STADSNIEUWS DINSDAG S JUNI 1958 Jaarvergadering Gepensioneerden Afdeling Leiden Alg. Bond bestaat nu vijftien jaar In de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gistermiddag de jaarvergadering gehouden van de afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Bond van Ge pensioneerden. De voorzitter, de heer Ant. Metz, opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom in het bij zonder gericht tot de heer J. Betsema van het hoofdbestuur en de afgevaardig den van de Militaire Pensioenbond en de Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, ïiy deelde voorts mede. dat in het afge lopen jaar weer enkele leden van de bond zijn overleden en vroeg om een ogenblik stilte te hunner nagedachtenis. Ook maakte de voorzitter bekend, dat het zaterdag j.l. precies vijftien jaar ge leden was, dat de Leidse afdeling haar eerste ledenvergadering hield. Reden waarom er op deze middag iets te con sumeren en te roken aangeboden werd. Voordat de verschillende jaarverslagen in behandeling werden genomen kreeg de secretaris, de heer H. Zunderman, ge legenheid mededelingen betreffende de ledenwerfactie te doen. Uit het jaarver slag van de secretaris, waarmede de ver gadering akkoord kon gaan, bleek o.m. dat het ledental in het jaar 1957 is te ruggelopen van 1307 tot 1283. In het fi nancieel verslag van de penningmeester, de heer K. W. Wijk stond vermeld een batig saldo van f. 4190.75. Het verslag van de kascommissie luidde gunstig. De penningmeester, die evenals de tweede secretaris, de heer J. R. Willems, aftre dend was, werd bij acclamatie herkozen. Beide heren namen hun herbenoeming aan. Na behandeling van de beschrij vingsbrief voor de algemene vergadering, die op 10 juni a.s. tè Utrecht gehouden wordt, werd het woord gegeven aan de heer Betsema. Deze feliciteerde de Leid se afdeling mede namens het hoofdbe stuur met het 15-jarig bestaan en prees de uitstekende onderlinge samenwerking in deze afdeling. Hij sprak de wens uit, dat de afdeling Leiden ook in de toe komst zal groeien en bloeien. Daarna vertelde de heer Betsema in het alge meen hoe het er met de nieuwe pen sioenwetten uitziet en wat er nog aan verbeterd zou kunnen worden. De staats commissie van Poelje, in 1949 ingesteld en in 1950 geinstalleerd, heeft niet kun nen voldoen aan de opdracht een goed leesbare pensioenwet te leveren, aldus de heer Betsema, die verder op enkele tekortkomingen in het rapport de aan dacht vestigde. 0.m. bracht hij de uit kering van de huurcompensatie en de onbillijke korting op het eigen pensioen in verband met de A.O.W. ter sprake. Tot slot wijdde de heer Betsema enige aandacht aan de glijdende pensioen- schaal. Na de pauze was er voldoende gelegenheid tot het stellen van vragen. Zij nog vermeld, dat de heer Betsema zijn lezing hield in de plaats van de hoofdbestuurder H. G. W. Munnik, die plotseling verhinderd was de vergade ring in Leiden bij te wonen. Zwemmen in Nieuwe Vaart Nu de tijd weer is aangebroken dat de Leidse bevolking verkoeling in het water zoekt maakt de commissaris van politie bekend, dat het zwemmen in het Rijn en Schiekanaal (Nieuwe Vaart) slechts wordt toegestaan van de Lammenbrug tot de spoorwegovergang Leiden-Woer- den en van de Lorentzkade tot de Room burgerlaan. De politie zal het zwemmen op verboden plaatsen in het Kanaal streng tegen gaan. Leidse smalfilmers bijeen VEEL WAARDERING VOOR WERK VAN GRONINGSE SMALFILMER Op uitnodiging van de Leidse Smal film Liga was gisteravond de Groningse smalfilmer, de heer A. J. Hendriks naar de Sleutelstad gekomen om zijn Leidse collega-amateurs een blik op zyn fil misch werk te laten slaan. In verband met het speciale karakter van deze avond, welke onder leiding stond van de