kiest de Eroflzijde, kiest de EBBImVe PANG de beste voeding voor Uw kinderen - voor Uw gezin! Nieuwe industrie te Delfzijl voorziet n behoefte binnenland Nieuwe helikopter-luchtbus voor vijftig passagiers in Engeland rinnxrrroxmxr»xrrrmxrrrmxr»xrrmxrgTaToxcx»xcYmxaxrmxr»xmx»xmTrmx8xrrrmxmx»xr»TrrmmTrrff! Fabriekscomplex sodaproduktie thans in bedrijf gesteld Kerkelijk L even 7ste jaargang Donderdag 5 juni 1958 Vierde blad no. 29457 l>ee [oto's van de Fairey Roto- ne een vliegtuigdat de moge- heden van de helikopter en een gewoon vliegtuig combineert. In het toestel kunnen 48 passagiers wor den vervoerd of vijf ton goederen. Jaarlijkse A.N.W.B.-prijs jublikatie toerisme Ter gelegenheid van zijn 75-jarig be staan heeft de ANWB besloten tot de instelling van een jaarlijkse ANWB- prijs met het doel, daarmede waar dering tot uiting te brengen voor op vallend goede publicistische prestaties zullen zowel de letteren en de journa listiek als de film, radio en televisie omvatten. De te bekronen werken dienen een bij zondere stimulans te vormen voor Ne derlandse toerisme in binnen- en bui tenland en uit te munten of door hun cultureel niveau of doordat zij buiten de platgetreden paden gaan of doordat zij op andere wijze de kwalificatie „opval lend goed" verdienen. De toekenning zal jaarlijks geschieden en verband houden met in het afgelopen kalenderjaar in de openbaarheid naar voren gekomen werk. eventueel tegen de achtergrond van reeds eerder verschenen oeuvre. De prijs zal bestaan uit een penning nen ten hoogste drie prijzen worden toe- en een bedrag in geld. telkenjare kun - gekend. Bij voorkeur zal telkenjare ten minste een prijs worden bestemd voor journalistiek werk. Voor de toekenning is een adviescom missie ingesteld, onder voorzitterschap van dr. H. J. Prakke, met als leden de Prijsverlaging van een margarinemerk Over het besluit van de Unilever- directie tot verlaging met 10 cent per pakje van haar margarinemerk „Rama" deelt de minister van Economische Za ken, de heer Zijlstra mede, dat de fabrikant van deze margarine desge vraagd heeft medegedeeld, dat genoem de prijsverlaging deels het gevolg is van grondstofprijsdaling, deels van vereen voudiging van de verpakking, waarin dit artikel aanvankelijk bij wijze van intro ductie aan de winkelier werd geleverd. Het Tweede Kamerlid, de heer Borst, had hem hierover schriftelijke vragen gesteld. De fabrikant heeft ook medegedeeld, dat tevens commerciële overwegingen, welke verband houden met de recente boterprijsverlaging hierbij een rol spelen. heren: P. Beishuizen. B. J. Bertina, mr. J. Winkler. E. Elias. B. van Eysselsteijn, D. Verel en De toekenning zal voor de eerste maal geschieden in 1958 over werk van de laatste vijf jaren. De toekenning wordt bekend gemaakt op de a.s. algemene ver gadering van de Bond. op zaterdag 14 juni 's middags te 2 uur in het Kurhaus te Scheveningen. Jubileumnummer „De Kampioen" Voorwoord van Prins Bernhard Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de ANWB, is het officiële bondsorgaan de „Kampioen", versche nen in 'n oplage van ruim 400.000 exem plaren. Dit jubileumnummer, dat wordt toe gezonden aan alle leden, heeft een om slag in kleurendruk en een geschakeerde inhoud, waarin alle facetten van het moderne Bondswerk worden belicht. In zijn voorwoord tot deze jubileum - kampioen" schrijft Prins Bernhard. die ere-voorziter van de ANWB is, onder meer: ..Reizen is in de huidige wereld, die. steeds kleiner wordt door de zoveel betere en snelle verbindingen, één van de belangrijkste middelen om de men sen tot elkaar te brengen. Wie vreemde landen .vreemde werelddelen bezoekt en daarbij een open oog heeft voor de pres taties va nandere volkeren, andere ras sen. zal zijn vooroordelen kwijt raken en inzien, dat ook die andere