Het populaire kinderkoor „De Leidse Sleuteltjes" tien jaar Hartelijke huldiging van Henk Franke Zijn democratie en rechtsstaat anachronismen geworden MAANDAG 2 JUNI 1958 Toen zaterdagmorgen de leecen in de openbare opleidingsschool aan de 3 Octo- berstraat een aanvang namen, was er één klas die het zonder onderwijzer moest stellen. Gelukkig kon het hoofd van de school, de heer Jac. Slegtenhorst, de leer lingen van de vierde klas spoedig geruststellen en toen h\j bovendien nog enige geheimzinnige mededelingen fluisterde, kende de vreugde van de leerlingen geen grenzen meer. Hün meester, de heer H. Franke, zou vanmorgein danig in het zonnetje gezet worden en ze begrepen allemaal, dat hij dat wel verdiend had. De Leidse Sleu teltjes. het bekende kinderkoor onder leiding van Henk Franke bestaat n.l. tien jaar en omdat de dirigent een leer kracht van de 3 Octoberstraatschool is, èn omdat de meeste leden van het Kin derkoor leerlingen van deze school zijn, was de jubileumcommissie, bestaande uit de heren Jac. Slegtenhorst, Jac. Schadee. J. Wolfslag en J. Alphenaar van mening om de heer Franke temid den van zijn werkkring een grootse hulde te brengen. Dit plan werd natuurlijk door de leerkrachten en leerlingen van harte toegejuicht. Omstreekls haïftien waren alle leerlingen op het schoolplein ver zameld en vormden een grote erehaag toen het echtpaar Franke even later in een auto de poort van de 3 October straatschool passeerde om vervolgens via het schoolplein voor de hoofdingang te stoppen. Een oorverdovend gejuich steeg op toen de heer en mevrouw Franke uit de auto stapten en dit gebeuren herhaalde zich in de gymnastiekzaal waar ten slotte alle leerlingen een plaatsje had den gevonden en de gehuldigden prach tig versierde stoelen werden aangewe zen. De heer Jac. Slegtenhorst sprak een kort maar feestelijk woord tot de diri gent van de Sleuteltjes. Spreker liet de geschiedenis van dit kinderkoor nog eenmaal de revue passeren: radio-uit zendingen, voor de televisie, voor de film gespeeldKortom, hieruit blijkt wel dat de Sleuteltjes een geliefd koor is en volop in de publieke belangstelling staat. Dit alles is echter bereikt, dank zij de uitstekende leiding van Henk Franke. De heer Slegtenhorst dankte de dirigent voor het werk, dat in de afgelopen jaren gepresteerd werd. Enige leerlingen boden de heer en mevrouw Franke een wandlamp aan. Na het zin gen van één van de populairste liedjes van de Sleuteltjes „Hollands bonte won- diploma-zwemmen In de Overdekte hebben weer vele jon gens en meisjes voor het diploma ge zwommen. Het resultaat was als volgt: Diploma Meisjes A: Elizabeth J. KoppenoLMilca van der Meij; Wille- nieintje I. Boers; Erica'J. van Manen; Liesbeth Krantz; Nellie Doets; Ankie Kralt; Janneke van Wickevoort-Crom- melin; Lisette Cuppen; Wapke Kymmell Gerda Kroon; Berthe Mathilde Fontein; Anneke Burgerhout; Johanna Maria Jansen; Joke Scheffers; Eva Mathilde van Ginkel: Laurette den Hollander; Catharina Maria L. den Hollander; Sja- nie Berg; Maria Agnes Tonino; Gerda v. Delft; Evertje-Dina van Duin; Alie Ver haar; Toos Kromhout. Jongens A; Dirk Florijn; Lieuwe La- bordus; Hans Olivier; Jim Pers ij n; Jo- han de Graauw: Arie van de Hengst; Chiel Hekster; Marinus Noordam; Al- mar Koning: Gertjan van Geldere; Ar nold Gast; Frederik Hazenoot; Henk den Haan: Jan Kok; Maarten A. L. Kon ter; Hein Krantz; Cornells de Gier; Henk van der Kamp; Mausje de Vrind: Kees van Klaveren. Jongens