naar voren Gematigden drongen op SPD-congres in Stuttgart onstuimig igustinus Ollenhauer kreeg heel wat te horen en kon rebellie slechts op het nippertje bezweren Succesvolle uitvoering van de Leidse Rij- en Jachtclub ZATERDAG 7 JUNI 1958 Eerste clavichord-recital in onze stad Caecilia Andriesscn haar vader kennen we allen als componist heeft gisteren in de Lakenhal by ons weten het eerste clavichord-recital te dezer stede gegeven. Zij was daartoe in de gelegenheid gesteld door „Sanctus Augustinus", in het kader van de viering van het 13e lustrum van deze R.-K. Studenten vereniging. De clavichordiste heeft haar auditorium in een uur van historische oriëntering op een bijzonder boeiende keuze vergast uit de juwelenschat van de barok en ook enkele voorbeelden uit het Reanissance tijdvak laten horen. Op het programma willen wij niet diep ingaan om liever even stil te staan by het clavichord zelf, omdat dit instrument nauwelijks bekend is. Het clavichord is het oudste Westerse tokkelinstrument. Het aanslaan van de toets van een clavecimbel heeft geen invloed op de geluidssterkte, bij het cla vichord is dit door een andere mecha niek. die ook een afwijkende speeltech- niek vergt, terdege het geval. Het clavi chord is evenwel, zij het intiem, zeer zwak van toon en had dus voornamelijk betekenis voor de huismuziek en het kleine salon. Couperin gaf am de „grote" toon de voorkeur aan het cimbaal. Bach had twee clavichords en één cimbaal en hield het meest van het clavichord; niettemin moet hij zijn werken in het algemeen voor cimbaal bestemd hebben. Een dich ter destijds echter roemde het beschei den klaviertje van het clavichord, dat men onder de arm kan meenemen, als een „eenzaam, melancholisch en onuit sprekelijk lief instrument". Deze karak teristiek halen we aan, omdat tegen woordig een soort oekase geldt, die sen timenten verbiedt in barok-vertolkingen op de huidige piano. Men gaat daarbij uit van het clavecimbel, dat geen vibra to kent. maar heus niet alleen toonaan gevend is geweest. Dat vibreren zag men Caecilia An- driessen zeer duidelijk toepassen, sterke re of zwakkere druk van de vinger werkt regelend op de toondynamiek, waardoor crescendo en diminuendo ook mogelijk wordt. De geproduceerde klank bleek in nig. buigzaam en expressief, hoewel vol gens hedendaagse maatstaf in sobere mate en er is een zeer sensitieve fijnheid van geest nodig om in de zeer beperkte speelruimte tussen de klankuitersten de natuurlijke spanningsverhoudingen te bewaren. Caecilia Andriessen, die de ere titel „musicienne" verdient, is dit gelukt. Zij speelde Engelse en Spaanse stukjes uit de 14e en 16e eeuw, de door de revi sie van v. d. Sigtenhorst Meyer zeer be kend geworden grote Toccata van Swee- linck, suite-delen van Purcell, Muffat, Telemann en twee menuetten en een meesterlijke sonate van Scarlatti. Er is echter meer geweest: een leden- trio uit „S. Augustinus" en een reünis ten-trio. Die leden waren mej. Cremers, viool, en de heren Levelt en Wisse, fluit en piano. De laatste twee droegen de 3de fluitsonate van Handel voor, met bij elk nieuw deel een stijging van het zelfver- ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kandidaatsexamen Nederlands recht mej. J. A. A. Fokkema (Amersfoort) en de heer M. van Dunné (Oegstgeest); dootoraal examen Genees kunde de heren W. A. van Deurzen (Dordrecht); P. R. Francois (Oegstgeest- en D. Sdburer (Oegstgeest); semi-arts- examen d'e heren W. H. Manger (Delft) en H. E. der Weduwen (Delft)arts examen de heren G. J. A. d'Arnaud Gerkens (Den Haag), T. A. M. Bekekma (Rijswijk Z.-H.), E. Cijfer (Den Haag), H. Heering (Zierikzee). C. P. Sieburgh (Utrecht), J. G. A. Stoets (Den Haag), en Ph. Weersma (Den Haag). LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter H. Bakema, AcaciaHaan 58, tel. 24828. VOORSCHOTEN Zondagsdienst De dienst der dok toren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, telef. 