Kerkdiensten Leiden en omgeving Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Coupe viel ten deel aan München Kerkelijk Leven Belangstelling voor orkesten uit Leiden en Rotterdam IJslands eisen met betrekking tot 12 mijlszone zijn onredelijk ZATERDAG 7 JUNI 1958 Zondag 8 juni Leiden Hervormde Gemeente. Pieters kerk: 10 uur ds. K. J. H. Burgy te 's-Gra- venhage (Jeugddienst. „Wie waagt, die wint") Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. H. J. v. Achterberg; 10.30 uur ds. J. Groot. Oosterkerk: 10 uur vicaris J. D. Wuister. Marekerk. 10.30 uur ds. H. J. v. Ach terberg; 7 uur ds. J. van der Wiel. Kooikapel: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk: 9.30 uur dr. K. E. H. Oppenhelmer. Herv. school Boshuizerkade; 11 uur dr. K E. H. Oppenhelmer. Herv. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds M. Ottevanger; 5 uur ds. D. J. Vossers. Ver. Vrijz. Herv. (Leidse Volkshuls) 10.30 uur dhr. J. P. Husbos te Sassen- heim. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. Ch. Ca- banis. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dhr. J. Kooy. Diaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk. Zulderkerk: 10 uur ds. W. v. d. Linden, van Den Haag; 5 uur ds. Rothuizen. School Tlmorstraat: 10 uur dr. Weste rink; 5 uur ds. W. v. d. Linden. Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert; 5 en 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: 11 uur ds. Rothuizen; 5 uur dr. von Meyenfeldt. School Telderskade: 10 uur dr. von Meyenfeldt; 11.30 uur dr. von Meyenfeldt; (Dienst voor gerepatrleerden); 5 uur dr. Dronkert. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (H.A.) en 5 u. (ond.: Algehele levensvernieuwing) ds. C. v .d. Weele. Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries (H.A.). Geref. Gemeente- 10 uur leesdlenst; 5 uur ds. Molenaar Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur dr. P L. Schoonheim. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur ds. S. L. Verheus. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis. Vrije Kath. Kerk (Vreewykstraat 19): 10 30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 dienst Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H Schouten ir. (vrijdag 8 uur bidstond). Leger des Hells: 10 uur samenkomst van gebed en verootmoediging; 6.45 uur onenluchtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur opwekkingssamenkomst o.l.v. kap. en mevr. R J. Schurlnk. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds J. v .d. Wiel uit Leiden; 6.30 uur ds. J Pronk uit Boskoop. Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Ju- lianastraat: 9 uur ds. G. Lans uit Am sterdam; 10.30 uur ds. G. Lans; 6.30 uur ds P A Lefeber. Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. M. Hanemaaijer. Gebouw Jonathan: 6 30 uur ds. M. Hanemaaijer. Kapel Hooft- straat: 9.30 uur ds. E. F. Vergunst uit Rijssen. Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée: 6 30 uur ds E. F. Vergunst uit Rijssen. Martha-Stichting: 10.30 uur ds. Vossers uit Leiden. Geref. Kerk: Zuider- kerk; 10 uur ds. G. Mulder; 6.30 uur ds. H v. d Berg uit Sassenheim. Aula Chr. Lyceum: 10 u. ds. S. A. Boonstra uit Woer den; 6.30 uur ds. G. Mulder. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (art. 31) hotel Centraal: 9 en 6.30 uur ds. L. A F. Godschalk te Minnertsga. Chr. Geref Kerk. van Reedestraat: 10 en 6 uur ds. M. S. Roos: Oud-Geref. Gem., van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem., van Mandersloostraat: 7 uur ds. P. H. van Lent uit Gouda. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Vollebrecht. Rotterdam; 6 uur ds. J. D. van Hoff. Rotterdam. