GENERAAL DE GAULLE VOOR DRIE DAGEN NAAR ALGERIJE WEERBERICHT HUDORA rolschaatsen Stafchef Ely is in zijn functie hersteld Parijs en Algiers niet op dezelfde golflengte Scherpe aanval der P.N.I. inzake houding ten opzichte Z.O.A.V.O. Weerstand niet te onderschatten 97ste jaargang WOENSDAG 4 JUNI 1958 No. 29456 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije, generaal Raoul Salan. gevolgd door de luchtmacht generaal Jouhaud. bij hun aankomst bij hotel Matignon te Parijs voor hun bezoek aan De Gaulle, die hen voor een onderhoud ontboden had. Advertentie verkrijgbaar bij H. WALENKAMP ZN„ Haarlemmerstraat 1. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond hier en daar enige regen, morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. Iets hogere middagtemperaturen. Weinig wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 JUNI. Zon op: 4.23 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 23.29 uur; onder: 8.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.28 en 17.55 u Laagwater te 1.15 en 13.36 uur. Dit nummer bestaat uit 70 pagina's. Gistermiddag heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de N.V. Ned. Kabel fabriek te Delft. De Koningin tijdens haar rond gang door de fabriekshallen. Prins en Prinsessen naar Wenen Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zullen het interna tionaal concours hippique te Wenen, dat morgen wordt geopend, bijwonen. Arbeidsreserve eind mei: 81171 Volgens een ons door het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekt overzicht van de stand van de werkgelegenheid per 31 mei 1958 was de geregistreerde arbeidsreserve als volgt: Werkloze mannen: eind mei 1958 64.637 (eind april 1958 76.958, eind mei 1957 24.369 en eind april 1957 26.417), op aanvullende werken werkzaam: eind mei 1958 16 534 (eind april 1958 22.627, eind mei 1957 10.001 en eind april 1957 12.292), de geregistreerde arbeidsreserve was dus eind mei 1958 81.171 (eind april 1958 99.585). eind mei 1957 34.370 en eind april 1957 38.709) Het aantal werk loze vrouwen bedroeg op eind mei 1958 4939. eind april 1958 5.515. eind mei 1957 2299 en eind april 1957 2826. Bij duiken omgekomen De 25-jarige ongehuwde J. C. Trom- mar uit Eindhoven is gisteravond in het zwembad de Smeelen te Geldrop bij het duiken op een uit- en inlaat on der het water terechtgekomen, tenge volge waarvan hij dodelijk veronge lukte. Het bad werd direct voor het publiek gesloten. Hoewel het slachtoffer onmiddellijk door twee badmeesters uit het water werd gehaald, en een medicus met be hulp van een zuurstofapparaat getracht heeft de levensgeesten op te wekken, mocht dit niet baten. Roonis-rode coalitie in België vrij zeker Het Belgische ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat een wijziging is gekomen in de uitslag van de Senaatsverkiezingen. Een oor spronkelijk aan de Chr. Volkspartij ten deel gevallen Senaatszetel is, na een verbetering in de uitslag, aan de socia listen toegewezen. De (r.-k.) Chr. Volks partij heeft thans 53 zetels in de Eerste Kamer (tevoren 49) en de socialisten 40 (vroeger 42). De Senaatsmeerderheid der C.V.P. over de andere partijen be draagt thans twee zetels. Men achtte gisteravond te Brussel de vorming van een coalitieregering van katholieken en socialisten het meest waarschijnlijke gevolg van de uitslag der zondag gehouden algemene verkie zingen. die de Chr. Volkspartij welis waar winst opleverden, doch niet genoeg om alleen een standvastige regering ta kunnen vormen. Het wordt waarschijn lijk geacht, dat de nieuwe regering zal worden geleid door de 53-jarige voor malige C V P -premier Gaston Evskens. een uitgesproken voorstander van een