2527; voor wijkverpleegster: Gezond heidscentrum, telef. 2177. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Gijsbertus L. C. M., zn. van A. Jac. van Leeuwen en M. M. van der Poel; Margaretha A. C., dr. van H. C. van der Geest en M. J. Bisschop; Elizabeth A. J. M., dr. van C. A. E. van Wlnsen en W. M. C. Wassenaar. Ondertrouwd; M. Smit, 23 Jr. en H. I. Postma, 21 Jr. Getrouwd: L. Nieuwenhuis, 25 Jr. en A. C. van der Laan, 21 jr.; L. A. van Kasteren 26 Jr. en Q. M. Beugelsdijk, 19 Jr. Overleden: M. A. Juffermans, 79 Jr. Medische dienst Dokter Van Nes, te Sassenheim, en dokter Walenkamp, alhier, hebben dit weekeinde dienst. Tijdens een dezer dagen in Den Burcht te Leiden gehouden feestverga- dering van het Leids Politie Muziekge zelschap is de heer H. Zwaan benoemd tot erelid van de vereniging. WASSENAAR P.V. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN De Postduivenvereniging De Ge vleugelde Vniendien hield zondag een wedvlucht met oude duiven vanuit Cor- beil; afstand 416 km. De eerste van de om 6 uiur geloste 110 vogels was terug om 11-54.30 uur. De uitslag was: J. C. B. Breder.ode 1; L. Farla 2, 9; J. H. Groe- neveld 3, 5, 6, 7; A. G. Visser 4; J. M. Brederode 6; J. Parftevliet 10. Medische dienst De medisch dienst wordt zondag waargenomen d'oor de artsen De Neef en Ten Cate. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells Johannes, zn. van C. P. van den Burg en A. J. van der Slot; Jansje, dr. van M. van Rhijn en J. A. van der Bent; Pleter, zn. van P. van der Gust en P. Hage. ONDERTROUW F. H. Franken en J. Buurman; W. F. Neuteboom en M. J. A. Benvenuti; A. van Leeuwen en A. Franse; J. A. Eulderlnk en T. M. C. Raaijmaakers; P. Arnoldus en C. W. Mechelse; N. Vogelenzang en E. E. Groenewegen; A. F. Telkamp en S. C. Nieuwkerk; C. A. Plu en J. Querldo; A. J. van der Zwet en L. A. van Steenbergen; P. H. Kiel en A. J. Sasburg: K. L. van D'nter en B. Paauw; A. Sierat en M. J. van Vit: H. J. Dickhoff en J. M. H. Koe voet: G. J. Riethorst en J. van Iterson; F. J. Prins en A. van Burink; A. Paauw en C. T. M. Bleijs. OVERLEDEN H. van Leeuwen, 86 Jr. echtgenote van N. Optendrees; P. Bink, 73 Jr., man. trouwen, de gaafheid en de brede zan gerigheid. Het volledige trio liet daarop Emmanuel Bach's „Trio in b" horen, waarbij de open klep van de vleugel he laas oorzaak werd dat de vioolklank werd weggedrukt. Daarna vroegen de drie doctores Ypma, viool, v. Dongen (de Leidse chi rurg), cel, en Melief, piano, de aandacht. Zij deden een hoge worp met de prach tige trio's in Bes, Köchel 502, van Mo zart en in Bes, op. 11 no. 4 van Beetho ven. We leerden hier een slagvaardige pianist met klare toon kennen, die hard nekkig en met overtuiging zijn moeilijke posities verdedigde, soms naar de stijl, vooral in Mozart, te overtuigend, fors en nadrukkelijk. Dr. van Dongen bewees dat een musische natuur in hem woont, hij heeft een warme toon, iets naar het pathetische gericht. De violist had fijne momenten, vooral in lyrische fragmen ten. Zo eindigde deze lustrum-episode, violiste en clavichordiste verrijkt met bloemtuilen en de toehoorders met een overvloed van schone melodieën. V. „Hendrik van Njord" overleden Navo-landen willen Djakarta steunen Het merendeel der by de NAVG aangesloten regeringen is, na langdu rige ruggespraak met Australië en Nieuw-Zeeland, tot de conclusie geko men dat de Indonesische regering „niet geheel communistisch" is en dat getracht moet worden te rédden wat er te redden valt, aldus wordt uit ge zaghebbende bron te Londen verno men. De praktische consequentie hier van is, dat die NAVO besluit de rege ring te Djakarta zyn steun te gevtÈ*. Een en ander geschiedde op basis va» do volgende feiten: 1. De regering te Djakarta heeft de Westerse diplomaten in zijmland de ver zekering gegeven, dat de Mig-straal jagers en Iljoesjin-bommenwerpers niet gebruikt zullen worden, tenzij de op standelingen gelijkwaardige vliegtuigen blijken te bezitten. 