PA«„ Alle grote plaatsen in midden- Celebes door Centralen bezet Mr. H. Beernink volgt de heer H. W. Tilanus op als voorzitter C.H.U. Met een enkel woord fiiwÏG/ïUtfa Agenda DINSDAG 3 JUNI 1958 Activiteit van Daroel Islam Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft vandaag bekendgemaakt, dat vrijwel alle grote plaatsen in midden- Celebes door de troepen van de Cen trale regering zijn bezet. In het com muniqué hierover werden o.m. ge noemd Donggala, Paoeloe. Parigi, Pan- dolo en Tolitoli. Het leger zal thans zijn positie en defensiellnies in de be zette steden consolideren en verster ken en gereedmaken als basis voor verdere aanvallen, aldus het commu niqué. De opruimingsoperaties zullen wor den opgevoerd, om de nog overgeble ven troepen der opstandelingen, die naar de oerwouden zijn gevlucht, te vernietigen. Aangezien de mogelijkheid van lucht aanvallen door de opstandelingen niet uitgesloten is, heeft de bevolking in de betrokken gebieden instructies gekregen over wat zij in geval van luchtaanval heeft te doen. Hoewel de luchtmacht aldus een toelichting in het communi qué op het ogenblik de heerschappij in het ludhtruiim «heeft is het nog steeds nodig op alle mogelijkheden voorbereid te z^n. Strijd op Noord-Celebes Rmdio-DJakarta heeft medegedeeld, dat gevechten zijn uitgebroken in ver scheidene streken op Noord-Celebes tussen opstandelingen en de plaatse lijke bevolking. In een overzicht over de strijd tegen de tegenregering werd voorts gezegd, dat de regeringstroepen by Djailolo op Halmaheira wachten op antwoord op een ultimatum dat zU hebben ge steld aan 500 ingesloten opstandelin gen. Inmiddels zou de ring om de op standelingen zyn versterkt. •Ook werd medegedeeld, dat ojp Su matra vele opstandelingen zich heb ben aamgesloten bij "de regeringsstrijd - krachten, maar dat anderen benden hebben gevormd- Aanval op Lembang Volgens uit Bandoeng in Djakarta ontvangen berichten, heeft gedurende het afgelopen weekeinde een bende van de Dar<\'l "",1am een aanval gedaan op het vakantie-oord Lembang, 15 kilo meter ten noorden van Bandoeng. De bende stak 24 huizen in brand en doodde acbit burgetrs. Ook in andere delen van West-Java legde de Daroel Islam grote activteit aan de dag. In de districten Soebang en Tjiamis werden 550 dessawoningen in de as gelegd. In het gebied van Tapanoeli, in Noord- Sumatra, hebben opstandelingen een mislukte poging gedaan om Sibolga te veroveren. Zij werden afgeslagen door de regeringstroepen, die één dode ver loren. tegen acht aan de zijde der aan vallers. Leiders in arrest Volgens Radio-Medan zijn twee of ficieren, die In maart jL kfe opstand" in Medan hebben geleid, aangehouden toen zij met een motorboot uit Suma tra trachtten te ontsnappen. Het zyn Tengky Noordin en Said Osman. Radio-Medan heeft voorts melding gemaakt van activiteiten van opstan delingen op Sumatra. Er werden enkele plaatsen aangevallen en in Simaloen- goen ten zuiden van Medan zou een. groep opstan'delimgem een fabriek voor palmolie hebben vernield. Eerlijke berechting De Indonesische minister van Buiten landse Zaken. Soebandrio. heeft ver klaard dat de kwestie van de Ameri kaanse piloot Pope. die in dienst was1 van de tegenregering, geen invloed zal' hebben op de „goede vriendschap" tus sen Indonesië en de VB. aldus Radio- Djakarta. Soebandrio zou de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta hebben verzekerd dat Pope een „eerlijke berechting" zou krijgen volgens het Indonesische recht. Driehonderd tanks door Bonu afbesteld Gevolg van financiële hulp aan Engeland (Van onze correspondent te Bonn) Op bepaald niet onduidelijke wijze maakt de Westduitse regering de laatste dagen zijn Westelijke bondgenoten er op attent, dat men niet meer van plan is om nog eens geld op tafel te leggen voor de legering van NAVO-troepen op Duits grondgebied. Men is, nadat diverse ma len Duitse ministers hadden gezegd, dat dit beslist niet zou gebeuren, toch ge bukt voor het aandringen