Son ASPRO' PADOfV VOOR „ALGIERS" NIETS OM DE PIL TE VERGULDEN Verbetering betrekkingen tussen Indonesië en de Ver. Staten? Agenda I* 1 al met ♦ASP*°' Met een enkel woord MAANDAG 2 JUNI 1951 Katterige stemming aan de overkant Begin van tweespalt tussen militaire en burgerlijke leiders van samenzivering (Van onze reisredacteur) Met goedgespeelde mannenmoed hebben de militaire en civiele samenzweerders ▼an Algiers gisteren hun eerste bittere pil geslikt. De Gaulle's verklaring in de Assemblee bevatte geen woord, dat hen kon strelen, doch zijn ïyst van ministers daarentegen wel een aantal namene die hun een doorn in het oog, zoals die van Pflimlin en van Mollet. Erger nog: er was niets om de pil te vergulden. Geen enkele voldoening voor de komplotteurs van Algiers, zelfs niet voor De Gaulle's vroegere intieme medewerker Jacques Soustelle. De mannen, die De Gaulle met de chantage van het dreigement tot burgeroorlog aan het bewind brachten, moesten gisteren toezien hoe de generaal dingt naar de gunsten van het volk, dat hy zo graag achter zich ziet. Grijze morgen na zonnige dagen van de revolutie Er was gisteren in Algerije op de dag dat Frankrijk historie maakte, geen enkele massa-demonstratie en de offi ciële woordvoerders op de persconfe rentie mochten dan al beweren, dat ze barstten van de vreugde, dat ze vereend en vol vertrouwen achter De Gaulle zullen blijven staan, en dat. als men een dokter kiest, men hem niet zyn genees wijze voorschrUft, hun stemmen klonken nochtans ietwat mat. zy mochten te- 0 Vervolg van pag. 1 Onrust in centrum van Franse hoofdstad Toch had De Gaulle zich zeker wel enige moeite gegeven de republikeinse vormen zoveel mogeiyk in acht te nemen en het parlement gerust te stellen. Maar niettemin bleef het feit bestaan, dat De Gaulle de Kamer door Algiers was op gedrongen en dat hy de macht in han den kreeg dank zy de druk en de „chan tage met een burgeroorlog", om de woor den van Mendès-France te gebruiken, die op het parlement werden uitge oefend. Anderzyds had de generaal zich de namen van zün nieuwe ministers zeker niet door Algiers laten dicteren. Geen enkele „ultra" uit het parlement, laat staan uit de Algerynse comité's voor algemeen welzUn. had hy In zyn kabinet opgenomen. Wel kan men weer zeggen, dat de generaal by het samen stellen van zün ploeg zich duidelük moeite had gegeven de handen voor de toekomst zoveel mogelijk vry te houden. Terwyl de generaal zelf de portefeuille van Oorloe- zal beheren om zo de orde en de discipline in het leger te herstel len, heeft hij zijn kabinet in twee of drie sectoren onderverdeeld. Er is een politiek rompkabinet, waar in de vroegere regeringspartijen een be scheiden stem in het kapittel zullen houden. Afgevaardigde van zwart-Afrika Houphouet Boigny, de conservatief Jaquinot de socialist Mollet en de katholieke volksrepublikein Pflimlin hebben met de titel van staatsminister zi'ting in dit politieke orgaan genomen. Tevoren had het vroegere socialistische staatshoofd Vincent Auriol het aanbod vice-premier te worden van de hand gewezen. De socialistische oud-premier Guy Mollet moest zyn toetreden tot het kabinet bekopen met zyn ontslag als secretaris-generaal van zyn party. De machtsovernai. - door De Gaulle heeft in feite tot een splitsing van de socialis tische party geleid, die nu in twee byna gelyke helften is verdeeld. Zeer persoonlijke keuze Naast of onder dit politieke orgaan is door De Gaulle een groep ministers ge plaatst, die de voornaamste departemen. ten zullen beheren. De Gaulle had in dit verband een zeer persooniyke keuze gedaan uit technici en vroegere com pagnons en uitgesproken geestverwan ten. Zo werd de gaullistische senator en felle polemist Michel Debré minister van Justitie en de ambassadeur te Bonn, Couvé de Murville, die tijdens de oorlog in Londen De Gaulle al assisteerde, minister van Buitenlandse Zaken. De prefect van de Seine, Pelletier, werd tot minister van Binnenlandse Zaken be noemd, terwyl de radicale Senator Berthoin terugkeerde op het departe ment van Opvoeding. De conservatieve oud-premier Antoine Pinay werd de portefeuille van Financiën en Economie, die hy vroeger ook al beheerde, toever trouwd. Het