Voor nieuw Diaconessenhuis gaat in juli eerste paal de grond in FILMS Totale kosten twaalf miljoen gulden vier jaar bouwen VAN DEZE WEEK: Mariene Dietrich en de Sica samen in zonnig Monte Carlo 97ste Jaargang Zaterdag 7 juni 1958 Tweede blad no. 29459 Voorlopige capaciteit ruim 300 bedden kan door aanbouw worden verdubbeld Na jaren van voorbereiding reeds van voor de tweede wereld oorlog dateren de plannen zal dan nu volgende maand de eerste van de 647 betonnen heipalen, waarop het nieuwe Diaconessenhuis aan de Houtlaan zal worden opgetrokken, de grond ingaan. Nu alle toestemmingen voor deze zo urgente bouw binnen zijn: slechts Leiden moet nog een officiële bouwvergunning afgeven, doch dit is slechts een formele zaak en ook een oplossing is gevonden voor de financiële regeling van dit object, kan men dan eindelijk gaan bouwen. Een plan van jaren, dat is begroot op een uitgave van circa twaalf miljoen gulden en waarvan de bouw op vier jaar wordt gesteld, is bezig realiteit te worden.Hoewel de voorlopige capaciteit van de nieuwe inrichting op 306 bedden is gesteld, is thans reeds ruimte gereserveerd om dit aantal te verdubbelen. In bouwkundig opzicht houdt men bij de toekomstige bouw hiermede reeds rekening. Ter weerszijden van het verpleeg- en behandelingsgebouw kan een vleugel worden aan gebouwd. Zoals wij reeds hebben gemeld vond listeren de aanbesteding plaats van het lanbrengen van de paalfundering en tiet maken van het betonskelet. Het ligt tn de lijn der verwachtingen, dat de pinning binnen een maand afkomt, raama direct met de werkzaamheden ten aanvang wordt gemaakt. Vooruit- jopend op deze beslissing is de bouw- teet van het architectenbureau ir. B. J. K. Cramer en ir. J. E. Kruisheer te Rot terdam reeds op het terrein aanwezig. Direct na de aanbesteding hadden wij ten onderhoud met het bestuur, de ge neesheer-directeur, dr F. A. Nolle, en ie bouwcommissie van het Diaconessen huis, terwijl ir. Kruisheer ons een toe lichting op de bouwplannen gaf. Mr. dr. L. Sprey, die ons op deze voor tiet bestuur zo historische en ook treugdevolle dag het een en ander tver de geschiedenis en de voorbereiding ran de bouw vertelde, wees er ons op, ïat het Diaconessenwerk ruim zestig aar geleden in Leiden op bescheiden roet werd opgezet en in de loop der ja- :en in het oude gebouw aan de Witte Singel is thans plaats voor ruim 160 jatiënten sterk is uitgebreid. On- lanks deze uitbreiding worstelt men •eeds vele jaren met een tekort aan rerpleegruimte. Helaas heeft het uitbre- len van de tweede wereldoorlog en de la de bevrijding bestaande beperkende louw voorschriften deze uitbreiding, wel- ie op totale nieuwbouw was gericht, in Ie weg gestaan. Het bestuur, daarin trachtig gesteund door het progpagan- la-comité „Nieuwbouw Diaconessen- luis", dat zijn vertakkingen had in vrij- lel alle bij Leiden omringende gemeen- en, heeft zich daardoor echter niet la- en ontmoedigen en is steeds naar tegen en middelen blijven zoeken om bt een gunstig resultaat te komen. In dat verband herinnerde spreker aan Ie recente medewerking van het ge- neen tebestuur van Leiden, dat resul- eerde in het verlenen van een garantie 'oor de rente en aflossing van de door |e Vereniging aan te gane bouwkredie- en waartoe de gemeente nauwe samen- terking verzocht en verkreeg van de imliggende gemeenten Ter Aar, Alke- nade. Alphen aan den Rijn, Benthui- len. Boskoop. Hazerswoude. Katwijk. Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp, jeimuiden, Lisse, Nieuwveen, Noordwijk, ioordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsater- loude. Rijnsburg. Sassenheim, Valken- lurg. Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar. Woubrugge en Zoeterwoude. Voorts had mr. dr. Spreij bijzondere taardering voor het werk der Bouw sommissie, welke onder leiding van haar roorziter. de heer P. J. van Hoeken van 6-Gravenpolder, geen moeite te veel was >m het bestuur met waardevolle advie- len ter zijde te staan. BOUW VOLDOET AAN DE RUST VOOR VERPLEEGDEN Ir. J. E. Kruisheer, die ons vervolgens lan de hand van uitvoerig kaartenmate- tfaal een toelichting op het ontwerp gaf, joonde aan, dat bij de bouw, terwille 'an de rust voor de verpleegden, ge- treefd is naar een volkomen afscheiding lussen de ..behandelingsruimten" (poli- flinieken. operatiekamers, verloskamers, aboratoria, etc.) en het „verpleeghuis" foor het verticale verkeer tussen de terdiepingen van de in hoogbouw opge- rokken complexen is in de verbindings- 'leugel tussen het behandelingsgebouw sn het verpleeghuis een centraal liften- icn- en trappenhuis geprojecteerd, dat n tegenstelling met het in het verleden teelal gevolgde paviljoensysteem een tnelle en efficiente verbinding waar- ttrgt. Dat de arbeid in het Diaconessenhuis 4iaconia" in evangelische zin is, wordt lot uitdrukking gebracht door de boven Ie hoofdingang en voor het front van let ziekenhuis gelegen kapel- het gees- lelijk centrum waarin alle groepen, dit lijn zij die helpen en zij die geholpen ïorden, hun Heer kunnen ontmoeten. INDELING VAN HET HUIS De begane grond van het ziekenhuis fordt grotendeels in beslag genomen loor dienstruimten, zoals magazijnen, innenkamers. keukens, werkplaatsen en lalen voor wetenschappelijke vergade- ingen, opleidingscursussen, congressen, itc. Ook komt hier een stemmig mortua- üum met aangrenzend een kleine kapel 'oor het houden van uitvaartdiensten. Gelijkvloers, in de rechtervleugel van iet behandelingsgebouw zijn enige poli- Uinieken geprojecteerd. Tevens zal via *n in de verbindingsvleugel geprojec- ieerde ingang de opname van patiënten lentraal geregeld worden. Van het behandelingsgebouw en de lerbindingsvleugel zullen de 1ste en 2de (erdieping in beslag genomen worden loor poliklinieken, de röntgenafdeling. Ie afdeling voor fysische therapie en de Ipotheek. De directie en administratie lêtelen op de 1ste verdieping van de lin kervleugel. waar zich ook de bestuurs kamer bevindt. De 3e verdieping wordt keheel gereserveerd voor de operatie- ifdeling. Naast operatiekamers voor ver- ichillende doeleinden en ontwaakkamers komen hier verbandkamers en de cen trale sterilisatieruimte. Tenslotte zijn op fle 4de verdieping van de verbindings- Heugel de verlos- en couveusekamers geprojecteerd. Het verpleeg- of bedden huis. waarvan de patientenvertrekken op het Zuiden komen te liggen, beslaat bo ten de parterre 5 verdiepingen. De ver- pleeglagen van de 1ste tot en met de 3de twdieping worden per wpieeglaag on derverdeeld in 2 verpleegeenheden, elk bevattend kamers voor 6. 4 en 2 patiën ten, isoleerkamers en dienstvertrekken. In principe zal aan elk specialisme een aparte verpleegeenheid worden toege wezen. Op de 4de verdieping vormt de verpleegeenheid in de rechtervleugel de kraamafdeling. die aansluit op de ver loskamers in de verbindingsvleugel. In de linkervleugel van deze verdieping en in de 5de verpleeglaag zijn de klasse kamers gedacht. De structuur van het gehele beddenhuis is zodanig, dat prak tische aanpassing aan uiteenlopende si tuaties op eenvoudige wijze te verwezen lijken is. HET ZUSTERHUIS Het Zusterhuis, dat links van de hoofd ingang zal verrijzen met de lengteas in de richting Noord-Zuid, biedt huisves ting en dagverblijf aan ca. 250 leden van het verplegend en huishoudelijk perso neel. Gelijkvloers zijn de eetzaal, de huiskamer, de woning van de chef van de Technische Dienst, alsmede een