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10.30 uur ds. J. C. Terlouw; 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. Nieuwer brug10 uur ds. C. v. d. Bosch; 6.30 uur ds. J. C. Terlouw. Herv. Evang.: 4.30 en 7 uur ds. P. C. de Veij Mesdagh van Den Haag. Ger. Kerk: 9 en 4.30 uur ds. W. M. F. Lindeboom van Zwijndrecht. (Nieuwerbrug)9.30 en 6.30 uur ds. K. Koers van Den Haag. Ger. Kerk (art. 31): 10.45 en 4.30 uur ds. L. A. F. Godschalk van Minnertsga. Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. 11 Juni: 7.45 uur ds. K. da Gier van Den Haag. Luth. Gem.: 10 uur ds. W. F. ten Rouwelaar. Evang - kring: 10 uur eredienst; 7 uur dhr. Jb. Klein-Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. Pronk; 6 30 uur ds. A. de Leeuw. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 uur ds. P. J. de Bruin. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Gijsb. Leene. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v .d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout (H.A.) Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Roth. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. Boon stra van Warmond; 5 uur ds. Sluiter van Honselaarsdijk. Katwijk aan den R(|n Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. A. Makkenze; 10.30 uur (gymnastieklokaal Narcisstraat) dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Jac. de Vos; 6 uur ds. P. Moerenhout (Jeugddienst). Oude Kerk: 8.30 uur ds. W. A. B. Hagen (baddienst): 10 uur ds. W. J. de Wilde. Den Haag; 6 uur ds. D. Bouman. Kapel: 10 uur ds. W. A. B Hagen: 5 uur ds. Jac. de Vos. Zeehospitium: 6.45 uur de heer J. Vink. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. F. Pijlman: 5 uur ds. Nawljn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. C. J. Breen. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Zl)lstra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef; 6.30 uur ds. J. F. Roth van Hoogmade. (Kerkzaal): 6.30 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 10 uur ds. Banga; 6.30 uur ds. K. Feenstra, van Zwagerveen. Kerkzaal: 9 uur ds. K. Feen stra; 5 uur ds. Banga. Ver. Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a): 10.30 uur dhr. J. Balkesteijn te Leiden. I^Inuilden Her,v. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers; Pnlël 7 uur ds. D. H. Gijs- bers. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. J. M. Mulder van Amsterdam-z. Ltese Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettlnga; 5 uur vicaris Snijders. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 uur (afscheid) ds. H. W. Eerland. Ger. Gem.: 10 en 4 uur ds. L. Kleboom. Ger. Kerk (art. 31): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud-Ger. Gem 7.30 en 3 uur leesdienst. (Donder dag 7.30 uur Eerw. heer J. W. Slager van Stavenisse). Ned. Prot. Bond: 10 uur ds. J. v. Rossum van Voorburg. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Steehouwer: 6.30 ds. De Ruiter, Leiden. Rem. Kerk: 10 uur ds. A. C. Cramer. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Snell. Chr. Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdlenst. Xleuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. van den Hoek; 11.15 uur ds. Cadée van Oudshoorn; 6.30 uur de heer J. van den Hoek. Ger. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. G. H Homans, van St. Jansklooster, gem. Vollenhove. Noordwijk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Van Dok. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Heinen. (v. d. Berghstichting) 11 uur ds. Heinen. Ned. Protestantenbond (lokaal Llndenpleln) 10.30 uur ds. Hu- beek, van Leiden. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 u. ds. Cupédo van Sluiskil en 7 uur kand. Boiten van Amsterdam. Sole Mio: 10 uur kand. Boiten. Jeugdkerk: 10 uur in de De Vlsserschool. Huls ter Duinstraat. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. Bouma. Herv. Geref. Evangelisatie (lokaal Schoolstraat)10 u. ds. Van Eyk van Benthuizen en 3.30 uur, ds. v. d. Bosch van Bodegraven. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk: 10.30 uur prof. dr. A. J. Rasker (Jeugd dienst); 7 uur ds. G. F. Callenbach. Pau- luskerk: 10 uur prof. dr. J. de Graaf van Utrecht. Hoge Mors: 10 uur ds. G. F. Cal lenbach. Ver. Vrijz. Herv.: 10.30 uur ds. J. H. Kleyn Wassink, van Bergen. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. D. Krijger, van Ba-arn. NED. HERV. KERK Beroepen te Bergum B. J. Geerling te Glanerbrug. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-o (vac. F. E. Hoekstra) S. v. Bekkum te Monster en H. A. L. v. d. Linden te De Bilt. Bdankt voor Harlingen M. N. de Wolf te Klazinaveen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Biezelinge J. v. Dyken te Ouderkerk a. d. Amstel en J. Tijmes te Nunspeet. Bedankt voor Aalsmeer B. BiJ- leveld te Noordeloos. EVANG. LUTH. KERK GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Elspeet M. Blok te Rijssen. Synode Ned. Herv. Kerk DE VROUW IN HET AMBT De generale synode der Ned. Herv. Kerk zal van 2328 juni vergaderen in het Eijkmanhuis te Driebergen. Op de agenda komt o.a. voor de be handeling van voorstellen om het ouder ling- en diakenambt open te stellen voor de vrouw en, in bepaalde gevallen voor bepaalde werkzaamheden de vrouw ook tot het predikambt toe te laten. Deze voorstellen werden het vorige jaar door de generale synode aanvaard en ter consideratie gezonden aan de classicale vergaderingen. Ér zullen verder voorstellen behandeld worden betrekking hebbende op de ver plichting tot geheimhouding van dat gene wat uit hoofde van vervulling van ambt, bediening of functie vertrouwelijk ter kennis van de betrokkene komt. De synode zal zich voorts bezighouden met een rapport van de raad voor kerk en gezin over de woningnood en een rapport over de Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. De raad de zaken van kerk en samen leving diende een tweede nota in over het vraagstuk van de ploegenarbeid en de glijdende erkweek, evenals een nota over het vraagstuk van de automatise ring. Een nota van de Raad voor de Zen ding over de uitbreiding van zijn werk zaamheden buiten Indonesië en Nieuw- Guinea zal besproken worden. Tenslotte vermeldt de agenda de be handeling van verslagen van een aantal organen van bijstand. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN Abbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. Brons; 6.30 uur ds. F. P. Salverda (van Hoofddorp). Nleuw-Yennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds F. P. Salverda (van Hoofddorp). (Bethelkapel)10 uur ds. Bodaan (van A'dam); 7 uur ds. G. A. Alma (van A'dam) (Pniël HUlegommerbuurt)10.30 uur ds. H. Brons. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. D. Hoornstra (van Hoofddorp): 3 uur ds. IJ v. d Zee. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur nlngen (jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur as. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur nam. ds. Bloemendaal. RUnsaterwoude Herv. Gem.: 10.30 en 7 uur ds. T. D. van Soest. R(jnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk): 10 uur ds. H. v. Gosllga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. (Kleine Kerk): 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. v. Duykeren van Amstd. (Jeugddienst). Geref. Kerk (Rapenburg)9.30 en 5 uur ds. L. v. d. Linde. (Voorhouterweg)9 30 en 5 uur ds. J. Bljleveld. (Maranathakerk): 9.30 en 5 uur ds. H. Post. (In alle diensten Heilig Avondmaal en nm. ook dankzegging). Ge ref. Kerk (art.31): 10 en 5 uur ds. K. Brünlng. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart; 5 uur ds. Van Achter berg van Lelden. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. v. d. Berg; 5 uur ds. Kuiper. Chr. Ge ref. Kerk: 8.30 uur ds. Eerland van Lisse; 3 uur ds. Kampman van Rijnsburg. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Daalder van Haarlem. Ter Aar Heyv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Van Amstel. