Roodenburg toonde zich duidelijk sterker dan Celeritas: 3-1 Roodenburg kampioen! Lou Zitman held van de dag! Holland kwam toelatingsexamen voor P.H.-beker niet door Prominente zeilers sleepten prijzen weer in de wacht de De receptie werd druk bezocht MAANDAG 2 JUNI 1958 Beslissend duel trok veel belangstelling (Van een onzer verslaggevers) RoodenburgCeleritas, de beslissingswedstrijd met als inzet het kampioenschap van de derdeklasse B gespeeld in het door plm. 4000 toeschouwers bevolkte zonnige sportpark van Blauw Zwart te Wassenaar, was géén thriller en óók niet bepaald zenuwslopend. Dat dit met spanning tegemoet geziene duel niet verliep volgens de traditionele voetbalwetten een hard gevecht gespekt met sensatie en spanning kwam voor rekening van Roodenburg. Op duidelijke en overtuigende wijze n.l. overwonnen de blauwzwar ten concurrent Celeritas en het betere voetbal druk ten Van Polanen en de zijnen uit in een royale en in feite onbedreigde 31 zege. Was het een wonder, dat alles wat de blauwzwarte kleuren was toegedaan po pelend stond te wachten om na het laatste fluitsig- De jeugdige Lou Zitman, die als rechtsbinnen was opgesteld werd na de rust ingegaan met 1-1 tweemaal angstaanjagend omhelsd. En daar was alle reden voor. In de tiende minuut vertrok 21 van zijn schoen, hetgeen naar onze smaak toen reeds een te grote klap was voor de roodgele Hagenaars. Een klap. welke de rust in de Celeritas-gelederen danig bleek te hebben aangetast. Roodenburg was dan ook nadien beslist duidelijk de meerdere van haar tegenstander, die vooral verdedigend alle moeite had om zich staande te houden. Precies een kwartier vóór het einde sloeg toen de man met de hamer definitief toe. Die man, of beter dat knaapje, was Lou Zitman, die met een werkelijk briljant schot van zeker 30 meter afstand hij nam de bal ineens vol op de wreef doelman Tooien kans loos sloeg. Een juweel van een doelpunt, dat veel applaus oogstte en voor Rooden burg het kampioenschap tot een tastbaar feit maakt. En Zitman tot de held van de dag! OVERTUIGEND bal demonstreerde en veelvuldig voor de naai van een uitstekende arbiter de heer Nieu- wenhuyse het veld te kunnen bestormen? Vooral als men weet, dat ruim een kwartier vóór het einde, zo er nog onzekerheid bestond, Celeritas' laatste illusie met een dreun van Zitmans wreef van zeker 30 meter afstand in rook opging. Het ,.hup kam pioenen" was onder de gegeven omstandigheden be slist niet voorbarig, want het overigens zéér sportieve Celeritas had de kracht en óók de moed niet meer om de blauwzwarten het kampioensdiner te ontne men. Dat laatste kwartiertje zal voor de juichende Leidse supporters wel lang hebben geduurd, maar toen het eenmaal zover was Enfin, dat snapt U wel: in triomf werden de kampioenen op de schou ders van het veld gedragen. handelingen ken- Vriend en vijand was het er roerend over eens: Roodenburg had verdiend ge wonnen. En om U een klein voorbeeld te geven van de krachtsverhoudingen binnen de lijnen: onze stadgenoten mochten in totaal 11 corners nemen, de Hagenaars slechts drie! De eerste twintig minuten waren dui delijk voor Roodenburg, dat beter voet- Bart Ouwerkerk, de maker van het eerste doelpunt van Roodenburg juicht na de treffer van Zitman. OSV Gouda UW vcs RFC Zeeburgia 22—20 22—19 22—18 22—17 22—17 22—7 Dana Zatopek breekt het wereldrecord speerwerpen De Tsjechische atlete Dana Zatopek, de vrouw van de beroemde