fiet- senbewaarplaats. De apartementen voor de besturend zuster, de inwonend assis tent en de hoofdverpleegsters komen op de 1ste verdieping; de 1ste verpleegsters de verpleegsters en het huishoudelijk personeel vinden straks huisvesting op de 2de tot en met de 8ste verdieping. TECHNISCHE UITRUSTING De centrale verwarming en de warm waterinstallaties worden gevoed vanuit het zich in de kelder van de verbin dingsvleugel bevindende ketelhuis, waar in 2 voor oliestcok en 2 voor kolenstook ingerichte ketels met een totale capaci teit van 3.600.000 kgcal. per uur worden geplaatst. Als bijzonderheid zij nog ver meld, dat op de patientenkamers en de operatiekamers het systeem van stra- lingswarmte zal worden toegepast. Voor eventuele noodverlichting wordt een die selaggregaat opgesteld. Voorts wordt het ziekenhuis van een radioinstallatie voorzien, die iedere bedlegerige patient in de gelegenheid stelt de in de kapel te houden diensten en verdere uitzendin gen uit de huiskamer mede te beleven VAN 300 TOT 600 BEDDEN Het ziekenhuis, dat in zijn nieuwe op zet plaats zal bieden aan 306 patiën ten, is zodanig van constructie, dat door een verlenging van de vleugels de capaciteit tot het dubbele kan worden opgevoerd indien de bevolkingsaanwas van Leiden en de omliggende gemeen ten zulks noodzakelijk zal maken. Het ziekenhuis heeft een inhoud van ca. 71.000 m3, waarvoor ruim 9.000 m3 beton moet worden gestort. De bouw ge schiedt in 2 étappen. De 1ste étappe omvat het aanbrengen van de paalfun dering en de oprichting van het beton skelet, De 2de étappe omvat de afbouw en inrichting. De duur van de bouw wordt, zoals gezegd, getaxeerd op 4 jaar. „WIJ ZIJN GEEN BEDRIJF De geneesheer-directeur, dr. F. A. Nolle die in aansluiting op deze uiteenzetting nog aandacht schonk aan de sfeer van een Diaconessenhuis. schonk daarbij aandacht aan enkele geestelijke facetten van het werk. Wij willen in dit werk het evangelie nauw realiseren. Daarom heb ben wij bij het maken van de plannen, sterk aangedrongen op de bouw en in richting van een kapel, welke dr. Nolle ziet als het hart van het gehele Huis. Wij zijn. aldus merkte spreker op. geen bedrijf, doch een ziekenhuis, met een geheel eigen karakter, waarin de mens in nood. in zijn bedreiging aan lichaam en ziel. wordt ontvangen en verpleegd. De heer L. Questroo. die bij dit on derhoud in zijn kwaliteit als lid van de Propaganda-commissie aanwezig was. wees nog eens od de noodzaak van een permanente offerzin van alle vrienden van het Diaconessenhuis. In de komende vier jaar zullen zij nog een bedrag van zes ton bij elkaar moeten brengen, waar toe hij nu reeds ook een beroep op de ingezetenen van de buitengemeenten het Diaconessenhuis is immers een in richting voor de gehele omgeving deed! Dat een plan thans realiteit wordt, zal z.i. deze offerzin stimuleren. Na jaren van plannen maken en moeizame onderhandelingen, waar hij vele tegenslagen moesten worden geïncasseerd, gaan dan over enkele weken de eerste spade en paal in de grond en breekt een periode van grote bouwactiviteit aan, die in 1962 haar bekroning zal vinden in de ope ning van een modern streek-Diaco- nessenhuis, waarmede tevens de zie kenhuisruimte in de Sleutelstad aanzienlijk zal worden opgevoerd. Bijna twintig jaar wachten is een lange tijd, maar eindelijk gaat men dan bouwen Voor bestuur, medische staf, diaco nessen en bouwcommissie was het gisteren een blijde dag! IIIIIIIIIIIUIlUlllilllllllIlllllllllllllllll!IUIIUIIIiniinilliUllllllllliailllllll!ll!l!l:.::!!l: :i l.i'iflUIIIIIIIIIIUIIIIIIUI „Die Friihreifen" (De vroegrijpen) Schril tijdsbeeld van „moderne" jeugd Lido De film „Die Friihreifen" geeft een schril tijdsbeeld van een deel