Reeds voor drie eeuwen deed Leiden aan dierenbescherming Phivius hardnekkige gast bij de officiële opening van „Curium „Verboden de stadszwanen te storen of te verjagen" Ouverture tot groot tuinfeest Kinderkopjes Aandacht van Nederlandse pers was vandaag op Leiden gericht r~„ 97ste jaargang Zaterdag 31 mei 1953 Tweede blad no. 29453 Advertentie Dank aan mr. dr. W. Hugenholtz voor initiatief wereldfederatie „Wij komen thans samen in de stad, welke voor drie eeuwen reeds aan dieren bescherming deed. Sla ik het Leids Keurenboek van 1658 op, dan lees ik daar op bladzijde 45 onder het opschrift: „Het is verboden de stadszwanen te storen of te verjagen". „Niemand sal hem vervorderen deser Stede swaenen, 't zij te water ofte lande te slaan, te verjagen, te schieten, op hare nesten te stooren, ofte denselve hare eycren ofte jongen te benemen, of yets diergelijk te doen, alles op straffe van een boete van vijftigh guldens, van veertig grooten 't stuck"." Het was deze verordening uit een oud Leids Keurenboek, welke de voorzitter van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, onze stad genoot, mr. dr. W. Hugenholtz, ci teerde toen hij gistermiddag heidens burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, dankte voor de vriendelij ke ontvangst, welke hem en zijn ver eniging ten deel viel in de Burger zaal van het Stadhuis. Voor dat hij hiertoe de gelegenheid kreeg had heidens burgemeester de congressis ten een hartelijk welkom in de Sleu telstad toegeroepen, waarbij hij te vens zijn grote bewondering uitsprak voor het werk van de Vereniging, waardoor de belangen van mens en dier dichter bij elkander zijn ge bracht. Deze ontvangst welke viel in het kader van de landelijke vergadering van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, had een geanimeerd verloop. Tevoren waren de congressisten, zoals reeds gemeld, bijeengekomen in de Stadsgehoorzaal, waar bij monde van de vice-presidente, mevr. dr. J. M. Post— De Waal, mr. dr. Hugenholtz, de zo juist afgetreden voorzitter van de We reldfederatie van Dierenbescherming, dank werd gebracht voor zijn gelukkig initiatief, dat leidde tot de oprichting van deze federatie. Woorden van hulde en dank, waarbij zich ook de vice-voor- zitter van de Wereldfederatie, de heer J. Jacobs, secretaris van de Kon. Maat schappij tot Bescherming van Dieren te Antwerpen, aansloot. Mevr dr. Post. die in deze bijeenkomst ook het jaarverslag uitbracht, wees er daarin nog eens op, dat dierenbescher ming gerekend mag worden tot een so ciale taak van de overheid, in welk ver band zü de gemeentebesturen onder het I oog bracht, dat het op hun weg ligt de financiële mogelijkheden te scheppen tot de inrichting van een dierenasiel. In deze vergadering werden de aftre dende bestuursleden, mevr. L. X. C. Nobbe—Lavialle. prof. dr. S. Hofstra en de heer J. Huisman, herkozen, terwijl de heer F. A. Becherer uit Groningen tot bestuurslid werd benoemd. Dierenbescherming en dierenarts Prof. dr. J. A. Beijers, oud-hoogleraar aan de faculteit voor Diergeneeskunde der Rijksuniversiteit te Utrecht en lid van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. I tot Bescherming van Dieren, die tijdens j het gisteren in Leiden gehouden congres van deze vereniging een lezing hield over: „Dierenbescherming en dieren arts, zeide, dat de dierenarts krachtens zijn studie en opleiding degene is. die het best kan nagaan, welke misstanden er t.a.v. de omgang van mens en dier bestaan en hoe die verbeterd kunnen worden. Op de boerderij dient de dierenarts b.v. aandacht te besteden aan de stal ling, verpleging en verzorging der die ren, waardoor velerlei narigheid, kwel ling zelfs, kan worden voorkomen. Op verloskundig gebied is reeds veel