samengaan van zijn partij met die der sociaal-democraten. Politie in Rood-China wil niet in de rij staan De minister voor de staatsveiligheid van Communistisch-China. Lo Djoei- Tsjing. heeft verklaard dat sommige po litiemannen ..doordrenkt zijn van Kwo- mintang-denkbeelden" (de Kwomintang. volgens China's nationale partij, wordt thans door de communisten vereenzel vigd met Tsjan Kai-sjek op Formosa) en menen een uitzonderingspositie in te nemen. Zo weigerden zij in de rij te staan voor levensmiddelen en te betalen voor theaterbezoek. Ook maakten zij het mensen, die met hen te maken hadden, nodeloos moeilijk, waardoor zij zich de haat van de betrokkenen op de hals haalden. In zijn artikel in het Volksdagblad van Peking doet de minister een beroep op de 700.000 politiemannen om nauwer met de bevolking samen te werken teneinde ..agenten van Tsjang Kai-sjek en de V.S. te ontmaskeren" Boodschap van Eisenhower aan generaal De Gaulle President Eisenhower heeft gisteren generaal De Gaulle zijn persoonlijke ge lukwensen doen toekomen. Eisenhower zegt in zijn boodschap dat hij De Gaulle persoonlijk wil gelukwensen op het ogen blik dat de generaal de leiding van het Franse volk op zich neemt. Eisenhower herinnert De Gaulle dan aan de belang rijke en vriendschappelijke band tussen hen tijdens de laatste wereldoorlog. Generaal De Gaulle kan verzekerd zijn van Eisenhowers sympathie en begrip voor de „grote taken", die de generaal op het punt staat op zich te nemen. In zijn antwoord aan Eisenhower zegt De Gaulle dat hij de president kan ver zekeren dat Frankrijk de vriendschap van de V.S. voor Frankrijk beantwoordt met een even hartelijke vriendschap voor het Amerikaanse volk. Mexicaans vliegtuig verongelukt: 15<loden In de nacht van maandag op gisteren is in Mexico een passagiersvliegtuig te gen een berg gevlogen. De 45 inzittenden zijn om het leven gekomen. Het ongeluk is gebeurd enkele minuten nadat het toestel op een vlucht van Tijuana naar Mcxico-stad, van het vliegveld van Gua dalajara was opgestegen. Het wrak is pas gisterochtend gevonden. Het was een constellation van de Acronives de Me xico. Onder de passagiers hevond zich een twaalftal Amerikanen. Men ver moedt dat het vliegtuig in een onweers bui is terechtgekomen. Onder de slacht offers bevond zich een jong echtpaar, dat de vorige dag in het huwelijk was getre den en een bekende industrieel, wiens vader eveneens bij een vliegtuigongeluk om het leven «s gekomen. zaak buiten de bebouwde kommen ziet. Op deze rijwielpaden zijn twee ongelijk soortige categorieën verkeer samenge bracht, hetgeen tot grote moeilijkheden aanleiding geeft. De moeilijkheden bin nen de bebouwde kommen worden naar de mening van de Toeristenbond vooral veroorzaakt door een gebrekkige rij- techniek van de bromfietsers, die vaak met te grote snelheid bochten naar rechts nemen of kruispunten passeren. Het verminderen van de maximumsnel heid zal naar de mening van de Toe ristenbond weinig invloed op deze rij- techniek hebben, temeer ook daar de gemiddelde bromfietser in de bebouwde kom tegenwoordig toch al niet boven een snelheid van 30 kilometer per uur komt. Verbetering van de rjjtechniek kan alleen worden verkregen door het ver plicht stellen van een rijexamen voor bromfietsers, aldus de ANWB. Uiter aard heeft de Toeristenbond geen principiële bezwaren tegen de maat regel van de minister, maar een prin cipieel voorstander ervan is hij ook niet, aldus verklaarden de functiona rissen desgevraagd. Breuk nationalisten en communisten „Indonesië redden van de overweldiging" De Indonesische Nationalistische Partij PNI heeft gisteren de communistische partij beschuldigd van het arrangeren van