2. Djakarta heeft te verstaan gegeven dat het zich terdege bewust is van het gevaar dat de groeiende invloed van het communisme in Indonesië vormt en dat het vastbesloten is om, met behulp van het leger, daar paal en perk aan te stel len. Wel werd daarbij opgemerkt dat zoiets onmogelijk is zolang de burger oorlog nog duurt. 3. Naar het oordeel van Westelijke diplomaten in Djakarta is premier Djoeanda „meer pro-Westers dan voor heen", terwijl de minister' van Buiten landse Zaken beschreven wordt als een „anti-koloniale neutraal". 4. De stafchef van het Indonesische leger, Nasoetion, heeft de onder commu nistische invloed staande „Sobsi" ervan weerhouden het hoofdkantoor van de BPM in Djakarta „over te nemen" en de communistische betogingen ter vie ring van de eerste mei vei-boden. Het feit dat zyn verbod gehoorzaamd werd, heeft men in dit verband niet onbe langrijk geacht. 5. Soekarno schijnt zich ervan bewust te zijn, da)t hij niet „mët het commiunis- me kan spelen zonder kans te lopen dat hij zijn vingers brandt". Het gevolg van de nieuwe constel latie is, naar te Londen vernomen wordt, dat de Britse regering en een aantal andere NAVO-landen thans bereid is met Djakarta over steun te onderhandelen wanneer daarom ge vraagd wordt, waarby men uitgaat van de „meerderheidsbeslissing" dat Indonesië, wanneer het geen hulp uit het Westen krijgt, genoodzaakt zal zijn die bij de communistische landen te vragen. „Het heeft geen zin", aldus een der zegslieden, „om de Indonesische rege ring daartoe te dwingen na hetgeen reeds gebeurd is Vannacht is ingebroken in drie win kels te Veenendaal. De buit bedroeg meer dan f 10.000.—. Van de daders ont breekt tot nu toe ieder spoor. Velen hadden liever Carlo Schmid als leider gezien (Van onze correspondent in West-Duitsland) Op het partij-congres van de West- duitse socialistische partij in Stuttgart heeft partij-voorzitter Ollenhauer de dreigende rebellie van de gematigde groepen op het laatste ogenblik kunnen bezweren, zij het, dat algemeen de me ning overheerste, dat het hier eerder een Pyrrhuszege betreft dan een wer kelijk overheersen van de partij. Men neemt aan, dat een van de twee vice- voorzitters Wehnex-, van wie bekend is dat hij aansluiting heeft by de groep der gematigden, maar dat hij ook vast houdt aan zekere oude marxistische stellingen, thans een zeer belangrijke sleutelfiguur in de SPD is geworden. Ollenhauer kreeg bij de verkiezingen voor het voorzitterschap 319 van de 380 stemmen; dat betekende dat hij verge leken met de vorige verkiezingen 49 stemmen is kwijtgeraakt! Van de zijde van de regeringspartij, de CDU, is in dit verband gezegd, dat Ollenhauer slechts gekozen is, omdat men het kiezersvolk niet wilde verschrikken met een regel rechte in de openbaarheid tot uitdruk king komende rebellie, maar dat de Hamburger Wehner, die 298 stemmen kreeg als vice-voorzitter de eigenlijke leider van de SPD is geworden. De tweede vice-voorzitter werd de Beier Von Knöringen. Aan deze stemming waren debatten voorafgegaan, die wer kelijk grensden aan rebellie. Ollenhauer wist deze opstand in eigen rijen welis waar te bezweren, maar men kreeg niet de indruk, dat daarmee de kous is af gedaan. Wel toonde Ollenhauer zich na zijn herverkiezing zeer geroerd en was hij blijkbaar zelf zeer tevreden over het be reikte resultaat, maar het was niet voor dovemansoren gezegd, wat uit de mon den kwam van vooraanstaande SPD-ers als Brandt, de Hamburger Schmidt en eigenlijk ook uit de mond van prof. Carlo Schmid, die velen als partijvoor zitter hadden willen hebben. De zeer