B: Frans Brands; Hennie Brands: Jacobus Redegeld: Ronald Huls Jozef van Eisen; Bert van der KamD. Hans van Leeuwen: Jan Pieter Verbef. Meisjes B: Bergitha Elemans: Clasi- na C. Kastelein: Carla den Heeten. Nelly Enserink en Johanna H. Hogen- doorn. medaltest Twee avonden moesten in „Den Burcht" worden georganiseerd om de leerlingen van het Dansinstituut Alphe naar in de gelegenheid te stellen te dansen voor hun medaltest. Het resul taat was als volgt (zilver met ster): de dames C. Honsbeek. M. Nieuwenhuizen. A. E. M. de Best, L. Kramp. R. Pijnaken. S Heetveld. W. Galjaard, J. Louwrier, R. v. Kesteren. C. Stoof. W. Alblas. J. H. Wansink, A. Plomp-Langerijs en de he ren J. A. E. Bokma. G. Middelkoop. H. S. Noppen, W. Ravensbergen. D. Kik kert. A. v. d. Broek. J. v. Velzen F. Ma- rijt. G. Plomp; Zilver: de dames C. van Vliet. I. Hansen. H. Kraan. W. Ahrens. A. Vooys, D. Huybens. C. Seriier, E. Donkersgoed. B. de Jong. B. de Tombe, W. C. Bekocry, D. Meyvogel. E. Kamps. T. Segaar, G. Gros, C. Holswilder, E. de Mol. J. de Later, A. Brink. N. Schouten. C. Labordus. G. E. Knijff en de heren J. Lips, D. Sonsbeek, P. Janssen. W. v. d. Kaay, J. Louwrier. N. Ravensbergen. J. Bekoov, J. v. Winkel, H. W. Bokma, J. Dirkse, Joh. Bekooy, P. v. d. Knijff. A. J. Nagtegeller, J. G. v. d. IJssel, L. A. Kamphues, J. Haanstra. J. P. Kwestro: Brons: de dames E. de Mol (met lof). J. Schaft. A. v. Atten. A. Hanselaar, N. Hanselaar, T. Smit, C. Blankensteln (met lof), T. Mieremet, M. Verboon. N. Cancian, E. Anker. N. van Maanen, I. Oostveen, B. v. d. Zwart. W. Bokma. N. de Kruis, (met lof). T. Oppelaar. T. v. Duyn. B. Dubbeldam, C. Ouwehand. E. Fijnebuik. G. Handgraaf. M. G. Dubbel dam. A. H. E. Vroegop-Van Drecht, A. A. L. Mens. B. Prins. I. Schoeman, E. v. d. Valk. H. Wesseling. T. Werkhoven. T van Tol. E. J. v. d. Valk. J. Gijzenij, C. de Geus. W. v. d. Leek, I. Blansjaar (met lof). C. Berkhuizen. J. L. Mole naar. I. Laman. A. Taffijn. R. v. d. Horst. S. v. d. Oever (met lof). L. Zirk- zee. T. Giesen. W. v. d. Vos. M. Krijgs man. T. Houweling (met lof). M. K. Veldhoven, M. v. d. Mey. A. Schaap. C. Plaizier. B. Krijgsman. C. Koetzner. J. Bosman, J. v. d. Weyden. T. Ossevoort. N. v. d. Eykel. N. v. d. Knijff, J. v. d. Knijff. G. J. Gijzenij en de heren A. Huvbens, S. Ossevoort, J. Doesburg. J. Gordijn, J. de Roode. F. Abspoel (met lof), J. B. Nagtegaal. P. de Jong. H. Massaar. G. H. Barneveld. H. Lepelaar. A. J. v. Atten, H. Honsbeek. J. Groene- veld, F. H. Bouter (met lof). W. H. Velt- huvzen, J. D. de Boov (met lof). J. A. v. Vliet, B. de Wit.C. G. Gussekloo. A. D. den Haan. A. G. Vooys. C. Kegel. R. v. Dijk. A. Vroegop, J. Klerk. J. de Mooy. H. F. Jagerman. J. G. de Graaf. F. Wij ling. J. v. Kralingen. G. Schraa. G. Reg- tering. B. Star, P. Laros. J. Verwoerd. I. Lek. J. H. Griffioen. J. F. Snik. Ph. A. v. Ast. H. de Ruyter. A. Holland. Jac. v. d. Hoeven, J. P. Hemerik. A. v. d. Waals. J. Filippo. J. Philippo. H. J. Hortogs. W. F. Taffijn. P. J. v. d. Burg. C. W. van Duivenvoorde. J. Ouwehand (metlof). J. Hevmans, J. van Oosten. J. van Beek. P. J. Laman. D. J. v. d. Berg (met lof). W F. Nagtegaal. J. Ligtvoet. A. Keuter. F. G. Pielanen. J. Pielanen, J. C. Campfens, P. Schalkers. dertuin" dankte de heer Franke allen voor deze huldiging. Ook hy had echter nog enige verras singen in petto. Over veertien dagen mogen de Leidse Sleuteltjes weer voor de Vara-televisie optreden en eveneens weer in september, de