de recente campagne tegen de Zuid- Oost-Aziatische Verdragsorganisatie „in het belang van een buitenlandse mogend heid". Deze beschuldiging was vervat in een door de afdeling Oost-Java van de PNI uitgegeven verklaring. De PNI is in sterke mate vertegenwoordigd in het kabinet en in de Nationale Raad. Dit was dt. krachtigste aanval van de nationalisten op de communisten, sinds deze twee partijen vier jaar geleden een begin maakten met hun samenwerking. Na de spectaculaire overwinnigen van de communisten bij de regionale verkie zingen op Java, welke vorig jaar werden gehouden, zijn de betrekkingen echter voortdurend slechter geworden. De nationalisten waren bij deze verkiezingen de grootste verliezers. De beschuldiging van de afdeling Oost-Java van de PNI kwam na een de vorige week door het hoofdbestuur der PNI uitgegeven verklaring, waarin werd gezegd, dat nu ,.de rechtse groeperingen van het Indonesische politieke leven voor een bankroet staan", het duidelijk is geworden, dat „er een groep is, die de tijd acht aangebroken om frontale aan vallen tegen de nationalistische partij te ondernemen". In deze verklaring werd voorts com mentaar geleverd op beweringen van communistische zijde, dat enige nationa listische partijleiders onder invloed zou den staan van de V.S. „Voor de communistische partij" - aldus de verklaring volgens het nationa listische dagblad .Indonesian Observer" in Djakarta - „schijnt de tijd te zijn aangebroken om een aanval te beginnen tegen de nationalistische partij, - de enige concurrerende partij in de com munistische greep naar de macht". Het blad voegde eraan toe: „Het ls volkomen duidelijk, dat de rechtse par tijen, de anti-communistische en isla mitische) Masjoemi en (gematigd so cialistische) PSI alle vaste grond hebben verloren door de actieve deelname van enige van haar topleiders aan de op stand in Sumatra en Noord-Celebes". Het blad besloot: „Het staat thans aan de nationalistische partij om naar ver mogen te bewijzen om aile Indonesische krachten onder de banier van het na tionalisme te verzamelen, teneinde staat en volk te redden van overweldiging door het communisme". vervangen. Zij worden echter door de linkse pers nadrukkelijk tegengesproken. Waarnemers wijzen er evenwel op, dat de mogelijkheid van een kabinetsreorga nisatie op grond van binnenlandse poli tieke overwegingen niet uitgesloten is. Zij voegden daaraan toe een kabinets reorganisatie zelfs „zeer waarschijnlijk" te achten. 0 Slot op pag. 2 Mevr. Wagenaar-Nolthenius hoogleraar Bij K.b. is met ingang van de dag. waarop zij haar ambt zal aanvaarden benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de muziekgeschie denis van de oudheid en de middeleeu wen: mevrouw dr. H. Wagenaar-Nolthe nius. Dit begin van een breuk tussen de na tionalisten en communisten, die het te genwoordige kabinet-Djoeanda ten krachtigste steunen, valt samen met aanhoudende geruchten over spoedige wijzigingen in het kabinet. Volgens deze geruchten zouden twee of drie ministers, die door de rechtse groepen als pro- communisten worden beschouwd, worden Kabinetswijziging Engeland weigert besluit van IJsland te erkennen Engeland weigert het besluit van IJsland om zijn territoriale wateren van vier tot twaalf mijl uit te breiden, te aanvaarden. De Britse regering heeft reeds een beroep op IJsland gedaan om onderhandelingen aan te knopen ten einde te komen tot een aanvaardbare overeenkomst over de visserij in de om streden zone. Frankrijk heeft in deze zaak de zijde van Engeland gekozen en ook de Westduitsers zouden het met Londen eens zijn. In bevoegde kringen in de Britse hoofdstad acht men het waarschijnlijk, dat de Britse regering