voorzitter van de Leidse Smalfilm Liga. de heer Herman Klei- brink, was men ditmaal niet bijeenge komen in de kantine van Smit-Röntgen, doch in „De Doelen" aan het Rapen burg. Na een inleidend woord van voor zitter Kleibrink. deed de heer Hendriks een greep uit zijn hoogst interessante en gevarieerde collectie films. Zo gaf b.v. de film „Mallemolen" een aantal ker mis impressies op bijzondere wyze weer. „De appel" was een levend prentenboek voor kleine en ook grote mensen. Een ander facet van de gevarieerde instel ling van de Groningse smalfilmer was de rolprent „De zee en het land", waarin filmdichterhjke abstracties over'de rela tie tussen zee en land waren opgeno men. „Les Chants populaires de Gro- ninque" vormde een satire op stedelijke Peerd van ome Loeksplannen. Vrijwel alle films getuigden van een groot filmisch inzicht en veel artistiek gevoel. Het ligt voor de hand dat een en ander door de Leidse critici druk werd besproken. Een interessant besluit van een druk winterseizoen! AUTO IN HET WATER Gisteravond omstreeks kwart voor ne gen is een auto in het water van de Rijn en Schiekade gereden. De bestuurder, een militair uit Amsterdam, wilde de wagen keren en trapte daarbij op een gegeven ogenblik in plaats van op de rem op het gaspedaal. Met een nat pak kwam de militair er nog goed vanaf. Een kraanwagen heeft de te water ge raakte auto weer op de kant getrokken. MICROFOONS GESTOLEN Uit de nieuwbouw flatwoningen in de omgeving van de 5 Meilaan en het Be vrijdingsplein zijn dezer dagen in totaal drie microfoons van spreekbuizen ge stolen. De microfoons vertegenwoordigen een waarde van f. 54 per stuk. DRIE EERSTE PRIJZEN VOOR LEIDSE BEIAARDIER. De Leidse beiaardier, de heer L. 't Hart heeft drie eerste prijzen gewon nen op het internationale carillonfesti val in Ierland. Jongens en meisjes, die op bevry- dingsdag hebben deelgenomen aan de onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie gehouden speurtochten en vlieger wedstrijd en toen een bon ontvingen voor een bevrijdingswimpel, kunnen deze bon morgenmiddag tussen 2 en 5 uur by de LJ.A. in het Stadhuis (ingang Koornbrugsteeg) inwisselen voor een wimpel. CONCERT VAN DER WERFPARK. Het Chr. tambour- en pijperkorps „K. en G." geeft morgenavond in het Van der Werfpark een concert. Het programma voor dit concert luidt als volgt: Jubileummars, Sans Peur-mars, Jodelende dwergen (Jong K. en G.). Fourgeand-marsen, Parkmars. 6 55 en Piccolino, Joyeux Compères. Capriolen. Blonde Anniè, Eng. Marsliedjes, Dienst- marsen. Uncle Sam. Hollandia. Schotse marsen, Tippetip en Mandolino en Boe- rinnekesdans, Taptoemars. Koning Voet balmars, Duitse marsliedjes, Moedig voorwaarts, Agnes Polka, Avondstem ming, Wilt heden nu treden (koraal) en Wilhelmus JUBILEUM BIJ N.V. M DEN OS EN ZN Bij de N.V. Machinefabriek is in te genwoordigheid van het voltallige per soneel hulde gebracht aan de heer A. Kooreman, die het feit herdacht, dat hij 40 jaar geleden zijn loopbaan bij deze N.V. begon. In het kantinegebouw werd hij door één der aanwezige directieleden harte lijk toegesproken, waarna hem de gou den erepenning met het vererend getuig schrift van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid werd overhandigd. Voor het personeel sprak de heer A. Riedijk, die de jubilaris namens zijn medewerkers een portefeuille aanbood. Het verdere van de dag bracht de jubilaris in de huiselijke kring door. Onze stadgenoot mr. M. Kuyt is als tweede secretaris gekozen in het bestuur van de Nederlandse Bridgebond. Prins Bernhard reikt Koning Willem l-prijs uit (Speciale berichtgeving) Woensdagmiddag 18 juni om 3 uur zal Prins Bernhard in de Statenzaal te Groningen voor de eerste maal de Koning Willem I-prjjs, die