lange af standloper Emil Zatopek, heeft zondag tijdens internationale atletiekwedstrij den te Praag het wereldrecord speer werpen verbeterd met een worp van 55.73 meter. Dat is 25 cm meer aan het oude record van de Russische Nadeshda Koniajewa, die op 6 augustus 1954 de speer 55.48 meter ver wierp. Uiteraard is deze prestatie eveneens een verbetering van het Europese record. V oetbal-uitslagen Amateurs le KLASSE A Unitas—DWV 3—2 OSV—VCS 4—4 RFC—IJVV 5—2 (RFC en VCS moeten beslissingswed strijden spelen voor tweede degirada- tieplaats) Velox 22—37 DCG 22—30 OW 22—26 Quick H. 22—25 DWV 22—24 Unitas 2224 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Alliance—Quick (Nijmegen) 33 PROMOTIE NAAR le KLASSE Spartaan '20Laakkwartier 03 West FrisiaDe Spartaan 20 Laakkwartier 3—3 Spartaan '20 3—2 3e KLASSE B RoodenburgCeleritas 31 (Roodenburg kampioen) 4e KLASSE D Beslissingswedstrijd v. kampioenschap: OudewaterWoerden 33 (na verlenging) Zaterdagvoetbal OM DE ZATERDAGBEKER 2e ronde: ARC—Noortiiwij(k 71, Mon sterTer Lee.de 12, ROLSpirit 1—1, DOTORijnsb. Boys 32, Rouwkoop Zwart Wit '28 312, Lisser Boys—BI. Wi/t 2—0. Reserves KNVB BETAALD VOETBAL Res. 2e divisie B: Baronie 2ONA 2 6—2. DHC 2—UVS 2 2—1, SVV 2—RBC 2 111, Fortuna VI 2Emma 2 34, Xerxes 2Haarlem 2 36. ZATERDAGVOETBAL Boys 2— veste van een uitstekende doelman Too ien verscheen. Een doelpunt ..zat" erin en het kwam na een kwartiertje spelen. De magnifiek opgezette aanval over rechts, besloot Choufour met een hoge voorzet. Bart Ouwerkerk kopte fraai in. doch Tooien kon nog net redden. Niet voldoende echter en de twee kans ge bruikte de Leidse midvoor om zich te la ten bejubelen: 10. Nog meerdere malen nadien moest Tooien in actie komen, maar een doel punt kwam juist aan de andere kant. Een vrije trap wegens freekick bij een van de weinige ongevaarlijke Celeri- tas-aanvailen begaan, legde de basis. Rechtsbuiten Van Dam maakte ver volgens (op links) van een hiaatje in de overigens puike Leidse defensie ge bruik om de balans in evenwicht te schieten. Een-een dus! Het ritme uit de blauwzwarte ploeg verdween enigszins en de opbouw liet toen even te wensen. Niettemin noteer den wij enkele goede kansen, maar de Celeritas-defensie kon de in deze periode niet sterk draaiende Leidse aanval baas blijven. Eenmaal met veine, want na goed werk van een actieve J. Weerlee moest een der verdedigers op zijn eigen doellijn redding brengen. Bekwaam verdedigen stond ook Ce- leritas-succes aan de andere kant in de weg. KAMPIOEN! Roodenburg ging zo enigszins beneden haar stand theedrinken. Na de rust - met wind mee - ging het echter ge beuren. Celeritas moest kansen toe staan en weggeven. Toen Choufour in de tiende minuut reeds zijn derde hoekschop mocht nemen, gaf hij de bal via een kort passje aan de kleine Zitman. Volkomen verrassend draaide deze zich, schuin voor het doel, ineens om en zijn schuiver sloeg de hele Haagse defensie: 21. Ach de rest weet U reeds: Roodenburg had géén pardon met de krampachtige pogingen van Celeritas om terug te slaan. Speciaal linksback Henzen zei halt tegen alles wat ziin richting uit kwam en dan was er altijd nog de enorme rust en zekerheid welke doel man Keereweers merkten. Het juweeltje van Zitman voltrok het vonnis over Celeritas, dat zich by een kampioenschap van Roodenburg ver der geheel neerlegde. Beter gezegd: moest neerleggen. Hetgeen de Hage naars zeer sportief aanvaardden! Goede