gematigde prof. Schmid had de poging om hem op de SPD-troon te brengen van de hand gewezen, omdat hij kenne- Stap „HENDRIK VAN NjORD in zijn glorietijd als technisch verzorger van het botenmateriaal Hedenochtend is in dc ouderdom van 79 jaar overleden de heer H. W. de la Bye, in studentenkringen alge meen bekend als „Hendrik van Njord" De overledene was gedurende een groot aantal jaren botenknecht van de Leidse studentenvereniging „Njord" en heeft in die kwaliteit aan vele genera ties van Njordleden voortreffelijke dien sten bewezen. Voorts was hij gedurende ongeveer een halve eeuw tamboer van de bekende Leidsche Studentenweer- baarheidsvereeniging „Pro Patria". Op 6 september 1898, tijdens de Kronings feesten te Amsterdam ,trad hij als zo danig voor het eerst op en nadien heeft hij bij ital van officiële gebeurtenissen, waarbij „Pro Patria" de Koninklijke erewacht vormde, alleen of geassisteerd door meerdere tamboers aan het hoofd van de troep der Leidse studenten ge marcheerd. Voor talloos vele oud-stu denten was „Hendrik van Njord" een begrip, dat onafscheidenlijk aan hun Leidse tijd verbonden was. naar grotere veiligheid? Maastrichtenaar ontwikkelt een nieuwe blusmethode oliebranden Verschillende oliemaatschappijen en de Iraanse regering toonden belangstelling (Van onze correspondent Een Amerikaanse oliebronblusser is enige tyd geleden als enige expert ter wereld op dit gebied naar Iran gegaan en heeft daar met succes met dyna- miet-explosies een brandende oliespui- ter weten te bedwingen. Dit heeft de Maastrichtse zeepfabrikant J. Hustinx. een internationaal bekend geworden chemicus en uitvinder met een hele reeks octrooien en patenten, op het denkbeeld gebracht om dergelijke oliebranden op minder krachtdadige Tien jaar ruitersport Er is een grote dosis moed voor nodig om in deze tyd van steeds verder gaande mechanisatie en vervolmaking van het auto- en motorwezen, de paardensport trouw te blijven. De leden van de Leidse Ry- en Jachtclub hebben deze trouw gisteravond getoond in de Leidse Manege, in een perfecte uitvoering ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan, waar de kenners oprecht hebben genoten van de fraaie verrichtingen van de edele viervoeters en de rykunst van de ruiters. De avond werd bij ontstentenis van de voorzitter, de heer J. M. Her mans, die 'door een vrij ernstig ongeval verhinderd was geopend door mevr. P. J. F- CommandeurSauerbier Cou- vee, die „te paard" de aanwezigen wel kom heette, in het bijizonder de rector- magnificus der Leidse Universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh, vertegenwoor digers van de beide studentencaroussel- verenigingen en de 3 October-Vereeni- ging. Zij vroeg de clementie der aanwe zigen in verband met vele moeilijkhe den., waarmede men te kampen heeft geihad, wenste de voorzitter een spoedig herstel toe en dankte allen, die hun kraöhten hadden gegeven deze uitvoe ring 'mogelijk 'te maken. In Vlot tempo werd daarna het pro gramma afgewerkt. Bewondering had men voor het carrousselnummer, gere den door 4 dames en heren, dat voor treffelijk werd uitgevoerd. De gymnas tiek op de paarderug deed zien, hoe vol komen vertrouwd nog jeugdige meisjes reeds op het paar d waren. Ook het num mer Campagne, een dressuiurnummer voor 4 ruiters, viel te roemen en toonde o.m. de grote wendbaarheid van de prachtige schimmel, bereden door de heer Kok. Met een goede springma- noeuvre werd het programma voor de pauze besloten. Als intermezzo gaven de Electro-Boys enige spectaculaire akro- batieknuimmers. Uitstekend en bijna foutloos werd na de pauze de Pas de Deux door 2 dames te paard gebracht, gevolgd door touwtje springen, waarbij rijdster en paard vele malen, ook bij het nemen van een hindernis, tezamen door een boog sprongen. Fraai ivan opzet, in kleurige Spaanse