door de Ver. Nederlands Fabrikaat is inge steld, uitreiken en wel aan de heer J. A. Koning, oprichter en thans nog commissaris van de NV Chemische In dustrie Gembo, te Winschoten. De Koning Willem I-prys bestaat uit een bronzen beeldje ter hoogte van on geveer 40 cm. en een oorkonde. Het beeldje is ontworpen en vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Cephas Stouthamer uit Amsterdam en symboliseert de nyverheid alsmede de voor de ontwikkeling ervan noodzake lijke samenwerking. Mevrouw Margerete Paulsen, uit Hilversum, heeft de oor konde gecalligrafeerd. VOLLE MELK GESTERILISEERD VERKRIJGBAAR. Vele zulvelfabrikanten zijn ertoe over gegaan de volle melk geteriliseerd in flessen te brengen, zodat de melk lan ger houdbaar zal zijn dan in gepasteu- siseerde vorm. Dit om de consument zo vlot mogeiyk te kunnen bedienen. De minister meent, dat door een juist begrip de onvolkomenheden welke veelal aan het brengen van een nieuw produkt verbonden zijn, tot een minimum kun nen worden teruggebracht. De produktie en de verkoop van volle melk zowel in gepasteuriseerde, als in gesteriliseerde vorm, is toegestaan, al dus de minister. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Pieteri Leendert. zn. van L. Heemskerk en M. de Pagter; Marjolijn, dr. van P. van Velde en P. W. de la Bije; Leonardus Ma- rlnus. zn. van J. van der Leest en M M. Geenjaar; Cornells, zn. van G. A. Kappée en E Schullenburg; Rudolf, zn. van W. J. Klop en W. J. VrheiJ; Klazlna, dr. van J. van der Plas en J. Guljt; Rudolph Michael, zn. van R. Volk en C. Paauw; Paulus, zn. van P. Ravensbergen en A. J. Riemens; Gerardus Hendrlkus. zn. van G. J. F. Montanus en J. C. M. Janssen; Mar tina Geertruidia Elisabeth Maria, dr. van T. P. G. Hoogervorst en A. M. M. Koele- man; Arno, zn. van A. Ouwerkerk en A. H. T. van Leeuwen: Menino. zn. van M. Verwer en A. Boer; Anna Maria, dr. van A.N de Goede en J. P. M. van Veldhuizen; Cornells, zn. van C. Doornekamp en C. van Vierzen; Johanna Antolnetta Martha Maria, dr. van J. A. DuUndam en A. M. Turenhout; Peggy, dr. van N. A. Verboog en G. E. van den Ouweelen: Roberto Cor nells Jan, zn. van J. Jonk en C. W. van Berkel; Johanna Wilhelmtna, dr. van W. Verzaal en M. J. Ros; Louise Johanna, dr. van A, Priins en H. D. Brownlee; Cornells Louis Maria, zn. van H. E. L. Sohilllng en M. Rol; Nicolaas Richardus Johannes Ma ria. zn. van J. B. Gelevert en P. W. T. Bomars. GETROUWD H. R. Roman en G. T. Bauer; C de Ko ning en W. F. S. Naohtegeller; A. van de Weerthof en A. H. Molijn. OVERLEDEN M. van den Dool. 11 jaax, doohter; S. M. Oudshoorn. 59 Jaar, wed. van A. M. Vermeulen. Leidse Spaarbank bestaat In oktober 140 jaar HET SPAARBANKBEDRIJF IN 1957. In het vandaag verschenen jaarver slag van de Leidsche Spaarbank, welke 16 oktober 1818 door het Departement Leiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd opgericht, wordt een overzicht gegeven van de financiële positie van deze Bank in 1957. Nadat de spanningen als gevolg van de crisis in Hongarije en de gebeurte nissen rondom het Suezkanaal waren geweken, keerde de normale toestand, aldus dit verslag, inhetspaarbankbedrijf snel terug. Leverde de maand december 1956 nog een terugbetalingsexcedent op van bijna f300.000.—, in januari 1957 overtroffen de inlagen de terugbetalin gen met f 400.000.—. Op 31 mei was het tegoed gedurende het lopende jaar ge stegen met f 1.000.000.