prestaties op Nenytobaan (Van onze atletiekmedewerker) De Leidse Atletiekvereniging „Holland" is er niet in geslaagd een plaats in de eindstrijd van het heren clubkampioenschap te bemachtigen. Er waren gisteren liefst 10 verenigingen naar de Rotterdamse sintelbaan Nenyto gekomen voor de belangrijke selectiewedstrijd. De beide Haagse verenigingen V. en L. (eerste) en Trekvogels (tweede) bleken uiteindelijk de sterkste formaties, na een vaak zéér spannende strijd. Met resp. 67 en 49 punten sleepten ze de zo fel begeerde plaatsen uit het vuur. Kimbria werd derde met 44 pnt., Minerva vierde (36 pnt.) en Holland en Pro Patria deelden met elk 25 punten de vijfde en zesde plaats Bij de dames waren er nog drie mogelijkheden en die werden benut door het Haagse DLA (40 punten), PSV (Eindhoven) met 35 punten en Celebes eveneens uit Den Haag (30 punten). Ondanks de warmte kwamen er op de loopnummers vaak prima tijden uit de bus. De 5000 meter prestatie van Del- noye (Kimbria), 15 minuten precies, is van bijzondere klasse. Dekker (PP) werd in deze race min of meer onverwacht tweede (15.18.4). Delroye had deze mid dag echter nog meer op zijn program ma staan. n.l. de 1500 meter. De als winnaar gedoodverfde Blankenstein (Trekvogels) kwam er niet aan te pas. Dat bewijzen de tijden ook wel: 3.55.7 en 4.2.-. Coos van Royen (Holland) gaf opvallend goed partij. Hij werd ten slotte vierde. Zyn 4.9.9. is weer hoop gevend. Over Blankenstein gesproken, deze viel op de 800 meter ook al tegen. Op deze afstand is hij Nederlands recordhouder (1.50.7), maar gisteren moest hij met slechts 1.58.2 genoegen nemen en dat betekende niet meer dan een derde plaats achter zijn clubgenoot Verwey (1.57.2) en de jeugdige Schoemaker van V. en L. (1.57.5), mislukt! Nu nog twee kansen, doch ook deze konden nog niet benut wor den. De mogelijkheid, dat Leiden er binnenkort een nationale recordhou der bij heeft, is echter zeker niet uitgesloten! De 100 meter werd gewonnen door junior Jaap Noordenbos (Minerva), al was het dan ook maar met een neus lengte voorsprong op Hans Smit (V. en L.). Tijden resp. 10.9 en 11.-. Frans Beker 'Holland) was voor de Leidse supporters de verrassing van de dag. Een vyfde plaats in dit sterke sprinters- veid is beslist niet slecht. Een klasse apart bleek het vrij onbe kende Haagse meisje Haase <LDA). Zij won de 100 meter in de goede tijd van 12.4 vóór Joke Claus van Minerva '12.7). Verder viel nog op, dat de Celebes- atlete Byleveld keurig eerste werd op hoogspringen dames, 1.55 meter! De 400 meter tijd van Carel van Venetiën (Holland). 50.9 is ook uitstekend, even als die van de estafettes van de Leidse Oranjebrceken. 4 x 100 meter: 44.9 en 4 x 400 meter: 3.33.1. De belangrijkste overige uitslagen: Dames: 80 meter horden: 1. Witten- berger (PSV) 12.6; 2. Kapel (Celebes) 12.7; 3. Hooghiemstra <LDA) 12.8. 200 meter: 1. Claus (Minerva) 26.8; 2. Louwers 'PSV) 27.-. 4 x 100 meter: 1. Celebes 50.7; 2. Minerva 51.2; 3. PSV 51.4. Kogelstoten: 1. v. Wijk (DEM) 11.89 m.; 2. De Jongh (LDA) 11.19 meter. Hoogspringen: 1. Bijleveld (Cel.) 1.55 meter; 2. Heygen (LDA) 1.50; 3. Faber (PSV) 1.50; 4. v. d. Heyden (PSV) 1.50. Een stijlvolle redding van Rooden- burg-doelman Keereweer. Speerwerpen: 1. Hoogma (Estafette) 37.13 meterih; 2. Mulligen (PSV) 34.70. Verspringen: 1. Bijleveld (CeL> 5.06 m.; 2. v. d. Wegen (Estafette) 493. Discuswerpen: 1 M. Heygen (LDA) 36.50 meter; 2 H- gen (LDA) 36.30; 3. Holiershoek (Meeuwen) 32.36. Heren: 400 meter: 1. Hoedemaker (Est.) 50.5; 2. v. Venetiën (Hbll.) 50.9(!) 