iets kunnen presteren, dat zij op het ene punt mis schien achter bij ons zijn. maar in an der opzicht een voorsprong hebben. Rei zen verruimt onze horizon en verrijkt onze geest, mits het reizen op de juiste manier gebeurt". Vele medewerkers hebben ertoe bijge dragen dat dit jubileumnummer een Ons volk geestelijk weerbaar maken Op het vijfde congres van de nationale federatieve raad van het voormalig ver zet Nederland dat vrijdag en zater dag a.s. in Amsterdam wordt gehouden komt een voorstel der Amsterdamse afdeling aan de orde inhoudend: dat zowel de jeugd als het gehele Neder landse volk geestelijk weerbaar dient te worden gemaakt tegen het dreigend ge vaar van het communisme en tegen elke vorm van dictatuur. Het hoofdbestuur wordt gevraagd middelen en wegen te zoeken om deze actie, in overeenstem ming, zoveel mogelijk, met alle daarvoor in aanmerking komende organisaties, met alle kracht te gaan voeren. Ook behoort volgens het voorstel de jeugd te worden ingelicht waarom in de iaren 19401945 verzet werd geboden. 20.000 MARK VOOR ANNE FRANKSTICHTING. De gemeenteraad van Frankfort heeft 20 000 mark geschonken aan de Anne Frankstichting als bijdrage voor restau ratie van het „Achterhuis" aan de Prinsengracht te Amsterdam. overzicht geeft van de buitengewone vlucht die verkeer en toerisme de laatste decennia hebben genomen, en van de daarmee parallel gaande groei en ont wikkeling van de ANWB. loivel horizontale als verticale beweging - Niet elegant, maar wel zeer nuttig ,raiding op betonnen irkel van 40 nieter Mnsdag was er in Engeland iets uws in de lucht: de Fairy-Rotodyne, arvan beweerd wordt dat het 't eerste vliegtuig ter wereld is, dat verticaal gt en daalt, maar zich verder als een ■maal toestel horizontaal voortbe- sgt. Het is een kruising tussen een sachtige helikopter en een kort en Irongen lijnvliegtuig. De Rotodyne it sierlijkheid, maar is een uiterst ktische luchtbus, welke 48 passagiers in het hart van de steden kan hren- l Dit pionier-toestel, dat in novem- vorig jaar zjjn eerste- proefvlucht akte en dinsdag aan het publiek werd oond, kan vijf ton vracht vervoeren, h dan zonder passagiers, oor verticale vlucht en in de lucht idderen" zorgen twee Napier Eland prop-straalmotoren (tezamen 7000 pk.) welke samengeperste lucht brengen naar kleine straalmotoren in de uiteinden van de vier rotorbladen. De diameter van deze „molen"-wieken bedraagt ruim dertig meter. Bij horizontale vlucht wordt het toestel voortbewogen door een tweebladige schroef, terwijl de wie ken op eigen kracht blijven draaien. De testpiloot verklaarde, dat het uiterst gemakkelijk is om met dit toestel te dalen op een betonnen cirkel van 40 meter doorsnee. De Rotodyne zal in de aanloopperiode f3.750.000 kosten. Er zijn echter nog tachtig tot honderd miljoen gulden no dig voor de verdere ontwikkeling van deze machine. De Rotodyne heeft reeds 89 vluchten gemaakt, maar pas twee maanden geleden slaagde men erin de overschakeling van verticaal naar hori zontaal voortbewegen zonder hoogte- verlies te doen geschieden. Het maximale vliegbereik is 720 km. Spaart U plaatjes voor het al-1 bum „De bonte droom van het circus" f Omdat de vraag naar plaatjes voor dit prachtige album overstelpend groot is. hebben wtf besloten de geldigheidsduur van de plaatjes te verlengen t/m 31 dec. 1958. Let wel, op de thans zo goed kope roomboter treft U de rqks- boiermerken aan. die U nodig heeft om het album te completeren. Advertentie Advertentie JÜLO^JALO^^^^^^^JUÜUÜULajIJLIULILILlUüUÜUUlJUÜUUUÜULOJLLOJLO.JUULIULiiJULLIULIÜUL ao o o n o oooqqooqooo o 00000001 RANG, een product van de Kingfabrieken C—RANG. een nrodurt van de Kincrfah (Speciale berichtgeving) ^Vandaag is een nieuw produkt toegevoegd aan het Nederlandse let van grondstoffen, waarmee een