van de NAVO om de legering van Britse troepen ge deeltelijk te blyven betalen. Maar men is niet van plan. zo bleek gisteren op een persconferentie te Bonn. eventuele Franse of Amerikaanse eisen in te wil ligen. Meegedeeld werd, dat Bonn van zijn bestellingen in Amerika van 700 tanks er 300 heeft moeten annuleren. De begroting van het Westduitse ministerie van Defensie is tengevolge van de steun aan Engeland ingekrompen met 140 mil joen mark voor de komende twee jaar en er zal nog meer gespaard moeten wor den. Van de zijde van de politieke par tijen. oppositie en regeringsaanhang, wordt dit standpunt van de regering krachtig gesteund. Men vreest kennelijk, dat Frankrijk en zelfs Amerika op de proppen zullen komen met financiële eisen. De nieuwe koer* die in Frankrijk gevaren zal worden, doet vooral het erg ste vrezen. Men is er ronduit bang voor, dat De Gaulle en de zijnen niet alleen op het stuk van de economische samen werking een voorkeurpositie voor Frank rijk zullen opeisen, maar ook op het gebied van de militaire samenwerking speciaal van de Bondsrepubliek hulp zul len verwachten voor de door de oorlog in Algerije zo verzwakte Franse defensie. Uw garantio voor: ECHTHEID ZUIVERHEID SHELLE WERKING Bibliotheekcongres te Den Haag Pleidooi voor een wereldcharter De directeur van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek te 's-Gravenhage, de heer P. J. van Swigchem, heeft gister middag in de Rolzaal aan het Binnen hof te 's-Gravenhage het bibliotheek congres geopend. De heer Van Swigchem sprak over de verscheidene klimaten, waarin het boek leeft: de bibliografie, de wetenschap, de literatuur, de ontspanning, de actuali teit en de geschiedenis. Hij pleitte voorts voor een zekere ..osmose" in de blibliotheekwereld. Zijns inziens zou één bibliotheekschool met een gemeenschappelijke basisopleiding op zichzelf een zeer waardevolle kata lysator kunnen zijn voor deze osmose. Maar het is niet het beslissend crite rium. „De eenheid, de samenhang van het Nederlandse bibliotheekwezen ligt dieper. Er is meer dat ons bindt dan een brok gemeenschappelijke vaktech niek. Hoe de bibliotheekopleiding ook zal worden, vooral voor de leidende posities zal de kennismaking met de andersoor tige bibliotheek, het bijbrengen van in zicht in wat daar gaande is en van het besef van het betrokken-zijn bij de lot gevallen van het huis van onze buur man, een meer dan bijkomstige plaats moeten, maar ook kunnen krijgen al dus de heer Van Swigchem. De heer J. M. M. Hornix. bibliotheca ris te Tilburg hield een referaat over „Het bibliotheekleven heeft in iedere tijd een andere opdracht en functie". „Het is wenselijk", aldus de heer Hor nix. de democratiserende werking der bibliotheken vast te leggen in een we reldcharter voor bibliotheken. 's Avonds vond een ontvangst door het Haagse gemeentebestuur plaats. Residentie Orkest veer groot tekort (Van onze Haagse redactie) Het Residentie Orkest staat, als ge volg van een complex van factoren voor een groot tekort, dat gerekend over de seizoenen 1955'56, 1956'57 1957'58 op ruim drie ton moet wor den geraamd, een bedrag dat door de gemeente Den Haag zal dienen te worden gefourneerd. Een voorstel van B. en W. om dit bedrag beschikbaar te stellen, zal zeer binnenkort in de vergadering van de gemeenteraad aan de orde komen. De oorzaak van het tekort over 1955 '56, dat ongeveer f 100.000 zou belopen, moet o.m. worden gezocht in de hogere salarispost. By de vaststelling van hun subsidie zijn het Ryk en de gemeente die ieder de helft van de salarissen voor hun rekening nemen, uitgegaan van een bepaalde bezetting van het orkest, die echter in enige gevallen te klein is ge bleken. om belangrijke werken te kun nen uitvoeren. Teneinde de muzieklief hebbers een volledig programma te kun nen voortzetten, heeft het Residentie Orkest in deze gevallen zélf dus bo ventallige musici aangetrokken, het geen begrijpelijk extra kosten met zich heeft gebracht. Opheffing A.N.D.B. De Algemene Nederlandse Diamant- bewerkersbond (A.N.D.B.), een der oud ste bij het NVV aangesloten vakbonden, wordt opgeheven en de leden gaan over naar de Amsterdamse afdeling van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfs hond van het NVV. De leden hebben zich voor opheffing uitgesproken via een referendum. Het voortbestaan van de A.N.D.B. werd door het geringe ledental. 