kinderen krijgen bovendien een feestmiddag en tenslotte heeft de Avro het kinderkoor voor een uitzending gevraagd. De heer Franke vond het fyn, dat de kinderen zelf zo enthousiast waren en stelde aan allen voor om het liedje van de ..Oom en tante uit Lapen" no geen- maal uit volle borst mee te zingen. Of ze nu in klas twee of in de honest e klas zaten, ze kenden allen dit liedje, en hun vrolijke kinderzang was een aar dige omlijsting van deze feestelijke mor gen. Van leren kwam nu niet veel meer, daarom werden er enige mooie films over het Paul Krugerpark gedraaid, die bij allen zeer in de smaak vielen. Lezers schrijven gevaarlijk hek Op een dreigend gevaar dient de aan dacht te worden gevestigd. Het schuilt in de terrein-afscheiding, staande vanaf gebouw Noordeinde no 1. tot de Wittepoortsbrug. IJzeren hek en stenen borstwering zijn in slechte conditie. Bij het spelen der jeugd op de borstwering en zich vastgrijpend aan het hek staat dit in zijn geheel angstaanjagend heen en weer te wankelen. Bevreemding wekt ie stand der laag geplaatste ijzeren trekscang! Hoogachtend. j. A. van der Heyden, Garenmarkt 9. Scholenbouw in Leiden zuidwest Onder leiding van de burgemeester kwam de Leidse raad hedenmiddag in vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de heer W. F. v. d. Bergh, waarin deze bedankte als raadslid. In verband met dit be danken, bracht de burgemeester de uiteraard niet aanwezige heer Van der Burgh dank voor al hetgeen deze in zyn kwaliteit van raadslid voor de gemeente heeft gedaan. Alvorens de behandeling der voorstel len aan de orde werd gesteld, vonden enkele benoemingen plaats Mej. A. M. Vastbinder en de heer P. H. v. d. Klugt werden benoemd tot onderwijzeres» aan de openbare school aan de Timor- st-raat. mej. J. Laros tot onderwijzeres aa nde openbare school aan de Telders- kade. de heer K. H. de Bruin tot tijdelijk leraar in het metaalbewerken aan de Gem. Bedrijfstechnische School en ir. J. J. G. van Hoek wederom tot bestuurslid vn de Ver, tot Bevordering van de Bouw van Werkmanswoningen. Ter bestrijding van het schoolruimte- tekort in het zuidwestelijk stadsdeel trof de raad een tijdelijke voorziening door een bedrag van in totaal f. 156.800 (bouwkosten en grond) beschikbaar te stellen voor de bouw van een drieklas- sige houten noodsohool aan de Telders- kade. Het ligt in het voornemen dit ge bouw te verhuren t.b.v. het r -k. onder wijs. Voorts zal de raad zijn medewerking verlenen a'an de stichting van een r.-k. kleuterschool op een terrein in de om geving van de Vijf Meilaan. Voor de aanschaffing van speel- en ontwikkelingsmateriaal t.b.v. de 5de klas der openbare kleuterschool aan de Da Costastraat werd een krediet van f. 1000,— beschikbaar gesteld. De Speeltuinvereniging „Ons Eiland" krijgt een bijdrage van f. 2500 in de kosten van de bouw van een gebouwtje, dat voorziet in de behoefte aan toilet- en bergruimte. Kleedgebouwtjes, waarvan één te plaatsen op het sportveldencomplex aan de Boshuizerkade en het andere bij de velden aan de Montgomerystraat, ko men en ook. De raad voteerde hiervoor een bedrag van f-17-500. (De zitting duurt voort) Juristenconferentie in Oud-Poelgeest De vrijdag begonnen oecumenische juristenconferentie in „Oud-Poelgeest" over de verantwoordelijkheid van de jurist in een veranderende wereld, werd zaterdagmorgen voortgezet met een ochtendwijding door mr. A. K. Kist, waarin deze sprak over „Verantwoordelijkheid van