wezenlijke bijdrage is geleverd 11 de economische ontwikkeling van ons land". Met deze woorden 0on vanmiddag president-commissaris H. H. Wemmers zijn rede gelegenheid van de opening der N.V. Ned. Soda-industrie te ilfzijl, die o.m. werd bijgewoond door Koningin Juliana en de nister van Economische Zaken, prof. Zijlstra. Naast de winning van lenkool in Zuid-Limburg, van olie door de Nederlandse Aardolie Batschappij en van zout o.a. in en rond Hengelo heeft thans dus ook produktie van soda, naast chloor en natron de belangrijkste basis- Dndstof, die uit zout wordt bereid, een aanvang genomen. lit heeft overigens wel enige voeten in aarde gehad. Reeds sedert tientallen in bestonden er namelijk in ons land Unen om tot een dergelijke fabricage geraken. Deze ideeën werden ten- fe verwezenlijkt door de oprichting 25 augustus 1954 van de N.V. Neder- dse Soda Industrie te Delfzijl, wat lelijk was na het aanboren van het Mj de zee gelegen zoutvoorkomen in Irdoost-Gronmgen. Het ontbreken f de mogelijkheid om de belangrijke (veelheden schadelijke afvalvloeistof de soda-produktie met zich mee- bgt op verantwoorde wijze af te voe- L heeft altijd het voornaamste strui- blok gevormd voor vestiging in Twen- pe thans in gebruik genomen indus- rcerreinen liggen, vlak bij de zee, dan aanzienlijk gunstiger. Srote bedragen waren nodig let ammoniak-soda-proces, dat bui- gewoon moeilijk is en alleen bjj een langrijke produktie met moderne ap- htuur lonend kan zijn, vergt grote [ragen. Een aandelenkapitaal van 30 Ijoen gulden werd hiervoor nodig icht en bijeengebracht door de Kon. f. Zout industrie, de Staatsmijnen in Limburg, de Kon. Zwavelzuurfa brieken v/h Ketjen en de Maatschappij tot ex ploitatie van kooksovengassen (Mekog) Bovendien werden voor een bedrag van 21 miljoen gulden leningen gesloten, waarvan de staat rente en aflossing garandeerde. Het terrein van deze nieuwe Neder landse industrie is 18 ha groot en werd in drie jaar tijd bouwrijp gemaakt. Het ligt aan een binnen- en een buitenhaven, heeft goede wegverbindingen en een eigen spooraansluiting. De bodem echter, die de zware transporten en het grote gewicht der fabrieksinstallaties zou moeten dragen, was weinig geschikt door een wisselvallige structuur. Het heeft bijna een jaar geduurd alvorens het ter rein, dat met meer dan een half mil joen kubieke meter zeezand 2% meter moest worden opgehoogd, voor bebou wing gereed was. Voor fundering van de installaties en gebouwen waarvan de totale bouwkosten de 40 miljoen gulden belopen werden 1500 betonpalen met een gezamenlijke lengte van 22 kilome ter in de grond geheid, sommigen tot zeven, anderen tot 24 meter diep. In ditzelfde tijdsbestek werd door Rijks- en Provinciale Waterstaat een indrukwek kend complex van civieltechnische wer ken tot stand gebracht in de vorm van bruggen havens, wegen, sluizen, kana len enz. Dit alles was op bijzondere fraaie wijze afgestemd op de gelijktijdige gereedkoming van de verscnillende fasen van de bouw van de fabriek. In september 1956 kon met de boven bouw van de fabriek en de montage der installaties worden begonnen. In no vember 1957 werd de fabriek. Overeen komstig de plannen, in bedrijf gesteld en nog voor het begin van het nieuwe jaar werd een normale, regelmatige produktie verkregen. Dit is mede te danken aan de experts van de Diamond Alkali Company te Cleveland, Ohio, V.S. die hulp ver leenden bij het ontwerpen der installa ties en bereid waren het toekomstige Ne derlandse personeel te trainen. Soda voor de huisvrouw Soda wordt gefabriceerd uit zout en kalksteen, terwijl voorts cokes en ammo niak nodig zijn. Het zout voor de indus trie te Delfzijl komt uit de „Zouthorst" bij Heiligerlee, een zeer grote onder aardse zoutberg, die door de Kon. Ned. Zoutindustrie wordt geëxploiteerd. In