—. In de daarop volgende maanden werd de spaarbewe- ging in steeds grotere mate beïnvloed door de zeer sterk gestegen kapitaal rente, die veroorzaakt werd door een samenstel van factoren, waarvan de overbesteding en de valutacrisis wel de voornaamste waren. De rente voor langlopende leningen, die zich aan het begin van het jaar rondom 4 3/4% bewoog, steeg tot 6%, een peil, dat historisch gezien voor Ne derland uitzonderlijk hoog genoemd moet worden. Het verschil tussen de door de Spaarbank vergoede rente en de op de kapitaalmarkt te bedingen rente werd zo groot, dat een aantal spaarders tot herbelegging overging. Aanvankelijk kwam deze ontwikkeling slechts tot uitdrukking in een daling van het inlegexcedent. maar gedurende de maanden september tot en met deoember werd f 1.3 miljoen meer te rugbetaald dan ingelegd, welk bedrag nog f 150.000.;— hoger was dan hetgeen gedurende de maanden januari tot en met augustus meer werd ingelegd dan terugbetaald. De plannen tot stichting van een bij kantoor in het stadsdeel zuid-west kre gen vaste vorm. De bank huurde een winkelpand aan het Bevrijdingsplein, dat binnenkort zal kunnen worden be trokken. De rente voor langlopende leningen steeg in de loop van het jaar van 4 3/4% tot 6%. Aan het einde van het jaar was een lichte kentering merk baar. Doordat het rentegamma vrijwel onverkort werd gehandhaafd, zagen de lagere publiekrechtelijke organen zich gedurende het gehele jaar de toegang tot de kapitaalmarkt ontzegd. Meer en £!6er ,^7erden kaP'taalsuitgaven met kasgeldleningen gefinancierd, totdat de landsregering ingreep, beperkende voor schriften voor het aangaan van kas geldleningen uitvaardigde en een maxi mumrente van 5 voor deze leningen vaststelde, hetgeen iy2% lager was dan door sommige gemeenten kort te voren werd geboden. Teneinde de kapitaal- voorziening op langere termijn niet ge heel te doen stagneren, ontving de Bank voor Nederlandsche Gemeenten toe stemming tot uitgifte van een lang lopende lening op marktvoorwaarden. In het eerste halfjaar heeft de bank zoveel mogelijk van de gestegen rente geprofiteerd De teruggang gedurende het tweede halfjaar heeft men geheel kunnen opvangen door uitstaande kas- geldleningen op de vervaldatum niet te verlengen. De gemiddelde gekweekte rente steeg van 3.27% tot 3.42% Het voordelig saldo exploitatiereke- ning inclusief rente algemene reserve over 1957 van de Bank heeft f 218.943 be dragen (v.j. f 166.851). Na afschrijvingen f U2.615 ,£ri39CSe3n9,.VOOrdellg *Mo Va" Dit bedrag wordt aan de algemene reserve toegevoegd. De algemene on kosten bedroegen 0.577 procent van het gemiddelde inleggerstegoed (v. j. 0.496 procent) In het spaarverkeer werd f 14.7 inge legd en f 14.8 miljoen terugbetaald te gen resp. f 13.8 miljoen en f 12.6 miljoen in het vorig jaar. Belgisch vliegtuig meest landen in Oost-Duitsland Een Belgisch militair vliegtuig, bewa pend met een aantal camera's aan boord heeft donderdag j.l. het Oostduitse luchtruim „ernstig" geschonden en is op een vliegveld aan de Oostzeekust tot landen gedwongen. Dit heeft het Oost duitse persbureau A DN medegedeeld. Het toestel een verkenningsvliegtuig, be hoort tot een eenheid, die deel uitmaakt van de NAVO-strijdkrachten. Britse assistent-attaché in Moskou in hechtenis De Britse ambassadeur in Moskou heeft vandaag bij de Sovjetrussische autoriteiten geprotesteerd tegen het in hechtenis nemen op zaterdag j.l. van de assistent-luchtvaartattaché van de Brit se ambassade, Alan Stevens. Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken te Londen verklaarde dinsdag, dat Stevens in hechtenis was genomen ondanks het feit, dat hij zijn diplomatiek identiteitsbewijs had laten zien. Een Sovjetrussische officier had ge tracht Stevens een document te laten tekenen, dat „volkomen onware beschul digingen", dat hij militaire objecten had gefotografeerd, bevatte, aldus de woord voerder. Eerste coloradokevers (Van onze Haagse redactie) Op het Noorderstrand te Scheveningen ztjn gisteren voor het eerst in dit sei zoen grote aantallen