socialistische Kamerlid Max Lejeune. een geestverwant van Lacoste, zal vermoedelyk met de zorgen over Algerye worden belast, terwyl hoge functionarissen als Cornut Gentille en Guillaumat staatssecretariaten of andere ministersposten kregen toebedeeld. De linkse katholiek Bacon mocht zijn por tefeuille van Arbeid behouden en het rechtsradicale Kamerlid Ramonet zal eveneens nog een post krijgen. Enkele parlementaire figuren zullen de komen de uren de regering nog gaan verster ken. Een come back, die eveneens sterk de aandacht trekt, betreft de vermaarde schrijver André Malraux, groot bewon deraar van de generaal, die opnieuw het departement van Voorlichting zal gaan besturen. Wanneer men de gebeurtenissen en de verklaringen van gisteren achteraf nog eens de revue laten passeren, dan blijft de weegschaal tussen hoop en vrees ongeveer in evenwicht. Hoop vanwege het vertrouwen, dat men in de histori sche figuur van Charles de Gaulle zeker stellen moet, doch vrees, omdat men het mag betwyfelen, of die eminente persoonlijke kwaliteiten zullen opwegen tegen de krachten van reactie en. om het woord dan maar te gebruiken, fasoisme, die hem thans ontegenzeg lijk aan de macht hebben geholpen. Een vrees ook, omdat reeds nu is te voorzien dat door het optreden van De Gaulle de kampen tussen links en rechts zich nog scherper zullen gaan scheiden en in het bijzonder de arbeidersklasse in een nog agressiever positie zal worden gedreven. Die agressiviteit van links kwam gis teren tydens de zitting al tot uiting, toen communistische arbeiders in dui zendtallen en gesloten kolonnes optrok ken naar Parys en het centrum van de stad, waar hun door een sterke politie macht een warme ontvangst werd be reid. Ernstige botsingen hebben plaats gegrepen, waarby byna 200 arrestaties werden verricht en vele gewonden, ook onder de politie, vielen. Generaal Charles de Gaulle zal terstond al bovenmenseiyk veel diplomatie en tevens energie, kortom uitzonderlijke staatsmansgaven moeten demonstreren om Frankrijk de komende dagen, weken en maanden te loodsen langs de vele klippen en afgronden, die nog altyd ^oea liggen voor het land. genover de journalisten dan al de hoop uitspreken, dat, wanneer De Gaulle dinsdag naar Algiers komt, er toch ook nog wel een baantje voor Soustelle op over zou schieten, niettemin was het duidelijk, dat zij zich de dag van de overwinning wat anders hadden voorge steld. In deze wat katterige stemming open baarde zich ook al een begin van twee spalt tussen de militaire en de burger lijke leiders van de samenzwering. De eersten zyn inderdaad bereid De Gaulle door dik en dun te blyven volgen. De tweede groep, waaronder een aantal on verdunde fascisten, wenst daarentegen, dat de generaal hen zal volgen. Zij wen sen, dat hun beweging voor het alge meen welzyn zich als een inktvlek over Frankryk zal verspreiden en als een heidsparty alle overige politieke for maties van de kaart zal vegen. Hoe diep deze tweespalt al is, valt nu nog moeilijk vast te stellen, maar het is Interessant, dat generaal Salan zyn volmachten voor een deel aan zyn re gionale commandanten heeft overge dragen en daarmee in feite aan het leger het gehele burgerlyke bestuur over Algerije in handen legde. Het burger- iyk bestuur, dat reeds in verregaande mate door de comité's van algemeen welzyn was geinfiltreerd. Het is onder de stralende blauwe he mel van Algiers, waar de menigte giste ren kalm en tevreden zondag zat te houden, nog moeilyk voorstelbaar, maar misschien zal er op de zonnige en geest driftige dagen van de revolutie een gryze morgen weldra bittere werkelijkheid worden FILTRA Overleg in Londen weer vastgelopen (Van onze Londense correspondent) Een verzoeningspoging van premier Macmillan inzake het Londense buscon flict is gisteren op niets uitgelopen. Van daag is men de vyfde stakingsweek in gegaan! De dapper-wandelende Lon- denaars schynen er zich weinig van aan te trekken, maar de winkels en markten, welke een deel van normaal per bus aan gevoerde klanten hebben verloren, kla gen steen en been. De stakingsleider Frank Cousins en de voorzitter van London Transport, Sir John Elliot, staan onverzoeniyk tegenover elkaar. Intussen is