Rijksburgers". Daarna kwam aan het woord prof. dr. A. M. Donner, die een Inleiding hield met als onderwerp; „Staatsrechtelijke Verantwoordelijkheid." Democratie, aldus deze spr., is een be paalde vorm van staatkundig leven, waarbij machtsmisbruik wordt beteugeld. Het ideaal is, dat mensen hun eigen leven te leven krijgen om zodoende samen iets te doen, waarvoor men samen samen verantwoordelijk is. De gezind heid daartoe alleen is niet voldoende, want een bepaalde vorm is noodzakelijk. Juristen kennen terecht aan vormen en bepaalde regels grote waarde toe, ook al zouden ze wellicht tot een zeker forma lisme kunrten leiden. Veranderingen in strijd met deze vormen leiden tot wrevel. Bij de bespreking van de veranderingen, die men bespeurt, stond spr. lang stil bU de ontwikkeling van de organisatie-tech niek. De gehele technische ontwikkeling brengt mee een coördinatie, die niet zonder staatshulp tot stand kan komen. Doch het proces breidt zich steeds uit. Elke oplossing roept weer nieuwe pro blemen op en biedt ook nieuwe perspec tieven. Spr. noemde het merkwaardig, dat alle veranderingen zo weinig invloed hebben gehad op onze staatsinstellingen. Er wordt geteerd op het constitutionele erfgoed, de rechtstaat, ontstaan in de 19de eeuw. Er hebben zich twee verschijnselen voorgedaan in constitutioneel opzicht, waarvan men terecht geschrokken is. nl. het nationaal socialisme en het communisme. Men vluchtte terug naar de oude traditionele instellingen, waarvan men zich toch moet afvragen LEIDERDORP Onze plaatsgenoot, de heer M A. v. d. Horst, thans leraar aan de school voor scheepswerktuigkundigen te Rot terdam. is met ingang van 1 september benoemd tot leraar metaalbewerken aan de Gem. Techn. School te Zeist. OEGSTGEEST SUBSIDIE MOLENHERSTEL Ged. Staten stellen Prov. Staten van Zuid-Holland voor een subsidie van f. 1800,te verlenen voor de restaura tie van de molen aan de Stinksloot in de Broek en Simontjespolder. De kosten van dit herstel worden in totaal geraamd Op f. 13.055,—. DANSSUCCESSEN Na het succes van zaterdag 24 mei (3e prijs in de lerarenklassebehaalde de heer en mevrouw Boes zaterdag j.l. de le prijs afd. leraren. Deze wedstrijd werd georganiseerd door de Ned Bond van Dansleraren. Op laatst genoemde avond werden ook de revanche dam kampioenschappen verdanst van de Ned Dansprof. Organisatie, bij deze wed strijd behaalde de heer en mevrouw Boes de 2e prijs afd. leraren. De Ned. Dans prof. Organisatie organiseerde ook de televisie danskampioenschappen van 24 mei. AFBRAAK ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN De onbewoonbaar verklaarde wonin gen in de driehoek Rhijngeesterstraat- weg—DeutostraatSchoolstraat zijn alle ontruimd, zodat thans tot afbraak kan worden overgegaan. B en W. stellen voor hiertoe te besluiten en het sloop werk op te dragen aan de heer W. de Ruiter te Katwijk. Deze heeft zich be reid verklaard aan de gemeente hier voor een bedrag van f 450 te betalen. Het is de bedoeling op de vrijgekomen grond wat beplanting aan te brengen en er trottoir aan te leggen. Bovendien zal de buitenmuur van het pand van de heer Glasbergen in de Schoolstraat gepleis terd worden Voorgesteld wordt een kre diet van f 1450 beschikbaar te stellen. WASSENAAR SUBSIDIE MOLENHERSTEL Ged. Staten stellen Prov. Staten voor een aanvullende subsidie van f. 285 te verlenen in het herstel van de molen in de Stevenhofjespolder, waarvoor reeds of ze niet te ouderwets zjjn en nog wel passen