de lekkerste half zware shag n TIP VAN BOOTZ Alg. Bond van Ouden van Dagen Mag een buitenlander niet pleiten voor de Amerikaan Pope rechtzaken 97ste jaargang Donderdag 5 juni 1958 Tweede blad no. 29457 Drie officieren gebruikten jeep om naar tje in Leiden te gaan feestjt Drie eerste luitenants, onder wie een arts, stonden gisterochtend terecht voor de Krijgsraad te Velde West, omdat zij op 2 april j.l. onrechtmatig gebruik had den gemaakt van een militaire jeep. De drie officieren zaten 's avonds aan een korpsmaaltijd op het Vliegveld Ypen- burg aan. Daar waren zij in een zo opgewekte stemming geraakt, dat zij be sloten na afloop van het diner de ge zelligheid nog wat te rekken en naar Leiden te gaan, waar in de studenten sociëteit S.S.R. een feest werd gehouden, waarvoor de arts een uitnodiging had. Zyn twee vrienden kon hy daar gemak kelijk introduceren. De enige moeilijk heid was hoe in Leiden te komen, want het was inmiddels half één geworden. Een van de andere luitenants had echter een jeep met chauffeur onder zijn bevel, zodat de oplossing voor dit probleem vóór de hand lag. In de militaire jeep liet het drietal zich naar Leiden rijden. Tot half vier 's nachts bleef men daar. De wachttijd voor de chauffeur werd alleen onder broken door de opdracht een ,4n ken nelijke Staat" geraakte student naar (Kens kamer te brengen. Terug in Den Haag kreeg de chauffeur toestemming de volgende ochtend uit te slapen, maar juist die toestemming werd de officieren noodlottig. De chauffeur miste een appèl en zo kwam de zaak uit. Ter zitting vroeg de auditeur-militair een geldboete van f. 150 voor elk der be klaagden. De raadsman, mr. A. J. Han- nivoort, zei „op deze boete niet te willen afdingen", maar wees de Krijgsraad nog wel op de financiële moeilijkheden van elk van zijn cliënten. Hij zei het te kun nen waarderen dat de auditeur-militair kennelijk geen onderscheid wilde maken tussen de drie beklaagden, hoewel er in de dagvaarding van één der luitenants de indruk was gelegd, dat hij het was, die de chauffeur met overschrijding van zijn bevoegdheid de rijopdracht had ge geven. In het vonnis was dit onderscheid wel degelijk gemaakt: de luitenant onder wiens bevel de chauffeur stond, kreeg f.150 boete, zijn twee vrienden werd een boete van f100 opgelegd. Omsingeling van Libanese opstandelingen voltooid Libanese regeringstroepen hebben gis teren de omsingeling van de opstande lingen in de stad Baalbek en omliggen de dorpen voltooid. Als de rebellen zich niet binnen 24 uur zouden overgeven, zullen zij worden beschoten. De leider van de naar schatting 4000 rebellen heeft dit ultimatum verworpen. Er zijn ook afdelingen van het leger naar de havenplaats Sidon en andere plaatsen in het zuiden der lands gezon den om een einde te maken, aan de heer schappij van de opstandelingen. Gistermiddag brak in een voorstad van Beiroet een vuurgevecht tussen rebel len en regeringstroepen uit bij een bol werk van de opstandelingen. S.E.R. commissie nationale economie Nieuwe raad wordt 2 september geïnstalleerd De gemeenteraad in zijn huidige sa menstelling zal maandag 25 augustus voor het laatst bijeenkomen. De raad. zoals deze is samengesteld als uitvloeisel van de op 28 mei gehouden verkiezingen, wordt dinsdag 2 september geïnstalleerd. HONDERDTACHTIG LEIDSE BEJAARDEN OP REIS Honderdtachtig bejaarden hebben gis teren een uitstapje gemaakt, georgani seerd door de commissie voor maat schappelijk werk van de Gereformeerde Kerk. Om kwart voor negen werd ge start bij de Zuiderkerk. Een stoet van 35 personenwagens en één reisbus