kostuums, was de Bolero, die, uitgevoerd door 4 dames en heren, een welverdiend succes had. Door een lichte verwonding van zijn paard „Tête de pipe", kon de bekende dressuurruiter H. Gil'huys deze avond dit paard niet to men, d'oöh hij gaf met de Anglo-Arabier „Grand Fils" een staaltje hogeschool rijden te zien, dat- op zeer 'hoog peil stond en dat. met veel souplesse en gratie werd gebracht! Met een d'oor Han de Wilde in scène gezet en door deze geestig gecommen tarieerd manègestuk „Romantiek in 't Paardenbos", zidh afspelend in de omgeving van herberg „De Paarde bloem", werd het programma besloten. Tot slot dankte mevrouw Commandeur allen, die aan het slagen van deze avond hadden medegewerkt, in het bij zonder de heren Gil'huys en Han de Wilde, mevr. Stoop, mevr. Kok en Els Kouwen'berg. Zeer terecht werden echter mevrouw Commandeur ook woorden van lof ge bracht, en wel 'bij monde van de heer J. Blanken, die niet alleen haar voor treffelijke eigenschappen als amazone in het licht stelde, maar ook wees op het vele werk door haar verzet om de gerezen moeilijkheden te overwinnen. Een bloemenhulde was daarvoor het tastbare bewijts. Onzerzü'ds een woord van huilde aan de heer J. E. Kok, directeur der Ma nege, niet alleen voor de wijize waarop hij het geheel leidde, doch bovenal voor de voortreffelijke conditie, waarin zijn dieren werden voorgebracht. Dat ge tuigde van vakmanschap en grote liefde voor het paard! Hedenavond ivolgt een herhaling. maar daarom niet minder afdoende wijze te blussen. Hij slaagde er in korte tijd in een mengsel van natron-waterglas te ver binden met een oppervlakte-actieve stof. waarvan hij de naam van „Silisol" heeft gegeven, en waarmede hij voortreffelijke resultaten voor het blussen van olie branden bereikte (geen benzine). Hoe het uitlekte is onbegrijpelijk, maar verschillende grote wereldolie maatschappijen als de Caltex. Shell, Es- so en dergelijke stelden onmiddellijk veel belang in de nieuwe vinding. De re cente brand te Pernis heeft immers ur gentie van toepassing van een meer af doende, en zeker minder kostbare me thode dan die van de Amerikaanse schuimbluspreparaten aan de orde ge steld. Ommekeer Als „Silisol" inderdaad de afdoende blusmethode voor oliebranden zou blij ken te zijn. dan zal dit een ommekeer teweeg brengen in de Amerikaanse schuimbluspreparaten. De National Iranian Oil Compagny, krachtig gesteund door de Iraanse am bassade in Den Haag. heeft, met het oog op de 'toenemende oliebranden in het Perzische oliebronnengebied er bij de heer Hustinx op aan gedrongen haar zo snel mogelijk in het bezit te stellen van het preparaat, zelfs voordat men dc resultaten van voortgezette proeven heeft gezien, zo zeker is men van de af doende werking van het nieuwe blus- mengsel. De" fabrieken kunnen het mengsel op basis van haar grote natron-water- glas-produktie met afzet over de hele wereld in vrijwel onbeperkte hoeveel heden leveren. Op het nieuwe mengsel heeft de heer Hustmx al een octrooi aanvraag bij het Nederlandse octrooi bureau in Den Haag gedeponeerd. Demonstratie Volgende week zal op het terrein van de fabrieken te Maastricht een blus demonstratie voor de vertegenwoordigers der grote oliemaatschappijen gehouden worden. Ter voorbereiding hiervan werd dezer dagen al met medewerking van de Maastrichtse brandweer een demonstra tie op beperkte schaal gegeven: 2000 ltr olie, benzine en rubber werden in brand gestoken en de gloeiende en kolkende massa werd met sproei- en gewone straalslang binnen de tien seconden volkomen geblust. Er bleken slechts vijf liter van het mengsel (1 kg) nodig te zijn voor een intens-brandende opper vlakte van 25 vierkante meter. Nu reeds zijn diverse branddeskundi- gen ervan overtuigd, dat Silisol het aangewezen middel zal zyn voor de beveiliging van olietanks. Maar ook