besloten de busdiensten, zodra zy her vat worden, met tien procent in te krimpen en daarenboven in oktober vyf- honderd bussen af te schaffen. Hierdoor wordt 2500 man personeel overbodig. Een probleem is dit echter niet, want er is al een tekort van 3000 man. Nogal gunstig antwoord van Kroestsjef aan Eisenhower De Sovjet-Russische premier Kroesjts- jfef heeft Moskou in plaats van Genève voorgesteldy als plaats voor de techni sche sudie over methoden om een op schorting van de proeven met kernwa pens te controleren. De Russische premier heeft zaterdag in een brief aan president Eisenhower ook gevraagd of de voorstelde byeen- komsten van geleerden kunnen worden uitgebreid met deskundigen uit India, Polen en Tsjecho-Slowakije. Functionarissen in Washington, die dit hebben medegedeeld, zeiden dat Kroesjtsjefs brief over het algemeen een gunstig antwoord is op Eisenho wers voorstel van 24 mei, dat de tech nische besprekingen in Genève begin nen, binnen drie weken na de dag. dat de Sovjet-Unie de voorgestelde regelin gen heeft aanvaard. Premier Macmillan van Groot-Brit- tannië zal vrijdag naar de V.S. vliegen om met president Eisenhower bespre kingen te voeren over de toestand in de wereld. De conferentie zal hoofd zakelijk gaan over economische onder werpen en de vooruitzichten op een topconferentie. Ook zal gesproken wor den over de verscherpte toestand in het Midden-Oosten en de eventuele gevol gen van de Franse crisis op de bond genootschappen van de Westelijke landen. Na afloop van de conferentie gaat Macmillan naar Ottawa voor be sprekingen met premier Diefenbaker van Canada. Ouden van dagen defileren voor Koningin Vrijdag a.s. zal een aantal ouden van dagen uit verscheidene delen van Neder land voor H.M. de Koningin vóór het paleis Soestdijk een défilé houden. De tocht naar Soestdijk is georganiseerd door de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg. Het is gewoonte gewor den. dat ieder jaar een aantal oudjes ge legenheid krijgt op deze wijze hun Koningin te huldigen. Dit jaar zullen aan het défilé deelnemen ouden van dagen uit Koudekerk aan de Ryn. Bra- kel. Aarle-Rixel. Koekange (Drenthe), Ellekom, Den Haag. Velp en omgeving en bewoners van een aantal hofjes te Amsterdam. In antwoord op vragen over de gevan gen genomen Amerikaanse vlieger Allan. Lawrence Pope, die voor de opstande- linge heeft gevlogen, zeide minister Soe- bandrio aan de ambassadeur de verzeke ring te hebben gegeven, dat „alle stap pen die in verband met Pope zullen worden genomen, in overeenstemming zullen zijn met de Indonesische wetge ving". Volgens kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken is nog niet be- Westerling's debuut operazanger als De gewezen kapitein Westerling zal - gelijk gemeld - binnenkort zijn debuut maken als operazanger. Op 10 juni ver tolkt hij in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage de hoofdrol in „Tosca" van Puccini met als tegenspeelsters de eerste sopraan van de Muntschouwburg in Brussel, Huberte Vercray. De kosterrol wordt gezongen door Jos Burcksen, terwijl de Scarpiapartij door Kees Berger wordt uitgevoerd. Aan deze opvoering zullen het Verdi koor en het Rotterdamse Kamerorkest onder leiding van de dirigent Coen Rui venkamp. die de algemene leiding heeft, hun medewerking verlenen. Op 8 juni zingen Westerling en Hu berte Vercray in „Concordia" te Breda met medewerking van de Bredase opera en het Rotterdamse Kamerorkest. Kleine kwaaltjes kunnen vaak grote ongemakken worden. Laat het In UW gezin nooit zover komen. Doe als Ik: V „Neem 'ASPRO' In huis!" Zodra er In mijn gezin geklaagd over hoofd-, kies- of keelpijn of over verkoudheid of moeheid, dan vlug 'ASPRO' en ons gezellige kringetje blijft een gezellig kringetje. 