in onze samenleving. ANACHRONISMEN? Het parlement neemt in de democra tische samenleving een centrale plaats in. Door de discussies komt de natio nale wil en meningsvorming tot stand. Door de organisatie-techniek ontstaan evenwel allerlei politieke en niet poli tieke organisaties, waardoor men op het staatkundig terrein de weg niet meer vindt. De staat gaat op velerlei gebied invloed uitoefenen en dan vraagt men zich af, welke vrijheden ons nog gelaten zyn. De jurist loopt op tegen een krans van adviserende lichamen en parlemen- tjes en de bevoegdheden stapelen zich op. De bestuurders zijn organisatiedes kundigen geworden en het hele bestuur is vertechniseerd. Men zou, aldus prof. Donner. zich terecht kunnen afvragen of democra tie en rechtsstaat anachronismen ge worden zjjn. De staat wordt meer en meer politieman, verzorger en voor lichter. De bureaucratie neemt toen en de democratie raakt op de achter grond. Men ziet steeds minder de per- sonengemeenschap, doordat men van de mensen ponskaarten maakt. Met dit alles voor ogen hoede de jurist zich ook technicus te willen worden. Hij moet blijven een bewaarder van rechtsgoederen. Spr. beëindigde zijn boeiend betoog door te wijzen op gerechtigheid en rechtvaardigheid. Deze deugden dient men te beoefenen, doch er komt niets van terecht zonder verband met Chris tus. Die deugden zijn gefundeerd op eer biediging en liefde, die men zijn mede mens schuldig is, ook in diens kleinheid en gebrek aan niveau. In de loop van de middag werden de verslagen der rapporteurs uitgebracht met beantwoording door prof. Donner en verdere gedachtenwisseling. MINDERJARIG MEISJE NA MAAND TERUG (Van onze Haagse redactie) Eén van cïe drie minderjarige meis jes die de afgelopen weken in Den Haag van huis wegliepen en sedertdien on vindbaar bleven, is terecht. Gisteren werd de 17-jarige Anna Klaziena van Son, sedert 28 april zoek, aangetroffen in een hotel, waar zij kort tevoren haar intrek had genomen. Het is nog niet bekend waar het meisje is geweest. De Leidse hoogleraar en procureur- generaal by de Hoge Raad, prof. mr. G. E. Langemeyer is zaterdag in het raadhuis te Oegstgeest in het huwelijk getreden met mevr. dr. C. M. van Schre ven, wetenschappelijk ambtenaar aan de Leidse Universiteit. Het huwelijk werd voltrokken door mr. B. C. van Krieken die als ambtenaar van de bur gerlijke stand de vereiste wetsartikelen voor moest lezen. In deze wet staat, dat de man het hoofd van de echtvereni ging is. Het grappige is, dat juist op Burgerlijk Wetboek, dat echter nog niet voorstel van prof. Langemeyer dit wets artikel niet voorkomt in het nieuwe gereed en dus niet van kracht is. Als getuige fungeerde o.m. de oud minister van Justitie, prof. mr. J. C. van Oven. emeritus hoogleraar van de Leidse Universiteit. Het huwelyk werd kerkeiyk bevestigd in de Remonstrantse Kerk te Leiden. Mej. ds. E. B. A. Poortman leidde de dienst. Op de foto het echtpaar Langemeyer (in het midden) bij het verlaten van het Oegstgeester raadhuis. Van Acker biedt Koning ontslag aan Premier Van Acker heeft hedenoch tend Koning Boudewijn het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De Belgische Koning heeft het ontslag aanvaard. Men verwacht dat Koning Boudewijn een katholieke leider als formateur zal aanzoeken. De namen van Van Houtte en Eyskens worden in dit verband ge noemd. Franse Kamer over speciale volmachten De Franse Nationale Vergadering heeft zich maandagochtend met 337 