900. waarvan ca. 200 boven de 65. door het bestuur niet meer verantwoord geacht. De A.N.D.B. werd op 18 november 1894 door wijlen Henri Polak opgericht, die nadien tezamen met Ome Jan van Zut- phen het initiatief nam tot stichting in januari 1906 van het NVV. Geiyk gisteren gemeld, Is tot opvolger van de heer H. W. Tilanus tot voorzitter van de Chr. Hist. Unie in de te Utrecht gehouden kiesraad, benoemd mr. II. K. J. Beernink, gemeente-secretaris van Rys- wijk en lid van de Tweede Kamer. Mr Beernink was tot op heden secretaris der Chr. Hist. Unie, in welke functie hy twaalf jaar geleden benoemd werd. De officiële overdracht van het voorzitter schap zal geschieden tijdens de grote jubileumbijeenkomst te Utrecht ter ge legenheid van het 50-jarig bestaai* jvan de CHU. De thans 48-jarige heer Beernink. is geboren op 2 februari 1910 te Maarssen, I waar zyn vader hoofd van een Chr school was. Hij studeerde in de rechts- wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en behaalde in 1932 zyn graad. Hy was vervolgens werkzaam ter ge- i meentesecretarie te Papendrecht, Alme lo en Rijswijk, waar hy voorzitter is van de chr. mulo-schoolvereniging en lid van de kiesraad en sinds 1945 gemeente secretaris. Sinds 1946 vertegenwoordigt de heer Beernink de CHU in de Tweede Kamer. Verrassing voor Breukelèn! (Speciale berichtgeving) Een Amerikaanse journalist, die een bezoek aan Breukelen heeft gebracht, werd zo getroffen door de schoonheid van dit Vechtstadje, dat hy na terug komst in Amerika besloot een geldinza meling voor Breukelen te houden. Deze bracht 2000 dollar op. In de gemeente raadsvergadering, die gisteravond werd gehouden deelde de burgemeester, de heer Th. Bijleveld.mede, dat het geld zal worden besteed voor de inrichting van een bejaardencentrum met o m. een televisie-toestel. De rest van het geld komt ten goede aan de speeltuin „Op de Poel". Urk 96 liep op mijn De visserskotter Urk 96 is gisteroch tend op een mijn gelopen. Het schip stond onder commando van de 55-jarige Pieter van Urk. Verder waren aan boord diens drie zoons, de 22-jarige Hendrik, de 18-jarige Arie en de 16-jarige Klaas, alsmede de 23-jarige W. Hoefnagel. De Urk 96 kreeg hulp van een aantal in de buurt varende Urkers. die tracht ten het zwaarbeschadigde scheepje drij vende te houden. Schipper Pieter van Urk en Hoefnagel kwamen ongedeerd op de „Neeltje". Klaas van Urk was bij de explosie overboord geslagen en is door „Neeltje" opgepikt. Hendrik en Arie van Urk liepen beenfracturen op. Zij zijn aan boord van de reddingboot „Branda- ris" genomen, die hen naar Harlingen bracht. De Urk 96 kreeg een gat in de machi nekamerwand en is door zes Urker kot ters naar Urk gebracht. Frans-Tunesische kwestie in de Veiligheidsraad Tunesië heeft gisteren de Veiligheids raad verzocht alle gepaste maatregelen te nemen om te bevorderen, dat de Franse troepen uit Tunesië worden teruggetrokken. Mongi Slim de Tunesi sche afgevaardigde, zei dat Frankrijk duidelijke agressie in zyn land bedreef. De Franse afgevaardigde Georges- Picot verzocht de Raad Tunesië uit te, nodigen de onderhandelingen met Frankrijk voort te zetten en binnen zijn grenzen voorwaarden te scheppen, die gunstig zijn voor een spoedig slagen van die onderhandelingen. De discussie werd vandaag voortgezet. De stryd tussen Tunesische en Franse troepen in het gebied van Ramada in Zuid-Tunesië is maandagavond weer op gelaaid heeft een woordvoerder van de Tunesische regering meegedeeld. De woordvoerder zei, dat een grote Franse patrouille maandag door de om singeling was gebroken en schoten