der .moderne" jeugd, losgeslagen levend zonder idealen, zonder moraal. Voor een groot deel als gevolg van het slechte voorbeeld der ouderen, voor een groot deel ook als gevolg van eigen schuld; zij weet voor zichzelf geen nieuw ideaal te vormen in een wereld, welke door on zekerheid en radio-activiteit bedreigd wordt. Deze film is als een spiegel, die zowel de ouderen als de jongeren wordt voorgehouden, een even gruwzame als boeiende spiegel. Zij kan voor velen een medicijn zijn, doch wij vrezen, dat tallozen deze me dicijn niet zullen willen slikken. Maar als ge deze film ziet, dan beseft een ieder, dat 't in zijn of haar leven niet zo moet gaan. Een leven, vervuld van „joy-riding", drank, rock-and-roll-uit- spattingen, uitlopend op zedeloosheid enverrottend verderf Vroegrijp zijn deze kinderen, die zich als „volwassenen" menen te moeten ge dragen, terwijl de volwassenen zélf zon der enig verantwoordelijkheidsgevoel in het leven staan. Deze jeugd voelt zich aangetrokken tot verleidende illusies, die een groot ge vaar voor haar zijn Met niets ontziende hardheid en eerlijkheid, wordt van deze jonge levens een vlijmscherpe karakte ristiek gegeven. Wie zó denkt te leven en zich, na het zien van deze film, nóg niet gewaarschuwd weet, is verloren. Gelukkig komt de hoofdvertolkster Heidi Brühl eindelijk tot het inzicht, dat haar leven op verkeerd spoor ge raakt is. Zij vindt bij de jongen, die werkelijk van haar houdt in tegen stelling tot de anderen, die er geen be grip van hebben wat eerlijke liefde betekent de veiligheid en de steun, die zij dringend nodig heeft. En laat al die anderen, zonder gewe ten en zonder innerlijk fatsoen, dan maar voor wat ze waren Ze zijn immers geen knip voor de neus waard. Herenigd gaan beiden de strijd om het het bestaan, die werkelijk voor de mo derne mens niet gemakkelijk is, tege moet. Een leerzame film voorwaar, zowel voor ouderen als jongeren! De Graaf van Monte-Christo Beroemde avonturen Rex-Theater Reeds generaties heb ben genoten van de romantische avon turen van de graaf van Monte-Christo zoals Alexander Dumas die te boek heeft gesteld. Kan men zich een aantrekke lijker verhaal denken om een boeiende avonturenfilm naar te maken? In deze nieuwe vorm hebben we in het verleden m de Sleutelstad reeds kunnen genieten van .dit spannende verhaal, en Rex heeft de film nog eens naar Leiden gebracht. Succes lijkt ons verzekerd. Casino de Paris Caterina Valenta op haar best in zang en dans Casino Deze verrukkelijke film (in Eastmancolor) vol pakkende revue scènes en bekende schlagers brengt Caterina Valente op haar best in zang en dans. Deze charmante schoonheid speelt hier de rol van het meisje, dat kiezen moet tussen de schatrijke oudere auteur (Vittorio de Siea) en de veelbe lovend jongeman. Reeds eerder trok zij de aandacht in dezelfde film. toen deze in een ander theater draaide. De revues in het Casino de Paris vormen een boeiende achtergrond van dit verhaal, dat op zichzelf weinig om het lijf heeft, maar door de romantische verbeelding zeker opnieuw de belangstelling zal hebben. „Meisjes en mannen Liefde en haat Luxor De Duitse film „Madchen und Mannen" heeft met het Italiaanse produkt „Bittere rijst" gemeen, dat zij zich afspeelt in een milieu, waar vrou wen en meisjes op ondergelopen land haar werkzaamheden verrichten. Het verschil is evenwel, dat zij zich hier niet bezighouden met het uitzetten van rijst plantjes. doch met het inzamelen van zout in de zoutvelden. Een ander punt van overeenkomst is. dat ook hier on eerlijke opzichters misbruik maken van hun machtspositie door de aantrekke lijkste meisjes te bevoordelen. Ten koste Jaar thans nog de koeien grazen en de boterbloempjes