stemmen tegen 199 uitgesproken voor verlenging van de speciale bevoegdheden voor Al gerije. De vergadering werd daarna tot 15.00 uur Nederlandse tijd verdaagd. Dan zou men zich uitspreken over de belde andere wetsontwerpen. De verlenging van de noodbevoegd- heden voor Algerije was de eerste van De Gaulle's drie wetsontwerpen waar over de Nationale Vergadering zich van daag heeft de beraden. Weliswaar was dit een formele kwestie van verlenging der bevoegdheden, die vorige regeringen ook reeds bezaten, maar de vergadering had De Gaulle's regering met de stem ming over het wetsontwerp kunnen dwars zitten indien zij zulks gewenst had. Voordien had de commissie voor het algemeen kiesrecht amendementen op het ontwerp ingediend waarbij het de regering verboden wordt zich met aan gelegenheden te bemoeien die volgens de grondwettelijke traditie aan de wet zijn voorbehouden: de openbare vrijheden of die van de vakverenigingen, de straf rechterlijke procedure of de regelingen voor verkiezingen. Uit welingelichte bron te Parijs wordt vernomen, dat De Gaulle's kabinet niet eerder officieel zal worden geïnstalleerd, noch een definitieve omschrijving van de taakverdeling der staatssecretarissen zal worden gegeven. Voordat het parle ment zich over de drie wetsontwerpen zal hebben uitgesproken. Generaal Salan heeft voor de radio te Algiers medegedeeld, dat hij een tele fonisch onderhoud met generaal De Gaulle had gehad die hem had gezegd dat hjj woensdag naar Algiers zou komen. Grote Duitse opdracht De N.V Nederlandsche Machinefa briek Ar ti 13 er i e - tnr ioluhjge nte H€m- brug (Zaandam) (heeft zo deelt zij mede „een zeer belangrijke opdacht ontvangen van de Duitse Bondsrepu bliek voor de levering van munitie- Dit betekent zowel voor d'e A.I. als voor en kel'- andere Nederlandse bedrijven, die onderdelen voor deze munitie vervaar digen, een welkome verruiming van de werkgelegenheid". Luchtwachtoefening der N.A.V.O. Op 3, 4 en 5 juni zal een NAVO tucht oefening worden gehouden boven een gebied waarin ook Nederland gelegen ls. Deze oefening heeft onder meer ten doel dc luchtwachtdiensten op de proef te stellen. Deze uit burgervrijwilligers samenge stelde korpsen hebben tot taak laagvlie- gende vijandelijke vliegtuigen te ontdek ken en aan centrale posten te melden. Ten einde de oefening een realistisch karakter te geven zal gedurende de oefe ning lager worden gevlogen dan normaal het geval is. Dit laag vliegen zal echter niet geschieden boven het gebied tussen Amsterdam - Den Haag - Rotterdam - Utrecht en Hilversum, en evenmin bo ven de bebouwde kommen. f 35.000 aan vakantiezegels gestolen Uit het kantoor van een loodgieters- bedrijf in de Jan van der Heyden- straat, te Den Haag. is in de nacht van donderdag op vrijdag voor f 35.000 aan vakantiezegels ontvreemd. De ze gels waren geplakt in de vakantie boekjes van 90 werknemers van het bedrijf. Deze boekjes staan op naam en bo vendien is de nummering van de zegels bekend, zodat het voor de dieven vrij wel onmogelijk zal zijn de vakantiezegels bij de betrokken bedrijfsvereniging te verzilveren. Men kwam binnen aan de achterzijde van het kantoor van het loodgieters- bedrijf, waar op een balcon op de eerste etage een gla-in-lood-raam werd ver nield en een spanjoletslulting werd ge opend. De boekjes lagen in een bureau lade. BEURSOVERZICHT Kon. Olies zeer vast op de Gaulle AMSTERDAM, 2 Juni De investituur van generaal De Gaulle heeft een einde gemaakt