met de Tunesiërs had gewisseld. Intussen waren er meer Franse patrouilles in an dere richtingen uitgebroken. In de loop van de dag was de toestand rustig ge worden, maar in de avond was er weer geschoten. Verdere bijzonderheden gaf de Tunesische woordvoerder niet. MOEILIJK EXAMENWERK Naar aanleiding van onze publikatie van gisteren als zouden alle eind-exami nandi van alle lycea in heel Nederland (afd. Gymnasium B) dezer dagen het schriftelijk examen Duits moeten over maken. vestigt men er van onderwijs- zijde onze aandacht op. dat dit alleen de leerlingen betreft van de gymnasia en lycea, waar de bewuste bloemlezing „Deutschland in zwei Jahrtausenden" in gebruik is. Volgens een mededeling van het ministerie van O. K. en W. betreft dit in totaal ongeveer 15 scholen. BINNENLAND In het Jaarbeursgebouw aan de Croeselaan in Utrecht, heeft dedirec- teur-generaal van Handel en Nijverheid, de heer J. H. D. van der Kwast, vandaag de derde „Technl-show", een tentoon stelling van technische apparatuur, ge opend met een toespraak, waarin hij ge wezen heeft op de belangrijkheid op be drijfseconomisch gebied van deze tentoon stelling. De algemene ledenvergadering van de Vereniging van Directeuren en Direc trices van Nijverheidsscholen zal worden gehouden op vrijdag 13 en zaterdag 14 Juni in „Esplanade" te Utrecht. In verband met het vertrek van de heer mr. dr. P. Verloren van Themaat. die onlangs ls benoemd tot directeur- generaal voor concurrentie-verhoudingen bij de Europese Economische Gemeen schap zal als directeur voor ordenings vraagstukken bij het ministerie van Eco nomische Zaken optreden, de heer J. F. H. WUsen, voordien plaatsvervangend direc teur voor ordeningsvraagstukken. Als zyn plaatsvervanger ls aangewezen mr. J. C. van Alphen de Veer. BUITENLAND De Belgische schilder Jean le Majeur ls zaterdag te Brussel overleden. Le Majeur had zien in 1932 op Bali gevestigd, waar hy met een bekende Balinese danseres in het huwelijk trad. Zijn woning te Saner was een kunstcentrum en een plaats, waar beoefenaars van de Balinese dans kunst elkander ontmoetten. Le Majeur had bepaald, dat deze woning na zijn dood een nationaal Indonesisch museum op Ball zou worden. Hij kreeg niettemin aanzegging van de Indonesische autori teiten om Bali, waar hy 26 jaar had ge woond. te verlaten. Le Majeur was eerst twee weken voor zyn dood te Brussel aan gekomen.. Tweehonderd Polen, die in de Sovjet- Unie gevangen werden gehouden, zyn kortgeleden ln de Poolse grensplaats Briest aangekomen. Het zyn de eersten van de 6.000 Polen, die krachtens een Russisch-Poolse overeenkomst, dit Jaar naar Polen moeten terugkeren. Volgens de gerepatrleerden zouden er nog ver scheidene duizenden Polen ln Russische gevangenissen en werkkampen zyn. De medische raad van India heeft thans de resultaten vaneen onderzoek gepubliceerd, waaruit blijkt dat nog 7 mil joen Inwoners van India aan tuberculose ïyden. Mao Tse toeng, het communistisch Chinese staatshoofd, heeft zondag de ar moede van het Chinese volk geprezen als een prikkel voor revolutie. In een artikel in de Rode Vlag. een nieuw tijdschrift van de Chinese communistische partij, schreef hij: ..Afgezien van andere ken merken ls het Chinese volk voor alles arm en in de tweede plaats wit (politiek zuiver). Dat lijkt niet zo best. maar is in wezen Juist goed. Arme mensen willen verandering, willen wat doen, willen re volutie". Na een verblijf van meer dan twee weken in het Amerikaanse militaire hos- Eltaal te Dharan is Koning Saoed van aoedi-Arabië ln Rlad teruggekeerd. Het Amerikaanse communistische weekblad „The Worker" heeft medege deeld. dat het zich ln financiële moeilijk heden bevindt én deze week niet had kunnen verschijnen, indien enige vrien den niet de helpende hand hadden ge boden. Tussen Nederland en de Sovjet-Unie zal op 10 Juni ln Den Haag overleg inzake een luchtvaartakkoord beginnen. De Rus sen vliegen reeds geruime tijd op Helsinki en Kopenhagen. Moskou wil nu ook ver- bindigen met Amsterdam en Parys ope nen. De onderhandelingen met Frankrijk zyn nog niet begonnen, die met Neder land beginnen dus over enkele dagen. J tJ c t t s VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram 18.30 R.V.U.: De praktische waarde van de sociologie, door prof. dr. SJ. Groenman. Derde lezing. 