'ASPRO' helpt direct, houdt ons fit en vol levensvreugde. Jo, 'ASPRO' doet meerS|l ^scherm Uw gezin 3393 V J H 'aspro' ,^i U^entufee^ fct.' uur om pregnrnmt JMHAIINC CP VUUOU" tn' Mm Lunmtvrg (ZM m.) Mtr» I0.4J De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, en de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard P. Jones, hebben zaterdag de „wegen en middelen besproken om te komen tot verbetering van de thans reeds goede betrekkingen tussen de beide landen". Na het onderhoud in het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat een uur duurde, verklaarde minister Soebandrio, dat zowel de ambassadeur Jones als hy zelf zoeken naar wegen tot verdere verbetering van de betrekkingen tussen Indonesië en de V.S. 7 t! r t t VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 in.). NORV.: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Eng. les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Muz. In hulseiyke kring. 19.35 Volk en Staat caus. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Honderd jaar schoolzang. 21.00 De Gouden Verdienst, klankb. 21.50 Gram. 22.00 Boekbespr. 22.15 Portret van Fritz Kreisler. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.40—24.00 Het Evangelie in Esperanto. Hilversum II (298 m.) AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Streekplannlng ln Noord-West Europa, door mr. C. A. van Gorcum, hoofdambtenaar by de Rijks dienst voor het nationale plan. 18.25 Lich te muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Zang en piano. 19.30 Muzikale caus. 19.45 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.05 Act. 21.20 Wie opent de kluis! 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Koersen in New York. 23.16—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO.: 20.00 Journ. en weerber. 20.20 Maandelijks Journaal. 21.2022.45 Wie opent de kluis? VOOR DINSDAG 3 JUNI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 wy vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee. Opstelcompetltie Tilburg Paramaribo, door J. J. van der Walle. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: De praktische waarde van de sociologie, door prof. dr. SJ. Groenman. Derde lezing. 19.00 Nws. 19.10 Het Natio naal Maria Congres te Nijmegen, caus. 19.20 Lichte muz. 19.40 Gram. 20.20 Ca techismus. 20.30 Act. 20.45 10 Jaar KRO- schoolradio, klankb. 21.20 Gioas, Koning van Juda, oratorium. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Do Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Ham mondorgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Land- bouwrubr. Landbouwkundig weeroverz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Mil. ork 13.00 Nws. 13.16 Meded en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencer Mysterie" hoorsp. 14.40 Schoolradio. 15.00 Strljk- Advertentle kend of Pope voor een krijgsraad zal ko men. dan wel door de burgerlijke straf rechter zal worden gebracht. Verzet der bevolking Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft vandaag medegedeeld, dat de bevolking van Toli Toli, in Noord- Celebes. in verzet is gekomen tegen het opstandelingenregime. Ook heeft de legerleiding berichten ontvangen over toenemend verzet tegen de opstandelingen in het district Posso. in midden-Celebes. Pandolo. in hetzelfde district, moest als gevolg van de tegen stand der bevolking door de opstande lingen heeft gevlogen, zeide minister Soe- woordvoerder in Djakarta. Stanvac leed geen verliezen Het Indonesische persbureau „Antara" meldt, dat een woordvoerder van de Amerikaanse oliemaatschappij „Stan dard Vacuum Oil" („Stanvac") heeft medegedeeld dat de installaties van de regeringstroepen en opstandelingen niet beschadigd zijn. Hij voegde hieraan toe dat de „Stanvac" haar olieprodukten zonder vertraging in Indonesië is kun nen blijven distribueren. Het Jaarlijks congres van de Neder landse vereniging sociale zorg mlnder- validen ..Actio Vincit Omnia" (AVO), zal op 13 en 14 Juni te Hoorn worden gehou den. reeds meer don 50 jaar bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 A'dam - Tel. 86211 -Telei 12282 BINNENLAND Voor de derde keer in de afgelopen maand ls een Jeugdig Haags meisje ver dwenen. Dit keer ls het de 15-Jarige Trientje („Tlny") Brinkman, geboren op 28 augustus 1942 te Vrlezenveen. Het meisje ls op 20 mei J1. na onenigheid met haar ouders van huls weggelopen en se dertdien niet meer gezien. Op de velling te Resssen-Bemmel bi) Nymegen zijn zaterdag de eerste kersen uit de Betuwe aangevoerd. Zij waren af komstig uit de kassen van de kweker W. A. Maters te Oosterhout (G.). De 250 ker sen brachten samen f 5,50 op. De