MOLLETS VERSLAG VAN GESPREK MET DE GAULLE MAAKT GUNSTIGE INDRUK Socialisten kwamen nog niet tot besluit, maar velen zwaaiden om WEERBERICHT Treffen met betogers in Parijs H. Walenkamp Zn Nieuwe, hevige gevechten in de Noordlibanese havenstad Tripoli 97ste jaargang ZATERDAG 31 MEI 1958 No. 2945S LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Ofschoon de Franse socialisten ook heden ochtend nog geen besluit ten gunste van generaal De Gaulle hadden genomen, zag het er toch naar uit, dat zij langzaam maar zeker bezig zijn om te zwaaien. Bij de huidige stand van zaken schijnt het moeilijk te zijn, dat de Nationale Vergadering zich nog voor zondag over De Gaulle's kabinets formatie zal uitspreken. De generaal vertrok gis teravond met zijn echtgenote naar Parijs nadat hij in zijn landhuis te Colombey-les-deux-Eglises enige vooraanstaande socialisten had ontvangen. Dat waren achtereenvolgens oud-president Vin cent Auriol en de secretaris-generaal Guy Mollet met de fractieleider Maurice Deixonne. Laatst- Ook de radicaal-socialisten, die aanvankelijk eveneens zeer vijandig tegenover de generaal stonden, wijzigen thans hun koers. ZU willen op bepaalde punten nog nadere inlichtingen van De Gaulle hebben. Waarschijnlijk zou oud-premier Daladier de generaal vandaag ontmoeten. Deze kan thans op vrijwel alle stemmen van de uiterst rechtse, de conservatieve en de centrumpartijen, alsmede op het merendeel van, zo niet op alle 78 stemmen van de (r.-k.) MRP rekenen. Van de socialisten staan er nu al zeker 25 tot dertig aan zijn kant. Dit betekent dat de voorstanders van De Gaulle ruim 325 in getal zijn. De generaal wil echter de steun van vrijwel alle 444 niet-communistische leden der Nationale Vergadering. De communisten met hun fractie van 148 leden en enkele steeds met hen stemmende „progressieven" zijn fel tegen de kabinetsformatie van de generaal gekant, hetgeen zij o.a. door stakingen willen demonstreren. Deze acties, georga niseerd door het vakverbond C.G.T., hebben echter over het algemeen zowel in Parijs als in de provincie weinig succes. Het stakingsparool, voor gisteren uit gegeven door de onafhankelijke Federatie van Onderwijspersoneel, is daarentegen vooral door de onderwijzers, op grote schaal gevolgd. Een treffen van linkse en rechtse betogers met de politie, gisteravond op de Champs Elysées, heeft tot een aantal arrestaties geleid. Drie mensen zouden ernstig gewond zijn. fT,. li i* 99 Jaar of ouder zijn, geen „onterende" I 1P11 ..neskundlffen .veroordeling op Zijn naam hebben staan O en niet behoren tot een politieke partij, 9 genoemden waren in een sportvliegtuig gear riveerd. Zij hadden tot taak nadere inlichtingen te verkrijgen omtrent de plannen van de generaal. In de loop van de nacht nog brachten zij verslag uit over hun bevindingen. Als de partij na dit rapport van Mollet en Deixonne zou besluiten, dat de leden van de fractie in de Nationale Vergade ring een honderdtal naar eigen inzicht mogen stemmen, zal naar men verwacht twee derde ten gunste van de generaal stemmen, om dat de meeste socialisten voor het alternatief samengaan met de communisten in een Volks front terugschrikken. in nieuwe regering Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen te Parijs zal De Gaulle's kabinet uit 14 parlementariërs en tien technische deskundigen bestaan. De namen van Pinay, Pflimlin, Mollet en Houphouet- Boigny (Afrikaanse Democratische Unie) worden in dit verband als parlementaire ministers of „politieke adviseurs" ge noemd. Over het tijdstip waarop De Gaulle gereed zal zijn met de formering is niets bekend. De socialisten zijn vannacht zonder een besluit over haar houding