19.00 Nws. 19.10 Het Natio naal Maria Congres te Nijmegen, caus. 19.20 Lichte muz. 19.40 Gram. 20.20 Ca techismus. 20.30 Act. 20.45 10 jaar KRO- schoolradio, klankb. 21.20 Gioas. Koning van Juda. oratorium. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursuitz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Het te ken van barmhartigheid, documentair hoorspel. 21.45 Act. 22.00 Gram. 22.20 Koorconc. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.21 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmprogr. 21.1022.30 Idem. VOOR WOENSDAG 4 JUNI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewyde muz. 7.50 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Kon. Mil. Kapel. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Mu- settemuz. 10.00 Gram. 10.30 Bondsdag. 11.15 Gram. 11.30 Idem. 12.00 Cello en Etano. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Ichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13 15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bondsdag. 14.45 Gram. 15.00 Idem. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Interscholair Jeugdtoer- nooi. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwartler. 18.15 Spectrum v. h. chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Blindenmuzlekver. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Bultenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouwork. 21.50 Naar een rechtsorde van de arbeid: Publiekrechteiyke bedrijfsorganisatie, caus 22.10 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Zaalsportult- slagen. 23.2024.00 Gram. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Dans muz. 13.45 Planoduo. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Volksmuz. 16.15 Voor de zieken. 17.00 Vakantietips. 17.50 Rege- rlngsuitz.: Emigratierubriek. Het emlgra' tlepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kind. 19.10 De gouden boekenmlljcmalr. rep. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Lichte muz. 20.30 De minnaars van Sara Proost, hoorspel. 21.15 Instr. sextet. 21.45 Operetteconc. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.25 Lichte muz. 23.5024.00 Soc. nws. in Esperanto. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e Hjn van 1820 uur) The touch of your lips. Orkest Nelson Riddle; Please be kind. You're mine, you, Rock-a-bye your baby with a Dixie melody The Big Ben Banjo Band; Bill Bailey won't you please come home; Swanee, Blue champagne, Orkest Ray Anthony; Where or when. Dancers in love. Am 30. Mal Immer wenn die Tür aufgeht, Im Café de la Palx ln Paris. Hold my hand. The naughty lady of Shady Lane, La Comparsa, Gib mir den Wodka. Anuschka. Melodv of love. Nicolo, nicolo, nicolino, Een klein melodietje. Let me go lover. Mademoiselle. Addio amoré, Doctor Jazz. Sag' beim Abschied leise „servus". Tom Erich; Le nombril de femmes d'agents, Georges Brassens; Ródeuse de Berges. Ger- maine Montéro met Orkest Philippe Gé- rard; Hoe je heette ben ik vergeten. Klei ne nachtegaal, lk kom by jou terug. The Three Jacksons; Jim. Johnny en Jonas. Blonde Marie, Onder de lindeboom, Gas- tibelza, George Brassens; Mon pot' le gi- tan. Germaine Montéro met Orkest. Phi lippe Gérard; Het oude jagershuis, Op een zeemansgraf, Aan de Maas, The Three Jacksons; Moulin Rouge. Les Compagnons de la Chanson; Je crois en tol. 