verbe terd, maar toch kan hier nog veel ge daan worden. By de dierenbescherming zal het sen timent de overhand hebben, bij de die renarts de overweging of in deze geval len inderdaad van kwelling of zelfs mishandeling sprake is. Ook economische belangen kunnen niet verwaarloosd worden. Volgens spreker laten sommige rechters zich wel eens te veel prevale ren als zij moeten beslissen of het „re delijk doel" van art. 254 W. v. S. be staat. Financiële voordelen, exportbe langen, hogere opbrengst bij het vervoer van wrakke, zieke of stervende dieren naar bepaalde plaatsen, waardoor gro tere afstanden moeten worden afgelegd dan nodig en wenselijk, mogen z.i. niet doorslaggevend zyn. In zijn eigen werk kan de dierenarts veel doen om dierenleed waar mogelijk te voorkomen, om. door een uitgebreid gebruik te maken van de ten dienste staande uitstekende narcotica en anaes thetics bij grote en kleine operaties. Spreker wees tenslotte op de verschil len in pijngevoel bij de onderscheiden ch°rsoorten. Door leken wordt dikwijls ean bepaalde uiting van een dier als piinreactie gezien, waar deze uitsluitend een angstreactie is. Dat er by sommige dierenartsen wel eens conflicten ontstaan met dierenbe schermers wijt spreker aan de omstan digheid, dat laatstgenoemde dan te ver Officiële publikatiès GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Zijlsingel. voor zover gelegen tussen de Trompstraat en de Schrijversbrug, met In gang van 2 Juni 1958 voor de duur der bestratlngswerken aldaar ls afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee. In belde richtingen VERKIEZING GEMEENTERAAD De Voorzitter van het centraal stembu reau ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad brengt ter openbare ken nis. dat het besluit, waarbij de uitslag van de verklezlug van de leden van de Gemeenteraad ts vastgesteld, ter gemeen tesecretarie. afd. bevolking c.a.. voor een leder ter Inzage ls neergelegd. Lelden. 31 mei 1958. De Voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT gaan in hun gevoelens en wensen, waar door de dierenarts hun en niet dan ten onrechte van te grote sentimen taliteit beschuldigt. Gezonde dierenbe scherming is heus niet sentimenteel. HET DIER IN INDIA Prof. dr. S. Hofstra, die vooraf het een en ander verteld had over de positie, welke het dier in India inneemt, wees er o.m. op, dat het dier in dit land, waar meer dan 70% van de bevolking in de landbouw haar bestaan vindt, om economische redenen een belangrijke plaats inneemt. Dit land bezit op een bevolking van ongeveer 380 miljoen mensen onge veer 158 miljoen koeien en ossen, een 45 miljoen buffels, 38 miljoen schapen en 56 miljoen geiten. India bezit daar mee ongeveer 19 pet. van 's werelds je- zit aan koeien en os6en, 18 pet. van net totale aantal geiten en ongeveer de helft van het aantal buffels dat op aarde leeft. De economische nuttigheid van het vee ligt echter, volgens spreker, in In dia in sterke mate op een ander terrein: als trekdier by de landbouw en voor het verkeer langs de landwegen, waar voor in groten getale ossen worden ge bruikt. Tegen het slachten van dieren, van koeien vooral, bestaat bij een aanzienlijk deel der Indiase bevolking religieuze bezwaren, vooral by de Hindoes en de Jains. De religieus-ethische houding tegen over het dier, en later tegenover de koe in het bijzonder, heeft een lange ge schiedenis in India. Reeds in de oude geschriften, de Veda's, komt de gedachte voor van ahimsa, van het niet-leed- aanbrengen, van het niet-doden, een plicht die niet alleen tegenover de mens doch ook tegenover het dier werd ge voeld. Van het tegenwoordige India kan men in het algemeen zeggen, dat bij een be langrijk deel der bevolking de gedachte van het niet-doden