Ned. Ver. voor Bedrijfspsychologie iudt op 5 Juni in Esplanade ln Utrecht haar voorjaarsvergadering. De heer J. de Wit, voorzitter van de Ned. Kah. Bond van Admlnlstrlef-, Ver- zekerlngspersoneel „Sint, Franclscus van Assisie" (H.K.W.), heeft gisterochtend ln Bellevue te Amsterdam op een congres van deze bond, die tegelijkertijd zijn gou den bestaansfeest viert, met klem gepro testeerd tegen de houding van de werk- Severs in de z.g. salariscommissie van de j zijif zondag tlchtlng van den Arbeid, waardoor geen |u- akkoord kon worden bereikt. Spr. weet dit .aan de halsstarrige afwijzende houding van de werkgeversorganisaties die aan een loonplafond willen vasthouden, terwijl de werknemersbonden een loonvloer verlan gen beneden welke geen beambte gesla- rleerd kan worden". Tydens de te Utrecsht gehouden Unieraadsvergadering der Christ. Hist. Unie ls tot nieuwe voorzitter, als opvolger van de heer H. W. Tilanus. gekozen mr. H. K. J Beernlnk te Rijswijk (Z.-H.). Gisteravond is de 5-Jarige Gideon van de Berge tijdens het spelen in het water van het Bovendiep te Amsterdam- oost geraakt en verdronken. Gistermiddag is in de Vlaardingse Vaart d# 19-Jarige A. C. M. Rulgrok uit de Lier werdronken. Met een vriend was hij daar. hoewel hij de zwemkunst niet machtig was. gaan zwemmen. Hij ver dween plotseling in de diepte. Zijn stof felijk overschot ls later opgehaald en naar de 'olgemene begraafplaats te Vlaardlngen overgebracht, BUITENLAND De 66-Jarlge mevr. Mary Wilson uit Windy Nook in Noord-Engeland. ter dood veroordeeld wegens moord op twee echt genoten. heeft vier dagen voor haar te rechtstelling gratie gekregen. B(j botsingen tussen aanhangers van de kandidaat van de oppositie voor de aanstaande Portugese presidentsverkie zingen. generaal Delgado. en de politie ln de nacht van zondag op vandaag te Braga 24 mensen gewon1 elf burgers en dertien politieagenten, ai- dus hebben zlekenhuisautoritelten mee- ;edeeld. Eén van de vechtpartijen heeft Irie uur geduurd. Er kwam pas een einde aan. toen mannen van de republikeinse nationale garde de politie te hulp kwa men. De 31-Jarlge Peter Manuel, die vo rige week In Glasgow ter dood ls veroor deeld voor de moord op drie vrouwen, twee meisjes, een man en een Jongen, heeft zyn advocaten opgedragen ln hoger beroep te te gaan. Zyn terechtstelling, die was vast gesteld op 19 Juni, zal worden uitgesteld. De laatste achttien oorlogsmisdadi gers in Japan zyn op vrye voeten gesteld. De Soeggamo-gevangenls ln toklo ls nu leeg. Premier KroesJ-tsJef van de Sovjet- Unie is met een delegatie van de Russische communistische party ln Sofia aange komen, om het zevende partycongres van de Bulgaarse communistische party, dat vandaag ls begonnen, by te wonen. Otto Grotewohl de Oostduitse pre mier. heeft ln een artikel ln „Neues Duitschland" geschreven dat zijn regering bereid ls met de Westdultse regering tot een akkoord te komen over een gezamen lijke Duitse vertegenwoordiging by een eventuele vredesconferentie na een top conferentie. Hy week aldus af van het tot nog toe ingenomen Oostduitse standpunt, dat een confederatie van de twee Duitse staten de eerste stap zou zyn naar een vredesverdrag. Opnieuw zijn er bij de Scopusberg nabij Jeruzalem schoten gevallen. Maan dag j.l. waren daar de Canadese kolonel Flint en vier Israélieërs ln een treffen tussen Jordaniërs en Israëliërs om het leven gekomen. Volgens een Israëlische woordvoerder trachtten enkele Arabieren zondagochtend Israëlisch gebied binnen te dringen waarna men waarschuwings schoten gelost had. Het werd zon uit Zweden! (Van onze T.V.-medewerker) Wat zou het worden op de stralende zondagmiddag: Wassenaar, Katwyk, Noordwyk, De Kaag of een wandeling door het park van Drottningholm? Het werd een korte rondleiding door de tuin van de residentie der Zweedse koningen, waarna we ons nieuwsgierig lieten mee tronen naar de knuc^e schouwburgzaal in het palels. die na meer dan een eeuw in stoffige rust te hebben geslapen, sedert enige decennia tot nieuw leven is gewekt. Wij hebben er geen spyt van. Men liet ons niet zo maar wat toneel, zol ders en coulissen zien als een reeks dode dingen, maar had gezorgd voor een gids in de vorm van een charmante ballerina. Leuk verzonnen, kan men zeggen. Een prachtige trouvaille, moet kwart. 