de vorm van pekel wordt het zout door een 23 km lange pijpleiding naar Delf- zyl gepompt. De kalksteen moet uit Bel gië of Duitsland worden aangevoerd. Cokes en ammoniak zijn in voldoende mate in Nederland voorhanden Als af valstof ontstaat er een calciumchloride oplossing, die na verdunning door een pijpleiding naar zee wordt afgevoerd. Voor de produktie van 1000 kg soda is circa 1500 kg zout en circa 1250 kg kalk steen nodig. Als afval ontstaat dan ruim 1000 kg calciumchloride. Soda wordt voor 75in de industrie, voor het ove rige na bij andere fabrieken veredeld te zijn door de huisvrouw gebruikt. De produktie te Delfzijl is ruimschoots vol doende om in de gehele binnenlandse behoefte te voorzien. Voorts wordt ver wacht dat ook een gedeelte zal kunnen worden geëxporteerd. Van het fabrieksterrein is zes ha be stemd voor twee nieuwe bedrijven van de KNZ: een elektrolysebedrijf en een zoutfabriek. Het elektrolysebedrijf is in middels gereedgekomen. Het produceert natronloog en vloeibaar chloor uit ver zadigde zout oplossingen. De zoutfabriek zal begin 1959 gereed zijn. Beide fabrie ken ontvangen hun warmte en elektri sche stroom gedeeltelijk van de centrale van de sodafabriek. Zo kunnen er dus in het Noord-Groningse havenstadje zout, chloor, natronloog en soda in voldoende hoeveelheden voor de binnenlandse be hoefte worden geproduceerd. Wil het bedrijf zijn functie goed kun nen blijven vervullen, zo verklaarde van middag ir. H. M. van Mourik Broekman, president-directeur van de NSI, dan moet aan een centrale voorwaarde wor den voldaan, namelijk een verzekerde aanvoer van brandstof en elektriciteit tegen stabiele prijzen. Het belang hier van werd in het afgelopen jaar duide lijk, toen de jonge industrie door de in ternationale toestand geconfronteerd werd met een ver van stabiel niveau. Opening door de Koningin Om twaalf uur vanmiddag haalde Ko ningin Juliana te Delfzijl een handel over. waardoor de fabriekssirenes gin gen loeien, de afsluitbomen over de toegangswegen tot het fabrieksterrein en die over de spoorbaan open gingen. De N.V. Nederlandse Soda industrie was officieel geopend. Over de geopende spoorbaan trok een versierde diesel-locomotief tien versier de wagens, gevuld met zakken soda van het fabrieksterrein naar het station Delfzijl. Koningin Juliana was ontvangen door burgemeester J. A. F. Roele. waarna de top-leiding van de nieuwe fabriek aan haar werd voorgesteld. Toen Koningin Juliana de sodafabrieken weer verliet om naar Appingedam te gaan. waar in hotel Ekestein de lunch werd gebruikt werd nog gestopt bij de nieuwe Eems- kan aalsluizen. Begeleid door ir. Van Mourik Broek man bezocht de Koningin na de lunch nog het Schathuis. waar tal van geno digden de lunch werd aangeboden. Langs het raadhuis in Appingedam en verder door de dorpen Siddeburen. Hel ium. Slogteren en Kolham werd naar Haren gereden. Op de Rijksweg naar Assen nam de Commissaris van de Ko ningin in Groningen afscheid van de hoge gaste. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodorus J.. zn. van Th. J. van Kampen en M. F. v .d. Poel; Adrlana H., dr. van J. G. Treffers en A. A. Louw- man; Cornells J. zn. van C. Th. v. d. Meer en J. P. Bijlemeer; Suzanna F. L.. dr. van F. L. Coertse en L. v. d. Vlekkert. Ondertrouwd: G. H. Konings en W. M. Zoetemelk. Getrouwd: J. C. Luijnenburg en R. Riet bergen j F. Fllippo en M. Kesseler. NED. HERV. KERK Beroepen te Kockengen J. J. Poort, legerpredikant te Tilburg; te Hansweert (toez.) J. Bronsgeest, vicaris te Den Haag. Aangenomen naar Zoetermeer (1ste pred - Sl.) A. Pletersma te Enter. Benoemd tot ulppredlker te Amsterdam-noord-oost F. Gerorandy, kand. aldaar. GEREF. KERKEN Tweetal te Utrecht-west (3de pred.pl.) W. Griffioen te Nijkerk en A. C. Kersten te Bodegraven. Beroepen te Avereest H. Bade te Valthermond; te Veenwoudster- wal E. J. Duursema te Vorden. Aangeno men naar Utrecht-noord (3de pred.pl.) T. Spilker te Maassluis. GEREF. KERKEN OXDERH. ART 31 K.O. Beroepen te Nljverdal H. Stolk. kand. te Amstelveen. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Zwolle L. Eveleln te Enk huizen. Gesprek met leiders van Russisch Orthodoxe Kerk Thans is een definitieve beslissing genomen over het gesprek dat de Wereldraad van Kerken zal houden met leiders van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Reeds geruime tijd geleden had de Wereldraad van Kerken de leiding van deze kerk uitgenodigd voor een gesprek, doch steeds was dit uitgesteld. Nu is evenwel besloten, dat dit gesprek op 8. 9 en 10 augustus in Nederland zal wor den gehouden. De plaats van samen komst zal later bekend worden ge maakt. Metropoliet Nikolai, die tijdens een bijzondere dienst in de Theologische Academie te Zagorsk sprak zei. dat de Russisch-Orthodoxe Kerk het thans mo gelijk acht te voldoen aan de wens van ae Wereldraad om tot een gesprek te komen, dat ten doel heeft het uitwisse len van inzichten omtrent het nut en de vorm van een verder contact. Vermoedelijk zal deze ontmoeting ge leid worden door de secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. W. A. Visser 't Hooft en de voorzitter van het centrale comité van de Wereldraad dr. Fry uit de Ver. Staten. Aan het hoofd van de Russische delegatie zal waarschijnlijk metropoliet Nikolai staan, die de lei ding heeft van de afdeling voor buiten landse aangelegenheden van het patri archaat van Moskou. Ontstellende leemten bij bijbelgebruik In het jaarverslag over 1957 van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) te Amsterdam wordt opgemerkt, dat het steeds toenemende alfabetisme in de we reld en de dikwijls geringe koopkracht van degenen, die leerden lezen, ander zijds een verhoogde vraag naar bijbels tegen een lage prijs tengevolge hebben gehad. Wat deze toegenomen vraag naar bij bels betreft vormt Indonesië geen uit zondering. De vraag blijft daar buiten gewoon groot. De produktie van het NBG in het jaar 1957 omvatte behalve een groot aantal Nederlandse bijbels en bijbelgedeelten ook 22.000 bijbels en 32.000 Nieuwe Tes tamenten in het Hongaars, alsmede voor Indonesië: 20.000 Nieuwe Testamenten in het Indonesisch. 30.000 exemplaren van de Toba-Batakse bijbel en 25.000 exem plaren van het Toba-Batakse Nieuwe Testament alsmede 7800 bijbelse lees boeken in het Simalungun-Bataks. De omzet in Nederland van gebonden bijbels en bijbelgedeelten was in 1957 ruim f. 5100 hoger dan in 1956. Het is niet overdreven te zeggen, zo wordt in het verslag opgemerkt, dat er vele plaatsen in Nederland een nieuw geslacht opgroeit zonder kennis van de bijbel. Ook binnen de kerken zijn er de laatste jaren op verschillende plaatsen bij een onderzoek naar het bijbelgebruik ontstellende leemten ontdekt. Het hoofdbestuur heeft besloten in sa menwerking met het „Comité ter bevor dering van goed bijbelgebruik" op ver scheidene plaatsen in ons land een on derzoek te d en instellen naar het bij belgebruik in de hoop. dat met de resul taten niet alleen het NBG maar ook de kerken, evangelisatieverenigingen enz. hun nut zullen kunnen doen. PREDIKANTENCONFERENTIE CHR. GEREF. KERKEN In ApeM-oorn is de jaarlijkse pre dikantenconferentie van de Christelijke Geref. Kerken gehouden onder voor zitterschap van prof. W. Kremer. Refe rent op deze conferenie was ds. D. Biesma uit Utrecht, die sprak over eni ge aspecten van de nieuw testamen- tische openbaring betreffende de kerk. Tijdens deze vergadering legde prof. J. Hovius zijn functie als tweede voor zitter neer. Hij werd opgevolgd door prof. dr. J. van Genderen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7