tegenover De Gaulle uiteengegaan om zich van daag mèt Auriol opnieuw te beraden. Mollets gesprek over het gesprek met de generaal maakte zichtbaar een gunstige indruk op de vergaderde parlementariërs, die luid applaudiseerden na zyn uiteen zetting. Mollets gedetailleerde verslag van De Gaulle's plannen ten aanzien van Algerije en de grondwetswijziging alsook de mededeling, dat de generaal het parlement wil raadplegen omtrent de beginselen van zijn grondwetswijzi- j ging alvorens het volk er, bij referen dum, over te laten oordelen, zouden vele tegenstanders hebben doen omzwaaien. In Algiers blijft men intussen waak zaam „met het oog op een eventuele afwijzing van De Gaulle door de Natio nale Vergadering". Dit werd meegedeeld door het hoofd van de voorlichtings dienst. Hij achtte het optreden van een kabinet onder De Gaulle echter naby. In Algiers heerste gisteren al een fees telijke stemming. Het comité voor open baar welzijn in deze stad nam een motie aan, waarin de leden wordt verzocht, ingeval zij lid van een politieke partij zijn, voor dit lidmaatschap te bedanken. Het lid-zijn van een comité voor openbaar welzijn is een eer, waarvoor men aan vier voorwaarden moet voldoen: de Franse nationaliteit bezitten, achttien SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Overwegend zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond. Het komende weekeinde zal in ons land de wind overwegend zuidelijk tot zuid oostelijk blijven. Voor morgen wordt daarom overwe gend zonnig en vrij warm weer ver wacht. De kans op onweer is klein. 1 JUNI Zon op: 4.26 uur; onder: 2050 uur. Maan op: 21.22 uur; onder: 5.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.23 en 14 53 u. Laagwater te 10-32 en 23.06 uur. (2/6 hoogwater te 3.12 en 15.41 uur; laagwater te 11.23 en 2348 uur). zo werd in de motie gezegd. Op de leden van de andere comité's in Algerije werd een beroep gedaan om ook uit politieke partijen te treden. Van rust aan het front is overigens geen sprake. Het Franse leger in Algerije deelde gisteravond mee, dat Franse troepen, gesteund door bommenwerpers en jachtvliegtuigen, bij een operatie in het gebied van Constantine in Oost- Algerije 67 opstandelingen hebben ge dood of gevangen genomen. De operatie begon donderdag en eindigde gisteren. De eerste en tweede editie van het Parijse communistische dagblad l'Hu- manité zyn gisteren door de politie in beslag genomen. Een woordvoerder van het blad zei, dat de censuur geen, maar de politie wel bezwaren had tegen een bericht, dat de generaal van de lucht macht Lionel Chassin plannen zou heb ben om een militair vliegveld met ge weld in handen te krijgen. Dit bericht stond niet in de derde j editie van l'Humanité, die wel mocht verschijnen. Corsica viert feest Op Corsica wordt sedert het be-j kend worden van het nieuws, dat gene- j raai De Gaulle president Coty's verzoek om een regering te vormen heeft aan vaard, feest gevierd. Donderdagavond reeds kwam het tot pro-Gaullistische manifestaties en men ging gisteren daarmee voort. In Ajaccio vormden zich verscheidene stoeten zingende Corsica- nen. De feestvreugde ging gepaard met het ontsteken van vuurwerk. De regeringsraad van het Franse eiland Madagascar (voor de oost kust van Afrika) heeft een boodschap naar Parys gezonden, waarin wordt ge zegd, dat Madagascar, als generaal De Gaulle op wettige wijze wordt gekozen als hoofd van de regering voor open baar welzijn „ter verdediging van de re publiek tegen de dictatuur", vertrouwen in de generaal zal hebben. In Londen is gisteravond onder auspiciën van het pas opgerichte „Co mité voor de Franse democratie" een bijeenkomst van