15.30 God is het antwoord op de hedendaagse verwarring, die ons achter volgt. caus. 15.45 Gram. 16.30 Voor de Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Dansmuz. 17.45 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursuitz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Het te ken van barmhartigheid, documentair hoorspel. 21.45 Act. 22.00 Gram. 22.20 Koorconc. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.21 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmprogr. 21.1022.30 Idem. Engeland, BBC Home Service 330 ni. 12.00 Crlcketrep. 12.25 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hersengym. 13.40 Planorecital. 13.55 Cricketuitsl. 14.00 Voor de scholen. 15.00 Cricketuitsl. 15.15 Hoor spel. 15.45 Ork. conc. 16.45 Cnus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sportber. 18,45 Recital. 19.00 Gram. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Nws. 21.15 At home and abroad, caus. 21.45 Te nor en piano. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.06- 23.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programma, 1500 en 247 ni. 12.00 Quizprogr. 12.30 Voor de arb. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Ork. conc. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Mil. ork. 16.10 Rep. v. d. Woodcote Stakes, 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Gevar. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Gevar. muz. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gram. 21.15 Onbekend. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz .23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Omr. ork. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Planorecital. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 10.30 Amus. muz. 21.00 Gram. 21.45 Nws. 23.25 Symf. ork. en Omr. koor. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. FrankrUk, Progr. 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 13.35 Klankb. 14.10 Kamermuz. 14.30 Gram. 14.40 Koor zang. 17.00 Kamermuz. 17.22 Gram. 20.00 Idem. 20.05 Kamermuz. 23.10 Symf. muz. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m. 12.00 Zigeunermuz. 12.15 Pia nospel. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Dansen en koren. (Om 16.00 Koersen). 17.00 Nws. 17.10 Pianoreci tal. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de Jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Gram. 21.15 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Strykork. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14 00 Idem. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Jazz 16.30 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ork.- conc. (Om 20.45 Gram.). 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. De uoelen. Ledenvergadering Leldse Smalfilmliga. 8 uur nam. Tltus Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. Lakenhal. Officiële opening tentoonstel ling Tlnus van Doorn. 8 uur nam. Rehoboth. Chr. Hist. Jongerengroepen. Spr. Jkvr. Wittwaal van Stoetwegen over het gevangeniswezen. 8 uur nam. Pieterskerkgracht 11. Receptie 10-Jarlg bestaan Sociëteit Alg. Bond Ouden van Dagen. 24 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuls) Jaarver gadering Groene Kruis. 8 uur nam. Rehoboth. 3reldemonstratie Chr. Bond van Boerinnen *n Plattelandsvrouwen. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed. 730 uur nam Den Haag. (Hoge Wal 17)K. en O.-excursie naar Koninkiyke Stallen. 3 u. nam. Driftstraat. Openluchtsamenkomst uit gaande van de Baptisten Gemeente. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7£ uur nam. VRIJDAG Universiteitsmanege (Kaiserstraat)Pro- paganda-avond Leiase Rij- en Jachtclub. 8 uur nam. ZATERDAG Universiteitsmanege (Kaiserstraat)Pro- paganda-avond Leldse RIJ- en Jachtclub. 8 uur nam. Antonius Clubhuis: Cabaret-avond Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. langs de Brasem. 