In het komende seizoen viering 125-jarig bestaan „Toonkunst" Juristencongres in „Poelgeest" Afd. Leiden van Ned. Roode Kruis telt thans ruim 10.000 leden Sanctus Aiigustiiius viert het dertiende lustrum Raad van Leiderdorp vergaderde ZATERDAG 31 MEI 1958 Steeds zelfstandig bestaan Met vele concerten en bestuursreceptie In het komende muriekseizoen (1958—'59) zal de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden niet te verwarren met de landelijke Maatschappij ter Bevordering van Toonkunst haar 125-jarig be staan herdenken. Honderd vijf en twintig jaar wist zij zich volkomen zelfstandig te handhaven en.zij is daar terecht trots op! Zij hoopt deze zelfstandigheid nog een lange reeks van jaren te handhaven tot heil van het muzikale leven in onze stad, dat tegen woordig zulk een intensief leven vertoont. De officiële jubileumdatum is 12 mei 1959, zodat er nog ruimschoots gelegenheid zal zijn, t.z.t. op dit gedenkwaardige jubileum terug te komen. Intussen heeft het bestuur ons dezer dagen tijdens een persconferentie op de hoogte gesteld van de komende mani festaties in verband met het gedenk waardige jubileumjaar. Allereerst zullen drie gewone concer ten plaats vinden, t.w. op 17 november optreden van het Münchener Kammer- orchester, op 13 januari dat van het be kende vioolduo Krebbers-Olof (dat te vens in het komend seizoen zijn zilveren jubileum hoopt te herdenken) en 17 februari het wederoptreden van de in dertijd door Toscanini ontdekte be roemde zangeres Nan Marriman, die vier jaar geleden haar eerste liederen' avond bij het Leidse Toonkunst gaf, sindsdien gevolgd door vele andere lie- derenavonden in binnen- en buitenland. In dit verband is het aardig te ver melden, dat Nan Marriman zich ook voor het eerst op de concerten voor de Toonkunst-jeugd zal doen horen. Deze jeugd heeft nog nimmer van een vocaal concert kunnen genieten, doch zal thans in de gelegenheid gesteld worden, met deze vermaarde zangeres kennis te ma ken. Op de te houden jeugdconcerten zullen zich voorts Eduard Flipse met zijn Rotterdams Orkest en het Münche ner Kammerorchester doen horen. Tot nu toe zijn door „Toonkunst" niet minder dan ruim 50 jeugdconcerten ge organiseerd, welke door ongeveer 80.000 jongeren bezocht zijn. Dit is wel een zeer belangrijk facet van de opvoed kundige taak dezer Maatschappij. Het is bovendien verheugend te kunnen ver melden, dat het orkest van Flipse voor de jeugd in Leiden behouden blyft, zulks in tegenstelling tot verschillende andere steden, daar het orkest tot een bepaal de taakvermindering moet overgaan. Op de officiële jubileumdag gelijk gezegd 12 mei vindt in de Lakenhal een avond voor genodigden met receptie van de commissarissen plaats, waarop een beroepsensemble zal concerteren. Hierover zullen nog nadere gegevens verstrekt worden. Kort daarna wordt een „Burgerij - concert" tegen matige entréeprijzen ge houden, waarop men kan kennis maken met de prestaties der onderscheidene afdelingen der Maatschappij. Zo zullen dan optreden het Toon kunstorkest, leerlingen der Balletschool, alsmede die van de accordeonafdeling onder leiding van Louw Boellaard. Ook zal men kennis kunnen nemen van het spel van enige leraren en vergevorderde leerlingen der Muziekschool. Men kan dus spreken van een „spectacle coupé", een manifestatie van de mogelijkheden, welke deze school biedt. Hierbij zij kort opgemerkt, dat de school in de laatste 10 jaar een enorme, verheugende groei doormaakte: telde zij toen 15 leraren met 300 leerlingen, thans zijn er 50 leraren en leraressen met niet minder dan 1350 leerlingen! De stimulerende leiding van de tegen woordige directeur, de heer Henk Geir- naert, die reeds 32 jaar aan de school verbonden is, heeft daartoe voor een niet gering deel bijgedragen! Binnenkort zal in verband met het komende jubileum een geïllustreerde feestprospectus