Een herendineetje in 1856 Maak het beste L ZATERDAG 7 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de tvand VAN EEN BLOEMSTREEP Maaltijd duurde meer dan 12 uur! ONS MENU VAN DE WEEK r, DIE een heel Turks leger op de vlucht joeg Parijs, juni 1958. Bloemstrepen, dat wil zeggen imprimé's, waarvan het streepdessin uit aaneengerijde bloemetjes of bladermotieven werd samengesteld, zijn ook deze zomer weer volop in de mode. Ze zijn vaak uitermate flatteus en smaakvol, en vele, vooral de romantische, middelmatig smalle bloemstreepjes op wit katoenen fond, zullen U in de winkel zeker gemakkelijk verleiden voordat ge hebt overlegd voor welke nuttige kledingstukken ze te gebruiken zijn. Te gebruiken zijn ze voor letterlijk alles. Ze zijn uitermate aantrekkelijk voor de klassieke overhemdblouse met driekwart overhemdmouwen, die zowel by rok als pantalon, by „blue jeans" als shorts een goed figuur maakt. Ze lenen zich ook uitstekend voor mo derne shorts en even moderne drie kwart of lange zomerpantalon met nauwe pijpen, die aan de kust een Morgen bent U een andere vrouw Er waren eens heel lang geleden, als u het precies wilt weten: 102 jaar, twaalf Franse heren, die op gezette tijden een belangrijk deel aan hun royale geldbuidel ontnamen ten bate van een weelderige voeding via diners van een welhaast ongelofelijke omvang. Voor één van die intieme eetfeestjes deden zij eens een beroep op de kookkunst van de koning onder de koks van weleer, Alexandre Vieillard, de afgod van alle Franse smulpapen. Hij kreeg de opdracht in het oude Parijse centrum van kunst en cultuur, het „Palais-Royal", nog vol van de praal en schittering, waarmee de Zonnekoning het had uit gedost, een maaltijd te creëren, waarmee de lekkerbekken een middag, een avond en liefst nog de daarop aansluitende nacht „zoet" zouden zijn. want vandaag nog, rustig bij U thuis kunt U POLYCOLOR- Kleurshampoo gebruiken voor Uw haar - het sieraad van elke vrouw! Een simpele haarwassing - maar wat een resultaat: Die enkele grijze haartjes zijn spoorloos verdwenen - Uw eigen natuurlijke haarkleur is opgefrist en bijgetlnt (zonder verven!) - U kunt ook een nieuwe modieuze kleur geven. Tintgevende haarwassing: Thuis, zélf doen! POLYCOLOR kleurshampoo Tintgevende haarwassing handige, voordelige tube voor 2 wassingen f. 1.95 bij alle drogisten en parfumerie-zaken Van weinig fatasie getuigde de titel van het fantastische smulfeest: „1001 nacht", een naam, welke echter meer was ingegeven door het dessert en des- zelfs entourage. Want toen het dozyn grage eters midden in de nacht ver langend zat uit te kyken naar het „toetje", sjouwde een aantal bedienden een stellage binnen, waarop een voet stuk, belegd met zestien schyven ana nas temidden van een rykdom van alle mogelyke vruchten. Op dat voet stuk lag een groot zijden geparfumeerd kussen, omslingerd met guirlandes van rozen. En op dat welriekende kussen zat een échte Venus, die, lopende over de tafel de heren zelf voorzag van de ananas. Hoe het begon.. De snoeplustige Fransen hadden toen al ruim twaalf uur aan tafel ge zeten, welke geopend was met het ser- IETS TOE IN NEDERLAND Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: In november 1954 werd in opdracht van de vereniging van Boekweitgrutten en Meelfabrikanten te 's-Gravenhage door de Nederlandse Stichting voor Statistiek o a. een onderzoek ingesteld naar het gebruik en de bereiding van nagerechten in Nederland. Gedurende 14 dagen werden inlichtingen inge wonnen van ruim 2000 huisvrouwen. Daar wy menen, dat een en ander wel interessant is, ontlenen wij het vol gende aan dit rapport. In 81—86 pet. van de gezinnen wordt