bloeien zal straks een modern Diaconessenhuis verrijzen. De ingang van dit aan de Houtlaan te bouwen gebouw komt ongeveer ter hoogte van de herten kamp aan de Leidse Hout. (Foto L.D./Van Vliet) Diamanten huwelijk Morgen is het zestig jaar eeleden, dat de heer en mevr. P. A Comet-Kolder- mans. wonende Herenstraat 116. in het huwelijk traden. De bruidegom, die even als zijn echtgenote nog jn het bezit van een goede gezondheid is. was eerst vele jaren als boekhouder werkzaam bij de N.V. Uitg. Mij. A. W. Sijthoif en daarna nog geruime tijd in gelijke functie aan het voormalige Gem. Arbeidsbureau aan de Garenmarkt, hoek Levendaal. Ter gelegenheid van dit diamanten huwelijksfeest wordt morgen in hotel „De Wageningse Berg" een familie reünie gehouden. Onze stadgenoot, de heer K. J. Westra is gisteren aan de Rijksuniversi teit te Utrecht geslaagd voor het exa men tandarts. Dr. A. J. H M. van der Ven alhier is benoemd tot lid van de examencom missie wiskunde M.O. 1957. Onze stadgenote, mevr. M. van Hou ten-de Vos slaagde te Den Haag voor het djploma costumiëre (H.C.V.). Bij het gisteren te Den Haag door de Federatie van Dansleraren afgeno men examen vcor dansleraar. slaagden onze stadgenoten mej. Willyan Castelein en de heer D. Visser. Het nieuwe Diaconessenhuis. In het midden beneden aan de tekening de hoofdingang met daarboven de kerkzaal, waarvan de frontramen naar de Houtlaan gekeerd zijn. Het hoge gebouw dat aan dit ingang-kerkzaal-ge- deelte aansluit bevat de vertrekken voor de polikliniek, voor de niet- interne patiënten. Daardoor wordt bereikt dat de verpleging sa) deling en geheel buiten het geroezemoes van de komende en gaande patiënten blij ven. De bovenste verdieping van dit gebouw waar men op de tekening de veel grotere ramen ziet) bevat de chirurgische afdeling. Korte gangen op alle verdiepingen verbinden dit gebouw met het ge bouw rechts boven op de tekening, waarin de verpleeg ruimt en zijn ondergebracht. Het hoge gedeelte waar de verbindingsgangen dit ver- pleeggebouw bereiken bevat de centrale lift. Door deze constructie van het complex wordt het horizontale verkeer tot een minimum beperkt en ligt het mechanische verticale verkeer in het centrum, dus zo dicht mo gelijk bij alle gedeelten van het complex. De ziekenkamers bevinden zich alle aan de zuidzijde, dus de zonzijde van het gebouw rechts boven. Zij hebben dus alle ramen in de op de te kening niet zichtbare zijde op de zon. Aan de wel zichtbare zijde van dit gebouw bevinden zich dienstvertrekken. Het gebouw links op de tekening, slechts op de begane grond met de polikliniekafdeling verbonden, is het zusterhuis. Aan beide zijden van de gangen, die op alle verdiepingen in het midden van het gebouw lopen, bevinden zich vertrekken voor de verpleegsters. Door de plaatsing van dit gebouw met de hoofdas in de richting noord-zuid toordt bereikt, dat alle vertrekken een deel van de dag op de zonzijde liggen, de op de tekening zichtbare vertrekken des middags, de vertrekken die ramen hebben in de op de tekening niet zichtbare gevel des ochtends. Voor de hoofdingang - nog juist zichtbaar - bevindt zich een ruime parkeerplaats. In de toekomst kunnen zoioél de verpleeg- als de behandelingsruimten aan weerszijden nog met een vleugel worden uitgebreid. Als twee avonturiers TRIANON Onweerstaanbaar charmant zijn de Duits-Amerikaanse actrice Mariene Dietrich en de uit Italië afkomstige filmspeler-regisseur Vittorio de Sica in ,De avonturiers". Beide artiesten hebben de middelbare leeftijd vele jaren geleden al bereikt en kennen het 'filmvak zo langzamerhand dus wel door en door. Dat zij nu reeds te rug kunnen zien op een schitterende carrière staat als een paal