HAARLEM ERE, WIE ERE TOEKOMT! ROSITA SERRANO ZATERDAG 7 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 BAKERMAT ORGELCULTUUR D Chileense Nachtegaal'' zong in Nederlands kerkgebouw K Concoursen trekken de kunst der improvisatie tot leven V. Hoog niveau der Nederlanders E prijs van het or gel-improvisa tie-concours was overigens reeds zes van de zeven maal in het bezit van een Nederlands organist, wat wel een bewijs mag worden genoemd van het hoge niveau, dat onze orgelcultuur heeft bereikt. Een minder gunstig ge volg hiervan is echter, dat er in Ne derlandse organisten-kringen een zeer geringe belangstelling bestaat voor de andere activiteiten, welke in Haarlem op dit terrein worden ontplooid. Ten aanzien van de zomeracademie bijv., waar jonge organisten les kragen van vooraanstaande musici uit verschil lende landen in improvisatie en inter pretatie. is men van oordeel, dat men de daar behandelde stof niet meer nodig heeft en dat het contact met de buitenlandse leerlingen weinig of geen nut zal kunnen afwerpen, omdat deze speciaal wat betreft de improvisatie kunst op een lager niveau staan. De Haarlemse commissie, die ieder jaar weer, dank zij haar werkkracht het concours tot een realiteit maakt, meent hiertegen echter stellig te moe ten opkomen, omdat de buitenlanders en vooral de Fransen toch een orgel cultuur achter zich hebben, die zeker van hoge waarde en grote betekenis is. In de zomeracademie die dit jaar voor de vierde keer wordt gehouden en waaraan in de afgelopen jaren naast enkele landgenoten jonge, en thousiaste organisten uit verschillende Europese landen deelnamen in het orgelconcours zien de Haarlemse or ganisatoren uitnemende kansen om de orgelcultuur en meer in het bijzonder de improvisatiekunst op dit instru ment nieuw leven in te blazen en te plaatsen in de belangstelling van mu ziekliefhebbers, zowel in Nederland als daarbuiten. Gentse „concurrentie" OVER onze grenzen heeft men in middels reeds tweemaal ge tracht het Haarlemse voorbeeld te volgen. Voor het eerst enkele jaren geleden in Sankt Anton, wat helaas een mislukking is geworden. Vorig jaar is een orgelconcours georgani seerd in Gent en ook dit jaar zal het daar worden gehouden, maar thans in ongeveer dezelfde periode als te Haar lem. Hoewel deze pogingen hier wor den toegejuicht en men geneigd is zo mogelijk steun te verlenen, betreurt men het toch, dat de Gentenaren geen behoefte hebben gevoeld met Haarlem contact op te nemen en eer der in een sfeer van concurrentienijd hun concours met het Nederlandse hebben laten samenvallen. In de Spaamestad zou men liever samen werking zien, omdat daaruit slechts de juiste verbreiding en stimulering van het ideaal kunnen voortvloeien. Sophia Martha Esther del Car men Rosario del Campo Aghion. Deze ellenlange naam mag dan in Chili een pronkstuk zijn, wijzen op een goede afkomst en een waar borg vormen voor hoogachtingin de artiestenwereld is zij slecht bruikbaar, voor aanplakbiljetten zelfs een onoverkomenlijke hinder nis. Dus werd er stevig het mes in gezet, zodat het veel kortere, maar nog steeds zoetvloeiende „Rosita Serrano" overbleef. En onder deze inmiddels zo bekende naam gaat dan de zwartharige en groenogige zingende en fluitende ar tieste schuil. Haar leeftijd is - zoals te doen gebruikelijk - niet voor publikatie beschikbaar. Haar uiterlijk geeft in die richting weinig aanwijzing, zij zou zo wel 25 als 40 kunnen zijn. Vermoede lijk is zij dichter bij de tweede dan dè eerste leeftijd, doch dat zal voor haar vele bewonderaars weinig uitma ken. Hoewel zij met haar markante, pret tige stem opera-aria's, volkswijsjes, chansons en flamengo's - een en ander in niet minder dan achttien talen en tot grote voldoening van haar talloze luisteraars - had Rosita's moeder (zelf een zangeres met enige naam) weinig vertrouwen in de vocale kwaliteiten van haar dochter. Ondanks dit gebrek aan aanmoediging besloot het meisje (dat we gemakshalve maar Rosita zul len noemen om niet al te veel ruimte de lokkende maar zo harde wereld van dass du wieder bei mir bist", „Roter Mond" en vele Spaanse liedjes zal men vrijwel doen, wat zij wil en wat zij wil is allemaal zeer bijzonder. „Schön, zich