door de week een nagerecht opge diend, hetzy fruit, hetzij een melkge- recht, gebakken nagerecht of een an dere toespijs. Melkgerechten pud ding of vla, pap, yoghurt nemen een belangrijke plaats in, zU kwamen gedurende de periode van het onder zoek in ongeveer de helft der gevallen op tafel. Dan volgt fruit, dat door ruim een kwart der huisvrouwen wordt op gegeven. Volgens de enquête worden droge ryst of macaroni en gebakken nagerechten slechts een enkele maal genoemd. Voor de zondag doet men meer moeite dan voor de week: meer huisvrouw (44 pet.) maken dan zelf de toespijs klaar. Voor zondag wordt veelal pudding of vla gekookt, terwijl voor de weekdagen er vrijwel evenveel huisvrouwen zyn, die opgeven, dat zij pap koken als die pudding of vla klaarmaken. De keuze van de nagerechten. De huisvrouwen werd onder meer gevraagd naar de lievelingsgerechten van de gezinsleden en naar de ge rechten, die zy beslist niet lusten. De lievelingsgerechten van de echt genoten waren in volgorde: pudding (33 pet wo. chocoladepudding 11 pet.), fruit (15 pet), pap (12 pet.), yoghurt (7 pet.), bij de vrouwen zelf is fruit meer geliefd (29 pet.) en komt pudding op de tweede plaats (24 pet.). De voorkeur van de kinderen komt sterk overeen met die van de vaders, evenals de afkeer. Byna de helft van de ondervraagden verkeert in de ple zierige omstandigheid een echtgenoot te bezitten, die van geen nagerecht zegt dat hij er beslist niet van houdt. Zoete pap, pudding en pannekoeken worden in meer dan driekwart der ge zinnen wel klaargemaakt. Flensjes daarentegen worden in ongeveer de helft der gezinnen nooit gegeten - meer dan een kwart der huisvrouwen kent dit gerecht ook helemaal niet uit ervaring. Pannekoeken zyn welbekend en worden in evenveel gezinnen als hoofd- en als nagerecht gegeten. Bij het gebruik van zure pap treden regionale verschillen naar voren. Wordt in 83 pet. van de gezinnen in de drie noordelijke provincies deze soort toespijs genoemd, voor de rest van het land is het percentage 64—68, voor de drie grote steden 49. By andere nage rechten speelt de landstreek geen rol. Met uitzondering van de flensjes, die veel minder in de laagste dan in de overige inkomensklassen worden op gediend, worden ook by de diverse welstandsgroepen geen duideiyke ver schillen in de keuze van nagerechten geconstateerd. Het is dus byv. niet zo. dat karnemelksepap overwegend by de eenvoudige gezinnen op tafel komt. Het al of niet zelfberelden van de toespijs. Laten wij fruit en yoghurt buiten beschouwing, dan blykt, dat men veel minder vaak een toespys kant en klaar koopt dan zelf bereidt. Het gebruik van pap en vla in flessen wordt door resp. 6—8 pet. en 2—4 pet. der huis vrouwen opgegeven. Door 11—15 pet, resp. 14—23 pet. der huisvrouwen wor den deze soorten nagerechten thuis klaargemaakt. In tegenstelling tot zoete pap wordt karnemelksepap aan zienlijk vaker gekocht dan thuis ge kookt. n l. door ruim driekwart van de gezinnen. Maakt men de zure pap zelf klaar, dan wordt even vaak gort als bloem genomen voor het binden. De gekochte zure pap is meestal met gort gebonden. Als bindmiddel voor zoete pap staat havermout bovenaan, ge volgd door griesmeel en in mindere mate custardpoeder, maizena en an dere gladde bindmiddelen. wondergoed figuur maken. Ze zyn ge knipt voor jakken en fantasieblouses van sportieve allure en, het spreekt vanzelf, voor allerhande zomerjurkjes van daags tot gekleed, van klassiek tot modieus. Van die laatste twee, de sportieve blouses en de japonnetjes, laten we U hier een paar modelletjes zien, die naar de mode van deze zomer zyn. Een klassiek zomerjaponnetje met wijde rok en