een regionale bijeenkomst inzake de vis rechten bijeen zal roepen, waaraan Frankrijk, België, Nederland en West-Duitsland zouden moeten deel nemen. De IJslandse maatregel bete kent, dat de Britse vissers in het gebied van IJsland veertig procent minder vis zullen vangen. Vertegenwoordigers van de Britse visserij zullen morgen de kwestie met de regering bespreken. Zij hebben het kabinet al gevraagd om extra-bescherming van de Marine, als IJsland zijn plannen ten uitvoer legt, Ned. straaljager in Elzas neergestort Bestuurder gedood Een vliegtuig van het type RF 84 F, een fotoverkenner, behorende tot het op de basis Dcelen thuisbehorende 306 squadron, is gistermiddag te twee uur in de Elzas neergestort. Het werd ge vonden zes mijl ten noorden van Col- mar en was geheel uitgebrand. De bestuurder, de 29-jarige eerste lui tenant J. M. Sandwjjk uit Velp werd levenloos in het wrak aangetroffen. Het toestel nam deel aan de NAVO oefening "Full Play", die voor een deel aan laagvliegoefeningen is gewijd. Het toestel was bezig laag te vliegen toen het in een dichte mist raakte. Daardoor heeft de bestuurder niet gezien, dat hij een 600 meter hoge berg naderde. Het toestel raakte de flank van de berg, ex plodeerde en stortte neer. De brokstuk ken kwamen neer verspreid over een ge bied van 500 meter. grotere Moskou wil handel met Amerika De Sovjetrussische minister-president, Kroesjtsjef, heeft president Eisenhower in een brief voorgesteld de handel tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie uit te breiden. De Sovjet-Unie is bereid machines in de Verenigde Staten te kopen, die ge bruikt kunnen worden voor de produktie van consumptiegoederen. Volgens Amerikaanse ambtenaren ts de inhoud van de brief in overeenstem ming met verklaringen van Kroesjtsjef van ongeveer een maand geleden, waarin de minister-president sprak over plan nen tot vergroting van de produktie van synthetische vezels en plastic om meer consumptiegoederen ter beschikking van het Sovjetrussische volk te kunnen stel len. De Sovjetrussische ambassadeui in Washington. Mensjikof, zei nadat hij de brief had overhandigd, dat de inhoud „zeer interessant en belangrijk" is en nieuwe terreinen openlegt voor onder handelingen tussen de twee landen. (Van onze Parijse correspondent) bij de Marokkaanse Koning en Bour- guiba van Tunesië, met wie hij de ban den juist twee dagen geleden opnieuw steviger heeft aangehaald. En tenslotte behoeft dan De Gaulle geen overdreven vrees te koesteren, dat de grote be vriende en andere mogendheden, waar onder in de eerste plaats Amerika en Engeland hem een spaak in het wiel zullen steken. Thans zullen dus De Gaulle's kwaliteiten van diplomatiek strateeg in de komende dagen in Al gerije en in de buitenlandse politiek vermoedelijk op een nog veel hogere proef worden gesteld dan die hij op het binnenlandse vlak tot een goed einde wist te brengen. Aan zijn zijde staan zeker machtige bondgenoten, zowel in als buiten Frankrijk. Doch de tegenstand, die hem te wach ten staat, mag men evenmin onderschat ten. De mannen, die hem met zo weinig kieskeurige middelen van uit Algerije in Parijs aan de macht hebben gebracht en die hij tot dusver in het openbaar nog niet is afgevallen, zullen hoogstwaar schijnlijk veel moeite krijgen zich door De Gaulle in hun hart niet verraden te gevoelen. En gezien het dynamisme, waarvan zij tevoren al getuigenis heb ben afgelegd, doet men er voorzichtig aan bij voorbaat de kracht van hun reacties ook dit keer niet laag aan te slaan! Alvorens generaal De Gaulle hedenochtend in het Franse Caravelle-vliegtuig naar Algiers stapte (dat hij daarmee als officieel regeringstoestel inwijdde) had de nieuwe