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Wagenaar uit Zwammerdam. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. E. J. Beker van Utrecht; 3 uur ds. Kalkman (afscheid) Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. Geels, van Utrecht; 6.30 uur ds. H. Brons, van Abbenes. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler (H.A. en dankzegging). Ger. Kerk (art. 31): 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorschoten Herv. Gem. (dorp) 10.30 uur ds. Hoek van Doorn; 7 uur ds. E. Sa- raber; (Rijndijk): 10 uur ds. E. Saraber; (Hulp en Heii): 10 uur ds. Klusener van Delft; (Nieuw Voordcrrp10 uur jeugd- kapel, de heer De Jong. Geref. Kerk (in de Herv. Kerk)9 en 5 uur ds. M. den Boer. Geref. Kerk (art. 31): 8.30 uur ds. K. Brlining van Rijnsburg; 3.15 uur ds. Verkade van Voorburg. Wadcllnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. van der Haar; 6 30 uur ds. J. R. Cuperus. (Wijkgeb. Esdoornlaan): 9.30 u. ds. J. R. Cuperus: 6.30 uur ds. J. van der Haar. Herv. noodgemeente Wet en Evan gelie: 9.30 uur ds. H. M. Cnossen, Am sterdam. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Snoei); Rem. Geref. Kerk: 10 uur ds. N. Blokker, Utrecht. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur leesdlenst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. Nicolal (Vleuten); 7 uur ds. Boonstra. 10 uun Jeugdkerk Trefpunt H. Verhaar, Amsterdam. Wassenaar Herv. Gem. (Dorpskerk) 10 uur ds. H. Beker; 7 uur ds. P. A. A. Klusener. Delft. (Zuiderhout) 10 uur ds. J. T. Wlersma; 7 uur A. J. van Duist, Jeugddienst. (Deylerhuis) 10.15 uur dr. H. J. Honders; 7 uur Jeugdkerk P. L. Klaassen. Geref. Kerk (Zijllaan): 10 uur ds. G. Koenekoop. Rotterdam; 5 uur ds. M. P. Feringa (Bloemcamplaan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen. Ned. Prót. Bond: 10 35 uur dr. J. Sperna Welland. Rotter dam. Johannahuls: 10.30 uur mej. ds. J. H. van der Slooten. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Ger. Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. G. Hengeveld. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verwelj; 7 uur ds. H. M. Cnossen van Amsterdam Jeugddienst. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. H. J. Koffrle van Lei- muiden. Zoeterwomle Herv. Gem.: 10 uur ds. Kalkman van Voorhout. Zwammerdam -r- Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. A. P. Helner van Ter Aar. Rem. Geref. Gem.: Geen dienst. De nieuwe Geref. Kerk aan de Burg. Hermanstraat te Rijnsburg. (Foto L.D./Van Vliet) RECHTZAKEN Opnieuw zes jaar geëist wegens kindermishandeling De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Amsterdam, mr. W. B. J. Aberson heeft wegens zware mishande ling de dood tengevolge hebbende evenaals de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank destijds zes jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een 31-jarige vrouw uit Amster dam. Onrendabele kolenmijnen in België worden gesloten België heeft de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap kennis gegeven van een plan tot sluiting van enige onrendabele mijnen in de streek van het centrum, Charleroi en Luik. Door deze sluiting zullen on geveer 6000 mijnwerkers moeten worden afgedankt en België heeft de Hoge Autoriteit verzocht om, zover dit nodig zal zijn, bij te dragen tot de herscholing van deze arbeiders. Men verwacht ech ter, dat een aantal van hen onmiddellijk in dienst zal worden genomen door andere mijnen in dezelfde streken. Accordeon festival te Straatsburg Onuitgesproken eed van onderlinge trouw in. De verwachte concoursuitslagen zijn ons nog steeds niet toegezonden. Hoewel vijf Nederlandse gezelschappen in Straatsburg waren, interes seren deze uitslagen de belangstellenden allereerst met het oog op „Excelsior" van Rotterdam, dat door Philip van Loon geleid wordt, en het Leidse Hohner Orkest „Neerlandia" onder