streng getailleerd lyfje (1) als contrast voor een modieus mo delletje, dat op de trapeziumlyn van dit seizoen werd geïnspireerd (2). In het eerste is de streep dwars genomen en van het motief werd vooral in het lyfje profyt getrokken, dat geheel ge bloemd en niet gestreept is. Daartoe werden de bloemstrepen van de stof tegen elkaar genaaid. Het lyfje bezit bloemstreep verticaal genomen. Het tweede modelletje, dat minder tijdloos is, heeft een kort lyfje en een glad uitstaande rok, die direct onder de buste begint. In dit model is de smalle bloemstreep vertikaal genomen. Het lint, dat alleen aan de voorkant hoog op de japon geappliceerd is en mid denvoor in een lange strik eindigt, werd uit de streep van de stof gesne den. De heel korte mouwtjes zijn met een bloemstreep-boordsel afgewerkt. De sportieve fantasieblouse, in figuur 3 weergegeven, is een recht model met driekwart overhemdmouwen en een klassieke overhemdkraag, welke ein digt in de dwarsgenomen streep, die op de borst werd geïncrusteerd. Een dwars genomen bloemstreep garneert ook de enige steekzak, die op de lin kerheup is aangebracht. Ook de boor den van de mouwen zijn uit het bloemmotief van de stof gesneden. De blouse uit de laatste figuur comple teert een driekwart, nauwe pantalon van hetzelfde gebloemstreepte mate riaal. De blouse heeft aan de voorkant een brede pas, waarin de streep ver ticaal is verwerkt. In de naad, welke die pas van het dwars gestreepte on derstuk scheidt, zijn twee steekzakjes gewerkt. Op de rug loopt de streep over de gehele lengte in verticale richting, terwijl daar in het midden een knoopsluiting is aangebracht. Bloemstrepen, mits ze betrekkelyk smal zyn en niet te bont, kunnen door een ieder worden gedragen. Wie klein is of wat breed, verwerkt de streep verticaal en zal zo wat langer of smal ler schynen. Wie te groot is, neemt het motief dwars, met tegenovergesteld effect, en wie, wat anatomie betreft, volmaakt is (of byna) kan naar haar luimen tewerk gaan en de streep dwars of verticaal nemen, indien ze ten minste niet beide mogelijkheden com bineert. J. V. Zo langzamerhand beginnen de aardappelen slechter te worden en daar de nieuwe nog erg pryzig zyn, zullen velen nu naar een goed vervangingsmiddel uitzien. De peulvruchten raken ook op hun eind, zodat we 't zeer zeker in een andere richting zullen moeten zoeken. Gelukkig zitten er voldoende variatie mogelijkheden in macaroni en ryst. We moeten daarby echter wel bedenken dat macaroni, spaghetti en ryst weliswaar koolhydraatryke levensmiddelen zyn, maar beslist niet de nodige vitamine C bevatten, die we in de aardappelen (al is dat in het voorjaar minder!) wél aantreffen. We zullen daarom voor extra vi tamine C moeten zorgen, byv. in de vorm van rauwe groenten, sinaasappelen, citroenen of grapefruit. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Recept: Spaghettischotel. 400 gr. spaghetti. 200 gr. ge hakt. 1 blikje tomatenpuree, ui. peper. zout. paprikapoeder. 50 gr. geraspte kaas, 50 gr. roomboter. De spaghetti in 15 minuten gaarko ken in ruim water met wat zout; uit laten lekken en op een zeef boven heet water warm houden. Het uitje snippe ren en in wat boter fruiten. Het pa toost met verse haring, lamscoteletten (wat extra nemen voor maandag), aardappelen, grapefruit. ragoüt van rest lamsvlees, aardappelpuree, sla, turfjes met bessesapsaus. aspergesoep met kaas en brood croutons, appelpannekoeken. eierragoüt, ryst, sla van komkommer, kropsla en bietjes, caramelpudding. verse worst, bloemkool, aardappelen, citroenryst. bloemkoolsoep, gebakken schol, worteltjes, gebakken aard appelen. spaghettischotel met tomatensla, rabarber-compóte. prikapoeder en gehakt erbij doen en met de vork fijnmaken, zodat het ge hakt uiteen valt en gaar kan worden. Daarna de saus met tomatenpuree, peper en zout verder op smaak afma ken. Op het laatst de geraspte kaas er door doen (niet meer laten koken!). De rest van de boter door de spaghet ti roeren, opdoen en de saus er apart by presenteren. Er kan extra nog een schaaltje geraspte kaas op tafel wor den gezet. 