in andere gevallen zal het een beveiliging vormen b.v. in vliegtuigen en bij mo- torbranden, die dan in een minimum van tijd en volkomen ongevaarlijk voor de hanteerder van het blusappa- raat zullen geblust worden. Een belangrijke nieuwe stap voor de veiligheid in de olieindustrie? lijk het ogenblik daarvoor niet geschikt achtte, wat betreft de eenheid van de partij en de houding ten opzichte van de kiezers. Het welzijn van de partij, zei hij, wordt gediend met de verkiezing van Erich Ollenhauer als partijvoorzit ter. Daarmee, zo meende men algemeen, had prof. Schmid niets afgedaan aan de kritiek van de opstandigen op Ollen hauer en zijn apparaat van betaalde functionarissen, die men verwijt, dat zij tussen beide vleugels van de partij wil koersen. Wel gaf prof. Schmid daarmee uiting aan de mening van gematigde groepen in de partij om toch vooral niet te komen tot een verandering aan de top na een zo intensieve strijd als de laatste dagen in de SPD en vooral ach ter de schermen is gevoerd. Kritiek der jongeren De harde woorden kwamen daarby o.m. van de jonge Berlijnse burgemees ter Willy Brandt, die zich afvroeg wat er in de SPD eigenlijk moet gebeuren voor er werkelijk wat geschiedt op het stuk van plannen maken. Hij viel Ollen hauer rechtstreeks aan toen hy zei, dat het niet aanging om hen, die kritiek hadden op de leiding, af te doen met verwyten van gebrek aan loyaliteit, zo als Ollenhauer had gedaan. Veel verder was de eveneens jonge (39-jarige) Ham burger Schmidt gegaan, die zei, dat het eindelijk tijd werd om een taboe-kwestie op te ruimen, te weten de vraag, of Ollenhauer wel geschikt is om te zyner tijd Adenauer op te volgen als kanselier. Twee vleugels Al deze ontevredenheid met het be leid van de partijleiding leidde tenslotte Statistisch woningtekort 1 januari 150.000 Blijkens een publikatie van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bedroeg op 1 januari 1958 het statistisch woningtekort in ons land rond 151.000. Dit is 5,4% van de totale woningbehoefte. Sedert 20 juni 1956, dat is dus in anderhalf jaar tijds, is het statistisch woning tekort met rond een vijfde deel te ruggelopen. In 1957, toen 88.397 wo ningen gereed kwamen, daalde het woningtekortcijfer met ongeveer 31.000. In de jaren 1951 tot en met 1956 werd op het tekort met gemid deld 12.000 per jaar ingelopen. Ereleden Kon. Aardrijkskundig Genootschap Drie aardrijkskundigen zijn wegens hun verdienstelijke arbeid op geogra fisch gebied benoemd tot ereleden van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap. Het zijn de heren G. J. A. Mulder uit Arnhem, prof. dr. H. C. Darby, hoogleraar aan de universiteit in Lon den en prof. dr. J. Büdel, hoogleraar aan de universiteit van Würzburg. Dit heeft de voorzitter, prof. dr. F. A. van Baren, vanochtend meegedeeld in zijn rede ter opening van de bijzon dere bijeenkomst ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan van Ihet genoot schap. De heer Mulder heeft zijn leven ge wijd aan de geografie, eerst als leraar aan de Rijkskweekschool te Deventer, thans als bewerker van de tweede druk van het Handboek der Geografie van R. Schuiling. tot weinig concrete resultaten, maar het staat vast dat de koers van de SPD in de komende maanden wel zeker zal tonen, dat het de invloed der rebellie heeft. Voor niemand is onduidelijk ge bleven, dat er zware kritiek op het da gelijks bestuur was. Voor niemand ook is onduidelijk gebleven, dat er twee vleu gels in de partij bestaan, die elkaar nu juist niet na zijn. De ene vleugel is er duidelijk op uit om naast de arbeiders ook andere kiezersgroepen te bereiken. Deze groep der realisten is bereid tot allerlei concessies zoals zij al bereikt heeft op het stuk van de afwijzing van de nationalisering der bedrijven, ten einde in 1961 meerderheidspartij te wor den en