'k Heb mooie tulpen. Hearts of 6tone, Mister Sandman, Mama. el baion. The Three Jacksons, Minouche, Jean Bretonnlère; Les amoureux des bancs publics, Patachou met Orkest Leo Clarens; Wipneus en ker- semond. Zilver en goud. A guy is a guy, Around the corner. The "Fhree Jacksons; Shrimp boats. Let me ln. Domino, Mol, mol. Jean Bretonnlère; Le Bricoleur. Pata chou met Orkest Leo Clarens; Washington and Lee Swing. Orkest Pee Wee Erwin; Battle hymn. Hindustan, Dixieland shuffle Grandioos besluit (Van onze TV-medewerker) Het was gisteren een grote dag zowel voor de AVRO en luisteraars en kijkers als voor duizenden zieken, tientallen, misschien wel honderdtallen weten schappelijke weikers. ja voor het Ne derlandse volk in zijn geheel. Want gisteravond opende de voorzitter van de AVRO de befaamde kluis en sloot daarmee de uitzendingen af. welke tot doel hadden drie grote fondsen kanker, reuma cn polio van fondsen te voorzien. Dat doel werd bereikt en miljoenen Nederlanders zijn daarbij betrokken ge worden als milde gevers-van-geld- en bevoorrechte ontvangers van een ge denkwaardige uitzending. Vandaag gaat Nederland weer gewoon aan het werk: mannen en vrouwen zet ten zich aan hun arbeid in al die bedrij ven, die zo royaal de basis legden voor het succes '3 maal f450.000.en zij mogen beseffen, dat een pril Annema- rieke, dat gisteren geboren werd. kans heeft op een gaver leven, mede door hun toedoen, want de wetenschap krijgt weer nieuwe middelen om de jeugd en de vol wassenheid van het kleme wonder van nu beter te beschermen dan zonder al hun inspanningen mogelijk zou zijn ge weest. Nina never knew. Orkest Les Brown: On a little street ln Singapore; Moonlight in Vermont, The Picoolino. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 16.1517.00 Litt. wedstr. voor de jeugd. NCRV: 17.0017.45 Voor de kind. NTS: 20 00 Woekjourn. 20.3020.50 Do cumentair progr. VARA: 20.50 Pol. discussie. 21.15 Mono loog. Engeland, BBC Home Service 330 m. 12 00 Gram 12.30 Voor de boeren. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13 40 Recital. 13.55 Crlcketuitsi. 14.00 Voor de scholen. 15.00 Hoorsp. 16.00 Vespers. 16.45 Voor oudere mensen. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sportber. 18.45 Volksdansen. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Hersengym. 20.00 Ork conc. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.00 Grain. 22.30 Wetenschappelijk overz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14 30 Nws.). 15.00 Rep. v. d. Derby 15.35 Rep. TT-races. 15.45 Gevar. muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale s dagboek. 16.45 Rep. TT-races. 17.00 Lichte muz. 17.15 Amus. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Gevar muz (Om 18.30 Nws.). 18 45 Hoor spel. Ï9.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en verz. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 TT- races. 22.55 Gevar. muz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12 00 Gevar. muz. 13 00 Nws. 13.15 Ope- ramuz. 16.00 Symf. ork. en r.olist. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.55 Operettemuz. 21.45 Nws. 22 10 Lichte muz. 23.15 Muz. nachtprogr. 24 00 Nws. 0.10 1.00 Lichte muz. FrankrUk, Progr. 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.05 Franse muz. 19 00 Gram. 20.45 Hoorsp. 22.15 Gram. 23.10 ld. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Ba- rokconc. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork conc. 17.00 Nws. 17.10 Mannenkoor. 17.20 Voor de Jeugd 17.45 Mannenkoor. 17.50 Boekbespr. 18.00 Mannenkoor. 18.10 Caus. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19 30 Wereldtentoonstel ling. 20.00 Hoorsp. 21.20 Casinoconc. 22.00 Nws. 22.15 Pedagoglschecaus. 22.20 Hobo- en piano. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelle den. 484 m. 12 00 Gram. 13.00 Nws. 13.10. 14.00 en 14.15 Gram. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 16.15 Pianorecital. 