verschijnen, met arti kelen van Leidens burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouder Waterpolo-nieuws Zoals wij in onze editie van gisteren reeds meldden, was de uitslag van de wedstrijd PSV—Sleutelstad een gelijk spel. 3—3. Sleutelstad was zwaar ge handicapt doordat een speler-militair niet in Eindhoven aanwezig was. Men moest dus met een zestal het water in tegen het zevental van PSV. Bovendien ontbrak bij dit zestal nog Wim van Zijl, die door studie verhinderd was. In dit licht bezien mag men zonder overdrij ving spreken van een fantastische prestatie, bereikt door subliem doelver- dedigen van Wim v. Rooyen en tactisch spel van de gehele ploeg. We geloven echter geen van de spelers tekort te doen als we zeggen, dat midvoor Nico Brouwer de held van de avond werd. Alle drie doelpunten nam hij voor z'n rekening! De Eindhovense ploeg ging snel van start en scoorde 10. 20, 30 met een regelmaat van de klok. Het leek er op, dat zich hier een debacle ging voltrek ken. Maar de Leidse ploeg was nu in gespeeld en ging bewust een zwaar ver dedigend spel spelen met 4 man terug getrokken voor het doel en alleen Nico Brouwer op de Eindhovense speelhelft.. Zwaar zwoegend en bovendien keeper Wim van Rooyen veel in het spel be trekkend, slaagde de Leidse verdediging met Piet Erades aan het hoofd er in, de doelpuntenstroom te stuiten. Had Sleutelstad nu de bal in bezit dan even een kort sprintje, gevolgd door een verre bal op Nico Brouwer.. Deze kon door de Eindhovense midachter niet bedwongen worden, wat deze ook probeerde. Twee magnifieke doelpunten brachten de rust stand op 3—2. Na de hervatting het zelfde spelbeeld en tenslotte de beloning voor het Leidse zwoegen, de gelijkmaker. Dit werd het mooiste doelpunt van de avond. Door twee man op de huid ge zeten slaagde Nico Brouwer er in de bal in het net te deponeren. Zelfs scoorde hij nog voor de vierde maal, de scheids rechter kende het doelpunt reeds toe, maar beriep deze beslissing op advies van de grensrechter. Na het laatste fluitsignaal beloonde het publiek de min of meer uitgeputte, maar dolblije Sleu telstad-spelers met een hartelijk applaus voor deze prestatie. Enige uitslagen: Heren le-klasse C: Rotterdam I— Neptunes I (Am.f.) 34; IJ IMerwede I 4—1. Kring: LZC III—DONK II 4—1. van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk en de inspecteur voor het mu ziekonderwijs, dr. J. Daniskas. De buitengewone betekenis van de Muziekschool Toonkunst, die behalve vele leerlingen in Leiden, ook een groot aantal telt in de omliggende gemeenten diverse van deze ge meenten gaven door middel van een subsidie bewijs zich sterk bewust te zijn van de grote culturele waarde dezer school voor de opgroeiende generatie! zal bij het komende ju bileum zeker ruimschoots tot uitdruk king worden gebracht. Wij wensen het bestuur reeds nu geluk met dit belangrijke jubileum en houden er ons van overtuigd, dat ook in de toekomst niets nagelaten zal worden, de verantwoordelijke taak, welke de Maatschappij zich stelt, op verantwoordelijke wijze te conti nueren! W. F. v. d. Burgh bedankt als raadslid EN VOOR BESTUURSFUNCTIE PROT. CHR. WERKGEMEENSCHAP P. v. d. A. Naar wij vernemen heeft de heer W. F. v. d. Burgh in verband met bijzon dere omstandigheden bedankt voor zijn raadslidmaatschap. De heer Van der Burgh, die deel uit maakte van de Prot. Chr. Werkgemeen schap in de P. v. d. A., had voor deze partij negen jaar zitting in de raad, waar zijn aandacht speciaal uitging naar de behartiging van de culturele zaken. In zyn kwaliteit als raadslid had hy zitting in de commissie „Lakenhal" en die van de commissie „Oud-Archief" en de gestichten Endegeest. InmiidideUs heeft de heer v. d. Burgh ook bedankt als secretaris van het ge west Zuid-Holland van de Prot. Chr. Werkgemeenschap In de P. v. d. A. en als lid van het