reed waar koffie werd gedronken. In de speel- naar Dreefzicht in de Haarlemmerhout tuin Duinvermaak te Bergen gebruikte men de lunch en in Groenendaal stond de reizigers een voortreffelijk diner te wachten. Aan tafel werd een stroom van waarderende worden gesproken, vooral aan het adres (an de maatschappelijk werkster, mej. C .Moet, die met haar helpsters bergen werk heeft verzet. JUBILEUM MEJ. C. VERSCHOOR. In de versierde kantine van de N.V. Confectiefabriek Hai'togs en Co werd vanmorgen mej. C. Verschoor met een hartelijk „Lang zal ze leven", gezongen door enige honderden meisjes, ont vangen. Mej. Verschoor, zó van de schoolban ken in 1918 by Hartogs gekomen, is al vele jaren hoofdjuffrouw. Verschillende sprekers en spreeksters prezen haar tact en werklust en boden prachtige geschenken aan. Een gouden horloge van collega's en personeel, een door directie en staf ge tekende oorkonde met een daarbij be horende „enveloppe" waren bewijzen hoezeer de jubilaresse bij allen in tel is. Nadat versnaperingen waren aangebo den, werd haar onder luid gezang uitge leide gedaan en bracht mej. Verschoor de verdere dag in huiselijke kring door. BEBOUWING STATIONSPLEIN Zoals wij enkele weken geleden reeds hebben gemeld, stelt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland o.a. in verband met de toekomstige be bouwing van het Stationsplein, momen teel een onderzoek in naar het gebrek aan bedrijfsruimte, met name winkel en kantoorruimte in de gemeente Leiden. Zij. die met gebrek aan bedrijfsruimte te kampen hebben, in de eerste plaats zij. die huur van een winkel, kantoor, show room of dergelijke aan het Stationsplein ambiëren worden verzocht hiervan schriftelijk opgave te doen aan haar kantoor. Stationsweg 43 te Leiden, on der vermelding van alle voor de beoor deling van de aanmelding van belang zijnde gegevens. LEIDSCHE SPAARBANK mei 1958 werd er Spaarbank ingelegd en terugbetaald In de maand by de Leidsche f. 1.511.604,71 f. 1.215.781.74. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 273 en het aantal afbetaalde boekjes 237. Op 6.490 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 137.383,75 bijgeschreven. Er werden 687 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 18.126,61. Het tegoed der 40.880 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 28.590.980,13. De heer A. Bogaard, die. zoals gemeld, de heer J. Machielsen met ingang van 1 september a.s. zal op volgen als inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Leiden. In de op 11 april j.l. gehouden verga dering van de S.E.R. werd het dagelijks bestuur gemachtigd de leden aan te wij zen van een commissie ontwikkeling na tionale economie. Deze commissie zal zich, zoals uit haar betiteling blijkt, beraden over de ont wikkeling van de huidige economische situatie en het aan de raad uitbrengen van een ontwerp-advies daarover. Tot voorzitter dezer commissie is be noemd de heer T. J. Twynstra en tot ondervoorzitter de heer C. W. van Win gerden. Voorts zyn tot leden van de commissie benoemd de heer A Borst Pzn, mr. F. H. A. de Graaff, F. G. van der Gun. Chr. van den Heuvel, dr. M. W. Holtrop, Th S. J. Hooij, próf dr. J. Horring, drs. G. A. Kessler, ir. C. S. Knottnerus, J. A. Middelhuis, D. Roe mers. B Roolvink. prof. dr. F. de Roos, M. Ruppert, prof. "dr. D. B. J. Schouten, mr. F. J. F. M van Thiel, W. F. van Tilburg, ir. H. Vós, dr. G. van der Wal en prof. P. de Wolff. Advertentie Als U weet, dat 2 maal 2 vier is En 't vlijtigste beestje een mier is. Zult U ook weten En nooit vergeten. Dat er „TIP" is, waar maar vertier is. hr. A. S., Doetinchem ontv. 1 fl. TIP en 1 l.fl. Bootz' Oude Genever. Nieuwe limericks inz. aan H. Bootz A*dam. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van 2 Juni 1958 heeft be paald. dat de vaststelling van een uit breidingsplan en een herziening van het uitbreidingsplan, vastgesteld bij raadsbe sluit van 6 november 1933, zoals dit se dert ls gewijzigd, wordt voorbereid. De herziening heeft betrekking op het gebied. begTensd door de Hoge Rijndijk, de Zijlsingel, de Lage Rijndijk en het Rijn- Schiekanaal, nader aangeduid op de bij het besluit behorende kaart, gemenkt KIIL- De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 6 Juni 1958 tot en met 19 Juni 1958 ter gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111) voor een ieder ter inzage zullen liggen: a> een plan tot herziening van het par tiële uitbreidingsplan „LeldenRooden- burgerpolder", vastgesteld door de Ge meenteraad by besluit van 17 december 1956, nr. 376, met betrekking tot gron den. gelegen aan de Roomiburgerlaan; b) een wijziging van de bebouwings voorschriften, welke behoren bij het onder a genoemde uitbreidingsplan; een en ander vastgesteld door de gemeen teraad in zijn vergadering van 2 Juni 1958. T-,J - 1 1958. burgemeester voornoemd, H. VAN KINSCHOT. Lelden, 4" Juni 1958. Afdeling Leiden bestaat tien jaar De afdeling Leiden van de Alg. Bond vain Ouden v*n Dsjgen, welke thans op weg is naar de 700 leden, bestond gis teren 10 jaar. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum vond gistermiddag in het gebouw Pieterskerkgracht 11, waarin de ouden van dagen sinds enkele jaren hun sociëteit houden, een druk be zochte receptie plaats. Alvorens vele sprekers hun gelukwen sen aanboden en daarbij ook aandacht schonken aan het prachtige werk van deze Bond, sprak de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer J. G. v. d. Zeeuw, een inleidend woord. Spreker, die er o.m. op wees, dat de belangstel ling - en ook zeer terecht - voor het be- jaardenvraagstuk groeiende is, zette uit een, dat aanvankelijk vele moeilijkheden waren te overwinnen. Dank zij de mede werking van het gemeentebestuur kon In 1956 een sociëteit worden geopend, aan de inrichting waarvan ook de leden grote activiteit aan de dag hebben gelegd. Hoewel reeds veel is bereikt, was de voorzitter van mening, dat de strijd, welke voor de ouden van dagen moet leiden tot het genieten van een onbe zorgde oude dag. nog voortgezet moet worden. Tal van financiële verbeterin gen. waartoe de A.O.W. een grondslag legt en waarmede het recht op een uit kering is erkend, kunnen nog worden aangebracht. De eerste spreker, die hierna geluk wensen aanbood, was de bondsvoorzitter, de heer W. van Beek. die speciaal het licht liet vallen op het voeren van een doeltreffende propaganda. De voorzitter van het rayon Leiden, de heer F. Rippe. die grote waardering had voor de Leidse activiteiten, wees erop, dat zorg voor ouden van dagen geen barmhartigheid mag zijn. De bejaarden, die geheel hun leven hun beste krachten aan het ar beidsproces hebben gegeven, hebben recht op een onbezorgde oude dag. Spr. deelde voorts nog mede, dat het rayon thans veertien afdelingen, met ruim 6000 leden telt. Woorden van waardering en geluk wens werden vervolgens gesproken door afgevaardigden van zusterafdelingen in Amsterdam. Bodegraven, Badhoevedorp. Hillegom. Haarlem en Noordwijk. Na mens de PvdA-raadsfractie voerde me vrouw C. P. Braggaar-De Does het woord. Bovendien deden dit de heren B. de Kier en mr. F. Portheine resp. na mens de Prot. Chr. en de VVD-raads- fractie. Uit