misschien nog herinneren: a^1- trekkelijke visitekaartjes van de „Chi leense Nachtegaal". In de oorlog ver loor Rosita alles, behalve haar twee gitaren, haar talent en de wil om door te gaan. Zij huwde een Egyptische glasfabrikant en bereisde de hoofdste den van de wereld. Onlangs was zij korte tijd in Nederland voor de opna men van een langspeelplaat. Terwijl haar begeleider en persoonlijke arran geur, Victor Del Monte. onder de al gemene supervisie van Melle Wiersma met een orkest van Nederlandse mu sici repeteerde, bereidde de zangeres zich rustig voor in een hotel te Baam. De opnamen hadden tenslotte plaats in een gebouw dat wat betreft func tie niets met de platenwereld te maken heeft, doch akoestisch vrijwel ideaal is: het gebouw van de Hersteld Apos tolische Gemeente aan de Johan Ge- raedtsweg te Hilversum. Na afloop vertrok Rosita even plotseling als zij gekomen was. (Speciale berichtgeving) Kerk en orgel, vrijwel van het begin van hun bloeiperiode af hecht met elkaar verbonden, zijn in karakter en vorm sinds de Middeleeuwen de weerspiegeling geweest van het denken en het uitdrukkingsvermogen, de fantasie en de wils kracht van de Westeuropese mens. Ook in ons land heeft de orgelcultuur altijd haar basis gehad in een kerkgebouw, en wel vooral binnen de machtige muren van de trotse St.-Bavokerk te Haarlem, waar zij de laatste acht jaar weer tot nieuw leven wordt gewekt. De zwart-grijze plavuizen boven de eeuwenoude grafkelders, de hoge. smalle gewelven en de brede, grauwe pilaren vormen nog altijd de omgeving, waar deze muziek met haar zo eigen karakter het best ge dijen kan. Het prachtige, bruinrode orgel met zijn 5000 pijpen en meer dan 60 sprekende registers, dat in 1738 door de vermaarde orgelbouwer Christiaan Müller werd voltooid, heeft echter voor de organisatoren van het jaarlijks gehouden Haarlemse orgel-concours de sterkste troef betekend om deze manifestatie steeds weer tot een succes te maken. De men geling van donkere, rijpe tonen en sidderende hoge klanken lijkt voort te komen uit de bazuinen der engelen, die aan de zijkanten van dit schitterende instrument zijn gebeeldhouwd. De organist Klaas Bolt Promonade-concerten REEDS in de Middeleeuwen heeft de orgelcultuur zioh in ons land, en wat beperkter genomen in Haarlem en omgeving, tot grote hoogte ontwikkeld. Nederlandse orgelbouwers brachten deze muzikale vormgeving in haar bloeitijd over naar de buurlan den. zoals Noord-Duitsland. In die eerste tijd (zo omstreeks 1400) bezat Haarlem in zijn St.-Bavokerk een groot orgel, dat bijna uitsluitend ST.BAVOKERK TE HAARLEM als concert- en vrijwel nooit als litur gisch instrument dienst deed. Het was bovendien niet het eigendom van de kerk, maar van de gemeente Haarlem, een toestand die tot nu toe heeft voort geduurd en waarschijnlijk tijdens het begin van de Horvorming de orgel kunst in de Noordhollandse hoofdstad voor de ondergang heeft behoed. In 1634 hield de stadsorganist weke lijkse bespelingen, die gratis toeganke lijk waren en gedurende welke het pu bliek door de kerk wandelde. Ook thans worden er iedere week twee concerten gegeven, die in het hoog seizoen soms meer dan 500 bezoekers, onder wie vele buitenlanders, trekken. Improvisatie-wedstrijden ZOALS gezegd organiseert men thans reeds acht jaar lang in de Haarlemse St.-Bavokerk een jaa r 1 ij ks orgel - im pro visatie - concou r s, Jonge kunstenaars bespelen St. Bavo- orgel waar Nederlandse en buitenlandse or ganisten blijk kunnen geven van hun vermogens op dit terrein. Hierbij is naast een uitstekende technische be heersing van het instrument, een diep gaande vakkennis wat betreft harmo nie-, contrapunt- en vormleer beslist noodzakelijk, waarvoor bijzondere aan leg slechts door langdurige en zorg vuldige oefening ontwikkeld en op peil gehouden kan worden. De jeugdige musici, die hiet ouder mogen zijn dan 35 jaar. krijgen een uur voor zij op moeten treden de opdracht in handen. Thema (s) en vorm van de te spelen improvisatie staan hierin vermeld en een piano is beschikbaar om de deelnemer in staat te stellen zijn plan schematisch uit de werken De zwaarte van een dergelijke op dracht wordt gemanifesteerd in het