landelijk bestuur van deze Werkgemeensohajp. Bij de j.l. woensdag gehouden verkie zingen kwam zijn naam niet meer voor op de kandidatenlijst van de P. v d. A. Met het oog op de nog korte zittings periode van de raad in zijn huidige sa menstelling, is het nog niet zeker of de opvolger van die heer v. d. Burgh nogi deel gaat uitmaken van de raad. „De verantwoordelijkheid van de jurist" In het kasteel Oud-Poelgeest werd gisteren en vandaag een oecumenische juristenconferentie gehouden. Het thema luidde „De verantwoordelijkheid van de jurist in een veranderende democratie" Mr. A. W. Kist, die de conferentie gister middag opende wees op de gevaren van specialisatie en daarom is het de bedoeling op dit soort conferenties de deelnemers een wijdere blik te geven op de verschillende problemen die er op juridisch vlak liggen. Prof. dr. W. Banning sprak over de persoonlijke verantwoordelijkheid. Velen hebben tegenwoordig een gevoel van onbehagen, wrevel en machteloosheid over de toenemende macht van vele nieuwe maatschappelijk verschijnselen. Ook vroeger kon men dit onbehagen signaleren, wanneer een bepaalde groep in de knel kwam of ten achter werd ge steld by anderen. Tegenwoordig ziet naar sociale grondrechten te constate ren, doch de organen, die de laatste moeten handhaven ontbreken nog. In Nederland is men op de goede weg door instelling van een ministerie van Maat schappelijk werk. Ter handhaving van de democratie als ethisch beginsel zijn verschillende maatregelen nodig, waar van prof. Banning er enkele noemde- Hedenavond spreekt prof. dr. A. M. men de dynamische ontwikkeling van Donner over: ..Staatsrechtelijke verant- wetenschap en techniek, met als gevolg daarvan een versnelde groei van de wel vaart, verkorting van de arbeidstijd en nieuwe vormgeving aan woningen en gebruiksvoorwerpen en het toenemen van de gezondheidszorg. Hier tegenover staat een vertechnisering van de maat schappij, groeiende bureaucratie en spe cialisatie van monopolies. Er valt de laatste jaren een verschui ving van de verwezelyking van politieke ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het kandidaatsexamen so ciologie de heer J. Korporaal te Den Haag: voor het kandidaatsexamen ge schiedenis mej. J. Colenbrander te Lei den en de heren C. Soekanr.an te Den Haag; M. G. Th. Koch te Heerlen en D. Faber te Leiden; voor het doctoraal examen sociologie de heer R. Bambang Oetomo te Oegstgeest; voor het docto raal examen psychologie mevr. E. C. Caljé—Luytjes te Den Haag; voor het doctoraal examen Nederlands recht de heer J. F. van Schaardenburg te Was senaar; voor het doctoraal examen natuurkunde de heer A. J. Kruithof te Den Haag; voor het doctoraal examen geneeskunde mej. S. Barto te Den Haag en de heren B. L. M. Bünnemeijer te Geleen; J. Greevelink te Ryswyk; Kwa Hian Goan te Oegstgeest: A. A. H. Meurs te Hilversum; P. Poot te Rotter dam; A. S.. Schlesinger, USA; H. J. Spruijt te Scheveningen 'Cum Laude) en J. M. Tromp te Den Haag; voor het artsexamen de heren R. W. Gay Balmaz te Leiden; W. P. van Lawick van Pabst te Den Haag; M. Prins van Wijngaar den te Oegstgeest en N. van Ree te Den Haag. CONTACTAVOND OUD-MEDEWERKERS KON. NED. GROFSMEDERIJ In de geheel bezette grote zaal van „Den Burcht" werd een bijeenkomst gehouden tussen directie en oud-mede werkers van de N.V. Kon. Ned Grof smederij. De directeur, ir. M. C. de Jong. constateerde in zijn begroetings woord met voldoening, dat zo velen aan zijn uitnodiging gevolg hadden gegeven. Niemand zou deze bij ons zo ingebur gerde contactavonden, dank zij de pret tige sfeer welke er altijd aanwezig is. willen missen. Spreker heeft respect voor al hetgeen door „de oude garde" in de achter liggende periode werd ge presteerd. De tegenwoordige generatie kan hierop verder bouwen. Vervolgens was het woord aan ..Het ambtenaren- cabaret" met