Lauw Boellaard. Deze beide waren in de hoogste categorie geplaatst, waaruit de winnaar van de Coupe d'Europa 1958 moest voortkomen. In deze categorie zetelde nog een gezelschap uit Straatsburg zelf, voor het overige waren daartoe alleen Duitse orkesten doorgedrongen, zestien bij elkaar. Aan één van deze laatste is dan ook de Coupe, beschikbaar gesteld door het secretariaat van de Raad van Europa, toegewezen en wel aan het „Nürnberger Akkordeon Orchester", aangevoerd door Willi Münch. Deze prijs verovering is dus wel bekend gemaakt, maar daarbij is het gebleven. Na het voordragen door Rotterdam van Herckenrath's „Ouverture Saltarel- lo" en door Leiden van de Mars en de Tarantella uit de ..Ballet Suite" van Hans Brehme, ontstond in deze beide groepen een gevoel van hoogspanning. Niet zozeer om de Coupe, want onder die zestien Duitse mededingers is zulk fan tastisch en kapitaal gedisciplineerd spel geweest, bij Hamburg bijv., Heidelberg, Nürnberg en Villingen, dat bijna logi scherwijze een van hen de bekerwinnaar worden moest. Het zegt veel dat men de orkesten van Boellaard en Van Loon daartussen heeft geplaatst en de ni veau-verschillen waren om zo te zeg gen alleen afweegbaar voor dirigenten en leerkrachten, de ambachtelijke beoor delaars. De spanning, nogmaals, hing niet zo zeer om de Coupe. Aan een bekwamere geeft men zich graag gewonnen. Ner veuze spanningen moeten ook naar hun vergeeflijke kleinmenselijke zijde begre pen worden. Dus was er de naijver Lei den—Rotterdam. die een natuurlijk ein de gevonden zou hebben zodra men maar had geweten, wie de gelukkigere was. Een tweede kleinmenselijkheid is de angst dat het rechtvaardigheidsgevoel gedeukt zal worden: is een geringe min derheid in een aanzienlijke meerderheid veilig? Moet het lange wikken en wegen „diplomatieke" beslissingen voorberei den? Onzekerheid is altijd onbehaaglijk. Men komt toch niet van heinde en ver re, uit Joego-Slavië zelfs, na zware, sla peloze en oncomfortabele busreizen om in een gemelijke stemming terugge stuurd te worden? Het „Europeër zijn" heeft als fanfare- gegons de reis begeleid en zou het hier over al dat jeugdig muzikaal élan heen al even „politiek" toegaan als het te doen gebruikelijk Is in de „oude" we reld? Het is, dunkt ons, een psychologi sche fout van de concoursleiding deze gedachte ook maar te hebben laten op komen. Juryleden waren Alb. Ackermann uit Zwitserland, de Nederlander Hercken- rath en de Duitser Hugo Herrmann. Deze samenstelling geeft ons aanleiding op te merken dat van Herrmann tien maal en van Herckenrath éénmaal een compositie is gespeeld. We hebben per soonlijk altijd gemeend dat het onjuist is dat juryleden oordelen naar aanlei ding van hun eigen werk en moeten dit bezwaar ook handhaven voor dit inter nationaal concours. Voor de Leidenaars bestond er een ge gronde gissing. Na hun proefspel zocht een oud-lid van het Hohner-wereldor- kest. geselecteerd vakman derhalve, con tact met ons groepje om spontaan te zeggen: „indien dit een Duits orkest was geweest, zou het tot de drie beste beho ren". We filosoferen maar niet over deze voor meer uitleggingen vatbare woorden. Over het Rotterdamse „Excelsior" vin gen we echter geen positief luidende uitspraak op. Het programmatisch vastgelegde ver liep volmaakt, al was dit met. de bij-om standigheden niet altijd verzekerd. Een aardige kant van dit festival be stond in de bekeruitwisseling. Veel or kesten hadden een beker meegebracht teneinde met die van een ander orkest thuis te komen. De aanwijzing van de wederzijdse „pete-broeders", tennaasten- bij volgens normen van gelijkwaardig heid, geschiedde administratief. Zo kwam bijv. de Leidse beker, ge schenk van het stadsbestuur, in Frank- furtse handen en omgekeerd. Het uit- wisselingsceremonieel werd onvermijde lijk een geval aan de lopende band en van een plechtig overdragen kon niet veel