coloradokevers ge vonden. Ook in tuinen te Loosduinen en in Spoorwijk kwam dit schadelijk ge dierte voor. De wet verbiedt degenenen ,dle colo radokevers vindt deze dieren te vernie tigen en vervolgens de gemeentelijke overheid te waarschuwen, hetgeen in de praktijk meestal neerkomt op een mel ding bij de politie, of het stadhuis, van hieruit wordt dan de plantenziektekun- dige dienst verwittigd, die het optreden van coloradokevers nauwlettend in het oog houdt. Langs deze weg zijn gisteren in Den Haag enige honderden kevers in geleverd. OEGSTGEEST COLLECTE „MEER EN BOSCH" Op 6 en 7 juni wordt een collecte ge houden ten bate van de verzorging van epileptische patiënten in Meer en Bosch te Heemstede. In deze inrichting wor den patiënten van alle gezindten ver pleegd. De collecte wordt verzorgd door de afdeling Oegstgeest van „De macht van het kleine". WARMOND RAADSZETEL VOOR LAGE LAND De fracties uit de raad van de Prot. Chr. Groep, de PvdA en de VVD heb ben in een schrijven aan het bestuur van de afdeling Warmond van de KVP uiting gegeven aan hun grote teleurstel ling. dat de uitslag van de raadsverkie zing zodanig was. dat de plaats van de vertegenwoordiger van het Lage Lano opgeofferd moest worden. Zij menen dat deze zetel die vele jarenlang als zodanig bezit is geweest niet prijs gegeven mag worden: de bewoners van het Lage Land die zich steeds nauw met Warmond ver bonden hebben gevoeld, maar nu een maal een geisoleerde positie innemen hebben daar zeker recht op. Gevraagd wordt deze lacune zo mogeliik'te her stellen en indien dit niet moeelijk is in de toekomst voor een vaste plaats op dc lijst zorg te dragen. Het totaal aantal geboekte posten steeg van 188.000 tot 202.000; het aantal spaarbusjes vermeerderde van 4800 tot (m De Nationale Radio-Actie „Wie opent de kluis?", welke gisteravond in het Concertgebouw te Amster dam werd besloten heeft netto f 1.350.000. opgeleverd, welke bedrag gelijkelijk werd verdeeld over drie bekende Nederlandse In stellingen op het gebied van de ge zondheidszorg. De foto laat zien hoe jhr. Th. Roell, voorzitter van de AVRO een cheque ter waarde van f 450.000 aanbood aan de voorzitter van het Prinses Beatrix Poliofonds, mr. J. Klaasesz, in het midden staat mr. J. H. Bonnerman. commissaris van het Koningin Wilhelmina- fonds reeds met zijn cheque voor hetzelfde bedrag en geheel rechts de voorzitter van het Nationaal Rheumafonds onze oud stadgenoot de heer mr. W. J. Geertsema. Groot belang der metaalindustrie De Staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft gisterochtend by de opening van het ze vende internationale congres van de me taalverwerkende industrie in de Ridder zaal te Den Haag verklaard, dat deze sector van het bedrijfsleven in belang rijke mate de economische ontwikkeling in de wereld bepaalt. Thans is ongeveer een derde van de industriële beroepsbevolking in de me taalindustrie werkzaam. De vraag rijst of deze industrietak de voortdurende groei, die zij eigenlyk sinds de industriële revolutie te zien heeft gegeven, ook in de toekomst zal kunnen handhaven. Vast staat, dat de technische ontwik keling een krachtige stoot zal geven aan de verdere exanspie van deze bedrijfs tak. Afgezien van de snellere industriële ont wikkeling in 't teken van de enorme tech nische vooruitgang, welke de afzet van de metaalindustrie zo stimuleert, zyn er voorts nog tal van potentiele afzetmoge- ïykheden in de wereld. De Staatssecretaris vestigde voorts uitvoerig de aandacht op dë vooraan staande plaats, die de metaalindustrie in neemt in de uitvoer van de industriële landen naar de onder ontwikkelde ge bieden. Bouwbedrijfsbond bijeen te Maastricht Grote werkloosheid onder bouwvakarbeiders Op de congresvergadering 