conference, voordracht, toneelstukjes en vocale prestaties, afge wisseld met frappante staaltjes van goochelkunst en accordeonmuziek. Het zeer gevarieerde programma werd in vlot tempo uitgevoerd. Aan het einde gekomen van de avond dankte de sociaal werkster, mej. Bosman, alle executanten voor de door hen geleverde bijdrage aan het welslagen van deze feestavond. Ir. De Jong bracht op zijn beurt mej. Bos man hulde voor de organisatie van deze avond. Tot slot kwam één der oud-medewer kers op het podium om namens allen de directie dank te zeggen voor deze prettige avond, doch tevens voor de ontvangen pinkstergroet met daarbij gevoegde verrassing. Onze stadgenoot, de heer W F. de Moed. slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het kandidaatsexa men Economie. woordelijkheid". KERKDIENST VOOR GEREPATRIEERDEN Onder auspiciën van de Prot. Com missie voor gercpatrieerden wordt zon dag 8 juni om half twaalf in de aula van de school Telderskade (Haagweg- kwartier) een kerkdienst voor gerepa- trieerden gehouden. Voorganger is dr. F. H. von Mcyenfeldt. Deze samenkomst zal "het karakter dragen van een kerk dienst, zoals deze ook plaats vond in het voormalig Ned. Indië. Reserve-fonds voor een eigen gebouw De jaarvergadering van de afdeling Lelden van het Nederlandsche Roode Kruis, gisteravond in „Het Gulden Vlies" gehouden, stond voornamelijk in het teken van voorbije activiteiten uit het afgelopen jaar en van toekomstige verwach tingen ten aanzien van verschillende taken, die deze Instelling nastreeft. Prof. dr. P. J. Gaillard begon zijn maakt, patiënten met trombose in plaats van in de ziekenhuizen thuis te behan delen en die op 15 november '56 werd opgericht, deed uitnemend werk, want er werden 568 patiënten behandeld. Het Welfare-werk o.l.v. mevr. G. C. LemGunning wordt verricht door 9 vrijwilligsters, die hiervoor een cursus volgden. De voorzitter wees erop, dat men bij al deze activiteiten niet steeds aan de top stond, doch het afgelopen jaar be wees toch weer opnieuw hoe veelomvat tend en in tal van gevallen ook zeer zegenrijk werk mocht worden verricht. Deze activiteiten waren tevens de voornaamste inhoud van het uitgebreide jaarverslag, dat onder dank werd goed gekeurd. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer E. H. Moens, ver namen we, dat een bedrag van ruim f. 33.000.— door zyn zorgen werd be heerd. Daarvan staat thans een bedrag van f.3300.op de reserve als eerste steentje voor een eigen gebouw, dat er tenslotte toch eens zal moeten komen. Naar aanleiding van de jaarverslagen werden enkele suggesties uit de verga dering gedaan, welke door het bestuur in overweging zullen worden genomen. Aan het slot van de vergadering bracht de voorzitter dank aan mevr. mr. J. van CrevelSchaberg, administratrice en de heer C. de Koning, voor het vele werk dat zij in het afgelopen jaar weer voor het Rode Kruis hebben verricht. openingswoord met een herdenking van het in het afgelopen jaar overleden be stuurslid, de heer H. W. Wittenaar en memoreerde hoe deze op verschillend terrein het werk van het Rode Kruis heeft weten te dienen. Daarvoor past een oprecht woord van waardering. Spreker deelde hierna mede, dat de Rode Kruis-colonne, die gevestigd is in het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis aan de Hooglandse Kerk- gracht binnen korte tijd dit gebouw zal moeten verlaten, aangezien het bestemd is voor de afdeling geologie van de Leidse universiteit. De Rode Kruis-colonne vond hier een prachtige oefengelegenheid en tevens was er ruimte voor de opslag van tal van benodigde artikelen. Zonder op een nieuwe huisvesting te zinspelen, zei- de spreker, dat er toch gelukkig uitzicht bestaat op een andere geschikte ruimte. RUIM 10.000 LEDEN Het ledental is nogal aan schomme lingen onderhevig. Op 1 januari 1957 bedroeg het aantal 9816. Een ledenwerf