hun woorden bleek, dat zy in hun kwaliteit van raadslid grote be wondering hebben voor dit werk. waarin ook een prachtige vorm van vrije tijds besteding schuil gaat en waaraan ook culturele facetten verbonden zijn. Reeds bij voorbaat zeiden zij ook hun steun ln de toekomst toe. De heer J. H. Schüller. die namens de bejaarden sociëteit „Ons Centrum" het woord voerde, zette uiteen, dat het doel van de bond tweeledig is. Naast een strijd - is hij ook een ontspanningsorga nisatie. Voorts voerden nog het woord de heer Piket namens de Leidse Be- stuurdersbond en de heer Th. Brouwers namens de afdeling Leiden van de R.-K. Bond van Ouden van Dagen. Vele spre kers deden hun woord van gelukwens met de aanbieding van een enveloppe met inhoud gepaard gaan. Onder de velen, die deze middag vol stonden met een hartelijke handdruk, waren o.m. de heer J. Voorbach. chef van de Gem. Gebouwendienst, een de putatie van het Comité Bejaardenzorg te Oegstgeest en een afvaardiging van de Coöp. „Vooruit". Aan het einde van de receptie sprak voorzitter Van der Zeeuw een uitvoerig dankwoord, waarin hij uitweidde over de zelfwerkzaamheid der bejaarden in het sociëteitsleven en hij de wens uitsprak, dat een vertegenwoordiger van de afde ling in de toekomst nog eens zitting krijgt in de Commissie van Overleg van de Dienst voor Sociale Zaken. E.H.B.O.-DIENST LEIDEN Gisteravond vond in het Logegebouw aan het Steenschuur, de uitreiking van de E.H.B.O.-diploma's plaats. De vice- voorzitter de heer H. Postma, heette de talrijke aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van de B.B., E.H.B.O.-Raad en de zuster verenigingen. Daarna reikte dokter H. J. Keegstra, docent van de vereniging, met een toepasselijk woord de diploma's uit. Spreker legde speciaal de nadruk op het feit. dat slechts door regelmatig de E.H.B.O te beoefenen, de geldigheids duur van de diploma's om de 2 jaar kan worden verlengd. Namens de cursisten sprak de heer H. Harteveld enige woor den van dank tot de docent en instruc teurs. Hy liet zijn woorden vergezeld gaan van de aanbieding van een rokertje Na 'n korte vóórfilm, getiteld „De Won derlamp" heeft men zich kostelijk geamu seerd met de Italiaanse Aldo Fabrizi- film „Welkom Eerwaarde". Om half twaalf sloot de vice-voorzitter deze zeer geslaagde avond. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen der Haagse Costuumschoolver- PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Data on the mineralogy and petrology of the dolomite-bearing northern con tact zone of the Quérigut granite (French Pyrenees)", de heer H. Struwe, geboren te Semarang, thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Hydration and complex formation of ions in solution", de heer C. L. van Pan- thaleon van Eek, geboren te Rotterdam en thans wonende te Heemstede. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift „In vloed van poly-anionen op de reproduc tie van bof virus in chorioallantois mem- sAM SON Jubilea Kon. Ned. Grofsmederij Vandaag herdachten de heren W. Kikkert en Chr. Strater, werkzaam in de kettingfabriek van de Kon. Ned. Grofsmederij, hun zilveren jubileum. Ter gelegenheid van dit feit werden de jubilarissen, vergezeld van hun familie, hedenochtend in de vergaderzaal van het hoofdkantoor door de directie ont vangen. De directeur, ir. M. C. de Jong, wenste de jubilarissen geluk met deze dag en zeide, dat het ook voor de leiding van de fabriek een feestdag was, omdat het vooral in deze tyd zo bijzonder ver heugend is te kunnen beschikken over uitstekende vakmensen, zoals dit met beide