of van het niet nut teloos doden nog steeds bestaat en dat bewuste, gewilde wreedheid er waar schijnlijk veel minder voorkomt dan in sommige andere landen. In een land waar vele mensen niet voldoende voedsel hebbei>, is het begrij pelyk dat er aan het dier geen grote zorg wordt besteed. Gelukkig echter is er een vooraanstaande groep, die ook voor deze problemen meer en meer aandacht krijgt en ze onder de aandacht van het publiek brengt. Zo is ook een tamelijk vérgaande dierenbeschermingswet in voorbereiding. Zoals wy van India kun nen leren leven te sparen en het geld niet willekeurig voor doeleinden van voedselgenot, van sport of mode op te offeren, zo zal India, volgens prof. Hof stra, van sommige westerse landen nog veel kunnen overnemen op het gebied van de praktische dierenbescherming. Hartelijke ivoorden in stromende regen Onder de velen, die gistermiddag de groots opgezette opening van het tweedaagse tuinfeest van de pedologische kliniek „Curium" aan de Rhijngeesterstraatweg te Oegstgeest bijwoonden, was één gast, die zeker geen uitnodiging had ontvangen en wiens aanwezigheid slechts node werd geaccepteerd: Pluvius. Deze vochtige persoonlijkheid had waarlijk geen ongunstiger moment kunnen uitkiezen voor een bezoek aan deze instelling. Immers, de gehele plechtigheid werd in de tuin gehouden en was dus wel bijzonder weergevoelig. De gestaag neer- drenzende regen wierp een trieste schaduw over deze bijeenkomst al kon zij de hartelijkheid van de gesproken woorden niet wegspoelen. Voor zover mogelijk beschermd door regenjassen en parapluus luis terden de genodigden naar de verschillende sprekers. Hergeboorte Verwacht: 27 graden vorst! IJsballet Maxi Baier komt op Schuttersveld In zijn weersvoorspelling kunnen wij zij het op enigszins andere gronden het Kon. Metereologisch Instituut te De Bilt enkele weken vooruitlopen: op donderdag 12 juni wordt op het Schut tersveld te Leiden een vorst van 27 gra den verwacht. Die dag slaat n.l. het IJstheater van Maxi en Ernst Baier op dit terrein zijn tenten op. Dit theater, dat reeds voorstellingen in Kopenhagen, Hamburg, Berlijn en sedert kort ook in Eindhoven en Den Bosch gaf, komt naar Leiden om hier voorstellingen te geven van het ijsballet „De vier jaargetijden", een show, die aan aankleding ruim twee ton heeft gekost. De vier jaargetijden is behalve een kunstzinnige en sportieve prestatie, ook een evenement op het ijs, waarin Irene Braun, kampioene van Duitsland en Lothar Müller, Europees kampioen op de schaats, de hoofdrollen vervullen. Ruim twee jaar werd deze show. waaraan ruim zestig personen medewerken, door choreografen, dans meesters en schaatstrainers voorbereid, terwijl bovendien aan kostuums en décors de grootste aandacht werd be steed. Lente, zomer, herfst en winter zullen in dit sprookje van kleur en be weging een kostelijke uitbeelding vinden. Bovendien wordt hieraan nog de onster felijke wals, op muziek van Strauss, toegevoegd. Van 12 t.e.m. 18 juni men blijft een week in de Sleutelstad zal het op' het Schuttersveld circa 27 graden vriezen, althans op de ijsvloer, welke een oppervlakte heeft van plm. 400 vierkan te meter en een gewicht van 40 ton. Het spiegelgladde ijs heeft een permanente dikte van zes centimeter, waarvoor een samenstel van buizen, met een totale lengte van ongeveer negen kilometer, zorgdraagt. Voor zover ons bekend is dit de eerste maal, dat Leiden met het ijs- ballet kennis maakt. Propaqanda-avond Leidse Rij- en Jachtclub Teneinde ook by hen, die zelf niet de rijkunst beoefenen, belangstelling te wekken voor de hipische sport, organi seert de Leidse Ry- en Jachtclub vrij wel jaarlijks een propaganda-avond. waarvan blijkbaar steeds een dusdanige stimulerende