schrijvers, journalisten en geleerden gehouden, waarbij werd aangedrongen op onverwijlde hulpver lening aan de anti-Gaullisten. Er wer den boodschappen van Jean-Paul Sartre en Claude Bourdet voörgelezen, waarin deze de nadruk legden op de noodzaak van solidariteit tegenover de stroming in de richting van een dictatuur. Er werd geld ingezameld voor hulpverle ning aan eventuele Fransen, die hun land als gevolg van de crisis zouden moeten verlaten. Aan de Franse socia listische partij werd een telegram ge stuurd, waarin werd aangedrongen op steun aan „de democraten die zich tegen de dreigende dictatuur verzetten". De Gaulle weldra naar Algerije? Na zijn installatie als premier wordt De Gaulle het voornemen toegeschreven zo spoedig mogelijk in Algerije zelf polshoogte te gaan nemen. Een ontmoeting met de ge neraals in Algerije en vooral de leiders van het Comité voor Alge meen Welzijn lykt inderdaad wel tot het meest urgente noodzakelijke te behoren. Want het wordt bij de dag waarschijnlijker, dat De Gaulle niet alleen de rebellen geen bijzon der tedere gevoelend toedraagt, maar het ook oneens is met de zo geheten „integratie-oolitiek" die daar sinds 13 mei j.l. in naam ge volgd wordt. Het is waarnemers sterk opgevallen, dat de generaal nog nooit van „Frans Algerije" heeft gesproken noch in dat ver band stelselmatig de woorden „ver bonden volkeren" gebruikt. Binnen kort zou na Parijs dus nu ook voor Algiers wel eens een periode van onthutsende verrassingen kunnen aanbreken. Ook op het gebied der buiten landse politiek heeft De Gaulle door zijn omgeving laten doorsche meren. dat van hem geen schok kende revoluties zouden zyn te vrezen. Het is mijn gewoonte niet, zo heeft de generaal opgemerkt, een gegeven woord te breken. De verdragen die Frankrijk onderte kende, zullen ook in de toekomst worden gerespecteerd. Nederland alweer beschuldigd In een vandaag door het legerhoofd- kwartier in Djakarta uitgegeven com muniqué zyn nieuwe beschuldigingen vervat dat onder Nederlandse vlag va rende schepen de opstandelingen in Oost-Indonesië helpen. Volgens het legerhoofdkwartier hebben de opstandelingen op 8 mei Parigi, een stad aan de Golf van Tomini, in het zuidelijk deel van Noord-Celebes, aan gevallen. Zy zetten vanaf vier schepen, „waarvan er twee de Nederlandse vlag voerden", een bataljon manschappen aan land. De opstandelingen slaagden erin Pa rigi te bezetten, alsmede Toboli en Ke- bonkopi, doch de troepen der Centrale regering hebben deze drie plaatsen tus sen 23 en 27 mei weer heroverd. De schepen der opstandelingen werden door de luchtmacht vernietigd. Volgens het communiqué stonden de opstandelingen in het gebied van Parigi onder commando van de voormalige majoor Somba. terwijl de vroegeie mili taire commandant van Oost-Indonesië, kolonel Ventje Soemoeal, het comman do voert over het gebied van Gorontalo Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel Er hebben zich gisteren nieuwe, hevige gevechten tussen regeringstroepen en opstandelingen voorgedaan in de Noordlibanese stad Tripoli. Het leger zou hierbij van pantserwagens gebruik hebben gemaakt. Volgens 's avonds te Beiroet ontvan gen berichten is het leger de toestand volkomen meester, ook al worden er nog schermutselingen geleverd. Om trent het aantal slachtoffers konden nog geen betrouwbare cyfers worden verkregen. In de nacht van donderdag op vrijdag heeft te Tripoli 'n felle uitwisseling van schoten plaats gevonden tussen rege ringstroepen en opstandelingen, die hun stellingen in het oude stadsgedeelte poogden te verlaten. De rebellen moes ten terugtrekken. De omvang van hun verliezen is nog niet bekend. Het Libanese kabinet heeft