actie. die de laatste maanden '56 en begin '57 gevoerd werd, bracht het leden tal in het voorjaar op 10.487 en was op 31 december weer gezakt door bedan ken, overlijden en verhuizingen tot 10.378. In verband hiermede wees de voorzitter erop, dat dit aantal voor een stad als Leiden altijd nog te gering is en voor het Rode Kruiswerk zeker, want daarvoor kan men een onbeperkt aantal leden gebruiken. Dankbaar maakte spreker melding van het ten bate van de afdeling ge houden klaverjastoernooi van de Fede ratie van Klaverjasverenigingen, waar door f. 502.50 ten goede kwam aan de Bloedtransfusiedienst. De Postzegelactie van het hoofdbestuur van juliseptem ber bracht voor de afdeling netto f. 1272.36 op. De boottocht voor chronisch invaliden werd weer een succes en stemde tot grote voldoening, doch de Jeugd Rode Kruis-actie eist voortdurende zorg. Ten aanzien van de Bloedtransfusie dienst deelde spreker mede, dat zijn aantal in 1957 5542 bedroeg en dat er op 31 december 4047 donores waren inge schreven. Er zal getracht worden het aantal donores nog weer op te voeren, want deze taak is een der eerste van het Rode Kruis en vraagt steeds meer bloedgevers, die hun naastenliefde wil len omzetten in daadwerkelijke steun. De trombosedienst, die het mogelijk Lezers schrijven Onfsiererde propaganda Er staat op het Rapenburg een monu ment ,JDe Gyselaarsbank". Een monu ment, gewyd an de herinnering aan een allerwegen geliefd oud-'burgemeester van Leiden: jhr. mr. N. C. de Gijselaar. Dit monument is bij de laatste ver kiezingen op zéér. hinderlyke wyze ont sierd door een verkiezingsleus. Ik meen te weten, dat vele Leide- naars zich aan deze ontsiering hebben- geërgerd. Nu de verkiezingen weer tot het ver leden behoren, zij hierop de aandacht gevestigd en moge uitdrukking worden gegeven aan de verwachting, dat de verantwoordelijke autoriteiten in de toekomst een dergelijke ontsiering zul len tegengaan. E. L. HESKES—VAN BERGEN. Rapenburg 11. Naschrift van de Redactie In aan sluiting op het bovenstaande willen wy er onze verwondering over uitspreken, dat, terwijl overal elders de verkiezings borden zijn verwijderd, juist dit staket sel hedenmorgen, dus drie dagen nè, de verkiezingen, nog steeds intact was. Laatste Berichten De Gaulle nog lieden voor de Assemblee Generaal Charles De Gaulle zal hedenavond voor de Franse Na tionale Vergadering verschijnen voor zijn investituur als premier. Verwacht wordt, dat 70 k 80 van de honderd socialistische afgevaardigden De Gaulle zullen steunen. Op die wijze zal de generaal de „brede vertrouwens basis" krijgen, zonder welke hij verklaard heeft de regeringstaak niet op zich te kunnen nemen. Koninklijk Paar 17 juni naar wereldtentoonstelling Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn voornemens 16 en 17 juni een bezoek te brengen aan de wereldtentoonstelling te Brussel. Zfj zullen die dagen de gasten zUn van Koning Boudewyn. Geen „kwartier" aan opstandige ambtenaren De Indonesische vice-premier Hardi heeft vandaag verklaard, dat aan de ambtenaren op Sumatra, die de zijde der opstandelingen hebben gekozen en zich tot dusver niet bij de autoriteiten der centrale regering hebben gemeld, geen kwartier zal worden gegeven. Vice-premier Hardi. die een uit 90 le den bestaande regerings-delegatie naar Midden-Sumatra heeft geleid, verklaar de dat deze ambtenaren oneervol uit de dienst zullen worden ontslagen. Een „zwarte lijst" van deze ambtenaren is al opgesteld, aldus mr. Hardi. Tussen confessie gezelligheid en De laatste helft van de komende week zal voor de „Augustijnen" in en buiten Leiden enige feestelijke dagen meebrengen. De Leidse R.