4 x 100 meter: 1. V. en L. 43 4; 2. Minerva 43 8; 3. Trekvogels 44.8; 4. Hol land 44.9. 4 x 400 meter: 1. V. en L. 3 27.3; 2. Trekvogels 3.27.9; 3. Kimbria 3.28.-; 4 Holland 3.33.1. 110 meter horden: 1. Boere (Min.) 15.-; 2. Bos (V. en L.) 15.-. Speer: 1. v. Druten (V. en L.) 51.96 meter; 2. Postma (Trekv.) 49.91. Ver: 1. Moerman (PP) 6.34; 2 Weis- scher (Est.) 6.32; 3. Bos (Est.) 6.31. Kogel: 1. Timme (Kimbria) 13.03.5 m. 2. Romain (V. en L.) 12.07. Polshoog1. v. Es iHoll.) 3.76.5; 2. Wyssen (Kimbria) 3.56.5. Hoog: 1. v. Oosten (V. en L.) 1.72 m.; 2. v. Yperen (Min.) 1.72; 3. Finchbuch (Min.) 1.72; 4. Pommée 1.72. Discus: 1. Koch (PP) 48.69 m.; 2. Timme (Kimbria) 39.88 meter. De Leidenaar Rinus van Es. de beste polsstokspringer, die Nederland momenteel op kan brengen, deed een aanval op het 12 jaar oude Nederland se record van Lamoree, 3.97.5 meter. Daar hij de 3.80 meter gemakkelijk haalde, kwam de lat 4 Hollajidia - zeilwedstrijden (Van onze zeilmedewerker) Zonder twijfel zijn de prominente zeilers in het weekeinde op de Braassemmermeer weer in de prijzen gevallen. De strijd om de eerste plaats in het klassement was door de verrassende plaatsverschuivin gen in de moeilijke wedstrijd van zaterdag zeer spannend. De wind was toen namelijk variabel, zowel in kracht als in richting, en de vervolgens op ceders die de altijd zo moeilijke koppositie innamen, gokten vaak ver- stiUe'op hetlivJidn Aarnlohoep"St|p?o0ngSe Zondag ging het echter beter en men kon toen met recht weer spreken, of beter eindelijk weer eens spreken van ideaal zeilweer. Hen matige constante zuidooster, maakte het de zeilers mogelijk een behoor lijke race zonder „privévlaagjes" en flauwtes te varen, zodat de wed strijden een vlot verloop hadden. En hierdoor juist zagen wij de bekenden in de verschillende klassen weer in de leidende posities. 'Foto LDIVan Vliet). De Spartaan 34 West-Fr is ia 3—3 Res. 2e klasse: Kozakken Noordiwijk 2 3—2. Res. 3e klasse A: Bojte 3 3—6. Bijzonder interessant waren weer de Valkenwedstrijden. De middagstart van zondag moest geannuleerd worden, aan gezien de meeste schepen de lijn reeds voor het vallen van het schot gepasseera waren. Wim Ritman bewees zaterdag zijn gevoel voor lichtweerzeilen door een fraaie eerste plaats voor J. M. Snijders en ir. H. F. Zuiderbaan. In de beide zondagwedstrijden boekte Egon Rolf v. Baumen de beste resultaten met een 2e en een le plaats hetgeen hem de punten opleverde voor de hoofdprijs. Ir. Zuiderbaan werd tweede in het klasse ment vóór W. Ritman en J. Snijders. Jacq Kraan (F.D.-klasse) lag zaterdag weer in een goede koppositie maar hec ging hem in de 2e ronde van de strijd niet naar den vleze, want G. Jongeneel bekeek de schiftende wind oeter. Achter Jongeneel finishte F. Laagwater als tweede voor Kraan en B. Verhagen. De eerste start op zondag zou Kraan In een internationale wedstrijd stel lig een protest opgeleverd hebben, want zijn startmanoeuvres waren vol ledig in strijd met het reglement. Zijn tegenstanders hadden blijkbaar geen protestvlag aan boord, zodat Kraan evenals in de middagrace weer de zege behaalde. Beide malen w> - Ed. Frech tweede. In het klassen won Kraan dc hoofdprijs voor Fr.. Jongeneel en Verhagen. Cor Groot won tweemaal de wedstrijd in de Draken. In de start van de mid