geringe aantal organisten, dat zich er tevens op kan beroemen een impro visator van betekenis te zijn. Bij de voorgaande concoursen be- kampten jaarlijks vijf organisten elkaar, van wie twee Nederlanders en drie buitenlanders. Voor de thans op handen zijnde muzikale wedkamp als onderdeel van het Holland Festival op woensdag 9 juli te houden heeft de organiserende commissie het aantal deelnemers teruggebracht tot vier, om de tijdsduur enigszins te bekorten. Hierbij zal slechts één landgenoot zijn, namelijk Klaas Bolt, die zijn eerste prijs (een wisselprijs) van het vorige jaar zal moeten verdedigen tegen Hans Haselböck uit Wenen, Peter Hurdorf uit St.-Albans (Engeland) en Jaroslav Vodrazka uit Praag, door wie voor het eerst Tsjechoslowakije het Haarlemse orgelfeest zal meemaken. De jury be staat uit Pierre Segond uit Genève, prof. Siegfried Reda uit Essen en ir. Henk Badings uit Bilthoven. HET ambacht staat gelukkig weer in ere! Neem een kijkje in onze prachtige Ambachtsschool, waar tussen de 8 en 900 jongens het „vak" leren en hóe!. en gekomt onder de indruk van wat zij presteren. Neem de kostelijke voorwer pen, die tijdens de jongste ten toonstelling het oog verbaasden en waarmee heel veel gelukkige houders van loten verblijd wer den, dan ziet ge wat er in be trekkelijk korte tijd tot stand kan worden gebracht. j—ERLIJK gezegd, heb ik al- f- tijd de mensen, die een ambacht beheersen, benijd. Voor alle mogelijke klusjes moet tk, als niet-technicus een ander in de arm nemen en dan verwonder ik me over de han digheid, waarmee die ander te werk gaat en onmiddellijk een oplossing weet voor allerhand zaken, die voor mij eeuwig een raadsel zullen blijven. Zoals ik de diepste bewonde ring koester voor de gildemees- ters uit de Middeleeuwen, heb ik die voor de gildemeesters van het heden: ze hebben wat in hun „handen", wat ik niet heb. Ze kunnen de dingen maken sonder dat er extra kosten voor betaald moeten worden, ze draaien en ze prutsen wat en alles is op slag in orde! Zie: dat zijn de ambachtslie den, die misschien denken, dat een boordje in het maatschap pelijk leven hoger aangeslagen wordt dan een blauwe overall, maar die niet begrijpen hóe Jaloers ik altijd op die blauwe overall ben WAT moet er gewerkt en geploeterd worden om het zó ver te brengen: dat ge een motor in elkaar kunt zetten, of een ameublement kunt maken, of een ledikant, waarin ge zalig dromen gaat. Er was op die tentoonstelling van de Ambachtsschool van Alles wat: er waren dingen, die ge in de prachtigste winkel niet beter krijgen kunt. stoelen, die zó heerlijk „zaten", dat ge er op slag in dommelen ging, boeken kasten, waarin elk van uw boe ken onmiddellijk een ereplaats kan krijgen: ja, het grootste huis zou te klein zijn om al het fraais te bergen, dat hier met kundige hand was uitgevoerd. De jongens stonden er wAt parmantig bij en ik dacht: „Jullie zijn bij-de-hander dan ik, die alleen maar een vulpen kan laten leeglopen. En meestal maak je daarmee nóg brokken ook. inplaats van iets op te bou wen" Enfin: ik vond ze flinke jon gens, voor wie ik m"n petje graag afneem! ZO zitten ze iedere dag te passen en te meten, te knutselen, te repareren en onderdelen in mekaar te zetten, tot er iets te voorschijn komt, waar we allen plezier van heb ben! En als ze alle jaargangen ioorgelopen zijn. heten ze „ge- sellen" in het „ambacht". Ze zijn het vermoedelijk ook en slaan iedere pennelikker op alle fronten! Ik zie de knapen dikwijls uit 6ohool komen en denk dan, dat ze 't op de wereld van nu, die in de eerste plaats om mannen vraagt met „handen" aan 't lijf, zo kwaad nog niet getroffen hebben. Een heer met een boordje om mag er dan soms „deftig" uit zien. hij voelt zich toch een akelige sukkel, als het elektri sche knopje kapot is, het sche merlampje er Al te scheef bij staat, de kraan te lekken staat, de gootsteen verstopt is of de stop is doorgeslagenDan heeft hij de hulp van die ander nodig En 't komt hem lelijk op z'n kostenrekening te staan! Maar daarvoor heeft die an der ook die Ambachtsschool achter de rug! U wéét nu wat dAt betekent! FANTASIO. Foto Will Eiselim, Rijswijk.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 14