afzet van bepaal de artikelen te verhogen. Het culturele loopt gevaar achtergesteld te worden bij het commerciële. De invoering van de comerciele televisie achtte hij niet nodig om mogelijk te maken, dat de Neder landse televisie zichzelf bedruipen kan. De sterke stijging van het aantal bezit ters van televisie-toestellen (nu circa 320.000) kan z.i. de televisie weldra self supporting maken. Ook besprak de voorzitter uitvoerig de kwestie van de school-televisie. Over de plannen voor de uitbreiding van de studio en de aankoop van de buitenplaats „De Hooge Dreuvik" waar van het terrein over de volle breedte grenst aan dat -an de NCRV-studio werden mededelingen gedaan, terwijl een uitgebreid overzicht werd gegeven van de samenstelling der diverse be- stuurs-organen. Het jaarverslag, uitgebracht door mr. A. H. van de Veen. directeur van de om roep. gaf een overzicht van de ontwikke ling van de televisie. Het verslag van de afdeling organisa tie en propaganda, uitgebracht door de dr. Pereboom, gaf een netto winst aan van 19.868 leden, waardoor het le- dencijfer 400.000 overschreed. Op 31 december werd het verslagjaar afge sloten met een totaal van 400.793 le den. In de vacature Joh. de Heer werd mevr. dr. M. H. Albronda-van der Nagel te Rotterdam en in de vacature ds. J. A. Tazelaar kolonel T. Biesma te Breda ge kozen. Op voorstel van het algemeen bestuur werden de heer Joh. de Heer en ds. J. A. Tazelaar benoemd tot ere-lid van de NCRV. Kon. Ned. Aardijkskundig Genootschap 85 jaar Vandaag heeft in de grote aula van het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam tijdens een bijzondere bij eenkomst gewijd aan „Het toekomstig beeld van Nederland" het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap zijn 85- jarig bestaan gevierd alsmede het feit, dat het tijdschrift van het genoot schap dit jaar zijn 75ste jaargang in de huidige vorm voltooit. Koningin Juliana, die beschermvrouwe is van het genootschap, woont vanmiddag de vergadering bij. De voorzitter van het genootschap, prof. dr. A. van Baren, memoreerde de belangrijkste feiten, die zich in de afge lopen 10 jaren hebben voorgedaan en waarmee het genootschap heeft bewe zen als bindende en stuwende kracht midden in de actuele problematiek der geografische wetenschappen te staan. Wat de bevolkingstoename betreft gaf prof. Van Baren enige cijfers. Uitgaande van een aantal aardbewoners van 2.455.000.000 in 1950 zal deze toename leiden tot het dubbele in het jaar 2000, namelijk 4.8 miljard Iedere 4 seconden zien 5 nieuwe wereldburgers het licht. In ons land steeg het aantal zielen van 10.435.630 in 1952 tot 10.957.040 eind 1957. Prof. ir. J. Th. Thüsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, hield een inleiding over „Het fysisch aspect". Hij zette uiteen hoe met name het fysisch aspect van Ne derland zal veranderen door ingreep met vernuftige technische hulpmiddelen, mede gebaseerd op beter inzicht. J m deUidse Societal Aig bond Ouden u. Dagen vfebd£(w£m)lijest< en over dit alles en nog veel meer scheen deze «lagen een .mi 1de zon" om vete vele ijsjes vra gen zagU 'hoe moor alles was tijdens deze zonnige week...fi

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9