dagrace raakte hij een tegenstander en Tijdens atletiekwedstrijden te Mo- desta in Californië zijn twee wereld records gesneuveld. De ploeg van de Abilene Christian University liep de 4 x 110 yards estafette in 39 7 sec. Het oude wereldrecord stond sedert 15 mei van het vorige jaar met 39.9 sec. op naam van deze ploeg. Daarna verbeterde hetzelfde team het wereldrecord op de 4 x 220 yards esta fette met een tijd van 1 min. 22.6 sec. De universiteit van Texas was sedert 6 april 1957 met een tijd van 1 min. 22.7 sec. houdster van het oude record. verliet de strijd, zeker van zijn hoofd prijs voor G. van Wijk. die de laatste race overtuigend won. H. W. v .d. Steen werd derde in het klassement. De 12 voetsjollen was, zoals wel meer, een vrouwelijke aangelegenheid. Door een zege in de laatste wedstrijd verwierf mevr. J. de Vries Lentsch-van Staveren iets meer punten dan mej. H. F. Hage- man, die de moeilijke race van zaterdag voor haar rekening nam. W. Huisingh werd in het totaal derde en N. Jonker vierde door zijn overwinning in de zon dagochtendwedstrijd. De geroutineerde J. C. v. d. Velde bleef meester in de Regenbogen door tweemaal zijn schip als eerste over de lijn te sturen. J Hofland, die zaterdag zyn schip bepaald niet in trim had. won de ochtendwedstrijd en werd ln het klassement tweede vóór C. Kist en C. \an Staveren. De sterke Pampuszeller Henk de Ruyter kon het in dit voor hem als zwaarweerspecialist te lichte weer niet bolwerken. In het klassement ein digden na een interessante strijd C. Saur en G. v. d. Berg voor hem. In de 16m2 Streepklasse won Jan Bol ae beide wedstrijden van zondag en de hoofdprijs. P. Verhoeven werd tweede voor J. de Haas en J. Blonk. Bij de Finnjollen eindigden K. War burg en W. Maarse met een gelijk aan tal punten. J. Huurman die zaterdag met een onbeslist protest won, werd ln het totaal derde. Bart Kraan volgde in de Sharpies het voorbeeld van zijn broer, door na een slechte race tweemaal te zegevieren. J. van Staveren en B. van Wijk volgden hem in punten op. De strijd ln de Vrijheidsklasse wm dit maal voor de goedzeilende Jan Rom- ke de Vries voor G. de Reuver en W. Vermeulen. Hans Willems won de Olymplaiollen- trijd en J. G. v. d. Winden was de bes- •e bij de Sterns. Bert Saur verwierf met ee overwinningen de benodigde pun- ii voor de hoofdprijs in de Jeugdklasse voor F. Imhoff. Leiden 2Quick Het heeft lang geduurd, maar gis termiddag omstreeks half vijf, was het dan zover en ging de blauwzwar te vlag aan de hoogste mast. Aan het begin van dit seizoen zag het er aan vankelijk naar uit, dat Van Polanen en de zijnen regelrecht op de kam pioenstitel gingen afstevenen, maar een zware tegenslag Bart Ouwer kerk brak voor de tweede maal zijn been! deed een grote puntenvoor- sprong geheel verloren gaan. Roo denburg handhaafde zich echter in de kopgroep en nadien volgde tussen dt blauwzwarten, Celeritas en TYBB een spannende nek-aan-nek-race. In deze race kreeg blauwzwart we derom de beste kansen in handen, doch ditmaal stak degradatiekandi daat Wilhelmus op het nippertje een spaak in het wiel. Zo eindigde Roo denburg TYBB was in de laatste fase afgevallen gelijk met het Haagse Celeritas en, overbodig U te vertellen: de beslissingswedstrijd be sloten de Leidse Houtbewoners met een zege (31) en het kampioen schap is dus een feit! Een succes ook voor trainer Matla. Overigens zijn onze stadgenoten nog niet waar zij wezen