aan een dagen lange spanning op alle Europese beur zen. Nu de spanning gebroken is. heeft de beurs direct gereageerd en wel met zeer vaste koersen, zij het dan, alleen voor de oliewaarden. De instemming van de Amerikaanse zijde met de in vestituur van de generaal, heeft in Amsterdam de mening doen postvatten, dat Wallstreet na het lange weekeinde, vandaag met hogere koersen voor de dag zal komen. Hierop anticipeerde het Damrak door wat aandelen Kon. Olie uit de markt te nemen. De beroepshan- del ging tot dekkingsaankopen over en Zwitserland en Parijs hadden belang stelling voor de aandelen. De koers be paalde zich vanmiddag rond de f. 171.50 tegen een slotkoers van vrijdag jX f. 108 70. Dit betekende een voorsprong van bijna f. 3 op de Newyorkse pari teit. De handel bleef vanmiddag zeer klein. De overige internationale waarden gingen niet met de vaste oliekoers mee. Aandelen Philips opende circa 2 punten hoger, doch moesten in het verdere beursverkeer hiervan weer een punt af staan. Unilevers konden zich een punt verbeteren, Aku's prijshoudend, terwijl aandelen KLM een paar dubbeltjes hoger werden vernomen. In de Scheepvaarten is weinig bewe ging te krijgen. Aandelen KPM bijna een punt hoger als nawerking op de ver koop van 9 oude schepen. De overige fondsen in deze hoek ondergingen hoe genaamd geen veranderingen. Van de cultures bleven Ver. Deli's onveranderd, doch Amsterdam Rubbers boekten een koerswinst van een procent. De verhoging van het daggeld deed haar invloed gelden op de koers van de Staatsobligaties. Deze waren over vrijwel de gehele linie circa lager. WISSELKOERSEN Amsterdam. 2 juni - Londen 10 50% 10.59%, New York 3.79%—3.79%, Mon treal 3.93A—3 93A. Parijs 89.82%— 89.92%; Brussel 759%—7.00%, Frank furt 90.48%—90.53%; Zürich 86.57—86.62 Zürioh (vr. fr.) 88 46%—88.51%; Stock holm 73.2173.26; Kopenhagen 54.73— 54.78; Oslo 52.92%—52.97%Milaan 60 70%—00.75%; Wenen 14.60%—14.61%. Beurs van Amsterdam Maandag 2 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Industr. Obligaties ROTTERDAM. 2 Juni Veemarkt: Aanvoer in totaal 2099. Vette koelen en oasen 1124; varkens 975. Notering: vette koelen le kw. 300/340. 2e kw. 278 292. 3e kw. 258/272; varkens (lev. gew.) 170, 168. 165. •en subsidie van f. 615/— wae verleend, herinnerde nan de vele moeilijkheden, Eerste kleedgebouw op nieuwe sportvelden in Voorschoten is nu in gebruik genomen die aan de stichting van dit kleedge bouw waren voorafgegaan In 1955 was met de aanleg van de sportvelden be gonnen. nu is pas één kleedgebouwtje klaar. Het andere gebouw komt op de afdeling voor Rouwkoop. Deze vereni ging moet het nu nog stellen met een noodgebouw. De burgemeester sprak de wens uit, dat de leden van SVLV op de Juiste wijze gebruik zullen maken van velden en gebouw. Daarna hees burgemeester Van der Hoeven de clubvlag van SVLV. De geestelijke adviseur, pater A van Aarnhem SSS zegende het nieuwe kleedgebouw in. Bezichtiging van het gebouw en een receptie besloten dit officiële gedeelte van deze middag. De voorzitter van SVLV. de heer L. J. van Aken. had te voren reeds zijn dankbaarheid in het bijzonder aan het adres van het ge meentebestuur uitgesproken. Wat nu verrezen is. is geen „kleed- paleis" irifl-T <*en pen^oudi0 op. bouiw zeer doelmatig Ingericht. Er zijn 5 kleedkamers en een speciale schelds- rechterskamer, douches en een kantine. Burgemeester v. d. Hoeven verrichtte de opening Zaterdagmiddag was het voor de Voorschotense