16.40 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.33 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. De regering van Afghanistan heeft nemen van de noodzakelijke maatregelen het kweken en de uitvoer van opium zal verbieden. Zij verzocht om hulp bij het nemen vande noodzakelyke maatregelen ten gunste van de kwekers die naar een andere broodwinning zullen moeten om zien, aldus meldt Unesco. Een nieuwigheid voor toeristen in Londen ls dat zij door het draalen van een speciaal telefoon nummer, bijzonder heden kunnen vernemen over de belang rijkste culturele en sportevenementen Deze inlichtingendienst pr- •- het Engels. Frans en Duit De regering van Zuid-Afrika heeft de V N.-commissie van goede diensten in de kwestie Zuid-West-Afrika voor een be spreking in Pretoria uitgenodigd, te be ginnen op 12 Juni. De commissie heeft de uitnodiging aanvaard. Zy is in okto ber 1957 door de V.N.-assemblee in het leven geroepen en samengesteld uit ver tegenwoordigers van Brazilië, Engeland en Amerika. Zuld-West-Afrlka een voor malig Duits gebied, ls ln 1920 door de Volkenbond onder bestuur van Zuid- Afrlka geplaatst. Zuid-Afrika en de Ver enigde Naties zyn het al sinds 1946 niet eens over de status van het gebied. In de Noordportugese stad Braga zijn zondagnacht en maandagochtend 32 per sonen, onder wie 13 politieagenten by relletjes gewond geraakt. Het gevecht begon toen de politie trachtte een me nigte betogers voor generaal Delgado (de onafhankelijke oppositiekandidaat voor de presidentsverkiezingen van a.s. zondag), te verspreiden. De verbannen Cyprische aartsbis schop. Makarios, ls in Egypte aangekomen. B(j aankomst op het vliegveld van Caïro noemde hij president Nasser van de Ver enigde Arabische republiek „een geïnspl- '"«rde leider". De aartsbisschop ls naar vpte gereisd op uitnodiging van de °kse gemeenschappen ln Egypte, die totaal 60.000 personen tellen. Er is gisteravond een staking van het grafische personeel van de Boliviaanse pers begonnen, waardoor er geen kranten meer kunnen verschijnen. De stakers eisen hogere lonen. Er wordt al elf dagen gestaakt door telegrafisten ln staatsdienst èn acht dagen door postbeambten, die bepaalde toeslagen en vryiattng van twee gearresteerde vakbondsleiders eisen. DINSDAG Lakenhal. Officiële opening tentoonstel ling Tlnus van Doorn. 8 uur nam. Rehoboth. Chr. Hist. Jongerengroepen. Spr. Jkvr. Wittwaal van Stoetwegen over het gevangeniswezen. 8 uur nam. WOENSDAG Pieterskerkgracht 11. Receptie 10-Jarlg bestaan Sociëteit Alg. Bond Ouden van Dagen. 24 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuls) Jaarver gadering Groene Kruis. 8 uur nam. Rehoboth. 3reldemonstratle Chr. Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed. 7.30 uur nam. Driftstraat. Openluchtsamenkomst uit gaande van de Baptisten Gemeente. 8 uur nam. Den Haag. (Hoge Wal 17)K. en O.-excursie naar Koninklijke Stallen. 3 u. nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7J uur nam. VRIJDAG Universiteitsmanege (Kaiserstraat)Pro pagandas vond Leldse Ry- en Jachtclub. 8 uur nam. ZATERDAG Universiteitsmanege (Kaiserstraat)Pro- paganda-avond Leidse Rij- en Jachtclub. 8 uur nam. Antonlus Clubhuis: Cabaret-avond Ver. van Gerepatrleerden. 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. langs de Brasem. 2 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5} uur nam. MAANDAG Titus Brandsm astraat 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7-J uur nam. Maar ook deze TV-mede werker moet weer aan de slag en zet zich om vanuit as (gezichts)hoek, waarin de redactie hem heeft geplaatst, zijn visie op de uit zending als zodanig te geven. Naar welk criterium dient de beoor deling te geschieden? Dit was een T.V.