boven ivater! Van haar eerste grote succes af - wie kent ,,De blauwe engel" niet? - heeft de roem Mariene niet meer verlaten. De enige tijd, dat zij geen films maakte was eigenlijk de oorlogstijd. In 1943 immers trok zij een uniform aan en schaarde zich bij de Amerikaanse troepen om op die plaatsen waar ge vochten werd te kunnen zingen. Na af loop van deze moeilijke en gevaarlijke tournee verscheen s werelds verleide lijkste grootmoeder" met een bewonde renswaardige vitaliteit weer voor de ca mera's. Vittorio de Sica is - velen zullen het wel weten - de man geweest, die de na oorlogse filmindustrie in Italië groot heeft helpen maken en ook met allerlei nieuwe ideeën op de proppen kwam. Hij heeft zich verder in de afgelopen jaren ontpopt als een talentvol acteur. Het illustere tweetal maakte van deze nieuwe geheel in kleuren opgenomen film een wel zeer bijzondere. Veel lof komt overigens ook de regisseur Samuel A. Taylor toe, die met veel zorg aan het werk moet zijn getogen. Laten beeld en geluid niets te wensen over de montage en de fotografie zijn werkelijk voortref felijk. Men zou .The Monte Carlo Sto ry". zoals de Engelse titel luidt, een humoristische verwarringsgeschiedenis kunnen noemen. Het verhaal speelt zich af in de omgeving van de zonnige Ri- Marlene Dietrich en Vittorio de Sica in ..De Avonturiers viera. Vittorio de Sica is hier een knap pe Italiaanse edelman, graaf Dino della Fiaba. Hij heeft zijn geboortestad Na pels verlaten om zich in Monte Carlo te vestigen, maar zijn goklust wordt hem op een gegeven ogenblik noodlot tig. Pogingen om met baccarat iets terug te verdienen blijven iedere avond zon der enig resultaat. Daar verschijnt dan plotseling markiezin Maria de Creve- coeur. Een vrouw van allure, die niets anders bezit dan een aantal lommerd briefjes De arme graaf en de even arme mar kiezin komen - hoe zou het in een co rned ie ook anders kunnen? - met elkaar in contact en besluiten na verloop van enige tijd zelfs om met elkaar in het huwelijk te treden. Complicaties blijven vanzelfsprekend niet uit en een stel werkelijk rijke Amerikanen moet er aan te pas komen voordat alle misverstanden uit de weg zijn geruimd en de twee ge liefden elkander eeuwige trouw beloven, geld of geen geld. Men verzuime beslist niet deze in fraaie kleuren opgenomen film. waar mee de schoonheid van de Franse zuid kust overtuigend is uitgebuit, te gaan zien. Men zal dan tevens het genoegen beleven Marlene's omfloerste stem weer te horen in het Franse chanson „Les jeux sont faits" ai het typisch Ameri kaanse liedje „Back home in Indiana". Eindexamen Gymnasium Van de groep B I van de eindexamen kandidaten van het Gymnasium slaag den de dames: M. B. Assink. M. L. Bakx, A. D. Drewes, U. W. Oosterhoff. allen te Leiden en D. A. Vijlbrief te Oegstgeest. en de heren: N. van Ginkel en J. Hoo- gerwerf te Leiden, en P. Waasdorp te Oegstgeest. OEGSTGEEST Medische dienst Dit weekeinde neemt waar dokter HeM. tel. 24649. van hen, die door Moeder Natuur min der met uiterlijk schoon zijn begiftigd. Deze conceptie biedt ruimschoots gele genheid tot het uitleven van gevoelens van liefde en haat. het geheel opgeluis terd door een stelletje jongelingen, die niet terugdeinzen voor een stevige knok partij. waarbij volgens het aloude en beproefde recept uiteindelijk de misdaad wordt bestraft en het recht zegeviert, al valt er dan ook een onschuldig slachtoffer te betreuren. De hier nog niet zo heel bekende Marcello Mastroianni en IsabPlle Corey, vervullen in deze kleurrijke film de hoofdrollen en zü doen dat op een wyze. die naar een voortgezett kennismaking doet ver langen. Eindelijkbouwen!!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3