1958 van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond, welke gis teren te Maastricht in het Staargebouw werd gehouden, heeft de bondsvoorzitter, de heer C. Brandsma uit Amsterdam, een overzicht gegeven van de toestand in de Nederlandse bouwwereld en over de taak daarin van de Alg. Ned. Bouw- bedrijfsbond. Ten aanzien van de economische si tuatie wees de heer Brandsma op de grote kentering in de werkgelegenheid in de bouwvakken sedert de tweede helft van 1957. De continuïteit in de bouw nijverheid is sedertdien verbroken en de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders is met sprongen toegenomen tot einde april van dit jaar 19.300 werklozen, dat is bijna het viervoudige van de overeen komstige periode in 1957 en het zesvou dige van het cyfer in 1956. Voor onze volkshuisvesting ls dit een waarschuwing, dat de regering een voor zichtig en weloverwogen beleid moet voeren en dat dus de beschikbare finan ciële middelen zodanig worden gebruikt, dat aan de meest dringende behoeften moet worden voldaan, aldus de heer Brandsma. De bondsvoorzitter hoopt dat de tegenslag in de woningbouw, waar van de gevolgen zich over 1958 en 1959 zullen gaan uitstrekken eindeiyk zal lel den tot maatregelen, Welke nodig zullen zyn om de financiering van de woning bouw op langere termijn te verzekeren. Hy drong in dit opzicht aan op meer planmatigheid ln bouwactiviteiten. De maatschappelyke functie van de bouw nijverheid is zo sterk verweven met so ciale vraagstukken, als volkshuisvesting, volksgezondheid en volkswelvaart, dat men zich enig dirigisme moet laten wel gevallen. De produktie zou stellig op nog hoger peil zijn gekomen, als van de zijde der opdrachtgevers meer zelfbeheersing I was getoond en als de overheid het prioriteitsbeginsel stringenter had ge hanteerd, aldus de heer Brandsma. Tsjechen dwongen piloot tot landing in Oostenrijk Drie Tsjechoslowaakse passagiers, ge wapend met speelgoedrevolvers, hebben gisteren de piloot van een Tsjechosio- waaks vliegtuig gedwongen op het vlieg veld Aspern in Oostenryk te landen. Volgens functionarissen van het vlieg veld was het toestel door de passagiers gehuurd voor een vlucht van Budejovlce naar Olomouc (OUmütz) in Tsjecho- Slowakye. De passagiers waren een vrouw en twee mannen. In een officiële bekendmaking werd gezegd, dat de drie passagiers om asiel hebben verzocht, maar dat de piloot naar zijn land terug nil. Pech voor concertmeester (Speciale berichtgeving) De eerste concertmeester van het Gel ders Orkest, de heer Simon Kooke, is zwaar gedupeerd. Enige tyd geleden gaf hy aan een collega twee kostbare strijk stokken mee, nameiyk een Voirin-strljk- stok en een Vuiilaume, samen ter waar de van f. 600, om deze in Den Haag te laten besnaren. De collega heeft helaas deze kostbare stokken in de trein laten liggen. Nasporingen van politie en spoorwegen zyn tot dusver zonder resul taat gebleven. Het vermoeden ligt voor de hand. dat de stokken, die voor Kooke van onmisbare waarde zyn, in verkeerde handen zyn terecht gekomen. Vrouw kreeg schrik van haar leven SLANG TUSSEN DE AARDAPPELEN (Speciale berichtgeving) Een bewoonster van een flatgebouw aan de Schiedamsevest te Rotterdam schrok ontzettend, toen zy de keuken van haar "woning op de zesde etage be trad. In een kartonnen doos met aard appelen zag zy een slang. Direct belde zy de politie, die kort na het „alarm" poolshoogte kwam nemen. De doos met de slang werd in een deken gerold en zo ging het naar de diergaarde Biydorp. Daar constateerde men, dat het hier een Italiaanse ringslang betrof, die met aardappelen uit Italië was meegekomen. Het niet giftige reptiel is ongeveer een halve meter lang. Prof. dr. S. R. de Groot lid Ken. Akademie By