-K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus" viert dan het dertiende lustrum, hoewel het reeds een maand geleden was dat de thans 65-jarige vereniging in het leven werd geroepen. Deze vier lustrum- dagen, waar naast belangstelling van de leden zelf ook die van vele reünisten verwacht wordt, brengen zowel vrolijke feestviering als inkeer en bezinning op actuele vraagstukken. Zoals de lustrumcom missie het analoog aan een voorwoord in het programma gisteren tijdens een persconferentie uitdrukte: er is getracht tussen de klippen van confessie en gezelligheid te manoeuvreren. Sanctus Augustinus was voor de jong ste wereldoorlog een van de Leidse „ge- zelligheids'-verenigingen op confessio nele grondslag, doch is in het kader van de naoorlogse civitasgedachte tot con fessionele vereniging zonder „gezellig heidskarakter" geworden. Wel is daarin, mede door de stichting van een „eigen Huis" (Rapenburg 24» geleidelijk aan enige verandering gekomen, doch het nieuwe karakter bleef in hoofdzaak het verenigingsleven beheersen. Niettemin wordt aan dit lustrum een flinke dosis gezelligheid toegevoegd naast een pro gramma van meer serieuze inslag. Voor de vereniging zelf begint het lustrum donderdag a.s. na een H. Mis in de studentenkapel met de officiële spec taculaire opening om tien uur des ochtends Een half uur later begint een interdispütair volleybaltoernooi op de Universitaire sportterreinen. Des mid dags om 14.30 uur houdt dr. W J. Schuyt, lid van de Tweede Kamer een voordracht over politieke en geestelijke Integratie. Des avonds is er prijsuitrei king van het genoemde toernooi en een cabaretavond in het Eigen Huis. Vrijdagochtend spreekt prof. dr. Th. Keulemans, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Europese Beweging over culturele aspecten van de Europese eenheid. Om half drie des middags wordt door een oudleden-trio en een leden-trio een kamerconcert in de La kenhal gegeven waarbij ook Caecilia Andriessen clavichordbespeling verzorgt. Zij brengt in het bijzonder oude melo dieën. Deze tweede lustrumdag wordt besloten met een avondfeest In de Kaag sociëteit, waarheen de feestgangers per salonboot (of misschien zelfs twee) ver voerd zullen worden. Zaterdag is de reünisten ontvangst in het Eigen Huis om een uur des mid dags. De oudleden houden een vergade ring en om half vier is de uitslag van een opstelwedstrijd der middelbare scholen in het Prytaneum. 's Avonds om half negen begint de Schouwburgvoorstel ling van Caligula" van A. Camus door Augustinus leden onder regie van Ben van Hes. In tegenstelling tot voorgaande toneelmanifestaties heeft men het dit maal aangedurfd naar een ernstig stuk te grijpen, waarvan de vertolking meer vraagt van de spelers dan de luchthar tige stukken die tot dusver ten tonele werden gevoerd. Zondag, de laatste dag van de lustrumviering, opent met een pontifi cale hoogmis in de Sint Lodewijkskerk, op te dragen door bisschop A. M. Jansen van Rotterdam Om 14 uur is er een buitengewone alg. ledenvergadering in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Tijdens deze vergadering zal een lustrumrede worden uitgesproken door de heer W. Overmars, de praeses van Sanctus Augustinus, waarna prof. dr. W. H. van de Pol een lezingencyclus van de af gelopen maanden zal afsluiten met een voordracht over Christus' waarheid en oecumene. De heer L. W. A. Duynstee wordt tydens deze bijeenkomst als ere lid geïnstalleerd. Om 16 uur is ér een receptie door be stuur en lustrumcommissie in het Eigen Huis, een galadiner in „In den Vergulden Turk" besluit de festiviteiten in Leiden en het lustrum vindt een besluit in een galabal in het Paleis Noordeinde te Den Haag. Na de gebruikelijke opening, vaststelling der notulen en behandeling der inge zonden stukken, behandelde burgemeester Van Diepeningen allereerst de aan besteding der rioleringswerken in het Zyikwartier, reeds vermeld op woensdag j.l. Het agendapunt verkeersmaatregelen betrof enige nieuw te treffen maatregelen voor de Willem de Zwijgerlaan, de Mauritssingel en de