gisteren beraadslaagd over de eventuele vorming van een nieuwe regering, onder leiding van de Libanese opperbevelhebber, ge neraal Tsjehab. Het besloot vervolgens publikatie van de te Beiroet verschijnende dagbladen „Massa" en „Al Siassa" voor onbepaalde tijd te verbieden. Deze bladen worden gedrukt in stadsgedeelten die nog in de macht der rebellen zijn. Opstandelin n hebben gisteren te Saida vier tankwagens in brand gesto ken. Libanon zal vandaag aan de Raad van de Arabische Liga opnamen voorleggen van uitzendingen door Radio-Cairo en -Damascus ter ondersteuning van de Een beeld ran de plechtige her denking van de meer dan 8000 ge sneuvelde Amerikaanse militairen die op de militaire begraafplaats te Margraten in Limburg begraven liggen. Limburgse schoolkinderen tooien op Memorial Day de graven met bloemen Libanese klacht over de inmenging van de Verenigde Arabische Republiek in zyn binnenlandse aangelegenheden. In de uitzendingen hadden de omroepsta- tions de Libanese bevolking en andere Arabische landen tegen het land en zyn heersers opgeruid. Men zou ook opruien de kranteberichten overleggen en o.a. aantonen, dat Syrische officieren Liba- nezen het gebruik van vuurwapens en explosieven hebben bijgebracht.. Volgens een parlemenntslid van de Ver. Arabi sche Republiek dienen deze aantijgingen slechts persoonlijke doeleinden van pre sident Sjamoen. Prinses Dezirée van Zweden die. op 2 juni a.s. haar twintigste ver jaardag hoopt te vieren. Deze foto werd gemaakt in een van de zalen van het Koninklijk Paleis te Stock holm. Russisch krediet voor de Finnen De Sovjet-Unie heeft er in toegestema aan Finland een langlopend krediet te verstrekken van 450 miljoen roebel ten behoeve van de economische expansie van Finland, zo maakte radio-Moskou gisteravond bekend. In de uitzending werd het Russisch-Finse communiqué aangehaald dat gisteren te Moskou werd ondertekend aan het eind van het bezoek van de Finse president, Kekkon- nen, aan de Sovjet-Unie. De besprekin gen zullen worden geopend, zodra de Finse regering concrete voorstellen daartoe zal doen. Ook werd overeenge komen, dat besprekingen zullen worden geopend over het sluiten van een nieuwe handelsovereenkomst voor de jaren 1961—'65. De Russische regering heeft Finland tevens doorvaartrechten verleend voor het Saiman-kanaal, dat het Saiman- meer verbindt met de Finse Goif. Deze rechten werden voor 50 jaar verleend. In het communiqué wordt voorts over de internationale politiek gesproken en verklaard, dat beide landen de gedachte van een zone zonder kernwapens en raketten In Europa steunen. De ondertekenaars zijn van mening, dat communistisch-China tot de V.N moet worden toegelaten. De betrekkin gen van „goede nabuurschap" zullen nog verder worden verstevigd. Er komt einde aan de textiel-koffie Strijdbijl wordt begraven De gezamenlijke organisaties van kruideniers, textielkleinhandelaren en verkopers van huishoudelijke artikelen, glas, aardwerk enz. hebben aangekon digd de strijdbijl in de textiel-koffie oorlog te gaan begraven. Na afwikkeling van contracten en het ruimen van voor raden zal het gezamenlijk inkoopbureau koffie- en thee van de handelaren in textiel en huishoudelijke waren de acti viteiten staken. Men hoopt dit binnen twee maanden te doen. De kruideniersorganisaties hunner zijds zullen alle betrokken aangeslote nen in hun branche alsook niet-aange- slotenen, filiaal-bedrijven, coöperaties enz. pogen te bewegen af te zien van het tegen inkoopsprijs cadeau geven van lakens, slopen en andere textielwaren bij aankoop tegen vooraf bepaalde bedragen. Lang niet alle betrokkenen hebben na deel bij deze concurrentiestrijd gehad, zo