1 Op 15 augustus 1543 wierpen 120 ga leien het anker uit voor Nice om deze stad te beschieten. De galeien behoorden tot de Turkse vloot en wilden tezamen met Franse troepen de oude staat inne men. Gelijktijdig met de aanval uit zee werd de stad van de landzijde door een troep voetvolk bestormd. Een kanonsko gel trof de muur van een huis op de hoek van de Rue de la Loge, waar ze, voorzien van een inscriptie, heden ten dage nog te zien is. 2. De Turken zetten stormladders tegen de bastions van Nice en een Turkse of ficier was de eerste, die er tegen opklau terde om de Turkse halve-maan op de muur te planten. Anderen volgden hem en de belegerden wilden al op de vlucht slaan toen het Wonder gebeurde. Een wasvrouw, Catharina Segurana, wier echtgenoot op een ander bastion vocht, hoorde hoe de strijd ervoor stond, greep haar wasstok en ijlde naar het toneel van het gevecht. 3. Zij sloeg de Turkse officier met een geweldige slag van haar ivasstok neer, griste hem de vlag uit de hand. spuwde erop en vervloekte met luide stem Mo- hamed en zijn volgelingen. Daarna scheurde zij het dundoek in stukken en riep „De zege is aan ons". De aanblik van deze ongelooflijke smaad van dit heilige Islamietische symbool en de dood van hun aanvoerder, maakten op de Turkse soldaten een geweldige in druk. Ze begonnen zich langzaam terug te trekken en vielen bij tientallen van de ladders, terwijl Catharina haar land genoten aanvuurde en ze tot krachtig verweer stimuleerde. 4 's Avonds kozen de Turkse schepen weer zee en de inwoners van Nice droe gen Catharina in triomf door de stad er. noemden haar hun beschermengel. Op de plaats waar de Turkse officier viel, werd een kapel opgericht met het opschrift ..Aan de wasvrouu) Catharina Segurana, de Jeanne d'Arc van Nice". Deze steen werd in 1782 vervangen door een groet relief, dat de strijd van de heldin uitbeeldde. In 1923 werd ook nog een straat in Nice naar de dappere wasvrouw vernoemd. veren van de beste oesters, die Vieil lard in Europa had weten te bemach tigen. Een kleurryke hors d'oeuvrewas daarop gevolgd en toen ook nog wat uitgelezen garnalen in boeketvorm opgediend, de eerste honger gestild hadden, werd het tyd voor de soep. Het was beslist geen soep van de dag en omdat Vieillard was uitgedaagd door dit diner de kroon op zyn levens werk te zetten, waren er zelfs vier soepen. Achtereenvolgens werden de gasten getrakteerd op een schilpad soep, een sterke soep van gevogelte, een heldere kippesoep en tenslotte een gebonden soep van Maaskreeftjes. De eerste ronde Terwyi het dozyn fynproevers wat koutte over elkanders prestaties op consumptief gebied, legde de keuken de laatste hand aan de eerste service. Die begon met een zalm in kreefte6aus, gegarneerd met aardappelpuree. Als tweede vertegenwoordiger van de vis- senstand deed een geurige tarbot zyn intrede, zwemmende in een frivole Hollandse saus. By de ham met ma- deirasaus werd spinazie in boter aan gevoerd en toen een bescheiden portie bittere sla de monden wat verfrist had, kon men zich met aandacht wyden aan gestoofde poulardes met verse truffels, welke ook gezorgd hadden voor de truffelsaus. Een staartstuk van de ree kon na- tuuriyk niet gemist worden. Daarvoor waren