jubilarissen het geval is. Spreker ging vervolgens in op de staat van dienst van de jubilerende ketting smeden, waarbij de bijzonder hoge eisen, welke aan dit vakwerk gesteld worden, naar voren kwamen. Namens de directie bood ir. De Jong aan elk der jubilaris sen een enveloppe met inhoud en een herinneringsbord aan, waaraan het ere diploma, met zilveren draaginsigne van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel werd toegevoegd. In gelijke geest voerden hierna het woord de heren G. G. van der Waals, bedrijfsleider van de kettingfabriek en C. J. de Haas, lid van de Ondernemings raad. Na een dankwoord van de gehul- digden volgde nog een gezellig samen zijn. A. W. Swier hoofdstationschef in Den Haag F. J. ZIMMER STATIONSCHEF IN LEIDEN. Als opvolger van de heer H. J. Mader- sloot. die op 31 mei wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid nam als hoofdstationschef van het Station Hollandse Spoor in Den Haag is met ingang van 1 juni be noemd de heer A. W. Swier. tot die datum stationschef alhier. Tot stationschef in Leiden is als op volger van de heer Swier benoemd de heer F. J. Zimmer uit Amsterdam. (Advertentie) Examen doen? Bent U enige dagen voor die tijd reeds onrustig, neem dan Mijn- hardt's Zenuwtabletten, dan on dervindt U reeds van 'te voren hoe rustig, beheerst en heider- denkend U er door wordt en blijft. Kon. onderscheiding voor J. Sierat Vandaag herdenkt de heer J .Sierat, werkzaam op de afdeling Gas van de Sted. Lichtfabrieken, het feit. dat hij voor veertig jaar in overheidsdienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum werd de heer Sierat hedenochtend in het Stadhuis ontvangen. Mede in te genwoordigheid van de directeur der S.L.F.. ir. Y. Ykema. wenste de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de heer Sierat geluk met dit jubileum, waaraan spreker de mededeling ver bond dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau te verlenen. CHR. BOERINNEN- EN PLATTELANDSVROUWENBOND In gebouw Rehoboth gaf de Parley- wolspinnerij gisteren een demonstratie avond voor de Chr. Boerinnen- en Plattelandsvrouwenbond. De leden leer den onder leiding van mej. K. Kenbeek een aantal steken, o.a. de kelim-, de flanel- en de soedansteek. Vooraf gaf de heer H. Marck een uiteenzetting van de toepassingsmogelijkheden van soe- danwol. zijn inleiding vertelde de heer Marck iets over babywol, en wel spe- braan", mevr. M. P. M. Herrmann-Erlee. I ciaal in de kleur geel, die tegenwoordig geboren te Soerabaja en thans wonende in navolging van Prinses Gracia grote te Den Haag. Gisteravond werd op het terrein van „Het Profje" een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen een seniores- en een junioreselftal van de Stedelijke Lichtfabrieken, welke tot groot genoegen van de kijkers door de „oudjes" met 21 werd gewonnen. De aanvoerder van het zegevierende team mocht een met de hand gesmeed vaantje in ontvangst nemen. opgang maakt. Vervolgens gaf spreker tal van advie zen voor de verwerking en het wassen van de verschillende wolsoorten. Daarna kreeg ieder lid een proeflapje stramien, een naald en een draad om de gedemonstreerde steken zelf ook eens te proberen. Na afloop van de „hand werkles" wachtte de jongste moeder van het gezelschap een verrassing. Zij kreeg gratis een pak babywol met brei- patronen. Voortdurende guerilla activiteit De Indonesische regering zal niet toestaan, dat een buitenlandse advocaat de Amerikaanse vlieger Pope verdedigt, die een bombardement heeft uitgevoerd voor de opstandelingen op Noord-Celebes, aldus meldt het blad „Soeloeh