invloed uitgaat, dat het ledental na iedere uitvoering een nieuwe uitbreiding ondergaat. Ditmaal zal deze demonstratie van de ruitersport onder leiding van de heer J. Kok gegeven worden op vrijdag 6 en zaterdag 7 juni a s. in de Manege van de Universiteit in de Kaiserstraat. Het programma zal grotendeels ver zorgd en uitgevoerd worden door eigen krachten, terwijl als bijzondere attractie mag worden vermeld het optreden van de internationaal bekende dresseur en hogeschoolrijder. de heer H. Gilhuys uit Dordrecht, die als hoogtepunt van deze avonden zijn beroemde paarden „Grand- Fils", een 10-jarige Anglosaksische Ara bier en de 4-jarige volbloed „Tête de pipe" zal voorbrengen. Naast de traditionele nummers, als een carousel, een springmanoeuvre, een pas-de-deux. Bolero, enz. zullen de Electro-boys ter afwisseling acrobatische toeren verrichten, terwijl het program ma op passende wyze wordt besloten met een shownummer „Romantiek in het Paardenbos" volgens ontwerp en onder regie van de heer Han de Wilde. G. A. KUYPER 40 JAAR AAN DE LICHTFABRIEKEN. De heer G. A. Kuyper, werkzaam aan de Lichtfabrieken als chef van de af deling in- en verkoop, herdacht gisteren het feit, dat hy 40 jaar geleden in dienst trad van de Lichtfabrieken. In de directiekamer sprak de direc teur van het bedrijf, de heer ir. Y. Ykema, de heer Kuyper op hartelijke en waarderende wijze toe en wenste hem met deze dag van harte geluk. De heer Ykema sprak er zyn vreugde over uit, dat de heer Kuyper de hem toever trouwde taak met grote nauwgezetheid vervult. Mede uit naam van het Ge meentebestuur dankte spreker hem voor de vele bewezen diensten en overhan digde daarbij de oorkonde van het Ge meentebestuur en de daarbij behorende gratifcatie. Met de beste wensen voor de nog res terende jaren besloot de directeur zijn toespraak. De verdere bij deze plechtig heid aanwezige heren, sloten zich bij de wensen van de directeur gaarne aan. waarbij van de zijde van het bestuur der Personeelsvereniging van de S L.F. de heer Kuyper dank werd gebracht voor zijn arbeid in het bestuur der P.V. en in de commissie voor bijzondere noden, waarvan de heer Kuyper van de oprich ting af deel uitmaakt. Tevens werd herinnerd aan de colle gialiteit en de prettige wijze van om gang, zowel in ambtelijk als in bestuurs- verband, van de jubilaris. Een geschenk als herinnering aan deze dag, werd aan deze woorden toegevoegd. In de kantine vond vervolgens een bijeenkomst plaats, waar het personeel van de afdeling in- en verkoop zich had verzameld om zijn chef geluk te wensen. De heer T. Wiersma maakte zich hier tot tolk van de gevoelens van het per soneel en overhandigde de heer Kuyper een drietal boekwerken. De heer Kuyper dankte allen hartelijk voor de tot hem gerichte woorden en voor de aangeboden attenties. Zeer vele personeelsleden kwamen daarna de heer Kuyper feliciteren. (Advertentie) Babyderm Haarwater (Haar- groei-tonic) legtreeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flocon f 1.90. Voor longa tijd toereikend. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voor de oogjes-Ioe«4kend voor ±60 wassingen. Floe, t f.25. Allee» Apoth. en Drogisterijen. Niet om nieuws Eerst de president-curator van „Curium", dr. F. Kleyn, die er nog eens de aandacht op vestigde, dat de kliniek drie jaar geleden vrij geruis loos haar werkzaamheden was begon nen. Door verschillende oorzaken was er van een officiële opening niets ge komen, maar het gelukkige initiatief van de directrice, zuster J. A. M. Lindner tot dit tuinfeest had een prachtige gelegenheid geschapen voor een ontmoeting tussen de plaatselijke autoriteiten en de kliniek. streept door het feit. dat het de burge meester van Oegstgeest, de heer