Kon. besluit is de benoeming be krachtigd van prof. dr. S. R. de Groot, hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de theoretische natuurkunde, tot lid van de Kon. Akademie van Wetenschappen. WAAR MEDELIJDEN TOE LEIDDE... Medeiyden van twee van zyn winkel meisjes met minder draagkrachtige klan ten heeft de eigenaar van een slagery in Rotterdam-Zuid een schadepost van f 10.000.opgeleverd. Het was hem gebleken, dat in een van zyn filialen het winst-percentage zo te rug liep sinds hy eind december van het vorig jaar twee nieuwe verkoopsters had aangenomen. Hij probeerde uit te zoe ken waar dit aan lag, maar slaagde er niet in. De meisjes werden toen overge plaatst naar een ander filiaal, waarop zich het merkwaardige verschynsel voor deed. dat in deze zaak de winst daalde, terwyl die in de eerste met sprongen vooruitging. Toen werd de politie erin gemengd en kwam aan het licht dat de meisjes uit medelyden aan klanten vlees cadeau ga ven of tegen gereduceerde pryzen ver kochten. Zelf zouden ze er niet van ge profiteerd hebben. VICE-ADMIRAAL PRÖPPER IN WEST-DUITSLAND. De bevelhebber van de Nederlandse zeestrydkrachten, vlce-admiraal H. H. L. Pröpper, is gisteren een werkbezoek be gonnen aan de Westduitse marine. Hy heeft besprekingen gevoerd met staats secretaris Rust van het Westduitse mi nisterie van Defensie en met de inspec teur van de Bondsmarine, vice-admi- raal Kluge. Vice-admiraal Pröpper bezoekt zater dag inrichtingen van de Westduitse ma rine ln Kiel en Flensburg. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 3 Juni Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Aard beien 330360; andyvle 1230; peulen 110250; sn()bonen 225260; kroten 15; postelein 1732; prei 1216; rabarber 1626; spinazie 1139; stoofsla 1012 Tomaten A 80175, Idem B 125—145, ld. C 100—135. Idem OC 105—115: waepeen 66. Per 100 stuks: bloemkool A 2865. Idem B 2038, Idem C 21; komkommers A 4143. Idem B 31—37. Idem C 2032: sla A 47,30. Per 100 bos: boepeen 19 80; peterselie 390480; radUs 511: sel derij 8.10. LEIDEN. 3 Juni Aangevoerd 199 vette varkens. Notering per kg. levend gewicht: zware varkens geen notering; lichte var kens 1,62 tot 105; slagersvarkena 165 tot 1.68; zeugen 1,40 tot 1,46. BEURSOVERZlCHT Vaste markt Amsterdam, 3 Juni. De vaste stemming van vanmiddag werd o.m. veroorzaakt doordat Wallstreet, de gisteren te Amsterdam ingetreden vaste tendentie voor aandelen Kon. Olie, geheel overnam. Opnieuw was er vreag voor Zwitserse rekening op premie affaires. Ook de beroepshandel droeg haar steentje by tot de goe&e stemming. Gehandeld werd by opening op f 172.20, waarna de koers opliep tot f 173 tegen gisteren als slotkoers f 171.50. Het fonds lag circa f 0.50 boven pariteit New York. Aandelen Unilever zyn volgens de beurs de laatste tyd belangryk achter geble ven door verkoopdruk van het buiten land. Nu deze druk schynt te zyn opge droogd werden er speculatieve aanko* pen gedaan door het publiek en de be roepshandel. Hier tegenover fungeerde de arbitrage als tegenparty doch dit kon niet verhinderen, dat de aandelen na een opening op 328opliepen tot 331 om op circa 329 te sluiten tegen giste ren 3243/4. De styging voor de Philips- aandelen is sterk geluwd. Na de gun stige eerste kwartaalcyfers hebben deze aandelen eigenlyk niets meer gedaan. Vanmiddag kon het fonds zich nauwe- ïyks handhaven. Aku's wederom prijs houdend; KLM werd op f101 onveran derd geadviseerd. In de Scheepvaarten konden alleen Van Ommeren op 210 ex 16 div. een winst van byna 3 punten boeken. De overige aandelen in deze sector waren eerder een tikje luier. De beroepshandel bemoeide zich van daag ook met de hoofdfondsen in de cultuursector. Ver. Deli's liepen op van 87 tegen 89% en