werd namens de organisaties tijdens een persconferentie verteld. Wel is het zo, dat de branches elkaar geleidelijk aan het uitmoorden waren. Omwille van het lijfsbehoud ener gezonde midden stand is de vrede nu getekend. Een spe ciale commissie uit de organisaties zal eventuele halsstarrige ondernemers, die met de koffie-textiél-oorlog op eigen houtje door willen gaan. bewerken om deze achterhoede-schermutselingen te staken. Honger maakte een Londense buschauffeur tot dief (Van onze Londense correspondent) Iedereen vraagt zich af hoe de 50 000 stakende buslieden in Londen van hun geringe stakingsuitkering kunnen leven. Velen hunner verdienen normaal ruim honderd gulden per week. Thans moe ten zy met hun gezinnen trachten rond te komen van dertig of veertig gulden. En losse baantjes liggen tegenwoordig niet opgeschept. Een Londense politie rechter had kennelijk te doen met een van deze buschauffeurs, die voedsel ter waarde van een rijksdaalder had gesto len. Volgens de magistraat was dit een tragedie: hier was een man van het hoogste karakter die door anderen tot staken was gedwongen. Hij heeft twee kinderen. Was het te verwonderen, vroeg de rechter, dat hij onder deze omstan digheden tot diefstal werd verleid? Zijn vrouw had hem op de dag. dat hij wat kaas en worstjes stal, haar laat ste geld (twee shilling) gegeven om groenten en aardappelen te kopen. Zijn dochtertjes hadden voor hun ontbijt enkel een miserabel stukje vruchten cake gehad. In de zelfbedieningszaak riskeerde hy zijn goede naam en stak iets van hetgeen daar voor het grijpen lag. in zyn zak. Maar het werd onmid dellijk ontdekt door een detective, die moet waken tegen winkeldieven. De politierechter verklaarde, dat hij niet de moed had de man naar de ge vangenis te sturen. „Ik wenste dat ik degenen, die de oorzaak van dit alles zyn, achter de tralies kon zetten"De buschauffeur werd onvoorwaardelijk vrijgesproken. Een vrouwelijke employé van de zaak, waar hij had getracht te stelen, had zo met het gezin te doen. dat zij een voed selpakket met artikelen uit de winkel schonk Besprekingen te elfder ure tussen pre mier Macmillan en de betrokken vak bondsleiders hebben er toe geleid dat het onmiddelijk gevaar voor een gemeen schappelijke staking van de arbeiders in de Londense autobusbedrijven, kracht stations en benzinevervoersondernemin gen is afgewend. Eén dezer vakbonds leiders, Tom Yates, verklaarde na de byeenkomst te menen dat de besprekin gen tussen de directies der Londense autobusbedrijven en de vertegenwoor digers der sinds 26 dagen stakende auto busbestuurders zullen worden hervat. Nederlanders doorstonden crisis in Canada goed De Canadees-Nederlandse Immigratie Raad te Toronto waarin vertegen woordigers van de verschillende Neder landse kerkelijke emigratie-organisaties en enkele andere personen, die een actief aandeel hebben in het emigratiegebeu- ren en waarvan het hoofdkwartier is ge- vestig te Toronto heeft 'n onderzoek in gesteld naar de wijze, waarop de Neder landers in Canada de stijgende werk loosheid zyn doorgekomen. De CNIC komt tot een conclusie, welke geheel parallel loopt met de strekking van een artikel van onze Canadese correspon dent. dat wij kortgeleden publiceerden n.l. dat hoewel de werkloosheid niet ongemerkt aan de Nederlanders is voor bijgegaan het aantal werklozen onder hen belangrijk mirder is dan het alge meen gemiddelde 4n Canada zou doen verwachten. De Nederlanders in Canada als groep genomen, hebben de omstan digheden boven verwachting goed door staan.. Van een massale uittocht van Nederlandse emigranten Is dan ook geen sprake.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1