Engelendaallaan. In deze laatste Is nu alle verkeer van motorrijtuigen verboden. B. en W. hebben het noodzakelijk ge acht een regeling met betrekking tot de aard der bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom vast te stellen. Zij hebben het Architecten bureau Kuiper, Gouwetor en De Ranitz opdracht gegeven om, in aanmerking nemend ligging en structuur van ons dorp, toelichting te geven op de aan te houden voor- en achtergevelroollynen. Enige belanghebbenden hebben naar aanleiding hiervan bezwaren ingediend; zo ook de kerkvoogdij der Hervormde Kerk, omdat het dan niet mogelijk zal zijn, een tweede pastorie te bouwen. De heer v. Winkel (C.-H.) lichtte de be zwaren der kerkvoogdij aan de hand van een tekening nader toe. De voorzitter bracht echter naar voren, dat de Hervormde Kerk op de lijst der monumenten staat, zodat het aanzicht der kerk zeker bewaard moet blijven en de kerk staat nu nog geluk kig helemaal vrij, is nog niet ingebouwd. Het voorstel werd door de raad aan- nomen, de heer v. Winkel (C.-H.) stemde echter tegen. Bij het agendapunt: ambtenaren van de burgerlijke stand werden de heren J. J. Boon en C. Hobo aangewezen als tweede en derde ambtenaar. Het verzoek om subsidie in de kosten van een maatschappelijk werkster voor de voor- en nazorg ten behoeve van doofstommen in onze gemeente werd afgewezen. SOCIALE RAAD Door het overlijden van de heer Snel, moest worden voorzien in de vacature van voorzitter van de Sociale Raad. Als zodanig werd benoemd de heer Broxter- man, terwijl mej. A. H. van den Bos als lid benoemd werd; de heer H. Brinks- ma, die als penningmeester' periodiek aftrad, werd herbenoemd. Na vaststel ling der vergoeding aan de diverse kleu terscholen, hechtte de raad ook haar goedkeuring aan een geldlening van f 113.000.bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. SUBSIDIE Op basis van de ingediende begroting 1958 werd aan de Protestants-Interker kelijke Stichting voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging f 5.938.toe gekend. Bij de rondvraag bracht de heer Boot (A.-R.) het falen der brandweer ter sprake op 10 mei j.l., toen op de Rijks weg 4 a een auto-brand was ontstaan. Door het niet overgaan der schellen (later bleek door PTT-werkzaamheden kon groep I der brandweer niet bereikt worden De Leidse brandweer verleende assistentie. In de begroting 1958 is een post uit getrokken voor rijlessen door nog 3 brandweerlieden .zodat in het vervolg 6 LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Frans, zn van F. Hogervoret, en M. C. van Stijn; Florentine E., dr van R. Loth en T. Kooistra; Arie P.. zn van P. van Beest en H. M. Smit; Nlkollne M.. dr van G. van Woudenberg en B. van Eyk. Ondertrouwd: K. B. H. Borreman. 30 jaar en J. W. Snel, 34 jaar; J Robertson. 29 jaar en M. J. Chr. van Burink, 21 jaar. Getrouwd: G. van Wijk, 48 jaar en M. van der Sterre, 41 jaar; M. C. van Gaaien 25 jaar en H. Kapteljn. 20 jaar Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40. tel. no. 30070. WARMOND Medische dienst De dienst wordt waargenomen door dokter Kwint uit Sassenheim en dokter Bots uit Voorhout. OEGSTGEES7 Medische dienst Dit weekeinde nemen waar de doktoren Van Walch- ren, tel. 22030 en Van der Vliet^—De Vries. tel. 22331. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 31 mei. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg Aardbeien 45—72; andyvle 1428; peulen 170; snijbonen 130305; kroten 2122; postelein 1432; prei 10—13; rabarber 12 18; spinazie 822; tomaten A 100170; B 105—155; C 90—125; CC 65—90; witlof 70112; per 100 stuks: bloemkool A 37— 90; B 1561; C 2225; komkommers A 38—64; B 32—44, C 28—34; sla A 4 00— 6.90; per 100 bos: bospeen 2871; peter selie 150—330; radijs 7—10; selderie 2.80— 730. chauffeurs-pompbedieners beschikbaar zullen zijn. Het proefalarm op zaterdagmorgen zal verzet worden naar een andere dag. B. en W. nemen van dit alles goede nota, zo besloot burgemeester Van Die peningen en met schande wordt men dikwijls wijs. Na de raadsvergadering gingen de leden van de raad een bezoek brengen aan de commandopost van de kring Bescherming Bevolking te Alphen. WASSENAAR Het Deltaplan RESERVEPOLITIE BIJEEN. Voor de Wassenaarse reserve poli tie sprak in café van der Zalm over het Deltaplan de heer W. Metselaar, water staatkundig hoofdambtenaar bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat Hij ving aan met de opmerking, dat het Deltaplan in de historische ontwikke ling van de waterbouwkundige situatie in ons land geheel past en eigenlijk niet iets nieuws is. Destijds werd aan de hand van de waterstanden nagegaan hoe hoog de dijken moesten zijn. waar bij men voor Hoek van Holland kwam tot 3.85 m. boven A.P. met een kans voor overstroming van eens in de 300 jaar. Het jaar 1953 wees het anders uit. Een nieuwe berekening door de Deltacommissie had tot uitslag vijf me ter boven A.P. met een kans van eens in de 10.000 jaar. Van deze berekening gaat het Deltaplan thans uit. Wat in Zeeland geschiedt is geens zins de gehele omvang van het plan; het omvat de gehele kust tot aan Rot tum toe en het betreft ook de gehele waterhuishouding in verband met de verzilting van het zoetwater. Als de sluis van heb Noordzeekanaa* eenmaal open gaat komt een lading zout binnen, voldoende voor drie treinen met vijftig wagons. Voor het terugdrin gen van het zoute water is een stuw- complex nodig, waarbij is gedacht aan bevloeiing vanuit het IJsselmeer.. Spreker vertoonde voorts plaatjes van de werken in uitvoering. AANRIJDING Op de Papeweg werd de 3-jarige An- thonius Papdaan alhier, die plotseling de rijbaan overstak, aangereden door de 50 jarige motorrijder J. J. Noordermeer uit Leiderdorp. Het kind liep een ernstige hoofdwond en een beenfractuur op en werd naar de Ursula Kliniek alhier ver voerd. De motorrijder had een hoofd wond opgelopen, maar kon op eigen ge legenheid naar huis gaan. Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Plink en Geerlings. Tentoonstelling van kinderboeken geopend Gistermiddag is in de leeszaal aan het Plein de tentoonstelling van oude en nieuwe kinderbo^"*! "eopend. Mr. C. A. van Gorcum. voorzitter van de Wassenaarse O.L.B. Federatie, deelde mee, dat mevrv Diet Kramer, die de tentoonstelling zou openen, plotseling door ziekte verhinderd was deze taak te vervullen, maar dat mevr. Knip Kooij, ter zake kundige, bereid werd bevonden deze over te nemen. Alvorens haar daartoe gelegenheid te geven ging spreker met een kort woord in op het belang van een kinderbiblio theek, waarvoor in deze gemeente nog geen voldoende begrip bestaat. Hy wees erop. dat het gemeentebestuur subsi dieert met het voorgeschreven minimum en sprak de hoop uit. dat daarin in de nieuwe zittingsperiode verandering zal komen. Mevr. Knip vertelde het een en ander over de Centrale Vereniging van Open bare Leeszalen en Biblotheken, welke in 1908 met acht leden werd opgericht, thans 140 leeszalen en uitleenposten om vat en contact heeft met het ministerie van O., K. en W. Voor de jeugdblio- theken werd subsidie verkregen en de gemeenten zijn daarin gevolgd. Het aan tal jeugdlezers steeg tot 155.000. Ook in Wassenaar groeide dit aantal, werd de kans voor te lezen in de prachtige nieu we boeken benut. Met de wens, dat het aantal verder zal aanwassen verklaarde zij de tentoonstelling voor geopend. Nadat een viertal kinderen in paren heel aardig een tweetal samenspraken had gehouden, werd de tentoonstelling bezichtigd. Vooral de oude leerboeken, waaronder het rekenboek van Bartjens, de boeken over fabelen als dat van Betje Wolf en Aagje Dekens uit 1792 en de beweegbare prentenboeken hadden de aandacht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7