verbeterden hierdoor 2% vergeleken by gisteren. HVA's trokken aan van 99% tot Iets boven de pari-koers. Amsterdam Rubbers plus 1. Aandelen Pradjekan Tangaran zullen door een terugbetaling op het kapitaal van 45 worden teruggebracht van f 1000 op f 550. Deze verandering van kapitaalsstructuur had geen invloed op de koers van de aandelen, omdat hier moeiiyk van een bonus gesproken kon worden. De laatste gedane koers was 106. De advieskoers van vandaag lag hier iets boven. Aandelen Tanah Radja die 10 op het kapitaal zullen gaan terugbetalen, werden 2 punten hoger op 49 bieden vernomen. Staatsfondsen Iets in herstel. WISSELKOERSEN Amsterdam!. 3 juni - Londen 10 59% —10.59%. New York 3.78%—3.79%, Mon treal 3 93fi3D4*. Parijs 89-82%— 89.92%, Brussel 7.59%—760V4, Frank furt 90.48%90.53%, Ztirich 86-56%— 86.61%; Ztlridh (vr. flr.) 88.43%—88.47%, Stockholm 73.21%—78.26%, Kopenhagen 54.73—54 78, Oslo 5292%—52.97%. Mi laan 60.69%50-74%, Wenen 14.61%— 14.62%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 3 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Ned. *53 3% Grootboek obl. 3% Ned '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned '53 (3%) Ned. '56 3% Ned '48 3% Ned '54 3% Ned. '55 I 3% Ned '55 H 3% Ned. '37 3 Ned. WB. lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië *37 A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy koers v heden 93% 93% 81 90%B 90H 93H 94 92% 93 92% 93* 87% 88% 89% 88% 89% 90L 90* 89% 89% 108* 108% 94 93 94% 94* 93 93% 63% 62% 90% 90% 73B Deli My .en (Ver.) H.VA Vorstenlanden AK.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v Gelder 162% Hoogovens certooc Miiller en Co. NJ3 Ned. Kabelfabr Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olle gew Kon Petr <f 20.—) Idem (50 ft f 20.—) Holl Amer UJn Java China Paket KIM Ned Stoomv My Kon. Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr cert v Ommeren cert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unle 107% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 93 92% Den Haag 1937 1 3 86B Lelden 1947 92 %B R dam 37 I-HI 3% 93% 96% 25% 26 81 61% 159 158 61% 63 86% 89% 99 99% 31% 32 56% 57 9% 9% 166Y4 166% 183% 182 280% 285 162% 163 286 287 300% 302 235 235% 285 Vi 284% 153% 153% 324% 329% 178 174 169% 170% 719% 726% 171 70 172.10 171.50 172 85 139% 140% 110 123% 101 100.50 129% 129% 108% 106% 131% 133 121 122% 223% 211exd. 106 108 107% 108 Indastr. Obligaties Philips Dollarlng *51 96 96% Premieleningen 96 97 85% 86% A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam *56 H 2% 96% 97 Eindhoven '54 2% 82 1 Enschede *54 2% 83 L 79% Den Haag '52 I 2% 91 91% Idem H 2% 96 95% R'dam '52 I 2% 91 91 Utrecht '52 2% 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank 216% 220% H.B.U cert 187% 188% Rott Bank 178% 178% Twentsche Bank 153 156 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 236B Borneo Sum. HMy 41 Ned G en 8p fabr 189% 190 Kon Ned Grofsm 95 94 Internatio 74 77% Rott. Droogdok My 460 460% Tieleman en Dros 8% 8% Ned. My Walv.vrt 66% 67% Spoorwegen Dell Spoorweg My 6% Amerik fondsen Canadian Pacific R. 26% Intern Nickel 76% Anaconda 47% Bethlehem 8teel 42% Cities Service 53 General Motors 39% Kennecott 90% Republic Steel 47% Shell Oil 75 Union Pacific 29% Un States Steel 65% 6% 26% 77% 47% 43% 53% 39* 91 48% 79% 29% 66% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VK 2/6 Edelmet Kon AA 43% 44%GB Prei wa ldeir 9'UB Electrolas B 375 Holi Constructie 410 405 Ing our v Bouwnyv 124% Int TunststoII Ind 43 42% Leidsche Wolspinn 147% 146% Sikkens Lakfab "53 380 383GB Ver Touwfabrieken 158% 159% Wernink's Betonm 78 78 Van wyk Textiel 61 61% Zaalberg 116L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5