Indonesia". De „Soeloeh Indonesia" herinnert eraan, dat de regering indertijd heeft geweigerd een door de Nederlandse regering aangewezen Amerikaanse advocaat voor de verdediging van wylen de heer Leon Jungschlager toestemming te geven Indonesië binnen te komen. Verder schrijft de „Soeloeh Indone sia". dat Pope misschien voor een krijgsraad zal worden geleid. De Indo nesische procureur-generaal. Joesoef Soewonho. heeft vandaag te verstaan gegeven, dat Pope misschien ter dood zal worden verooreeld. Volgens het In donesische wetboek van strafrecht kan iemand die voor geld doodt, veroordeeld worden tot de doodstraf of tot 20 j. ge vangenisstraf. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Soebandrio. heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse ambassade tot dusver geen diplomatieke stappen heeft ondernomen in verband met de gevangenneming van Pope. De Amerikaanse ambassade maakte gisteravond bekend, dat de Amerikaanse consul toestemming heeft gekregen Pope. die nu in Djakarta gevangen wordt gehouden, te bezoeken. Aanvallen der opstandelingen Volgens radio-Djakarta hebben zich in Loebong Alang. in Midden-Sumatra, 50 opstandelingen overgegeven. Een onbekende zender van de op standelingen beweerde gisteren, dat de guerilla-aanvallen het de troepen der Centrale regering vrijwel onmogelijk maken West-Sumatra te behouden. Het wegverkeer gaat gebukt onder vrees voor aanvallen door de opstandelingen. Voorts hebben de regeringstroepen moeilijkheden om aan voedsel te ko men. Tenslotte beweerde de opstandelingen zender dat in een gevecht bij Boekit Palong. dat 12 uren had geduurd, een compagnie infanterie van het centrale leger werd vernietigd. Indonesië koopt tien schepen Indonesië heeft 10 schepen van Japan gekocht, zo is gisteravond bekendge maakt. De aankoopcontracten van twee schepen zijn ondertekend en deze sche pen worden spoedig in Indonesië ver wacht, aldus het Indonesische ministe rie van Scheepvaart. De Indonesische regering heeft ingestemd met de aan- koopvoorwaarden van de acht andere schepen. Deze zullen in augustus in Djakarta aankomen. De „Tjibantjet" vlot Zes sleepboten zijn er vandaag in ge slaagd het Nederlandse schip „Tjiban tjet" (8.249 b.r.t.) dat acht en een halve maand heeft vastgezeten bij de toegang tot de haven van Hongkong, vlot te krij gen. Het schip werd op 22 september op de rotsen bij de Devli's Peak geworpen. Het heeft lang geduurd voordat men het schip weer vlot kon krijgen, omdat duikers eerst 4.500 ton aan lading moes ten lossen. De „Tjibantjet" wordt in de Junk Bay aan de grond gezet, waar het schip zee waardig zal worden gemaakt alvorens naar een droogdok te worden gesleept. Vier vrouwen of één Het Indonesische Parlement heeft zich voorbereid op verhitte debatten in de komende weken over de vraag of de Indonesische mannen vier wet tige vrouwen zullen mogen hebben of slechts één. Over dit delicate onderwerp zijn bij het Parlement twee wetsontwerpen in gediend. Een hiervan is afkomstig van mevrouw Soemari. parlementslid voor de Indonesische nationalistische party, en voorziet in het stelsel van monogamie, terwijl het andere door de regering werd ingediend. Hierin wordt de Indo nesische islamiet het recht gegeven vier vrouwen te nemen, vooropgesteld dat hij zich dit aantal uit financieel oogpunt kan veroorloven en dat al zijn vrouwen haar toestemming verlenen. De bespreking van deze lijnrecht te genover elkaar staande wetsontwerpen nam vandaag een aanvang in de afde lingen van het Parlement. In parlementskringen acht men het niet geheel onmogeldijk dat het Par lement tenslotte aan de mannen zal toestaan „meer dan één. doch minder dan vier vrouwen" te nemen. Volgens deze kringen zou tot dit com promis kunnen worden besloten, na de stormachtige debatten, die in de ko mende weken te verwachten zijn. excursie Sociale Raad - Leiden maakte naar Bejaardeiicentriim te Leidseheiidam Voorbeeld van ideale bejaardenzorg Het bestuur van de Sociale Raad te Leiden organiseerde dinsdag een excursie naar het R.