premier gisteren eerst de hoogste burgerlijke en militaire autoriteit in Algerije, generaal Salan, telefonisch naar ParRs ontboden. De beide generaals hebben samen twee en een half uur geconfereerd, maar over de resultaten van hun besprekingen is geen woord uitgelekt. Vandaag liet De Gaulle zich begeleiden door een drietal ministers: Jaquinot, Lejeune (minister voor de Sahara) en Guillaumat, alsmede door generaal Paul Ely, die uit solidariteit met De Gaulle twee weken geleden aftrad, doch gisteren in zjjn vroegere waardigheid van staf chef werd hersteld. Verscheidene leden van het Algerijnse Comité van algemeen welzijn waren generaal Salan eergisteren al naar Parijs vooruitgesneld, en onder hen werd ook Delbeque, vice-voorzitter van het comité, door generaal De Gaulle ontvangen. Ook over de aard van deze beraadslagingen blijven de officiële lippen stijf op elkander geklemd. In Parijs is men intussen zeker met niet minder nieuwsgierigheid, zelfs spar- ning, vervuld dan in Algiers (zij het ook veelal om juist diametraal tegenover gestelde redenen) over de resultaten, die de reis van De Gaulle in Algerije zullen opleveren. Zaterdag a.s. staat er al een zitting van de regering op het programma, waar de generaal de balans uit zijn ondervindingen zal opmaken, zo niet zijn beslissingen bekend zal maken. menen, dat in Algerije wèl alles bij het oude zou kunnen blijven. Inderdaad, maar niettemin heeft De Gaulle nu toch heel veel op hen voor. Hij heeft de dag voor zijn vertrek het demagogische par lement, dat een willoze speelbal in de handen der colons in Algerije was ge worden, op non-actief gesteld, en voorts beschikt de generaal zowel bij de Fran sen als bij vele Algerijnen op dit mo ment nog over een prestige, en zelfs vertrouwen, dat geen der vorige Franse premiers aan beide zijden der Middel landse Zee, ooit bezeten heeft. Niet bij het oude.... Alle aanwijzingen duiden er hier in elk geval ook wel op, dat Parijs en Al giers nog steeds niet zeer nauwkeurig op dezelfde politieke golflengte zijn af gestemd. Bij de Algerijnse samenzweer ders heerst nog altijd een diepe teleur stelling, die zij niet al te virtuoos weten te verbergen over De Gaulle's eerste regeringsdaden, en vooral over de samenstelling van zijn kabinet. Het is nu wel zeker, dat de generaal zich voor de toekomst van Algerije niet enkel tot handhaving van de bestaande koloniale toestand zal wensen te bepalen. Geen of tenminste weinige van zijn voorgangers aan het hoofd der Franse regeringen uit de laatste jaren, zo kan men opmerken, waren zo kortzichtig te Ruime dosis goodwill in Noordafrikaanse landen Ook mag De Gaulle nog rekenen op een ruime dosis goodwill bij de andere Noordafrikaanse landen, en met name Maximum-snelheid der bromfietsen binnenkort 30 kilometer In dc Eerste Kamer heeft minis ter Algera gisteren aangekondigd, dat zeer binnenkort de maximum snelheid van bromfietsen binnen de bebouwde kom van 40 tot 30 kilometer zal worden terugge bracht. Hij raadt nu reeds a.s. kopers van bromfietsen aan alleen die merken te kopen, welke aan binnenkort te publiceren eisen zul len voldoen. Deze merken zullen een speciaal keurmerk dragen. Vijf jaar na afkondiging dezer eisen zullen geen ongekeurde bromfiet sen meer op de weg mogen komen. A.N.W.B. verbaasd De ANWB is enigszins verbaasd over bovenstaande mededeling van minister Algera, omdat de verkeerstechnische of andere motieven van de minister niet duidelijk zijn. Naar de mening van de ANWB houdt deze maatregel geen enkel verband met de eigenlijke proble matiek van de bromfietsen, die de bond vooral op de rijwielpaden, dus in hoofd-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1