komen, al hadden officiële afge vaardigden of burgemeesters zelf de ver re reis meegemaakt. Het is echter de be doeling, dat de geadopteerden elkaar ontmoeten als eikaars gasten en gasthe ren. ook concerterend, en zo wordt het Europa-gebouw van de Europa-postze gels weer een steendik hoger. Een niet minder aardig element vorm de het Europese Volksconcert. Na een orkestenoptocht in klederdrachten, ver enigde dit al wat bij het festival be trokken was in de grootste der jaar beurshallen. Met zesduizend zaten ze daar aan lange tafels tegenover elkaar als een staalkaart van jong Europa. Op het podium ontrolde zich een soort folk loristisch cabaret. - spraak, spel, dans, muziek - verzorgd door ensembles uit de deelnemende landen en gezelschappen. Het Rotterdamse „Excelsior" vertegen woordigde onze Nederlandse volksge meenschap enVolendam. De „Drie kusman". ..Rijjen, rijjen in een wagen tje" en meer symboliserenden ons eeuwi ge moederland. De Belgen, vrij zeker Vlamingen, deden het met Hullebroeck: „Wees mijn engel, vrouwke. wees mijn hemelhuis. Zou 't geluk verminderen om een mondje meer?" Men kent het wel. Zij maakten het meters en meters brede opschrift boven podium en artiesten he lemaal waar: „La musique adoucit les coeurs", muziek maakt de harten teer' Succes in de vorm van applaus had dit, en had alles en iedereen, maar voor het jodelen van de Zwitsers stond Europa op z'n kop! We zullen niet zeggen dat iedereen alles ook volgde. In de massaliteit wordt men ietwat massa-mens. Wat men toejubelt zqu niet meer de prestaties, maar de perso nificatie en de populariteit en de pres taties zelf worden een verluchting aan de verre wand. Niet wat men zag en deed en hoorde zal dan ook in het eind betekenis behouden, maar dat men daar was, eendrachtig tezamen in die Euro pese hai van Straatsburg, in dat geroe zemoes en feestgeronk, in die wondere mengeling dier accordeon en harmonica beoefenende jeugd. Dat blijft als erva ring en als een onuitgesproken eed van onderlinge trouw onuitwisbaar! V. Economie wordt niet in gevaar gebracht (Van onze deskundige medewerker) In onze editie van dinsdag j.l., hebt U kunnen lezen, dat IJsland per 1 sep tember a.s. zyn territoriale grens wil verleggen van 3 naar 12 mjjlen. Woensdag hebben wij uiteengezet, dat Engeland tegen deze eis een krachtig protest heeft laten horen. In dit artikel willen wij nog eens nader op deze kwestie ingaan. Op de Zee recht-conferentie, die onlangs in het „Palais du Nations" te Genève 10 weken heeft geduurd, is geen overeenstemming bereikt. Geen van de voorstellen met betrekking tot de territoriale wateren werden aangenomsn. Wil een voorstel op deze conferentie worden aangenomen, dan moet het een meerderheid hebben van 2/3 van het aantal leden. Op deze conferentie waren onder de 8(? leden, vooral veel nieuwe landen, die pas na 1945 zijn ontstaan. Daarom is deze conferentie een zeer moeizame geweest. Op de conferentie te Den Haag in 1930 was het aantal deel nemers veel kleiner dan thans het ge val is. Bekijken wij de eis van IJsland, dan bestaat er nog altijd wel een mogelijk heid. dat de regeringen van IJsland en Engeland nog eens aan een tafel gaan zitten. Voor Engeland betekent deze zone-wijziging een enorme vermindering van de aanvoer van vis. Dit geldt even eens voor West-Duitsland, België en Noorwegen. Of zal Engeland deze zaak voorleggen voor het Internationale Hof? Wij kunnen hierop geen antwoord geven. IJsland motiveert haai- eis in 3 pun ten en deze zijn: 1. Zijn kustgebieden worden overbe- vist; 2. dat dit land een economisch Werkloosheid in rayon Leiden Is niet verontrustend De daling van de werkloosheid in het rayon Leiden, waartoe ook de gemeen ten Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude behoren, heeft zich in de maand mei voortgezet en wel met 167 personen (vo rige maand 125). Deze daling, welke ruim 