twee sausen gebrouwen, één van grote peperkorrels en één van haze- bloed. Met wat kleine hapjes, zoals fyne stukjes patrys in gelei, wyn- gaardkwartels en stukjes koud gevo gelte met pftté, kwam de eerste service tot een smakeiyk einde. Dit alles had waarschyniyk veel aan aantrekkelyk- heid verloren, als er geen wynen wa ren geweest om keel en slokdarm in conditie te houden. Geschonken wer den: Grand Montilla. Grand Boldarino Chftteau Larose 1848, Grand Cordou en Chftteau Yquem 1847. Tweede ronde De inzet van de tweede service was een aardigheidje: 6orbet met ananas, net fris genoeg om de Boheemse fa zanten een opgewekt welkom te be reiden. Zy werden gevolgd door een machtige haan, waarvan de flanken werden warm gehouden door malse watersnippen. Na een korte dromerige pauze zette men zich bedachtzaam aan het keuren van rode patrys en hout snip op geroosterd brood. Dan nog wat truffels met champagnewyn en rivier kreeftjes van Württemberg met di verse kruiden en een korte periode van werkeloosheid brak aan. De heren dronken een kopje koffie met likeur, terwyi ze loom de etiketten der zo juist genoten wynen bestudeerden. Want de ry glazen was tydens de tweede service gevuld geweest meteen Grand Ch&teau Lafitte, een Grand ChfLteau Margot, een Grand Ch&teau Vougeot en een Vin de Constance. Nagerechten Gelukkig leerde de menubeschrijver, dat het nog lang geen tyd was de tafel op te breken. Wat zou een culi nair festyn zonder nagerechten zyn? Daar kwamen ze: de kropsalade, de gekookte seldery, de asperges in boter, de perziken, de vele soorten gebak, de gevulde „bodempjes", de fruitsalade en het ys. Nu, het toetje kent U: Venus in haar vruchtentuintje. En haar viel, aldus de kroniekschryvers. een har- telyker ontvangst ten deel dan een van haar toch ook niet zo degelyk geklede zusteren uit een latere generatie. Toen die nameiyk by verrassing te voor- schyn kroop uit een immense suikeren taart, die aan het slot van een heren diner op tafel was geplaatst, verzucht te een der gryze aanzittenden„En ik had toch zó gehoopt, dat er slagroom in zou zitten". De kenners zyn het er onder elkaar niet over eens of het Franse eetfeestje, onder leiding van de artistieke Vieil lard, vermeld moet worden als een voorbeeld van culinaire cultuur. Na- tuuriyk hebben die twaalf verwende smulpapen geen grote porties van ieder gerecht naar binnen gewerkt. Maar alles by elkaar was het toch wel vry veel. Het is nog de vraag of de moderne, met het ritme van zyn tyd meehollende mens het geduld en het vermogen zou kunen opbrengen voor een zo langdurig en omvangryk gastro nomisch festyn. De tegenwoordige Europeaan schynt overigens naar het andere uiterste over te hellen. Hy voedt zich steeds veelvuldiger aan snelbuffetten en met panklare maal- tyden. In een Amerikaans vrouwen blad stond onlangs te lezen, dat de Amerikaanse man uit de grote stad niet eens meer thuiskomt om te eten. omdat hydaar precies hetzelfde krygt voorgezet als in de honderden snackbars. Zo erg is hetin het oude werelddeel nog niet, hoewel men zich hier helaas ook al minder rust en tyd gunt om een smakelijke maaltUd te be reiden en te genieten. Is er echter iets gezelligere denkbaar dan een goed verzorgd maal? Een net jes gedekte tafel, smakeiyke spijzen en wat vroiyk gebabbel van de gezins leden kunnen een moment van ge zonde rust betekenen in het gejaag van alle dag. En wie behoefte heeft aan een origineel recept voor een smake iyke hoofdschotel, kan tegenwoordig terecht by zyn slager, die ziin klanten helpen wil by het hoog houden van de goede styi voor een verkwikkende maaltyd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13