willen: het vurig begeerde tweedeklasseschap. Twee jaar geleden reeds stond Roodenburg op de drempel, maar de deur bleef toen gesloten. Nu gaan de mannen van Van Po lanen het dus weer proberen. Samen met Slikkerveer, OVV en Archipel staan er zes zware promotiewedstrij den voor de boeg om uit te maken welke twee ploegen zullen promove ren. Laten wij hopen dat het ditmaal lukt. Het zou overigens een welkome compensatie zijn voor de „voetbal- arme" Sleutelstad nu Lugdunum dit seizoen de boot het gemistI Succes blauwzwarten! De foto toont U de kampioen. Aangezien deze opname reeds eerder gemaakt werd, treft U daar niet op aan Van Heek en schutter Zitman, die resp. een geblesseerde Guldemond en De Romijn vervingen: Voorste rij geknield: Bonnet, Kee reweer, Van Polanen, Henzendaar achter gebukt: Van Rooyen, Gulde mond. I. Weerlee en J. Weerlee staande: Choufour, P. Melis (grens rechter, H. Stol (leider), De Romijn en Ouwerkerk. Dinsdagavond wordt in Rotterdam uitgemaakt hoe de indeling van het promotiegevecht zal luiden. Vast staat echter wel, dat deze wedstrij den a.s. zondag zullen beginnen en dat Roodenburg mede in verband met een door de blauwzwarten te or ganiseren jeugdtoemooi in de Leidse Hout, start met een uitwedstrijd. Het was dus eindelijk zover! De eerste bloemen en felicitaties kwamen direct na de wedstrijd. Natuurlijk van Roo denburg zelf, bij monde van voorzitter L. Geuke. Verder zagen wy spelers en bestuur van Celeritas, o.a. afgevaar digden van VVP, VIOS, Blauw Zwart en LFC; oud-voorzitter van de Afd. Leiden de heer W. Caro en Afdelings bestuurder, de heer Van Leeuwen. De grote drukte kwam eerst 's avonds na het kampioensdiner in de „Kleine Burcht", waar de zaal te klein bleek om alle belangstellenden te bergen, die op de receptie hun opwachting kwa men maken. Gezeten temidden van vele bloemstuk ken - o.a. van Afdelingsbestuur KNVB en UVS - moesten voorzitter Geuke en zijn mede bestuurders - het kampioens elftal en trainer Matla niet te vergeten - vele toespraken aanhoren. Namens de KNVB opende de heer Brinkman de rij. die Roodenburg veel succes toewenste in de komende promo tiewedstrijden en verheugd was dat de blauwzwarten op zulk een sportieve wyze het beslissende duel overtuigend hadden gewonnen. Mr. J. J. de Jongh, sprekende namens de Afdeling Leiden, liet zijn woorden van gelukwens vergezeld gaan van de vurige wens dat Leiden er een tweedeklasser bij zal krijgen, hetgeen niet anders dan in het belang van het Leidse voetbal zal zijn. Ook de heer Wondergem (UVS) toonde zich uiter mate verheugd met dit succes van Roo denburg, wees op de prettige verstand houding met Roodenburg en onder streepte de wens van de heer De Jongh: Leiden moet er een tweedeklasser bij hebben! Namens de Leidse Bel an gen- commissie voerde de heer J. Breedeveld (Lugdunum) het woord en liet zyn eveneens opwekkende woorden vergezeld gaan van een nieuwe voetbal. Ook na mens de Sportstichting richtte de heer Breedeveld zich tot bestuur en spelers. Vele anderen - te veel om op te noe men gaven nadien nog blijk van hun m path ie. waarbij de heer Th. v. d. Klugt nog namens de COVS prettige woorden tot spelers en bestuur richtte. VoorzCer Geuke had voor alle spre kers een dankwoord en toen ceremonie- me er. de lieer Henzen. dik over tie nen het officiële gedeelte besloten had, ging men feestvieren. BegrijpelijkI

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7