H. L. mester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff was, die in aanwezigheid van het voltallig college van curatoren, en kele hoogleraren, wethouder J. C. van Schaik van Leiden, de beide wethouders en de gemeentesecretaris van Oegst geest. de officiële opening verrichtte. Hij sprak tenminste het inleidend woord daartoe, waarin hij nog eens wees op de opzet van dit feest namelijk om finan ciën bij elkaar te krijgen om meer recreatiemateriaal voor de kinderen te kunnen kopen. Hij bracht voorts dank aan de leiding en de kinderen van de kliniek voor het daarvoor verzette werk en bracht de persoon van baron Wij- kersloot. bisschop van „Curium" in her innering. die op deze grond ook zijn werkzaamheden met een warm voelend sociaal hart had gedaan. Daar dit een feest was voor en door de kinderen, was het de jeugdige Ria Heyne. die met een simpele beweging het feest mocht openen. „Dames en heren, daar gaat hij" klonk het hel der door de microfoon en meteen liet zij haar ballonnetje los, een voor beeld, dat door de andere kinderen werd gevolgd. Prof. dr. E. A. D. E. Carp sprak van een „hergeboorte van de kinderpsychia trie in deze vorm". Nu immers werd officieel een aanvang gemaakt met de kinderpsychiatrie aan de Leidse universiteit. Ook hij bracht dank aan de velen, die het heilzame werk in de kliniek mogelijk hebben gemaakt, in het bijzonder de president-curator en de penningmees te resse-secretaresse. mevr. SeretSythoff. Prof. Carp besloot zijn toespraak met. te wijzen op het ideaal dat ook „Curium" voor ogen staat: de kinderen, die voorbestemd schijnen om een of andere manier te derailleren niet alleen daarvoor te behoeden, maar ook te maken tot nuttige leden van de maatschappij. Tot besluit sprak de geneesheer directeur, dr. D. Am. van Krevelen een uitgebreid dankwoord voor de vele steun, die men voor dit tuinfeest van allerlei zijden heeft mogen ondervinden. De stroom van geschenken hield maar niet op. Naar binnen Na deze natte ouverture gebruikten de genodigden in het gebouw een kopje thee, waarna dr. van Krevelen nog het een en ander vertelde over het werk in de kliniek. Helaas kon de opvoering van het spel „Doornroosje" door de kinderen niet in de open lucht worden gegeven, daar de regen hardnekkig uit het grau we wolkendek bleef storten. Dit stuk. waarvoor bij de instudering een enorme berg werk verzet moest worden, werd de aanwezigen nu voorge zet in het patronaatsgebouw aan de overzijde. Inmiddels hadden de gasten Het was triest tijdens de opening van het tuinfeest. Diep in de regen- jaskragen gedoken of verscholen onder de paraplus doorstondenI de genodigden deze natte ouverture Links burgemeester Du Boeuff achter hem wethouder J. C. van Schaik. (Foto L.D./Van Vliet) de gelegenheid gekregen wat in de kli niek rond te neuzen en een kijkje te nemen bij de interessante werkstukjes van de kinderen, die waren tentoonge steld. Ook waren de hekken opengezet voor hen, die lust hadden de vele at tracties in de tuin te proberen. In de stands - rad van avontuur, hengelen, ballengooien, schieten, grabbelton en dergelijke zorgden studenten voor een goede gang van zaken. Gelukig was het 's avonds droog, toen de feëerieke verlichting in de feestelijk versierde tuin werd ontsto ken, zodat er alle gelegenheid was voor een gezellig uurtje. De filmbe zoekers in het gebouw en de deelne mers aan de bridgedrive hadden er minder last van gehad, wanneer het geregend had. maar het had de op brengst uiteraard nadelig beïnvloed. Ook vanmiddag en vanavond duurt dit tuinfeest nog voort. De molen in het volksleven LEIDSE HUISVROUWEN BIJEEN De bijeenkomst, die de afdeling Lei den van de Ned. Vereniging van Huis vrouwen gistermiddag in een der boven zalen van „Het