-K. Bejaardencentrum te Leidschendam. Behalve aan leden en plv. leden van de Sociale Raad was ook aan personen, werkzaam op maatschappelijk terrein, gelegenheid geboden deze excursie mee mee te maken. Bij aankomst werden de deelnemers in de conversatiezaal van het Bejaar dencentrum ontvangen door de moeder overste. Deze gaf een uiteenzetting over de totstandkoming van het Bejaarden centrum in 1952, waar thans 150 be jaarden gehuisvest zijn en belichtte deze speciale vorm van hulsvesting van be jaarden. Rond een centraal verzorgingshuis staat een aantal woningen gegroepeerd eniging zijn geslaagd voor kostumière waarin een doeltreffende huisvesting ge- de dames A. Azier, De Boer-Langenberg, boden wordt aan de bejaarden, die op R. Brussel, L. Kluivers, L. Postma en J. deze wijze hun zelfstandigheid kunnen Kralt. bewaren. Treedt een lichte invaliditeit op, dan is opname mogelyk in het verzorgings huis, waarin gehele verzorging geboden wordt. Bij ernstige ziekte en invaliditeit staat de opname op de ziekenafdeling open. De moeder-overste wees op het voor deel. dat het verzorgingshuis biedt ook aan de bewoners van de zelfstandige wo ningen, die in voorkomende gevallen daaruit hun maaltijden kunnen betrek ken en aan wie huishoudelijke- en ver pleeghulp verleend wordt. Op deze wijze kan de bejaarde nog lange tijd in het milieu blijven, waarin hy gewend is. Nadat de voorzitter van het Stich tingsbestuur, mr. Kunkeler, enige toe lichting op de financiële zyde van deze huisvesting gegeven had. volgde een rondleiding in het verzorgingshuis, de flatwoningen en de kapel. De aanwezigen kregen hierbij een goede indruk van het verzorgingshuis en van de gezellige, lichte woningen. Tot slot bracht de voorzitter van de Sociale Raad. mr. Ph. J de Ruyter de Wildt de dank van de deelnemers over aan de moeder-overste voor de prettige ontvangst en rondleiding in het Be jaardencentrum. Straaljager neergestort Piloot behouden Bij Hunsel is gistermiddag een straal jager, Belgische nationaliteit, neerge stort. De piloot heeft zich met de schiet stoel weten te redden. Ooggetuigen za gen enige vliegtuigen in de omgeving cirkelen, waarvan er één plotseling naar beneden dook. Het toestel kwam in het land terecht, niet ver van de kerk van Hunsel, en boorde een diep gat in de grond. Hunsel ligt ten zuidoosten van Weert. De verongelukte straaljager vloog in een formatie van drie toen het. plotse ling in brand raakte. Een paar honderd meter boven de grond explodeerde het. De piloot kwam terecht in een weiland bij de boerdery van de heer Kurvers te Hunsel. De brandweer uit Roermond bluste het vuur. Het neergestorte toestel was een Thunderstreak van de Belgische vlieg basis Florennes. Het toestel opereerde boven Nederland als onderdeel van de NAVO-oeferung Full Plav. De piloot is waarschynlijk in moeilijkheden geko men toen er rookontwikkeling in zijn cockpit ontstond. Het wrak van het toe stel wordt vooriopig naar de vliegbasis Eindhoven gebracht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht mej. A. E. Bosscher (Maarssen). Onze stadgenoot, de heer E. Duurs- ma is aan de Rijkskweekschool te "s- Gravenhage geslaagd voor de akte L.O. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' Eric Onno. zn: van F D. Noorthoorn van der Kruijff en E. M J. Sleverts; Petra dr. van A. Hamburger en H. H Koster: Jannle dr. van J. F. Breedeveld en H. Tuin; Onno Jacob, zn. van M. van Gent en M. Wilbrink; Johannes Nlcolaas Mar- tlnus, zn. van T. L. Wassenaar en J E van Steljn; Elisabeth Julia Josepha Ma ria. dr. van R. G. Llevens en C. C. F. van Denbossche; Monlka Reglna. dr. van G Heemskerk en M. E. Brück; Hendrika Franclna Marytje, dr. van C. S van der Bijl en H. J. L. Groeneveld; Paul Frle- drlch Johannes Jacobus, zn van W. K. Verhoog en J Rysbergen; Samuel, zn. van P. de Moolj en C. Houwaard. OVERLEDEN J. J. Geenjaar, 86 Jra, man; J. Onder water, 46 Jr., man. Sportvliegtuig viel in het water TOTAAL VERNIELD Gistermiddag is een sportvliegtuigje van de Nationale Luchtvaartschool. een Tiger Moth, na een gevaarlijke manoeu vre vermoedelijk tengevolge van een mo torstoring in de Loosdreehtse plassen ge vallen. De twee inzittenden, de heren R. van der Heyden en W. Jaarsma uit Hil versum. beiden sportvlieger, werden, toen het toestel het water raakte, eruit geslingerd en liepen slechts lichte ver wondingen op. Zeilboten schoten ijlings toe om hen in veiligheid te brengen. Het vliegtuigje was even te voren van het vliegveld Hilversum opgestegen. Boven de plassen voerde de bestuurder, volgens ooggetuigen een „feuille morte" uit. waarbij het toestel met afgezette motor naar beneden dwarrelde. Dicht boven de plassen - enkele honderden meters van het clubhuis der Kon. Wa tersportvereniging Loosdrecht - trok de vlieger het toestel weer op en schakelde hij de motor opnieuw in. maar deze sloeg af. Even kon de piloot het vlieg tuig nog laagvliegend over het water doen scheren. Toen raakte het de water spiegel en sloeg over de kop. Dat geen enkele der vele zeilboten op de plassen geraakt werd, was een gelukkig toeval. Het toestel werd volkomen vernield. Gis teravond zijn de resten geborgen. Tegen de vlieger is procesverbaal opgemaakt. Jongen en meisje door vrachtauto gedood «Speciale berichtgeving) Gistermiddag is op de Ketensedijk in Capelle a. d. IJssel een dodelijk onge luk gebeurd. Het slachtoffer is de 13- jarige W. Boudesteijn. Hy stapte met een vriendje van de fiets achter een stilstaande vrachtauto om het uit tegen overgesteld richting komende verkeer te laten passeren. De chauffeur van de vrachtauto reed op dat ogenblik plotse ling achteruit waarbij een van de jon gens onder het dubbele achterwiel ge raakte. De knaap werd op slag gedood. Op het kruispunt Julianalaan-Beek- laan te Schiedam is gisteren de 15-jari- ge M. L. Heinsbroek bij het onvoorzich tig oversteken onder een vrachtauto ge raakt. Met een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen is zij naar de dr. Noletstichting overgebracht waar zij. Een jaar voor mishandeling Amerikaanse hoogleraar De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen een 25-jarige gedetineerde aluminiumgieter uit Amsterdam wegens zware mishandeling van de 42-jarige Amerikaanse hoogleraar in de biologie E. Sterrenberg Barnhoorn uit Lexington (Massachusetts) veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van de pre ventieve hechtenis van vyf maanden. Als bijzondeh® voorwaarde bepaalde de rechtbank, dat hij zich gedurende de proeftyd van drie jaar onder toezicht moet stellen van het medisch consulta tiebureau voor alcoholisme Er was an derhalf jaar met aftrek tegen hem ge- eist.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3