daarmee het bewind op Aden auer en de zijnen te veroveren. De an dere vleugel heeft belangrijk minder interessse voor de verkiezingszege als deze een gevolg zou zijn van het doen van water in de socialistische wijn. Zij hecht meer aan zuiverheid van de socialistische leer dan aan toenadering tot andere kiezersgroepen dan de ar beiders. Voorlopig zal de SPD dus onder de oude leiding verder kunnen laveren, zij het dat een man als Wehner alsmede de kritiek die de laatste dagen is ge hoord (zij ging gepaard met afkeurende uitroepen en zelfs kreten van veront waardiging tegen Ollenhauer) er toe zul len bijdragen, dat er iets zal veranderen in het algemene optreden van de SPD. Het streven om een volkspartij te wor den een een soort doorbraak te forceren is duidelijk aan de dag getreden. VARIA Giorgio Leone. 32. werd in de dieren tuin van Turijn door de politie ge arresteerd en beschuldigd van „wan ordelijk gedrag". Maar de ware reden was dat hij een leeuw had willen stelen om een weddenschap met een vriend om aan te tonen, dat hij zijn naam Leone (leeuw) waardig was te dragen. Voor hij zijn plan ten uitvoer kon brengen werd hy edhter gearres teerd. De politie verklaarde dat hij niet beschuldigd kon worden van „pogiing tot diefstal", omdat Leone zidh „iets onmogelijks" tot taak had gesteld. Bij de ondergang van het Noorse schip „Skaulbryn" verloor een Deens meisje, de 20-jarige Ellse Peterson, op weg naar haar verloofde in Australië, al haar huwelijkscadeaus, haar papieren en haar uitzet. Dank zij de medewerking van de Austra lische overheid kreeg zij verlof snel te trouwen, maar dat is niet door gegaan. De verloofde, de 26-jarige Bent Peterson, heeft de Deense consul meegedeeld, dat hij niet trouwt met Else. Deze heeft nu reeds een baan. Richard Brown, vijf jaar oud, vond het deze week veel te mooi weer om op school sommen te maken en dus 'besloot hij met zijn broer, Peter (zeven jaar), te gaan spijbelen. Al spelend klwamien zij op de spoorbaan 'terecht, waar enkele minuten later de „Golden Arrow", de express van Londen naar Parijs via Dover, zou rijden. Peter zag de 'trein Ihet eerst aan komen en wist zich nog in veilig heid te brengen, maar Richard zag er geen kans toe. Hij wuifde met zijn hand en ging toen liggen. Ma chinist Ronald Kilsby zag hn nog net en bracht de trein met gillende remmen tot stilstand, even nadat de locomotief over Richard was gere den. Sohaapaohtig grinnikend kroop Richard ongedeerd van onder de trein vandaan. Het enige slacht offer: de machinist, die met een shock in een ziekenhuis moest wor den opgenomien. In mei 213 aanrijdingen Hoogste maandtotaal in Leidse verkeersgeschiednnis In de Leidse verkeersgeschiedenis zijn en helaas in de afgelopen maand en in de periode van 30 mei t.e.m. 5 juni op het terrein van de verkeerson gevallen twee records gebroken. Met 213 aanrijdingen in mei (vorig jaar 170) staat deze maand aan de top van de sinds jaren door de politie bijgehouden ongevallenstatistiek. Voor zover bekend is dit zelfs het grootst aantal aanrij dingen, dat zich in één maand in de Sleutelstad voordeed. Onder deze aan rijdingen waren er veertig, welke licha melijk letsel ten gevolge hadden en één met dodelijke afloop (ongeluk Narm- straat). Was hierdoor het aantal ver keersongevallen in dit jaar reeds geste gen tot 771, de periode van 30 mei tot en met 5 juni leverde en al weer helaas met 59 aanrijdingen een na oorlogs weekrecord. Onder deze ver keersongevallen waren er 46 met mate riële schade en 16, welke lichamelijk letsel tengevolge hadden. Het totaal aantal aanrijdingen in 1958 is hierdoor gestegen tot 830. Conclusie: aan de verkeersveiligheid in de Sleutelstad voortvloeiend uit onoplettendheid der weggebruikers ontbreekt nog wel het een en ander!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7