17% bedroeg van het aantal bij het G.A.B. ingeschrevenen, komt procents- gewijze vrijwel overeen met die in de provincie Zuid-Holland en die in geheel Nederland. Zij heeft voornamelijk be trekking op de bouwvakarbeiders en metaalarbeiders, de transportarbeiders en de groep losse arbeiders. Hoewel de bedrijvigheid in de bouwvakken is toe genomen, staan nog steeds ongeveer 130 bouwvakarbeiders ingeschreven, zulks in tegenstelling met vorige jaren. De werk loosheid onder geschoolde arbeiders, zo- ders, is echter van geringe omvang, als 'timmerlieden, metselaars en schil- Ook de metaalnijverheid geeft een lichte verbetering 'te zien ten aanzien van de omvang van de werkloosheid. Het aantal bij het G.A.B. ingeschreven me taalarbeiders bedroeg in mei 108. Voorts waren er in die maand ingeschreven 34 textielarbeiders, 55 land- en tuinbouw- arbeiders, 23 transportarbeiders, 179 losse arbeiders. Onder het kantoorper soneel waren 37 werklozen. De toestand in de textielindustrie is vrijwel hetzelfde gebleven. In enkele bedrijven viel echter wel een lichte tendens tot verbetering waar te nemen. Er wordt in vele tex tielbedrijven nog steeds in verkorte werk tijd gewerkt. De totale omvang der werk loosheid in het rayon Leiden, rond 800 ingeschrevenen op een mannelijke be roepsbevolking van ongeveer 40.000, is niet verontrustend. Zij tot slot nog ver meld, dat er vorige maand 94 werk- i zoekende vrouwen waren. nadeel ondervindt en 3. de visserij in deze gebieden wordt te veel uitgebreid om haar visvoorraad op peil te houden. Wat de overbevissing betreft, kan worden aangetoond, dat men hiervoor niet bevreesd behoeft te wezen. Het onderstaande overzicht maakt dit dui delijk: Gemiddelde vangst 1936—1938 Dito in miljoenen kg. 19531955 Alle landen 478 100 857 100 IJsland 149 31 384 45 Engeland 175 37 225 26 Duitsland 117 24 200 23 Andere landen 37 8 48 6 Tot deze „andere landen" behoren België, de Faroër Eilanden en Noorwe gen. Wat zijn economisch aandeel betreft, kan worden gezegd, dat zijn eigen vangst thans VA maal zo groot is als voor de oorlog en steeg van 31% tot 45% van de totale vangst. De bevol king steeg van 120.000 in 1938 tot 160.000 in 1955. Omgerekend per hoofd van de bevolking steeg de vangst per hoofd van de bevolking van 1250 tot 2400 kg., dus bijna het dubbele. IJs lands voorwendsel, dat de buitenland se mogendheden zyn economie in ge vaar brengen, kan dus niet worden aangetoond. Wat haar derde punt betreft, kan worden gemeld, dat dit uitsluitend be trekking heeft op de walvisserij. Hierin heeft zij van Engeland geen last. De eis van IJsland moeten we zien in het licht van het feit, dat de regering van dit land grote kredieten heeft ver strekt voor de opbouw van de vissers vloot en op deze wijze dus hierin zeer geïnteresseerd is, aldus staat te lezen in 1 Fishing News. VERGADERING BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN (Speciale berichtgeving) Mevrouw G. J. van Beekhoffvan Selms uit Kerk-Avezaath (gemeente Zoelen bij Tiel), trad gisteren voor de laatste maal op als presidente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, die de algemene voorjaars-v<- -ga- dering in „Tivoli" te Utrecht houdt. Mevrouw Van Beekhoff heette in haar openingswoord in het bijzonder welkom afgevaardigden van landelijke vrouwen organisaties. Voorts gaf zij een overzicht van de activiteiten van de bond in de afgelopen jaren. Na het voorlezen van notulen en jaarverslagen hield dr. S. L. Mansholt, ex-minister van Landbouw, Visserij- en Voedselvoorziening, thans een van de vice-voorzitters van de Europese markt, een korte inleiding over de Euro-markt. In het ochtendprogramma werd voorts verslag uitgebracht over het werk in de nieuwe kader-cursussen in zangleiding, de pension houdsters-cursus in Drente, en de middenstands-cursus in Gronin gen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4