2 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5i uur nam. dan ons wederwoord zyn. Ballet kennen we als een overwegend tweedimensionale kunst. De dans wordt immers bewerkt door breedte en diepte van het podium en het werk in de hoogte wordt sterk begrensd door de werking van de zwaar tekracht. En nu ineens wordt er een di mensie aan toegevoegd, want trappen huis en ingewikkelde stellages, die die nen voor decorveranderingen, werden tot stut en steun voor speelse danspassen, waardoor het dwalen door een woud van balken en staketsels werd omgeto verd tot een lichtvoetig feest. Hier ligt voor televisie een kans, die in een schouwzaal nooit gerealiseerd kan wor den. Zweden heeft die kans begrepen en gegrepen en alleen al daardoor werd de toevoeging van een nieuwe draad aan het steeds dichter wordende Eurovisie- net een evenement. Maar daarmee was men nog niet uit gepraat, want afgezien van de protoco- laire poppenkasterij bij de ontvangst van de Koning, een farce, die Z.M. o.i. be spaard had moeten worden, volgde de uitvoering van het eerste bedryf van Von Glucks opera „Orpheo ed Eurydice" in het Hoftheater, die een groot artistiek gebeuren van internationaal gehalte mag worden genoemd, dank zy het optreden van Kerstin Meyer, begenadigd opera zangeres. Zij werd evenwaardig gesteund door het Symphonie-orkest van de Zweedse Radio onder de voortreffelyke directie van Albert Wolff. Is Zweden zo stilletjesweg tot een T.V.-niveau geklommen, waaraan an dere kleinere landen in West-Europa niet tippen kunnen, met andere woor den: is er geen reden voor kritiek? Zo is het niet, al zal de nieuwe partner best een prachtige aanwinst kunnen biykea te zyn. Tot slot dus een paar kritische distels. De opgevoerde opera is byna twee eeuwen oud. Het decor leek van weinig jongere datum en nu kan men in Zwe den wel redeneren: dat past nu een maal in de traditie van het koninkiyk theater, maar dan moeten wy erop wij zen, dat T. V. andere eisen stelt, waar aan men zich zal moeten aanpassen. Nationale usances moeten voor interne consumptie verteerbaar zyn; als visite kaartje naar buiten zyn ze al gauw oudbakken. De regie leek zwak. maar dat laat zich in een bedryf misschien niet helemaal rechtvaardig beoordelen. Het camera werk was wat doods, maar eeriyk ge zegd zijn dat omstandigheden, die men zich pas na afloop by kritische ontleding gaat realiiseren, want oog en oor werden zo intens geboeid door de briljante kunstenares, die de hoofdrol van Orpheo vertolkte, dat technische onvolkomen heden nauwelijks afleidden. De hartverwarmende schoonheid, die Kertin Meyer over Europa deed stra len, vergoedde hetgeen we ons ontzeg den aan zon, in duinen, aan zee of op het water. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark i Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling van etsen van A. J. Veld hoen. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 5 Juli). Lakenhal: Tentoonstelling Tinus van Doorn (tot 30 juni). BIOSCOPEN Trianon: „Handelaren in meisjes". 18 J* Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tamengo". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, en 9.15 uur. Lido: „De lift naar het schavot". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Ontvoering op Kreta". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: "A matter of life and death". Kcx: „De weg der 100 doden". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen te Lelden door Apotheek van Dnesum, Mare 110, tel. 20406 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw huisarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) g-c te S t B a ci d Helsinki zwaar bew. ozo 2 17 0 Stockholm zwaar bew. no 2 18 0 Oslo onbewolkt windstil 0 Kopenhagen geh. bew. n 4 15 0 Aberdeen geh. bew. windstil 17 0.3 Londen mist windstil 21 2.1 Amsterdam licht bew. windstil 25 0 Luxemburg onbewolkt O 2 25 0 Parijs half bew. O 2 24 15 Bordeaux regenbul z 4 25 38 Grenoble zwaar bew. windstil 25 0 Nice zwaar bew. n 5 21 0 Berlijn zwaar bew. no 3 20 0 Frankfort licht bew. ono 4 25 0 München onbewolkt windstil 23 0 Zürlch half bew. windstil 25 0 Genève zwaar bew. w 2 24 0 Locarno onbewolkt O 1 25 0 Wenen onbewolkt no 1 25 0 Innsbruck onbewolkt wzw 2 29 0 Rome onbewolkt no 2 28 0 Ajaccio licht bew. no 1 - 0 Madrid regen z 1 23 12 Mallorca zwaar bew. wnw 3 26 0 Algiers onbewolkt windstil 28 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2