-reportage van een radio-uitzending. Wat wil dat zeggen? Dat gedurende bijna twee volle uren mensen, die daar aan dagen en weken hebben gezwoegd de meest ondenkbare moeilijkheden, die als de gekste verrassingen zich zij zo n massa-uitzending voordoen, met een schijnbaar moeiteloze routine oplossen. Daarin zijn ze wonderbaarlijk goed ge slaagd, want de uitzending verliep op rolletjes; zó soepel, dat de kijker nau welijks begrepen kan hebben hoe moei lijk en riskant de opgave was. Dat getuigt van gedegen vakmanschap bij de TV-sectie, maar ook van een prij zenswaardige aanpassing van de radio mensen. Wij zijn daarmee, eerlijk ge zegd! nogal gelukkig, want ieder inge wijde kan het soms beklemmen hoe groot de animositeit tussen Hilversum en Bussum is en alles, wat kan bijdragen tot ontspanning in die verhouding zal hij toejuichen. Ook uit dit oogpunt is de durf en doorzetting van de AVRO-top leiding te waarderen. Ook veel kijkers moet deze manifesta tie wat „gedaan" hebben, want hoe vaak stelt men bij het beluisteren van een ra dio-uitzending vanuit een zaal zich niet de vragen: wat is er nu eigenlijk te zien, wat gebeurt er, wat wordt ons onthou den? Dat weten we dan nu, voor eens en voor al. En naar onze smaak weten we dan óók, dat we daaraan nu niet zo bijster veel missen. Immers, bij alle reeds geuite waardering, moeten we toch ook stellen, dat vocaal en verbaal talent wel gebleken is allerminst een waarborg te zijn voor succesvol weerstaan van de meedogeloze camera's. Een gelukkige uitzondering vormde Jan Boots. Behalve kritiek zit hierin toch ook een grote lof, omdat gebleken is. dat de AVRO naar doeltreffende maatstaven de medewer kers, hetzij bij de radio vasthoudt dan wel voor T.V. laat optreden. Tot slot nog een paar détail-opmer kingen: In het jeugdig duo was muzikaal en vooral ritmisch veel te prijzen, maar het gevaar voor zelfingenomenheid en „on"- natuur was levensgroot aanwezig. Onbegrijpelijk, dat een magistraat, die. voor hetgeen hij nog ln de kluis aanwezig wist, het poëtisch beeld vond van de tot edelstenen gestolde zweet druppels der AVRO-mensen een zo wei nig elegante start maakte door op de in de laatste tijd bekend geworden fraudes te zinspelen. Een bezwaar van principiële aard vin den we de overstelpende opstapeling van prijzen. Zou de opbrengst nu zoveel te- rugslag ondervonden hebben van een zo groot mogelijke spreiding bij de verde- ling? Ten afscheid even een neel pietepeu terig klein vraagje: Waar ter wereld huizen toch die Hilversummers, die zo heel erg tegen reclame in de televisie zijn? Wij kwamen er gisteren niet één op het scherm tegen en we hebben toch echt wel goed opgelet. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werf park 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling van etsen van A. J. Veld hoen. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 5 juli). Lakenhal: Tentoonstelling Tinus van Doorn (tot 30 Juni). BIOSCOPEN Trianon: „Handelaren ln meisjes". 18 Jr Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tamengo". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, T en 9.15 uur. Lido: „De lift naar het schavot". 18 Jaar. Werkdagen: 2.80, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Ontvoering op Kreta". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: "A matter of life and death". Rex: „De weg der 100 doden". 14 Jaar. Werkdagen; 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen te Leiden door Apotheek van Driesum, Mare 110. tel. 20406 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8. tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw huisarts ot specialist, bel op dobterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) temp. en 24 u. I. afg. •0 c IC xjk -2 1 S Sis C tf Helsinki zwaar bew. windstil 14 3.4 Stockholm half bew. windstil 21 0 Oslo zwaar bew. n 2 25 0 Kopenhagen mist zzo 2 15 0 Aberdeen geh. bew. no 4 18 0 Londen zwaar bew. zzw 6 18 20 Amsterdam zwaar bew. zzw 8 27 0 Luxemburg zwaar bew. w 2 24 1 Parys onbewolkt zzo 2 22 2 Bordeaux zwaar bew. wzw 4 22 1 Grenoble zwaar bew. 2ZW 1 26 0 Nice zwaar bew. n nw 1 24 0 Beriyn Frankfort geh. bew. ono 4 23 0 regen zw 2 28 6 München half bew. wnw 4 27 2 Zurich zwaar bew. ono 1 27 10 Genéve geh. bew. windstil 25 0 Locarno zwaar bew. o 2 25 0 Wenen licht bew. wnw 1 27 0 Innsbruck half bew. w 1 31 0 Rome onbewolkt ozo 2 32 0 Ajacclo zwaar bew. ono 1 26 0 Madrid lloht bew. windstil Mallorca zwaar bew. windstil 27 0 Algiers half bew. windstil 27 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2