Sportvereniging S.V.L.V. een feestelijke middag. Het eerste kleed gebouw op de nieuwe gemeentelijke sportvelden kon nl. In gebruik genomen worden. De feestelijkheden werden bijgewoond o m. door burgemeester C. J. van der Hoeven, de beide wethouders, de heren G. Schrama en J. de Graaff. de ge meentesecretaris. de heer J de Bres, verschillende raadsleden, vertegenwoor digers van de Voorschotense Sportraad, van de zustervereniging „Rouwkoop" en van de Ned. Katholieke Sportbond. Na de intocht van de gehele SVLV- Jeugd. zowel van de afdeling gymnas tiek .als van handbal, wandelsport en voetbal, gaf de gymnastiekafdeling een demonstratie. Burgemeester C. J van der Hoeven noemde deze dag een zeer bijzondere in het Voorschotense sportleven. Spreker Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned '47 3% (3) Ned '51 3% Ned '53 (3%) Ned. '56 3% Ned '48 3% Ned. '54 3V4 Ned '55 I 3% Ned '55 n 3V4 Ned '37 3 Ned WJB lening S% Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 93% 81 90% 93 ft 93% 93A 87 A 89A 89 90% 89 108% 94% 9411 93 H 6314 90% 73B 93% 92% 92% 87% 88% 88% 90L 89% 108 A 94 94% 93 90% actieve aandelen Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) Java Cult Senembah Vorstenlanden AE.Ü Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap v Gelder Hoogovens cert. Müller en Co. N3 Ned Kabelfabr Philips U iiucru Wilton Feyenoord Blllton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr <f 20.— idem (50 6 f. 20.— Holl Amer lijn Java China Paket Kill Ned Stoomv My Kon Paket MjJ Stoomvaart My Ned Nlevelt Goudr cert v Ommeren cert. Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unle NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.' en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 92% 93 Den Haag 1937 1 3.. 86B Leiden 1947 92 %B R'dam -37 I-m 3% 92 93% 25% 25 y. 80% 81 158 159 59 y» 61% 86% 86% 97 99 31% 31% 55% 56% 9% 9% 166 166% 183exd. 183% 280 280% *161 162% 284 286 300% 300% 232% 235 283% 285% 153% 153% 323% 324% 180% 178 167% 169% 707% 719% 168-30 171 70 168.70 171.50 140 139% 116 110 100.10 101 129 129% 108 108% 131% 131% 121 121 220 223% 106y4 107% 107% Philips Dollarlng '51 98% 98 Premielenlngen 96 85% 85% A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam *56 II 2% 96% 96% Eindhoven '54 2% 81% 82 Enschede '54 2% 85 83 L Den Haag '52 *2% 90% 91 Idem II 2% 96 R'dam '52 I 2% 91 91 90% 91 Utrecht *52 2% 90% 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 215 216% HBU eert186% 187% Rott Bank 178% 178% Twentsche Bank 154% 153 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 236B Borneo Sum HXiy 40 41 Ned G. en Sp. fabr 189% 189% Kon Ned. Grofsm 94 95 Internatio 71 74 Rott. Droogdok My 461 460 Tieleman en Dros 8% 8% Ned. My. Walv.vrt 66% 66% Spoorwegen Dell Spoorweg My 6% Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 26% Intern Nickel 76f| Anaconda 46% Bethlehem Steel.... 42% Cities Service 52fj General Motors 38% Kennecott89 Republic Steel 46 Shell Oil 74% Union Pacific 29% Un States Steel 65 26% 76% 47% 42% 53 39% 90% 47% 76 29% 65% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 30/5 Edelmet Kon AA 43% 43% Pref wi tdeir 57UB Electrolas B 375 Holl Constructie 410 Ing our v Bouwnyv Int Tunststoff tod 124% 43 43 Leldsche Wolsplnn 144 147% Slkkens Lakfab *53 378 380 Ver Touwfabrieker 157exa 158% Wernink's Betonm 78 78 Van wyk Textiel 60% 61 Zaalberg 116 116L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9