Gulden Vlies" hield, was niet druk bezocht. Integendeel, het aan tal aanwezige dams was zeer beperkt. De gast van deze middag de heer A. Bicker Caarten, vond in ieder geval wel een zeer aandachtig gehoor. Hij hield n.l. een lezing naar aanleiding van zyn pas verschenen boek „De molen in het volksleven". Als verrassing had de spre ker ook een aantal dia's meegenomen. Aan de hand daarvan gaf de heer Bic ker Caarten een uiteenzetting van de verschillende molensoorten, die er in de omgeving van Leiden en elders in ons land te vinden zyn en schetste hy het leven van een molenaarsgezin. Een zeer opmerkelijk feit is, dat vele molenaars zoons met molenaarsdochters trouwen, zo vertelde spreker. Hy noemde het be- Ned. Journalistenkring in vergadering bijeen De aandacht van een groot gedeelte van de Nederlandse pers is vandaag op Leiden gericht. Uit alle delen van het land waren onze collegae naar de Sleutel stad gekomen. Nu eens niet om daar „groot nieuws" op te doen, doch om zich gezamenlijk te zetten aan een bespreking van de vakbelangen, waarby evenwel ook de ideële zijde van het journalistieke beroep in het middelpunt der belang stelling werd geplaatst. Deze „drang" naar Leiden vloeide voort uit het feit, dat de Nederlandse Journalistenkring vandaag in café-restaurant „In den Vergulden Turk" zijn jaarlykse kringraadvergadering hield. Nadat de voorzitter van de afdeling Leiden, de heer J. Brouwer, een woord ter inleiding en begroeting had gespro ken, sprak de voorzitter van de N. J. K., het Tweede Kamerlid, mr. M. Vrolijk, de openingsrede uit. Spreker, die hierin een hogere waardering van de journa listieke arbeid bepleitte, hield de jour- Mr. M. VROLIJK nalisten voor ogen, dat het belangrijkste doel moet zyn een bevredigende, af doende erkenning te verkrijgen voor taak en opdracht, die de bonafide orga- roep van molenaar een mooi, doch alles behalve ryk beroep. In de meeste geval len vindt een molenaar een aardige bij verdienste in de visvangst. De heer Bicker Caarten las ter afwissleing een gedeelte uit zijn boek voor en maakte daarna duidelijk hoe een molen werkt. Tevoren had hij reeds verteld hoe een molen in exploitatie komt. nen van de publieke opinie in een democratisch bestel hebben te volvoeren. Behalve, lat onze activiteiten liggen in de materiële sector, hebben wij, aldus spreker, ook aandacht te besteden aan de ideële motieven van een journalisten organisatie. welke ten nauwste samen hangen met de functionele positie van de pers. In dit verband vroeg mr. Vrolijk nog eens aandacht voor het grondrecht der persvrijheid en de journalistieke verantwoordelijkheid, waarby hy ter loops het vraagstuk van de vrijheid van informatie ter sprake bracht. Een vraagstuk, dat door een commissie in studie is genomen en die binnenkort met haar rapport gereed zal komen. Vervolgens stond spreker stil bij de vakopleiding, welke momenteel een punt van bespreking tussen de delegaties van de Federatie van Journalisten en de Ned. Dagbladpers uitmaakt en welke opleiding z.i. ongetwijfeld van groot ge wicht ls voor de verheffing van de jour nalistiek. Tenslotte vroeg de voorzitter aandacht voor de besprekingen, welke gaande zijn over een definitieve pensioenregeling voor dagbladjournalisten, de oprichting van een weerstandsfonds en stelde hij vast. dat de wet op de ondernemings raden in de uitgeverij-sector nog slechts een incidentele toepassing heeft gevon den. Na dit openingswoord werden tal van huishoudelijke zaker afgedaan en vond een bespreking van de jaarverslagen plaats. Tegen twaalf uur werd de vergadering geschorst en begaf men zich naar het Stadhuis, waar de journalisten warden1 ontvangen door B. en W.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3